mrnim enhuis. takers iongen ^bakkerij. ►I bode Abonné's ZATERDAG 29 MEÏ. EramizïcHL Gemeenteraad. infeladfnpsi Uanvragtn. IIEjNtlHKI.' stlbode »tJbode ietsje £58 e» 1920 Maatschappij m nvaart Bij deze Courant behoort eon Bijvoegsel. tfïNNENLAND contant* *fS{tcmetk xe&p Kooi» stand der stad een, e eischen des tijds d ern direct in gebruik ten. ers E. H., bureau ntrala Werkplaats M. te Haarlem len. Leeftijd 20 tot aorkeur ongehuwd iet woningnood te sollicitaties wor- bij den Chef der plaats. HO pgen 15 Juni een IIENOE. opgaaf van ver- I laatste betrekking IEGAAII ZOON, hoog loon, bij C. Icobstiaat 5 Ige dames een ■HUISHOUDSTER pchaafd BURGER- Jtgd. Brieven met [letters M. j bur. fESSEUNK, Ko- lraagt tegen 15 Juni fttte Jfer tegenwoordige wasch. Zondags ILDERMAN, Wal- nelte later. Adres: Bad- aagd, ENEWOUD 25. Mej HAARSMA, VL1SSINGSCHE COURANT r.E»n, TH. ui 1—12 uur Adres: Tulevard Evertsen. Middelburg t e r d a m. Yllsi.lt. liii. Il, T.H. ur I P 1U I 1 bekomen tJ.V. Transport en v.h.ErvenG.VOSl B. EENHOORN lOOSfERHOUTf JebrS. BUITEN TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. De motie van den heer Teenstra, om de opcenten op den suikeracdjrrs af te schaffen, weru verworpen met 44 tegen 30 stemmen. Daarna werd den heer Schaper verlof verleend, om den minister van arbeid Dinsdag a.s. te interpelleeren over de invoering van de nieuwe Arbeidswet. En toen maar weer aan de Lager On derwijswet. Thans werden eens 'twee amenèem- ien aangenomen, één van den heer Vis ser van ljzendoorn, om de hulponder wijzers, die hef volledige onderwijzers examen willen afleggen, vrij te stellen van het examen in de vakken, 'waarin zij reeds geëxamineerd zijn, en één van den lieer Ossen-dorp, om voor de leera ren aan de rijkskweekscholen als be- voegdheidseisch -ie stellen, dat zij les mogen geven aan een 5-jarige H.B.S. Uitzondering wordt toegelaten, indien zich geen geschikte canrfidaat met die bevoegdheid aanmeldt. De overige amendementen werden weer verworpen. Nauwelijks was de discussie weer be gonnen of reeds bij dc eerste stemming -- om drie uur kon de voorzitter geen hoofdelijke stemming houden, aan gezien het getal leden te gering was. Toen de heeren nu wisten dat er niet meer gestemd zou worden, liep nog een deel weg. Zoo kon er niet gestemd worden over het amendement-van Wijnbergen, om het minimum aantal geslaagden, dat noodig is voor de bizondere kweek scholen om subsidie te verkrijgen, te verlagen van 50 tot 40. De minister ontried dit amendement, omdat hij het cijfer van 50 voor 5 jaar niet te hoog vond. Inzake het schooltoezicht verdedigde de heer Gerhard een beperking van het aantal soorten van toezicht-houders. Hij wenschte de hoofdinspecteurs te la ten vervallen en alleen de inspecteurs e1 de schoolopzieners behouden. De mi nister verzette zich daartegen. Het trio hoofdinspecteurs één "katholiek; "één -rotestant-christeiijke en één neutrale moet juist de algemeene leiding houden. Met een twaalftal inspecteurs achtte hij het niet mogelijk een alge meene eendrachtige leiding te verkrij gen. OR. gsche Courant Nederland en België. Hei Haagsch Correspondentiebureau bericht het volgende Naar wij vernemen, moet volgens de thans van de Nederlandsche delegatie te Parijs nader ontvangen inlichtingen, de toedracht van het gebeurde op Vrij dag 21 Mei j.l. aldus worden begrepen. Zoowei omtrent het tractaat tusschen Nederland en België te sluiten tof her ziening van het tractaat van 1839. als omtrent het collectieve tractaat met de mogendheden, was volkomen overeen stemming bereikt. Het laatstgenoemde zoude, vergezeld van een rapport, aan de betrokken regeeringen