11T 4S8e *JaargaMg 1920 De Huwelijksdag "oEMEENTEBEsfüUR KAMEROVERZICHT. WOENSDAG 19 MEI. FEUILLETON BINNENLAND g«gB*«HgiS5itSBa^ggBMB^»a«»a««i9^^ lawwaancta VL1SSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS ym 14 regels: ƒ1.— voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen Van 15 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent. FONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dragen: Vorige opgave 18713.56 -]hr. B„ Den Haag 5.— Zeeuwsche vereenigrng „Zee- alndia", Rotterdam21. Mr. J. G. I- N. T., Rotterdam 250. Totaal J8989.56'/2 BAD-EXPLOÏTATIE. Burg, en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis le. dat de zeebaden geopend zullen wor den op Zaterdag 22 Mei ra.s. 2e. dat voor het badseizoen 1920 de vol gende tarieven zullen gelden. Tarief voor de baden. Abonnementskaart voor één per soon (geldig voor één bad per dag) ƒ10.— .Maandkaart voor één persoon (gel die voor één bad per dag) 4-— Abonnementskaart voor meerdere leden uit één gezin, mits eene hoofdkaart genomen zij (ieder) fi. Maandkaart voor idem (ieder) '3. Voor eene badkaart voor één bad 0.50 Voor een boekje van 10 kaarten, •elk voor één bad 4. Voor eene badkaart voor één bad voor kinderen beneden de 14 jaren w 0i25 "Voor een badkaart voor één „volks- bad" welke geen recht geeft op badgoed 0.10 Maandkaart voor'één persoon (gel dig voor één volksbad per dag) 1.50 Aan ieder bader wordt ,verstnekt een zwembroek of een badcostuum en een badhanddoek en wel een -zwembroek en - eene badhanddoek a ƒ0.10 per stuk en een badcostuum a fO.fb per stuk, terwijl -eene badmuts wordt verstrekt tegen betaling van 0.10 per stuk. Voor ieder stuk linnengoed meer wordt in rekening gebracht ƒ0.10. Tarief voor de strandstoelen. Vöor 'het gebruik van een strandstoel wordt 10 cent per uur of gedeelte daarvan geheven. Dagkaarten (behalve Zondags) worden afgegeven voor 40 cent. Abonnementen en badkaarten worden af- gegeven onder de volgende voorwaarden 1. dat geen losloopende honden op het badterrein en geen honden, in de badkoet sen of in hét zeebad worden medegeno men 2. dat bij langer gebruik van eene bad koets dan 40 minuten voor ieder kwartier of gedeelte daarvan ƒ0.20 -extra zal wor den betaald 3. dat baders, die zich naar hei oor- deel van het badpersoneel te ver in zee wagen en op het sein van dat personeel niet onmiddellijk terugkeeren, de verdere toegang tot het baden wordt ontzegd zon der terugbetaling van eventueel betaalde bad- of abonnementsgelden 4. dat baders zich niet langer in bad costuum op het terrein bevinden dan noo- dig is om zich uit badkoets of cabines raaar het water te begeven ot omgekeerd. 5. dat in het gemengd bad alleen in bad costuum wordt gebaad. Kinderen beneden 10 jaar worden zonder ,geteide niet in het Volksbad toegelaten. Vlissingen, 14 Mei 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. (Naar het Engeisch) Door M. HELLEMA. 36) Toch had Daura er nog lang over gedacht in de nachtelijke uren, terwijl zij trachtte een of ander plan te beden ken, dat meer of minder veilig was. Zij was niet tot een beslissing gekomen, en nu plotseling was haar gezichtspunt geheel veranderd. Hier was een van de verloren dasspelden in het bezit van Vane Erskine Daura herinnerde zich, dat eens, toen Vane als klein meisje het kasteel had bezocht met Kerstmis, zij hare twee jongere nichtjes had zoeken over te halen geconfijte vruchten te stelen, welke de huishoudster haar niet had willen geven. Zij hadden verontwaar digd geweigerd, meer omdat zij van de oude vrouw hielden en om hare wen- schen te