'HtfïdS- eft Provtndenieuws SPORT BUITENLAND laas en heeft zijn tegenwoordige mis vorming gekregen. Rondeel met standbeeld De Ruyter. In* 1548 liet Karei V het Rondeel en daarin een poort de Keizerspoort bouwen. In aansluiting aan dit bolwerk lieten burgemeesters en schepenen langs den dijk een steenen muur maken van het bolwerk de Rotonde tot de batterij bij de Westpoort. Onder Napo leon werd in 1811 deze versterking met de toenmalige eischen in overeenstem ming gebracht. Boulevards met Westpoort. Wie van het standbeeld van De Ruyter langs den boulevard wandelt en daar een middeleeuwschen toren ziet verrijzen,zal verbaasd zijn te vernemen, dat hij een stuk van een poort ziet. Het is immers een zonderlinge plaats aan den zeedijk, bespoeld door de golven. Uit den aard der zaak is deze poort gebouwd aan den toegangsweg tot de stad, dus vóór den uitslag van 1396. Tusschen 1326 en 1396 moet deze poort gebouwd zijn evenals de Blauwpoort of Oostpoort (hoek Walstraat en Wagenaarstraat). Zij bestond oorspronkelijk uit een twee tal torens, die door een zwaar steenen gewelf waren verbonden. Alleen de Westelijkste is overgebleven. Beide to rens waren gedekt door een spits dak. In de onmiddellijke nabijheid van den zeetoren treft men een rondeel aan. Het was voorzien van de noodige schietga ten. Later heeft de poort dienst gedaan als gevangenis. In 1810 werd de toren bomvrij gemaakt. In 1811/12 werd het Gevangenhuis met de poort en den toren aan de landzijde afgebroken en verrees aldaar de groote- of bomvrije kazerne die met den Gevangentoren in verbin ding werd gebracht. In 1891 werd de houten brug om den Gevangentoren heen gelegd. Van 1894 tot 1914 was de Gevangentoren als Oudheidskamer in gebruik, terwijl er nu het station van de draadlooze telegrafie is gevestigd. Langs de Boulevards Bankert en Evertsen als dijk aangelegd ,in 1439, komt men aan het tegenwoordige bad- strand. De huidige badgasten kunnen zich niet voorstellen hoe hier om den grond gestreden is. Zij zullen het nau welijks kunnen indenken, hoe voorbij de vaargeul waardoor nu de schepen pas- seeren. eens de oude zeedijk lag, meer dan 572 meter verder zeewaarts in dan de Nollepunt. Het huidige badstrand was in 1424 nog bouw- en weiland, binnen den slaperdijk van 1366, toen buitendijk geworden. In 1439 brak de stormvloed ook dezen buitendijk. Plaats u op den hoek van de Nolle. Meet in gedachte den afstand van daar tot het Grand-Hotel. Draai dan om en meet een gelijken afstand zeewaarts in, zelfs nog iets verder en maak van daar een bui tenwaarts gebogen lijn en ge hebt de kustlijn van Vlissingen in den aanvang van de 14e eeuw. Vrijdomspaal. Het is de eenig overgeblevene van de „vrije palen", die den „vrijdom" aangaven d.w.z. die het rechtsgebied der stad afbakenden. Deze paal opgericht na de incorporatie van een deel van het ambacht van Oud- Vlissingen gaf de grens van Vlissingen aan met het restant van Oud-Vlissin- gen. Deze incorporatie moet voltrokken zijn in het laatst van de regeering van Keizer Karei V of onder Philips II. Uit heraldisch oogpunt ook van belang om dat daar het wapen van Vlissingen als oudste steenen gedenkstuk te zien is. VLISSINGEN, 7 JUNI. Het Groene Kruis. Op verzoek van den burgemeester zullen de padvinders huis aan huis alle gezinshoofden hier ter stede bezoeken, die nog geen lid zijn van de zoo nuttige instelling „het Groene Kruis". Aan eiken patrouille-commandant wordt een be paalde wijk toegewezen voor dit huis- bezoek.Wij hebben reeds menigmaal ge wezen op de groote voordeden, die het lidmaatschap van „het Groene Kruis" meebrengt, zoodat voor iedereen de contributie in alle opzichten nuttig be steed is. Mogen dus velen van deze ge legenheid gebruik maken om zich op te geven als lid. Ter herdenking van het vijf-jarig be staan der afdeeling Vlissingen van den Bond van Openbare Diensten en Be