De Huwelijksdag DOKDBRDAO 34 JUNI. KAMEROVERZICHT. bFÊUILLÈTON Bt?ir?ÊNLAND™M' S92Ö li MEENTE BESTUUR' NO. 147 VL1SSINGSCHE ADVERTEMTlE-PRljS yan 4 regels 1.— voor iedere regel rneer 24 centhij abonnement spe- d«ie prijzen. Reclames 48 cent per regel Oteaslaanbledlngan en dienstaanvrsfcn Visfl i_5 regels 50 centiedere regel meer tl cent bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels 5' 1,55, tedere regel meer 24 cent. ABCNNEMENTS-PRÏJS Voer Viissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2,per drie maanden. Franco door bet geheele rijk 2.34. Weck-abon- ntraenten 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. BEKENDMAKING VERHUIZINGEN. Burg. en Weth. van Viissingen herinne ren den ingezetenen aan de navolgende be palingen van de Alg. Verordening van Po litie van de aangifte van verhuizing binnen de gemeente. Art. 7. Ieder die binnen de gemeente ver huist. is verplicht binnen 8 dagen na de verhuizing, daarvan kennis te' geven aan het Gemeentebestuur ter Secretarie, op het bureau van de bevolkingsregisters. Wan neer het hoofd van het gezin verhuist, is. hij bovendien verplicht de in het vorige lid bedoelde kennisgeving te doen voor alle bij hem inwonende personen dienst- en werk- boden daaronder begrepen. Hij, die binnenshuis een of meer kaniers bewoont, wordt als hoofd van een gezin, beschouwd. Het hoofd van een gezin doet uiterlijk, binnen 8 dagen aan het Gemeentebestuur opgave van iederen persoon, die in het ge zin wordt opgenomen of daaruit vertrekt, inwonende dienstboden hieronder begrepen- Viissingen, 24 Juni 1920. Burg. en Weth. voornoemd, J. G. VAN NIFTRIK Jr., L.B. De Secretaris., M. VAN DER BEKE CALLENHELS, L.S.. TWEEDE KAMER. Vergadering van W-oensdag. De Lager Onderwijswet is thans af gehandeld. Het laatste punt, de regeling van den overgang ten opzichte van de bestaande bizondere scholen, is opge lost in den zin van den minister. Voor de terreinen en gebouwen daarvan, die op 1 Januari 1921 in gebruik of in aan bouw zijn, betalen de gemeenten van 1 Januari 1921 een Jaarlijksche vergoe ding, berekend over de geschatte wea'r- de dier terreinen en gebouwen, met in begrip van de sehoolmenbelen. .Als grondslag voor die schatting wordt ge nomen de waarde op 1 Juli 1914. Is de school later gesticht, -dan geldt de da tum van opening der schooi. De school besturen blijven dus eigenaar en zij kunnen de scholen van de hand doen. Wanneer de gemeenten echter hebber, bijgedragen ,aan de verbouwingen, zul len de kosten daarvan moeten worden terugbetaald, verminderd met twee per cent voor eist vol jaar, dat sedert de verbouwing is verstreken. Dit lantste is de eenige bepaling, die dc- minister wil de aanvaarden Voor de rest vertrouwt hij op de .zedelijkheid van de schoolbe sturen en op de waakzaamheid der autoriteiten. De tijd zal leeren oi dat vertrouwen voldoende is, om alle po gingen tot .onoorbare handelingen tegen te gaan. Het wetsontwerp is afgehandeld. Mi nister de Visser greep deze gelegenheid aan, om verschillende personen uit den schoolstrijd te herdenken, Xuypes., Sckaepman, Cort van der Linden et. Boe. Daarna bracht hij hulde aan den heer de Savornin Lobman, den nestor der Kamer, die den ganschen school strijd heeft meegemaakt en nu erover denkt de Kamer te verlaten. Slechts de rechterzijde appiaudiseer- de na die woorden. De linkerzijde was over het laatste artikel zeer verstoord en dat was wel de naaste reden dat men geen instem ming beringde. De pacificatie was ban- daag verre te zoeken en het is wel een treurig feit aan het slot dezer behan deling. Na de