K WIT mbXi If miE£iO£»S Oe Huwelijksdag DINSDAG No. SST i920 BINNENLAND SSINGSC ABONNEMENTSPRIJSVoor Ylissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België 3.70 Voor overige landen der Poat-Unie ƒ4.70. - Afzonderlijke nummers 5 cent SitgmfifiHi F. UiII VE10£ Ir, Iliine lifk! 58, V'iissinpn. hlèm Inteio. !8 6 JULL ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10: voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonnê's, in 't bezit eener 4 poiie, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: In verband met den op 5 Juli weder om verkorten arbeidstijd in de drukke rijen is vroegere inzending der adver tentiën des daags, doch meer in het bij zonder voor het Zaterdagmiddagblad, noodzakelijk. Gewone advertentiën kunnen dage lijks worden ingezonden tot des voor middags 11 uur, groote advertentiën lieïst daags vóór de opname. De advertentiën voor-ons Zaterdag- nummer moeten 's morgens om 9 uur in ons bezit zijn. Advertentiën, welke te laat inkomen, worden, zonder nadere mededeeling, ir, het eerstvolgend nummer opgenomen. DE ADMINISTRATIE. GEMEENTEBESTUUR OPENBARE LESSEN. De Commissie van Toezicht op liet Lager Onderwijs maakt bekend, dat Openbare Lessen zullen worden ge- honden op de scholen B (Hendrikstraat) op 0 Juli 1920, n.m. 24 uur C (Bouwen Ewoutstraat) op 12 Juli 1920, n.m. 24 uur D (Groote Markt)'op 13 Juli 1920, n.m. 2—4 uur E (Wagenaarstraat) op 15 Juli 1920, n.m. 24 uur. F(Joost de Moorstraat) op Juli 1920, n.rn. 78 uur (Ouderavond). De Commissie noodigt ouders, voog den en belangstellenden uit, deze open bare lessen met hun tegenwoordigheid te vereeren. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. Dr. A. VAN MAANEN, Secretaris. Nederland en België. Men seint uit Brussel aan de „N. R. Ct." Het comité de Politique nationale heeft aan de leden van de afvaardiging der bondgenooten ter conferentie te Brussel en aan de journalisten uit be vriende landen een nota gezonden, die vooreerst eischen bevat nopens de scha devergoeding aan België. Verder is er in de nota ook sprake van de herzie ning van de verdragen van 1839. Het comité de politique nationale maakt daarbij inzake de Scheldekwestie en de veiligheid van Antwerpen zijn bekende opvattingen kenbaar. Ook over Lim burg spreekt de nota op de bekende (?<iaar het Engelsch) Door M. HELLEMA. 76) „Wat kan dit voor een plaats zijn fluisterde zij vol vrees. Conal bewoog zijn lantaarn, en hun ne oogen, die nu gewend raakten aan de duisternis der holen, begonnen de omgeving op te nemen. Ze waren op een soort binnenplaats tusschen muren van vele verdiepingen hoog en zonder vensters, maar ook zonder dak, alleen de hemel was boven hen. Die plek was niet grooter dan vier vierkante meter, en de voeten van Conal en Daura ston den niet op rots of steen. Van de wen teltrap waren zij op modder gekomen, vochtige, glibberige modder, in het schemerlicht konden zij lage heuveltjes zien, met steenen bedekt, en het kwam Daura voor, dat ze juist den vorm had den van graven. Zij begreep nu, dat hier het geheim lag der zwarte Bretonsclic kamer met hare verdwijningen en hare tragedies. Zij vermoedde, wat daar on der die steenen heuvels lag. Maar de weg naar de kamer moest nog worden gevonden. Daura herinnerde zich de ge schiedenis der schuone dame, die in de zwarte Bretonsche kamer had geslapen en in haar ijlen later steeds had gepraat over de roode oogen, welke haar in de duisternis aanstaarden. Was'het moge I gulden bij levens lange ongeschikt- 1 beid tof werken gulden bij dood tflt j door "Si een ongeluk Cj? I gulden bij verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim I gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger wijze en aan het sloi daarvan dringt het comité er op aan. dat, „ingevolge het recht van de volken om over zich zelf te beschikken, en ingevolge het door tal van Limburgsche notabelen en door 2100 Belgische burgemeesters, die waarlijk de Belgische natie vertegen woordigen, aan de bondgenooten ken