drijven, had deze vereeniging in het Concertgebouw Zaterdag 5 Juni een feestavond belegd voor haar leden en genoodigden. Wegens verhindering van het hoofd bestuurslid, den heer Buurman, werd onvoorbereid het woord gevoerd door de heeren Sanderse en König, die bei den de behaalde successen en het wer ken van den Bond opsomden en alle ongeorganiseerden in deze takken van idienst aanspoorden om alsnog tot den Bond toe te treden om dan geza menlijk betere arbeidsvoorwaarden voor het personeel in de openbare dien sten te zien te verkrijgen. Deze vergadering, welke goed bezet was, werd door de gemengde arbeiders- zangvereeniging „De Volksstem" met zang en met het spelen van het tooneel- stukje „De Inbreker" opgeluisterd. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie van de Kamer van Arbeid betreffende de aanwijzing der agenten voor het innen der premie in gevolge de vrijwillige Ouderdomsrente. Voor Vlissingen zijn hiervoor aange wezen de heeren W. L. Dommisse, A. Kamermans en W. Broekhoven en voor Oost- en West-Souburg en Ritthem de heer L. J. van der Wiel te Ritthem. De verbindingsweg vanaf de vroege re inarinesluis over het Eiland, verkeer de den laatsten tijd in zeer slechten toestand en was vol putten. Men is nu bezig aan een goede en afdoende ver betering. De rijweg wordt flink verbreed en verlegd, terwijl een nieuw breed trottoir wordt aangelegd. De Belgische driemastschoener „Car men" van Antwerpen naar Mexico, is wegens een defect aan den motor op de haven gesleept. Voor het examen van voorloopig ma chinist is geslaagd de heer T. L. j. Roelofs, leerling van de De Ruyter- school. Men schrijft ons uit Middelburg Het bekende groote heerenhuis in de Lange Noordstraat alhier, laatst be woond door wijlen den heer jhr. mr. A. van Reigersberg Versluijs, dat bij de openbare verkooping op 15 April werd verkocht voor ƒ61.000, is thans, na verschillende daarover gevoerde onder handelingen door het rijk aangekocht ten behoeve der kantoren van de regi stratie. Het Middelburgsch Muziekkorps geeft Vrijdag a.s., des avonds 8 uur, een uitvoering op het Molenwater. Afdeeling Walcheren der V.. P. N Zaterdag werd in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg een algemeene vergadering gehouden van de onderaf- deeling Walcheren der V. P. N., onder voorzitterschap van den heer J. Kraa- mer. Naar aanleiding van de notulen der vorige vergadering werd medegedeeld, dat de heer Lombaard te Vlissingen zijn benoeming tot bestuurslid heeft aange nomen, maar dat de heer Louwerse uit Souburg, eveneens gekozen, niets van zich liet hooren. In plaats van laatst- enoemde werd nu gekozen de heer J. Heijnsdijk te Serooskerke, die de benoe ming aannam. De voorzitter deed vervolgens mede- deeling over de voornaamste reden waarom deze vergadering is gelegd, namelijk de groote veranderingen die op til zijn. De V. P. N. is in liquidatie en nu zal in iedere provincie een federatie worden opgericht van vereenigingen, die de pluimvee- en konijnenteelt be vorderen. Deze federaties zullen steun van de regeerin<r krijgen, terwijl de re geering het proefstation van de V. P. N. overneemt. Er is nu een schrijven van het bestuur van de afdeeling Zeeland ingekomen met de vraag of bij oprich ting van een federatie de onderafdee- ling als vereeniging daarbij zich wil aansluiten en of zij zich vereenigt met de ontworpen statuten. De voorzitter acht aansluiting bij de federatie nood zakelijk o.a. met het oog op de tentoon stellingen en de levering van broed- eieren. De heer W. K. Hering lichtte de zaak nader toe, de V. P. N. zal liquideeren, als gevolg van de afscheiding der R. K. uit Brabant en Limburg. Voor de ex ploitatie van het proefstation zal het goed zijn, dat de regeering het heeft overgenomen, daar zij over meer geld beschikt. Op een vraag van den heer Kesteloo werd het doel der federatie nog nader uiteengezet