Oe Huwelijksdag No. 14® s^kso VRIJDAG 25 JUNL KAMEROVERZICHT. BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT verhooging abonnements- en advertentieprijzen. Het mag als algemeen bekend wor den verondersteld, dat de papierprijzen den laatsten tijd kolossaal naar boven zijn gegaan. Waar vóór den oorlog het couran tenpapier 13 a 15 cent per K.G. kostte, bedraagt de prijs daarvan thans ruim het vijfvoudige en is deze 50 procent hooger dan de hoogst betaalde oor- logsprijs, en nog is de grens van de stijging niet bereikt. De Nederlandsche Dagbladpers heelt daarom moeten besluiten de abonnements- en advertentieprijzen vanaf 1 juli weder eenigszins te ver- hoogen. Wij zullen vanaf dien datum den abonnementsprijs brengen op 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. De advertentieprijs wordt verhoogd van 24 op 26 cent per regel, terwijl de contracten voor advertentiën bij abonnement met 10 procent worden verhoogd. Deze verschillende verhoogingen zullen de steeds toenemende exploita tiekosten nog niet dekken en wij ver trouwen dan ook dat de billliikheïd dezer verhoogingen zai worden inge zien. DE UITGEVERS. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. ■Steeds weer over de salarissen der ambtenaren, waarover altegader de zelfde opmerkingen worden gemaakt. ,Het eenige punt van belang is de 7 pensioen-aftrek. De minister liet trou wens alle punten rusten, omdat hij niet in details wilde en kon treden. Hij schetste nog eens de beteekenis van het overleg, dat niet beteekent, dat de re geering afstand doet van het laaatste woord. Ten aanzien van de pensioen-storting voor weduwen- en weezenpensioen, stelde de minister zich op het bekende standpunt de pensioenwetten staan niet toe, deze storting af te schaffen. Er bestaat daarover geen communis opinio. En daarom wil de minister niet prejudiceeren op een beslissing bij de pensioen-wetten te nemen. Hij aan vaardt dus die motie niet. Natuurlijk -waren de leden alweer aveggeloopen toen er gestemd moest worden. Een hoogst onbeduidende dag. Het Kamerlid De Savornin Lohman. Naar „de Tijd" verneemt, moet de zinspeling van minister De Visser oj het aftreden van jhr. mr. De Savornin 'Lohman als lid van de Tweede Kamer de beteekenis hebben, dat deze nestor na de aanneming van de Lager Onder wijswet zich voor goed zal terug trek ken uit de politiek en de journalistiek. Als hoofdredacteur van „de Neder lander" zou de heer Lohman worden opgevolgd door prof. Slofemaker de Bruine, die zijn hoegleeraarschap aan de universiteit te Utrecht zcru neerleg gen en aangewezen zou zijn om in (Naar het Engelsch) Door M. HELLEMA: 67) „Nu moet u uitleggen, wat u be doelde met te zeggen, dat het „nader hand" in mijn hand was, maar dat u niet trachtte mij om te koopen," begon Troy. „Hoe kan dat waar zijn?" „in de eerste plaats, hoe kan ik we ten, of u wenscht, dat er een „nader hand" is voor mij en voor u zelf was de weervraag van het meisje. „Weet u nog niet, wat ik wensch „Ik ben er niet zeker van." „Welnu het is krankzinnigheid te wenschen naar iets, dat men weet niet te kunnen krijgen. Maar ik wilde, dat u mij behoorde, met lichaam en ziel, u kleine heks Ik wou, dat ik u mor gen mee kon nemen van avond nog en u tot mijn vrouw maken. Maar ik weet, dat u niet met mij zoudt willen gaan." „Waarom niet? O, niet van avond of morgen maar later." „Waarom Omdat u mij niet werke lijk lief hebt. En de voornaamste reden van alle want ik kon u misschien Ieeren mij lief te hebben omdat ik verplicht ben iets te