S8s •Jcumfcaiatf MEI Bij dsze Courant behoort een Hijropel. GEMEENTEBESTUUR MlfiïïBjU!! VAK ÏUS» Pinkstervreugde. KAMEROVERZICHT. BINNENLAND Stads- an Frovindenieuws a—e 120 VLISSINGSCHE ADVERTENTIE PRIJS Van 1—4 regelsƒ1.— voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.30. Weekabon nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. WEGENS HET PINKSTERFEEST ZAL DE „VLISSINGSCHE COURANT" MAANDAG 24 MEI NIET VERSCHIJ NEN. FONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dra gen: Vorige opgave 18989.56Vz Door tusschenkomst van J. P, V., alhier Van N. N., uit Amerika200. Door tusschenkomst van de Firma Luitwieler M. Co., Rotterdam25. Totaal 19214.56 OPENBARE VERGADERING VAN DEN op Vrijdag 28 Mei 1920, des namiddags ten 2 ure. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te verleenen ontslag 1. aan P. Landsman, als hoofd van school A 2. aan A. Huson, als onbezoldigd ambte naar van den burgerlijken stand 3. aan J. P. Louwerse, als secretaris- rentmeester van het gasthuis. IV. Benoemingen 1. van leden en plaatsvervangende leden in de stembureaux gedurende het tijdvak van 1 Juni 1920 tot en met 31 Mei 1921 voor eventucele verkiezingen van leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Sta ten en den gemeenteraad 2. van een onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand (vacature A. Hu- °son) per 1 September a.s. Aanbeveling P. Landsman 3. van een plaatsvervangend bezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand. Aanbeveling J. P. Louwerse Jr., klerk le klasse ter secretarie. V. Te behandelen punten 1. Uitloting geldleeningen 12 obligaties a 1000 van de leening ad ƒ400.000 van 1888 5 obligaties a ƒ1000 van de leening ad ƒ141.000 van 1911 2 obligaties a ƒ1000 van de leerling ad 184.000 van 1911 1 obligatie a f 1000 van de leening ad 37.000 van 1916 2 obligaties a ƒ500 van de leening ad ƒ37.000 van 1916 10 obligaties a 1000 van de leening ad ƒ360.000 van 1919. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging der gemeentebegrooting, dienst 1919. 3. Idem tot het verleenen van machti ging aan regenten vair het burger weeshuis tot bij- en afschrijving van enkele artikelen der begrooting voor het dienstjaar 1919. 4. Idem tot vaststelling van een gewij zigde begrooting voor het burgerlijk arm bestuur over 1919. 5. Idem tot overdracht der pacht van weiland van de N.V. Imperial Continental Gas Association op de firma F. Wibatit Zn. en op J. Sohier. rtsri;/ 6. Idem tot weder verhuring van het huis Koudenhoek no. 2 aan A. R. de Bóo van Uijen voor "ƒ2.70 per week. 7. Idem om afwijzend te beschikken op het adres van A. Bom, alhier, om restitu tie van een gedeelte van de door hem be taalde kosten, y-apr een .aansluiting aan het gemeenteriool. 8. Idem tot inwilliging van het verzoek van den raad, der Gereformeerde Kerk al hier om een gedeelte van den destijds ge- kochten grond aan de Badhuisstraat ad V5 AF. te mogen beb,ouwen, m(ts tegen bijbe taling van 10 per M3. 9. Idem tot verkoop van het z.g. Laantje nabij de Lampsensstraat en gedeelten van den Pepercfijk en de Waalsche Kerkstraat aan de Kon. Mij. „de Sóhelde" voor ƒ5 per M2. 10. Idem tot het verleenen van voor schotten en bijdragen alsmede tot aaji- ep verkoop van grpjid aan de WonïngboüW- vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" ten behoeve van den bouw van 113 wonin gen, een dubbel- en een enkel winkelhuis in' 'thiristadbouw ten Noorden van den Sin gel weg. H. Idem tot overplaatsing van den heer 0. Jurry, hoofd van school C naar school JB (vacature W. j. Frijling), het verleenen van.verlpf aan .den,heer frijling. niet ingang vari l juni a.s. en de benoeming van den neer Jurry tot waarnemend hoofd van school E. 12. Nader voorstel van Burg. eii Weth. inzake Verlaging van het maximum aantal J'crgininingen voor den verkoop van ster ken drank in het'kléin.' Aanhi^djng vpn verschillende pjans boMW.' V.an, 'wopih.£en door dé ger SUIKER. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, gezien de-missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel af- deeling Volksvoeding, d.d. 14 Mei 1920, no. 81290, dat met aanvulling van het ge deelte sub 3o E der ministerieele beschik king van 25 September 1919, afdeeling Volksvoeding no. 76885 het volgende wordt bepaald De verantwoording van de onder E be doelde bons der Rijkssuikerkaart aan het Rijkskantoor voor Suiker, moet plaats heb ben vóór den. 1 sten Juni e.k. Bij gebreke van verantwoording vóór dien datum moet de alsdan nog niet tegen inname van bons der Rijkssuikerkaart afgeleverde suiker ter beschikking worden gesteld van het Rijks kantoor voor suiker en aan dit kantoor volgens de door hem gegeven aanwijzigin- gen vóór den 15den Juni 1920 worden in geleverd. Voor deze suiker zal worden ver goed 54.25 per 100 K.G., vermeerderd met de rente over het tijdvak, gedurende het welk de suiker bij den tusschenhandelaar is verbleven. Bii nlet-nakoming van bovenbedoelde verplichte verantwoording en- of inlevering, zal de tusschenhandelaar aan het Rijks- kantoor voor Suiker vóór den 15en Juli 1920 hebben af te dragen, voor elke 100 K.G. suiker, die niet is ingeleverd, noch in bons verantwoord, een bedrag van ƒ90, verminderd met de volgens de voorgaande alinea berekende vergoeding. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Met Pinksteren in het land, dan mo gen we ook veelal den zomer gekomen achten. De vreugdetijd der natuur is dan aangebroken en ailerwege verzaadt zich hef oog werwaarts het zich wenden mag aan de onvergelijkelijke pracht en rijkdom van al wat daar praalt en prijkt langs velden en wegen. Deze is de tijd der groote kentering, waarin het voor jaar gedaan raakt en de vroegzomer zijn intree doet. Aan de heerlijkste schakeeringen van heel het weelderige kleurengamma in bosch en beemd en wei gaat het menschelijk gemoed te gast, om er lafenis en kracht uit te ont vangen voor den levenstocht. Dankbaar en voldaan gaan we, na ons hart aan Je vreugde daarbuiten te hebber, verza digd, huiswaarts, waar straks de voor velen onzer zoo moeilijke strijd voor het dagelijksch brood wacht. Evenals in de natuur zien we oo'; in de maatschappij in deze dagen zich meer en meer zulk een tijd van ver gang voltrekken. De internationale po litieke hemel kleurt ongetwijfeld op en zoo al het zwerk nog verre van ganseh en al gezuiverd lijkt, toch is het telkens en telkens waarneembaar, dat de groote onweerswolken het hemelveld gaan rui men. Het is waar, dat vooral in 3e wes telijke streken nog donkere buien han gen en dreigen los te barsten, hevig en verdelgend. Doch laat ons hopen, Jat als zoo menig onweder dat zich drei gend liet aanzien en toch nog overdreef, ook het dreigend stormweer daarginds mag opklaren en afdrijven voor de bui is neder gekomen. Want onmiskenbaar komt er meer teekening in den alge- meenen toestand der nieuwe volken- groepeeringen. Opk'valt het niet te mis duiden, dat langzaam en geleidelijk, maar niettemin gestadig aan, het ver antwoordelijkheidsbesef in de ttjé^de lagen der maatschappelijke samenleving levendiger, wordt.. Het is mpt, harde sla gen gegaan, voor het zoover kwam; want dit is wel zeer duidelijk ih déit laatsten tijd aan 't licht getreden, dat de groote massa van Wèfknemers, die haar wil met stakingsgèweld aan heel de Wereld méende te kunnen opleggen, zich in die meening gfootelijks teleur gesteld is gaan voelen. De mislukte groote stakingsbeweging in het Fran- sche transportwezen, kort na of tegelijk met zoodanig een uitslag te onzent in het scheepvaartbedrijf, moét, en het kan niet anders de oogen geopend hebben aan de duizenden en duizenden itl dè wereld, die totdusver zich er van over tuigd hielden, dat dit het eenige afdoen de vniddèl'waè Om het gëWiïd opg'niêrk te bereiken. Het zijn harde lessen, die het tweesnijdend zwaard der stakings actie uitdeelt, lessen die zoowel in het kamp der werknemers als in cifit der werkgevers, niet misverstaan kunnen yiftfffcè in sa li svaa n-Jbnnsm ass tot nolle .Want zoo al gelukt of mislukt, brengt