eerbiedigen, dan wegens ern- stige gewetensbezwaren misschien, maar Vane had den diefstal toen alleen gepleegd. Zij had de vruchten meege nomen naar de schoolkamer gedurende een vrij uur en had ze voor de oogen van hare nichtjes opgegeten. Later berden Annira en Daura verdacht en daar zij niet wilden zeggen, wat ze wisten, werden zij beiden door haar TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Vijf dagen heeft de Kamer gerust en vandaag zette ze de debatten over de Lager Onderwijswet voort. Vooraf re gelde zij haar werkzaamheden. Zoo be sloot zij op den len juni de nominatie voor twee leden van de Rekenkamer op te maken. Verder, dat Vrijdag a.s. de interpellatie-van den Tempel, in zake den steun aan werkloozen met name sigarenmakers zal behandelen. In het geheel mag die behandeting niet meer dan anderhalf uur duren. Tot de Lager Onderwijswet komend, verwierp de Kamer het amendement- Ossenóorp om uitdrukkelijk ook de eer biediging der politieke neutraliteit in de ■wet op te nemen. Evenzoo verwierp ze ditmaal met 73 tegen 2 stemmen - het amendement-van Ravesteijn, om bij de formnleering van het doel van het onderwijs de „christelijke" deugden te schrappen. Nadat eenige amendementen van den lieer Ossendorp, in zake pensioen en wachtgeld, van de baan waren, nam de minister over een amendement-Otto, waarin wordt bepaald, dat een onder wijzer, die Tweede Kamerlid wordt, de helft van zijn salaris als nonactiviteits- tractement zullen ontvangen, gelijk alle ambtenaren dit krijgen. Binnenkort wordt dit punt principieel geregeld en daarom had de minister -geen bezwaar tegen overneming. Het wordt- tijd, dat deze grove onbillijkheid van het eten van twee walletjes eens wordt weg'ge- genomen. De gebroeders Ter Laan ble ken het niet met elkaar eens te zijn. jan, •die van zoodanig tractement geniet, was voor behoud, Kornelis, die het niet heeft, was er tegen. De schoolartsen zullen, volgens dit ontwerp ressorteeren onder de districts schoolopzieners. Hiertegen hadden ve len bezwaar, omdat men het beter acht te, dat dit geneeskundig toezicht bleef onder het algemeene geneeskundige Staatstoezicht. Hoewel de minister zich daartegen verzette nam de Kamer het amendement-Scheurer en Ketelaar aan met 37 tegen 33 stemmen. Het instituut der school-artsen blijft dus een rijks instituut en komt niet onder de kosten van de gemeenten te vallen. De aanstelling van de surnumeraire onderwijzers joeg wat stof op. De heer Otto wilde dat de gemeente ook een surnumeraire zal aanstellen ais de bizondere school dat doet. Doet de ge- •eente dit dan moet ze <Een surnume- rairen van de bizondere school ook voor haar rekening nemen. Op die wijze kan dan het aantal worden opgedreven. Tegen dit stelsel verzette de minister zich. Hij kon de consequenties daarvan niet aanvaarden. Op die wijze werd een klein groepje personen in de gelegenheid gesteld om de gemeente op kosten te jagen. Door die redenen waren de hee- ren Ketelaar en Gerhard ook tegen het .amendement. De laatste vond het een kleine poging om toch vooral zelf tn het minimale de gelijkstelling te eisdien. Het amendement-Otto werd natuurlijk verworpen. Wijziging Invaliditeitswet IZooais bekend, is door den minister \:&>i arbeid een wetsontwerp ingediend tot wijziging der Invaliditeitswet om te gemoet te komen aan de bezwaren der gemoedsbezwaarden. gouvernante gestraft voor Vane's fout. Ofschoon zij haar gered hadden door haar zwijgen, liet zij hen straffen, zon der iets te zeggen. Geen van de meisjes Score had dit voorval vergeten, of schoon het reeds twaalf jaar