150 100 M Knir^^nn ïersshpi dagelijks, ÉpmM op Mg 1» aim wM OhrisieSijke Seeetiegp ifBDIUJ 0e Huwelijksdag DONDERDAG 1 «JULI. ïemeentebestuur KAMEROVERZICHT. BINNENLAND e IVo,SS3 mzso VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlisainger. en de gemeenten óp Walcïieren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ3.70 Voor overige landen der Post-Unie ƒ4.70. - Afzonderlijke nummers 5 cent i hm fIll I VELDE I?., Klsini M\ 58, Vli»inn. h\êm tsisrc. De abonné's, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- ard tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken 30 UU een ongeluk 3/UU gulden bij verlies van een hand, voet of oog ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ1.10; voor iedere rege! meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct.'per regel gulden bij verlies p gulden bij verlies van een Jf'% van eiken wijsvinger anderen vinger gulden bij verlies van een duim BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingeïi brengen ter open! re kennis, dat bij Koninklijk be sluit van .'2 Mei 1920 onder no. 50 zijn goedgekeurd, de verordening tot heffing van rechten onder den naam van kraan gelden en de verordening op de heffing van kaai- en liggeld der schepen en houtvlotten, middellijk of onmiddellijk aanliggende aan de terreinen of kaden, die de gemeente Vlissingen van den Staat in erfpacht heeft, vastgesteld bij raadsbesluit dd. 26 Maart 1920, nos. 18a en 18b dat deze verordeningen in werking tre den op heden en tegen betaling der kosten verkrijgbaar worden gesteld. V»is$ingen, 1 Juli 1920. Burg" en Weth. voornoemd, G. VAN NIFTR1K Jr., L.B. De Secretaris, M. VAN DCR BEKE 'CALLENFELS, L.S. OPENBARE LESSEN. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs maakt bekend, dat Openbare Lessen zullen worden ge houden op de scholen A (Coosjc Buskenstraat) op 6 Juli 1920, rum. "24 uur B (Hendrikstraat) op 9 Juli 1920, mm, 24 uur:; C (Bouwen Ewouistraat) op 12 Juli 1920, n.m. 24 uur D (Groote Markt) op 13 juli 1920, Tum. .24 uur:; E Wagenaarstraat) op 15 Juli 1920. run. .24 uur. F(Joast.de Moorstraat) op Juli 1920, rum. 78 uur (Ouderavond). De Commissie noodigt ouders, voog den en belangstellenden uit, deze open bare lessen met hun tegenwoordigheid te vereeren. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. Dr. A. VAN MAANEN, Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. De Lager Onderwijswet is aangeno men, gelijk te verwachten viel. Slechts drie stemmen waren tegen, nl. van de twee aanwezige communisten Kolthek en van Ravesteijn en van den vrij-iibe- raal Visser van IJzendoorn. Drie so ciaal- democraten, de gebroeders Ter Laan en juffrouw Groeneweg, namen demonstratief geen deel aan de stem ming. Minister de Visser werd door vrijwel alle leden van links en van rechts ge luk g.ewenscht. Hij en de heer de Savor- nin Lohman drukten elkaar zichtbaar ontroerd de hand; de heer Lohman werd eveneens door vele leden geluk ge- wenscht Deze pacifistische stemming klopt (Naar het Engelsch) Door M. HELLEMA. 72) „En heb je hem er gebracht?" vroeg Daura. „Ja. ik bracht hem tot aan de kapel met dat zoi lerlinge, in de rotsen uitge houwen al.aar, dat wij het altaar van d.n Verloren Fluitspeler plachten te noemen, lot die geieerde vriend van Lord Gorme verklaarde, dat het reeds kon hebben bestaan in den tijd dat de Heilige Columba op Skye was. ik her inner mij nog, dat ik dat hoorde, toen ik een jongen van een jaar of zes was, en toen ging ik er voor het eerst in kijken." „Weel je ook ongeveer, onder welk dee! van het kasteel de kapel is vroeg Daura, die nooit in de holen had mogen komen, noch als kind, noch ais volwassen meisje. „Daar heb ik nooit eerder over ge dacht behalve onlangs. Maar sedert Emmons kwam, heb ik het onderzocht; en voor zoover ik het kan zeggen, moet de kapel ongeveer liggen onder de zwarte Bretonsche kamer, maar heel diep er onder." „Kan het mogelijk zijig dat er een geheime weg van daar naar de kamer daarboven is vroeg Daura half aan zich zelf. Ze begon nu te begrijpen, weer niet met de vijandige