site. 1000 150 100 25 1 !t J BERICHT aan ADVERTEERDERS Knru'^a°°d3nfi üe Huwelijksdag nd l st n LU. T MAANDAG §!ip.gl ui 01 ïilltIliii» M\ i, Vüssispn. Taiefoou Inters. 10 5 JULI. tajbpi iagelljks, PÜgszonfierd op Zondag sn ilgtBnn erkends Christelijke ieesiisp BINNENLAND FEUILLETON lie bonnen net zomer- pverd mag |EN, GAS- beschik- fte, dat op 2S en tokes ingen, No. 156 if®^SO I P- pen VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België 3.70 Voor overige landen der Post-Urde ƒ4.70. - Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENT1F.PR1ÏS Van 1—4 regels f 1.10; voor iedere regel meer 26 cl. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bi) abonnement speciale prijs Reclames 52 ci. per regei. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Oe ssfconné's, in 't bezit eener poiis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken «lUU eer. ongeluk ClUU gulden bij verlies van eeri hand, voet of oog gulden bij verlies van eer. duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger in verband met den op treden weder om verkorten arbeidstijd in de drukke rijen is vroegere inzending der adver- tentiën des daags, doch meer in het bij zonder voor liet Zaterdagmiddagblad, noodzakelijk. Gewone advertentiën kunnen dage lijks worden ingezonden tot des voor middags 11 uur, groote advertentiën liefst daags vóór de opname. De advertentiën voor ons Zaterdag nummer moeten 's morgens om 9 uur in ons bezit zijn. Advertentiën, welke te Iaat inkomen., worden, zonder nadere mededeeling, ie. het eerstvolgend nummer opgenomen. DE ADMINISTRATIE. rONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dragen: Vorige opgave 19643.47 U. C., te Velp10.— Totaal ƒ19653.47 De vrijzinnig-democratische bond. De „Vrijzinnig-Democraat" bevat de ontwerpen voor de beginselverklaring en het werkprogram, zooals deze door de daartoe aangewezen commissie na overweging der verschillende ingedien de amendementen zijn vastgesteld, 't Ontwerp-beginselverklaring wenscht dat alten, die in het bedrijfsleven werk zaam zijn, belang hebben bij de uit komsten van het bedrijf en medezeggen schap in de regeling der arbeidsvoor waarden en in de organisatie van het bedrijf. De overheid heeft een leidende taak te vervullen, regelend in te grijpen en zoo noodig den privaten onderne mingsvorm ter zijde te stellen, waar de werking van het vrije bedrijf het alge meen belang schaadt, of een rechtvaar dige verdeeling van het arbeidsproduct ontbreekt. Het o'ntwèrp-program geeft aan Beperking van, het erfelijk koning schap tot Koningin Wilhelmina en haar nakomelingen, mits Nederlanders bij gebreke van deze beslissing over den rcgeeringsvorm door een daartoe te kiezen volksvertegenwoordiging. Ka binetsvorming en opstelling van het re- geeringsprogram door parlementaire groepen, tezamen een meerderheid der volksvertegenwoordiging uitmakende. Beperking van de taak van den Raad van State tot de geschillen van bestuur, Afschaffing van adeldom en ridder- reden. Grondwettelijke gelijkstelling van mannen cn vrouwen. Samenstel ling van de volksvertegenwoordiging volgens het één kamerstelsel en volgens (Naar het Engelsch) Door M. HELLEMA. 75) „Zeg toch zooiets niet, Lady Dau- r trachtte Conal Ihaar gerust te stellen. „Meneer Troy is een heel sterk man. Emmons is een kleine lafaard. Ik wou haast, dat ik maar tot morgen ge wacht had, voordat ik u zc-ide „Neen, dat kan je niet wenschen. Wij moeten echter op de een of andere wij ze in de kamer zien te komen om te ontdekken, wat er gebeurd is. Hoe lang zou het duren eer we de deur konden openbreken „Die is heel dik en stevig. Dat zou lang duren." „Wat zou beter zijn, de deur open te breken of het hol in te gaan ver genoeg om te weten of iemand weer een ge heime verbinding heeft gez-ocht Er liggen misschien eindjes kaars of luci fers, waardoor we het zouden te weten konten." „Het zou niet lang duren om in de kapel te komen voor iemand, die