geleden was. Dan was er nog eene herinnering, welke Daura niet van zich af kon zetten op dit oogenblik. Als kind had Vane den naam gehad, heel gelukkig te zijn in het vinden van geld. Zij raapte dik wijls zesstuiverstukken, shillingen en goudstukken van de straat op, en werd geprezen als -een oplettend, schrander meisje. Maar toevallig werd zij eens betrajjt bij het bestelen van haar vaders beurs. Haar kindermeid had dit aan die van de meisjes Score verteld, geduren de een bezoek op Sltye, en Daura, die wakker lag, had het gehoord. „Zou zij denken, dat ik de speld niet herken vroeg Daura zich verwon derd af. „Of kan het haar niet schelen en tart zij mij, omdat ik haar ook niet wiide beschuldigen van te hebben ge stolen, toen wij nog kinderen waren Daura was ook benieuwd of de detec tive misschien toch oprecht was en hij Vane Erskine verdacht van de juweelen te willen stelen. Het scheen al te vree- selijk, ai te schandelijk om waar te zijn, dat Vane als volwassen vrouw nog een dievegge zou zijn en toch wat moest zij denken van het robijnen hart „Als. ik maar vijf minuten met George jion praten dacht zij. Dii wetsontwerp ontheft den £e- moedsbezwaarde van de verplichting om zegels te plakken of te doen plak ken, mits de bezwaarde een schriftelijke verklaring ondetteekent, dat hij tegen elke verzekering bezwaren heeft en dan ook niets verzekerd heeft. Een on ware inlichting wordt krachtens art. 395 gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geSdboete van ten hoogste driehonderd gulden. De gemoedsbezwaarde werkgever of de werkgever van een gemoedsbe zwaarden arbeider'moet dan geen ae- g'els plakken, maar moet loonlijsten in vuller., aie hij aan den Raad van 'Ar beid inzendt en betaalt aan den ontvan ger der directe belastingen. Dit bedrag is hei bedrag der verschuldigde zegels, verhoogd met 50 'voor administratie kosten. Veien. die tot nu toe gemoedsbezwa ren hadden, wendden zich reeds tot den Raad van Arbeid met de mededeeling, dat zij niet langer bezwaren hadden te gen 'de wettelijk opgelegde verplich ting. De financieeie nood der gemeenten. Burg. en Weth. v,an Arnhem hebben aan de Tweede. Kamer een adres ge zonden, waarin zij naar aanleiding van het door Burg. en Weth. van Amster dam, Rotterdam, Utrecht en Leiden en het bestuur van tie vereeniging van Nederlandsche gemeenten, mede na mens andere gemeentebesturen, tot de Kamer gerichte adres in zake het wets ontwerp betreffende de verruiming van het gemeentelijk belastinggebied, a.a. zeggen „Daar ons verzocht is, de onöertee- kening mede namens ons college te doen geschieden, en wij aan het ver zoek niet hebben kunnen voldoen, stel ten wij er prijs op. uwe vergadering mee te deelen, dat wij ons met de alge meene strekking van het adres veree- nigende, omtrent één belangrijk punt een reserve meenen te moeten maken. Het adres wil een volkomen vrije in richting der plaatselijke inkomstenbe- lastnig, waarbij noch de progressie aan regelen gebonden, noch het hoogste heffingspercentage gelimiteerd zou zijn. Blijkens het Eindverslag heeft de commissie van voorbereiding eenstem mig geadviseerd, de plaatselijke inkom stenbelasting aan zekere regelen ge bonden te houden, ai werd de in de bestaande wet daaromtrent vervatte regeling afgekeurd. Wij zijn met de commissie van mee ning, dat wij geen bezwaaT zouden hebben tegen een oplossing ais door de regeering voorgesteld, d.w.z. tegen een uitsluitende bevoegdheid tot op- centenheifmg op de rijksinkomsten- en vermogensbelasting, en dan tot een aantal van bijv. 150, wanneer tegelijk met de