doen, dat uw zus ters geluk zal verwoesten." „Dat behoeft u niet te doen." „U zeide, dat u mij niet wilde om- 1922 lid te worden van de Tweede Kamer. Satarisverhooging burgerlijke ambtenaren. In verband met de behandeling in de Tweede Kamer van de eredietwetten betreffende de salarisverhooging voor burgerlijke rijksambtenaren, heeft 'de Centrale van Vereenigingen van per soneel in 's rijks dienst zich met een uitvoerig adres tot de volksvertegen woordiging gewend met het verzoek, mede re werken tot invoering van premievrij weduwen- en weezenpen sioen het doen vervallen van de in deeling der standplaatsen in "klassen, en 'invoering over het gebeele rijk- van een uniforme salarieering verlaging van den aftrek voor genot van vrije woning van 15 tot 10 het doen vervallen of wijzigen van üe speciale salarisregeling voor ambtenaren bene den den 2!-jarigen leeftijd. De gezondheidstoestand van de ex-keizerin. In verband met de vele tegenstrijdige berichten over den gezondheidstoe stand van de ex-keizerin, verneemt het persbureau Vaz Dias van welingelichte zijde, dat de toestand van de ex-keize rin thans zeer bevredigend is en zij zich naar omstandgheden beter gevoelt dan voor eenige maanden. Met nadruk werd ons verklaard, dat de in het bui tenland verspreide berichten allen grond van juistheid missen. Vermoede lijk staan deze geruchten in veréand niet de plotselinge komst van prins Joachim te Doorn. Dit feit is echter niets bijzonders. Prips. Joachim, die te Parijs studeert, had verlof gekregen zijn ouders te bezoeken, waarvan hij dan ook vermoedelijk gebruik heeft ge maakt. Verleden week Donderdag kwam hij te Doorn .aan, begaf zich den daarop volgenden dag naar zijn broer te Wieringen, die toen toestemming kreeg eveneens zijn ouders te mogen opzoeken. De kroonprins ging per mo torrijwiel, prins Joachim per -auto. De burgemeester van Wieringen en mr. Kan, secretaris-generaal bij het minis terie van buitenlandsehe zaken, waren hierbij tegenwoordig. De beidé prinsen bleven tot eergisteren, Woensdag, te Doorn. Des morgens vertrok prins Joachim en des middags de kroonprins. De kroonprins ging per auto tot Drie bergen, van waar hij per motorfiets de reis voortzette. Bij het vertrek van, zijt zoons wuifde de keizer hen van het balcon nog toe. Omtrent den ex-keizer vernemen wij, dat deze zich nog steeds onledig houdt met het vellen, zagen en hakken van beukeboomen. Bij dezen arbeid wordt 'hij bijgestaan door twee arbeiders uit Doorn, die beiden voor dat doel door hem in zijn dienst zijn genomen. Verleden week maakte ite ex-keizer een wandeling buiten zijn kasteel, terwijl de ex-keizerin een ritje per rijtuig ondernam. De uitsluiting in de bouwvakken. Gisteren is voor Amsterdam de uit sluiting in het bouwbedrijf in werking getreden. Uirgeslotea zijn alle moder ne en syndicalistisch georganiseerde timmerlieden, metselaars, opperlieden, grondwerkers en betonwerkers. A. s. Maandag zullen ook .de steenhouwers in de uitsluiting betrokken worden, ter wijl eveneens Maandag de uitsluiting zich over het geheele land zal uitbrei den. Naar van werknemerszijde wordt koopen Ik kon geweten hebben „Wacht Beoordeel mij djtmaal niet verkeerd. Ik zoek u niet om Je koopen. Dat deed ik vroeger dat beproefde ik met mijn gansche ziel. Ik bestreed u op de eenige manier, waarop ik kon maar u hebt mij doen gevoelen, dat u een man waart, een man, die mij lief had, niet een vijand, en een oogenblik lang had ik u ook lief. Maar u waart zoo wreed, zoo hard later, dat ik u weer