De Huwelijksdag a%!sèm J*mmsr&mrtM No. 141 *02M9 DOIMDERDAO 17 JUNI. ^EROVER ZICHT! BINNENLAND AÈT0N f®g)«aysiaVfl»WU«ÖI»»imr ietLr-Keirt W fit? XöMtVWB.' VÜSSiMGSCHt I ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels Lvoor iedere r*gei meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cer.t oer regel Dienstaanbiedingen en diensta^nwagea van 15 regels 5"ö centiedere regel meer i'd cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels f 1.55, Iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.30. Week-abon- fiismenten 115 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. TOTEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Wat er is van kritiek van een man als de lieer Van Ravesteijn, bleek vandaag zeer merkwaardig. Hij vertelde met veel ophef dat zijn brieven werden geopend door de politie. Hij had op 5 Juni een brief gezonden aan nir. Wiessing en deze was geopend en pas gisteren was deze, geopend, bezorgd. Dat was nu eens een sterk staaltje. Maar wat bleek De brief was per abuis aan de „Oude Groene" bezorgd deze had hem per abuis geopend en daarna doorge zonden. De politie had er niets mee te maken. Ziedaar een pracht-staaitje. Artikel 4 werd goedgekeurd, nadat daaraan was toegevoegd een alinea van den lieer Beumer, luidende „Niet strafbaar is hij van wien blijkt, dat het alleen zijn oogmerk is, staatkundige veranderingen in algemeenen zin voor te bereiden." Het volgende artikel betreft de ver standhouding met het buitenland, een itgeling die volgens den heer Mar- chant veel te vaag is en menschen zai treffen tegen wie de bepaling niet be doeld is; volgens den heer Kleerekoper en den heer Van Ravesteijn was 't doel slechts, de arbeidersbeweging ie fnui ken. Nederland komt door deze bepa- 'ling in een uitzonderingspositie, omdat zij de verbinding met de derde Interna tionale verbiedt. Volgens den heer Van Ravesteijn handelde de Nederlandsche regeering op instigatie van de mach tige kapitalisten in het buitenland, spe ciaal van Amerika. De minister ont kende dat het ooit de bedoeling kan zijn de arbeidersbeweging, die langs wettelijken weg gaar, te belemmeren. Slechts de onwettige beweging wondt getroffen. Het arfil el werd aangenomen. Artikel 6 (het opruiïngsartikel) wer.' aangenomen. Het wetsontwerp wend aangenomen met 52 tegen 4 stemmen. De meeste ïeden waren weg omdat 1 tuiging heefr, tint die regeling aan de zij niet konden vermoedert dat nog lie- f geopperde bezwaren bevrediging zal den onverwacht de eindstemming zou geven. Bij nadere* overweging schijnt van het Engelsehe Lagerhuis Doylo, betreiiende de Nederlandsch-BelgisChe onderhandelingen, verklaarde Hotms- worth in zijn schriftelijk antwoord, dat de Britsehe regeering zich met Neder land en België in verbinding heeft ge steld en stappen heeft gedaan, om een spoedige hervatting der onderhandelin gen over de herziening der tractaten van 1839 tusschen Nederland en België mogelijk te maken. Grensverkeer met België. De laatste week is het grensverkeer zeer streng geworden. Geen enkele grensbewoner wordt nog in België toe gelaten zonder buiteniandsch paspoort met visum. Voor de veie arbeiders, die te Antwerpen werken en in de Neder landsche grensstreek wonen wordt geen uitzondering gemaakt. Wijziging gemeentewei. Naar 'het Correspondentiebureau ver neemt, is thans zeer binnenkort, als ge volg van het jongste overjeg tusschen de regeering en de Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer nopens net wetsontwerp betreffende de verruiming var. het belastinggebied der gemeenten, ter. nieuwe. Nota der regee ring aan de