inwerkingtreding van die bepa ling tot stand kwam een dusdanige her ziening van de financieeie verhouding tusschen rijk en gemeenten, dat ook de thans zwaarst belaste, gemeenten hier mede voldoende waren gebaat. Zulk een oplossing zou zelfs in menig opzicht de voorkeur verdienen." Het besinït van den bouwvakarbeiders bond. Yan werknemerszijde wordt het vol gende geschreven Zooais uit de berichten dienaangaan de gepubliceerd, reeds gebleken kan zijn, heeft het huishoudelijk congres van den Algemeenen Nederiandschen Bouwvakarbeidersbond in zijn zitting van Vrijdag 14 Mei het collectieve con tract, door den Landelijken Bond van Patroonsvereenigingen in Nederland Weldra verscheen de Deken van Caniford en toen kapitein Mac Rimmon. Aiastair groette Vane eerst en wisselde slechts eenige koele onverschillige woorden met Daura. Zij voeide zich -eenigszins gekwetst en boos, ofschoon zij de oorzaak er van begreep. Het was hard, verkeerd te worden begrepen, nu zij zooveel behoefte had aan vriende lijkheid en sympathie. Het meisje had medelijden met zich zelf, en terugden kend aan haar lange, vervelende nacht waak, zou zij gaarne eens hebben uit geschreid op iemands schouder, het deed er niet veel toe wiens. Toen plot seling zag zij zichzelve schreiend op Troy's schouder en alle begeerte naar tranen verdween. Zij zou hebben ge lachen om zulk een dwaas denkbeeld, als zij maar zeker was geweest, dat hij veilig was. Maar dat wist zij niet. De minuten kropen voorbij en hij kwam niet. Vane verklaarde, dat zij honger had. Skye gaf haar altijd een goeden eet lust. „Ik veronderstel, dat je niet op meneer Troy wilt wachten, Daura?" vroeg zij, alsof die vraag een antwoord noodig had. „Natuurlijk niet I" antwoordde Dau ra bijna scherp. „Wij wachten met het ontbijt nooit op iemand, dat weet je, Vane. Het is nu een beetje over negen en het ontbijt zal zeker gereed zijn. Zullen wij gaan, oom Edward De Scores hadden geen geld, maar er waren op Duniilm altijd lekkere din- aaftgeboden, verworpen. Het medege deelde behoeft eenige nadere aanvul ling. Daartoe diene het volgende Voor wat de algemeene bepalingen van. het aangeboden contract betreft, kan het congres zich vrijwel algemeen met het gebodene accoord verklaren. Op eenige punten werden aanmerkin gen gemaakt, zooals op de voorge stelde regeling tot uitkeering bij ziekte, welke n'aar het oordeel van het con gres, bleef beneden de verwachtingen, terwijl ook het feit, dat van patroons zijde niet de geringste neiging getoond was i'n de richting van vacantiebepalin- gen mede te werken, ernstige ontstem ming wekte.- Waar het gebodene evenwel voor een aantal .plaatsen voor het eerst rege ling van de rechtsposite in uitzicht stel de, verklaarde het congres zich in meerderheid voor aanvaarding van de algemeene bepalingen van het aange boden contract. De 1-oonvoorsfeilen zijn met op drie na algemeene stemmen afgewezen, ter wijl naderhand nog de verklaring na mens -deze drie bij het congresbestuur inkwam, dat zij ook geacht wilden wor den te hébben tegengestemd. Besloten werd een schrijven aan de bestaren var de beide patroonsorgani saties te zenden, waarin van de verwer ping van'het gebodene werd kennis ge geven, onder opmerking, dat men ten allen tijde bereid is nieuwe loonvoór- stc-llen van patroonszijde in overweging te nemen en een collectieve overeen komst aan te gaan, indien deze voor stellen aan redelijke verwachtingen voldoen. In til van plaatsen, onder welke de meeste steden, komen de moderne en ook de syndicalistisch georganiseerde bouwvakarbeiders nu zonder collectie ve