De Huwelijksdag Jlöüasrssutri# MAANDAG 7 JUNI. BINNENLAND FEUILLETON re©* 132 ^20 VLISS1NGSCHE COURANT ADVERTENTIE PRIJS s Van 14 regels 1.— voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.55, tedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent Nederland en België. De Brusselsche correspondent van „de Maasbode" zegt, dat het voorzeker merkwaardig is, dat geen der Belgische bladen, behalve dan eenige Vlaamsche, zooals „de Standaard", plaats gegeven hebben aan den juisten tekst van de rede van den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken, welke door het Nederlandsche gezantschap te Brus sel werd toegezonden. Alle volstaan met een Havas-telegram, hetwelk de voor naamste passages van de heeie rede weglaat en andermaal het bewijs lever de, dat de Nederlandsche regeering in de toekomst maatregelen dient te ne men, opdat de publieke opinie sneller en beter dan door Havas worde voor gelicht. Hoewel de meeste Belgische bladen weigeren het publiek objectief in te lich ten en het bijvoorbeeld nogialtijd in den waan laten dat het Nederland was, dat plotseling de souvereiniteit over de Wielingen opeisehte, kan men er toch zeker van zijn dat in verschillende Bel gische kringen de verklaringen van mi nister Van Karnëbeekk een heel ander licht hebben geworpen op de Wielin gen-kwestie. Te betreuren valt het, dat de voor lichting van Nederlandsche zij ie zoo laat is gekomen en er niets werd ge daan om de leugenachtige campagne tegen Nederland direct te fnuiken.Reeds veertien dagen geleden, toen de eerste onjuiste geruchten in.de Belgische pers verschenen, mededeelingen welke Ne derland welgezinde Belgen in een stem ming van misnoegdheid brachten, toen had men van officieeie zijde de juiste toedracht der zaak moeten mededeelen, temeer daar in dat tijdsverloop op poli tiek gebied heel wat gebeurd is. Wat er van zij, men kan er haast zeker van zijn, dat de kwestie, nu de verklaring van minister Van Karnebeek een heel ander geluid deed hoorcn dan die van minister Hijmans, de volgende week bij de behandeling van de begroo ting van buitenlandsche zaken ander maal in de Belgische Kamer zal ter sprake gebracht worden. Men seint uit Londen aan de ,,N. R. Ct." De parlementaire groep van de nati- onaai-democratische arbeiderspartij heeft een resolutie aangenomen, waar bij aan Lloyd George wordt te kennen gegeven, dat de Engelsche regeering al het mogelijke behoort te doen, om Bel gië bij te staap bij zijn onderhandelin gen met Nederland over het terugkrij gen van de enkele vierkante meters om Maastricht, die Belgisch van ras, taal en geschiedenis worden genoemd, opdat België aldus gevrijwaard zal zijn voor het gevaar, dat Duitschland een open deur zou hebben naar Antwerpen en Noord-België, zooals in de eerste dagen van den oorlog. (Naar het Engelsch) Door M. HELLEMA 51) Al het bloed in Daura's lichaam scheen haar naar het hoofd te stijgen. Zij dacht aan haar verzoek aan dokter Mac Donald. De avonddosis morphine, welke hij tweemaal per dag aan zijn patiënt gaf, was nu weggelaten, opdat Daura dien nacht met Conway kon spreken, als allen sliepen. Nu moest George voldoende tot bewustzijn zijn gekomen om tq weten, wat er om hem heen gebeurde. Zonder twijfel zou hij zich dof en ziek voelen, na vier dagen onder den invloed van morphine te zijn geweest, misschien te ziek om op zijn hoede te zijn in geval van plotseling gevaar. „Hebt u iets tegen mijn voorstel, Lady Daura?" vroeg Troy, toen zij hem sprakeloos en verschrikt aanstaar de. Zij bad om een ingeving, maar er kwam geen en zij durfde geen tegen werping maken, om de achterdocht