ichen M srii Bil BEeekerij tboden, 5tbod@ rmeisje neisje Maatschappij tar mveart De Huwelijksdag &chen. donderdag 27 mbl kamerovirztcht. WW 123 BINNENLAND FEUILLETON ass. 23 Dover. Mei te Genua. Mei van Colombo, alen Lijn. utta naar Sabang e Galle. Maildienst, van Hamburg naar Mei van Middlesbro vaart Mij. irdam naar Batavia, Son. ierika Lijn. van Santander naar )ERSEN. ei. erlijn ƒ7.40 Parijs Weenen 1.80 E VLISSINGEN. tijd). v.m. n.m. 10.33 10.53 11.39 11.55 otkscafé met van Zeeland, rden verzocht ilagveld 3, te ;enwoordigen SFABRIEK haar prima moerde onder No, rant". rier De Zoom, OP ZOOM. o opgedane jrtroflen. enz., worden op s verstrekt bij on- 1LBERGS Co. ee flinke :r maand. Adres: TEL", Boulevard TBODE gevraagd, koken en werken, maand. „Vllss. Crt." n net nkel Zich aan te 'APEGAAY, Nieu- es: Mej. WITTE, end es: Mej. HAARS- itraat. Middelburg t e r d a m. TUis. r. «Ut. T.B. nr 7 t r. T.B. li nr T. fit" TB. lil 1 bekomen: V. Transporten ,h. Erven G.VOS; B. EENHOORN) -JOOSfERHOUTl Gebrs BUITEN- VL1SSINGSCHE COURANT I ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels f 1.voor rèêt?e Yegel meer 24 cent; bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per «gel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van i5 regels S3 centiedere regel m eer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels J.55, Iedere regel treer 24 cent. AB6NNEMENTS-PRIJS Voor Vlsssingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.per drie maanden. Franco tjeor het'geheele rijk: f2.30. Week-abon- mementer.15 cent. Afzonderlijke nummers k cent. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. De discussie over de Lager Onder wijswet was gevorderd tot artikel 132, regelende de bevoegdheden. De minister wenschte, dat de algemeene akte be voegdheid geeft voor alle vakken, be halve de moderne talen. Verschillende sprekers wilden weer speciale akten in stellen, o.a. de lieer Otto voor teekenen, zingen, lichamelijke opvoeding en wis kunde. Anderzijds wenschte de heer Os- sendorp weer de akten voor handen arbeid en nuttige handwerken te doen vervallen. Voor instelling pleit de wen- schelijkheid, dat de onderwijzer wat meer van die vakken afweet er tegen pleit het nadeel der akten-jagerij en de beïnvloeding van de studie op de kweekscholen, omdat men toch een speciale studie zal moeten maken. De minister was op den middenweg en meende daar veilig te zijn. Alleen wilde hij wel de bij-akte voor handen arbeid laten vallen 'en die wijziging bracht hij aan. Alle amendementen wer den weer verworpen. Om half vijf was het vereischte aan tal leden al niet meer aanwezig, zoodat niet gestemd kon worden. Nederland en België. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint d.d. 26 dezer In de Kamerzitting van heden heeft minister Hymans mededeelingen ge daan omtrent uei onderbreken iter Ne- derlandschBelgische onderhandelin- gen. De Kamer was geheel bezet, alleen de afgevaardigde van de Nationale par tij bleek absent. De publieke tribunes daarentegen en de diplomatieke tribune waren bezet. De gezanten van Enge land, Amerika, Frankrijk waren onder andere tegenwoordig. De minister begon met een uiteen zetting te geven van de voorgeschiede nis en den loop der onderhandelingen,- natuurlijk onder de noodige reserves. De minister wees er op, dat Neder land het Belgische voorstel tot gemeen schappelijke verdediging van het gat van Limburg met beslistheid had afge wezen, hoewel alle geallieerden het goedkeurden. Vervolgens gaf de minister .een over zicht over de fluviale en economische onderhandelingen en over het verdrag, dat daaruit is voorgekomen. De minister gat' een uiteenzetting over de Wielingen, die aan België toe- behooren, omdat zij in Belgisch territo riaal gebied liggen. Ware het anders, vervolgde hij, dan zou er een conventie moeten bestaan, volgens de beginselen van het gemeene recht. Zulk een con- (Naar het Engeisch) Door M. HELLEMA. 