er den weg kent, zooals ik want ik heb een lantaarn. Die heb ik vanavond meege nomen, omdat ik wist, dat de maan al onder zou zijn, eer ik weer naar huis kon gaan. Maar ti kunt niet naar de ho algemeen kiesrecht van alle meerderja rige mannen en vrouwen. Faculta tief volksreferendunt. Mogelijkheid om onderwerpen van hoofdzakelijk technischen aard ter wet telijke regeling op te dragen aan bij zonder door de voiksvertegenvvoordigi- ging aan te wijzen colleges met recht van veto van de volksvertegenwoordi ging. Mogelijkheid van instelling van andere publiekrechfe'lijke organisaties, verkozen op democratischen grondslag, niet besturende en wetgevende bevoegd heid, behoudens hooger toezicht. Op heffing van de beperkingen in de vrij heid van vergaderen der Provinciale Staten. 1 Verplichte aftreding van de voor het leven benoemde leden der rechterlijke macht op door de wet te be palen leeftijd. Afschaffing van de verplichting tot instandhouding van zee- en landmacht. Verhouding van Kerk en Staat Los making van de financieele banden tus- schen Staat en kerkgenootschappen, in afwachting daarvan onbekrompen toe passing van art. 171 der Grondwet met inachtneming van een billijke verhou ding tusschen de verschillende geloofs overtuigingen. Herziening van art. 170 der Grondwet in vrijzinnigen geest. Volkswelvaart Vermijding van iede re staatsbemoeiing, die zonder nood zaak het bedrijfsleven belemmert en kfaehtigen groei belet. Handhaving van het vrijhandelstelsel. Ruime gelegenheid tot het verwerven van bekwaamheid en technische vaardigheid voor beide seksen, met name door cursussen, leer gangen voor volwassenen, nijverheids musea, enz. Tegengaan van den trek naar de ste den door verbetering van de ontwikke- lingsvoorwaarden ten platten lande bevordering van binnenlandsche kolo nisatie. Het voornemen is, deze ontwerpen te behandelen op een algemeene vergade ring in 't laatste kwartaal van dit jaar. Uitkeering bij werkeloosheid op feestdagen. Door den minister van arbeid is on der de aandacht van de gemeentebestu ren gebracht, dat in de reglementen der werkloozenkassen van gesubsidieerde vereenigingen als rege! de bepaling voorkomt, dat uitkeering bij werkloos heid ook wordt verstrekt over Nieuw- jaardsdag, den 2en Paaschdag, Hemel vaartsdag, 2en Pinksterdag en de beide Kerstdagen, indien deze dagen voorko men in een periode van werkloosheid en niet op Zondag vallen. De vraag heeft zich echter voorgedaan of over deze feestdagen eveneens uitkeering uit de werkloozenkas mag worden ver strekt, indien de werkloosheid is inge treden op den laatsten werkdag aaneen der feestdagen voorafgaande en dus de eerste werkloosheiddag op een der hierboven bedoelde feestdagen valt, bijv. indien een arbeider werkloos is ge worden op Zaterdag voorafgaande aan den Paasch- en Pinksterdag, dus op Zaterdag nog gewerkt heeft. Ter wille len gaan. Lady Daura, in den nacht in die kleeding. Bovendien is het nu vloed en het water staat in den ingang van den Verloren Fluitspeler en zou u tot over c)e enkels komen." „Alsof ik gaf om den nacht of mijn kleeding of ont mijn voeten nat te maken riep het meisje. „Ik zal sterven, als ik niet spoedig weet, wat er San de andere zijde van die deur is ge beurd Conal, je moet mij meenemen Ik zal je iets zeggen en dan kan je niet weigeren. Ik heb Robert Troy lief. Ik zou mijn leven geven om het zijne te redden en als hij dood is, wenseh ik den dag van morgen niet te beleven „Kom dan, Lady Daura", zeide Co nal vastberaden. „Ik zal mijn lantaarn krijgen en wij zullen gaan. 