van dezen man niet nog meer voedsel te ge ven. Al wat zij kon doen was trachten hem op te houden, trachten hem te ver zoenen en hem zoo mogelijk terug te winnen. Maar die taak was nu tienmaal ?oo moeilijk als vroeger, Uit Brussel wordt aan hetzelfde blad gemeld Hef Katholieke blad „Vingtième Siècle" schrijft naar aanleiding van het geschil over de Wielingen, dat het voorstander van arbitrage is, maar dat in dit geval, waar de nationale eer en het levensbelang van het land op het spel staan, een uitzondering moet wor den gemaakt, indien wij arbitrage aan vaarden, zelfs met de zekerheid dat wij den slag thuis halen, zouden wij toe geven. dat scheidsrechters bevoegd zijn zich uit te spreken over de uitgestrekt heid van onze territoriale souvereiniteit. Zulks mag niet gebeuren. „La Gazette" steekt den draad met de aanhaling uit hei tractaat van Mun ster in de rede van minister Van Kar nebeek. Moderne kanonnen, zoo schrijft het blad, dragen verder dan kanonnen van 1648, en van uit de Wielingen kan de Belgische kust makkelijk onder vuur worden genomen. Het blad schrijft ver der Laat ons op het tractaat van Mun ster gaan zitten voor wat de Wielin gen betreft, is dit vodje papier werke lijk al te zeer verouderd, en onze geal lieerden zullen wel moeten begrijpen, dat Nederland niets gedaan heeft om de gunsten, waarmede zij het overladen, te verdienen. De „Gazette de Charleroi" is de mee ning toegedaan, dat de verklaring van minister Van Karnebeek de zwakheid en onrechtmatigheid van de Nederland sche thesis het goede recht van de Bel gische bewijst, en verklaart zich voor niet-onderteekening van de traetatên, in de hoop, dat de geallieerden spoedig tot andere inzichten komen en de' kwes tie alsdan opnieuw zal kunnen worden besproken. Het Midcienstandscrediet. De minister van financiën heeft met ingang van 6 dezer de regeeringscom- missie inzake het Middenstandscrediet ontbonden met dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secretaris dier commissie voor de vele en belang rijke diensten als zoodanig den Staat bewezen. De commissie, die Zaterdagmiddag hare laatste vergadering hield, ontving van den minister een schrijven, waarin de minister uiting geeft aan den bijzon deren dank der regeering voor de voor treffelijke wijze, waarop de commissie de haar opgedragen taak heeft vervuld. Het spreekt wel van zelf, aldus het schrijven, dat de verkregen gunstige resultaten, evenals de spaarzaamheid, waarvan de commissie in het algemeen bij de vervulling van haar taak blijk heeft gegeven, in het bijzonder den mi nister van financiën tot tevredenheid en dankbaarheid stemt. Aan de com missie moge het tot voldoening strek ken, dat zij onder leiding van haren voorzitter en onder medewerking van haren secretaris, met terzijdestelling van persoonlijke belangen, het alge- nieene belang op krachtige en doeltref fende wijze heeft gediend. Post en telegrafie.. Voortaan is bij het openen van een rekening-courant voor aangeboden te legrammen en telefoongesprekken als eerste storting een bedrag van tenmin ste 25 vereischt. Zoodra hef bedrag van een verrekeningsvoorschot tot 5 is gedaald, zal aanvulling tot ten minste 25 moeten plaats hebben. Bij spoorwegongelukken, scheepson gevallen, noodlandingen van vliegtui gen en in het algemeen bij ongevallen, „Ik heb er niets tegen", zeide zij. ,,U hebt het recht George te gaan zien, wanneer u wilt. Maar uw voorstel om nu te gaan kan maar één ding beteeke- nen dat u gelooft, d.at ik u heb be drogen. ik vraag u dus eerst, naar mijn verdediging te luisteren. Mijn nicht Vane Erskine is boos op mij over iets, dat