150 100 25 ZATERDAG 3 JUU ZOMERTIJD. KAMEROVERZICHT. m&m ^cuurttsuaai ipsfine l YM Dï VEOE \i, Sisine fllnkl §8, ïlississgsn. Mém Intac. kssiiijni dagelijks, oitpzondsrd sp Zondag in algemeen grksnds Christelijke feestdagen %3 U een ongeluk ^JIJH BINNENLAND Stads® es Frovmclenïeuws 'foKemeik xe&p No. 155' ^20 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2,50. Voor België 3.70 Voor overige landen cier Post-Unie 4.70. - Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIISVan 1—4 regels f 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. perrege) De abonné's, in t bezit eener polsa, zijn GRATIS verze- <erd tegen ongelukken voor I gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij verlies van een hand, voet ot oog gulden bij verlies yan een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger „O schoone koning Zomer"zingt onze groole Nederlandsche dichteres Hélène Swartli. En inderdaad schoon en koninklijk heerscht als oppermachtig vorst de volle zomer thans over land en stad en dreven. Heel de natuur baadt in deze maanden, rijkste van alle aan licht en lucht en leven, in een onmete lijke, ontuitputtelijke weelde. Een zee van bloemen, even zoo geurig als kleu rig, heeft zich over de aarde uitgestort en siert onze tuinen en velden met de schoonst geweven kleedij, die men- schenoogen ooit aanschouwen mochten. De gewassen gedijen en het vruchtbaar zaad, in de voren uitgestrooid, belooft de heerlijkste opbrengsten. Reeds veel werd rijp en door de nijvere hand ge gaard ten bate van ons allen, maar meer nog staat tot grooteren wasdom nog te rijpen en de stovende hoog- zomer-zonnestralen wekken het al ten leven. Ook in het hart van ieder mensch, aan wie niet alle gevoel voor het on vergelijkelijke schoone dat de natuur in haar grootste weelde weet aan te bieden, ontzegd is, bloeit en zingt het van zomervreugde. Ziet de ouden van dagen zich in de lommerrijke dreven zich verpoozen en verkwikken na dien eindeloozen tijd van ongestadige en ver raderlijke weersgesteldheid. Telken da ge vindt hun moede lichaam de noodige opbeuring en versterking om, mag het zijn, het kostbaar leven nog in kalme vreugde verder te genieten. Ziet onze dierbare zieken, om wier heil ons hart zoo diep en lang bezorgd was, de lafe nis van het heerlijke versterkende weder vangen, waarnaar zij, en wij met hen, zoo langen, langen tijd halsreikend hebben uitgezien. Het bloed wordt ge zonder en de ziektekiemen, zij moeten op de vlucht voor de heilzame uitwer king van reinigende zonnewarmte en heerlijk zuivere lucht. Ziet onze kinde ren, hoe zij darteier dan ooit hun spel spelen, hun wangen rooder doen kleu ren, hun jonge longen uitzetten en hun klare stemmen doen daveren en schal meien in de zomerlucht. En ziet ons zeiven daar gaan, met haar, die ons hart de lafenis des levens bieden kwam en al de jaren door nog bieden blijft, ziet ons gaan in de koele zomeravond stonden, vreedzaam en gelukkig in het schoone dat ons omringt en dankbaar voor al het rijke dat het leven ons aan harteweelde en oogenschoon met mild heid schenken kan. Aan U en aan ons en aan allen. Want een hart om dank baar het geluk, dat op elks levenspad vroeg of laat toch komen zal, te aan vaarden, hebben wij allen in de borst te dragen gekregen en oogen óm het schoone dat in elk ding, in elk wezen schuilt te ontdekken en er vreugde aan te beleven, ook die zijn immers ons heerlijk deel. De volle ontplooide rijkdom der na tuur en de tot zijn voliedigen wasdom gerijpte menschelijke leeftijd, de zomer dus daarbuiten en hierbinnen, welke een treffende overeenkomst bieden die beide. Overeenkomst in wording, hoog te en verval. Het vaak zoo moeilijk en traag en met duizende te overwinnen