42) „Wij dachten ik geloof, dat Vane ■voorstelde", begon zij uit te leggen, een weinig haperend, „dat meneer Troy het hal evengoed moest bezoeken als de spelen. Het is heel aardig voor een vreemdeling en tenzij u denkt, dat het niet goed is „Volstrekt niet", viel Lord Gortne haar in de rede. „Ik zie geen reden, waarom jij niet zoudt gaan, Daura, zelfs als Nira niet wil. Er is ook geen reden, dat je niet zoudt dansen, of schoon Vane dat wel niet zal doen. Ik weet zeker, dat je oom Edward het wel goed zal vinden in deze omstandighe den, nu wij een gast uit Amerika heb ben, een gast met Schotscli bloed in zijne aderen, die iets van onze gebrui ken dient te zien. Er is niefs eigenaar- digers op het eiland dan onze spelen ■en het bal is zeker schilderachtig." „Ik ga ook naar het bal en de spelen Zien", haastte Vane zich te zeggen. „Vader vindt het goed, ofschoon ik na tuurlijk alleen maar zal toekijken en niet dansen. Alastair is een engel, hij b°ufit vol, dat- hij een paar dansen zal Overslaan om mij gezelschap te hot). ventie bestaat niet. De verdragen van 1839, waarin de bepalingen omtrent de scheiding van het gebied werden vast gesteld, bevatten geen enkel woord, waaruit blijkt dat bet in de bedoeling ligt de natuurlijke en normale rechten van België op de r^ateren, waarin zijn rivieren uitloopen. tc verkleinen Hier ontstaat het geschil. Nederland eischt thans algeheel en uitsluitend de souve- reiniteit over het nauw van Wielingen op. Ik wil geen openbaar debat openen over het „fond" van het geschil, maar ik acht het noodzakelijk, onze positie in deze delicate en ernstige aangelegen heid duidelijk aan tc geven. Sinds 1830 is het de eerste maal, dat Nederland een dergelijken eisch stelde. Het is waar, dat de Nederlandsche re geering bij verschillende gelegenheden, inet name in 1843, heeft staande gehou den, dat Nederland het recht zou heb ben om het nauw van Wielingen tc beheeren, doch dat het, aldus hande lend, geen souvereiniteitsrecht wilde uitoefenen. Sinsdien werden zekere reserves, die de algeheele souvereiniteit van België beoogden, geformuleerd, maar de oor log heeft de kwestie plotseling uitge maakt en er de positieve oplossing van gebracht door sprekende feiten, die er kend zijn door Nederland zelf, zoowel als door alle oorlogvoerende staten. Meer dan vier jaar lang zijn de vijan delijkheden vrij in onze kustwateren ontplooid. Onze geallieerden, Frankrijk en Engeland, de vijand en het neutrale Nederland, evenals de oorlogvoerenden hebben gemeend, dat deze wateren op wettige wijze voor militaire en vloot- operaties konden dienen voor den aanval zoowel als voor de verdediging der Bel gische kust. Nimmer hebben zij deze wateren voor neutrale wateren gehou den. Nimmer heeft Nederland in dit op zicht reserve gemaakt of een protest doen hooren. integendeel. Uit inciden ten, verklaringen en daden blijkt, dat Nederland deze wateren beschouwde als behoorend bij het Belgisch gebied. Thans eischt het die wateren als de zijne op en wil er, buiten zijn geogra fisch domein tredend, zijn souvereiniteit over uitstrekken en de kust van Vlaan deren beheersehen. De Belgische regeering kan een der gelijke aanspraak niet accepteeren, die, zoo zij aanvaard werd. een besnoeiing van het nationaal gebied zou meebren gen cn een vermindering van de veilig heid yan het land tengevolge,zou heb ben. De kwestie van het Nauw van Wie lingen heeft bij de onderhandelingen over de herziening der verdragen van 1839 aanleiding gegeven tot bijzondere besprekingen tusschen de Belgische en Nederlandsche gedelegeerden en in de laatste zitting der commissie van zes bevestigden de Belgische gedelegeer den