baar gemaakte verlangen, er in „afge staan" Limburg een volksstemming ge houden worde, onder toezicht van den Volkenbond." De Wielinger-kwestie. In „Neerlandia" heeft prof. dr. H. T. Colenbrander een artikel doen opnemen over de veelbesproken kwestie van de Wielingen en hij vraagt onder welken invloed België te elfder ure van gedach ten is veranderd. De uitingen der partij, die België door eep bijzondere overeenkomst aan Frankrijk ketenen wil, geven op deze vraag een ondubbelzinnig antwoord. De Wielingen-zaak is aangegrepen door elementen, die het er sinds lang op heb ben toegelegd, den moreelen band tus schen Nederland en Vlaanderen, zoo eenigszins mogelijk, door te snijden. De Vlamingen vermoeden.echter uit de mededeelingen van minister Van Karnebeek iets van de ware toedracht der zaak, en loopen niet in de val. Zij cischcn van de Belgische regcering openlegging van haar gansche beleid door volledige bekendmaking der ge wisselde stukken de heer Hijmans wacht zich wel, aan dat verlangen ge volg te geven. Hij weet ie goed, dat de mededeeling der met dc Nederlandsche delegatie te Parijs gewisselde stukken onmiddellijk de vraag zou doen rijzen, wat er ach ter de schermen mag zijn afgespeeld tusschen België en anderen, eer België in de zaak der onderhandeling met Ne derland zijn zonderlingen draai nam. Wij, die niets te verbergen hebben, zouden én ons eigen belang én dat van laanderen dienen, zoo wij tot een rui me publicatie van stukken overgingen. Publicatie van stukken tot een loopende onderhandeling behoorende, zou in strijd zijn met de gebruiken. Maar Bel gië verklaart immers dc onderhande- linj^voor afgebroken De heer Van Karnebeek heeft gezegd, dat Nederland, 't w'elk de herziening der tractaten van 1839 niet gezocht heeft, die verklaring naast zich nederleggen kan. Het mag dit evenwel niet doen, zonder haar ver mogen er tegen te waken, dat de val- sche voorstelling, die de Belgische re gcering omtrent de motieven der hande lingen van de Nederlandsche -aan het Vlaamsche volk zoekt op te dringen, bij dat volk geloof vinde." De nieuwe Onderwijswet. Nu de Tweede Kamer het wetsont werp van minister De Visser tot herzie ning der onderwijswet heeft aangeno men, zullen wij de voornaamste wijzi gingen opnemen, welke in ons onder- wijs-systcem zijn gebracht. lijk, vroeg het meisje zich af, dat in een dezer stevige muren kijkgaatjes waren, waardoor licht kon worden geworpen op den muur van de kamer aan den anderen kant. Ze tuurde langs de trillende schadu wen door Conal's lantaarn geworpen, en plotseling bleef haar blik rusten op twee dofgele cirkels licht, nauwelijks grooter dan goudstukken, welke op een muur vier of vijf voet boven den grond verschenen, zoo dicht bij elkaar, dat het de oogen eener groote, zwarte kat kon den zijn geweest. Het meisje raakte Co nal's arm aan, om zijn aandacht daarop te vestigen, en toen hij de lantaarn ach ter zich hield, schitterden zij nog meer op den muur,,welke volgens de richting die van de zwarte Bretonsche kamer moest zijn de muur, waarin het hoofdeinde van het groote, gebeeld houwde bed was bevestigd. Als een slaapwandelaarster naderde Daura, de verraderlijke heuvels vermij dend waarvan elk van een moord sprak, en bereikte een diepe nis. Daar bleken de oogen twee openingen te zijn, welke ongetwijfeld aan de zijde van de kamer verborgen waren door de kunstig gesneden vruchten, bloemen en figuren, welke de schoonheid van het vermaarde eikenhouten bed uitmaakten. Daura hield hare oogen voor de gaten en zag nu recht in de verlichte kamer, van het hoofdeinde van het bed naar de kleerkast. Zoo, stelde zij zich voor, kon Emmons naar haar hebben gegluurd maar zij kon niet boven op de kleerkast zien,daarom had hij dat ook niet Kun nen doen zelfs als hij haar had bespied, De gewone lagere school zal ten minste zeven leerjaren hebben. In de eerste zes jaren aal geen Fransch Wor den onderwezen, zoodat alle kinderen in de eerste zes jaren hetzelfde onderwijs zullen