VL1SSINGSCHE COURANT 1000 100 «wn'^^nn De Huwelijksdag MAANDAG 28 JUNI. IVO. ISO i^20 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Viissingen en de gemeenten op Walcheren 2.00 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.30. VoorBelgiS ƒ3.50 Voor overige landen der Post-Unie 4.50. Afzonderlijke nummers 5 cent ÉgüsFirms F. "ÜHDE VILDE k, Kleit» M\ §1, IsÉp. ïtltioin Entire. iO De zbonné's, in t bezit eener •polis, zijn GRATIS verze- erd rogen ongelukken voor Deze uitkeeringen. -worden. gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken -verdubbeld indien «JTUU een ongeluk 4fUf8j de verzekerden. voorzien ADVERTENTIEPRIJS: Van 54 regels 1.00; voor iedere regel meer 24 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.55. Bij abonnement speciale prijs Reclames 48 ct. per regel. Dienstaanbiedingenen -aanvragen 12 ct. per regel Virsshijnt dagiiijks, sitgenKideri! sp Zsnday in Éemeso erkends irisielijke ieestdepn gulden bij verlies gulden bij verlies van een M van eiken wijsvinger anderen vinger bekomen op trein, boot of tram. gulden bij verlies J 5^ A guiden bij verlies - van een hand, g van voet of oog 3.C.-15.* een duim van geldig plaatsbewijs, een ongeluk De ex-keizer belastingplichtig. Naar „de Tel." mededeelt, Is er be paald, dat de ex-keizer jegens den staat belastingplichtig is. Op grond daarvan zal hij ook in de gemeente belasting worden aangeslagen. De luchtpostdienst met Engeland. De luchtpostdienst met Engeland zal in Juli aanvangen. Voor zoover den Nederlandschen dienst betreft, zal de luchtpost te twee uur van het Amsterdamsclie postkan toor vertrekken, terwijl te drie uur het vliegtuig van Schiphol naar Engeland opstijgt. Men hoopt dan te halfzes in Croydon aan te komen, zoodat de post te halfzeven in Londen kan zijn. Ver zonden zullen kunnen worden gewone en aangeteekende brieven, poststukken en drukwerken, zoowel per gewone als per expresse bestelling. De port voor de verzending per luchtpost zal bedra gen vijftien cent per twintig gram. Brieven met aangegeven geldswaar de mogen niet per luchtpost verstuurd worden. Dr. W. P. Ruysch y. Te VGravenhage is onverwacht op ruim 72-jarigen leeftijd overleden dr. W. W. P. Ruysch, oud-voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad, een man van grootc bekendheid en ver maard op het gebied van de genees kunde en van gezondheidsbelangen. Dr. Ruysch werd te Utrecht, waar hij laatstelijk- de belangrijke functie van voorzitter van den centralen gezond heidsraad bekleeadde, geboren. -Hij be gon zijn loopbaan als officier van ge- zondheid, was vervolgens adjunct inspecteur van den geneeskundigen dienst in Limburg, en werd daarna be noemd tot raad-adviseur voor de me dische en veterinaire politie van het departement van binnenlandsche za ken. Voorts vervulde hij de betrekking van inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht op krankzinnigen en van hoofdinspecteur van de volksge zondheid voor Zuid-Holland en Zee land, waarna hij tot voorzitter van den centralen gezondheidsraad werd be noemd. Meermalen vertegenwoordigde hij onze regeering op congressen op hy giënisch gebied in het buitenland. Hij was oprichter der vereeniging voor volks- en schoolbaden en had voorts o.a. zitiing in het bestuur van de Ned. Vereeniging tot bestrijding van vallende ziekten. Pensioenen. Door het hoofdbestuur van den Kon. Bond van gepensionneerde officieren enz. „Bendor" zijn aan de Tweede Ka mer een tweetal requesten aangeboden en wei lo. een request vragende om pensioens-gelijkheid, d.w.z. een even redig gelijk pensioen voor alie rijksge- pensionneerden die in eenzelfden rang FEUILLETOM (Naar het Engelsch) Door M. HELLEMA. 