Tweede Kamer te verwach ten. Hef verluidt, dat in dat stuk een noodmaatregel zal worden in uitzicht gesteld tot verbetering van de financi- eele verhouding tusschen rijk en ge meenten. Naar aanleiding van het bericht, dat de minister van financiën overweegt in hoever 'het wetsontwerp betreffende wijziging van de Gemeentewet en de wet op de inkomstenbelasting alsnog zou kunnen worden gewijzigd, heeft het dagelijlcscii bestuur van het Verbond van Nederlandsche Fabrikantenvereeni- gingen in een adres aan dien minister te kennen gegeven, dat bij die vereenigin- gen zeer ernstige bezwaren bestaan te gen een speciaal onderdeel van het be doelde ontwerp, n.i. dat, hetwelk de mogelijkheid opent, dat de gemeenten een zakelijke industriebelasting in het leven roepen. Verzocht wordt, die industriebelas ting aisnog uit het ontwerp te nemen. Wijziging der InvalJUiteitewef. in de memorie van antwoord op liet. voorloopïg -verslag der Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp tot wijzi ging der invaliditeitswet (gemoedsbe- zwaarden) deelt de regeering enkel me de, dat de 'oorgesielde regeling het resultaat ss-van'besprekingen met eeni- ge voormannen van hen bij wie ge moedsbezwaren tegen tie verzekering blijken te bestaan, zoodat zij de ove; ■vallen. te De Wielingen-V west'»;. De redacteur van ,,de Maasbode Brussel seint d.d. 16 dezer Naar in parlementaire kringen ves- 'iuidt, zal de minister ''an buiteniandscliv zaken aan bet verzoek van het Kamerlid Huysmans voldoen en de documenten betreffende de Wielingen-kwestie op het bureau der Kamer de po nee ren. Engeland en de Nederlandsch-Belgische onderhandelingen. Op een vraag van den afgevaardigde (Near het Engelsen) Door M. HELLEMA. 60) „Ik zou gaarne terstond met hem trouwen", zeide Nira, „want de gedach te hem te verliezen doodt mij. Ats hij uit mijn leven verdween, zou ik moeten sterven, omdat een leven zonder hem geen leven zou zijn." „Dat wilde ik slechts weten", riep Daura opgewekt, alsof haar een last van de ziel was genomen. „Dan moeten wij dokter John vragen George op te wek ken en je moet vanavond trouwen, terwijl vader en ik en de anderen naar het bal zijn. Het zai gemakkelijk gaan, omdat alle wettelijke formaliteiten al vervuld zijn. Oom Edward denkt er niet aan, naar het bal te gaan, en iedereen begrijpt wel, dat jij er niet heen wilt. Wat dokter John betreft, hij moet hier den geheelen dag blijven bij George. Als wij dan uit den weg zijn, moet je on verwacht naar oom Edward gaan en hem vragen, jullie terstond te trouwen, om 's George's leven te redden, dan zal hij het wel doen. Hij kan vaders plaats innemen als bruidsvader. En Douglas en Janet kunnen getuigen zijn. Maar geen sterveling mag iets van het plan weten, eer wij naar het bal zijn gegaan. geven. Bij nadere* overweging scltij: het ook "cte regeering juister, om de verplichting tot tiet doen van aangifte bij verandering van werkgever, niet op den gemoedsbezwaarden arbeider, doch ■op:den nieuwen-werkgever is- leggen. Hof van Arbitrage. Bij het Permanent Hof van Arbitrage zijn op het oogenbiïk twee arbitrages aanhangig. Vooreerst een arbitrage in een geschil tusschen Engeland, Spanje en Frankrijk eenerzijds en de republiek Portugal anderzijds, betreffende de in beslagneming, tijdens de veïjterng der republiek, van kerkelijke en a™ve goe deren van onderdanen der drie eerstge noemde mogendheden. Deze .arbitrage dateer» van vóór den „Wat een rare manier om te trou wen riep Annira. „Jij en vader afwe zig en George in bed „.Als hij niet ziek ;n bed lag, zots je oom Edward niet kunnen overhalen je te