De Huwelijksdag 'mO DINSDAG 25 MEI. ^EMËËNTËBESTijUR BINNENLAND FEUILLETON fto* 121 VLISSINGSCHE COURANT aasüi ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels: ƒ1.voor iedere tegel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 Tegels 50 centiedere regel meer 12 cenfc bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.— per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij deze kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de Gezusters LtJIJMES, alhier, om vergunning tot uitbreiding van hunne wasch- en strijkinrichting, door het plaatsen van een electro-motor van P-l<. in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie B no. 1189, gelegen aan de Van Dishoeckstraat no. 26 dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen met Dinsdag den 25 Mei 1920, op de Gemeente-Secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 8 Juni 1920, ten Raadhuize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid zal ge geven worden om bezwaren tegen het uitbreiden dier inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijd stip, ter Gemeente-Secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, 25 Mei 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij deze kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van j. DE VLIEGER, brood bakker alhier, om vergunning tot uitbrei ding van zijne bestaande bakkerij, door het plaatsen van een heetwateroven en een electro-motor van 11 P.K. in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie A no. 1447, gelegen aan de Hobèin- straat no. 36 dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen met Dinsdag den 25 Mei 1920, op de Gemeente-Secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 8 Juni 1920, ten Raadhuize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid zal ge geven worden om bezwaren tegen het uitbreiden dier inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijd stip, ter Gemeente-Secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, 25 Mei 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nederland en België. De Brusselsche correspondent van „de Tel." meldt van Zaterdag Heden is mij aan het ministerie van (Naar het Engelsch) Door M. HELLEMA. 40) „Ik ook," zeide Lord Gonne, „toen zij negentien en ik drie en twintig was. Hij duurde maar één jaar, onze liefdes droom want het was de hare ook. Zij beminde mij of meende, dat zij dat deed. De droom vervloog maar mijn liefde heeft mijn geheele leven ge duurd. Dat is een lange tijd om een vrouw te blijven liefhebben, die men als jongeling, haast nog als knaap heeft verloren vijf en dertig jaar. Ik ben nu bijna zestig. Maar Margaret Cameron was een meisje uit duizend. Zij zou een heerlijke vrouw zijn geworden". „Zij was een heerlijke vrouw riep Troy. „Zij stierf, toen wij ongeveer veertien jaar waren maar wij wis ten, dat zij de beste en mooiste vrouw was, die er ooit leefde." „Ik ben blij, dat u haar zoo waar deerde. Dat doet u haar verlies beter dragen," zeide Lord Gorme. „Maar wie zou Margaret niet waardeeren U zegt, "Wij", U was dus haar eenig kind niet?" „ik had een tweelingsbroeder", ant woordde Troy met onvaste stem. »U had Hij is dood "Hij is dood," herhaalde Troy. buitenlandsche zaken medegedeeld, dat het Nederlandsch-Belgische verdrag niet door België zal worden ondertee kend, zoolang Nederland niet vooraf op het punt van de Wielingen-kwestie toe geeft. Hedenmiddag hebben te Parijs de Belgische gedelegeerden Orts en Se- gers de nota aan den Nederlandschen delegeerde overhandigd, waarin ver klaard wordt, dat België de onderhan delingen opschort, totdat de Nederland- sche regeering haar standpunt zal heb ben gewijzigd. Tot zoover de mij aan het ministerie van buitenlandsche zaken verstrekte mededeeiing. Volgens de „Vingtième Siècle" kwamen de ministers in de jongste kabinetszitting unaniem over een, dat de Wielingen rechtens het eigendom van België zijn. Het „Comité de Politique Nationale" maakt van de gelegenheid gebruik om in een aan de pers verstrekte