haatte maar op een andere wij ze. Dat was een zonderling gevoel. Misschien kent u het ook." „Ja, ik ken het." „Misschien hebt u den geheelen dag gemeend, dat ik u haatte Ik wilde, dat u dat zoudt denken. Maar het was niet zoo. Ik trachtte mijzelf te begrij pen, en te zien, of er niet een mogelijk heid te vinden was voor geluk voor u en voor Nira ook. U zeide, dat u niet bang voor mij waart maar van mor gen wist ik zeker, dat u mij liefhad, en ik wilde, dat die liefde sterker zou wor den, zoo sterk, dat ik u kon doen be grijpen, hoeveel edeler het is te verge ven, dan te straffen. Ik zeg u niet, dat ik de uwe zal zijn, als u mij hei geluk van mijn zuster geeft. U hebt mij gis teren geleerd, dat zulks onvrouwelijk was en ik schaamde mij er voor, ter wijl ik u haatte, omdat u mij mijzelf had doen zien een soort Del'ila. Wat ik nu zeg is daar hemelsbreed van ver schillend, als u dat maar inziet als u dat maar begrijpt." „Ik begrijp het nog niet." „O, luister dan Dit is de ware ver klaring. Ik zou een man niet kunnen medegedeeld, is de uitsluiting van de moderne en syndicalistische bouwvak arbeiders lang niet algemeen. Het bleek gisterenmiddag, dat van de 5944 ieden die in dc afrieeling Amsterdam van den modernen bouw vakarbeidersbond zijn georganiseerd, slechts 589 arbeiders zijn uitgesloten. Vervolgens zijn er op het «ogenblik 83 arbeiders in staking en 130 werkloos, zoodat er nog 1142 moderne bouwvakarbeiders aan het werk zijn. Ook van de leden der fede ratie van bouwvakarbeiders is een be duidend deel niet uitgesloten. Naar van werkgeverszijde wordt me degedeeld, is het verloop der uitsluiting voor de werkgevers gunstiger dan men algemeen verwacht heeft. Dit in tegen stelling met het bericht dat van werk- nemerszijde wordt medegedeeld. Gisterenmiddag bleek, dat er 1450 arbeiders in dienst van leden der Aige- meene Patroonsvereeniging waren uit gesloten. Er kwamen echter nog steeds cijfers binnen. Tweede uitkeering uit de opbrengst der oorlogswïnstbelasting. Door den minister van financiën is 'een nota bij de Tweede Kamer inge zonden naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp Tweede uil- keering aan de gemeenten uit de op brengst der Oe.Tlogswinstbelastingen. De minister verklaart zich daarin bereid tot een afdoening dezer aange legenheid voor het reces der Kamer mede te werken. Het heeft nimmer, al dus de minister, in de bedoeling gele gen aan de gemeenten een integrale vergoeding voor haTe oorlogslasten uit te keeren. Van den aanvang af heeft de bedoeling voorgezeten aan de uit keering het karakter eener tegemoet koming te geven. Bovendien zie men niet voorbij, dat. zooals in het verslag der commissie is 'uiteen gezet, de buitengewone omstan digheden haar invloed niet slechts op de uitgaven hebben doen gevoelen, doch ook op de ontvangsten, en wel in dier voege, dat zij in vele gemeenten i de draagkracht der beiastingschuldi- gen in belangrijke mate deden toene- men. Eene integraie vergoeding van de oorlogslasten zou met dezen laatsten invloed ten onrechte geen rekening houden. Bij de vaststelling van het tarief der oorlogswinstbetó*»t"rng 'is als maximum van de hiervoren bedoelde tegemoet koming 1/6 van de opbrengst dier be lasting aangenomen. De regeering is van oordeel, dat aan deze grens moet worden vastghouden. Wel is waar heeft de belasting meer opgebracht dan aanvankelijk was geraamd, doch,* gelijk van zelf spreekt profiteeren de gemeenten naar evenredigheid van dat meerdere, terwijl aan,den anderen kant ook