de rechten van België in tegen woordigheid der gedelegeerden van de geallieerde mogendheden. De Nederlandsche delegatie ant woordde met een officieele verklaring, waarin in uitdrukkelijke en categori sche bewoordingen voor Nederland het uitsluitend en algeheel souvereiniteits recht op de Wielingen werd opgeëischt. Deze verklaring noopte de Belgische delegatie, eenige dagen later een nota in te dienen, waarin werd aangetoond, dat de Nederlandsche aanspraak, die sinds 1830 voor het eerst werd gefor muleerd, ongegrond was en in tegen spraak was met de feiten van den oor log en met de houding der Nederland sche regeering van het begin tot het einde der vijandelijkheden. den, zoodat ik mij niet al te eenzaam zal gevoelen. Wanneer denk je je leer ling zijn eerste les te geven, dansmees- teres Omdat, daar ik het denkbeeld in je hoofd gebracht heb, het niet meer dan billijk is, dat ik ook het voorrecht heb, toeschouwster te zijn ik zeg niet criticus want ik ben zeker, dat er niets is te critiseeren. Jij en meneer Troy zult wel prachtig samengaan." „Dank je", zeide Daura tamelijk stijf, boos op zich zelf, omdat zij bloosde. „Wij hebben nog geen tijd voor de les vastgesteld." „Als ik iets mag voorstellen", merkte Lord Gorme op, „vind ik, dat Troy zijn eerste les moet hebben zonder toe schouwers. Ik weet wel, dat ik in zijn plaats dat het liefst zou willen." leder, met uitzondering van Troy, die weinig wist van de gewone conventies in zijn land of elk ander, zag verbaasd op. Alastair kreeg een kleur van erger nis de oogen van den Deken tintelden, eer hij ze bescheiden neersloeg Vane's blik was wel geschikt om Daura te prikkelen Annira was blijkbaar ver baasd over haars vaders tusschen- komst terwijl Daura nauwelijks hare eigen gevoelens kon onfleden. Zij wist alleen, dat ze zeer gemengd en hevig waren. Ook was zij zich zeer goed be wust van haar eigen verbittering tegen Vane Erskine. Zij dacht, dat zij Vane als een open boek kon lezen. „Wat een ellendige kat een varken 1" zelde zij tot zich zelve, zoo noemfle zij dikwijls' Vane in haar Wij hoopten, dat de Nederlandsche delegatie niet zou blijven bij een eisch, die zoo onrechtvaardig was, "maar den 3en Mei ontving de Belgische delegatie van de Nederlandsche een nota, welke den eisch van Nederland handhaaft. In deze omstandigheden weigert de regeering de onderhandeling tot herzie ning van de verdragen voort te zetten, zoolang het geschilpunt, hetwelk door Nederland werd veroorzaakt geen op lossing gevonden heeft, waarbij ons recht en onze essentieele belangen zijn gewaarborgd. Deze beslissing is inge geven door redenen van waardigheid •en recht. De eisch van Nederland is een poging een deel van ons nationaal bezit aan onze souvereiniteit te onttrekken. Indien de Wielingen onder Neder landsche souvereiniteit werden ge plaatst, dan zou Nederland onze kust beheersehen en Zeebrugge, dat in een nieuwen oorlog onze defensieve en ravitailleeringsbasis zal zijn. Wij kun nen niet dulden, dat een vreemde staat de toegangen kan afsluiten (toejuichin gen, behalve op een deel der socialisti sche banken.) Het werk der herziening van de ver dragen van 1839 moet evenwel worden voortgezet. De geallieerde mogendhe den hebben door het besluit van 8 Maart 1919 de noodzakelijkheid gepro clameerd de verdragen te herzien in het belang van België en van den algemee- nen vrede. Een dergelijke taak, welke de zorg voor de toekomst van het land ons oplegt, zullen wij niet opgeven (applaus op de meeste banken). De socialist Pierard schreeuwt, maar zijn woorden gaan verloren in het ap plaus. De verklaring van den minister van buiteniandsche zaken werd zeer kalni aangehoord. Slechts tweemaal toen hij meedeelde, dat de regeering de onder handelingen onderbroken had, werd hij toegejuicht. Het