P. DE JONG, aEMRNOD NIEUWS LlAfSTE BERICHTEN ADVERTENTÏËN Venduhuis publiek verkoopen: Flinke belooning - ■eende politieke en economische toe stand in Polen. Ten tweede De verge lijkenderwijze gezonde positie in het Duitsche rijk. Ten derde de vordering ,van het Russische offensief tegen de Polen, dat als buitengewoon gunstig moet worden beschreven. Ten vierde van tijd tot tijd ervaringen en meenin gen, toegeschreven aan reizigers, die pas uit Poten zijn teruggkeerd en die het vooruitzicht daar in zoo donker mo gelijke kleuren schilderen. Geschikt ma teriaal moet aan het bureau worden geleverd voor goedkeuring door zijn persafdeeling. de duitsche schadeloos stelling. Het „Petit Journal" bericht in ver band met de verklaringen van Millerand aan de sub-commissies voor financiën en buitenlandsche zaken, dat hij heeft verklaard, dat de vaststelling van het totaal bedrag van hetgeen Duitschland moet betalen een schending noch een herziening van het vredesverdrag be- teekent, daar deze vaststelling krach tens het verdrag op zijn laatst 1 Mei 1921 moest geschieden. Hij heeft verder uiteengezet, hoe men gekomen is tot het bedrag von 120 mil liard. Frankrijk heeft 52 milliard voor den heropbouw van de verwoeste ge bieden en 58 milliard als kapitaal voor de uitkeering van pensioenen, in totaal 110 milliard te eischen. Met dit bedrag komt overeen de 66 milliard mark in goud, welke als aan deel van 55 bij een betaling van 120 milliard in goud door Duitschland aan Frankrijk zullen komen, Engeland krijgt, zooals bekend, 25 en de ove rige 20 moeten verdeeld worden tusschen België, Servië en Italië. België geniet reeds als vergoeding voor de schending van zijn neutraliteit het pri vilege, dat de Belgische oorlogsleenin- gen bij de geallieerden door Duitsch land moeten worden terugbetaald. De premier heeft gewezen op de noodza kelijkheid van het behoud van de een heid onder de geallieerden, daar deze alleen een waarborg is voor de uitvoe ring van het vredesverdrag van Ver sailles. SCHULD AAN DEN WERELD OORLOG. In een hoofdartikel in. het „Berl. Ta- geblweerlegt professor Delbrück de bewering van Kaufsky dat Rusland geen schuld zou hebben aan den oor log. Delbrück zegt, dat er over de ge- heele wereld geen twijfel bestaat over de plannen van Rusland ten aanzien van de Balkan en zijn streven naar een uitgang door de Zwarte Zee en het be zit van Constantinopel. Om Constanti- nopel te winnen moest Rusland den te genstand van Oostenrijk breken en Turkije verbrokkelen. Dit zou mogelijk geweest zijn door het stichten van een Setvisch-Kroatischen en een zelfstandi gen Tsjecho-Slowakischen staat. Del brück wijst op de beloften van Rusland aan Servië ten aanzien van de plannen var, een Servisch-Kroatisch koninkrijk, waardoor het mogelijk geweest zou zijn Turkije en Oostenrijk aan stukken te scheuren. Delbrück geeft dan nogmaals een overzicht van wat er zich voor den oorlog in de verschillende landen af speelde en komt tot de gevolgtrekking, dat Rusland wel degelijk het zijne heeft bijgedragen om den wereldoorlog te doen ontbranden. OORLOGS-ONTHULLINOEN. Graaf Julius Andrassy heeft een tele gram openbaar gemaakt, dat keizer Ka- rel van Oostenrijk in October 1918 aan keizer Wilhelm heeft gezonden. Hoe zwaar het mij ook valt, zegt keizer Karei, het is toch mijn plicht u mede te declen, dat mijn volkeren den strijd niet meer kunnen verdragen en hem ook niet langer willen voeren. Ik heb het moreel recht niet, mij tegen dezen wil te verzetten, want er bestaat geen hoop meer op een gunstigen afloop. De ino- reele en physieke middelen tot het voortzetten van den oorlog ontbreken