door de heeren Kraainer en Hering en er op gewezen dat de vereeni gingen nu slechts 50 cent per lid zullen moeten afdragen aan de provinciale or ganisatie en daardoor veel meer geld in eigen kas zullen houden. Besloten werd krachtig mede te wer ken aan het tot stand komen der Fede ratie, men vereenigde zich met het ont- werp-reglement, en bepaalde dat bij eventueele tentoonstellingen niet-leden minstens 50 cent meer zullen moeten betalen voor inzendingen, dan leden. Het bedrag dezer extra-bijdragen zal iedere keer worden vastgesteld. Thans werd door den voorzitter me degedeeld, dat het plan bestaat, dit na jaar of winter weder een tentoonstelling te houden, evenals in den afgeloopen winter. Voor de vaste plannen zal nog een vergadering worden gehouden, maar nu weten zij, die voor de tentoon stelling iets willen kweeken reeds, dat zij hoogstwaarschijnlijk gelegenheid zullen hebben zich met anderen te meten. n m De IJkwet. Nu bij de kantongerechten weder meerdere zaken betreffende overtre ding der ijkwet aanhangig zijn of pas zijn afgehandeld, wordt er onze aan-' dacht op gevestigd, dat personen, die msd ongeijkte of onvoldoende geijkte mBen of gewichten werken in plaatsen, waar niet direct voor verkoop of afle vering wordt gemeten, zooals b.v. in bakkerijen, niet strafbaar zijn. Dit bleek aan bakkers uit Volendam, tegen wie straf gevorderd werd wegens het heb ben van ongeijkte gewichten in de bak kerij (natuurlijk niet in den winkel) doch die na opvolging van het advies van het Centraal Hapze-bureau te Am sterdam, werden vrijgesroken. SOUBURG. Zaterdagmiddag ontstond een hevige twist tusschen de echtelieden A„ die zoo hoog liep, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. De politie, I gewaarschuwd zijnde, stelde een onder- i zoek in. KERK- EN SCHOOLNIEUVVS. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Op^ de prachtige buitenplaats „Veld zicht" aan den ouden Vlissingschen weg te Middelburg, daartoe door den eigenaar welwillend beschikbaar ge steld wordt Zondag 13 Juni, van wege de vereeniging van vrijzinnig her vormden, een openluchtsamenkomst ge houden. De bijeenkomst vangt des middags 2 uur aan en wordt opgeluisterd door ge wijde muziek van het Middelburgsch muziekkorps en zang van het zangkoor van vrijzinnig godsdienstigen te Mid delburg. Als sprekers treden op dr. H. A. van der Meulen te Bergen op Zoom ;/ds. H. G. van Wijngaarden, voorganger der vrije gemeente te Amsterdam ds. E. J. 'Van der Brugh te Tiel en dr. J. P. Can- negietcr te Middelburg. Éfcn goed voorbeeld. Het tractement der drie predikanten bij de Ned. Herv. gemeente te Zeist werd vastgesteld op 5200 met ingang van I Januari 1921. Nog besloot de Kerkvoogdij tot het stichten van een pensioenfonds voor de predikanten dezer gemeente of hunne weduwen. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot onderwijzeres aan de school met den bijbel te Oostkapelle mej. A. M. Pelle alhier. RECHTSZAKEN. Straf verzwaard. Het gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak van den ar beider H. Jansen, te Groesbeek. die in clen nacht van 18 op 19 Januari zekeren G. P. Fèsten, met een mes doodclijk verwondde. Beklaagde werd door de rechtbank te Arnhem tot 4 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Het Hof verhoogde deze straf tot 5 jaar. VOETBAL. Het Kampioenschap. Be QufckA. O. C. 40. Be Quick heeft gisteren revanche ge nomen op de in Rotterdam geleden ne derlaag en daarmede den kampioens titel veroverd, 't ls een prachtige strijd geweest, waarin Be Qpick, zoowel voor als tegen wind het beste van het spel had. Wel heeft de Rotterdamsche ach terhoede zich taai verdedigd vooral in de eerste hetft doch deze was niet bestand tegen het weldoordachte spel van de Be Qtrickers, die speelden met hetzelfde vuur als V. O. C. veertien da gen geleden in Rotterdam. Vriendschappelijke ontmoetingen. De