gebeurtenis sen van verleden week. De tijd zal 't alles ieeren. Het amendement-de Jonge, tot niet- toestaan van de gelden voor de aan stelling van militaire attache's te Berlijn en te Parijs, werd natuurlijk verworpen. Vele leden, die in het najaar stemden tegen denzelfden post op de oorlogsbe- grooting, stemden nu vóór. 5je Een interpellatie-Koltliek over de uit sluiting. van het bouwvak, leverde na tuurlijk geen nut op. De interpellant wilde alleen maar weten, wat de mi nister zou doen om den woningbouw toch te doen doorgaan. Hij mocht zich niet mengen in het conflict. Wat hij nu eigenlijk wel moest doen, bleef ondui delijk. Rechtsireeksche contracten tus- schen de gemeenten en de arbeidsorga nisaties achtte hij zeer moeilijk, omdat de aannemerscontracten zich daartegen verzetten. Met wat geraas tegen de pa troons was eigenlijk de interpellatie uit. Het geldt hier alleen een loonconflict, 90 cent tegenover 105 cent. Dat is alles en wanneer men de cijfers ziet, die de minister geeft van de kosten van een arbeiderswoning, dan zegt dat genoeg. In 1914 kostte een arbeiderswoning in Den Haag aan arbeidsloon 740 gid. in 1920 bedraagt dit bij een uurloon van 78 cent reeds 1850 gid. Aan materialen kostte de woning 1560 gid. en in 1620 4150 gid. Het architectenloon steeg van 52 tot 65 gid. en het toezicht van 20 op 30 gjd. Deze cijfers spreken voor zich zelf.. In bewondering voor de houding der patroons verkeerde niemand, maar men keurde het ook af, dat de arbei ders trachtten te profiteeren van de tijdsomstandigheden. Wat echter de re geering moet doen zegt niemand. De genieenten aansporen om "arbeiders in dienst te nemen, is het eenige wat men adviseert. De interpellatie-Ossendorp, over de vraag of de minister alsnog bereid was voorschotten te verstrekken aan de on derwijzers krachtens het "bezoldigings besluit, was te voren al tot mislukking gedoemd. De minister heeft op de des betreffende vraag bij de schriftelijke stukken ontkennend geantwoord. Vrijdagmiddag zal de heer v. d. "Waerden vragen stellen over het al of niet houden van de volkstelling. Nederland en België, In de Dinsdag te Roermond gehou den algemeens ledenvergadering van den R.-Kath. kiezersbond voor Lim burg iis met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De R.-Kath. kiezersbond voor Lim burg, met bijzondere instemming ken nis genonien hebbende van het ver schijnen van de brochure „La Protes- waarom Conal haar nog dien nacht had willen spreken en herinnerde zich met een gevoel van schrik hel geluid, dat zij geboord had, toen zij de juwee- len verborg een geluid als het val len van metaal op steen. „Dat heb ik ook al gedacht, cn dat Emmons naar dien weg zocht, als hij zoolang weg was uit het kasteel en niemand wist waarheen. Misschien heeft hij hem gevonden." ik geloof niet, dat hij in de kamer heeft kunnen komen, anders zou hij het kasteel we! vrijwillig verlaten heb ben. Maar hij kan den weg wel hebben gevonden van de kapel naar een ge heime kast in den muur en toen niet verder hebben kunnen komen. Er is nu al eenige dagen iets in de zwarte Bre tonsche kamer, dat het stelen wel v aard is, en als er een of ander ver borgen kijkgaatje is, kan die vreese- lijkt man mij mijn zusters juweelen wei boven op dc oude kleerkast hebben zien leggen. Toen ik ze daar verborg, hoorde ik een zonderling geluid, dat wel uit den muur scheen te'komen, en ik was zoo bang, toen ik niet kon ont dekken, wat het was, dat ik sedert dien tijd altijd iemand op de wacht heb ge zet in de gang die zoogenaamd het oude borduurwerk aan den wand her stelde. 