De Huwelijksdag WOENSDAG 3 JUNL BINNENLAND GEMEENTEBESTUUR KAÜROVERZfCHL FEUILLETON »--- 128® ö®3Kü «BjC9UCtir^aur%# «ww»»«Ml. ...iroBB^ttgg. IÖ20 «s» VLISSINGSCHE COURANT ontwerpen die gereed zijn, op de agen da staan en dat hij als onpartijdig voor zitter verplicht is, ook dit op de agenda te plaatsen. In het voorloopig verslag is door vele leden aangedrongen op spoedige be- "handeling. De voorzitter mag zich aan dat verzoek niet onttrekken. Nog hielden de heeren Duijs en Kiee- Tekoper lange redevoeringen zonder in houd, alleen maar lang. De heer Sasse van Ysselt stelde voor a.s. Dinsdag met de behandeling van het ontwerp aan te vangen, waartegen over, de heer Troelstra voorstelde niet <óór het reces met de behandeling aan te vangen. Dit voorstel werd natuurlijk verworpen met 51 tegen 30 stemmen. Het voorstel-Sasse van Ysselt werd aangenomen met 45 tegen 37 stemmen. Alle voorstellen om moties vóór de be handeling te plaatsen werden verwor pen. Nu zal dus a.s. Dinsdag in elk geval het anti-revolutïe-ontwerp aan de orde komen. Vóór dien komt de Lager On derwijswet nog aan de orde en de in- .terpellatie-Schaper, over de Arbeids wet. Wanneer daarbij de obstructie al begint gebeurt er natuurlijk niets meer van deze week. Dit dienen we af te wachten. Tenslotte werd nog gestemd over eenige amendementen van de Lager Onderwijswet. Aangenomen werden de amendementen-v. d. Molen, om het sub sidie aan de kweekscholen gedeeltelijk toch toe te kennen, ook al slaagt het vereischte percentage kweekelingen niet. Nederland en België. Dezer dagen is een verklaring te verwachten van den minister van bui- tenlandsche zaken in de Staten Gene raal, naar aanleiding van de onderhan delingen betreffende de herziening van de tract'aten van 1830. De redacteur van „de Maasbode" uit Brussel seint van gisteren ln politieke kringen wordt de rede. van minister Renkin nog druk bespro ken. Een minister verklaarde ons vandaag, dat de geheele regeering ten zeerste ha- er afkeuring tegenover Renkin had uit gesproken. De regeering is van oordeel, dat hij zeer ongelukkig heeft gehandeld en niet het reclit'had om het met Neder- land voltooide werk te ondermijnen. Renkin heeft een in de regeering be sproken kwestie openbaar gemaakt, w aardoor de belangen, des lands zouden kunnen geschaad worden. Zooals in sommige kringen verluidt, zal Renkin.' die, gelijk men weet, sinds lang' noogt minister-president woe den, aftreden. De ..Libre Belgique" meldt zelfs „.at het geheele kabinet zal aftreden. De ..Etoile Beige" schrijft in een arti kel over de Wielingen-quaestie, dat om haar bevredigend op te lossen. Holland duidelijk zijn standpunt zal moeten uit eenzetten, en zijn aanspraken nader preciseeren. Het blad weidt daarna uit over de quaestie zelf en zegt dat de naspraken van een land op een strook van drie mij len langs de kust in vredestijd van groot belang is voor de vischvangst, Ten op zichte hiervan heeft Holland de Belgi sche rechten ontkend en is bij het trac- taat van 1839 een bijzondere regeling getroffen voor de vischvangst op de Schelde. De beide naties hebben er belang bij het over deze quaestie eens te worden. Het blad hoopt, dat het geschil zal worden bijgelegd, daar Holland er geen belang bij heeft de Belgische veiligheid langs de kus: te verminderen. Holland erkende ons sotivereinrechf over de vischvangst langs de Belgische kust. wat wil Holland dan in werkelijkheid met de Wielingen Opheldering z/iu goed ontvangen worden. In de