gisteren hier gespeelde wedstrijd Vlissingen 1Middelburg I, waarvoor een medaille was beschikbaar gesteld, is door Middelburg gewonnen met 30. Vtissingsche H. B. S.Vlissingen I en II 0—1. Excelsior (onderafdeeling Knapenver- eeniging)Kampeerciub ,,'t Camp- hujis" i_3. Korfbal. Voor den Zeeuwschen Korfbalbond werd Zaterdagavond te Goes gespeeld de competitiewedstrijd S. V.D.O.S. met 111 tot uitslag. Naar aanleiding van dezen wedstrijd schrijft men -ons Het schijnt, dat er onder de leiders der korfbalvereenigingen en de scheids rechters in Zeeland een groot verschil bestaat omtrent opvatting der spelre gels, wat bij dezen wedstrijd bijzonder opviel. Zoo werd door defi scheidsrechter voortdurend het spel onderbroken voor overtredingen, die volgens opvattingen van D.O.S. absoluut niet bestonden, ter wijl voor wat bij hen als overtreding wordt gestraft, in dezen wedstrijd niet als fout werd erkend. Dat hierdoor het spel ten zeerste werd geschaad, behoeft geen betoog. Een grondige bespreking van de spelregels door de gezamenlijke leiders en scheidsrechters van den Z.K. B. is zeer gewenscht. A.s. Zondag krijgt D.O.S. te Middel burg A.K.C. uit Aardenburg op bezoek, wat een belangwekkende wedstrijd be looft te worden. Dammen. Het Vlissingsch Veree- nigd Damgenootschap heeft zijn onder- lingen winterwedstrijd afgespeeld. Er werd gekampt in 4 groepen. Als eerste winners kwamen uit de heeren C. Rab, B. G. Zietse, C. M. van Poelje en A. Werhle als tweede winners de heeren J. Schot, L. Goedbloed Jr. en B. j. A. Pleijte, terwijl in een groep nog ge speeld moet worden. A.s. Woensdag zal er een simultaan-séance gegeven worden, met het doel om een afdeeling leerling-dammers op te richten. Wandelen. - Gisterenmorgen maak ten de dames- en heerenleden der gym- nastiekvereeniging „Juliana" beiden hun tweeden afstandsmarsch. Er werd geloopen van Vlissingen over Middel burg naar Domburg (pl.m. 21 K.M.). Daar aangekomen werd de dag verder doorgebracht in duin en bosch, waarna men 's avonds met de tram huiswaarts keerde. Luchtvaart. De luchtvaartdienst op Engeland van de Kon. Luchtvaart-Mij. voor Nederland en Koloniën is ook ge durende de afgeloopen week een succes geweest. De toestellen vertrokken en kwamen op tijd aan, ondanks de dik wijls minder gunstige weersgesteldheid. Het aantal passagiers neemt steeds toe. Zoo moesten Vrijdagmorgen twee ex tratoestellen in den dienst worden in- gelascht, teneinde eif passagiers naar Engeland te vervoeren. Ook is het voor gekomen, dat een dezer dagen twee passagiers voor de Harwichboot te laat te Hoek van Holland arriveerden en hun schip misten, waarop zij de Mij. voor Luchtvaart opbelden, om per vliegtuig naar Engeland te vertrekken, inet liet resultaat, dat zij nog eerder in Enge land aankwamen als het schip, waar mede zij aanvankelijk de reis wilden ondernemen. De tot op heden bereikte resultaten doen alleszins verwach ten. dat de proefdienst binnenkort in een gercgelden vasten dienst zal wor den omgezet. MARINE EN LEGER Bezoldiging van het marine-personeel in Indië. Naar wij nader vernemen bestaat er groote waarschijnlijkheid, dat de bezol diging van het marine-personeel bene den den rang van officier binnen de keerkringen niet, zooals eerst werd ge meld, zal worden gesteld op een bedrag gelijk aan de met vijftig vermeerder de boordbezoldiging buiten de keer kringen, doch dat de tropenbezoldiging voor dat personeel op vijf en zestig boven de Nederlandsche bezoldiging zal worden vastgesteld. Vaarplan van Hr. Ms. schoener „Zeehond". Vertrek van Nieuwediep 7 Juni ^aan komst Lerwick 12 Juni vertr. Lerwick 14 Juni aank. Lerwick 19 Juni vertr. Leriwck 22 Juni aank. Bergen (Noor wegen) 28 Juni vertr. Bergen 3 Juli aank. Aberdeen 9 Juli vertr. Aberdeen 9 Juli aank. Leith 21 Juli vertr. Leith 26 Juli aank. Leith 3 Aug. vertr. Leith 7 Aug. aankomst Nieuwediep 14 Augustus. Opgave