overeenkomst te werken. Dat dit aanleiding zal geven, om individueel de gewenschte arbeidsvoorwaarden te verkrijgen, ligt voor de hand. Het congres aanvaardde volkomen de consequentie, die uit dezen toestand zal voorivloeien. De ongeregelde bedrijfsgang, die het gevolg zat zijn van de gevallen beslis sing kan verdwijnen, zoodra de pa troonsorganisaties zich bereid verkla ren/voldoende rekening te willen hou den met de arbeidsvoorwaarden, zooals die nu 'door meer dan 35.000 georgani seerde bouwvakarbeiders worden mo gelijk geacht. De papierramp. Wij ontleenen aan een artikel van het „Hbld," „Weldra zal de prijs van het papier zóó gestegen zijn, 'dat verschillende •oouuranten en periodieken wel zuilen moeten verdwijnendat behoorlijke boeken studieboeken, schoolboeken, wetenschappelijke publicaties bijvoor beeld eenvoudig onbetaalbaar wor den. Tot groote schade natuurlijk van onze volksontwikkeling, om van de ma- terieele nadeelen. voor duizenden men- srhen maar niet eens ie spreken. Laat ons een paar voorbeelden geven uit ons eigen bedrijf. Vóór 1914 en in den eersten tijd van den oorlog was de prijs van couranten papier 11 cent per K.G. Begin 1916 be gon de groote voortdurende stijging, die tot een hoogste niveau van 45 cent leidde. Na den wapenstilstand trad een da ling in na verloop van eenige maan den was er zelfs voor even minder dan 30 cent papier te krijgen. Maar het duurde niet lang een nieuwe stijging trad in tot een prijs van 41 cent was bereikt, en wie nu courantenpapier be stelt, moet 59 cent per K.G. beta len. Een sprong van bijna vijftig in het buitenland is het nog erger, daar zijn de prijzen nog hooger. Voor een tekort aan papier behoeft in ons land niet gevreesd te worden. Papier zal er voldoende zijn, maar duur, peperduur-. Het vrouwenkiesrecht in de praktijk. Bij de Maandag te Maastricht gehou den gemeenteraadsverkiezing de eerste hier te lande waarbij de vrouw het kiesrecht heeft uitgeoefend zijn gekozen 22 roomsch-katholieken, 7 so ciaal-democraten en 2 vrijzinnig-demo cratische leden. Ter beoordeeling van dien uitslag het volgende uit een artikel van de „Lim burger Koerier" (r.k.) van Zaterdag avond Vijf-en-twintig zetels telt de Maas- trichtsche raad van heden, en van die 25 bezetten de katholieken er 13. Van de 12 anderen zijn er 9 in handen van de S. D. A. P.. 2 in die der vrijz-demo- craten en 1 in die van den Economi- sehen Bond. Een-en-dertig zetels zal de raad van Groot-Maastricht op overmorgen tellen, indien de katholieken er niet meer dan 16 behalen, za! hunne positie dezelfde gebleven zijn. indien meer, dan komen zij winnend uit den strijd, indien minder dan hebben zij het bestuur over de oude St. Servaas-veste verloren. Aan dezen strijd gaan niet alleen de mannen en vrouwen van oud-Maas tricht, maar ook de bevolking der nieu we buitenwijken van Groot-Maastricht meedoen. Bevolkingen, die in het lan delijk gedeelte veel katholieke maar ook in de arbeiderswijken veel socialis tische kiezers en kiezeressen tellen.Voor de vrijzinnige groepen is van deze nieu we stemdistricten weinig aanwas van hun kiezerstal te verwachten. Met stelligheid te voorspellen valt daarom de uitslag niet. De katholieken wonnen dus 9 zetels, de vrijzinnig-democraten bleven op 2, der sociaai-democraten verloren er 2 niettegenstaande een krachtige propa ganda en voor den Economischen Bond ging de eenige zetel verloren. Maastricht is op 1 Januari uitge breid tot een gemeente van 50,000 inwoners het aantal raadszet'els moest in verband daarmede van 25 op 3i ge bracht worden. gen te eten en