's Nachts, als meneer Troy in de kamfer was, voelde ik mij veilig. II; dacht niet aan een geheimen ingang, dien ik niet kon bewaken. Maar Em mons zou zeker wel terstond verdwe nen zijn, als hij de juweelen eenmaal in zijn bezit had." Dat denk ik ook wel", stemde Co- tation du Limbourg hollandais, brengt hulde aan de organisaties, die tot de uitgave van deze brochure beslóten geeft uiting aan zijn verontwaardi ging over de bewuste leugencampag ne, die nog steeds voortduurt in ze kere buitenlandsche. bladen, welke willen doen gelooven aan het bestaan bij een gedeeite der Limburgsche be volking van een neiging tot aanhech ting van deze provincie bij België en protesteert opnieuw namens geheel katholiek Limburg tegen elke poging om Limburg geheel of gedeeltelijk hij een ander iand in te lijven. Duitsche onderscheiding. Naar het Corr. Bureau verneemt, heeft het Duitsche ministerie van ma rine het Ijzeren Kruis der 2e klasse verleend aan de kapiteins der mari niers H. Baron van Hemert tot Dings- hof en L. Spiegelberg. Beide officieren hebben indertijd deei uitgemaakt van de Nederiandsche gezantschapswaclit te Peking, toen het Nederiandsche gezantschap aldaar be last was met de behartiging der be langen van de Duitsche onderdanen in China. Gratie van belastingontduikers. Het antwoord van den minister van justitie ten vervolge op de beantwoor ding van vragen var. den heer Klee- rekoper betreffende het verleenen van gratie aan personen, veroordeeld ter zake van overtreding van de wetten op de oorlogswinstbelasting en op de inkomstenbelasting, luidt 1. De minister is' van oordeel, dat tegen mededeeling aan de Kamer, aan w elke personen tot dusverre gratie is verleend, nadat zij ter, zake van over treding van de wetten op de oorlogs winstbelasting en de ijksinkomsten- belasting tot vrijheid&fóff waJfenMT'r- oorcieeld, bezwaar bestaat, omdat daardoor meer dan w.enschelijk is de .aandacht op hun persoon in verband mei her door hen begaan misdrijf zou wonden gevestigd. Dezelfde overwe ging zou gelden aangaande personen, die eert ancler misdrijf zouden hebben begaan. 2. Uit het ingesteld onderzoek is ge il bleken, dat, voor zoover van veroor- j deelingen ter zake van deze misdrij ven .gratie is verleend, dit is geschied op grond van soortgelijke overwegin gen als ter zake van andere misdrijven plegen te geiden, namelijk door ge neeskundige verklaringen gestaafde bezwaren omtrent z.cer ernstige ziekte van zijn vrouw en voorts een milde beoordeeling van het feit en den schuldige door den rechter, die in eenige gevallen slechts door de wet gedwongen gevangenisstraf had op gelegd. maar de boete de meest ge- wenschte straf achtte. In ieder geval, waarin gratie van de gevangenisstraf is verleend, is deze vervangen door een gevoelige geld boete. nal haar toe. „Als hij alleen maar een dief was." „Hij kan meer zijn en toch een dief. Ik begin nu te denken, dat 'rij eenige dingen van waarde, behoorende aar. meneer Conway, uit mijn kamer heeft gestolen, waar ik ze bewaarde, en toen heeft getracht door een slim- men streek de verdenking op een an der te werpen. Heeft hij je veel vragen gedaan over onze familie en ónze ver houding tot elkaar en tot mijn oom er. nicht „Ja, Lady Daura.'En ik antwoordde, omdat hij mij steeds in het geloof wist te houden, dat hij werkelijk een detec tive was. en dat er weldra iets met meneer Conway zou gebeuren. Hij zin speelde er op,'dat het betrekking had op meneer Troy. Maar hij was vol strekt niet boos, toen de toegang tot hét huls hem werd ontzegd. Misschien dacht hij, dat alles goed ging, tot hij Lady Annira's huwelijk hede# avond vernam. Nt: zij -weg is, geef ik er niet om, wat er van mij wordt daarom vertel ik u alies en u kunt mij beve len Skye ie verlaten en nooit terug te komen, ais ;i wilt en ik za! gehoor zamen. Na dezen avondzon, ik het ge zicht van het kasteel toch niet meer kunnen verdragen daarom ga ik lie- ve[ heen. Maar indien ik het kwaad, dat ik heb gedaan, nog eenigszins kan goedmaken (joor u het laatste te ver tellen, dat ik Emmons hoorde zeggen, dan zal mij dat genoegen doen. Meneer Troy ging mij volstrekt niet aan -daarom gaf ik er niet om, wat Emmons met hem deed, zoolang meneer Con- De opvolger van den beer De Savornin Lehman. Met opvolger van den heer de Sa vornin Lohman bedoelen wij thans den toekomstigen leider van de partij. De zetels, die door zijn heengaan en dat van den heer de Geer zullen vrijkomen, zullen worden ingenomen door mr. J. Ankerman, oud-lid van de Tweede Ka mer en den heer H. J. de Groot, inspec teur M. 