van overgeplaatste onderof ficieren der zeemacht Op 7 Juni monteur-majoor F. Maijs van onderzeedienst Willemsoord naar onderzeedienst te Vlissingen bij aan bouw van Hr. Ms. K 5 sergeant dei- mariniers J. Wit van Atjeh naar marine kazerne Willemsoord. De officier-machinist 3e klasse A. de Jong is bestemd voor het eskader in Oost-Indië, waarheen hij 24 Juli per- particuliere gelegenheid zal vertrekken. Bij Kon. besluit is den reserve-luite nant j. B. Ratelband, van het 14e reg. infanterie, ter zake van ongeschiktheid' voor de verdere waarneming van den militairen dienst wegens lichaamsge breken een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend. Het hoofdbestuur van den Bond van Vaklieden en Militaire Geëmployeerden in den rang van korporaal der land macht heeft de-n voorzitter der Tweede Kamer verzocht, de ontwerpen militaire bezoldigingen zoo spoedig doenlijk in behandeling te laten nemen, aangezien het voorkomt, dat sommige groepen minder inkomsten hebben dan het vo rige jaar. Verder wordt de urgentie van behandeling van de militaire pensioen wetten betoogd. DE CONFERENTIE VAN SPA. De „Echo de Paris" zegt, ctat in de a.s. Engelsch-Fransche besprekingen over de vaststelling van de globaaisom voor de Duitsche schadeloosstellingsbe taling nog zou kunnen worden opgege- geven en dat men wellicht zal terugkee- ren tot de betaling van passende annu ïteiten -volgens de capaciteit van Duitschland. De financieele vertegenwoordiging van Frankrijk is opgedragen aan Ave nol. De onderhandelingen zullen lang duren en de termijln van 21 Juni voor de conferentie te Spa zal moeilijk te handhaven zijn. italic, dat op de verga dering van den Oppersten intergealli- c-erden Raad van 28 April 1919, waarin de sleutel ter verdeeling van de Duit sche afbetalingen onder de geallieerden werd vastgesteld, niet aanwezig was, is niet tevreden met het hem toebe dachte aandeel en verlangt een verdee ling niet naar de verliezen, doch naar de financieele draagkracht der landen. In April waren Orlando en Sonnino wegens de aan haar gerichte Adria- nota van Wilson uit Parijs vertrokken. HET NIEUWE HONGARIJE. De vrede met Hongarije is in Trianon te Versailles geteekend. Daarmee is dus weer de kaart van Europa voor een deel vastgesteld en is definitief beslist, dat Hongarije thans een staat zal zijn van nog geen acht millioen inwoners in plaats van de bijna 20 millioen, die het vroeger had. Wel is het steeds zoo trotsche Hon garije diep vernederd 1 Van een staat, die door zijn verbintenis met Oostenrijk meetelde in den Raad van Volkeren, is het thans afgedaald tot een derde rangs-staatje, van weinig beteekenis meer voor de productie, omdat het be roofd is juist van- die gebieden, welke nog voor dc industrie de grondstoffen konden leveren. De geheele buitenste rand van het vroegere koninkrijk is weggesneden en gegeven aan de omlig gende landen Roemenië, dat met ge heel Zevenbergen en het Oostelijk deei van het eigenlijke Hongarije gaat strij ken, Yoego-Slavië, dat het Zuiden heeft gekregen en Tsjecho-Siowakië, dat het Noordelijk woudgebied kreeg. En in wat er overbleef is nu saamgedrongen al wat als grondbezitter in dit verloren randgebied heerschte en al wie ais ambtenaar daar werkzaam was. En het zijn juist deze standen, die thans de verarmde Hongaarsche bevolking uit maken, maar in aantal verreweg over wegend zijn boven die betrekkelijk ge ring in aantal zijnde industrieelen en zakenmenschen, die in Boedapest een poos clen toon hebben aangegeven. Het nieuwe Hongarije begint niet onder gunstige omstandigheden zijn nieuwe geschiedenis. Men weet, dat het internationaal Verbond van Vakvereeni- gingeti eert boycot heeft uitgesproken over Hongarije en als reden daarvoor opgeeft, dat de regeering aldaar zeer reactionair optreedt tegen de werklie den en hun partijleiders. Van 20 Juni a.s. mag volgens dit