de erisisuitgaven. welke het rijk zich moest getroosten, aanzienlijk meer hébben bedragen dan bij het tot stand komen der wet op de oorlogswïnstbe lasting werd verwacht. Dat als gevolg van 'het gekozen systeem de gemeenten, die vrijgevig zijn geweest bij het doen der uitgaven, een ruimere vergoeding krijgen dan de gemeenten, die de spaarzaamheid heb ben betracht, is in zooverre niet geheel juist als blijkens het verslag der com missie verschillende groepen van uit gaven buiten beschouwing werden ge laten. De minister acht het niet on waarschijnlijk, dat de vorenbedoelde vrijgevigheid veelal juist met betrek king lot die uitgaven zal zijn foege- blijven liefhebben, die zoo wreed en ruw is, om zich op een ander fe wre ken over iets dat voorbij is, het doet er niet toe wat, ais hij zoodoende ook een vrouwenhart breekt twee vrouwen harten want tiet mijne breekt met Annira's. Wij zijn zooveel voor elkaar, één hart en ziel. En mijn vader U houdt van hem, meen ik, en hij heeft u lief. Ik heb hem nooit zoo gezien je gens een ander, als hij jegens u is, meneer Troy. Zou hij den slag kunnen dragen, dien u George wilt toebrengen en Annira Zon ik-ti kunnen blijven liefhebben, als u zoo slecht waart, ons aller leven te bederven Neen Afaar het is hard, vind ik, op te houden een man lief te hebben, als men er eens mee is begonnen. Het eenige zou zijn, iets te doen, aat mij zou dwingen niet langer aan u te denken. O, wilt u mij niet redden Ik smeek u, red mij als u mij werkelijk liefhebt Zij stak hem twee smeekende hand jes toe en hij greep ze vast. Zij hadden alles om zich heen vergeten behalve zich zelf, en hij hoorde zelfs niet, dat de muziek beneden een nieuwe melodie j speelde, de „Dans van Tulloch". Maar 1 onbewust stroomde het bloed hun snel ler door de aderen bij de wilde muziek, de kreten der mannen en het rhytmisch geluid van dansende voeten óp den vloer. Daura's danser had haar tever geefs gezocht. „Ik bemin u, zooals ik niet wist, dat een man kon liefhebben", zéide Troy, zich naar haar toe bjjigend, terwijl hun handen elkaar niet loslieten. „Maar wat u wreedheid noemt, noem ik reebt- past. Voorts zij er op gewezen, dat de gemeenten geen integrale vergoeding voor de gedane uitgaven ontvangen, zoodat de gevolgen van een eventueele vrijgevigheid niet zonder invloed op den stand van het gemeentelijk Tmdget zullen blijven. Draadlooze weerberichten. Sedert eenigen tijd worden ten be hoeve van de luchtvaart op bepaalde uren van den dag weerberichten ge wisseld tusschen het Radio-Station te Soesterberg en het Radjo-Station van hef Air-Ministry te Londen. De berichten worden verstrekt door her Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bïidt en de filialen te Den Hel der en Vlissingen, welke beide laatste door tusschenkomst der marine radio stations aldaar draadloos rechtstreeks in verbinding sraan met Soesterberg. Vliegen boven Doorn. Naar wij-vernemen, heeft de minis ter vin waterstaat bepaald, dat het luchtgebied tboven Doorn, hetwelk als volg-f wordt begrensd lijn station Driebergenspoorwegbrug Culem- borg Lek -en Neder Rijn van spoor wegbrug Culemborg tot het pomveer bij Amerongen lijn: pontveer bij Atne- rongen tot aan het kruispunt van de spoorlijnen RhertenAmersfoort en Arnhem-Utrecht spoorlijn tusschen genoemd kruispunt en het station Driebergen, door andere dan Neder- lzndsche militaire luchtvaartuigen ver meden moet worden. Een en ander is ter kennis gébracht van de Nederlandsche luchvaartmaat- schaijpp-en. DE WERKING DER