lager onderwijs-wet kwam aan de orde de serie ontwerpen, waarbij het geld gevraagd wordt voor de uitvoering van het bezoldigingsbesluit van rijks ambtenaren. Enkele opmerkingen wer den daaro'- er gemaakt. De heetcn Oud en J.Ter Laan achtten 't onjuist, dat ge- pensionneerde leeraren 500 gld. toeslag krijgen. De laatste achtte den kindertoe slag onvoldoende en keurde net niet- invoeren van Let premie-vrije pensioen af. Voor dit laatste diende hé een mo tie in. Volgens den heer van Beresteijn zijn er teveel hoofd-ambtenaren op de de partementen'werkzaam, terwijl het toe val wil, dat er juist op de nieuwere de partementen Onderwijs en Arbeid de toestand beter is. Ook wenschte'hij verhooging van den kinderaftrek en hij steunde Je motie-Ter Laan. Morgen 'voortzetting. Het Eerste Kamerlid D. W. Stork. 'De heel D. \V. Stork, F id van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor Overijssel, heeft dezeT dagen op me disch advies zijn ontslag ais lid dier Kamer genomen. Optieffóig Zondag,sbesrtHing. in een ocna naar aanleiding van hel overslag over het wetsontwerp tot wij ziging van de .begroeting, des posterij en, de telegrafie en telefonie voor 1919, deelt de smtiister van waterstaat me de, dat het-plan'bestaat, ten.einde de 'kosten voor 'het in dienst stellen van tijdelijk petsen cel aanzienlijk te ver minderen, de bestelling op Zondag ten -piattenlanüe en in die plaatsen van eenigen omvang waar daartoe aanlei ding bestaat, op te helfea en .n plaats -daarvan de gelegenheid te geven die stukken, welke (hans des Zondsgs be steld worden, kosteloos van de inanto- :Ten a) te halen. (Maar tiet Engelsch) Door M. HELLEMA. 66) Daura zag, ,dat hij bewonderd werd het zou inderdaad ook onmogelijk zijn geweest, hoe zeer ze hem ook haatte, hem nu niet te bewonderen. Eenige mannen en vrouwen herin nerden zich nog de sclioone Margaret Cameron, die zij maar weinig gekend en slechts nu en dan gezien hadden, toen zij een der mooiste meisjes van Schotland was, eer zij een rijken Ame rikaan trouwde en voor altijd wegging. Zij meenden een sterke gelijkenis te zien tusschen dezen langen, iongen man en de sinds lang verdwenen schoonheid en toen men Lord Gorme vroeg, of Troy een zoon was van Mar garet Cameron, antwoordde hij beves tigend. Daura wist niets van de korte liefdesgeschiedenis maar (oen zij had vernomen, dat haar vader Troy's moe der gekend had. dacht zij aan de plot seling gesloten deur en kon het overige wei raden. Zij had juist hooren zeggen „Marga ret Cameron, een vroegere vriendin" in verband met zijn naam, toen Troy haar kwam halen voor hun dans. De zooeven gehoord? woorden hadden haar getrof- Tweeüe ultkeeriog uit de Ooriqgs- winstbélasting. Blijkens het aStleelingsverslag der Tweede Kamej, inzake het wetsont werp tot verhooging van hoofdstuk VII B de.r Staatsbegrooting voor 1020, merkten sommige leden op dat «er- schillende groote gemeenten (en ook Viissingen*) minder krijgen dan waarop zij hï.den gerekend. Daarom meenden deze leden .er op te moeten aandringen dat bij de derde uilkeering niet aliee.i ;met de schade over het jaar 1919 zem ■worden rekening gehouden, maar ooi met de nog niet gerestitueerde schade •over de jaren 19141918. opdat zoo veel mogelijk een integrale vergoeding zou plaats hebben. Ook spraken rij den wensch uit. dat niet te streng zou wor den vastgehouden aan hei denkbeeld om Se uitkeering tot een 1/6 van de opbrengst der ooirlogswinsthplastirag te beperken, omdat deze veel meer heeft opgebracht, dan aanvankelijk was -ge raamd. De grroote gemeenten zitten in fen, zij wist