worden toe gezonden. Omtrent dit rapport, gelijk ook omtrent den Nederlandschen tekst van het Nederlandsch-Belgische trac taat, zoude nog een korte conferentie te Parijs plaats vinden. Ten aanzien van de Wielingen waren de Nederlandsche en de Belgische de legaties in overleg met hare regeerin gen overeen gekomen, dat de daarover van ouds bestaande kwestie bij deze gelegenheid niet zoude worden opge lost- De Belgische delegatie stelde er intusschen prijs op in de vergadering van de commissie van Veertien een kor te verklaring te dien aanzien af te leg gen, waarin het Belgische standpunt zou worden weergegeven. Daarom werd overeengekomen, dat de beide delegaties in de vergadering van 23 Maart met enkele woorden zonder na dere motiveering de opvatting der we- derzijdsche regeeringen zouden mede- deelen. Aldus is dan ook geschied, nadat men overleg had gepleegd over den vorm, waarin zulks zoude plaats vin den van weerszijden heeft men zich de souvereiniteit over de Wielingen voorbehouden. De commissie heeft van een en ander acte genomen. Alleen bleek nadien de Belgische delegatie, er nog prijs op te stellen de gronden, waarop hare ver klaring berustte, nader in eene aan het procesverbaal der vergadering te hech ten nota uiteen te zetten. De Nederland sche delegatie heeft zich hierbij neerge- legd, zich het recht voorbehoudende ook harerzijds voor zooveel noodig in denzelfden vorm haar standpunt toe te lichten. De Belgische delegatie heeft daarop biet vooromschreven doel een uitvoc- r|gé nota aan den voorzitter der com missie toegezonden de Nederlandsche delegatie treeft op dezelfde wijze, ge heel in dén geest van dc door Tiaar in de vergadering van 23 Maart afgelegde verklaring, óp 3 Mei een korte toelich ting Verstrekt. Op 19 Mei noodfgde de Belgische de legatie de Nedertandsche delegatie uit tof!'een samenkomst te Parijs-op 21 Mei 'drèi.v. De laatste is daarop naar Parijs vertrokken in de veronderstelling, dat Jhans het bovengenoemde rapport van de commissie van Veertien en de Neder landsche tekst van het Nederlandsch- Belgische tractaat zou worden vastge steld. In de samenkomst van 21 Mei nam evenwel de Belgische delegatie het woord rot net doorlezen van eene ver klaring namens hare regeering, door haar reeds te vörén aan den voorzitter der commissie overhandigd. Die verklaring hield in, dat de Belgi sche reueering het onmogelijk achtte, de onderhandelingen betreffende de herziening van de tractaten van 1839 voort te zetten, zoolang niet de Wielin gen-kwestie een oplossing zou hebben gevonden, waardoor dc rechten en es- sentieeie belangen van België zouden zijn verzekerd en gewaarborgd. De Nederlandsche delegatie heeft daarop geantwoord, dat de onderhan delingen betreffende de herziening van de tractaten van 1839 te ver reeds wa ren ten einde gebracht en dat de door de Belgische delegatie afgelegde ver klaring onvereênjgbaar was mc-t het geen tusschen beide delegaties in over leg met de regeeringen, was overeen gekomen. De commissie van Veertien heeft van de Belgische verklaring nog geen ken nis genomen. De overeenkomst met Duitschiand. Het wetsontwerp tot goedkeuring van de economische overeenkomst met Duitschland is thans bij den Raad van State. De fcolenvoorziening. in. een der bladen is gemeld, dat ver moedelijk het volgend jaar tot inper king der rijkskoiendistributie zal kun nen worden overgegaan. Naar wij uit de. beste bron vernemen, is dit. gezien den kolennood van de verschillende landen, zeer onwaarschijnlijk en zal de kolenvuorziening nog' geruimen tijd een voorwerp van zorg der regeering moe ten blijven uitmaken. Voor zoover in het bedoelde bericht