ERMAN IROUWER IENSCH r lieden De Huwelijksdag DEN. XJD fbode rijsopgaaf »Sffeurs. J Ml d delburg Iterdam. lerman :rschillerde ver- PAARDEN, die |worden verkecht. DONK, Hofleve- :h bij Tiel. RECHT Iwait Tel.1489 [brlkant en lier In luitenlandsche (etten. enz. |tegen fabrieks- gbaar. vanaf f 30.— ars. latrersgen. abriekskantoor in ng en Correspon- loutine verebcht, loaerne talen en |bevelenswaardig. bureau „Vliss. W ANKER Vlissingen. s j.JI FFRODW ge- Brieven ittteis „Vliss. Courant". IFEELINO bij A. praai 131. :ster lin van twee per lof Zaterdags Buskenstr. 65. Iflinke ^rouw KUILER, veg 62 AN DISHOECK vraagt met 15 lof vast. Brieven len Milderstraat Palingslraat25 oedig mogelij k ieisje. lavonds tusschen /iaatschappij m kvaart I Vliss. ïlM, (.it. in 1 i. Solt, (81.111 HI I bekomen I.V Transporten l.b Erven G. VOS; |B EENHOORN: loos fERHOUT I pebrs. BU1TEN- rteering bU VAN ZATERDAG IS MEI. - Ho. 114. Brieven uit de Hofstad Zondagsrust en vermaak. Tot de eigenaardige verschillen tus schen een groote stad en een kleinere en tot de typische kenmerken van de residentie in het bijzonder behoort de plaats die de Zondag in het leven der groote stadsbewoners en dan weer spe ciaal der Hagenaars inneemt. Nu de nieuwe voorstellen in zake de Zondags wet de gemoederen in beweging bren gen, is liet de moeite waard eens op het karakter van den Zondag te wijzen, gelijk dat in den Haag uitkomt. Natuurlijk wordt er op Zondag niet gewerkt en tot de winkels die den gan- schen dag geopend zijn, behooren slechts naast enkele uitzonderingen de snoepwinkels. Die moeten het nu een maal voor een goed deel van den Zon ddag hebben de beurzen zijn pas ge vuld, ledigheid doet verlangen naar iets bizonders en de snoeplust komt al gauw boven. Behalve dat zijn het zoo als te begrijpen valt de café's, die op Zondag geopend zijn. Nu is dit opval lend, dat het voornamelijk de arbei dende klasse is die den Zondag als uit gaansdag benut. Zelfs in de ineer eer- ste-rangs café's bevindt zich Zondags avonds een ander publiek dan bijvoor beeld Vrijdagsavonds het geval is. Dooi de andere klassen van de maatschappij wordt de Zondag niet in de eerste plaats als uitgaansdag gebruikt. Zon dagsavonds gaat een groot deel van den Haag juist niet uit omdat die avond nu eenmaal te roezemoezig en te „bur gerlijk" is. Ook de Zondagmiddag heeft een eigenaardig karakter, omdat dan ook het „élite-publiek" niet op de straat verschijnt. Het meest verschilt het uiterlijk van de winkelstraten in het centrum op Zondag en andere dagen. Het is bijna verrassend 0111 op een Zon- dag-midddag door deze straten te wan delen. Op de weekdagen is het daar een loom geflaneer van dames en hee- ren, zich streelend met het genoegen van kijken naar al het geëtaleerde schoons. De taerooms zijn propvol van uitrustende dames en kinderen. Maar 's Zondags is het heet anders. Dan lijkt het veel op een georganiseerde optocht van speciaal stijf-gearmde paren, die meest zwijgende voprtioopen, vaak zonder naar de winkels te kijken. Ze loopen om te loopen en ze vinden het schijnbaar behagelijk om dat in kudde te doen. Wat daarin het aantrekkelijke is, is niet duidelijk. Maar het psycho logische verschijnsel is er en het valt ook in Scheveningen waar te nemen, waar het dorpselement onuitroeibaar is en vooral 's Zondags voor den dag komt. De Oude Scheveningsche weg en zijn verlengde, de Dorpsstraat, geven 's Zondags een typisch beeld van een klein dorp. De kleurige kleeding van de vrouwen en meisjes geven een bont décor-aan de straten, waarbij de lee- lijke zwarte-mannen-pakken met de onnoozele petten bijna belachelijk af steken. Scheveningers hebben over het algemeen buitengewoon domme ge zichten en het gans-achtige in hun loop verschilt alleen hier in, dat ze graag op een lange rij naast elkaar loopen, in plaats van achter elkaar. Overigens is hun gang die van een gans, wagge lend en wiegelend op de platte voeten, die sloffend vooruitgaan en neergezet worden gelijk turftrappers het plegen te doen. Zoo drentelen zij van af de ke(k aan het strand tot aan de Kerk- (Naar het Engelsch) Door M. HELLEMA. 