trouwen in vaders afwezigheid en zoo plotseling, en niet in de kerk. Maar nu zal hij moeten toestemmen." „Weet George van dit plan?' vroeg Nira. „Sprak hij jc er gisteravond over, toen je met hem praatte „Neen. Er was geen tijd voor. Maar als hij ontwaakt en hoort, wat ik hem te zeggen heb, zal hij de kans dankbaar aangrijpen." „Je bedoelt, als je hem zegt, dat Em mons het huis heeft verlaten „Dat kan een verschil maken. Maar bewaar al je vragen voor George, lief ste. Als hij mijn raad volgt, zal hij je de geheele geschiedenis van zijn gevaar vertellen, wat het ook moge zijn als hij maar eerst zeker is, dat je hem door alles blijft liefhebben." „Dpt behoef ik hem niet eerst te ver tellen." „Dat zou ik toch doen, als ik jou was. Ik veronderstel, dat hij je duizendmaal per dag zegt, dat hij je aanbidt, of schoon je het ai weet." „Dat kan ik niet vaak genoeg hoo- ren." „Dan zal het hem ook wel zoo gaan. Ik zal eerst zeggen, dat ik heel wat moest praten om je over te halen op zulk een vreemde wijze te trouwen, en dat ik toespelingen moest maken op het geheim, dat ik bij toeval ontdekt oorlog. Bij compromis, geteekend te Lissabon d.d. 3*t Juli 1913, kwamen de betrokken regeeringen overeen deze zaak aan arbitrage te onderwerpen. Het scheidsgerecht bestaat uit de heeren Elihu Roof, oud-staatssecretaris der Vereenigde Staten van Amerika, lid van den Senaat van den Staat New-York president van hét scheidsgerecht jhr. mr. A. F. de Savornir, Lobman, minister •var, staat, oud-minister van binneniand- sche zaken, oud-hoogleeraar van de Vrije Universir«ii te Amsterdam, lid der Tweede Kamer, en mr. Charles Edouard Lardy, oud-gezant van Zwitserland te Parijs, fid den oud-voorzitter van hef Instituut voor Internationaal Recht. Agenten bij dit scheidsgerecht zijn voor Frankrijk mr. Henri Fromageot, advocaat bij het Hof van Appèl te Pa rus voor Spanje mr. Christoba! Bocet- ia, rechtsgeleerd adviseur der Spaar- sche legatie te Par ijs voor Engeland nu. H. W. Malkin. advocaat. Naar wij vernemen is de mogelijkheid niet uitgesloten dat in dit geschil, waar van cic behandeling na her uitbreken van den wereldoorlog geschorst werd, nog in den loop van dit jaar de beslis sing zal vallen. De tweede arbitrage, wélke een uit vloeisel is van een'op 2 Februari 1914 te Lima geteekend compromis tusschen de regeeringen van Frankrijk en Peru, belieft een geschil in zake de regeling r an Fransche schuldvorderingen tegen de Peruviaansche regeering. Het scheidsgerecht in deze zaak be staat uit de heeren E. Picot, president van de Zwitsersche federale rechtbank, opper-arbiter Francisco Garcia Calde- rem, gezant van Peru te Brussel, lid van het Permanent Hof van Arbitrage, L. Sarrtrt, eerste-president van her Hot van Cassatie tc- Parijs. Agent voor Frankrijk bij dit scheids gerecht is prof. Jules Basdevant, hoog- feeraar aan de rechtsgeleerde faculteit te Parijs. in dit geding zijn de memories en contra-memories ingediend en kan de behandeling der zaak voor het scheids gerecht tegen hjet einde van' dit jaar v. orden verwacht, Dp ex-keizer. iti antwoord op een desbetreffende vraag heeft de Belgische minister van buitenlandscSie zaken medegedeeld, dat de geallieerde cp geassocieerde mo gendheden r.iet liet voornemer, te ken nen gegeven hebben om den keizer bij verstek tc ineen veroordeelen. De Belgi sche regeerirg nioet in overeenstem ming met de geallieerden handelen. De commissie van juristen, welke er mede belast is in 's-Graverihage het ontwerp voor de samenstelling van hef perma nent internationale gerechtshof uit te werken, staat in geeneriei verband