zelf niet waarom. „Moed 1" fluisterde zij, zoo -vriende lijk. alsof zij in werkelijkheid geen vij anden waren. „Ik wil trotsch op a zijn. G, ik bedoel niet moed tegenover mij Daaraan zuilen wij niet denken onder het dansen. Maar iet niet op de men- scheri. Denk alleen aan onze lessen. U en ik zullen het er wel goed afbren gen." Hij was dankbaar. „Wat kan zij in nemend zijn, als zij wil 1" dacht hij. En hij doorstond den vuurproef zoo goed en danste zoo onberispelijk, dat hare oogen en lippen hem prezen en hem daardoor voor het oogenblik gelukkig maakten. „Nu komt onze wals", zeide zij. „Wilt u mee naar buiten gaan, totdat ze begint Het js al zoo warm in de zaal en heel veel menschen gaan er uit." Hij dacht, dat ze hem misschien iets te zeggen had in het maanlicht want, ofschoon er meer paren pratend rond wandelden, was elk van deze toch min of meer alleen. Maar zij zeide niets en hij wilde niet beginnen. Haar zwijgen maakte een zonderlingen indruk op hem. Het was ais het voorspel tot een vurige muziek. En ir.tusschen rustte haar arm in den zijnen. Plotseling drukte ze diën, toen de paren reeds te rug gingen naar de balzaal, en Troy beschouwde dat ais een teeken, dat het voor hen .ook tijd werd te gaan. Het was een bekende wals. „Vrou wenliefde". De eerste tonen weerklon- zorgen en het is geen staatsbelang ha%r daarin te l'aten blijven. Andere leden merkten echter op, dat bij de derde uitkeering in de eerste plaats rekening zal moeten worden ge houden met de factoren, die in het jaar 1919 schade aan de gemeenten hebben veroorzaakt, bijv. de kosten wegens marken- of franke nbijslag, wegens her stel van wegen, die door veelvuldig troepenvervoer hebben geleden, enz. Sommige leden merkten op, dat als gevolg van het gekozen systeem de ge meenten, die vrijgevig geweest zijn bij het doen der uitgaven, een ruimere ver goeding krijgen dan dc gemeenten, die de spaarzaamheid hebben betracht. Zij achtten dit in hooge mate bedenkelijk. Ten slofte steiden sommige leöen de vraag, of i!e te verkrijgen sommen niet zullen worden aangewend om over een luttel aantal jaren de inkomstenbelas ting kunstmatig laag te honden. Zij zouden gaarne zien, dat de geboden steun van meer dutirzamen aard werd gemaakt. Vergoeding voor Zondagsdienst bij de posterijen. De vrije dag in de week, welke voor een Zondagsdienst van meer dan vier uren.of voor een gesp flitsten dienst van drie uren, werd verleend, is vervallen. Bil ie nieuwe regeling w ordt, ingevolge het advies der commissie van overleg, de Zondagsdienst van nteer dan 4 uren vergolden door zoo mogelijk op één of trrmers ten hoogste twee weifkdagen der week, welke met den- dienstzondag aanvangt, zooveel uren minder dienst ofj te dragen ..ais de Zondagsdienst twJroeg. De uitsluiting in het bouwbedrijf. Omtrent de gisteren onder leiding wan den minister van .arbeid in diens departement gehouden conferentie van afgevaardigden van de werkgevers- en arbeidersorganisaties "m het bouwbe drijf kan het volgende worden meege deeld De. besprekingen hebben aanvanke lijk een bevredigend verloop gehad. Nadat door de verschillende bonden net standpunt van de werkgevers en de arbeiders in 't bouwbedrijf was toege licht, werd met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van den mi nister. dat hij zou benoemen, in over leg met de betrokken organisaties, een ■o'jmmissie'vart enfpiëte. In deze commissie zuilen zitting heb ben vier vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties, vier -vertegen woordigers van de arbeidersorganisa ties, terwijl de minister vier ambtena ren