op evenfueele af schaffing der rijksbemoeiing met de hiiisbrandvoorziening mocht gedoeld zijn, kan worden, medegedeeld, dat daarvan geen sprake kan zijn, zoolang de prijs van de fabriekskolen nog hoo- ger is dan die, waarvoor de huisbrand kolen worden verstrekt. Mocht dit prijs verschil verdwijnen, dan zou de be moeiing der regecring zich tot de zorg voor voldoenden, aanveer van kolen be perken en zou net publiek vrij kunnen worden gelaten in het koopen van de benoodigde hoeveelheden, zonder dat gevaar bestond, dat deze aankoopen met speculatieve doeleinden geschie den. intusschen wijst voorshands niets erop, dat het bedoelde prijsverschil bin nen afzienbaren tijd tot het verleden zal behooren. Aan den van de zijde der industrie kenbaar gemaakten wensch, den prijs van de huisbrand- en de in- dustriekoien te egaliseeren. kan de re geering niet voldoen. Zij blijft zich op het standprint stellen, dat de kolen van de Limburgsche mijnen, die thans aan de huisbrandverbruikers tegen kostprijs geleverd worden, in de eerste piaats moeten dienen voor verwarming. Een vlcofplan. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het voorloopig verslag betreffende het inmiddels aangenomen wetsontwerp nopens de kruisers „Java" en „Sumatra", deelde de minister van marine ad interim, luitenant-generaal Pop, mede, dat een interdepartemen tale commissie, waarin de ministeries van marine, koloniën, oorlog en finan ciën zullen zijn vertegenwoordigd, zal worden ingesteld, met de opdracht voor de eerstvolgende jaren een plan op te maken van het materieel, dat nog voor aanbouw in aanmerking zal moeten ko men om, met hetgeen reeds voorhanden en in aajjbouw is, te geraken tot de vor ming van een logisch samenstel. Naar thans verluidt, zal met het voor zitterschap dier commissie worden be iast de kapitein ter zee A. F, Gooszen, chef van den marinestaf en van de af- deeling defensie van het departement van marine. Papier-crisis. In de vorige week heeft de Vereeni- ging van Dagblad-Directeuren een ver gadering gehouden, uitsluitend belegd in verband met den voor het couranten- bedrijf zoo ernsfjgen toestand door de ongekende stijging van de papierprijzen ontstaan. Op de vergadering werd aan getoond, dat voor velen alleen de pa- pierkosten van hun blad belangrijk meer, soms het dubbele, van den netto verkoopprijs bedragen. Zonder het ne men van zeer ernstige maatregelen is, zoo werd betoogd, de ondergang van vele couranten volstrekt zeker.. Met ai- gemcene stemmen werd besloten, een gezamenlijke gedragslijn vast te stellen, wat vermoedelijk behalve beperking van fret papiergebruik, ook verhooging van abon'nements -en advertentieprijzen aal medebrengen. Vergadering van Vrijdag 28 Mei. (Vervolg en slot.) Het Plaatselijk Comité Vlissingen der Zeeuwsche Herv. Diakonessen-inrich- ting verzoekt voor het geval de school arts Zusterhuip mocht noodig hebben, hiervoor een der diakonessen van ge noemde vereeniging in aanmerking te willen doen komen Te zijner tijd zal op dit verzoek wor den gelet. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren verzoekt dat ook hier. zoo dit nog niet mocht hebben plaats gehad, tot verhooging der ge meente-pensioenen zal worden overge gaan. Dit adres werd voor kennisgeving aangenomen, aangezien hier reeds aan wat de Bond van gemeente-ambtenaren verzoekt, is voldaan. Van Ged. Staten is een schrijven ont vangen, dat de minister van binnen- landsche zaken met hun college van meening is, dat net afzonderlijk stem men van mannen en vrouwen riet in overeenstemming is met de bedoeling der Kieswet en derhalve niet toelaat baar. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. .Aan den heer P. Landsman werd op verzoek eervol ontslag verleend als hoofd van school A, zulks onder dankbetuiging voor de veie, belangrijke diensten gedurende 40 jaren aan de gemeente bewezen aan den heer A. Htison ais onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand en aan den heer j. P. Lotiwerse als secretaris-rentmees ter van het gasthuis. Tot leden en plaatsvervangende le den in de stembujeaux gedurende hef tijdvak van' 1 Juni 1920 tof en met 31 Mei 1921, voor eventueele verkiezingen van leden van de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den gemeenteraad wer den benoemd de heeren P. J. van Aart sen. P. L. Abrahamse, J. N. Andriesse, W. Anker. A. O. de Baare, f. Baar- schers, J. de Back, W. N. A. F. K. H. van Bakergém, A. W. Bazen, j. Bazen, M.van der Beke Cailenfeis. H. C. Beijer- man, J. j. Blankert. M, C. Braat J Q Brand, D. Bijl. A. Cevaal. W. Cremer, j. C. Delvoye, j. W. Delzenne, C. Dom misse Tzn., D. A. Dronkers, A. E'. Du- dok van h'eei, j. B. Eekman, S. J. En- gering, G. j. Fros, M. Geelhoed, M J Hemmekam, A. P. J. Hollebrands, J. Holthuijzen. G. Hooze, T. H. P. Hoste, P. Houterman, A. Huson, A. C. Joosse, G. Ju fry, J. E. J. Jurry, J. Kareis, J. Khjberg, j. P. Kousemaker, J. J. Krij ger, P. Krijt, D. Kwaak, P. Landsman, S. Landsman, J. Lefevre, F. G. Lemmers, J. Loois Az„ J. Louwerse, 1. J. Luteijn, Dr. A. van Maanen, C. Machielse, D. van Maris, A. Marijs, A. de Mol, j. Muurling, A. J. van Ockenburg, P. 'J. N. van Os, J. C. Paap, i. J. Pervoosf, A. B. Plasschaert, L. J. Polderman, A. van de Putte, D. L. H. van Raalfe, G. R. E. van Raalte, Jos. van Raalte, S. P. Reijne, J. W. Roskes, L. C. de Rijcke, C. J. L. Sitsen, J. F. van der Slikke, j. van der Steen, C. J. de Steur, L. C. Stevens, j. Stroosnijder, J. A. Sturm, C. A. j. A. Sutherland, L. Taat, F. J. Timmerman, F. van de Velde, P. Verheul, D. van Ver re. G. L. Versluis, J. de Vlieger, H.Vonk, J. W, Vrieiink, D. C. Was, P. J. We- meisfelder, F. M. J. Weijens, J. Willem- se, N. Zandee, J. F. op den Zieke, en de dames Mej. H. Cramer, mej. J. H. Ga- sille, mevr. C. HuibregtsenVogel, mevr. W. C. Jacobze—Stuart, mej. J. G. H. Ketting, mevr. N. van der Klift van Hoepen, mej. D. M. C. van de Kreke, mevr. J. MuurlingLeenhuis, mevr. W. van Ockenburgvan der Harst, mevr. A. C. E. van OsBeausar, mej. L. J. C. van Raalte, mevr. W. M. Schotde Smit, mevr. N. Soetersvan Balen Blanken, mevr. H. Staverman van Steeden, mevr. wed. T. S. J. Touw- Snoek, mevr. M. J. van de VeldeWal- rave, mevr. M. VrieiinkWaale, mevr. A. WesselinkBoon, mevr. J. J. Wisse Hendrikse, mevr. Op den Zieke Labrijn. Tot onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand (vacature A. Huson) werd met ingang van 1 September a.s. benoemd de heer P. Landsman en tot plaatsvervangend bezoldigd ambtenaar de heer J. P. Louwerse Jr., klerk le klasse ter gemeente-secretarie. De commissie van toezicht op het lager onderwijs heeft een voordracht ingediend voor benoeming tot advisee- rend lid der commissie. Op deze voor dracht komen voor voor de eerste plaats de heeren J. D. C. de Vries en F. C. Wijsveld, voor de tweede piaats de hee ren A. C. de Baare en P. J. van Aartsen en voor de derde plaats de heeren J. L. Buissing en J. j. Laernoes. Voor de eerste plaats werd be noemd de heer De Vries met 9 stem men tegen 7 op den heer Wijsveld. Voor de tweede plaats waren bij eer ste stemming uitgebracht op de heeren De Baare en Van Aartsen ieder 8 stemmen. De heer De Meij deed een beroep op de leden om den Bond van Ned. Onder wijzers niet te passeeren en dus op den heer De Baare te stemmen. De heer