't Is niet ver. Ik weet, hoe goed u oVer de rotsen klimt. Maar als wij geen weg vinden van de kapel naar hier, wat moeten wij dan doen „Ais iemand anders dien weg heeft gevonden, zullen wij hent ook vinden", hield zij vol, „Indien hij niet bestaat, is er niets te vreezen van Entmons,'omdat de deur altijd wordt bewaakt tot me neer Troy er in is. Maar ik heb een voorgevoel, dat er een verbinding is. Ze is alleen vergeten. Niemand heeft er aan gedacht op de rechte plaats te zoe ken, of ze zou ailang gevonden zijn. Haast je, Conal Laat ons spoed ma ken." Zij liepen vlug, maar zonder leven te maken naar de zijdeur, die toegang ver leende tot het plein der duiven, en girt- van uniformiteit bij de toepassing van bedoelde bepaling defei ik u mede, dat de'ze vraag bevestigend moet worden beantwoord, en derhalve in het hierbo ven bedoeld geval over de algemeen erkende Christelijke feestdagen uitkee ring uit de werkloozenkas mag worden verstrekt, echter alleen voor zoover de ze dagen reglementair niet als wacht- dagen behooren te worden aangemerkt. Nationale betooging op 21 September. De vereeniging „Oranje-bond" te 's- Gravenhage zal op Dinsdag 21 Septem ber a.s., op den dag van de opening der Staten-Generaal, een groöte natio nale betooging organiseeren van oran- jelievende vereenigingen uit het geheele land. Aan de Koningin zal dien dag een groote bloemenhulde worden aangebo den, waaraan alle deelnemende vereeni gingen zullen bijdragen. Spoorwegpersoneel. Door de directie der Nederlandsche Spoorwegen is het volgende ter kennis van het personeel gebracht Aan het personeel wordt medege deeld, ter voorkoming can het postvat ten van onjuiste meeningen, dat aan de vertegenwoordigers der erkende orga nisaties van het personeel, in de kort geleden gehouden besprekingen betref- iende een verhooging van den thans geldenden duurtetoeslag is te kennen gegeven le. dat een algemeene verhooging als gevraagd niet kan worden verleend om dat daardoor meerdere groepen van personeel in inkomen zouden worden gebracht belangrijk boven de rijksrege ling. waarvoor geen grond aanwezig is 2e. dat erkennende dat er personeel- groepen zijn wier bezoldiging bij de laatste loonregeling m verhouding tot die van ander spoorweg- of rijksperso neel te weinig is gestegen, en voor wie 'een verhooging van den duurtetoeslag derhalve meer reden van bestaan zou hebben, die verhooging afleen dan naar billijkheid te bepalen is, wanneer wij een advies van den loonraad betreffen de een nieuwe loonregeling zullen heb ben, waaruit wij kunnen zien, wat door dien raad de juiste verhouding van het inkomen der verschillende personeel- groepen wordt geacht 3e. dat de resultaten van het bedrijf over 1920 nog slechts voor een te kort tijdperk bekend waren om reeds thans te kunnen beoordeelen, of wij in staat zijn, verhooging van den toeslag te ge ven 4e. dat wij bereid zijn, zoodra het bedoelde advies van den loonraad ons bereikt, de zaak opnieuw onder oogen te zien. Aan die ntededeelingen voegen wij thans toe, dat, mochten tot het tijdstip, waarop wij tot oordeelen beter in staat zijn, de resultaten van het bedrijf zich gunstig blijven ontwikkelen, zooals thans in de maand Mei gebleken is het geval te zijn, wij bereid zullen zijn aan hen, aan wie alsdan een verhooging van gen daar uit want door het hek van dit plein konden zij langs den kortsten weg het strand bereiken. Een meisje, dat minder gewoon was aan rotspaad jes, die alleen maar geschikt schenen voor berggeiten, zou Conal zeer tot last zijn geweest maar zij liep even snel als hij. voorgelicht door de lantaarn, welke hij droeg. De dageraad zou ech ter weldra aanbreken, en toen zij bij den namven ingang kwamen, waardoor de holen konden bereikt worden, wer den zee en hemel reeds flauw verlicht. De waterplassen in het zand deden denken aan stukjes gebroken spiegel glas maar Daura waadde er onbe vreesd door heen, zonder zich er om te bekommeren, dat hare wit satijnen schoentjes en zijden kousen doornat werden, terwijl zij Conal volgde. In den gang naar het eerste hoi, die door den vloed geheel onder water stond, hadden zij weer dienst van- de lantaarn. De ruwe grond, half onder het water verborgen, was glad van zeewier en in de door de natuur gevormde tunnel in de rots rook het vochtig en zout. Weldra begonnen zij te