geheel. Door mij langer te verzetten kan ik alleen noodeloos bloedvergieten ver oorzaken, en dat verbiedt mij mijn ge weten. Ook de binnenlandsche orde en het monarchistische beginsel loopen ernstig gevaar, indien het niet gelukt den oorlog te laten eindigen. De plich ten van bondgenoot en het vriend schapsgevoel moeten buigen voor den hoogeren plicht om mijn volkeren van den ondergang te reddén. Daarom deel ik u mede, dal het mijn onwrikbaar be sluit is, binnen 48 uur een afzonderlij ken vrede met onmiddellijkcn wapen stilstand aan te vragen. Mijn geweten gebiedt mij dit. DE DUITSCHE VLOOT. De minister van marine heeft voor een gehoor van officieren en manschap pen te Wiihelmshafen een redevoering' uitgesproken, waarin hij zeide, in op dracht van regeering en president daar heen te zijn gekomen om de grondwet tige toestanden bij de marine te herstel len. De commissie van onderzoek, die zich met de bekende gebeurtenissen heeft bezig gehouden, komt tot de con clusie dat het groote aantal officieren, dat verdacht was aan de beweging te Kiel en elders te hebben deelgenomen, geheel vrij uitgaat. Het Duitsche volk heeft er eenerzijds recht op dat de vloot zich constitutioneel gedraagt, doch an- uererzijds hebben de thans onschuldig gebleken officieren er aanspraak op in i? ranë 'e w°rden hersteld en hun on schuld publiek vastgesteld te zien. De minister moet er evenwel op staan, dat het personeel der vloot de gegeven be velen opvolgt en zich door geen andere motieven dan die van den dienst laat leiden. Het is in het belang der natie, dat thans onder de gebeurtenissen van onlangs een schrap wordt gezet. Duitschland heeft bij het verdrag van Versailles genoegen moeten nemen met een kleine vloot en dus moet de kwali teit goedmaken wat er aan de kwanti teit ontbreekt. HET OFFENSIEF DER BOLSJEWIKL De „Abend" verneemt uit Kopenha gen, dat volgens het officieele Poolsche communiqué de toestand ten Noorden van de Dwina en van de Opper-Bere- sina onveranderd is. Het schijnt, dat het offensief der bolsjewiki volkomen tot staan is gebracht. Op tiet front in de Oekraine houden de Poolsche troepen het belangrijke spo#rwegkruispunt Wappiana bezet. De berichten over de herovering van Kief door de bolsjewiki zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Op de andere fronten heerscht rust. HET REACTIONAIR GEVAAR. De „Vorwarts" heeft weer eenige in lichtingen over een mogelijken nieuwen staatsgreep van rechts. Het plan zou bestaan om de soldaten in Pommeren te laten binnenrukken de economische toestand is daar buitengewoon slecht en men hoopt, dat de soldaten er als redders zullen ontvangen worden. Er zou daar dan een nieuwe regeering ge vormd worden. Het blad voegt er ech ter aan toe dat de regeering zeer waak zaam is. De „Berliner Ztg. am Mittag" heeft van militaire zijde een geruststellend bericht over deu toestand in het leger en onder de oud-officieren. Het tot standkomen van de vereeniging van oud-militairen, de zoogenaamde Front- bund, is geen feit, dat het Duitsche volk- dient te alarmeeren. De bond zal overi gens goed bewaakt worden. !n een pension aan de Vondel straat te Amsterdam nam de vorige week intrek iemand, zich noemende Karei de Jong, ^voorgevende leeuwen temmer te zijn bij Hagenbeek. Hij deed in den loop van zijn verblijf wondere verhalen van zijne ervaringen in het buitenland en zijne avonturen bij de leeuwendressuur. Zijn bagage was nog wel niet gearriveerd, maar geld had hij volop vreemd geld tenminste. Hij had het in een met vijf zware lakken verzegelde enveloppe gestopt, gaf die de pensionhoudster in bewaring en drukte het goede mensch, dat