Fransche pers komen thans meerdere artikelen voor, welke ons al lesbehalve vriendelijk gezind zijn. Zoo schrijft Dumont Wilden in de „Éclair" dat, r.u het Frar.sch-Belgisch verbond nagenoeg in eikaar zit, Frankrijk ver plicht is de Belgische eischen krachti ger te steunen dan het tot dusverre ge daan heeft, omdat het door de sluiting der Schelde en de onmogelijkheid om de Limburgsche grens te verdedigen, zijn eigen belangen bedreigd ziet. Misschien lieert de regeering in Den Haag wat te veel gespeculeerd op de tegenwoordige moeilijkheden, waardoor zij zich ver beeldt, dat men de quaesties, die haar interesseeren, vergeten zal. Holland, zoo eindigt hij, dat het on derwijs in het Franscii in de scholen af schaft, dat het recht' opeischt om Wil helm te hospitaliseeren, begint het ka rakter aan te nemen van een vooruitge schoven citadel van het herlevend Duitschland, terwijl België door zijn cultuur, door de gevoelens, die het be zielen, en door de kracht der omstan digheden een vooruitgeschoven post is van de Fransche verdediging. in de „intransigeant" komt iuitenant- koionel Fabry tot de conclusie dat. nu de onderhandelingen toch eenmaal af gebroken zijn, Frankrijk aan België krachtigen steun moet verleenen. Een Brusselsche correspondent van de „Temps" heeft redenen om te geloo- ven, dat zelfs een oplossing van de Wielingen-quaestie niet voldoende zal zijn om België te bewegen de overeen komst met Nederland! zooals deze thans is vastgesteld, te onderteekenen. V erbliiftoeiagen. Bij legerorder zijn c.e navolgende da- geiijksche verblijftoelagen vastgesteld A. gedurende de eerste 30 dagen a. voor opperofficieren 7, hoofdoffi cieren 6 en subalterne offic. 4.00 deze bedragen worden, wanneer in eigen huisvesting moet worden voor zien, verhoogd met resp. ƒ4, 3.50 en ƒ3 b. voor onderofficieren boven den rang van sergeant-majoor, bij deelname aan een onderofficiersmenage ƒ0.50, verhoogd met 1.50 voor gehuwden, indien in eigen voeding moet worden voorzien wanneer zelf in de voeding moet worden voorzien ƒ0.50, verhoogd met 2.50 c. voor de overige onderofficieren bij deelname aan een bestaande onder- officiersmenage 0.50, verhoogd met 1.50 voor gehuwden wanneer niet aan een onderofficiersmenage kan wor den deelgenomen en zelf in de voeding wordt voorzien 0.50, verhoogd met 1.50 voor ongehuwden en ƒ2.50 voor gehuwden. Alle sub b. en c. genoemde bedragen worden met 3 verhoogd, in geval in eigen huisvesting moet worden voorzien d. voor korporaals en minderen jaarwedde genietende ƒ0.35, verhoogd met ƒ1.15 voor ongehuwden en j'1.65 voor gehuwden, ingeval in eigen voe ding en met ƒ1.50, ingeval in eigen huisvesting moet worden voorzien soldij-genietende ƒ0.15. Voor stalling van dienstpaarden wordt aan alle categorieën ƒ0.50 toe gekend. B. Gedurende het overige tijdvak a. voor opperofficieren 5, hoofdof ficieren 4.50 en subalterne officieren yf 3, indien in eigen huisvesting moet worden voorzien, verhoogd met resp. re/ 2, 1.50 en 1.25 b. voor onderofficieren boven den rang van sergeant-majoor bij deelna me aan een onderofficiersmenage voor gehuwden en wanneer zelf in de voe ding wordt voorzien 0.50, verhoogd met resp. 1.50 en ƒ2, ingeval in eigen voeding, en met 1.25, indien in eigen huisvesting moet worden voorzien c. voor de overige onderofficieren voor gehuwden bij deelname aan een bestaande onderofficiersmenage ƒ0.50 verhoogd met ƒ1.50, indien in eigen voeding en met ƒ1.25, zoo in eigen huisvesting moet worden voorzien