VEIRZEKERINGS-WETGEV1NG. De Invaliditeitswet Langzamerhand beginnen de zege ningen der invaliditeitswet door te dringen. Aanvankelijk werden overal bezwa- ren tegen deze wet geopperd. Niet al leen van de zijde der werkgevers, maar ook van de zijde der arbeiders. Spro ten de eerste voort uit financieele over wegingen, de laatste vonden hoofdza- kelijkheid haar oorzaak in de onbe kendheid der Wet. De bedoeling der wet werd niet begrepen. Vielen staarden ziclt blind op het ouderdomspensioen, alsof dit 't hoofd doel van de wef zou zijn. Er werd uit het oog verloren, dat dit maar een bij bedoeling der wet is. Een bijbedoeling echter, die het eerst tot het volk zou doordringen. Het hoofddoel van onze Invaliditeits wet is la Een uitkeering bij tijdelijke of blijvende invaliditeit te verzekeren 2o. Weduwen- en weezenrente te verzekeren 3o. Bij dreigende invaliditeit opname in een sanatorium ten laste van de rijksverzekeringsbank mogelijk te ma ken, terwijl gedurende de behandeling een uitkeering aan het achterblijvend gezin mogelijk is 4o. Toelagen aan inrichtingen, enz. De bedoeling van het sub 3o. is, dat indien een verzekerde invalide dreigt te worden, de persoon in een sanatori um opgenomen wordt. Door zeer zorg vuldige behandeling wordt de invalidi teit. die anders gevolgd was, dikwijls afgewend, en blijft de persoon volko men in staat in het onderhoud van zijn gezin te voorzien. Om dit gedurende de behandeling niet broodeloos achter vaardigheid." „Wat is edeler", pleitte Daura, „de Hebret;uwsche leer van ,oog om oog en tand om tand', of de leer var. Christus later ,Hebt uw vijanden lief'. „Ik weet het niet. Daar heb ik nooit over gedacht", antwoordde Troy. „Ik weet slechts, dat ik trouw moet blijven aan mijn gelofte een rechtvaardige gelofte, dacht ik, toen ik ze aflegde, en dat denk ik nog. Als ik u alles vertelde, zou ii zelfs zeggen, dat ik gelijk had." „Neen. Niets zou eenig verschil ma ken, omdat er niets is, dat niet kan worden vergeven. En ik heb u ge vraagd mij te reden. U hebt nog niet geantwoord." ,,U reden waarvan U weet, dat ik mijn leven zou wilen geven als dat noodig was „Maar dat is het niet. Het is mijn leven, waarvan sprake is of meer nog. Misschien zoudt u het meer vin den." „Zeg mij, wat u bedoelt. Ik bemin u. Ik bemin u Blijf dat toch in de eerste plaats gelooven." „Ik kan de gedachte aan u maar op tweeërlei wijze uit mijn hart bannen. Door te sterven of door mij aan een ander te geven. Als tt weigert George vergiffenis te schenken, weigert om hem en mijn zuster in vrede te laten trekken, zal ik zelfmoord moeten ple gen of met mijn neef Alastair Mac Rim- mon troüwen. Ik heb George beloofd tusschen u beiden te staan, en als ik daarin niet slaag, verdien ik te ster ven". „U zult niet sterven en u zult niet te laten, kan aan vrouw en eventueele kinderen een uitkeering worden gege ven. Het sub 4o. vermelde is van meer algemeene strekking. Het geven van toelagen zal hoofdzakelijk aan zieken huizen en vereenigingen in het belang van de volksgezondheid werkzaam, ge schieden. Niettemin zal dit een van de zegenrijkste gevolgen van de wet zijn. Overal wordt geklaagd, dat er in soms zeer welvarende en dicht bevolkte stre ken, geen of onvoldoend geoutilleerde ziekenhuizen zijn en dat men voor een betrekkelijk eenvoudige behandeling dikwijls over vrij grooten afstand ver voerd moet worden. Door het geven van subsidiën zullen meerdere inrichtingen ontstaan en kunnen kostbare instrumenten enz. worden aangeschaft. Sub lo. en 2o. zijn