krijgen. In dit opzicht zullen wij een soort van eenheidsschool hebben. De leeftijd van toelating tot de lagere school zal voor openbare en bijzondere scholen gelijk zijn. Het vak handenarbeid is, na de Qppo- siitie daartegen uit onderwijzerskrin gen, facultatief geworden. Bij kennis der natuur zullen de elementaire begin selen der gezondheidsleer worden on derwezen. Een bepaling waartegenover nu al verzet wordt aangekondigd in onder wijzerskringen is het invoeren van een bevoegdheid voor hulponderwijzers deze naam is echter vervallen. De lager bevoegde onderwijzer, die les mag ge ven tot ten hoogste in het derde leer jaar, zal de A-akte hebben de volle dige akte heet akte B. De wet schrijft'voor bespreking van de schoolzaken tusschen het hoofd en het personeel, terwijl in beginsel het ambulantisme is afgeschaft voor open bare scholen met uitzonderingsmoge lijkheden voor de bijzondere scholen kan het bestaan blijven. De gemeenten zullen bevoegd zijn, reserve-leerkrach ten aan te stellen. De hoofdakte vervalt er komt voor onderwijzers één bevoegdheid, terwijl er voor de iagere school geen 'afzonder lijke akten zulten bestaan voor zingen, teekenen, lichamelijke opvoeding,' talen en wiskunde. Voor liet geven van Fransch, Duitsch of Engelsch aan de U.L.O.-school zal een afzonderlijke bevoegdheid noodig zijn. De leeraren aan de Rijkskweekscho len moeten dezelfde bevoegdheid heb ben als cle leeraren aan een H. B. S. met 5-jarigen cursus er zijn echter uit zonderingsmogelijkheden, wat in de praktijk zeggen wil voorzoover er be voegden zijn. De gemeenten zijn verplicht, gelegen heid te geven voor herhalingsonderwijs, als zicli daarvoor tenminste zes leerlin gen aanmelden. Ze moeten openbare scholen stichten, als de ouders van ten minste twaalf leerplichtige leerlingen dit verlangen, ze mogen een bestaande openbare school niet opheffen, zoolang die nog door acht leerplichtige kinderen wordt bezocht. Behalve het Rijksschooltoezicht, be staande uit hoofd-inspecteurs, inspec teurs en schoolopzieners, wordt het toe zicht uitgeoefend door plaatselijke com missies, bestaande uit vijf of een veel voud van vijf leden a. een ouder, die een kind op de'openbare school heeft b. die een kind op een bijzondere schooi heeft c. een onderwijzer aan een open bare d. een aan een bijzondere school en e. een vijfde lid. Bovendien wordt voor elke school een ouders-commissie van vijf leden ingesteld. Het godsdienstonderwijs zal op de na tevergeefs de geheime veer te heb ben gezocht het „open sesame" van deze verborgen tunnel in de kamer. Hij kon alleen geraden hebben, wat zij deed. dien dag toen zij den verraderlij ken klank van metaal op steen had ge hoord. Terwijl zij daar stond, zag zij alleen de groote, gebeeldhouwde deuren der kleerkast, hoorde slechts het zachte suizen van den wind. die uit de hoogte als door een tunnel neerstreek maar terwijl zij staarde, kwam het haar voo.r, dat een der deuren van de kast open ging, zoo langzaam, zoo voorzichtig, dat zij nauwelijks wist, of het slechts verbeelding van haar was, of het flikke ren van de kaars en het haardvuur. Toen hield de deur Plotseling op zich te bewegen. Het was toch niet haar verbeeldini» geweest, welke haar die poets had gespeeld Zij was er nu ze ker van, dat er iemand in de kast was, dat er iemand uit gluurde. Dat kon slechts één mensch zijn, Emmons Morton, de ontsnapte gevangene, die woedend was op Robert Troy, omdat hij George Conway had laten ontsnap pen. Het was den dief en spion einde lijk gelukt in de zwarte Bretonsche ka mer te komen, hij had ongetwijfeld de juweelen gestolen en had gewacht, lafaard die hij was, tot de sterke man, dien hij wilde dooden, weerloos zou zijn in den slaap. En dan, als hij zijn wapen had gebruikt, zou hij wegsluipen, even als hij was gekomen -en door de kapel van den Verloren Fluitspeler weer in veiligheid geraken. Troy zou slechts een nieuw slachtoffer zijn der geheimzinni gewone schooluren gegeven worden. Door vaststelling van het aantal ver plichte leerkrachten wordt liet maxi mum-aantal leerlingen per Idas onge veer 35. Om tot een kweekschool of een oplei dingsschool voor onderwijzers met de A-akte te worden toegelaten moeten de candidaten het eind-diploma van een m.u.lo.