moeilijkheden gepaard gaand rijpen, de dan in volle heerlijkheid van gave vrucht en machtige kracht prijkende middaghoogte des levens en nadien het intredend en spoedig, ach na al die on noemelijke weelde en diep gevoelde za ligheid, maar ai te spoedig naderend verval, met aan het eind het droef ver scheiden Want al kunnen we er met de oogen oordeelend er ons nu nog moeilijk een voorstelling van maken, dat in luttel aantal maanden, al dat schoone, het welk ons nu nog omringt en verheugt, gedaan zal zijn, ons koel verstand zegt het ons maar al te zeer. De zomerzon is al reeds door haar hoogtepunt heen- geijld, den kortsten nacht, den langsten dag des jaars, wij hebben ze alreeds achter den rug en het klinkt ons in de ooren als een waarschuwend signaal, om toch vooral en toch nadrukkelijk van het schoone oogenblik te genieten. „Carpe Diem", zeiden de oude Romein- sche wijsgeeren, „geniet den dag", el- ken dag die ons tot heil gegeven is. En wij zeggen hen dat na. Want zoomin als in de natuur, zoo min in het leven der menschen is het zomerkoninkrijk van langen duur. De heerscher, die met waarlijk vorstelijke mildheid ons zooveel en velerlei kost bare gaven in den schoot werpt, zijn heerschappij duurt niet eeuwig, zijn heerschersstaf ontglipt hem dra aan de hand en van zijn koninklijken troon gaat hij omlaag, om ruimte te bieden aan wie en wat na hem tot regeeren wordt geroepen. En bij het vallen der blaren valt ook een voor een, en beurt na beurt, het ontelbaar heir dier schoo ne zomerpronk-gestalten. En evenals het komen en vallen der blaren, zoo leert ons reeds ettelijke duizend jaren de groote dichter der oudheid, Home rus, evenzoo komen en gaan de ge slachten der menschen. Dra is ook voor ons de hoogtij des levens voorbij en komt de vroege avondstond er ons aan herinneren, dat ook de vergankelijkheid haar deel aan ons komt opeischen 1 Genieten wij daarom met des te die per zin en harteweelde het geluk, van 's levens zonnigen zomertijd. Laat ons des te meer vreugde vinden in het blij gevoel dier onbezorgde jeugd, voor wie, door haar nu nog ongeweten, ook eenmaal na den grooten zomertijd, de herfst des levens, straks de nacht zal komen. En laat ons op het pad onzer dierbare ouderen, welke reeds hun zo mer achter den rug hebben en weinig anders dan herinnering meer overhou den om van te leven, laat ons op het pad dat zij nog, wie weet hoe kort maar betreden, de koestering en warmte van het dankbaar kinderhart bieden, als straks de groote zon, nu nog zoo hoog aan den hemel stralend, lager en lager haar dagboog aan het uitspansel welft, en aan hen die daaraan wellicht de meeste behoefte van ons allen hebben, haar levenwekkende, levenverlengende kracht doet verflauwen, dra geheel ont houden. Moge dit de groote leering zijn, die Zomertijd ons in het harte prent. EERSTE KAMER. Een lange lijst van ontwerpen werd door de Eerste Kamer afgedaan. Slechts één daarvan een postbegroo- ting lokte discussie uit. Er werd ge klaagd over de slechts funetionneering van den post- en telegraafdienst. De radio-telegrafie werd besproken, waar bij de heer van Embden de zonderlinge stelling verkondigde, dat deze nieuwe instelling niet een staatsmonopolie moet zijn, maar een concessie-instelling, die concurreert met telegraaf en tele foon, opdat deze tot inspanning zullen worden geprikkeld. Deze meening werd bestreden door den heer Vliegen. De Eerste Kamer is zeker niet de plaats om dit punt te behandelen en de vraag of de heer van Embden voldoen de verstand heeft van de vraagstukken, kan ook niet dadelijk bevestigend be antwoord worden. De Kamer is tot 14 Juli naar huis. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag De subsidiepost voor de Nationale Opera heeft, gelijk te begrijpen was, in den antirevolutionairen hoek veel verzet gelokt. De heer Schouten was de woord voerder. Hij sprak er zijn leedwezen over uit dat de post was ingediend, dat geen enkele voorwaarde aan de toeken ning werd verbonden en dat zelfs het spelen op Zondag niet was verboden. De minister beriep zich natuurlijk op de principieeie beslissing, die in de Ka mer reeds is gevallen in November vari het vorig jaar. Dat was het argument voor de indiening. Toegegeven kon worden, dat de voorwaarden tevens moesten worden vastgesteld, maar het was noodig dat de Opera spoedig de principieeie beslissing kende. De voor waarden komen later. Wat den Zondag betrof, verklaarde de minister onom wonden, dat men het subsidie wel ach terwege kon laten als een verbod van Zondagspelen werd uitgevaardigd. Wij, Christenen, zoo sprak hij, zijn er abso luut niet over klaar, wat op Zondag mag en wat niet mag, een stelling, die protesten uitlokte. De post werd verde digd door dc heeren Ter Hall en van Beresteijn. Het subsidie werd aangeno men met 49 tegen 22 stemmen. Tegen stemden de antirevolutionairen en de heeren van de Laar. van Vuuren, Bo- mans, Haazevoet, A. P. Staalman, Koo ien, Juten, Schokking en Weitkamp. Tot 2.50 vergaderde de Kamer en-zij deed nog een groep ontwerpen af. Voor deze werkwijze verdient zij ernstige af keuring. lederen dag verpraat ze uren en ze dwingt enkelen om tof diep in den nacht te werken. Vandaag werd aangenomen de mo- fie-Ossendorp, waarin 'n groofer voor schot voor de onderwijzers wordt ge vraagd. De aanneming geschiedde met 58 tegen 16 stemmen. Alle andere aangehouden amende menten werden verworpen. De suppletoire Indische begrooting, die de posten voor de veldpolitie en de regentschapsraden bevat, is goedge keurd. Het tweede punt werd door den minister teruggenomen het eerste bleef hoewel de heer Albarda zich daartegen verzette. De post werd goedgekeurd. Overigens werden de Indische pensioe nen tot 40 in plaats van met 337» verhoogd. Het krediet aan Duitsehiand, dar 200 millioen bedraagt, lokte veel kritiek uit. In het algemeen was men er principieel niet tegen, maar wat de regeering deed was niet stelselmatig genoeg. Men her innert zich het plan-Vissering, en daar in paste dit voorstel niet, hetgeen de heer van der Waerde betoogde. Het wordt eenzijdig verleend en daardoor is het een gevaar 'voty de„\vaarde van onzen gulden. Veel te'vaag achtte men de zekerheid dat Duitsehiand in staat zal zijn zijn leveranties na te komen. Ook de heer Treub was sceptisch over de naleving van de overeenkomst door Duitsehiand. Nederland liep te veel vooruit op de algemeene credietverlee- ningen en de regeering moest meer pressie uitoefenen op Duitsehiand, dat het alle kwade practijken tegen gaan zal, o.a. deze, dat Duitsche leveranciers de met Nederlandsche leveranciers ge sloten overeenkomsten niet nakomen. Om de regeering daarvoor tot ijver aan te zetten diende hij een motie in. Minister van Kamebeek verdedigde het ontwerp, dat hij noodig achtte ook voor ons land. De Commissie voor het Herstel heeft geen bezwaar tegen de leveranties van hetgeen ter beschikking blijft van Duitsehiand zelf. omdat zij de levering in het belang acht der alge meene reparatie. Van die zijde is dus geen gevaar voor tegenwerking te vreezen. Het voorstel past niet alleen in het plan van inr. Vissering, maar het heeft de sympathie van dezen. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Van replieken werd afgezien. De heer van der Waerden zeurde weer over de volkstelling. Minister Ruys herhaalde zijn schriftelijk antwoord. Als de Kamer later besluit de telling wel te houden, dan zal ze doorgaan. De ex-keizer. Naar de Londensche correspondent van „de Tel." meldt zal de „Times" he den een brief publiceeren van den be kenden Engelschen rechtsgeleerde sir Henry Poland over den ex-keizer, waarin hij zegt Het is ongetwijfeld te betreuren, dat de hoofdschuldige van den oorlog on gestraft blijft, terwijl minder schuldi gen zullen worden gestraft, doch wan neer Engeland in de positie van Neder land was geweest, zou het den ex-kei zer, omdat hij alleen van een politiek misdrijf Wordt beschuldigd, ook nier hebben kunnen uitleveren en ik ben overtuigd, dat zij, die de tusschen bei de regeeringen gewisselde nota's heb ben gelezen, de houding van de Neder landsche regeering in deze zaak niet zullen veroordeelen. De schoolstrijd herdacht. Ter gelegenheid van de eindstem ming over de nieuwe schoolwet, in de Tweede Kamer gehouden, had naar de „Resb." meedeelt, ten huize van nir. M. J. C. M. Kolkman, tijdelijk voorzitter der Katholieke Kamerclub (Mgr. No- lens is naar het maritiem Congres te Genua), een feestelijke bijeenkomst plaats. Daar waren tegenwoordig Mgr. Nicotra, (pauselijk nuntius), mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, de voorzitter der Eerste Kamer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst en verder eenige Eerste en Tweede Kamerleden. Onder aigemeenen bijval bracht mr. Kolkman bijzondere hulde, gesymboli seerd door een lauwerkrans, aan mr. A. baron van Wijnbergen, die zoovele ja ren de kampioen van het bijzonder on derwijs was. Oud-minister Colijn en zijn moeder. MaSndag jl. herdacht de moeder van oud-minister Colijn, rustend landbouw ster, wonende aan den Aalsmeerderweg te Haarlemmermeer, haar 79en geboor tedag. De oud-minister van oorlog kwam bij die gelegenheid even van uit Londen per vliegmachine over om zijn hoogbe jaarde moeder te feliciteeren. Het conflict bij de Haagsche tram. Tusschen Burg. en Weth. van 's- Gravenhage en de Haagsche Tramweg maatschappij is overeenstemming ver kregen omtrent de voorwaarden der tariefsverhooging. op de grondslagen door Burg. en Weth. aangegeven. Maandag zal in de raadszitting een desbetreffend voorstel worden gedaan. In verband daarmede wordt eerst Dins dag het 10-centstarief ingevoerd. Sta king van het trampersoneel Zondg a.s. wordt thans niet meer verwacht. VLISSINGEN, 3 JULI. GENOA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF MAANDAG 5 JULI Regeeringsmeel. Nu weder en wel voor de zesde maal regeeringsmeel van Rotterdam wordt verstrekt, worden de onkosten te hoog om voor regeeringsmeel bij de gebrui kelijke vergoeding van 60 cents te blij ven en worden de bakkers derhalve verzocht er nota van te nemen, dat voortaan bij zendingen van Rotterdam 1.20 per 100 K.G. regeeringsmeel in rekening zal worden gebracht. De Brandstoffencommissie Vlissin gen verzoekt ons de aandacht te wil len vestigen op achterstaande adver tentie. Zij deelde ons mede, dat zij tot haar besluit gekomen is ten einde de afleve ring van brandstof zoo gelijkmatig mo gelijk over zomer en winter te verdee- len. Men kan dus nu reeds de brandstof opdoen, welke moet dienen ten gebrui- ke in de a.s. wintermaanden. Het ligt intusschen in de bedoeling der commissie om dezen maatregel op te heffen tegen 1 October a.s. of des noods vroeger, indien geringe aanvoer dit zou noodig maken. !n de week van 26 Juli tot en met 2 Juli werden in het gewone bad genomen 1290 zeebaden, waarvan 544 door da mes en 746 door heeren. In het volks- bad werden 130 dames- en 400 heeren- baden gebruikt. De temperatuur van de lucht was 77 graden en van het water 63. Heden heeft de heer Jacques Plouvier op den Nieuwendijk zijn herbouwden schoenwinkel geopend. De bouwsta- king is oorzaak geweest, dat deze her opening enkele maanden is vertraagd. De heer Plouvier