klimmen en waren uit het water, maar Daura's dun baltoilet hing slap om haar heen. Haar lichaam was koud als ijs, maar dat drong niet door tot haar bewustzijn. Door twee holen klommen zij in een derde, veel hooger en nauwer en juist daarboven en alleen te bereiken door op een hoop rotssteenen te klauteren, kwamen zij in het kleine ruwe hol, dat inkomsten zal worden verleend, deze toe te kennen nier terugwerkende kracht tot 1 Juli 1920. De belasting van den ex-kroonprins De ex-kroonprins, wiens aanslag in den hoofdelijken omslag te W'ieringen onlangs door dc- regeering is vernietigd, is thans door den gemeenteraad over 1919 opnieuw aangeslagen en wel over eenkomstig een door den ex-kroonprins opgegeven inkomen voor het belasting jaar 1920, zijnde 42.500. Een monument onthuld. Op de algemeene begraafplaats te Noordwijk is een monument onthuld ter nagedachtenis aan L. Hellenberg. J. Cramer en H. Vink, die op 24 November 1919 bij het stranden van een logger, hun leven lieten bij hei reddingswerk. Het monument, uitgevoerd naar een ontwerp van L. O. Wenckebach, stelt een zinkenden logger voor. Redevoerin gen werden gehouden door dr. Herma- nides, voorzitter der commissie tot het oprichten van een monument, jhr. Van Panhuys, burgemeester, C. den Hollan der uit naam der drie families en jan van Kan. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 151 schepen (48 Nederlandsche, 44 Engel- sche, 19 Duitsche. 10 Fransche, 10 Noorsche. 6 Amerikaansche, 3 Griek- sche, 3 Japansehe. 2 Finsche, 1 Brazili- aansch, 1 ïtaliaansch, 1 Zweedsch, 1 Canadeeseh. 1 Belgisch en 1 Spaansch) waarvan 3 zeilschepen en 7 zeelichters. Hiervan waren voor Rotterdam bestemd 142, voor Schiedam 1. voor Raabis- donkerveer 1, voor Vlaardingen 1 én voor Hoek van Holland 6. In hetzelfde tijdperk van 1919 kwa men binnen 80 schepen, waarvan 3 zeil schepen, 3 bijleggers. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 75, voor Hans- weert 1voor Vlaardingen 1. voor Maas sluis 1 en voor Hoek van Holland 2. Sedert 1 Januari zijrt aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1920 2552 1919 2332 Rotterdam 1920 2230 1919 2003 3.059.616 2.217,734 2.770,653 2,195,471 Protest tegen den belastingaanslag. Tc Koog a/d Zaan had dezer dagen een drukbezochte protestvergadering plaats tegen den hoogen belastingaan slag in den hoofdelijken omsiag. De heer S. Oosterbaan, voorzitter van den fabrieksarbeidersbond, voerde 't woord. Er werd besloten de aanslagbiljetten in massa terug te sturen naar den gemeen te-ontvanger. Tevens werd er een com missie gevormd die zoo noodig de zaak verder zal afhandelen. EEN FEESTDAG VOOR DE VRIJWILLIGE LANDSTORMERS. Het waren een zeer groot aantal vrouwen en mannen, die Zaterdagmid dag waren opgegaan naar den tuin van „de kapel" werd genoemd. Daar was, naar men zeide, de Verloren Fluitspeler den hongerdood gestorven, met in zijn ontvleesde handen nog het instrument, waarop hij voor het laatst de muziek der zeemeermin had gespeeld. „Daar is het altaar", zei Conal, bui ten adem door hun snellen loop, en zijn lantaarn in de hoogte houdend, om Daura een in den rotswand uitgehou wen nis te laten zien, waar verscheiden ruw bewerkte figuren stonden. „O 1" riep hij uit. „Een er van is weg Er waren er drie, Christus en (wee heili gen." „Dan is hier iemand geweest riep het meisje. „Ja. Alle drie waren op htm plaats, toen ik Emmons de kapel liet zien. Kijk Daar ligt de derde figuur op den grond in een hoek." „Dan moet de weg door het altaar gaan. De figuren hebben hem verbor gen en niemand durfde de heiligschen nis plegen, ze te verzetten. Vlug, Conal, ga voorop en ik zal je volgen. Er is ze ker een trap in de rots uitgehouwen." Het altaar was niet zoo hoog, dat een man rechtop onder den boog kon staan maar Conal bukte zich diep en klom langs de hooge trede naar de nis. Eerst dachten ze, dat hun tocht tever geefs was geweest en dat Lady Daura zich vergist had want