ik tot haar zeide, en ik wist, dat zij wraak zou nemen. Wij zijn nooit vrien dinnen geweest en er zijn nu ver scheidene redenen, waarom ik nog min der van haar houd dan vroeger. Zij heeft dit middel gekozen om mij te kwetsen, maar, ofschoon zij wreed is, geloof ik toch niet, dat zij het gedaan zou heben, als ze geweten had, welk een vreeselijk vermoeden daardoor in uw ziel zou ontstaan. Wees billijk je gens mij en herinner u, hoe ik den eer sten nacht aan uw deur kwam en u waarschuwde wegens de spookgeschie denissen'. Ik bood aan, u ergens anders een plaats in te ruimen, maar u lachte slechts. En den volgenden morgen was ik werkelijk angstig dat moet u heb ben gezien „Als u angstig waart, bewijst dit, dat u de verhalen geloofde, ofschoon u deed of dat niet zoo was. Ik zeg ook niet, dat het niet natuurlijk zou zijn, dat u wenschte mij uit den weg te ruimen tot eiken prijs. Dat kan ik u niet kwalijk nemen", zeide Troy met «en afgemeten billijkheid, welke haar meer ontmoedig de dan zijn eerste driftige uitval. „Ik begrijp u riep zij. „Wat u mij kwalijk neemt is dat u mij voor een Deljia houdt waarbij menschenlevens betrokken zijn, zal zonder vertraging worden voldaan aan aanvragen om telefonische verbin ding in het belang van de bij de ramp betrokkenen of van hun familieleden. In die gevallen zuilen deze gesprekken met den voorrang, welke aan dringende dienstgesprekken is toegekend, worden afgewikkeld. Indien een aangeteekend stuk niet binnen 2 X 24 uren na aankomst is af gehaald, wordt een tweede kennisge ving opgemaakt en uitgereikt. Indien het stuk dan biijnen 5 dagen niet afge haald is, dan wórdt het aan den afzen der teruggezoncfen. De derde of laatste kennisgeving is door dit voorschrift ver vallen. De tabaksbelasting Naar aanleiding van de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsont werp inzake een tabaksaccijns merkt de commissie inzake tabaksbelasting o.m. op, dat Nederland een unicum vormt als land, waar de tabak onbelast is. juist deze positie als unicum in dit opzicht moet, volgens de commissie, een aansporing zijn, het artikel tabak, dat, dank zij deze bijzondere positie voor ons land groote voordeden af werpt, niet te belasten, daar wij hier door gevaar loopen den wereldnaam óp dit gebied te verliezen met de baten, welke deze steeds voor Nederland heb ben opgeleverd. Dr. E. B. Kieistra. f Op 76-jarigen leeftijd is te 's-Graven- hage overleden dr.E. B. Kieistra, staats raad in buitengewonen dienst, eere voorzitter van het indiseh-Genootschap, bekend publicist, regeeringscommissa- ris van verschillende stoomvaartmaat schappijen, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 148 schepen (50 Nederlandsche, 42 Engel sche, 20 Duitsche, 19 Noorsche, 3 Ame- rikaansche, 8 Fransche, 2 Japanneesche, 2 Spaansche, 1 Zweedsch, i Deensch). Hiervan waren bestemd voor Rotter dam 135, voor Delft 1, voor Viaardingen 3, voor Hendrik-ldo-Ambacht voor Hoek van Holland' 8, Van Vlaardingd'. en Hoek van Hol land vertrokken 2 stoomschep- n r.aar Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1919 kwa men binnen 96 schepen, waarvan voor Rotterdam waren bestemd 94, voor ■Viaardingen 1, voor Maassluis 1. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1920 1933 2,316,489 1919 1980 1,883,302 Rotterdam 1920 1667 2,089.832 1919 1662 1,809,453 GENEALOGISCH HERALDISCH GENOOTSCHAP. Het Genealogisch Heraldisch Genoot schap „De Nederlandsche Leeuw", dat, zooals wij reeds mededeelden, van 9 tot 11 Juni a.s. een excursie op Walcheren houdt, werd in 1883 te 's-Gravenhage opgericht. Het genootschap, dat een groote en waardevolle bibliotheek be zit, geeft een uitstekend geredigeerd Maandblad uit. Sedert eenige jaren wordt jaarlijks een excursie naar een op oudheidkundig gebied interessante plaats van het land gehouden. Het Ge nootschap bezit een Documentatie- „Ja", stemde hii toe. „Juist. Ik houd u voor een Delila. En ik dank den he mel, dat ik ben ontsnapt, zonder mijn haar te hebben verloren ik was er dicht aan toe. Ik wist den geheelen tijd wel, dat u mij voor een bruut hield maar toch was ik bereid te nemen, wat ik kon krijgen en den prijs daarvoor te betalen een prijs, dien ik levenslang betreurd zou hebben". „Ja, als u een meisje had betaald, dat trachtte u te dooden, terwijl zij u een kus aanbood. Maar maar o, me neer Troy, hoe moet ik u dat zeggen 2- Kunt u het niet begrijpen Als u als u een oogenblik voelde, dat ik waard was, alles er voor op te geven, moest ik dan ook niet voelen, dat u een man waart, dien ik kon kussen van ganscher harte Het bloed stroomde hem naar het voorhoofd, en er scheen een vonk van zijne oogen op de hare over te springen. E.r was nog vuur onder het ijs Maar even snel als zij was opgeflikkerd, stierf de vlam weg. „Ik geloof u niet", zeide hij. „Hoe kan ik u bewijzen, dat ik de waarheid spreek Maar misschien be geert u dat bewijs niet „Ik begeerde het wel. Hemel, hoe verlangde ik er naar tien minuten gele den Nu begeer ik het niet meer, geloof ik. Er is iets veranderd." „Er is werkelijk niets veranderd", vernederde het meisje zich te pleiten. „Dat wil zeggen, alles is veranderd in mij. Eerst, dat is waar, beproefde ik alles om u te verteederen. Waarom bureau, dat omvat een registratie van Nederlandsche familieportretten, be schrijving van particuliere archieven en genealogische handschriften, heraldi sche documentatie, verzamelingen van inonografiën en tal van genealogische gegevens, terwijl een repertorium op de gedrukte genealogische bescheiden in voorbereiding is. De commissie van voorbereiding van de excursie op Walcheren bestaat uit de heeren mr. W. Engelen van Pijls- weert, W. baron Snouckaert van Schau- burg uit Den Haag, C. A. van Woelde- ren, oud-bestuurslid. De deelnemers, een 40-tai, zullen in het Badhotel te Vlissingen logeeren. Wij geven thans weer het woord aan onzen archivaris, den heer Van Grol. Stadhuis. Het oude stadhuis moet gestaan hebben ten Westen van de Oude „Coopmanshaven" (nu Breestraat 13 en 15). Het tweede (2e helft 16e eeuw) er tegenover hoek Bellamypark Breestraat (no. no. 37). Het derde is in 1594 begonnen op de Groote Markt; als model had het stadhuis te Antwerpen gediend. Dit is vernield door het bom- badement der Engelschen in 1809. Nu werd het stadhuis voorloopig gevestigd in een pand gelegen op den hoek van de Nieuw- en Walstraat. Dit duurde tot 1818, toen het z.g.n. Paleis op het Dok door den Koning tot stadhuis werd af gestaan. Dit gebouw is in 1733 gesticht door burgemeester Anthony Pieter van Dishoeck, heer van Oudhuizen, proost van het kapittel van St. Jan te Utrecht. Het bleef particulier eigendom, het laatst van den heer A. van Doorn tot 1812, toen het bij keizerlijk decreet van 27 Februari door het Fransche gouver nement is gekocht om als gouverne mentsgebouw te dienen. Eerst had de commissaris-generaal van politie er zijn zetel, doch den 19en Februari 1814 werd de zetel der prefectuur uit het on beschermde Middelburg naar de vesting Vlissingen verplaatst en alhier geves tigd. Den 18en April vertrok de prefect en had generaal Gilly er zijn zetel. Dit duurde tot 4 Mei. Den 7en Mei werden in hetzelfde Gouvernementspaleis de commissarisseri-generaa! niet den be velhebber der