0„ nu de heer B. j. Gerretson, oud-lid der Kamer, om redenen van ge zondheid niet weer in de Kamer wenscht terug te komen. Maar zijn eigenlijke opvolger zai, als wij wel ingelicht zijn, prof. dr. R. J. Siotemaker de Bruine worden, die in 1922 als kerkelijk hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht zal bedanken, en die dan, nadat zijne partij hem een zetel in de Kamer zal hebben verzekerd, daar als hoofd der Christelijk-H istori- sche partij zal optreden, en tevens voorzitter van de Christelijk-Historische Unie en hoofdredacteur van „De Ne derlander" za] worden. Tot 1922 zal als leider van de Ka merfractie de heer Schokking optreden. („Vad.") De Openbare school. Het vrij-liberale weekblad „de Nati onale" schrijft over het einde van de behandeling der wet op het lager on derwijs in de Tweede Kamer en „het einde der openbare school." Men kan niet zeggen dat minister De Visser en de rechterzijde tegen den wensch van de geheele linkerzijde in de openbare school in een slechter conditie geplaatst zouden hebben dan de bijzondere. Maar zonder twijfel he|ft nagenoeg ai wat voorstander is van het democratisch fanatisme bij een deel der linkerzijde gebruik gemaakt om de levenskansen van het openhaar, lager onderwijs zoo gering mogelijk te doen worden, meent het blad. En daar bij zijn bij de behandeling van art. 198 der Wet voor de bijzondere school zóó veel financieele voordeelen binnen ge- I,aa!,c1' da.f ook van f i..n a n c i e e 1 e gelijkstelling niet meer gesproken mag worden. „De Nationale" zet dan uiteen, dat in drie belangrijke opzichten de open bare schooi voortaan bii de bijzondere ten achter zal staan i. door de rigou reuze regeling van het schoolgeld, waardoor op alle openbare scholen kinderen uit iedere inkomengroep moeten worden aangenomen, waarvan de redactie verwacht, dat over tien jaar. althans in de groote steden de openbare school nog slechts armen- schopl zai zijn 2. door het ambulan- tisme der hoofden, dat niet is geëischt voor de bijzondere scholen, aan welke op die wijze meer mogelijkheid tot vol making en differentiëering is gelaten en 3. door de toekenning aan de bij zondere scholen van 6>/2 per jaar van de waarde der gebouwen'in 1914 boven alle kosten, welke die scholen reeds uit de overheidskas vergoed krij- wav in het kasteel was. Maar nu is meneer Conway weg en Emmons weet het want ik ging naar zijn kamer, om te zien, of hij werkelijk naar bed was gegaan, cn hij was uit. Ik ont moette hem en wij zagen beiden den auto vertrekken met de jonggehuwden. Hij riep uit „Troy heeft mij verraden! Dat dacht ik wel. Daar zal hij voor boeten 1" Toen ik hem vroeg, wat hij bedoelde, mompelde hij zoo iets, dat meneer Troy e'en gelofte had gedaan om George Conway te dooden maar in plaats van zijn werk hier te doen, was hij verliefd geworden op een dei- jonge dames en had zijn plicht ver zuimd. Dat was ongeveer alles „Ongeveer alles 1 Conal, het was niet alles Je moet mij nu alles vertel len. Dat is de eenige wijze, waarop je al het kwaad, dat je gedaan hebt, weer goed kunt maken. Je hebt iets verzwe gen toen je je verhaal begon fiep Daura. „Dat heb ik gevoeld. Wat zei- de Emmons tegen je van mijn zusiers man en Robert Troy?" „Dat was een ander maal. Vanavond ging hij woedend naar huis, of deed, alsof hij naar huis ging. Later be merkte ikdat hij weer had gelogen. U zoudt mij nooit vergeven, ais ik -u her haalde. wat hij van meneer Conway zeide de eerste maal, dat ik hem ont moette." „Ik zal het je nooit vergeven, ais je bet niet doet Spreek op. vlug „Het is een lang verhaal ..Dat doet er niet toe 1 Begin." „Misschien was het een leugen, maar hij zeide, dat meneer Conway gen, zoodat de bijzondere school er financieel veel beter voor komt te staan dan de o'penbare, aan welke de gemeente niet een ge 1 ijk extra-bedrag mag uitkeeren, en de bijzondere school bijv. in staat zal zijn de beste onder wijskrachten tot zich te trekken. 