ongeveer drie voet achter de overblijvende figuren za gen ze een rotsmuur. Doch toen hij struikelde over een paar losse steenen, ontdekte hij, dat dicht bij den grond INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN, wordt door 2t OOO artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. het Schuttershof te Middelburg, waar een feestelijke bijeenkomst van de leden van de vrijwillige ■landstormafdeelingen op Walcheren zou plaats hebben. De regen, die juist tegen den aan vang in overvloedige hoeveelheid op de bladeren der boomen en van deze op de tafeltjes en stoeltjes neerkletste was oorzaak, dat men eerst zijn tenten in de zaal opsloeg. Alleen liet muziek gezelschap „St. Caecilia" uit Vlissin gen, dat op de kiosk in den tuin zat, liet zien niet verjagen en opende het sa menzijn met een paar vroolijke mar- sclien. De bijeenkomst in de zaal werd ge opend door den heer P. G. Laernoes Jr. uit Vlissingen, secretaris van het Pro vinciaal Zeeuwscb Landstormcomité, die namens de Nationale Landstorm- commissie en enkele vrienden uit Mid delburg en Vlissingen, die dezen feest dag mogelijk maakten, allen welkom heette. Het geldt gelukkig een gezellig samenzijn, wat blijkt uit de tegenwoor digheid der vrouwen. Nu er op Walche ren 300 landstormers zijn, welk getal door persoonlijke propaganda zeker veel grooter kan worden meende de ge westelijke commissie goed te doen de mannen bijeen te roepen, opdat men el kaar ieere kennen. Het bestaan alleen van den Land storm was naast God, mee een van de oorzaken, dat gezag en orde in ons goede land bleven gehandhaafd. Her Nederlandsche volk en zeker de Zeeu wen volgen niet de roode vlag, maar laten nog altijd de aloude vlag Oranje, Blanje Bleu uitwapperen. Zij scharen zich rond de wettig gekozen regeering met aan het hoofd H. M. Koningin Wil helmina, wie zij tegen eiken revolufion- nair zullen verdedigen. Maar het gaat ook ter verdediging van onze vrouwen, van ons gezin, dat men uiteen wil nik ken. Spr. acht het aanwezig zijn der vrouwen daarom van zoo'n groot be lang, omdat zij begrijpen zullen waar het om gaat en niet meer als reeds is voorgekomen, de mannen zullen afhou den van deelneming aan den landstorm, maar hen er toe zullen aansporen, zoo- als de Friesche vrouwen hun mannen aanspoorden in November 1918 om naar Den Haag te gaan om de Koningin, te beschermen. Het is gelukkig geweest, dat in die ernstige ure die mannen daar direct gereed stonden, wij plukken daar nu nog de vruchten van. Spr. vertrouwt dat men ook zal ko men, als er gevaar dreigt en als het, wat God genadiglijk verhoede, mocht gebeuren, dat het revolutionnair gedoe een gat in den muur was, dat met stee nen was opgevuld geweest, iemand moest ontdekt hebben, dat ze er uitge nomen konden worden, en had ze er een voor een uitgetrokken en opgesta peld achter de gesneden figuren. Conal had daar tegen gestooten en zoo het geheim van het altaar ontdekt. Hij knielde neer, stak zijn lantaarn door het gat en zag een steile wenteltrap in de rots uitgehouwen. Om die te bereiken, moest men op handen en voeten er door kruipen. „Blijf hier wachten, Lady Daura, dit is niet geschikt voor u", smeekte hij maar zonder zelfs te antwoorden volg de zij hem, toen hij er door kroop. Nu moesten zij betrekkelijk dicht bij het niveau van de verdieping gelijk vloers van het kasteel zijn, dacht hij, niet verder er onder dan de diepte van een kelder. De treden waren hoog en, glad, heel smal en moeilijk te bekliirb men zonder leuning maar Conal girig' s'teeds verder, wetend dat het meisje hem onmiddellijk volgde. Plotseling bevond hij zich in een zonderlinge half duistere ruimte tusschen hooge muren, waar een flauw licht van boven neer viel als door een reusachtigen schoor steen, gezien van af den oudenvetschen haard van een kloosterkeuken. Toen stond Daura naast hem, een geestver schijning in haar wit gewaad. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1