met de uitwijzing en het in staat van be schuldiging stelten van den keizer. Organisatie van de Rijksverzekerings bank. !n de .Memorie van Antwoord betref fende het wetsontwerp inzake organi satie der Rijksverzekeringsbank merken de minister van arbeid en van financiën o.m. op Er zou geen bezwaar hebben bestaan met de wettelijke regeling van de orga nisatie van de Bank nog eenigen tijd te •wachten; indien zou mogen worden ver wacht, dat de algemeene herziening der verzekeringswetten spoedig haar be slag zou kunnen krijgen. De uitgebreid heid van de te bewerken stof stelt het echter buiten twijfel, dat ook bij de grootste voortvarendheid geruime tijd heb. Ik denk niet dat hij boos op mij Z3l zijn want hij zal begrijpen, dat ik moest doen, wat ik kon. Hij zal heel zwak zijn, omdat hij nooit wakker ge noeg was .om veel voedsel te gebruiken; maar ik ben er zeker van, dat de ge dachte, jou zijn eigendom te noemen, wat er ook gebeurt, hem kracht zal geven." „Wat moeten wij daarna doen als wij getrouwd *ziin vroeg Nira. „Ais hij sterk genoeg is, zou het best zijn, dat jullie in zijn auto weggingt en je in den nacht in een bootje liet over zetten naar Loch Alsh. Oom Edward moet natuurlijk niet weten, wat je wilt doen. Het moet een geheim blijven. Vertrouw er maar op, dat ik het later wel aan vader en de anderen zal uitleg gen. Dat kan ik wel, daarvan ben ik overtuigd. En niemand zal het vermoe den. Georges' auto is niet noodig voor het bal. Wij gaan in dien van meneer Troy." „Je wenscht dus, dat wij wegioopen vluchten zeide Nira. „Ja. Dat wensch ik. O, ik begrijp wel, hoe ernstig de zaak is, lieveling. Maar anderen zullen dat niet begrijpen. Zij zullen meenen, dat het een grappige viucht was, om jou en George de drukte van een gewone bruiloft te besparen, na al die opwinding en angst, die je hebt doorstaan. De soort bruiloft,waar op jij gerekend had, zou nu wel een anticlimax zijn, weet je „Hoe vreemd dat wij hier over zulke dingen praten, terwijl George daar in zal moeten verstrijken alvorens de be treffende heizieningsontwerpén aan de Staten-Generaal kunnen worden aange boden. Het behoeft overigens wel geer. nader betoog, dat indien, in. verband met bedoelde herziening, wijziging in de organisatie der Bank noodig zai blij ken, de totstandkoming van de onder havige wet daaraan niet in den weg zal staan. Tegen het denkbeeld om aan den Raad van Toezicht op de Rijksverzeke ringsbank aandeel te geven in het be heer der instelling, bestaan bij de regee ring overwegende bedenkingen. Internationaal congres der Christelijke Vakbeweging. Na de begroetingsbijeenkomst op Dinsdagavond is gisteren te 's-Graven- hage aangevangen het vijfdaagsche in ternationale congres der christelijke vakbeweging. De openingszitting werd bijgewoond doof vertegenwoordigers van den minister van arbeid, eenige Kamerleden, ta! van geestelijken en be stuurders van Nederlandsche en buiten- landsche vakverbonden. De leider der vergadering wees op het doet van liet congres, nl. om de door den oorlog verbroken internationale banden weer te herstellen. Bij acclama- iie werd de heer Serrarens weer tot congres-president benoemd, die daarop in een rede wees op den vooruitgang van tie Christelijke vakbeweging en vooral de Fransche delegatie dankte voor het nemen van het initiatief tot dit congres. Het Congres wordt bezocht door 14 afgevaardigden uit Nederland, 20 uit Duitsehland, 3 uit Oostenrijk. 3 uit Tsjecho-SIowakije, 2 uit Zwitserland, 2 uit Italië, 5 uit Frankrijk, 2 uit Luxem burg, 14 liit België. 