'Het gaat nu naar de oprichting van niet-kerkelijke bijzondere scholen. Hoe spoediger daartoe een organisatie ge schapen wordt, hoe beter de inrich ting en het onontbeerlijke toezicht zijn kunnen. De grondwetsherziening heeft het gevolg gehad, dat onze vrienden er steeds van hebben gevreesd. Vereeniging van Ned. werkgevers- Het bestuur der vereeniging van Ne deriandsche werkgevers heeft een open brief aan den minister van arbeid gepubliceerd, waarin er op wordt ge wezen, dat in breede kringen van in- dustrieelen ernstige ongerustheid heerscht over de wijze, waarop op het oogenblik de belangen der nijverheid door de regeering worden behartigd bij het tot stand komen van maarre gelen op sociaal gebied. Zooals op het oogenblik de Hooge Raad van Arbeid is samengesteld en zooals hii op het oogenblik werkt, meent het bestuur, dat voor ongerust heid alle reden aanwezig is. Dat aan de vereeniging slechts één plaats in den Hoogen Raad van Arbeid is ingeruimd, voelt zij ais een groote onbillijkheid. Maar dit is niet alles. De Hooge Raad werd in een negental subcom missies verdeeld en nu wil het bestuur voorkomen, dat in den Raad of in elk geval in die subcommissies vertegen woordigers van de meest belangrijke takken van niiverheid als lid zitting moesten hebben. Dit is echter niet het geval. Voorts heeft genoemd bestuur een aantal bezwaren tegen de werkwijze tan dien Raad, zooals dit tot nu, toe 'gevolgd werd. Het bestuur vertrouwt, dat de mi nister de bestaande ongerustheid zal 'wegnemen, door nsin de bezwaren C!CT vereeniging tegemoet te komen. A>. A Tie ke .i S e- *'et in lo- •;id '■e- ,^n, ,nd in fcim j de iter Iden ;.ch t 'ntal n 8 ting ven de eld. den «gen ramp gevaar ;en. lantal .ieten door .vordt on en bla- wa- ornen udenz Je ar- :herp- eiding even- Polen, tndere ens in ,-schau is nog 'EN. ssabon. uloso te De Ned. Tteisvereemging. Hel hoofdbestuur van de Nederiand sche Reisvereeuiging ii#ft te 's-Gra- venhage vergaderd. .Medegedeeld werd dat de toeloop voor de buitenlandsche reizen enorm is. doch de verplichting van passen en visa geeft veel moeilijkheden. De groote vereenigingsreizen met extra- trejnen naar Zwitserland op 26 Juli en 2 Augustus zullen doorgaan. In' totaal kunnen hieraan deelnemen 1200 perso nen in 4 groepen van 300 elk. Enkele reizen zijn onmiddellijk geheel vo! ge- ioopen, terwijl voor enkeie nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar is. Blijft center de toeloop zooals tot nog toe, dan is te voorzien, dat velen teleurgesteld zpllen moeten worden. De meeste der overige reizen voor ec-rste klerk was aan een bank in Amerika, en dat hij een goed salaris had, maar geen vermogen." „Zoover zeide hij de waarheid. Maar meneer Conway verwierf zich in'min der dan een iaar een groot vermogen door een gelukkige speculatie in effec ten anders zou hij nu niet de echtge noot van mijn zuster zijn, denk ik." ..ik geloof, dat Entmons jaloersch was op zijn geluk, Lady Daura." „Zonder twijfel 1 Verder." „Nu, volgens hem, wist hij alles, omdat hij zelf iets was aan die bank, hij zeide niet wat. De tweelingbroer van uwen meneer Troy, Gerald, was kassier, en meneer Cónway was zijn' onmiddellijke chef." „Een tweelingbroer 1" Daurji sprak die woorden luid, maar zij weerhield de gedachte. „Dan heeft hij de waar heid gezegd, toen hij beweerde George nooit te hebben gezien. Dat had ik be knoren te weten. Hij zou nooit liegen. Wat hij hier kwam doen, was voor zijn broeder. En toen George hem in de auto zag, meende hij den anderen man te herkennen." ...Dat zeide Entmons", antwoordde Conai. „Een deftig, veelbelovend jong man, verloofd met een meisje, dat hij liefhad, de dochter van een rijk staats man te Washington. De bruiloftsdag wai reeds bepaaki. toen er plotseling ontdekt werd, dat er een tekort van dertig ',,;zend dollar in de bank was." te Ba- pass. Batavia, m naar ik naar N. :t. iozen 75 ker- a 28»4 a 13 V2 rboonen alles enen 69 illes per a 18'/2 •er bos 12 ct. skrul 11 ,»r mand. Juli. stuks. N. d. 2>/2 u. f 24.35— New- -ƒ 23.40; 5 Frari- Kronen en (niet (groen) 7.50 Dollars ,t 2 Juli ijke rich- lkt. Kans /armer. 3EN n.m. 3.13 4.17 4.48 5.27 (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1