op zijn soliditeit huizen zou hebben gebouwd, sterk op het hart, goed voor zijn kapi taal te zorgen. Dat kapitaal zat in de enveloppe, Hollandsch geld had hij niet, 't lag dus voor de hand dat en de me vrouw en de pensiongasten gaarne vol deden aan het verzoek van den gezelli- gen causeur om hem nu en dan eenig voorschol te verleenen in afwachting van het wisselen van het vreemde geld. Maandag jl. zei hij door een gezel schap van vijf hooggeplaatste personen tot een zeiltocht te zijn uitgenoodigd. Hij vroeg aan de pensionhoudster eenig voorschot alsmede eenige kleeren, en bestelde zes diners, om de hem door zijne zeilvrienden bewezen vriendelijk heid te beantwoorden. De pensionhoud ster zit nóg met de diners, zij en eenige pensiongasten kunnen ook naar hunne voorschotten fluiten. De zgn. leeuwen- dresseur kwam niet terug. Informaties bij Hagenbeek toonden dat het heer schap daar nooit in de dressuur heeft gewerkt, hoogstwaarschijnlijk een an deren naam draagt en eenige jaren ge leden op het kantoor van Hagenbeek een zeer ondergeschikte positie heeft bekleed. Dinsdagavond werd in den snel- terin RozendaalAmsterdam, tusschen Tilburg en Berkel-Enschot, plotseling aan de noodrem getrokken. De trein stond met een schok stil. Het bleek, dat een 5 jarig meisje uit de 2e klasse coupé van den laatsten wagen was gevallen door het openslaan van de deur. Het kind viel tusschen de rails en bleef wonder boven wonder ongedeerd. Het stond op en liep naar haar vader toe. Te Huisseling (Noord-Brabant) is een vier-jarig meisje door den blik sem gedood. Te Twello is een land bouwer door den bliksem gedood. Hij laat een vrouw en eenige kinderen na. Een 53-jarige landbouwer te Nieuw- Ubbend is bij het op hol slaan der paar den onder den wagen geraakt en on middellijk overlefien. Onder Lent bij Nijmegen is tweeden Pinksterdag een 15 jarige jongen uit Nijmegen bij het baden verdronken. Maandagavond was een 12-jarige jongen aan 't zwem men in de Delfshavensche Schie, toen hij eensklaps in de diepte verdween. Een 15-jarige vriend dook herhaaldelijk naar hem, maar mocht er niet in slagen ihem te redden. Andere jongens waar schuwden de politie, die na een half uur dreggen het lijk ophaalden. Za terdagavond liep een dame te Rotter dam hard om het bootje aan de Veer haven nog te halen, wat haar niet ge lukte. Zij zonk toen uitgeput op een bank neer en verloor het bewustzijn. Door omstanders werd de politie ge waarschuwd, die de vrouw naar het Ziekenhuis bracht, waar men slechts den dood kon constateeren. Te Veghel is een tweejarig meisje in een kuif water geraakt en verdronken. Een tweejarig knaapje te Steenbergen cl in een beerput en overfeed. Gister is aan de Reguliersdwars- straat te Amsterdam de achterzijde van een pakhuis ingestort, hetwelk als brandstofienbergplaats in gebruik was bij de Nederlandsche Handelmaatsch. Zes werklieden waren: er bezig een partij van 400,000 K.G. turf te laden op den eersten zolder. Drie hunner ston den op den zolder de drie anderen wa ren beneden. Toen er 28,000 K.G. naar boven was gebracht, kon de zolder de vracht niet meer dragen en stortte in.. Twee der beneden staande werklieden konden zich in tijds verwijderen, de redre raakte met een been tusschen de neervallende balken bekneld. Het ge lukte niet onmiddellijk hem te bevrijden. Hij zat echter blijkbaar niet in een ge- ijaarlijkifc positie. Zijn been is evenwel ernstig gekneusd. Van de drie werklie den, die op den zolder bezig waren, is een met onbeteekenende schrammen naar het gasthuis gebracht. Een onzer medewerkers aldus lezen wij in het „Hbld." kocht in een van de grootste en bekendste