-schoo! hebben, of drie klassen van een H. B. S. of gvmnasium hebben afgeloopen. De kweekschoolopleiding duurt vijf jaren. In den regel zal dus een onderwijzer niet voor zijn 21ste jaar voor de klas komen. De minimum-salarissen der onderwij zers zijn niet meer in de wet vastgelegd, maar worden in het bezoldigingsbesluit afzonderlijk geregeld, waardoor het „vastvriezen" van een regeling, ook als die niet voldoen zou, voorkomen wordt. Voor hen, die een 8-jarigen leertijd voor de lagere school wenschen, is van belang de bepaling, dat de gemeenten bevoegd zijn, een achtste leerjaar in te voeren, desverlangd met het zevende der lagere school in een afzonderlijk ge bouw onder te brengen. De nieuwe wet brengt zeer vele ver beteringen en op verschillende punten ook inderdaad gelijkstelling, ai is niet alles vermeden wat de bijzondere school in een bevoorrechte positie kan bren gen, Het zwakke punt is, dat de bijzon dere school uit eigen fondsen zooveel surnumeraire leerkrachten kan aanstel len als ze wil en dus kleine klassen kan maken. Ook kan ze uit die fondsen bijv. de 'ouders restitutie of reductie van schoolgeld geven, schoolreisjes organi- seeren, de schoolgebouwen versieren, prijzen uirdeelen, enz., om de school aantrekkelijk te maken. Dat de bijzondere schoolbesturen, die geen fondsen hebben, die zullen gaan stichten, en dat zicli vormende school verenigingen dit dbc-ii zullen, achten wc zeer aannemelijk. De gemeenten moeten zoowel voor openbare als bijzondere scholen gebou wen verschaffen. Besturen van bestaan de gebouwen voor bijzonder onderwijs kunnen de gebouwen verkoopen aan de gemeente of er een huur van 6J2 per jaar van de waarde voor krijgen van de gemeente. In beide gevallen wordt de waarde geschat naar die op 1 Juli 1914. Geheimhouding strafregisters. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan de burgemeesters mede gedeeld, dat de minister van justitie er zijn aandacht op heeft gevestigd, dat dézen is gebleken, dat door burgemees ters meermalen aanvragen van gege vens uit het strafregister aan den offi cier van justitie geschieden voor doel einden, waarvoor de bevoegdheid tot di aanvrage niet is verleend. Het straf register is een instelling van geheimen aard en dient in beginsel slechts vctor justitieele doeleinden te worden ge bruikt, behoudens de uitzonderingen, die aan de burgemeesters bekend zijn. ge kamer, die hooit hare*geheimen ver ried. Dié gedachten vlogen het meisje door het hoofd en deden dat koortsachtig kloppen, toen zij een gelaat tersluiks zag gluren uit de halfgeopende deur der kast. Zonderling Het keek niet naar het bed, maar naar den haard. Robert was dus nog niet naar bed gegaan. Als hij in den armstoel bij den haard zat, dan zou zijn rug naar de kast zijn ge keerd. Nog één oogenblik en hef kon te laat zijn geweest HOOFDSTUK XXI». „Robertgilde zij. „Robert Vlug hij wil je vermoorden Hij verschuilt zich in de kleerkast De deur, die op een kier had gestaan, werd met een ruk dichtgetrokken. De lafaard was terug gedeinsd, verschrikt door de geestenstem, die in de lucht scheen te spreken, om hem te verraden. „Sluit de kastdeuren! Sluit den moor denaar op riep zij. „Ik ben het, Dau ra. O. Robert, vlug, vlug, als je mij lief- hebt." Zij zag Troy, geheel gekleed, door de kamer loopen en den grooten sleutel der kleerkast omdraaien. Hij bewoog zich vlug, zonder aarzelen en rechts nog links ziende. Toen het gedaan was, keerde hij zich om, zoodat zij zijn ge laat duidelijk kon zien. Hij zocht naar haar, ontsteld, verwonderd en toch als altijd terstond klaar om te handelen. „Wij zijn'hier gekomen langs de ho len, Conal en ik", riep zij hem toe. „Ik kwam om je te redden. Wij wisten van het gevaar. Nu zoeker wij naar de