69) Daura verborg beide brieven in haar japon en ging haastig naar de groene drakdnkamer, waar zij dokter John half ingesluimerd vond. Hij ontwaakte terstond, en vertelde haar zijn deel van het verhaal. Ja alles was goed gegaan. George was nog een beetje zwak, maar vreugde en geluk, de beste ge neesmiddelen van de wereld, zouden hem er wel bovenop helpen. Nu zijn io! in het drama was afgeloopen, was dokter Mac Donald dankbaar naar huis te kunnen gaan. Hij zou blij zijn, in zijn bed te liggen. Zooals zij had gedacht, waren allen nog in de groote vestibule aan het praten over het huwelijk, en Lord Gorme nam de verrassing heel goed op. Daura besloot echter, hem Anni- ra's brief niet te geven, eer hij gesterkt was door een langen slaap. Het was onmogelijk meer dan een woord met Trov te wisselen, maar het gelukte haar, hem toe te fluisteren, toen ze elkaar goeden nacht zeiden „Kom over een half uur in de roode kamer. Als ik er niet ben, wacht dan op mii." Zijn' blik zeide haar, dat hij haar of stand eenzelfde aantal jaren dien den. Dit request wordt ondersteund door nog acht andere Bonden of ver- eenigingen 2o. een request vragende om de maximum-pensioengrens van 4000. gesteld bij de Pensioens-ver- hoogingswet „De Vries" te doen ver vallen. Vijfde Nederiandsche Jaarbeurs. In de Zaterdag gehouden algemeene ledenvergadering van de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Ne derland, werd besloten de in 1921 te houden Vijfde Nederiandsche jaar beurs, de eerste internationale jaarbeurs in Nederland, te doen plaats hebben van 616 September 1921. Deze datum is gekozen met het oog op de algemeene handelsconjunctuur, welke voor 1921 een beurs op een later tijdstip, dan tot nog toe de jaar beurs te Utrecht gehouden is, wen- schelijk maakte, voorts ter vermijding van het samenvallen der Nederiand sche beurs met andere buitenlandsche beurzen, gelijk zulks dit jaar het geval was (Lyon, Leipzig, Londen en Utrecht) en ten slotte in verband met de zekerheid, dat voor de vijfde beurs het nieuwe vaste Jaarbeursgebouw in gebruik genomen zal- kunnen worden. Een vooraf door den Raad van Beheer in de industriekringen ingesteld onder zoek wees uit, dat tegen dejpn datum bij de industrie over het algemeen geen bezwaar bestaat en inzonderheid dit' gedeelte van het jaar voor buiten-, landseh bezoek zeer gunstig werd ge oordeeld. S. D. A. P. en N. V. V. in ..het Volk" vinden wij een mani fest van het partijbestuur der S. D. A. P. en van het hoofdbestuur van het N. V. V. „aan de georganiseerde arbei ders in Nederland." De besturen voelen zich geroepen zich nu, na de aanneming van de zgn. Anti-revolutiewet van minister Heems kerk. opnieuw tot de Nederiandsche arbeiders te wenden. Zij hebben in hun gecombineerde vergadering besloten in het land een krachtige actie te ontwikkelen, om de arbeidersklasse te mobiüseeren in den strijd tegen reactie en den eisch van socialisatie met meer kracht dan ooit te propageeren. ..Zij roepen u daarvoor op tot het bijwonen van een groot aantal mee tings, die in de verschillende streken van het land zullen worden gehouden en die gevolgd zullen worden door groote centrale meetings in de hoofd plaatsen der provincies en industrieele centra." Spoorwegpersoneel. Vrijdagmiddag heeft 'net toegezegde onderhoud plaats gehad tusschen de spoorwegdirectie en de voorzitters der Ned. Ver. B. A. N. S. en N. B. Op de vraag of de directie na de vaststelling van het grondloon door den loonraad, den bijslag verhoogen zou, antwoord- begreep, maar het was een sombere blik. Het gebeurde had het vertrouwen geschokt, dat hij nu eindelijk in haar stelde, maar zij dacht, dat hij zijn be lofte wel zou houden. Zij zou hem uit leggen, hoe zij gemeend had voor hei bestwil van allen te handelen. En zij verlangde ook, spoedig van Alastair bevrijd te zijn. Binnen twintig minuten kon zij hem wegzenden, zoodat zij nog tien minuten speelruimte zou hebben. Wat de tijd betrof, zou het dus wel lukken, want over vijf minuten waren ze een half uur in het kasteel en zou Alastair wel bij haar komen, ofschoon stiptheid niet zijn grootste deugd was. Als zij hem eenmaal haar beslissend neen had medegedeeld, dan zouden ze elkaar weinig meer te zeggen hebben. Toen. het gezelschap uiteenging, wisselde zij een blik met Alastair, die haar angstig aanzag, hopende op een geruststellend glimlachje, dat zij hem niet kon geven. O ja, hij zou wel stipt