wanneer niet aan een onderofficiers- menage kan worden deelgenomen en zelf in de voeding wordt voorzien, voor gehuwden 0.50, verhoogd met resp. 2 en 1.25. d. voor korporaals en minderen, voor jaarwedde genietende gehuwden 0.35, verhoogd met 0.85. indien in eigen voeding en met 0.75. indien in eigen huisvesting moet worden voorzien voor soldij-genietende ƒ0.15. Voor stal ling van dienstpaarden wordt aan alle categorieën ƒ0.35 toegekend. Verheogiiig van den kolenprijs. Naar wordt gemeld is binnenkort een vevhooging van den kolenprijs te ver wachten, zulks ten gevolge van den ver- mminderden aanvoer van steenkolen uit het buitenland. Deze verhooging za! alleen betrekking hebben op de indu striekolen, Voor de huisbrand blijft de prijs dien van den kostprijs der Lim burgsche kolen. Het bedrag, waarmede •de prijs der industriekolen zal worden verhoogd, is nog niet vastgesteld. De desbetreffende berekeningen worden thans aan de Kodibu uitgevoerd. Met zekerheid kan echterworden gemeld dat de geruchten, als zou de verhooging on geveer 10 gulden per ton bedragen, on juist zijn. Uitvoerverbod van granen van Argentinië. Volgens een door „de Maasbode" ntvangen telegram uit Buer.os-Ayres heeft de Argentijnsche regeefir.g giste ren dén uitvoer verboden van tarwe en andere granen. „Patrimonium". Het Nederlandsch Werkliedenver bond „Patrimonium" houdt in „Saiva- tori" te Amsterdam, zijn zeven en der tigste jaarlijksche algemeene vergade ring. De voorzitter, de heer P. van Vliet, opende gisterenmiddag de vergadering niet een korte rede, waarin hij wees. op de ontreddering van het maatschappe lijk leven, de stijgende kosten van het levensonderhoud, waarmede de ver hooging der inkomsten geen gelijken tred heeft gehouden. Waar dit wel het geval is, daar is in verschillende bedrijven de loonsverhoo- ging het gevolg geweest van langere LOCAAL RIJKSTELEFOONNET. Telefoon- Nieuwe aansluitingen nummer 319 Gemeente-Secretaris (woonhuis) Boulevard de Ruijter 44. 296 Waterleiding, woonhuis Adjunct-Di recteur, Boulevard Evertsen 16. 316 Wijsveid, F. C., Voorzitter Algemeen Armbestuur en Armenraad, Coosjé Buskenstraat 59. 322 Miiitaire Poiitietroepen, Afdeelings- Commandant Zeeland. of kortere slaking van arbeid. Naast de ze staking hebben andere," die dikwijls een strijd om de macht beteekenden, zooais de onlangs geëindigde staking in het havenbedrijf, een toestand van onzekerheid in hef ieven geroepen, die niet ten goede is gekomen aan de thans zoo hoog noodige productievermeerde ring en eer. geregeld verkeer tusschen verschillende landen. Gelukkig mag geconstateerd worden, dat met name in de staking van het ha venbedrijf. de Chr. organisatie niet is afgeweken van den nog altijd onder haar geldenden regel en voor deze kioeke houding ook uit ons midden aldus spr. een woerd van warmen dank verdient. Het is zeker gewenscht dat ook in de toekomst alle leden van het Verbond, voor zoover zij in hunne vakorganisatie invloed kunnen uitoefe nen, zich steeds hunne groote verant woordelijkheid bewust zijn en met voorzichtigheid handelen. Die toekomst zal allerlei moeilijk op te lossen vragen stellen, vragen waarop te midden van zoovele verwarrende om standigheden, niet dan na ernstige stu die bij het licht van Gods Woord en de traditiën van ons wolk de betrouwbare grondslagen eener Chr. Maatschappij uitmaken, kloek getuigen tegen den geest van revolutie en verzet rondom ons en niet het minst in de laatste dagen ook in ons eigen land gepredikt. Wal