De Vries vertegenwoordigt het N. O. G. en dan kan de heer De Baare den Bond vertegenwoordigen. Bij tweede stemming verkregen de heeren Van Aartsen 10 en De Baare 6 stemmen, zoodat de heer Van Aartsen benoemd werd. Voor de derde piaats werd benoemd de heer Laernoes met 9 stemmen. De heer Buissing verkreeg 5 stemmen de heer De Baare verkreeg I stem, terwijl 1 briefje blanco was. Hierna had de uitloting van obliga tion plaats en wel van 12 obligatiën a 1000 van de leening van 400,000 van 1888. Uitgeloot werden de nos. 296, 115, 168, 10, 8, 107. 48, 128, 140. 247, 397 en 219. Van de geldleening van 141,000 van 1911 werden uitgeloot de volgende obligatiën van f 1000 nos. 97, 133. 79, 121 en 29. Van de geldleening van 184,000 van 1911 de obligaties van 1000 nos. 27 en 136. Van de geldleening van f 37,000 van 1916 de obligatie van 10Ö0 no. 16. Van dezelfde leening 2 obligaties van f 500 nos. 11 en 27. Van de geldleening van 360,000 van 1919 de obligaties van f 1000 nos. 320, 354, 336, 42, 75, 207, 183, 29, 92 "en 188. Ter tafel kwam vervolgens een voor stel van Burg. en Weth. tot wijziging der geineente-begrooting voor den dienst 1919 tot een verhoogd bedrag van f 765,548.35 J/,. Alzoo werd besloten. Door Burg. en Weth. werd voorge steld tot het vetleenen van machtiging aan regenten van hef burger weeshuis tot bij- en afschijving van enkele arti kelen der begrooting voor het dienst jaar 1919. Deze machtiging werd verleend. De heer Vermaas vroeg dezelfde machtiging voor het gasthuis. De voorzitter antwoordde dat het voorstel daartoe in een volgende verga dering zal worden gedaan. Vastgesteld werd een gewijzigde be grooting voor het Burgerlijk Armbe stuur over 1919. Goedgekeurd werd het voorstel rot overdracht der pacht van weiland aan de N. V. imperial Conlinenfal Gas As sociation op de firma F. Wibaut Zoon en op J. Sohier. Conform het voorstel van Burg. en Weth. werd besloten tot weder verhu ring van het huis Koudenhoek no. 22 aan A. R. de Boo van Uijen voor 2.70 per week. In behandeling kwam daarna het voorstel van Burg. en Weth. om afwij zend te beschikken op het adres van A. Bom alhier, om restitutie van een ge deelte van de door hem betaalde kos ten voor een aansluiting aan het ge meente-riool. De commissie voor de financiën wenseht in het onderhavige bijzondere geval gaarne den betrokkene in de uit gaven van de aansluiting tegemoet te komen. De heer Lindeijer zeide dat Burg. en Weth. in hun prae-advies de bezwaren van Bom niet weerleggen. Als het voor stel van Burg. en Weth. wordt aange nomen zal dit de aansluiting aan het gemeente-riool niet bevorderen. Hij wees er op, dat de kosten van 66 veel te hoog zijn en hij vond het onbillijk tegenover den betrokkene. Hij diende 'n voorstel in om het verschil dat enkele maanden is betaald, ad 30.88, terug te betalen. De heer Van Niftrik wees er op dat aiie zaken van twee kanten kunnen be keken worden. Het geldt hier de kwes tie of het voordeel dat verkregen is doordat destijds de spruitbuis aan de buizen zijn gemaakt, ten voordeele moet komen van de gemeente of van de betrokken personen. Het is onbillijk dat de eene burger profiteert dat de spruitbuis vlak bij den gevel ligt, terwijl dat bij de andere panden niet Tiet eeval is. De gemeente maakt geen verdien sten, doch de kosten worden eenvou dig berekend. De heer Van de Putte wilde 6 over de iO jaren berekenen, dan krijgt men een billijken maatstaf. De heer Haast is het volkomen eens met den heer Lindeijer en hij noemde het billijk dat 3 in rekening wordt gebracht, plus de renten, zooals de heer INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Van de Putte