mededee iing dit besluit de vrucht van zijn ar beid te noemen. Het comité spreekt de verwachting uit, dat de onderhandelin gen met Nederland niet zullen worden hervat alvorens een bondgenootschap met Frankrijk en vervolgens, met Enge land zal zijn tot stand gekomen. In de overeenkonist met deze beide landen dient volgens het „Comité de Politique Nationale" als een der voornaamste be palingen te worden vastgesteld, dat de ze mogendheden België metterdaad zullen steunen bij „de regeling van de vraagstukken nopens de Schelde en Limburg". Onze marine. Blijkens de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer van het wetsontwerp tot ver hooging der Marinebegrooting voor 1920 blijft de regeering op afbouw der kruisers ..Java" en „Sumatra" aandrin gen. De indienststelling kan eerst over drie jaar worden tegemoet gezien. Gewezen wordt op het belang van vlagvertoon, thans weder in Japan ge bleken. De regeering stelt zich op het stand punt, dat de verdediging te water, zoo wel in het moederland als in de kolo niën zal moeten geschieden met zg. klein materieel, omdat het bouwen, op de hoogte van den tijd houden en beman nen van een vloot van groot materieel onze krachten in elk opzicht verre te boven zou gaan. Een interdepartementale commissie, waarin de departementen van marine, van koloniën, van oorlog en van finan ciën vertegenwoordigd zijn, wordt werkzaam gesteld om voor de eerstvol gende jaren eer, plan op te maken van het materieel, dat nog voor aanbouw in aanmerking komt, om, met hetgeen reeds voorhanden is, te geraken tot de vorming van een logisch samenstel. De vliegdienst Nederland-Engeland. De eerste week van den nieuwen vliegdienst is zeer voorspoedig ge weest, zoowel wat het vervoer van per sonen als van goederen aangaat. Zater dag zijn zelfs 4 personen uit ons land naar Engeland vertrokken. De pakketvooraad was voortdurend groot. Dezer dagen kwam een groote bezending stoffen en regenjassen per vliegtuig over. De „Times" en „Daily Mail" hebben eveneens deze week tel kens van het vliegtuig gebruik gemaakt voor het verzenden van hun nummers. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 136 schepen, (35 Engelsche, 37 Nederland- Lord Gorme zag op van het portret, dat hij weer had ter hand genomen. „U spreekt zeer bitter, zou ik zeggen". „Mijn broeder stierf onder buiten gewoon treurige omstandigheden", ver klaarde Troy kortaf. „Ik ben den schok nog niet te boven en zal dat nooit zijn. Als ik dat kon, zou ik mijzelf haten." „Zou u het mij willen verteilen vroeg Lord Gorme met buitengewone vriendelijk. Hij beminde zijne doch ters, op zijne wijze, maar hij had nog nooit zoo feeder tegen haar gesproken. „Ik zou liever niet spreken over mijn broeders dood zelfs tot u," ant woordde Troy. En het trof hem als heel vreemd, dat hij zeide „zelf tot u". En toch scheen dat natuurlijk. „Het kan later wel anders zijn," ging hij voort „maar nu zou het geen goed 'doen alleen kwaad". „Heel goed, zooals u wilt", zeide Lord Gorme. „Maar als u gehoord hebt, wat ik u ga vertellen van uw moeder, zult u het wel willen vervolgen, daar u 't einde kent en ik niet". „Ja" stemde Troy toe. „Maar het is geen vroolijk verhaal. Als u haar lief had, zal het u bedroefd maken." „Toch zou ik het liever hooren dan iets anders. Geen dag is voorbijgegaan in al die jaren, dat ik mij niet heb af gevraagd, „Waar is Margaret nu Margaret, die mijn Margaret moest zijn geweest Is zij gelukkig Leeft zij nog, of heeft zij deze wereld verlaten Toen mijn dochter mij gisteren uw vollen sche, 20 Duitsche, 14 Amerikaansche, 9 Noorsche, 8 Fransche, 4 Zweedsche, 2 Spaansche, 1 Belgisch, 1, Peruaansch, 1 Grieksch, 1 Japansch, 1 Deensch, 1 Chineesch, I Russisch) waarvan 2 zeil schepen en 2 zeelichters, 5 vreemde sleepbooten, 2 stuks baggermateriaal, 1 droogdok, waaronder ook 4 stoomsche pen, die aan de Vondelingenplaat heb ben gebunkerd. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 115, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 4, voor Hendrik-ldo- Ambaeht 1, voor Dordrecht 4 en voor Hoek van Holland 7. In hetzelfde tijdperk van 1919 kwa men binnen 94 schepen, waarvan 1 zeilschip en 1 zeelichter, 1 vreemde sleepboot, 1 bijlegger en 1 slooper. Hiervan waren voor Rotterdam be stemd 92, voor Vlaardingen 1 en voor Maassluis 1. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1920 1668 2,035,670 1919 1773 1,618,316 Rotterdam 1920 1427 1,833.278 1919 1460 1,595,154 Uitbreiding van de Rotterdamscbe haven. Burg. en Weth. van Rotterdam ma ken bij den gemeenteraad drie belang rijke verhuringen van terreinen aan de Waalhaven aanhangig, die, naar te voorzien- is, wel spoedig door meerdere zullen worden gevolgd. De eerste betreft een complex van 18300 M'. door een combinatie, voor welke aanvankelijk werd onderhandeld door de heeren R. Mees en Zonen, de Nederlandsche Handelmaatschappij, agentschap Rotterdam, en de Amster- damsche Bank. bijkantoor Rotterdam, en zich later heeft geconstitueerd als N. V. Katoenveem-Havenveem.Het gaat hier dus om een maatregel voor den zich belangrijk ontwikkelenden katoen- handel. De tweede verhuring geldt een ter rein van 6200 M". aan de Fransche fir ma Worms et Cie., terwijl het daar naast gelegen terrein, ter grootte van 2400 AT, zal verhuurd worden aan de firma Hudig en Pieters, ten behoeve van de door haar vertegenwoordigd wordende Luekenbaeh Steamship Co. te New-York. Deze terreinen zullen voor een deel van kademuren moeten voorzien wor den, hetgeen eenige moeilijkheden op leverde voor het bepalen van den huur prijs in verband met de zoo belangrijk gestegen kosten van kaaimuurbouw. Beslist is ten slotte, dat voor een ter rein met kaaimuur, ter diepte van 60 M. en met een kadediepte van 10 M. beneden R. P., een huurprijs van f 2 per AT per jaar moet worden bedon gen, onder reserve evenwel, dat een verhooging der kosten van den eigen lijken kaaimuurbouw, waarop het cij fer van 2 was gebaseerd, tot een evenredige verhooging van den huur prijs zou moeten leiden. In dat geval verkeeren de firma's Worms en Hudig <S Pieters. Het terrein voor het Katoen veem is iets dieper, zoodat de huurprijs onder dezelfde reserve op. 1.90 kan worden gesteld. Voor zoover deze on derneming het terrein niet van kaai muur behoeft te voorzien, wat voor een oppervlakte van 8100 M\ het gevai is, kan de huurprijs op een gulden wor den bepaald. Op dezen voet is overeenstemming verkregen. Uit de Metaalindustrie. Van werknemerszijde wordt gemeld Vrijdag hebben alle werknemersor ganisaties, ook de federatie, een confe- naam mededeelde, hoopte ik, dat u mij ■antwoord zou geven op die vragen." „Kent Lady Daura de geschiedenis van u en mijn moeder?" vroeg Troy haastig. Als Lord Gorme bevestigend had geantwoord, zou dat misschien een verklaring zijn geweest van Daura's aanbod van vriendschap vriendschap in zulke onvriendelijke omstandigheden. Hij had een oogenblik van ganscher harte gehoopt, dat het antwoord ja zou zijn, omdat de vriendelijkheid van het meisje dan te verklaren was uit een zacht vrouwelijk gevoel. Zij behoefde dan niet langer voor hem een listig, verleidelijk wezen te zijn, een witte heks. Maar het antwoord was neen. „Mijne dochters hebben mij nooit hooren spreken over Margaret Came ron", antwoordde Lord Gorme. „Het was beter van niet. Zij zouden het niet hebben begrepen. Zij denken gaarne laan haar moeder, met wie ik trouwde lang nadat ik Margaret had verloren. IZij zouden mij ontrouw vinden, als zij het wisten, en dat ben ik niet. Ik deed alles wat mijne vrouw wenschte of van mij verlangde maar zij had niet lief of had geen behoefte om lief te hebben, zooals Margaret en ik elkaar liefhad den. Elinor verkeerde in hetzelfde geval als ik. Er was een ander, die zij gaarne had willen huwen, als men het haar had toegestaan. Uw moeder was een Came ron, zooals u weet, en onze families hebben elkaar gehaat, zoolang er Ca- merons en Scores waren. Het was weer rentie te 's-Gravenhage gehad met den Aletaalbond. De conferentie heeft geen resultaat opgeleverd. De