heeft thans de be schikking gekregen over niet minder dan 5 uitstalkasten, waarin hij alle soorten schoen- en laarzenwerk op smaakvolle wijze kan etaleeren. Aan den winkel is een afzon derlijke paskamer voor dames en hee ren verbonden. De winkel werd verbouwd door den heer Joh. Loois Hzn., het schilderwerk werd uitgevoerd door den heer P.Won- dergem, terwijl de heer J. J. Quasters voor de eiectrische lichtinstallatie zorg de. In de Spaarbank aan de Nieuwstraat alhier werden in de maand Juni 589 in lagen gedaan tot een bedrag van ƒ33.829.99 en 218 terugbetalingen tot een bedrag van ƒ28.351.86. Er werden in die maand 25 nieuwe inleggers in geschreven, waardoor het aantal spaar ders steeg tot 3622 en hun tegoed tot 684.968.51 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ter lediging werden 45 spaarbusjes aangeboden, inhoudende 302.48. Met 1503 spaarzegels werd bespaard 64.13 welk bedrag op de spaarboekjes werd bijgeschreven. Vlissingsche Oranjebom!. In een door het bestuur van den Oranjebond gehouden vergadering, ter verdere bespreking der plannen voor het feest ter viering van den 40sten verjaardag der Koningin, werd o.m., in afwijking van het dienaangaande oor spronkelijk bepaalde, besloten,de feest viering te doen plaats hebben op Za terdag 4 September a.s. Hoewel men algemeen den datum liever zou hebben vastgesteld op Dins dag 31 Augustus, op welken dag H. M. werkelijk jarig is, werd dit, om ver schillende overwegende redenen, min der gewenscht geacht. Voorts werden in bedoelde vergade ring de middelen besproken, die zullen moeten worden aangewend ter verkrij ging van de benoodigde gelden ter be strijding van de kosten der voorgeno men feestviering en werd, in verband daarmede, besloten, het innen van de contributies der leden die gedurende de laatstverloopen zes jaren van beta ling hieven vrijgesteld thans te her vatten, De kwitanties zullen dezer dagen vanwege den penningmeester ter beta ling worden aangeboden. Zij, die nog geen lid van den bond ziin en mochten wenschen als zoodanig toe te treden, kunnen zich te allen tijde aanmelden of doen aanmelden bij een der bestuursleden. Donderdag vergaderden eenige leden van de Vereeniging ter bevordering der belangen van slechthoorenden, met het doel, te geraken tot de oprichting van een afdeeling Vlissingen en om streken der vereeniging. De vereeniging kwam tot stand en koos tot bestuursleden de heer A. P. Smitt, arts, voorzitter mevr. van der Slikkede Visser, secretaresse mej. A. van der Pioeg, penningmeesteresse mevr. N. BeijersVorster en mej. M. Harthoorn, leden. Besloten werd alles in het werk te stellen voor den winter gezellige bijeen komsten te organiseeren. Ook werd de wensch geuit een cursus te krijgen voor liplezen en speelgoed maken. De minister van waterstaat heeft be noemd tot buitengewoon opzichter J. K. Dingemanse, te Middelburg, bij de wer ken van het kanaal door 'Walcheren. De bruto opbrengst van het Blauwe bloempje ten voordeele van de drank bestrijding heeft te Middelburg ƒ280 bedragen. KERK- EN SCHOOLN1EUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ove- zand en Driewegen (toez.) ds. W. M. A. Kalkman te Nieuwenkerk a/d. ljsel te lerseke (toez.) ds. U. L. Luijendijk te .Scberpenisse te Nieuwe Tonge ds. J. G. Dekking te Putten op de Veluwe. De Classieale Vergadering te Goes besloot met algemeene stemmen zich te wenden tot den minister van financiën, met verzoek om zoo de financieele band met den Staat verbroken wordt de gelden, voor zooverre het de Herv. Kerk betreft, uit te keeren aan de ge meenten als pastoralia onder toezicht van den wettigen vertegenwoordiger der gemeente, nl. den Kerkeraad.

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1