hoeden winkels van Amsterdam voor ongeveer 20 een „Panama". De hoed werd hem zonder eenige .bijzondere mededee- ling verkocht en onze medewerker ver wachtte dus, zooal niet een hoed uit Panama, dan toch een hoed van fijn gevlochten stroo te ontvangen. Te huis gekomen ontdekte hij dat de Panama van papieV gevlochten was. Er schijnt in Japan een industrie van goedkoope van papierreepen ge vlochten hoeden te zijn. Een vriend, die eens een dergelijken hoed' gekocht had die niet gewasschen kunnen worden! en die na een zware stortbui tot een massa weeke pap was geworden althans totaal bedorven was waar schuwde hem. En wij waarschuwen onze lezers, die gaarne een „goedkoope" Panama zou den willen hebben. De proef is zeer ge makkelijk te nemen men knippe aan de binnenzijde een uitstekend stukje „stroo" af. in de hand wrijft men het tot vezels fijn, die ieder als papiervezels herkent of soms rolt het uit tot een snipper papier De doorgaande stijging van de Duitsche mark heeft tengevolge, dat een reeks buitenlandsche firma's de contracten, die zij bij den vroegeren voor hen veel gunstigeren stand der valuta in Duitschland hadden afgeslo ten, thans annuleeren, aangezien zij nu veel goedkooper nieuwe contracten kunnen sluiten. Hierdoor ontstaat een zware druk op het zakenleven. Een der eerste teekenen van de veranderde om standigheden is dat verscheidene groote firma's, waaronder een wereldfirma met zeer bekenden naam, in moeilijke omstandigheden zijn komen te verkee- ren, tengevolge der verschillen der va luta van inkoop en dien van levering. De zeer ernstige verliezen, die daaruit voortvloeien, zouden tot een onver hoopte crisis kunnen leiden, waarvan de gevolgen onafzienbaar zouden kun nen worden. Een buitengewoon brutale roof- aanval werd door een Berlijnsche in brekersbende ondernomen bij den bur gemeester van Baaren (Oost-Havel- land). Zondagnacht verschenen ver schillende, met karabijnen en pistolen gewapende mannen bij den burgemees ter en deelden mede, dat zij de voor hoede waren van een rood leger en daar ingekwartierd moesten worden. De bur gemeester geloofde hen niet, maar daar men-juist op dat oogenblik van verre marsch-inuziek hoorde een vereeni ging uit de buurt trok met muziek naar een Pinksterfeest liet de burgemees ter de mannen in zijn woning. Ze vielen hem aan en haalden de kasten leeg. 50.000 mark en levensmiddelen werden op een kar geladen. Toen verscheen de schoonzoon van den burgemeester, die andere dorpsbewoners had gealar meerd. De roovers schoten op de boe ren, maar troffen niemand. Met hun geschiet maakten zij het dorp wakker, doch het gelukte hun tocli met den wa gen het dorp uit te komen. Ze werden echter door zes mannen uit Baaren achtervolgd en ten slotte bij Tegel in het bosch ingehaald. Toen waren er nog slechts twee mannen op den wagen, die konden worden gearresteerd. DE GEWEZEN DUITSCHE KROONPRINS. Het Tweede Kamerlid, de heer Scha per, heeft tot den minister van binnen landsche zaken de volgende vragen ge richt 1. Is het gezien liet antwoord van den minister van 17 Mei jl. inzake de kosten, besteed aan de gewezen vorste lijke personen uit Duitschland dan niet juist, dat einde 1919 o.a. ten be hoeve van de voormalige kroonprinses als gast van den gewezen kroonprins, voor de inrichting eener logeerkamer 6 a 700 gulden zijn besteed, bijv. voor mysteres, fluweelen overgordijnen van 240, Japansche matten, tafel- en an dere kleedjes 2. Zoo ja, hoe is dit te rijmen met de verklaring van den minister, dat bij de inrichting der woning niet op ontvangst van gasten is gerekend 3. Is de voormalige kroonprins niet in staat, evenals