Metaalbond heeft het minimum loon door de werknemersorganisaties voorgesteld, verworpen, alsmede de in voering van een 45-urige arbeidsweek. De werkgevers handhaven hun ge dane voorstellen. Ze zijn bereid o.m. een ziekte-uitkeering te doen gedurende 26 weken, waarbij 70 van het loon 'zou worden uitgekeerd, 3 vaeantie-da- gen voor hen die I jaar in dienst zijn met behoud van minstens 50 ,7 van het loon, doorbetaling van algemeene Christelijke feestdagen eveneens met behoud van minsiens de helft van het loon. Patrimonium. De 37sfe jaarlijksche algemeene ver gadering van „Patrimonium" zal op Dinsdag 1 en Woensdag 2 Juni te Am sterdam worden gehouden. De agenda vermeldt o.m. „Socialisatie", inleider ds. Sikkel Rapport over de oprichting van een bond van Chr. coöperaties Rapport over de plaats der afdeelingen van „Patrimonium" in de Chr. bestu renbonden, en voorstellen tot wijziging van statuten en huish. reglement (reor ganisatie van het Verbond). VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgende voorstellen aan den gemeenteraad ge daan De heer P. Landsman, sedert 1 .April 1880 hoofd van school A alhier, heeft uwen raad verzocht, hem met ingang van 1 September a.s. uit deze betrek king ontslag te verleenen. Wij hebben de eer u te voor te stel len den heer Landsman het gevraagde ontslag met ingang van bovengenoem- den datum eervol te verleenen, zulks onder dankbetuiging voor de vele dien sten in deze betrekking aan het open baar onderwijs bewezen. o Blijkens een overgelegd schrijven ver zoekt de heer J. P. Louwerse hem te rekenen met ingang van 1 Mei jl. eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van secretaris-rentmeester van het Gasthuis alhier. Daar het college van regenten over Gasthuis adviseert het verzoek van adressant in te willigen, hebben wij de eer u voor te stellen aan J. P. Louwerse voornoemd het gevraagde ontslag, te rekenen met ingang van I Mei 1920, eervol te verleenen. Ter voorziening in de vacature van onbezoldigd ambtenaar van den burger lijken stand, welke 1 juni a.s. zal ont staan door het bedanken van den heer A. Huson, hebben wij de eer uwe ver gadering aan te bevelen den heer Pieter Landsman, alhier. Wij achten het tevens gewenseht, dat het aantal piaatsvervangend-be2oldigd- ambtenaren van den burgerlijken stand met één worde uitgebreid en bevelen u voor deze betrekking aan den heer J. P. Louwerse, klerk der le klasse ter secretarie, alhier. Heeren regenten van het burgerwees huis alhier verzoeken hun machtiging te verleenen tot bij. en afschrijving van enkele artikelen der begrooting voor het dienstjaar 1919 van dat gesticht. Waar er bij ons college geen bezwaar bestaat de gevraagde machtiging te ver leenen, stellen wij uwen raad voor, daartoe te besluiten. de oude geschiedenis van Romeo en Juliet dat waren de namen, die Mar garet en ik elkaar gaven. Ik was toen officier. Wij ontmoetten elkaar op een bal te Edinburgh, waar ik in garnizoen lag. Het was liefde op het eerste gezicht met ons beiden en de moeilijkheden, welke wij voorzagen, verhoogden die liefde nog en gaven er iets romantisch aan. Maar ze waren grooter dan wij verwachtten, vooral voor Margaret. Geen van van ons had geld, en Marga ret hield veel van haar zieken vader. Zij durfde hem den stand van zaken niet meedeelen. Wij vertrouwden op ons goed geluk. Het scheen, dat alles in or de zou komen, als wij maar wachtten. Maar iemand zond haar vader een ano- niemen brief, waarin het geheim ver klapt werd, terwijl wij dachten, dat nie mand het wist. Margaret bekende en beloofde, meenende dat haar vaders leven in gevaar was, mij op te geven. Juist in dien tijd kwam Robert Trov te Edinburgh met een aanbevelingsbrief aan bloedverwanten van Margaret. Hij was heel rijk, en ik weet niet veel van Amerikaansche politiek maar hij was reeds een man van gewicht en be loofde nog hooger te stijgen. Misschien was hij ook beminnelijk. Dat zeide men. In elk geval Margaret was met hem verloofd een maand nadat ze met mij had gebroken en trouwde aan