onze regeering in het belang van. de handhaving van het wettig gezag meent te moeten voorstellen, zal "nader in behandeling komen en tot ernstig overleg leiden. Maar onze houding zal zonder twijfel deze zijn, zoo zeide spr., dat wij staan naast allen, die in ons va derland de Souvereiniteit Gods belijden en "verheid en wet met al onze kracht willen steunen. (Applaus). Vervolgens werden de jaarverslagen van den secretaris en penningmeester goedgekeurd. We ontlëènen er aan. dat hef aantal at'deelingen op 1 April 1920 245 bedroeg met 14.847 leden. Met de buitengewone leden komt met tot een ledental van 15.739. Tweede Nederlancisehc Damesbeurs. Het groote succes, dat de Nederland- sche Damesbeurs, gehouden op 27 en 28 Januari jlin de zalen van „Believue" te Amsterdam heeft geoogst, is voor de directie van „De Dameskroniek" een aansporing geweest, nog in den loop van dit jaar een tweede Damesbeurs te organiseeren. Ditmaal zal zij worden gehouden in de zalen van den Haag sehen Dierentuin op 2122 en 23 Sep tember a.s. De directie heeft 's-Graven- 'nage als tentoonstellingplaats gekozen, omdat zij daarmede tegemoet komt aan hef verlangen van een groot aantal le zeressen, die den wensch te kennen ga ven, ook in de residentie een Beurs te zien organiseeren. Scheepvaartbeweging. Gedurende Mei 1920 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 553 sehe- ADVERTENTIE PRIJS Van 1—4 regels1.—voor iedere legel meer 24 cent; bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van ]_5 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.55, tedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.30. Week-abon- oementen 15 cent. Afzonderlijke nummers s cent. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van GOMMERT DE VISSER, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank an deren dan sterken drank in perceel Kouden hoek no. 9 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagde verlof bezwaren kunnen worden ingebracht bij Burgemeester en Wethouders voor noemd. Vlissingen, 1 Juni 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Bij den aanvang der vergadering was aan de orde het opmaken van de voor dracht voor twee leden van de Alge meene Rekenkamer. Er waren dertig sollicitanten. Bij wijze van aardigheid stemden 13 leden op minister S. de Vries, hetgeen waarschijnlijk bedoeld is als een hatelijkheid, om aan te geven, dat men hem wel kwijt wil. No. 1 wer den Baron van Vredenburch, oud-se cretaris van den Pensioenraad en jhr. Alting van Geusau, oud-minister van oorlog. Vervolgens was aan de orde een re geling van werkzaamheden, waarbij de voorzitter voorstelde, liet ontwerp inza ke de. bestrijding van revolutionaire woelingen op de agenda te stellen. Dit bracht de poppen aan het dansen. De heer Troelstra achtte dit voorstel een overrompeling en een slag in het gezicht van een vierde deel der burgers. De heer van Ravesteijn riep de socialisten op, om door obstructie van heden af de behandeling onmogelijk te maken. Mocht de regeering dan nog niet tot inkeer zijn gekomen en mocht het ten slotte niet gelukken deze wet tegen te houden, dan moet tot het laatst met kracht geprotesteerd worden. Ook de Jieer Kolthek zegde toe, allen regee- ringsarbeid te zullen saboteeren als dit ontwero aan de orde wordt gesteld. Hij achtte de indiening daarvan een daad van een sluipmoordenaar. Als voorspel van de obstructie vroegen verschillende sociaal-democraten behandeling van alle moties, die zij in den loop der tijden hebben ingediend. Mevr. Groeneweg over moederschapszorg, de lieer K. Ter Laan over het fort te Vlissingen. De heer Marchant meende, dat de indie ning van liet ontwerp een fout was en dat deze fout kleiner wordt, naarmate de behandeling langer wordt uitge steld. De voorzitter wees er op, dat alle (Naar het Engelsch) Door M. HELLEMA. 