zijn vader, de kosten van zijn verblijf en dat zijner gasten geheel en al zelf te betalen 4. Zoo ja, op welken grond worden die kosten, in totaal rond 14,500, dan voldaan uit 's lands kas DE 45-URIGE werkweek. In verband met loopende geruchten, dat de wet op de 45-urige werkweek met .1 Juli a.s. zal worden ingevoerd, verneemt „het Volk", dat daarvan geen sprake zal zijn. Het blad hoorde de meening uitspreken, dat het stellig 1 Januari, misschien 1 April 1921 zou worden. GEEN VERHOOGING VAN DEN DUURTETOESLAG. De directie der Nederlandsche Spoor wegen deelde gisteren aan de organisa ties mede, dat zij afwees het verzoek tot verhooging van den duurtetoeslag. aangezien de financieele toestand der Maatschappij die verhooging niet toe laat. EEN HERSTELLINGSOORD VOOR HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Dezer dagen is te Ossendrecht (N. Br.) het herstellingsoord voor handels- en kantoorbedienden, handelsreizigers en handelsagenten „Denneheuvel", in tegenwoordigheid van vertegenwoordi gers van tal van vereenigingen, ge opend. De voorzitter van de „Herstcllings- oordenvereeniging", de heer Jac. F. Vogel, van Rotterdam, wees er op hoe thans het eerste herstellingsoord in het bezit der vereeniging kwam en dankte al degenen, die aan op- of inrichting daarvan hadden meegewerkt. Nadat nog verschillende vertegen woordigers van vereenigingen het woord hadden gevoerd en de eerewijn was rondgediend, was de plechtigheid, die ook door het gemeentebestuur van Ossendrecht werd bijgewoond, geëin digd. Het herstellingsoord ligt, te midden cener prachtige omgeving aan den straatweg van Hoogerheide naar Put ten en is ingericht voor 18 tot 20 per sonen. De vereeniging hoopt door steun van velen spoedig in staat te zijn een tweede soortgelijke inrichting te kun nen openen. DUITSCH—FRANSCHE ONDERHANDELINGEN. BERLIJN. (V. D.) De Duitsche gede legeerden die de Duitsch-Fransche eco nomische onderhandelingen hebben ge voerd, zijn voorioopfg naar Duitschland teruggekeerd, nadat het doel der eerste onderhandelingen is bereikt. De voor uitzichten voor een goed verloop en een succesvolle beëindiging der onderhan delingen worden door de Duitsche dele gatie zeer gunstig genoemd. De leiden de Fransche industrieelen laten zich niet meer leiden door gevoelens van haat, waarvan nog vele der voornaamste po litici en militairen vervuld zijn. Zij zien de voordeelen in van een samengaan met Duitsche productieve kringen en worden door den Franschen minister van handel, die het met hen eens is, ge steund. De Duitsche gedelegeerden con stateerden verder, dat de Duitsche zaakgelastigden het vertrouwen genie ten van de voornaamste Fransche krin gen. DE TOESTAND VAN DESCHANEL. De president vaii de Fransche repu bliek was reeds eenigen tijd overspan nen tengevolge van den buitengewonen inspannenden arbeid, welken hij gedu rende eenigen tijd heeft verricht. De Dinsdag gehouden kabinetsraad werd in zijn plaats gepresideerd door Millerand. Deschanel heeft Dinsdagmiddag eeni ge oogenblikken in zijn werkkabinet vertoefd. Te 6 uur ontving hij bezoek van zijn dokforen, die alvorens zij het Elysée verlieten, het volgende bulletin uitgaven „De toestand was heden bevredigend. De patiënt voelde zich vermoeid, doch had geen last van koorts". Talrijke sympathiebetuigingen zijn op ■het Elysée binnengekomen. De konin gen van Italië, Groot-Brittannië, België ,en Spanje hebben den president tele grammen gezonden, met hun wenschen ivoor een spoedig herstel. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. HollandAmerika Lijn. „Rotterdam" van Rotterdam naar New- York, bevond zich 25 Mei n.m: 10 uur 1234 mijl van Bishop Rock. „Soinmelsdijk" van New-York naar Java, pass. 25 Mei Perim. „Nieuw-Amsterdam" 23 Mei van Rotterdam te New-York. „Zijldijk" van Rotterdam naar New-York, pass. 22 Mei n.m. 9 uur Lizard. „Noordam" 22 Mei van New-York naar Rotterdam. „Stadsdijk" van Japan naar Rotterdam, 22 Mei te Singapore. „Beukelsdijk" 25 Mei van Rotterdam te Charlestown. Stoomvaart Mij. „Nederland". „Rotti" van Batavia naar New-York, 22 Mei van Kaapstad. „Prinses Juliana" (thuisreis) 23 Mei van Singapore. Stoomvaart Mij. „Oceaan". „Rhesus" van Japan naar Amsterdam, pass. 23 Mei van Port Said. „Knight Companion" naar Amsterdam, 24 van Port SaW. „Lycaon" naar Amsterdam pass. 22 Mei Perim. Kon. West-Ind. Maildienst. „Rensselaer" 15 Mei van Barranquilla naar Curacao. „Commewyne" 22 Mei van Hamburg te Geëstemunde. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 27 Mei 1920. Op de gisteren gehouden groente- en fruitveiling werden de volgende prij'zen be steed Kruisbessen 18(4 a 19 ct. spinazie 5 a 131/2 et. muizen 30(4 a 31(4 ct. poters 20 a 25',4 ct., ailes per K.G. selderie 5.(4 ct. peterselie 3/2 ct. ramenas 3(4 ct. rabarber l2'/2 a 15'/2 ct. sjalotten 2(4 a 3 ct. peen 15(4 ct. radijs 4(4 a 5 ct. sjalotten 2(4 ct„ alles per bos bloemkool 10 a 43(4 ct- i kropsla 4 a 7(4.ct. eieren 10(4 ct. komkommers 15(4 ct., alles per stuk zuring 30 a 54 ct. postelein 64 ct. a 1.21 kvopverdunsel 15 a 27 ct. peter selie 36 ct. snijsla 18 ct., alles per mand. Middelburg, 27 Mei 1920. Boter 1.27(4 a 1.37(4 per 5 ons. Eieren 10.50 a 11.50 per 100 stuks. WISSELKOERSEN. 26 Mei. Londen f 10.66 Berlijn 8.37'v Parijs 22.45 Brussel 23.35 Weenen 2.50 New-York ƒ2.75. HOOGWATER TE VLISSINGEN. (Zomertijd). Mei v.m. n.m. Vrijdag 28 11.39 11.55 Zaterdag 29 12.29 12.44 Getrouwd M. L. KERPESTEIN en SUUS J. RISSEEUW, die, hun hartelijken dank be tuigen ook namens wederzijdsche familie, voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Vlissingen, 26 Mei 1920. Neus Keel- en Oorarts, MIDDELBURG, houdt 28 tot en met 31 Mei geen spreekuur, daarna adres Rouaansche Kade G 133. VLI3 SINCSGHB Gelegenheid om zich voor het lidmaatschap op te geven voor denCENTRALEN BOND op Vrij dag 28 Mei, des avonds 8 uur, In het café „Admiraal da Ruytor, Emmastrsai. Alle Inlichtingen worden aldaar verstrekt. HET V00RL00PIG BESTUUR. (BREESTRAAT). Notaris J. C. PAAP, zal op WOENSDAG 9 JUNI, des voor middag^ ten 10 uur MEUBILAIR, w.o. stoelen, ta fels, spiegels, karpetten, ijzeren en houten ledikanten, prachtig bureau-ministre, matrassen, bed den, dekens, muziekinstrument, toonbanken, kleeren en linnen goed, waschmachine, vloerzeil, glas- en aardewerk, pendules, enz. enz. MANUFACTUREN, w.o. wol len- en katoenen stoffen, flanel, sajet, enz. Een MOTORRIJWIEL, EMAIL- LE, RIJWIELBANDEN, WIJNEN, BEHANGSEL, enz. Kijkdagen 2 dagen vóór den verkoop in het Venduhuis en in de Voorzaal van den heer Hars- veld van 9—12 en ll/2-6 uur. Zindelijke goederen kunnen nog in beperkte mate worden bijge bracht. De Vendumeesters, DAALHUIZEN Co. Telef. 324. K. J. LAGACE, Noordstraat no. 1, beveelt zich minzaam aan voor het verrichten van METSELWERK,WITWERK, SCHOORSTEENVEGEN enz. te gen billijke prijzen. TE KOOP een Spiegel, Kleer kast, een Salon-Buiïet, Linnen kast en Ledikant, alles noten op eik. Adres: bur.„Vliss.Courant'. aan hem, die een gezin zonder kinderen aan een WONING helpt. Huurprijs plm. f5 per week. Br. lett. D. V., bureau „Vliss. Cour." SEEGER'sHAARKLEURMIDDEL kleurt direct BRUIN, BLOND en ZWART. Per flacon f 1.50. Voorhanden bij H. ANGERMAN, Kapper Bellamypark 37.

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 3