haar vaders sterfbed. Ik heb haar al hare brieven teruggezonden, zooals zij wenschte de brieven, welke ik placht INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Door het burgerlijk armbestuur is een gewijzigde begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1919 in gediend, sluitende in ontvang en uit gaaf met .een bedrag van 20.110.79J4> daar het niet mogelijk was de tekorten te dekken door middel van af- en over schrijving. In verband daarmede ver zoekt het bestuur uwen raad tevens, hem een verhoogde subsidie ten bedra ge van ƒ800 over 1919 toe te kennen. Aangezien er bij ons college geen be zwaren tegen de gewijzigde begrooting bestaar,, stellen wij u voor, deze vast te stellen en de aangevraagde subsidie te verleenen. Bij raadsbesluit dd. 12 November 1918 no. 29, goedgekeurd door Gedep. Staten den 22 November 1918, no. 82, le afd., werd aan A. R. de Boo van Uijen alhier, voor den tijd van één jaar ingaande 1 Januari 1919, verhuurd de woning aan den Koudenhoek no. 21, welke huur stilzwijgend is verlegd tot 1 Juli 1920. Wij achten het gewenseht genoemde woning thans wederom gelijk vroeger voor drie jaar te verhuren, doch tevens om den huurprijs in verband met de hoogere onderhoudskosten, met 20 te verhoogen, behoudens goedkeuring van de Huurcommissie. Wij hebben derhalve de eer u voor te stellen aan A. R. de Boo van Uijen al hier de door hem bewoonde woning aan den Koudenhoek no. 21 wederom in huur te geven voor den tijd van drie jaar, ingaande 1 Juli 1920, zulks tegen een huurprijs van 2.70 per week. Onder weder aanbieding van het in onze handen om advies gestelde adres van A. Bom alhier, dd. 16 April 1920, hebben wij de eer u het volgende mede te deeien Adressant heeft werkelijk, zooals in zijn adres door hem wordt vermeld voor een rioolaansluiting voor het per ceel Clijverstraat no. 31 moeten betalen een bedrag van 66, zijnde voor 9 Meter berekend a 7 per Meter 63 en voor recht 3. Bom voornoemd, die in de meening verkeerde, dat door hem slechts ƒ35.12 moest worden betaald, wendde zich tot ons college met het verzoek het volgens hem te veel betaalde, zijnde een bedrag van ƒ30.88, te mogen terug ontvangen, waarop door ons afwijzend werd be schikt. Bij de thans op Bom toepasselijke en door ons gevolgde wijze van bereke ning, waarbij de lengte der aansluiting vanaf de straatgrens tot aan het straat riool wordt opgemeten, wordt het be drag slechts door twee factoren beïn vloed, nl. de straatbreedte want vrijwel overal ligt het riool in het mid den van de straat en de dieptelig ging van het straatriool. Uit den aard der zaak heeft de diep teligging van het straatriool geen groo- ten invloed op de lengte van de aan sluiting, alleen reeds daarom, dat die ligging in verschillende stadsgedeelten slechts enkele meters uiteenloopt. te bewaren in dit zilveren kistje en ik heb nooit weer van haar gehoord, sedert zij naar Amerika ging dat wil zeggen niet persoonlijk. Wat de we reld van uw vader wist, wist ik ook dat was alles nooit iets van Alar- garet." „U hebt dus gehoord, dat mijn va der zijn geheele fortuin heeft verloren door speculaties „Ik hoorde, dat het grootste deel weg was. Maar Afargaret's oude vrienden dachten, dat er nog wel iets gered was. Zij schreef echter nooit, en kwam nooit terug in Schotland want hare naaste bloedverwanten waren allen dood. Wat mij betreft, ik kon haar natuurlijk niet schrijven. Niet lang voor uw vaders on geluk had ik mijn titel geërfd en was getrouwd. Mijn vrouw was een Engel sche. Hare familie hechtte een bespotte lijke waarde aan een titel. Zij zelve was zoo'niet. Maar zij was heel jong. Zij stemde toe, om haar ouders genoegen te doen, en ik wel, Dunulm had groot gebrek aan geld. Zij was een aardig meisje en ieder vond mij een gelukkige kerel, want zij was mooi en rijk. Naar het bleek werd haar vermogen hum aanmerkelijk overschat. Ik vernam dat, nadat wij verloofd waren maar natuurlijk mocht dat voor mij geen verschil maken." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1