zal aanwijzen, één van de afdeeling arbeid, één van de .arbeidsinspectie, één van de vqlksgezondheid en één van diet departement van financiën. De ze twaalf leden zullen een voorzitter benoemen. Indien zij het over de be noeming niet eens kunnen worden, zal deze tüoor den minister geschieden. De taak van deze enquête-cormnissle zal zijn, .eén onderzoek in te stellen naar de toestanden in 't bouwbedrijf en daar over een rapport uit te brengen met voorstellen, hoe in het bouwbedrijf tot een goeden toestand is te komen. De taak van deze commissie is des niet, arbitrale uitspraak te doen, maar wè! om door haar onderzoek en haar voorstellen den weg te banen voor een betere verhouding in het bedrijf. Het resultaat waartoe de enquêtecommissie komt, zal eventueel ook tot leiddraad 'kunnen strekken bij het standpunt, door iis regeering in te nemen ten aanzien v.an de arbeidsvoorwaarden bij den woningbouw nket rijicsvoorsehot ken, toen zij de zaai binnentraden. Daura zag op naar Troy. „Walst ti goed vroeg zij op zachten, vreemd gedempten toon. „Ja"', antwoordde hij beslist. „Daar ben ik blij om ik ook. Dan zijn wij aan elkaar gewaagd. Herkent yj misschien de melodie „Ja", zeide Troy weer. „Ik heb er om gevraagd. Nu u weet het Hij sloeg zijn arm om haar heen en zij begonnen te dansen maar de neer geslagen oogleden met hunne lange wimpers werden plotseling opgeslagen. De viooltjesoogen ontmoetten de zijne en hielden ze vast. Welke oogen 1 Zijn hoofd duizelde, terwijl zij steeds snel ler ronddraaiden op de maat der mu ziek. en hij drukte haar steeds vaster tegen zich aan. Zij gaf zich geheel aan hem over en de dans werd voor Troy een droom van hare oogen, hare viool tjesoogen. „Vrouwenliefde fluisterde zij. „Vrouwenliefde Ze is heerlijk, niet waar heerlijke muziek Zullen wij het ooit weer zoo gevoelen Ik niet En En „Mannenliefde" Hare oogen staarden nog steeds diep in de zijne. Hij wendde ze niet van haar af en voel de aan zijn borst het kloppen van haar hart, zooais hij dat den vorigen avond had gevoeld. Maar nu glimlachte en lokte zij niet meer. Geen vrouw kon kijken, zooals zij deed, die niet alles gevoejde, wat haar blik zeide. Dat was niet mogelijk Eindelijk geloofde hij Hierna werd de vraag besproken, wat geschieden zou, hangende het on derzoek van deze enquête-commissie. De vraag werd onder de oogen ge zien, of het niet mogelijk zou zijn, ge durende dien tijd op voorloopige ar beidsvoorwaarden te werken. Het ge volg hiervan zou zijn, dat middelerwijl alle stakingen en uitsluitingen zouden worden opgeheven. Bezwaren tegen de wet op tie inkomsten-belasting. Het dagelijkse!) bestuur van het Ver kend van Nederiandsche Fabrikanten- vereenigingen ontwikkelt in een adres aan de Tweede Kamer ernstige bezwa ren tegen het ontwerp van wet tot wij ziging van de gemeentewet, en de wet op de inkomstenbelasting 1914, voor zoover dit de mogelijkheid opent, dat de gemeenten een zakelijke belasting op het bedrijf in het leven roepen, hier in bestaande, dat elke onderneming voor 't gemiddeld aantal daarin werk zame arbeiders, die minder dan 2500 per jaar verdienen, een belasting moet betalen, die het bedrag van ƒ12 per arbeider niet mag overtreffen. Adressant verwerpt de premissie, dat de arbeidersbevolking haar deel in de kusten der gemeentehuishouding als regel niet rechtstreeks zou kunnen be talen, en betoogt, dat de voorgestelde belasting bij haar toepassing tot zeer groote onbillijkheden aanleiding zou geven. De zesde levensmiddeiëntrem van het Ned. Roode Kruis. Van het station Rechfermaasoever te Rotterdam is