33} „Zeker is het in elk geval, dat de kamer bestaat, wat haar oorspronkelij ke bestemming ook was en de zoon van Alexander den Gierigaard (Roode Ronald geheeten naar zijn vuurrood haar en roode gelaatskleur) maakte de Kanier van den Gierigaard nog belang wekkender door er een nog geheimer bergplaats in te maken. Deze draagt den naam van de Verstopplaats van den Rooden Roland, en werd eerst in de achttiende eeuw ontdekt door een lid der familie, die van haar bestaan had gehoord en hoopte daar schatten te vinden. Hij werd teleurgesteld maar bij vele gelegenheden hebben de Scores later gebruik gemaakt van de Verstop plaats van den Rooden Ronald, vooral in de onrustige dagen van Prins Charlie toen geld en juweelen, behoorende aan de Koningsgezinde partij, er met goed gevolg verborgen werden." „Is dat alles vroef Nira. „Ja, dat is alles wat er van de Ver- s'opplaats van den Rooden Ronald staat." „Maar jij leesl verder en 't schijnt je te interesseeren." „Het is alleen over de zwarte Bre- hoflaan om daar de „bossies" in te kuieren. Keeren wij even tot ons uitgangspunt voor dezen brief terug. Het ontwerp- Zondagswet wensclit openbare verma kelijkheden te verbieden tenzij de ge meenteraad ze toelaat. De eenige openbare vermakelijkheid, die daarover het meest verstoord is, is de voetbal- vermakeijkheid. Misschien sluiten de bioscopen zich daar bij aan. De thea ters en concerten, die kunst brengen behoeven om de Zondagswet niet te treuren, want Zondag is bij lange na niet de beste dag. Het zou dus heusch geen dood-zonde zijn Wanneer de pu blieke vermakelijkheden op Zondag ge sloten werden. Zelfs de café's Er blijft buiten dat alles nog genoeg te genieten over en wanneer deze geforceerde Zon dagsrust er toe leidde dat men de stad uitwandelde naar buiten waar ruimte is en frissche lucht, dan zou de Zon dagsrust naast andere kwaliteiten ook die van een hygiënisch belang kunnen laten gelden. En dat ware dan niet het zwakste van de argumenten, dat voor de Zondagsrust werd aangevoerd. Er werd veel drukte gemaakt tegen dat ontwerp, maar het is toch eigenlijk niet de moeite waard. De vorm van de wet is ongelukkig omdat het hier een belang voor het geheele land geldt en het dus niet aangaat om dit plaatselijk ter behartiging aan de gemeenteraden over te laten. De bedoeling van de v/et om den arbeid op Zondag tot een minimum te beperken, kan niemand af keuren. Op Zondag wordt alieen ge werkt in de „vermaak-bedrijven" De overgroote massa wil deze niet stilleg gen omdat dan de Zondag niet meer uitgaansdag kan zijn. Om dit punt con centreert zich het gansche vraagstuk van de Zondagsrust. Het zou dus henscli niet een vreeselijke gebeurtenis zijn wanneer er naar gestreefd werd om nog meer te beperken. De Arbeids wet helpt er reeds aan mede door te bepalen dat gemis aan Zondagsrust moet vergoed worden met vrijen tijd op de weekdagen. In die richting is reeds zeer veel te bereiken omdat daar door van zelf alles nagelaten zal wor den wat niet onmisbaar is op Zondag, terwijl wat er overblijft duur wordt betaald. Wij zouden het juist voor de groepen der bevolking voor wie de Zondagsrust de gelegenheid biedt voor herademing van het werken, zeer gewenscht vinden wanneer hun vermaak minder aan de stad en meer aan de vrije natuur werd verbonden. Zoovele steden bieden de gelegenheid tot uitgangstochtjes naar buiten en wie zich daarbij eenige moei te getroost, zal spoedig ervaren dat hij zich een zeer genoeglijken Zondag kan bezorgen zonder iemand te noodzaken voor zijn „plezier" te werken. Indien in die richting meer werd gezocht naar een oplossing, was het vraagstuk van de Zondagsrust zeer gemakkelijk. EIBER. De zuivelpolitiek van de regeering. Meermalen wezen we op de enorme schade, aan de zuivelpodructen berok kend door de crisisbepalingen ten op zichte van de zuivelindustrie en den -export. Ondanks alle klachten hield minister van ljsselstein zich doof de bepalingen bleven. Een 14-tal vereeni- gingen hebben onlangs gerequestreerd en een audiëntie op 14 April was daar van het gevolg. De minister bleek nu tot eenige tegemoetkoming bereid hij wilde den uitvoer van melk en zuivel producten toestaan. Maar alweder on der voorwaarden, n.l. deze ie. er moet voldoende melk voor het binnenland beschikbaar