1 uit Engeland en 1 uir Denemarken. dan liever in uw badstoel, want uw bloed circuleert niet regelmatig. Hoe aanlokkelijk hef bad móge zijn, wees verszeil,ig en zie er vanaf. 'Ga niet in het water als ge verhit of hongerig zijf. Laat u afkoelen en eet een beschuit tijdens het onikleeden. Ga nooit in zee na een copieasen maaltijd, en blijf ook nooit te lang in het water. Vijf minuten cie eerste keer, tien a vijf- tien minuten als ge geregeld baadt. Vergeet niet, dat, hoe ouder ge wordt, .hoe minder ge een zeebad verdragen ,;unt. Sommige menschen kunnen baden tot hun zestigste jaar toe, maar de meeste nier. Zijt ge ouder dan vijf en veertig vraag dan eerst advies aan uw dokter. Als ge hoofdpijn krijgt na een bad. vchait het baden dan ai. En baadt ook in geen geval ais uw hart niet in orde is of als ge aan een lever- o'i nier- j ziekte lijdt. BROEDERSCHAP VAN NOTARISSEN. Stoomvaartlijn RotterdamZuid- Amerika. Door Van Nievelt Goudriaan Co.'s Stoomvaart Maatsch. is in samenwer king met de HollandAmerika-lijn eert directe lijn van Rotterdam op Zuid- Amerika in het leven geroepen, waar aan behoefte was, nu de Hamburg Süd- Amerikanische Dampfschiff. Ges., welke voor den oorlóg deze verbinding onder hield, voorloopig als uitgeschakeld kan worden beschouwd. De dic-nst zal zoor loopig-een veerfiendaagsche zijn, terwijl Se Arrierikaansche havens Montevideo. Êuenos-Avres en Rosario in het vaar- plan zijn opgenomen. De nieuwe Rotterdam-Zuid-An.evika- iijn maakt geen deel uit van de korte lings opgerichte Vereenigde Neder!. ^cheepvaart Maatsch. Het eerst vertrekkend stoomschip is de „Moerdijk"' der Holl.Amerika-lijn on 26 juni, te volgen door liet stoom schip „Alphard" van Van Nievelt Gou driaan Co.'s Sfoomvaart-iVlaatsch. op 1° Juli. Het tapverbod. De gemeenteraad te Zwolle heeft met !5 tegen 6 stemmen aangenomen een voorstel waarbij de verkoop van sterken drank rer plaatse wordt verbo den van des Zaterdagsmiddags i2 uur •tot Maandagsmiddags 12 uur. Wenken voor baders. Her is thans de tijd dat velen van de gelegenheid gebruik maken om een ver- frisschend zeebad te nemen. Wij troffen in het „Hbld.' de volgende wenken aan voor baders Als ge huivert, u koud voelt, en uw handen blauw zien na het baden blijf slaap ligt en niets hoort van hetgeen wij zeggen dacht Nira overluid. „Als hij in gevaar verkeert, ben ik natuurlijk tot alles bereid. En als hij wakker wordt en wil, dat ik vannacht met hem trouw, zelfs zonder mij de reden te zeggen, dan zal ik oom Edwar overhalen, te doen, wat wij vragjn." „je bent mijn dapper meisje riep Daura. „Ik ben zoo dankbaar, dat het gregeld is want dokter John kan nu elk oogenblik komen." Het was laat in den namiddag, toen Conway's morgendosis had uitgewerkt, en hij weer tot bewustzijn ontwaakte. Hij voelde zich dof en ziek evenals te voren maar dokter Mac Donal liet hem een opwekkenden drank drinken, zoodat zijn hoofd heider en kalmer werd. Toen vroeg Daura het voorrecht, waarin Nira slechts half met tegenzin toestemde, eén gesprek onder vier oogen met George te mogen hebben. „Ik zal vanavond Robert Troy's belofte krijgen," zeide hij, „dat hij niet zal trachten je te volgen of je eenig kwaad te doen. Maar daarvoor moet ik kunnen zeggen, dat je reeds getrouwd bent met mijn zuster, ik kan hem geen leugen vertellen. Dat zou de zaken later maar erger maken want als ik hem voorloog, zou hij mij met gelijke munt kunnen betalen en de zoo verkregen belofte zou ongeldig zijn. Annira is bereid vanavond met je te trouwen, als wij allen weg zijn behalve oom Edward en dokter John, die hier zal Zooais reeds werd vermeld hebben de leden van de Broederschap van