maar zeer zelden een stakingsbewe ging aan die haar begonnen, voórdèe- len, groot genoeg om de altoos voöbtlèt bedrijf loöpende gevaren gering te ach ten. TweeènijdeniJ bij wirtst of bij ver- r/èi,^bloedt, noo^n^Mt, het econo misch le.ven S.t^dSi wajnrjjèer^dat zwaard gehandtêerd moet worden. En een zucht van verlichting vaart door alle groepen der bevolking als dat scherpe wapen voorgoed weder in de scheede wordt ge stoken. Niet aan tweespalt, niet aan onder- lingen strijd, niet aan verdeeling en twisten heeft het maatschappelijk sa menstel gewin, maar aan eendrachtig de handen in elkander slaan, aan over leg en onderling begrijpen, aan weder- keerig eerbiedigen van elkanders stand punt, aan, als het kan, wederkeerig waardeeren van eikanders overtuiging, daaraan heeft het doodzieke lichaam onzer huidige samenleving, bovenal in nige behoefte. Dat lichaam, het ligt aan zoovele kwalen ziek en uit te teren, kwalen, waarvoor niet een enkele groep het geheim van afdoend remedium bezit, maar die alleen door een algemeen en veelzijdig hulpbetoon en bijstand kun nen worden overwonnen. Als onze arm ziek en genezen moet, als welk deel ook van het lichaam zijn normale functie voelt gestoord worden, dan wordt het herstel niet aan een ander onderdeel van het geheel opgedragen, maar in haar wijsheid werkt de gansche natuur des lichaams aan de verbetering mede, Zoo gaat het ook in het fijne en veelzij dig gecomponeerd economisch samen stel, dat maatschappij heet. Ook daar kan noch mag, wanneer een onderdeel zijn normale functie gestoord ziet wor den en als het ware ziek te noemen is, het herstel gezocht worden langs den eenzijdigen kant, doch dient gansch de maatschappij daaraan mede te werken. Dat dit ook meer en meer wordt inge zien, blijkt duidelijk uit het toenemend begrip van humanitaire solidariteit, die thans de grenzen der maatschappelijke groepen verruimt, de volken gaat om vatten en allen aandrijft om aan den wederopbouw der ingestorte samenle ving uit hare puinhoopen mede te wer ken. Inderdaad, de tijd waarin we thans leven is een hoogst merkwaardige en een nieuwe staat van zaken, in veie op zichten ook een betere, bereidt zich on getwijfeld voor. Verheugen wij ons, le vend in dien tijd van overgang, in zijn komst. Het is deze overweging die tot dank baarheid en blijmoedigheid mag stem men, dubbel, nu zij samenvalt met de erkenning dat, behalve buiten onze grenzen, ook daarbinnen zich gaande weg een terugkeer tot meer normale omstandigheden voorbereidt. Ook ons land doorleeft thans een tijdperk van overgang uit druk en verwarring naar een geleidelijk zich herstellend bestaan. De economische moeilijkheden zijn nog verre van overwonnen, doch het lean niet anders of met vereende krachten zullen wij den weg naar verbetering wel vinden en het doel, vermindering van druk, bereiken. Ook in het leven der volken bespeurt men perioden van wiph tersche stormwinden en zomersche web daden, van zorg en druk en achteruit gang, maar ook van herstel en het we- derkeeren van voorspoediger tijden. Met zulke vooruitzichten voor oogen, met erkentelijke gevoelens voor hetgeen ons deel in de'wereld der natiën blijven mocht ei), bezield door een gevoel van saamhoojigheld, die de kracht.van elke üiMkengiioep uitmaakt, mogen wij oris bij de -vreugde der natuur daarbuiten in haar schoonen Pinksterdos van gan- scher harte en blijmoedig aansluiten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Als intermezzo in de behandeling dan de L. O.-wet kregen we een interpel latie van den heer van den Tempel over steunverleening aan werkloozen, met name de sigarenmakers. In dit laatste vak bestaat een groote malaise en gelijk de minister meedeelde zal er in de naaste toekomst slechts voor 50 van het werkvolk werk in dit vak zijn. Het eerste dat bij de steunregeling dus ge daan moet worden is het bevorderen van den overgang naar andere vakken. Bij dien overgang zal de regeering steun Verleunen. Ze zal bovendien dezer dagen een bedrag van 2!