zijn, daar was geen twijfel aan. Maar er deed zich een onverwacht beletsel op. Lord Gorme vroeg Daura een oogenblikjc met hem mee te gaan naar zijn studeerkamer. „Tenzij je te moe bent", voegde hij er bij, en Daura was in de verzoeking zich ie verontschuldi gen. Bij eenig nadenken vreesde zij echter, dat, als zij voorgaf vermoeid te zijn, hij in hare kamer zou komen. Mis schien verwachtte hij Annira nog wak ker te vinden en een woord met de bruid te wisselen Gelukkig had Alastair het gesprek gehoord. Als Daura werd opgehouden, de de directie ontkennend, omdat ook in de vaststelling van dit grondloon de vereischte leiddraad voor de directie ontbreekt. De Weensche kinderen. Het secretariaat van het Algemeen Ncd. Comité voor Noodlijdend Oosten rijk (O. N. C. O.) bericht, dat de 7e trein met naar Oostenrijk terugkeeren- de kinderen van dat comité, welke Donderdag uit Holland vertrok, Zater dagmorgen tusschen 7 en 8 uur te Weenen in goede orde is aangekomen. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 153 schepen (52 Nederiandsche, 46 Engelsche, 15 Duitsche, 10 Amerikaan- sche, 8 Noorsche, 8 Fransche, 3 Portu- geesche, 3 Spaanschc, 2 Deensc'ne, 2 Japansche, 2 Italiaansche, 1 Zweedsch en 1 Roenieensch). Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 137. voor Hoek van Holland 7. voor-Schiedam 2 en voor Vlaardingen 6. In hetzelfde 'tijdperk van 1919 kwa men binnen lOlsehepen. Hiervan wa ren bestc-md voor Rotterdam 100, voor Vlaardingen 1. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1920 2401 2,906,235 1919 1839 1,686,400 Rotterdam 1920 2085 2,618.144 1919 1526 1,668,423 Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen. In een te Amsterdam gehouden ver gadering van liet Ned. Vakverbond van Vakvereenigingen werd door het hoofd bestuur voorgesteld om een fonds te stichten, teneinde bij staking of uitslui ting financieel steun te verieenen, waar bij deelneming voor de aangesloten or ganisaties verplichtend is. Bij de toelichting werd er op gewe zen, dat de groote behoefte van een der gelijk fonds in de laatste maanden is aangetoond. Uit de vergadering bleek men met een dergelijk fonds mee te kunnen gaan. Er ontspon zich echter een uitvoerig debat, voornamelijk over de grootte van de bijdragen door de vakbonden. Ten slotte werd met groote meerder heid besloten tot oprichting van liet sta kingsfonds. Alleen de diamantbewer kers, liet spoorwegpersoneel en de landarbeidersbond waren tegen. Beslo ten werd verder, dat de contributie zal bedragen 5 cent. Van werklieden in sta king en leden in militairen dienst zal geen bijdragen gevraagd worden. De regeling van de uitkeering zal in den bestuursraad nader worden beslist. Het fonds zal 1 Januari in werking treden. Na behandeling van wijzigingen in eenige artikelen in het huishoudelijk reglement, zeide de voorzitter, dat in N.-Brabant ten opzichte van de modern georganiseerden een terreur wordt uit geoefend door de katholieken. Er wordt wist hij waardoor maar Troy was weggegaan en de geheele schikking, die zoo eenvoudig had geleken, kon nu een gevaarlijke verwarring geven. Daura wenschte, dat zij Alastair kon vragen tot den volgenden morgen te wachten maar zij kon niet met hern spreken, want haar vader stak vrien delijk zijn hand onder haar arm en leidde haar weg. Met was niet alleen over Annira, dat Lord Gonne wenschte te spreken, inaar ook over haar en Alastair. Wat had Alastair gezegd op weg naar Portree O, hij had haar ten huwelijk gevraagd, nietwaar Lord Gorme was er wel zeker van geweest, dat dit ge beuren zou, in weerwil van den chauf feur. En wat had zij geantwoord „ik heb u beloofd niet ja te zeggen", antwoordde het meisje. „Daarom heb ik ja noch neen gezegd. Ik wisi nog niet dat dacht ik tenminste wat ik wilde antwoorden." „Je bent niet het meisje, waarvoor ik ie houd, Daura", zeide Lord Gorme, „indien je aan een jongen als Alastair kunt denken, wanneer je hem verge lijkt met een eehien man." „Alastair is acht en twintig jaar, nietwaar stamelde zij, in verlegen heid gebracht door