de renten (geen ouderdomsrenten) genoemd. Wordt een verzekerde, wiens wachttijd van 150 weken vervuld is invalide, dan wordt een rente toegekend. Recht op weduwen- en weezenrente ontstaat a. indien de echtgenoot of vader reeds in het genot van rente was krachtens de Invaliditeitswet b. indien de overleden echtgenoot of vader verzekeringsplichtig was krach tens de Invaliditeitswet en 40 premiën voor hem betaald waren. Het eerste iaar zai eghter reeds recht op rente bestaan, indien er 15 premiën betaald zijn. W i e de premie betaald heeft, doet niets ter zake, de zegels moeten echter geplakt zijn vóór het overlijden van den echtgenoot. Recht op weezenrente kan bovendien ontstaan, indien de verzekerde moeder overlijdt, en de kinderen vaderloos zijn of de moeder'de kostwinster was(wan- neer bijv. de vader niet tot werken in staat is). Een weduwe wier echtgenoot een ouderdomsrente krachtens art. 373 der Invaliditeitswet was toegekend, heeft recht op rente, al was er zeifs maar één zegel op zijn kaart geplakt. Weduwenrente wordt alleen toege kend io. Indien de weduwe invalide is 2o. Indien ze den leeftijd van 60 jaar bereikt heeft. Voldoet ze bij het overlijden van den echtgenoot niet aan deze voorwaarden, dan wordt de rente pas toegekend, zoodra ze hieraan voldoet. Weezenrente wordt toegekend, in dien de overleden vader (ook al leeft de moeder nog) een of meer kinderen beneden den leeftijd1 van 14 jaar na laat. De rente vervalt, zoodra het jongste kind den leeftijd van 14 jaar heeft bereikt. Gedurende dezen tijd wordt de rente niet verminderd. Ook al werd vroeger een weezen rente toegekend, dan toch krijgt de vrouw nadat ze 60 jaar of invalide is geworden, een rente. Er kan niet voldoende gewezen wor den op 'het belang van de weduwe om zoo spoedig mogelijk na het overlijden van den echtgenoot (in elk geval bin nen 7 dagen) de rentekaart van den overledene onder mededeeling van het overlijden aan den Raad van Arbeid op te zenden.. De Raad van Arbeid onderzoekt dan of er recht op weduwen- of weezen rente bestaat. Is dit het gevat, dan wordt een aanvraag met de noodige bescheiden aan de rijksverzekerings bank toegezonden en de rente toege kend. Bestaat er direct geen recht op rente, dan moet de aanvraag worden met Mac Rimmon trouwen U zegt, dat u mij liefhebt. Word mijn vrouw dan. Ben ik niet meer voor u dan George Conway? Laat mij mijn gang gaan met hem, en zegt tot u. zelf, dat de hemel zoo genadig is geweest uw zuster te besparen, zijn vrouw te wor den." ,,'t Is te laat dat te zeggen. Zij is zijn vrouw al. Wij Annira, vader en ik staan of vallen met hem." „Goede hemel Zijn zij getrouwd?" „Ja. Niemand hier weet het nog be halve ik en u nu." Hij liet hare handen los en bedekte een oogenblik zijn gelaat er mee. „Wat moet ik doen kermde hij, alsof die woorden hem waren ontwrongen. „Als u mij lief hebt en wenscht te redden, zal God uw hart verzachten en it zeggen, wat tt moet doen." „Mijn hart verzachten Eerder ver harden Hij lichtte het hoofd op en zag haar aan. ,,U hebt uw zaak moedig verdedigd, Lady Daura. Ik had gelijk bang voor u te zijn. Maar u hebt mij verslagen. Ik zal George Conway met rust laten." Zonder een woord te zeggen, stak zij hem hare handen weer toe. Voor hij ze aannam, vroeg hij en zijne oogen deden dezelfde vraag „Verlangt u mij die handen te geven voor altijd Of alleen omdat tt denkt, dat tt moet beta len Als dat het geval is „Ik verlang ze u te geven fluister de zij. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1