de zesde trein met levens middelen van het Nederiandsche Roode Kruis naar Weenen vertrokken. De uitrusting van dezen zesden trein werd voor een groot gedeelte mogelijk gemaakt door eene aanzienlijke gift, welks aan het Nederiandsche Roode Kruis werd toegezonden door hef „Co mité tot leniging van den hongersnood (e Weenen" te Weitevreden, welk co mité ook groote partijen Indische pro ducten voor het noodlijdend Weenen toezond, welke eveneens met dezen trein worden medegevoerd, te weten 7500 K.G. thee, 1 kist boterolie, 1 kist cacao, 3 kisten manufacturen en le vensmiddelen, 3000 K.G. tabak, 45,900 K.G. tapiocameel en 250 K.G. suiker. Hoofdgeleider van den trein is de kapitein der jagers E. R. Bijleveid, me degeleider is de luitenant der jagers A. G. Everts. Voorts bestaat het geleide uit 7 man transportcolonnepersoneel van het Nederiandsche Roode Kruis, onder wie 2 gegradueerden en een bri gadier-majoor van de rijksveldwacht. De trein, welke wederom geheel be langeloos geladen werd op de terrei nen van den Rotterdamschen Lloyd, bestaat vit 35 wagons, waarvan 34 be stemd voor Weenen en één voor Suns- ibriich. Eec propaganda-meeting. In het Stadion te Amsterdam is gis teren een groote Roomsche meeting ge houden, onder de leuze „Trouw aan de regeering." Verschillende sprekers voerden het woord, die door de duizenden bezoe kers met groote beiangsteiling werden aangehoord. Ten slotte werd de vol gende motie aangenomen „De Amsterdamsche Katholieken, in den avond van Woensdag 23 Juni bij een in 'net Stadion gehoord de uiteenzettingen der spre kers, danken de Christelijke regeering voor aiies, wat zij tot nu toe in hef haar en het scheen, dat zij tot hem was gekomen oro de zijne te zijn, na lange zwerftochten in de ruimte en misschien door andere incarnaties en na duizen den jaren „U zeide, dat u mij door dezen dans zou dwingen u lief te hebben maar u wist, dat ik u tevoren reeds lief had", hoorde hij zich zelf fluisteren. „ja, dat wist ik Ik wist, dat u mij beminde en tegelijk haatte. Welk ge voel is nu het sterkste, de liefde of de haat „Er is geen haat meer. Maar u haat mij dat hebt u mij gezegd." „Ik haat u ja Maar ik heb u ook lief van avond." „En daarna „Dat moet u beslissen." ..Bedoelde u dit, toen ik u een vraag deed, en u zeide, /lat ik het wel zou zien „Ja, ik bedoelde, dat het daarna in uw hand was." „Wilt u mij weer omkoopen Die gedachte zou ik nu niet kunnen ver dragen." „Neen, ik wil u niet omkoopen. Maar wij moeten dit gesprek voortzetten. Ik zal het u uitleggen." „Wanneer „Nadat onze dans geëindigd is." „En u is geëngageerd voor alle an dere." „Dat hindert niet. Wij kunnen ver dwijnen tezamen. U zult er voor zor gen, dat niemand mij vindt?" „Laat dat maar aan mij over nie- belang van land en volk heeft gedaan spreken hun volle ver,trouwen uit, dat de Christelijke regeering ons land en voik met voortvarendheid en beleid, verder zal leiden op den weg der Chris telijke beschaving en besluiten, met alle hun ten dienste staande middelen deze regeering te. verdedigen en te steunen." Het nieuwe koloniehuis tc Oostvoorne. Het Centraal Genootschap voor kin- derhersteiiings- en vacantiekolonies opende hedenmiddag te Oostvoorne zijn nieuw koloniehuis „Ons Genoe- gen." Dit genootschap bezit reeds zeven koloniehuizen aan boscli en zee De opening van het nieuwe vacantie-oord is echter van bijzondere beteekenis. omdat het niet uit cén, doch uit vijf gebouwen bestaat en ruimte geelt aan niet minder dan 150 kinderen. Nog slechts enkele maanden geleden werd het publiek verrast, misschien opgeschrikt