dezen aanval. „Het is niet de ouderdom dien ik bedoel, maar iets veel gewichtigers. Je begrijpt mij toch, nietwaar „Misschien wel, Cuchullainn". „Robert Trov is op je verliefd. Je kunt toch niet houden van Alastair „Zoudt u wenschen, dat dat ik door het bestuur van het N. V. V. over wogen, weike maatregelen daartegen gedaan moeten worden. Het bestuur vroeg toestemming om ƒ50.000 te mo gen uittrekken, tot middel van verweer. In den bestuursraad zullen de nadere maatwgelen worden besproken. Dit voorstel werd aangenomen. DE FEESTEN DER A. N. V. V. Zaterdag, de laatste dag van de tochten der afgevaardigden van de at- deelingen der A. N. V. V. in Zeeland, gold voornamelijk Zuid-Beveland als doel. Des morgens te 9 uur vertrokken de deelnemers van Middelburg per trein naar Viissingen, waar in de haven de „Zuid-Beveland" gereed lag voor de reis naar Borsseie. Voor de haven werd verlaten werd nog 'n groet gebracht aan de mailboot „Oranje Nassau", die juist van Folkestone binnenliep, met welke boot Donderdag een tocht is gemaakt en aan boord waarvan o.a. werd opge merkt de heer mr. E. Fokker, president commissaris der „Zeeland", die ook de boottocht met de V. V. had medege maakt. De „Zuid-Beveland" voer eerst tot voorbij het Badhotel, waardoor de gasten nog eén mooien kijk op Viissin gen kregen, hierna werd gezwaaid en te ruim half elf meerde de boot te Bors seie aan den steiger. Op den weg onder aan den dijk ston den een 30-tal auto's gereed en nadat ieder een plaatsje had gevonden, wat voor sommigen nu niet zoo heel makke lijk ging, werd naar de kom van het dorp Borsseie gereden, waar alom de vlag wapperde en door vriendelijke Zuid-Bevelandsche meisjes bloemen voor corsage of knoopsgat werden aan geboden. Deze vriendelijke attentie, als b'ijk hoe ook Zuid-Beveland en zijne bevolking het bezoek op hoogen prijs stelden, werd zeer gewaardeerd en niet minder de beide volgende verrassingen. De in nette papiertjes verpakte babbe laars en de zakken kersen, die men res pectievelijk te Driewegen en Oudelande in ontvangst te nemen had. De morgentocht ging door een bij zonder mooi gedeelte van Zuidwest- Zuid-Beveland. Vooral het zgn. Wa tervliet, met zijn aardig water, de mooie boomengroepen, liet heuvelachtig ter rein, deden vergeten dat men was in het land van de uitgebreide vlakten, met hun vruchtbare akkers en groote groene weiden. Langs de genoemde dorpen en Biezelinge werd tc ongeveer half een Kapelle. de eerste halte be reikt, waar ook de vlaggen wapperden, ten deele ook voor het juist beginnende gymnastiekfeest. Op het dorpsplein werd halt gehouden en even de zoo be roemde kerk van binnen bewonderd, waarbij vele hunne handteekening in het bezoekregister plaatsten. Te voet ging men nu naar den fraaien tuin van den heer van der Have, waar in een der loodsen der boomkweekerij de tafels waren aangericht voor gebruik van Robert Troy hield, vader?" „Dat zou mij gelukkig maken. Ik ik hield veel van zijn moeder. Ik zou gaarne willen, dat hij dit kasteel be woonde na mijn dood. Ik zou de erf- regeling veranderen, en het hem nala ten, ais hij je echtgenoot was. je moet toch wel hebben begrepen, dat ik daar op zinspeelde." „Dat begreep ik. Maar laat mij nu gaan, vader. Het is ?oo laat." „Nog een oogenblik. Als Trov met mij spreekt, mag ik hem dan hoop geven Daura lachte flauwtjes, „O, u ver geer, dat hij een Amerikaan is Hoe zeer hij u ook waardeert en hoe veel hij van' u houdt, hij zal niet eerst met u spreken." „Misschien niet. Maar er zijn bijzon dere omstandigheden. En als hij dat doet „Ik ben bereid zijn vrouw te wor den „Alleen maar bereid Begrijp je niet dat hij een man uit duizend is „Ik ik heb tenminste nooit iemand ontmoet zooals hij O, ik weet niet precies, hoe ik over hem denk, vader Laai mij nu gaan als u 't blieft. Ik kan nu niet over meneer Troy praten. Maar ik zal Alastair zeggen, dat hij mij moet vergeten, zoo gauw als hij kan. Ik denk, dat het spoedig zal zijn Lord Gorme liet haar gaan. Maar het noodlot wilde nog niet, dat zij' haar neef zou opzoeken. Daura