Nota rissen, die te Middelburg vertoeven tot bijwoning van de algemeene vergade ring, gistermiddag een autotocht naar Zuid-Beveland gemaakt. Te ruim half twee vertrokken de ruim 30 auto's vanaf de Balans en de Abdij. Grootendeels waren het huurauto's, maar ook verschillende particuliere wa gens waren afgestaan, waarvan enkele door de eigenaren zelf werden be stuurd. Door c-en deel van de stad, waarbij de politie toezicht op het ver keer hield ging het naar den Nieuw- landschen weg. In matigen gang werd de tocht gemaakt, zoodat de toeristen op hun gemak kennis konden nemen van het voor de meeste van hen onbe kende Zeeuwsche landschap met zijn uitgebreide landerijen. Over Nieuwland, het Sloe en 's Heer Arendskerke werd naar Goes gereden. Reeds een eind voor deze stad en ook langs den door de stad te volgen weg stonden padvind- sters en padvinders om den weg aan te wijzen en ook de politie te Goes had zeer prijzenswaardige maatregelen ge nomen om een geregeld verkeer moge lijk te maken. Langs de Singels van Goes, waar nog een incident voorviel dooi'dat een der v. agens een hond over reed. die gelukkig onmiddellijk dood was, werd de Wilhelminapolder inge reden en wei eerst het Oostelijk deel. om later over Wilhelminadorp in het Westelijk deel te komen. Algemeen stond men verbaasd over de uitge strektheid van dit zoo bekend land bouwbedrijf, waar de veldvruchten, ge zien den minder goeden oogst, nog heel wat doen vernachten. Zoowel te Goes ais te Wilhelminadorp als meermalen langs den gevolgden weg stond de be volking geschaard om de lange rij auto mobielen te zien voorbij tuffen, terwijl zij door een groet of een handzwaai de vreemdelingen een welkom toeriepen in hun mooie landouwen. Te kwart over drie werd het eerste rustpunt bereikt, namelijk een der mo delboerderijen van den Wilhelminapol der. Hier werd uitgestapt en hadden de heeren gelegenheid zich te overtuigen yan de keurige practische en hygiëni sche inrichting der stallen enz., en met de zware paarden van het Zeeuwsche ras, die in een der stallen de gasten met verwondering stonden aan te glu ren. Het ging nu weer terug naar Wilhel minadorp, waar werd uitgestapt bij een andere boerderij van den polder, alwaar een groot aantal stamboekpaar- blijven om je bij te staan. Ik moest haar zeggen, dat je in gevaar verkeerde we gens een vijand, die je zou dooden, als hij kon, en dat wij je onder de morphine hebben gehouden om het gevaar af te wenden, tot je sterk genoeg waart, om er het hoofd aan te bieden. Zij denkt, dat Emmons, de gewaande detective, de vijand is. ik heb hem uit het huis laten verwijderen, en Conal past op, dat hij er niet weer in komt. Ben je sterk ge noeg, om met Annira in je auto naar het vasteland te gaan, waar je een tijd lang je kunt schuilhouden, tot alles in orde is Wij zouden een adres kunnen afspreken en schrijven of telegrafee- ren, wat er gebeurt. Maar ik ben er van overtuigd, dat alles goed zal gaan, als jij maar eerst uit het bereik van dien man en met Annira getrouwd bent." „Hoe kan je dat weten bracht George hiertegen in. „Hoe zelfzuchtig ik ook ben. ik zou iiever Nira nooit weer zien, dan haar nu te trouwen, ter wijl dat gevaar mij bedreigt. Ik ben geen lafaard, Daura maar ik ben bang voor dien man om Nira's wil, en het is waar, wat ik je gezegd heb, dat ik nooit tot haar zou zijn gekomen, als ik had geweten, dat hij nog leefde. Hoe kan je weten, wat hij zal doen „Dat weet ik omdat hij mij liefheeft antwoordde Daura met opgeheven hoofd. „Ik heb gemaakt, dat hij 'mij lief- kreeg." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1