rustige aanzien der Kamer veranderde, toen sommige leden debat vroegen over zijn verklaring. Carton de Wiart zeide, dat men het zwijgen thans niet moest opvatten alsof dc Kamer alles goedkeurde, wat de mi nister had gezegd. Hij vroeg een spoe dig debat. - Woeste vroeg hetzelfde. Hij merkte op, dat hij van het begin af aan had aangedrongen op een entente tusschen Nederland en België, di'é twee zuster- natics zijn (gelach op enkele banken der linkerzijde.) Als Woeste verder op de kwestie wil ingaan, wordt er van alle kanten ge roepen en ontneemt de voorzitter hem het woord. Minister Hymans verklaart, dat hij bereid is een debat over de internatio nale politiek te aanvaarden, maar na tuurlijk niet over de vandaag afgelegde verklaring. Ook minister Destroy en de voorzit ter spreken in dien geest. Max dient een motie in tot goedkeu ring van het besluit der regeering om de onderhandelingen met Nederland te onderbreken en waarin gezegd wordt, dat de debatten over de buiteniandsche politiek bij de behandeling der begroo ting zullen plaats hebben. Daarna vraagt de heer Van Cauwe- laert het woord. Als hij in het Vlaamsch begint, ontstaat er een oorverdoovend lawaai bij de Walen en Frankiljons. Men slingert den Vlaamschen leider allerlei scheldwoorden naar het hoofd. De Vlaamsche leden, katholieken en socialisten, applaudiseeren en juichen Van Cauwelaert toe, die kalm staat af te wachten. gedachten. Vane had zonder twijfel over de danslessen gesproken met tweeërlei doel vooreerst om Alastair nog meer tegen Daura in het harnas te jagen ten tweede om te verhinderen dat Daura gelegenheid zou hebben, on gestoord met den Amerikaan te flirten. Het was moeilijker Lord Gorme te begrijpen en Daura moest zich zelve bekennen, dat haar zulks onmogelijk was. Hoe weinig belang hij ook stelde in de gewone plannen, bezigheden en genoegens van zijne dochters, was hij toch altijd zeer streng geweest wat haar omgang met mannen betrof. Reeds voor ze volwassen waren, hadden beide meisjes leeren begrijpen, dat zij het aan hem en aan zich zelf verschuldigd wa ren, een goed huwelijk te doen. Zij mochten geen minnarijtjes hebben en zich het niet het hof laten maken door minder verkieslijke personen en toen ze meer dan een jaar geleden naar Lon den waren gegaan, volgde haar tante Lord Gornte's instructies streng op, door ze altijd te begeleiden. George Conway had toevallig den weg ge kruist der schoone Annira en Daura wist zeer goed, dat, tenzij zich een nog betere partij voor haar opdeed, zij ver wacht werd Alastair Mac Rimmon aan te moedigen. En nu werd voor zijne oogen jaloersche oogen, zooals zelfs de verstrooide Lord Gorme moest zien het meisje door hem uitgenoodigd een dansles onder vier oogen te geven aan een vreemdeling. Werkelijk was het Daura's wensch Minister Poullet applaudisseert voort durend. De oud-minister Masson schreeuwt hem toe dien uw ontslag in. Dc Waalsche socialisten razen tegen hun Vlaamsche broeders. Minuten lang duurt het voort. Er wordt geroepen Hij wil in het Nederlandsch spreken, om Nederland te verdedigen. De socialist Fischer schreeuwt, of hij in 't Fransch of in 't Vlaamsch spreekt, hij moet zwijgen. 'De gezanten van Amerika en Enge land verlieten bij het helsch spektakel en deze onwaardige en onverdraagza me houding der anti-Vlaamschgezinden de tribune, om later, toen Van Cauwe laert het woord kon voeren, weer terug te keeren. Van Cauwelaert protesteerde tegen de geheimzinnigheid, waarmede de Ne derlandschBelgische onderhandelin gen waren gevoerd. De Kamer heeft het recht te eischen op de hoogte gehouden te worden, zelfs aan de commissie van buiteniandsche zaken werden onvoldoende inlichtingen gegeven. Van Cauwelaert verklaart tenslotte onder toejuichingen, dat de Vlamingen zich inzake de kwestieWielingen ach