47) Maak nu het andere pakje open," drong Daura aan, toen hij aarzelde en met tegenzin gehoorzaamde hij. Anni- ras' geschenk was een schets in water verf van Dunulm in een lijst van kleine goudgele schelpen. „Waarom geeft uw zuster mij een geschenk stiet Trov uit met een. ge voel van pijn en schaamte. ..O, dat durf ik u niet zeggen," zucht te Daura. „U zou boos op mij zijn." „Neen, vertel het mij maar." „Toen zij hoorde, dat u vandaag ja rig Waart, wilde zij u een klein aanden ken geven, dat zij zelf had gemaakt omdat (ofschoon ik haar dat niet ver teld heb) zij meent, dat n een vriend is van van den man, dien zij liefheeft, en dat u ook om hem treurtbijna evenzeer als zij. Die arme Annira 1" „Arm, inderdaad, als zij hem zoo lief heeft antwoordde Troy met onvaste stem.. „Maar ik kan haar geschenk niet aannemen. Ik ..Wilt u haar kwetsen en haar nog weer doen lijden, dan noodig is „Neen," zei Troy met doffe stem. „Dan smeek ik u, haar schets te be nouden en ze aan te nemen zooais ze Begeven wordt, in vriendschap. Zie er toch niet zoo wanhopig uit. Het is uw verjaardag en wij willen allen, dat u hem prettig viert. Ais onze vriendschap u rust kan geven, en als mijne arme viooltjes gedachten aan vergiffenis in uw hart kunnen doen ontstaan wel nu, des te beter voor ons alien, dat weet de hemel en voor u ook ja, voor u ook. Doch zoo niet. wij zullen doorgaan, al dat vreeselijke te vergeten tot den dag, waarop we gedwongen zijn er weer aan te denken." ..Is dat uw levensregel vroeg hij haast ruw. Zij zag hem aan met cle oogen van een bedroefd kind. „ik weet het niet," zeide zij. „Dit is onze eerste, groote smart." Troy voelde zijn hart ineen krimpen en ophouden te kloppen. Hij was het, die dit meisje en haar gelukkige zuster haar eerste groote smart zou aandoen Daar hij er niet aan kon denken ge nade jegens Conway te laten gelden, kon hij niets zeggen, en zweeg dus, of schoon Daura een antwoord scheen te verwachten. Terwijl ze daar stonden, jslenterde Alastair de kamer binnen. Hij zag het bouquetje in Troy's knoopsgat en be greep, van waar hef afkomstig was want de eenige viooltjes op Dunulm groeiden in Daura's tuintje. Niet meer dan een paar maal sedert zij volwas sen was, had Daura hem een roos of viooltje gegeven uit dat tuintje en als zij dat deed, had zrj hem lachend verzekerd, dat het een bijzonder gunst bewijs van haar was. En nu had zij blijkbaar een heel bouquetje van die viooltjes aan dezen Amerikaan gege ven, dien zij nog maar twee dagen ken de. Niet alleen had zij ze gegeven, maar zij had zelf de bloemen in zijn knoops gat gestoken. Kapitein Mac Rimmon was daar zeker van, te oordeelen naar de vriendschappelijke, haast intieme houding, waarin hij, zooals hij tot zich zelf zeide, het paar „verrast" had. Hij haatte Troy en deed zijn best Daura te minachten evenais Lord Gorme, om dat hij vader en dochter er van ver dacht met opzet den man aan te halen om zijn geld. Lord Gorme had Alastair den vori- gen avond op zijn vraag toegestemd, dat Troy heel rijk moest zijn. Het scheen, dat men fortuinen kon verwer ven te Nome, als niemand u vermoordde of ge niet