besluit geen trein de Hongaarsche grenzen passeeren, geen schip Hongarije binnenvaren, geen brief, geen telegram van of naar Hon garije worden doorgezonden. Het ge heele verkeer moet worden stopgezet. Geen steenkool, geen grondstoffen, geen levensmiddelen, geen brief en geen telegram mag het land meer binnen komer,. DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN. Gisteren hebben in Duitschland de verkiezingen voor den Rijksdag plaats gehad. De bekendmaking van den offi- cieeien uitslag is niet voor 22 Juni mo gelijk. VÏffgens de ingediende lijsten zijn er 7 partijen of groepen van belangheb benden, die dingen naar mandaten, met 2500 namen, waaronder ongeveer 250 van vrouwen. Zij zijn verdeeld over 32 kiesdistricten. Het geheele rijk omvat 35 kiesdistricten, waarvan Oost-Pruisen, Opper-Silezië en Sleeswijk-Holstein niet medekiezen, daar hier eerst het resultaat dfer stemming, of zooals in Sleeswijk van de grensregeling moet worden afgewacht. De meerderheidsso- eiaiisten, de democraten, de onafhanke lijke socialisten, het centrum, de Duit sche volkspartij, de Duitsch-nationalen hebben in ieder kiesdistrict 'candidaten gesteld: De nieuwe communistische partij is vertegenwoordigd in ongeveer twee derden der kiesdistricten. Behalve de groote partijen, zijn er nog met fe deralistische of -regionale belangen, waarbij zich groepen aansluiten met economische of meer algemeene doel einden. Behalve het centrum in het Rijn land is er nog de christelijke volkspar tij, en in Hannover de Duitsch-Hanno- veraansche partij voorts de Poolsche partij, die aanhangers zocht in de nij verheidsdistricten van het Westen, waar talrijke Poolsche mijnwerkers zijn. Op iedere 60.000 kiezers van de partij komt één mandaat. DE TOESTAND TE MOSKOU. Naar de medewerker van „Berglinske Tidende" te Kowno meldt, hebben de te Moskou teruggekeerde leden der vre- desdeputatie van Litauen, o.m. het vol gende over de toestanden in die plaats gezegd Moskou, dat voor den oorlog twee millioen inwoners had, telt er nu geen millioen meer. Op iedere 15 burgers ontmoet men een gewapenden commu nist. Het aantal roode gardisten in Moskou bedraagt 70,000, terwijl er bo vendien nog 30,000 agenten en spion nen in dienst zijn van de buitengewone commissie, die belast is met de bestrij ding der tegen-revolutie. Terwijl men voor den oorlog weinig automobielen zag, ziet men ze nu over al. Elke proletariër heeft blijkbaar zijn eigen automobiel of ander vervoermid del, die alle uit de gevechten met Deni- kin en Koltsjak afkomstig zijn. De sol daten dragen uniformen, eveneens bij die gevechten buitgemaakt. Het zakenleven beperkt zich tot het Sucharew-plein, waar de geheele han del is geconcentreerd en waar vooral een sluikhandel in allerlei goederen op groote schaal gedreven wordt. De da- gelijksche omzet bedraagt ongeveer 25 millioen roebel. Een hond kost thans te Moskou 20 duizend roebel en katten, die voorna melijk voor de worstfabricage dienen, brengen ook aardige prijsjes op. Men eet er ook veel paardenvieesch. De tijd is 5 uren vooruitgezet om zooveel mogelijk van met zonlicht pro fijt te trekken. Daar steenkolen totaal ontbreken, staan alle fabrieken stop. De arbeid bestaat voornamelijk in hout hakken en in het repareeren van loco motieven. In de stad, vervolgt de correspondent dan, heerscht bovendien op vreeselijke wijze 'de vlektyphus. De scholen zijn verlaten. De menschen leven alleen nog slechts voor één doel zich levensmid delen te verschaffen. De herhaalde berichten over een spoedige ineenstorting van het bolsje wistische systeem, beschouwt men als geruchten zonder meer de bolsjewiki hebben de Russische intellectueelen vol komen onschadelijk gemaakt. Alleen in Moskou werden duizenden uit de be schaafde klassen gedood, terwijl een hQg grooter aantal werd uitgewezen.

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 2