ter de regeering scharen. Daarna werd de motie-Max met al gemeene stemmen aangenomen. De le den der frontpartij hielden zich buiten stemming. Behalve het laatste faal-incident kan men zeggen, dat de Kamer zich waar dig heeft gehouden. In parlementaire kringen wordt de kwestie-Wielingen ernstig opgevat, ernstiger dan in de „Soir" althans, die in den eisch van Nederland inzake de Wielingen niets anders ziet dan een arglistige manoeu vre van Nederland. De „Soir" zet dezen avond in een artikel uiteen, dat Neder land, ziende de protestbeweging in Bel gië tegen het NederlandschBelgisch verdrag, deze kwestie heeft opgewor pen om de protestbeweging te fnuiken. Nederland zal thans met een gebaar op het punt van de Wielingen toegeven, doch zal tegelijk eischen. dat de verdra gen geteekend worden. Verruiming gemeentelijk belasting gebied. De directie der Vereeniging van Ne derlandsche gemeenten heeft aan de gemeenten een overzicht gezonden van de maatregelen en de samenkomsten in verband met de behandeling van het wetsontwerp inzake verruiming ge meentelijk belastinggebied. Ter aanvulling van de mededeelin gen, die zij daarover verieden week ge daan hebben, ontleenen wij aan dit ■overzicht De mededeeling van mr. Treub in de Kamerzitting van 19 Mei, dat Vrijdag d.a.v. overleg zou plaats vinden tus schen de Commissie van Voorbereiding en de regeering, gaf de directie der vereeniging aanleiding zich te beijveren om aan de regeering, de leden der com missie en hare bijzitters-Kamerleden nog vóór dat overleg een nota te doen toekomen over de opheffing der eigen plaatselijke inkomstenbelasting en ver vanging door maximaal 100 opcenten op de Rijksinkomsten- en Vermogens belasting. Die nota is alsnog tijdig aan geboden onder overlegging tevens van staten, waaruit blijkt dat in alle cate gorieën van gemeenten, zelfs in ver schillende kleine het sterkst, die ver vanging noodlottige gevolgen zou heb ben. Bij de voorafgegane besprekingen waren uit die, door de directie bij de en plan geweest, alleen te zijn met Troy niet alleen in de eerste les, maar ook in de volgende, als zij dit zoo kon schikken. Zij had met een bepaald doel voorgesteld, heni danslessen te geven en dat doel had zij geen oogenblik uit het oog verloren, daar hare belofte om George Conway te redden als een scheidsmuur tusschen haar en Troy stond. Zij wilde den „vijand" tot haar slaaf maken, en was van plan elke ge legenheid aan te grijpen, om in zijn ge zelschap te zijn maar zij had gedacht, dat de danslessen, alleen met hem, een moeilijkheid zouden opleveren. Het meisje was Vane Erskine ver van dank baar voor haar onwillekeurige hulp en in 't geheel niet ingenomen niet de wij ze, waarop die verleend was toch was zij blij. dat het slachtoffer nu aan haar was overgeleverd. Als zij hem langza merhand had getemd, zooals zij met in spanning van alle krachten hem zocht te temmen, dan zou zij met behulp van dokter John die groote proef met Geor ge durven wagen, „Wilt u over een uur de les hebben, meneer Troy vroeg zij. „Het zal mij veel genoegen doen, wanneer het u maar voegt", antwoord de hij bijna nederig, „daar u en Lord Gorme beiden zoo vriendelijk zijt van te denken, dat ik moet leeren dansen," Het kwam Daura voor, dat de on gelikte beer al eenige beschaving be gon op te doen. Zijn manier van spre ken was minder kortaf. Nog slechts nu en dan keerde de woeste uitdrukking in leden aangevraagde gegevens reeds mededeelingen gedaan. Het ligt overigens in het voornemen om ten spoedigste de overige principi- eele en technische opmerkingen, Waar toe het wetsontwerp aanleiding geeft, in een nota vast te leggen en deze on der de aandacht der bevoegde autori teiten te brengen. De directie heeft gemeend zich thans te moeten onthouden van verdere me dedeelingen aangaande den Inhoud der verschillende gehouden besprekingen. Wel mag als haar indruk van het resul- laat worden gegeven dat een verbete ring van het wetsontwerp niet zal uit blijven. De Rotterdamsche wethouder van financiën. De wethouder van financiën te Rot terdam, de heer mr. S. J. L. van Aalten (vrijz.