veer, Aan de burgemeesters wordt daarom verzocht de aanvragen tot de geoor loofde doeleinden te beperken en ter voorkoming van noodelooze admini stratie en briefwisseling steeds het juis te doel bij hun aanvrage te vermelden. De ex-keizer. in het Lagerhuis yroeg Tudor Rees, of, in verband met de weigering van de Nederlandsche regeering om den gewe zen keizer uit te leveren ten einde hem te doen terechtstaan, de geallieerden zouden beproeven in Nederland een rechtbank der geallieerden te doen zit ting houden voor een dergetijke berech ting. Bonar Law antwoordde dat dit denk beeld onuitvoerbaar was. Herstellingsoord voor spoorweg personeel. De vereenigirig tot stichting en ex ploitatie van een herstellingsoord zal 17 dezer te Utrecht haar jaarlijksche ver gadering houden. Volgens het verslag over 1919 steeg het ledental van 10.096 tot 10.788 en werd in dit jaar aan con tributie ontvangen 25,909, tegen 23,003 in het vorige jaar. Het aantal donateurs bedroeg 776 met 2155 aan bijdragen. Het stichtingskapiitaal steeg in 1919 van f 17,752 tot 20,761. De directie der Nederl. spoorwegen ver leende een subsidie van 2000. In 1919 werden op Villandry 171 personen ver pleegd, tegen 161 in 1918. Het totaal aantal verpleegden bedroeg 6961. Het aantal uitzendingen voor rekening van de vereeniging naar andere herstellings oorden (kinderen en tuberculoselijders) beliep 78. Hët Middenstandscongres. Ter gelegenheid van de Algemeene vergadering van den Middenstandsbond op 20 Juli te 's-Gravenhage, wordt den volgenden dag in den Dierentuin aldaar een Middenstandscongres gehouden. Op de algemeene vergadering wordt 0. m. behandeld het Rapport over sa menwerking der Middenstands-institu ten. dat de Rijksmiddenstands-adviseur de heer M. Kropveld, heeft ingediend. Voorts worden besproken de ant woorden, die de heeren mr. M. W. F. Treub, prof. mr. D. Josephus Jitta, mr. D. Fock en R. P. J. Tutein Nolthenius, leden van den Raad van Advies van den Bond. hebben gegeven op de vraag, of het brengen van uniformiteit in de leer plannen en de eindexamens van Han- cielsciirsussen en Handelsscholen voor den middenstand, al dan niet wensche- 1 ijk is. De luchtpostdienst. Gisteren trad de officieele luchtpost dienst AmsterdamLonden vice versa voor het eerst in werking. Ten hoofd- postkantore waren na het sluiten van het hichtposfloket 150 gewone brieven en 10 aangeteekende brieven gedepo neerd. Hierbij zijn niet de brieven uit de provincie begrepen. Om drie uur is het. die hier zijn moet. Emmons heeft ze ge vonden want die is het, die zich in de kast heeft verborgen om je te dooden en wij zullen ze ook wel vinden." Terwijl zij nog sprak, raakten hare koude vingers, die langs het dikke eikenhout van de nis in den muur tast ten. onverwachts iets aan, dat bewoog. Zij viel voorover, terwijl het paneel weggleed, waarin de beide kijkgaten waren gesneden. De geheele muur scheen in de kamer te glijden. Het licht stroomde om haar heen. terwijl zij weer opkrabbelde. Zij kon Robert niet meer zien, want het was het hoofdeinde van het gebeeldhouwde bed, dat zich had bewogen en nu een scherm vormde. In een oogenblik was het meisje weer op de been, was hechts om het groote donkere scherm gegaan en waggelde naar Troy toe. „God zij gedankt, dat wij bij tijds komen 1" hijgde zij. „Ik zou gestorven zijn, ais wij te laat waren geweest Hij ving haar op, anders zou zij weer gevallen zijn en bij het licht van vuur en kaars, dat zich met het daglicht ver mengde, zag hij haar bleek, verfom faaid, met los haar en gescheurde klee- ren, druipend van water en met zeewier bedekt. Hij vergat den gevangene in de kleerkast, vergat Conal Mac Fignon, vergat alles, behalve het meisje, dat zich sidderend ën weenend aan hem vastklemde als een verschrikt kind. Er was bloed op de hand, die zijn mouw vastgereep, bloed op den witten arm en op het bedorven satijnen kleedje, dat zoo heerlijk rein op het bal had geglin sterd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1