Nederlandsche troepen generaal baron Sweerts de Landas ont vangen, nadat in een paar uur door een commissie liet gebouw zoo goed moge lijk in orde was gemaakt. Dit was geen sinecure. Zij bevonden het gebouw „in eenen morsigen staat, alle de zalen met gescheurde nieuwspapieren, brieven, signalementen enz. bestrooid uit de grnote zaal op de eerste verdieping vermisten zij twee groote ingewerkte penantspiegels, welke waren uitgebro ken, waarvan de ledige plaatsen getui gen zijn." Van de stoep was door der, commissaris-generaal de proclamatie afgekondigd namens „Z. K. H. Willem Frederik, Souverein Vorst der Vereenig- de Nederlanden". Het heeft drie verdiepingen en bevat ruime zalen en vertrekken niet fraai ge stukadoorde zolderingen. Onder deze munt vooral uit de Raadzaal. Het dak is voorzien van een gaanderij, waar men een prachtig uitzicht heeft op de reede, de stad en het omliggend land. Beeldenhuis. Het heeft een arduin- steenen gevel, het frontispies is met drie zware marmeren beelden versierd. In den gevel is het wapen van Westerwijk in azuur een zwemmende visch, verge zeld van 1 en 2 sterren van goud. Jolian Westerwijk, de stichter, is ge boren te Vlissingen in het laatst der 17e niet Was het geen eerlijk spel mijn list tegen uw hardvochtigheid, uw kracht U bent een man. Ik ben slechts een meisje. Ik begon met u te beklagen wegens uw hardvochtigheid. Toen, na dat ik zag, dat ik mij had vergist, dat u toch een menschelijk hart bezat, kon ik niet op dezelfde wijze doorgaan met het spel. Het leek mij geen spel meer. Het was ook ernst voor mij. ik moest mij wei voelen aangetrokken door iets in- u misschien was het juist de kracht, welke ik wenschte te breken. Dat is het. Dat is de geheele waarheid. Gelooft u liet nu Al het bloed was uit haar gelaat ge weken, het was nu bleek en strak ais een masker. „Dat zal ik beter weten, als ik George Conway gezien heb," antwoordde hij. „Heel goed riep zij wanhopig. „Laat ons dan samen naar zijn kamer gaan, u-en ik nu dadelijk." Zij schrikte bij de gedachte, dat hij haar gezelschap kon weigeren, maar dat gebeurde niet. Hij nam het kalm aan en met angstige vrees in het hart voor een ontdekking, welke inderdaad onherstelbaar zou zijn, liep Daura zwij gend aan zijn zijde door de vele gan gen, welke de groene drakenkamer van Lord Gorme's studeerkamer, scheidden. Toen zij de deur bereikte, beefde het meisje over al hare leden. Hare handen trilden zoo, dat, ofschoon zij de klink haastig wilde oplichten en luid Troy's naam uitspreken, zoodat George het kon hooren, het haar niet gelukte dit te doen. Toen duwde Troy haar zonder eeuw uit Quiryn Westerwijk, afkomstig uit Veere, gehuwd in Maart 1679 met Elisabeth van den Kerekliove, beiden uit den eenvoudigen burgerstand. Op jeug digen leeftijd ging hij naar Oost-Indië, waar hij voort werd geholpen door zijn stadgenoot, den invloedrijken Ewoud van Dishoeck. Omstreeks 1727 terug gekomen, vestigde hij zicli te Vlissingen en liet op het Dok tegenover de woning van zijn vroegeren patroon, een prach tig huis bouwen, of liever, hij zette den genoemden gevel voor een reeds be staand pand (1735.) In 1733 werd hij raad der stad en bewindhebber der West-Indische Compagnie. Westerwijk was ongehuwd, doch had op de buiten plaats Lammerenburg, die hij des zo mers bewoonde, eene nicht bij zich in huis, die hem wegens het niet nakomen eener trouwbelofte, het Seven verbitter de. Dit gaf soms tot heftige tooneelen aanleiding, en na zulk een twist, in Juli 1735, werd Westerwijk zóó baloorig, dat hij naar buiten liep en zich in een afgelegen hoek van den tuin met een pistool