voorstelt. Anders maakt de gemeente O. W. De heer Lindeijer was er eveneens tegen dat de gemeente O. W. berekent. Als het voorste!Van de Putte wordt aangenomen, dan is de prijs van f 35 nog veel te hoog en dan zal aan Bont nog meer moeten worden terugbetaald. Door den maatregel van Burg. en Weth. wordt niet bevorderd, dat wij spoedig van het tonnenstelsel afkomen. Wij moeten de zaak uit billijkheidsoog punt beschouwen. Het bezwaar van Bom noemde hij zeer gegrond en het is een algemeen belang, dat aan het ver zoek van Bom wordt voldaan. De ge meente geeft geen enkel cadeautje -De heer Van Niftrik wees er op dat de menschen waar geen spruiten voor de huizen liggen, de volle kosten moe ten betalen. Hij vraagt, weik recht de menschen hebben, dat waar toevallig een spruit ligt. deze zooveel minder moeten betalen, dan andere personen, waar de spfuit nog gelegd moet wor den. De heer Van de Putte vroeg, waar door het verschil tusschen 35 en f 66 is ontstaan. De heer Van Niftrik zeide, dat de berekening van f 35 wel eenigszins aan den slappen kant was. Daarom is de prijs over hef gemiddelde genomen en op '66 gebracht. De heer Van Hal zou een vast bedrag vuor de aansluiting aan hei hoofdriool willen berekenen, ongeacht hoever men van het hoofdriool is verwijderd. Bom heeft niet geweten, dat de aansluiting hem 66 zou kosten, daarom is hij met zijn verzoek bij den raad gekomen. De heer Huson gaf ook in overwe ging de kosten zoo billijk mogelijk te maken, opdat de aansluiting aan liet riool zoo spoedig mogelijk plaats heeft. De heer Van Niftrik noemt het voor ste!Van Hal moeilijk uitvoerbaar. Hij onderschrijft ten volle dat het in liet hygiënische belang van de gemeente is dat de aansluitingen zoo spoedig moge lijk plaats hebben. Liet de gemeentekas het toe, dan zou de aansluiting zelfs be neden den kostprijs kunnen plaats heb ben. Dit is evenwel niet het geval. Vindt de raad het evenwel noodig dat aan het verzoek van Bom wordt voldaan, dan moet de raad dit zeif weten. De heer Van de Putte vroeg of het verzoek van Bom nog niet kan worden aangehouden en dat Burg. en Weth. eerst nog eens laten narekenen wat de kosten voor de aansluiting van aiie pereeeelen zijn. Dan kan worden nage rekend wat de gemiddelde prijs voor aansluiting bedraagt. Na nog eenige discussie werd de be slissing over het verztek nog aange houden. Door Burg. en Weth. werd voorge steld om in te willigen het verzoek van den raad der Gereformeerde Kerk alhier om een gedeelte van den destijds ge- kochten grond aan de Badhuisstraat ter grootte van 15 M\ te mogen bebouwen tegen bijbetaling van 10 per M'. De commissies voor het grondbedrijf en voor de financiën adviseeren tol aan neming van het voorstel. Het voorstel werd goedgekeurd. Burg. en Weth. stellen voor tot ver koop van het zgn. Laantje nabij de Lampsensstraat en gedeelten van den Peperdijk en de Waalsche- Kerkstraat aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" voor 5 per M!. De commissie voor de financiën ad viseert tot aanneming van het voorste!. De heer Haast noemde den prijs van ƒ5 per ML veel te weinig en zou dezen prijs op minstens 10 willen bepalen. Waar „de Schelde" 15 uitkeert, kan zij toch wel wat meer betalen. Waar voor een armen drommel ƒ7 per Meter voor het leggen van een buis in reke ning wordt gebracht, daar dan „de Schelde" wel wat meer betalen voor grond, die voor haar van veel waarde is. De heer Staverman zeide, dat het al leen de vraag is,hoeveel de grond waard is en niet wie den grond koopt. De prijs is vastgesteld in overleg met de com missie voor het grondbedrijf.

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1