haast niets ontbrak er, dat noodig is om het leven aangenaam te maken. Lord Gorme's vijanden zei den, dat die schilderachtige en knappe familie zeer populair was bij de winke liers, en de rekeningen van de Scores verdeeld werden over andere klanten, zoodat de geheele omtrek betaalde voor het onderhoud van de kasteelbewoners. Lord Gorme en zijn twee dochters moesten toch leven Wie kon hun iets weigeren, behalve dan een hardvochtig bankdirecteur. De pap was gegeten en er kwam een stevig gerecht op tafel. En nog steeds geen spoor van Troy. Eindelijk, toen zij nog bezig waren met broodjes en jam en een tweeden kop koffie of thee ge bruikten, verzamelde Daura al haar moed ont Douglas te vragen, of Troy in zijn kamer ontbeet. „Er is geen bevel voor gegeven, dat ik weet", zeide hij, en zijne oude oogen ontmoetten die van Daura met een blik vol uitdrukking, die haar bloed deed verstijven. Zij begreep maar ai te goed, dat hij wilde zeggen „misschien is er een heel goede reden, waarom van morgen nog niets gehoord is van den Amerikaanschen heer." Het meisje durfde niet luid te ant woorden, maar hare oogen zeiden „Om 's hemels wil, Douglas, ga ter stond eens hooren onder een of ander voorwendsel, of hij in zijn kamer is De hofmeester begreep haar heel goed en verzekerde haar met een blik, Te water laten „Tosca" Van de werf der Ned. Scheepsbonw- maafsch. te Amsterdam is met gunstig gevolg te water gelaten het dubbel- schroef-motorvrachtschip „Tosca" in aanbouw voor de Noorsche reederij Messrs. Winge Co. te Kristiania. De hoofda.fmetingen zijn lengte tusschen de loodlijnen 114.30 M.. grootste breedte 15.62 M., holte tot hoofddek 7.77 M., deplacement bij een gemiddel den diepgang van 24'—3" 6966 ton (van 1016 K.G.) Het schip is gebouwd volgens de1 voorschriften der hoogste klasse van het Noorsche Bureau Veritas. De voort beweging geschiedt door 2 Werkspoor- Diesel-motoren eik van 1400 I. H. P., die het schip een snelheid zullen geven van I knoopen per uur. De dubbele bodem is ingericht zoowel voor water- baflast als voor vloeibare brandstof. De geheele machine-installatie wordt vervaardigd door de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen i£ Spoorweg- materieel genaamd „Werkspoor" te Amsterdam. Een „droge kermis". In Groningen is dit jaar de kermis dat hare bevelen zouden worden uit gevoerd. Eenige minuten later gaf een schotel warm gebak hem gelegenheid zich over haar heen te buigen. „Die heer is daar niet, Mylady", fluisterde Douglas met een onderdrukte er. sidderende stem. Een oogenblik scheen alles rond te draaien voor Daura's oogen. Zij was nog nooit flauw gevallen, maar nu vreesde zij er voor. Ze had al te veel doorgestaan, om nog een slag te kun nen dragen en zulk een slag en uiterlijk kalm te blijven. „Waarom ben ik niet dankbaar voor zulk een tijding?" Waarom hoop ik niet, dat hij voor goed van de baan is?" vroeg zij zich zelf. En die vraag bracht haar weer tot zich zelf. Neen, zij zou niet flauw vallen De zwarte wolk trok langzamerhand op en zij kon weer helder zien. Ieder was nu klaar met zijn ontbijt. Den hemel zij dank, zij kon ontsnappen En over eenige mi nuten zou zij misschien weten, of de zwarte Bretonsclie kamer een nieuw of fer had gevoegd hij haar lijst van reeds vergeten slachtoffers. Allen, die aan tafel waren geweest, gingen nu weg. Daura bekommerde zich er niet in het minst om, dat Alas- tari en Vane naar het korfbalveld gin gen om er te spelen, zonder haar te raadplegen, nog veel minder haar uit te noodigen mede te gaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1