/2 niillioen aan vragen voor steun aan de werklozen kassen, waarvan één millioen voor de sigarenmakers is bestemd. Speciale commissies voor steun-verleening zullen worden ingesteld, en deze commissies zullen meehelpen om werk te zoeken. Daardoqr zal deze steun ook niet het karakter van armenzorg-krijgen. De interpellatie gaf na deze mede- deelingen^an de regeering weinig aan leiding tot discussie, i Bij de Lager Onderwijswet werden weer acht amendementen verworpen. Alleen dat van den heer Otto, bepalende dat het salaris van de bizondere onder wijzers niet verhoogd mag worden, -wérd zonder stemming aangenomen. De discussie was thans genaderd tot den zesden titel van het ontwerp, be vattende de opleiding en de bevoegd heid tot onderwijs-geven. Volgens den heer Ossendorp verbeterde de minister de opleiding wel eenigermate, maar toch niet genoeg. Jaarlijks zijn tweeduizend onderwij zers noodig en alleen wanneer het ambt aantrekkelijk wordt gemaakt, zal dit getal zich geregeld aanmelden. De heer Ossendorp wenschte een vóór-opleiding van 5 jaar en een vak-opleiding van 4 jaar terwij! de minister deze eerste op leiding 3 jaar wil laten duren en de tweede 5 jaar. Hij wenschte de H.B.S. en het Gymnasium als instituten voor de voor-opleiding, waaraan dan de eigenlijke opleiding aansluit. Het algemeene streven moet zijn, om de opleiding meer een wetenschappelij ke basis te geven, een opvatting; die ook door de heeren Bulten en Otto werd betoogd. In die richting wil de minister ook werkzaam zijn en in dat opzicht is men het broederlijk eens. Nederland en België. Prof. Struycken, die tijdelijk te 's-Gravenliage vertoefde, is in verband met de besprekingen over de herziening van het Tractaat van 1839 weder naar Parijs vertrokken. V. D. seint dd. 21 dezer uit Brussel Met algemeene stemmen besloot de mi nisterraad, de onderhandelingen met Nederland op te schorten. Dit besluit is een gevolg van de voorwaarden, die Nederland inzake de Wielingen heeft gesteld. Uitbreiding van Amsterdam. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot uitbreiding van de gemeente Amsterdam met deelen van de gemeenten Westzaan, Zaandam, Oost- -zaan, Diemen, Ouder-A.mstel, Nieuwcr- Amstel, een gedeelte van het Open IJ en van de Zuiderzee benevens met de gemeenten Buiksloot, Nieuwendam, Ransdorp, Watergraafsmeer en Sloten. De actie in de metaal-industrie. De afdeeling Amsterdam van den Algemeenen Ned. Metaalbewerkers- bond heeft een vergadering gehouden met de leden, werkzaam aan Werk spoor, Ned. Scheepsbouw Maatsch., firma Wiener, wed. Ceuve! en de firma Seymonsbergen. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de vergade ring, kennisnemende van de tegenvoor stellen van den Metaalbond,. imet-gropt groote verschil in looneijfers t-uSschen het gevraagde en gebodêne, -bovendien niet aan den eisflli vanodëhvijé-en-v&r- tig-ure-wgefc en -het - persoonlijktbint- m.Hfi) Jq.oa wordt voldaan. De (Vergadering verklaart -deze.Voor stellen onaarmem-eiijiseta is rvan óordeél dat zonder strijdi-geê®, bevredigend re- ftnltaat js-Aêijkerkrijgennrv - r> 1 Het bestuur wórdt verzocht in none© leg te treden meti anderê metSMbewer- kefsbonden, fémeifide een gezamenlijk optreden te berarderem oni zoo noodig ên mogelijk'idèor-middel van strijd' de gestelde eischen te verwezenlijken! De motie besluit,1 dat de Vergadering de metaalbewerkers wenscM mobiel te maken voor den strijd voor het pér- soonlijk irtinimum-loon en de 45-urige werkweek,; - i Radio-peilstatidn. fKv;j Een eerstdaags te benoemen interde partementale commissie zal de wen- schelijkheid onderzoeken van het op richten hier te lande van eenige radio- peilstationS ter. behoeve van de scheep vaart. Door den directeur van het Nationaal Technisch Scheepvaartkundig Museum te Rotterdam is een degelijke installatie in Amerika besteld. Bij hem bestaat het voornemen, deze na ontvangst op te richten bij wij^e van proef aan den Hoek van. Holland en zoo noodig ter beschikking tgstellen van bovenbedoel de te