-dem.) heeft als zoodanig ont slag genomen. Hij wil de verantwoorde lijkheid niet aanvaarden van de gevol gen van de aanneming van een voorstel Heijkoop tot verhooging der jaarwed den van het personeel in gemeente dienst, omdat de kosten daarvan boven de draagkracht der gemeente gaan. Droogleggen der kermis. De gemeenteraad te Leeuwarden heeft, in afwijking van het voorstel van Burg. en Weth. met 17 tegen 6 stem men besloten den verkoop van sterken drank in het klein te verbieden van den eersten kermisdag des morgens 8 uur tot daags na de kermis des middags 12 uur. KAMER VAN KOOPHANDEL. Zitting van Woensdag 26 Mei, des avonds 8 uur. Voorzitter de heer Jos. van Raalte. Tegenwoordig 7 leden. Afwezig de lieer Laernoes met kennisgeving en verder de heer Klijberg. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Van de directie der Staatsspoor waS een schrijven ingekomen, dat met in gang van de a.s. zomerdienstregeiing op het baanvak VlissirigenRoozen- daal drie sneltreinen zullen worden in gelegd. De Nederl. vereeniging voor tentoon- stellingsbelangen verzoekt onder de aandacht van belanghebbenden en be langstellenden in het ressort der Kamer te brengen een opgave van de te hou den jaarbeurzen, tentoonstellingen, enz. De Kamer van Koophandel te Ant werpen heeft een antwoord ingezonden op het schrijven van de Kamer alhier, inzake de bevordering van de gemeen schappelijke belangen der havens van Antwerpen en Vlissingen. Uit het antwoord der Antwerpsche Kamer blijkt, dat zij niet op het voorstel van onze Kamer wenscht in te gaan. Door de Kamer van Koophandel te Deventer is een adres ingezonden met verzoek om adhaesie te betuigen inza ke een adres aan den minister van wa terstaat gericht over den dienst bij de posterijen. Dit adres is voor kennisgeving aan genomen, omdat de Kamer alhier kort geleden een zelfstandig adres aan den minister gezonden heeft, in verband met klachten over te weinig loketten in het postkantoor alhier. Door de Kamer van Koophandel te Zwijndrecht is een adres verzonden aan den minister van waterstaat inzake een verbetering van den postchèque en girodienst. Dit adres is op advies van de com- de zwarte „duivelsoogen" terug. Daura voelde zich hoopvol en bemoedigd, of schoon zij zich voorhield, dat zij een honderdmaal betere kans zou hebben, als zij zoo beminnelijk en onweerstaan baar was geweest, ais Nira'. Zeker, geen man kon Nira weerstand bieden 1 Zij daarentegen moest zich inspannen om te slagen, en zij mocht geen slag ver liezen in dat vrëeselijke spel. „Ik vind dat de roode kamer wel een geschikte plaats is", zeide zij, daar er nu geen reden meer was voor geheim houding. „Daar is een onbedekte 'hou ten vloer, wat beter is dan steen of een kleed en ofschoon ze niet heel groot is, zal het toch wel gaan. Ze placht onze schoolkamer te zijn", legde ze uit met een glimlach voor Troy. „Zoolang ik mij kan herinneren, heeft ze uitslui tend Annira en mij behoord." „Ik bied je in plaats daarvan mijn studeerkamer aan", was het tweede verrassende voorstel van Lord Gorme, zelfs nog onbegrijpelijker dan het vori ge, omdat de studeerkamer zijn heilig dom was. „Ik geloof, dat hef de eenige kamer in het huis is met een goed gepo- lijsten vloer hetgeen wil zeggen, dat mijne dochters in de eerste plaats letten op mijn gemak en genoegen. Ik was toch van plan den Deken uit te noodi- gen dezen namiddag een wandeling met mij te doen. Wat denk je daarvan, Edward (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1