doodschoot. Daar zelfmoord in die dagen strafbaar was, en past kort te voren een zelfmoordenaar buitendijks was begraven, werden de bedienden omgekocht om te zwijgen, en werd het lijk met statie naar de kerk gereden en onder een wapenbord begraven. Het geheim lekte echter uit en de baljuw mr. Gerard de Normandie kwam in verzet. Deze zaak had nog heel voeten in de aarde, doch werd bij overeenkomst af gemaakt. De legende weet te verhalen van dezen zelfmoord van den stichter van den Beeldenhuis en schrijft de oor zaak ervan toe aan den naijver die den eenen „broeder" bezielde toen men het tegenoverliggende huis (nu stadhuis) mooier vond dan het zijne. Beurs. 1 Reeds tusschen 1439 en 1480 moet hier een beurs geweest zijn. Deze beurs een korenbeurs was ten westen van de oude haven hoek Mo lenstraat tot en met de bewaarschool. Zij stond dus in de nabijheid van het 2e stadhuis en bij de Korenmarkt. De beurs aan het Beursplein moet in 1540 ge sticht zijn. Op een gravure van 1612 komt zij voor als een langwerpig vier kant dak, onmiddellijk op pilaren ge bouwd tegen de huizen van het Beurs- blok. Met de in 1635 begonnen restau ratie is er een verdieping opgebouwd met versieringen cn een torentje met uurwerk. De tijdgenoot van 1773 be schrijft haar als volgt „(hij) geeft met zijn ronde pilaren en overdekte galerij beneden, met zijne op die pilaaren en gewelfde boogen rustende tweede ver dieping en eindelijk met zijn aardig en fraai torentje, dat, met uurwerkswijzer, slagklok en windwijzer midden uit het dak omhoog uitsteekt, een zoet gezicht voor 't oog. Op den voorgevel der twee de verdieping pronken aan de eene en andere zijde van het middelste raam de wapens van Zeeland en Vlissingen. Daar boven en op de lijst, van het schuin opgaande dak, ziet men vlak in 't midden het Prinselijk wapen van Oranje en Nassau, in sierlijk lijstwerk gevat, en gehouden door twee half lig gende beelden, verbeeldende zeegoden, beiden met de drietand gewapend. De opgemelde verdieping, sedert eenige ja ren zuidelijk naar den nieuweren kant opgehaald, is thans van binnen in twee ruime vertrekken, en geschikt tot een koffijhuis voor Heeren van de Regee ringen en andere der voornaamste Bur geren." In 1880 is het gebouw verkocht he- cojnplimenten op zijde, opende de deur en stak zijn arm door de hare. Zoo dwong hij haar naast hem binnen te gaan. Daura bood geen tegenstand. Zij moest nu maar alles laten gaan, zooais het ging. Zij bad vurig, dat de Voor zienigheid dokter Mac Donald naar zijn patient mocht hebben gezonden. De te genwoordigheid van den krachtigen ouden man zou haar troost geven, zelfs als die geen bescherming tegen gevaar aanbood. Maar de dokter was er niet, noch een van de verpleegsters. Annira waakte daar bij George, en Daura wist niet, of ze blijde of bedroefd moest zijn. Zij kon alleen zich zelf vragen „Wat zal er nu gebeuren Veel hing af van George. Als hij ge heel bij zijn bewustzijn was, waren er tien kansen tegen één, dat hij bij het hooren van Troy's stem en het beseffen van Nira's tegenwoordigheid, zich zou verraden. Maar zelfs als hij dit niet deed, zelfs als hij door een wonder zijn zeifbe- heersching bewaarde en de scherpe oogen en ooren misleidde, was Troy in een stemming om Annira te sparen Een nieuwe vrees sloop Daura's hart binnen dat hij, om de eene zuster te straffen voor wat zij jegens hem had misdaan, de andere hier in tegenwoor digheid van haar verloofde het doel van zijn komst te Dunulm zou meedeelen en haar zeggen, dat hij niet George's vriend, maar zijn meedoogenlooze vij and was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1