gedood werd, omdat ge een ander had vermoord. Het was misschien goed, dat Vane juist binnenkwam, anders hadden Dau ra en Troy Mac Rimmon's gemelijke houding moeten opmerken. Toen kwam de Deken en later Annira en ieder be halve Alastair had iets vriendelijks te zeggen over Troy's verjaardag. Tot verbazing van de familie ver scheen Lord Gorme zelf, eer het ontbijt was afgeloopen, en kondigde aan, dat dit ter eere van Troy geschiedde. Den geheelen dag was alles ter eere van Troy. Er waren bijzondere verjaardag schotels aan de lunch, zooals de twee meisjes naar zij zelden gewoon waren bij feestelijke gelegenheden de dansles van den namiddag werd uitgesteld tot den avond wegens een uitstapje, dat Lord Gorme bedacht om zijn Ameri- kaanschen vriend genoegen te doen. En Troy, boos op zich zelf wegens zijne zwakheid, durfde toch niet aandringen op zijn gewoon inspectiebezoek in Con way's kamer. Hierop had Daura gere kend. Het gaf haar eenige hoop. „Als hij het dezen middag niet vraagt", dacht zij. ..dan zal ik de proef wagen Ik zal Dokter John een paar regels zenden om hem te vragen, de avonddosis niet te geven. Dan is Geor ge's geest van avond misschien zoo hei der. dat ik even met hem kan spréken. Ik zal den oppasser wegzenden en bij George blijven. Ik zal de deur op slot doen en niemand binnenlaten, wat er ook gebeurt." „Wij zullen onze dansles tot den avond uitstellen", kondigde Troy zij aan. „Vader heeft ons de studeerkamer weer aangeboden. Hij gaat bridge spe len met oom Edward en mijn neef Ala stair Mac Rimmon en Dokter Mac Do nald, onzen besten ouden vriend, die hier komt eten. Er komen ook twee ka meraden van Alastair. officieren van zijn regiment en neven van dr. Mc. Do nald. die hem hier juist zijn komen be zoeken voor de spelen en het bal." Zij sprak niet over den zwaarddans, maar zij was dien niet vergeten. Na dén maaltijd verscheen met den zoeten schotel een prachtige ijstaart, versierd met gekleurde suiker, waarop twee en dertig gekleurde kaarsjes ston den, roode, gele en witte. In het midden, omgeven door suikerrozen, stond een grootere kaars, „geluk in het komende jaar". Daura legde het hem uit. Ieder der aanwezige personen moest een kaars uitblazen met een goeden wensch voor den jarige en zelfs Alastair kon zich daaraan niet onttrekken, ofschoon hij zijn wensch zoo oppervlakkig en niets zeggend maakte, als maar moge lijk was. ,,U had een Schotsche moeder, ik kan u niets beter wenschen dan een Schotsche vrouw riep Lord Gorme glimlachend. Toen kwam de beurt aan Daura, de eenige van de dischgenooten, die Troy's hatelijk geheim deelde. „Ik wensch," zeide zij na een oogen- biik wachten, terwijl ze hem in de oogen zag, „ik wensch u geluk het grootste geluk der wereld, hetwelk ont staat, door anderen te doen, wat gij wilt dat zij u doen." Troy zag haar strak aan. Zijn oogen antwoordden de hare, „u kunt mij niet buigen Maar haar magnetische kracht, die zijn besluit zocht te breken, maakte hem duizelig en deed zijn hoofd draaien ofschoon de champagne het helder had gelaten dat bijzondere merk cham pagne dat Lord Gorme had bevolen, „om de gezondheid van den jarige te drinken." Toen de tijd naderde van zijn dansles aan lady Daura, werd Troy voor de eerste maal bevreesd voor zich zelf. Ja, dat was het ondragelijke. Hij was niet bevreesder voor Daura dan voor de anderen minder inderdaad, omdat hij wist, welk spel zij speelde. Dat zeide hij tot zichzelf. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1