moest de groote vestibule, waarin nog maar één licht meer brandde, door van het landelijk noenmaal. De loods was in een feestzaal herschapen en on der het gebruik van Zeeuwsche boter hammen, tulband en kersen, die door allen ten hoogste werden geprijsd, heerschte er een zeer opgewekte stem ming. Een onzer naaste tafelgenooten kon er maar niet over uit dat de boter en de kaas hier zoo heeflijk waren, het kostte hem heel wat moeite de verlei ding te weerstaan van het een en an der wat mede naar huis te nemen. De heer Waghto, voorzitter van de V. V. voor Noord- en Zuid-Beveland, heette de aanwezigen welkom. Toen vernomen werd, dat de jaarvergadering te Middelburg zou plaats hebben, werd direct getracht de gasten ook naar Zuid-Beveland te doen komen en door de gewaardeerde medewerking van Walcheren is dit gelukt. Het verheugt spr. dat er zoovelen zijn opgekomen. Men miste hier wel de duinen en bos- schen van Walcheren, maar men vindt-- er voor in de plaats uitgestrekJjMirnS- bouwbedrijven, de oegterctiTtuur, het zich steeds megr- tcff centrum van de streek ontwikkelende stadje Goes, en niet het" minst de fraaie kleederdrach ten, De heer baron van Tuyll van Seroos- kerke, dankte voor deze woorden en zeide, dat men geen autotocht maakt, maar een zegetocht. Men ziet de welig tierende gewassen, die een rijken oogst beloven,de vriendelijke dorpen. Wal cheren én Zuid-Beveland zijn even mooi en dit geldt ook voor de costumes der vrouwen. Spr. vraagt aan de dames of die nu niet veel mooier zijn dan de tegenwoordige mode met de korte rok ken en de beenénparade. De heer van Tuyll brengt hulde aan de bevolking, die het nationaal Nederiandsche cos- tuum in eere houdt en eindigde met een driewerf hoera op de vereeniging voor V. V. in Beveland en op den heer en mevrouw van der Have. De heer Hartman, voorzitter van de V. V. in Walcheren, zeide zich gelukkig te gevoelen, niet omdat hij zoo'n goed maal heeft gehad, niet omdat nu zijn vereeniging van de verantwoordelijk-, heid af is, maar omdat zij als oudere zuster de jongere van Zuid-Beveland, ofschoon nog slechts anderhalf jaar oud, goed ziet opgroeien. Hij hoopt, dat deze zuster steeds zal groeien en bloeien. De heer Waghto dankte voor deze goede wenschen en zeide, dat er thans weder de jongere zuster bij is gekomen te Sluis hij hoopt dat ook deze spoedig tot een flinke vereeniging moge op groeien. Spr. brengt dank namens zijn bestuur aan gastheer en gastvrouw voor hunne goede zorgen aan het noen maal besteed. Met deze zoo welverdiende hulde ver- eenigden zich allen door een dankbaar applaus. Na afloop van het noenmaal werden de auto's weer bestegen. De aardige meisjes, die de gasten zoo handig en gaan, om de roode kamer te bereiken, en daar zag zij in het schemerlicht een gedaante bewegen. Zij dacht, dat het Alastair was, die niet langer in het boudoir op haar had willen wachten, maar tot haar groote verbazing was het Conal Mac Fingon. „Lady Daura", zeide hij op zachten toon, terwijl hij haar tegemoet kwam. „Ik ben al sedert twaalf uur hier, om dat ik u vannacht nog moest spreken en er niets anders op wist dan hier te blijven wachten en u op te vangen, nadat u thuis kwam van het bal en eer u naar bad ging. Neem het mij niet kwalijk, als 't u blieft. Ik wilde mij geen vrijheid veroorloven, maar de zaak is van belang. Ik had alles ge hoord, wat er gezegd is, sedert u allen thuis kwaamt en zoo wist ik, dat u bij Lord Gorme was, en hier weer moest passeeren." „Je hebt de tijding van mijn zusters huwelijk gehoord riep Daura uit, eenigszins ongeduldig want zij had haast weg te komen. „Dat wist ik al, eer ik naar het kasteel kwam. Emmons deelde mij dat mede. Hij was hier aan het bespieden, schijnt het, en slaagde er in een ge sprek af (e luisteren tusschen Lady Annira en den Deken. Hij kwam bij mij en stelde voor „Wat Conal Waarom spreek je op zoo'n vreemden toon „Hij wist, dat ik meneer Conway haatte. Dat ontdekte hij den eersten avond, dat wij elkaar ontmoetten." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1