door de mededeeiing, dat het Centraal Genootschap, in 't belang van het Nederiandsche kind acht ton noodig had, ten einde den groeienden stroom verpleegden een onderkomen te kunnen verschaffen. Dat was het Groo te plan. En nu reeds is twijfelaars en pes simisten ten spijt, het eerste punt op het programma tot uitvoering geko men. Op het oogenblik. dat het nieuwe koloniehuis geopend wordt verklaard, zal de kolonievlag die mevrouw M. Ketelaar van Goeh ontwierp gehe- schen worden op dit en tevens op alle koloniehuizen van het Genootschap. En ook zal in vele plaatsen van ons land een miniatuur-kolonievlaggetje, in den vorm van een insigne, te koop wor den aangeboden, gedeeltelijk ten voor- deele van de afdeeling, voor verpleeg- kosten, gedeeltelijk voor het sympathie ke Groote Plan. Het weer in Mei. Gedurende een groot gedeelte van Mei kwamen in West-Europa hooge drukkingen voor, n.a. van den 4 tot 8 m Frankrijk en Z.-Duitsch!and, van den !D tot den 13 in N.-Duitschland en de Baitische staten, van den 18 tot 21 nabij de Azoren en van den 24 tot 29 op hef Scandinavische schiereiland in den voormiddag van den 5 werden aan de Westkust 'van Frankrijk standen van ruim 780 mM. waargenomen. De de pressies waren gering in aantal en niet diep. H. t. I. waren in de eerste dekade Z.-lijke tof W.-lijke winden bijzonder talrijk, in de jwéede kwamen Z.-lijke en Z.W.-lijke, in de derde W.-lijke win den meer dan gewoonlijk voor, terwijl N.-lijke winden steeds ver beneden nor maal bleven. De gemiddelde wind kracht was in de derde dekade een weinig beneden normaal. De temperatuur was gemiddeld over cl geheele maand ruim I gr. boven ncmaal. in de eerste dekade waren de verschillen gering, in de tweede dekade was zij een weinig, in de derde nage noeg 3 gr. er boven. Buitengewoon hooge temperaturen kwamen niet voor; sterke nachtvorsten vooral op den 5 en 10. De regenval gemiddeld over het ge heele land was ruim 30 boven nor maal en, tengevolge van de vele lokale onweersbuien, onregelmatig verdeeld in Zuid-Holland, Zeeland en 't weste lijk deel van Noord-Brabant viel onge veer 50 meer dan normaal. Te Wa- penvelde werd den 27 een hoeveelheid van ruim 94 mM. afgetapt, Uitgebreide onweders kwamen voor op den 2. 12, 25, 26, 29 en 31 die van den 12 en 29 mand zal tt vinden. Ik zal u voor mij zelf houden, totdat „Totdat „Iedere dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad of goed. Dat is het eenige spreekwoord, of tekst wat het ook is dat ik ken." De muziek hield op niaar de droom bleef voortduren. Troy wist, dat hij droomde, en zoozeer had de gezellin zijner droomen hem betooverd, dat hij niet wist, tot welke werkelijkheid hij zou ontwaken. Toen de wals eindigde, waren zij dichtbij den voet der trap, welke naar een galerij leidde, die langs de balzaal liep. Daar leunden eenige oude dames over de balustrade en keken naar hare beschermelingen, en achter hen stonden bejaarde mannen. Tusschen de dansen hadden vele paartjes op de trap geze ten maar voor het oogenblik was er niemand en Troy maakte van de gele genheid gebruik om Daura naar boven te brengen en te verbergen in het don kerste hoekje der lage galerij. Er ston den twee stoelen dicht bij elkaar, en toen Daura gezeten was, trok Troy rijn stoel voor den haren, zoodat zij den rug toekeerde aan alle voorbijgan gers en zij verborgen was voor hare dansers, die haar zouden komen zoe ken. Degenen, die niet dansten, drongen dicht naar de balustrade en vormden een muur, welke Daura enu Troy van de anderen afscheidde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1