vennen, commissie. Congres voor Zondagsrust. in het te Utrecht gehouden Congres voor Zondagsrust (zie het verslag in het vorig nummer) volgdg-op de rede voeringen Van de heeren Kooien en Dresselhuijs eenig debat. Daarbij bleek dat er geen groot enthousiasme bestond voor de -nieuWéuZondagswet. De heer Kooien lichtte als zijn mée- ning nadert toe, dat de nieuwe Zondags wet niet wil bevordering van de Zon dagsheiliging. maar bescherming van de belangen dier heiliging! De heer Dresselhuijs verklaarde in Zondagsheiliging een'privaat begrip te zien. Aan de perfectroneering van 'de Zondagsrust moet men niet iets vast koppelen, dat-niet.als.overtuiging, in het volk leeft. De Jwetgevendei-maeht Tnoêt geen opvoedende taak willen volbren gen, maar consolideeren wat als alge- INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. rn.dk ïe6p meene zede uit het volk opkomt. Met dank aan de inleiders werd het congres geslloten. Het tapverbod. Naar aanleiding van een desbetref fend bericht, deelt het bestuur der Groote Sociëteit te Deventer aan het „Deventer Dagblad" mede, dat door genoemd bestuur nigt bij Ged. Staten van Overijsel is gerequestreerd inzake het tapverbod gedurende de kermis- week en dat het bestuur evenmin voor nemens is, zich aan het verbod niet te storen. in deze sociëteiten zal dus gedurende de kermisweek ook niet getapt worden. Een mooie gift. De heer en mevrouw Johs. ten Cate- kortenbout van den Sluys te Almelo schonken aan de arbeiders der firma H. ten Cate Hzn. en Co. aldaar een stamkapitaal van 50,000 voor een londs tot verpleging van tuberculose patiënten. VLISSINGEN, 22 MEI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF DINSDAG 25 MEI ,.r,q Broodkaart. '.n.vwmo Voor de 128e broodkSafW'effiÖ'gëi^t van Vrijdag 28 Mejf'fot én «ft? Zatct- dag 5 Juni, diénen de bruingëkleuWé kaarten met groenen ondergrondj'Afê wi'ttebroóifék'aarten, aanvullingskaarten vonr wittebrood en dagbroodkaarten. Bloem en meel. De N.V. Meelfabrieken der Neder- landsche Bakkerij-te Atiddelburg deelt ipsde, rist; ffltj;DinsdagnfiiH Woens dag asiet rBWevejten kunnen, -aangezieii bet personeel-dan iinetyve'rtöf is. Waar de bakkers-,niet kunnen Jwacllr ten itqt Vrijdag zullen de (hoeveelheden bloem en meel bij de- bakkers' worden thuis bezorgd in hunne magazijnen of pakhuizen, franco geleverd, zullende de betreffende Ibezorgloonen boven de ge bruikelijke 60. cents naderhand worden in rekening gebracht. Onze magazijn^ meester J: A. S'techer zal bij'de; afleve ring tegenwoordig zijn, om wolgens bij gaande lijst te constaleeren dat de afle vering' behoorlijk geschiedt door dè auto's van dën vrachtrijder Corttifii'. Donderdag a.s. rip r'ou do 2 ui in "i0)iov j "'iov/ Rijkssuikerkaart. In -het tijdvak van Maandag 24 Mei tot en met Zondag 30 Mei zullen geldig zijn de bons no. 33 en 34 van de Rijks suikerkaart. De aandacht van belanghebbenden zij' er met nadruk óp gevèstlgd, dat dé inlevering-van dei bons nos. 29 tot en met 32 aan het Rij'kskantöor voor suiker tot uiterlijk Maandag 14 Juni 1'920 kan plaats hebben. Aan verzoeken om te Iaat ingeleverde bons alsnog te dóen verzilveren zal thans in het algemeen niét meer dan bij hooge uitzondering voldaan wotdèn. Normaal margarine. Bon- 9 van de fralrmaaf margarinea kaart voor -het zevende tijdvak is gek- dig van Vrijdag 21 Mei tot èn mét Vrije dag-28-Mei. èi nsmsgriot ad uJtjJ Het badseizoen. Hc-(!éfi" wófdt hef baiföelzóen- geo pend. Voorloopig zal van de baden nog wel niet, vee| gebruik worden gemapki, want' het weer dat Wij deze Meimaand tot nog toe hebben gehad, is allesbe halve köméfachtig.' Het vorige jaaj had den wij gedurende de geheele maand Mei zeldzaam, prachtig weer en voor de opening van hêt seizoen waren zelfs de strandstoelen reeds druk bezet. Het is te hopen dat wij gedurende de Pinksterdagen nu wat beter Wéér1 zuï- j lehukrijgsn,1 want voor een gezellig i- strandleven is goed weer de voornaam ste factor. Wie dezer dagen een bezoek

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1