biijven 2e. de prijzen mo gen niet hooger zijn dan die van dit jaar. De vrijheid moet dus gekocht worden. Nog altoos schijnt dus de mi nister het onrechtvaardige hiervan niet in te zien. En toch lijkt het ons voor tonsche kamer. Oom Edward zegt, dat er een geheime ingang werd vermoed, maar dat die waarschijnlijk niet bestaat daar vele deskundigen ér te vergeefs naar hebben gezocht. Hij denkt, dat, als de verhalen over verdwijningen waarheid bevatten, er touwladders werden neergelaten van boven naar de vensters, en dat de vensters den vol genden dag niet gesloten werden ge vonden. Hij zegt „Maar wij stellen nu geen belang in de zwarte Bretonsche kamer, wel „Ne-en, niet bijzonder „Lees er dan niet over, lieve. Dat is maar tijdverspilling. Zullen wij toch maar de Verstopplaats vertrouwen Het lijkt toch haast niet mogelijk, dat vreemdelingen ze kunnen vinden. En als ik mijn juweelen niet dragen moet of ze onder mijn kussen leggen, dan kan ik geen andere plaats bedenken." „Ik heb er een bedacht riep Daura uit. „Die is veiliger dan de Verstop plaats, nu oom Edward's boek daar zooveel van heeft gezegd." „Heb je een andere plaats bedacht Waar Daura antwoordde niet dadelijk.Toen zeide zij, zonder haar zuster aan te zien „Jij hebt een geheim voor mij. Nu wil ik er ook een voor jou hebben. Als ik je de plaats, waaraan ik dacht, meedeelde, is er iets anders, waarover ik niet wil spreken, dat ik je ook moest zeggen, opdat je 't zou kunnen begrij pen. Bovendien is het misschien goed, dat je niet weet, waar de juweelen ver borgen worden. Dan ben jij er niet ver- de hand te liggen. Waarom ioch moe ten bepaaldelijk aan één industrie, aan één breede categorie van menschen lasten worden opgelegd, welke voort vloeien uit den wil der Regeering, dat de consumptiemelk een bepaalden prijs moet doen, niet hooger Waarom wordt niet evenzoo gehandeld ten aan zien van fabrikanten, die de producen ten zijn van even onontbeerlijke levens- benoodigdheden, welke wegens den hoogen prijs voor een groot deel onzer bevolking moeilijk zijn te bekomen Of, indien men dien weg niet opwil, waarom deelt men de lasten der goede mellcvoorziening niet over héél de bur gerij, door de kosten uit de Staatskas te betalen Dat ware o.i. redelijk. Maar onredelijk is het in hooge mate dat onze zandboeren, die hard moeten ploeteren voor hun brood en straks moeite ge noeg zullen hebben om het hoofd boven water te houden, om hun melk en zui velproducten worden besnoeid om Ja, waarom, waarvoor-? Ten behoeve van den belioeftigen arbeider, den ar men proletariër Slechts voor een deel. De meeste metkgebruikers vindt men onder de betere klassen in den midden stand en wat daarboven uitgaat. Dat zijn dus menschen die het allen beter hebben dan.onze zandboeren. Zij ont vangen feitelijk zooals het orgaan van den F. N. Z. schrijft een aalmoes van de plattelandbevolking. De minister heeft dus weer zijn eischen gesteld, en de organisaties heb ben te overwegen of zij zich daaraan kunnen onderwerpen, 't Za! wel moe ten, zei men verleden jaar. En als men tot hetzelfde besluit komt, dan zal het toch niet zijn zonder wrevel en bitter heid. De landbouw schijnt wel het stief kind te zijn van dezen minister van landbouw, nijverheid en handel. De mi nister, die zijn wil heeft gesteld, is wel zoo vriendelijk de regeling aan de be langhebbenden over te laten. Dit is op zich zelf te waardeeren, doch het geeft ook een zekere verantwoordelijkheid, 't Vorige jaar besloten de zuivelorganisa- ties, de regeling aan den minister over te laten. Het bestuur, van den F. N. Z. ziet nu evenwel de omstandigheden wat gunstiger, waardoor de eventueele taak der organisaties aanmerkelijk eenvou diger zal zijn. Het melktekort in het binnenland te dekken is niet zoo groot als verleden jaar de verhoudingen tot het buitenland zijn veranderd door den stand der valuta's en ten derde, er is aan het.departement van landbouw een merkbaar streven oin door samenwer king met de organisaties van belang hebbenden, tot een goede oplossing te komen. Uit deze redeneering zou men kunnen opmaken, dat genoemd be stuur geneigd is, zich maar weer te schikken naar des ministers wil. Niet allen zullen er ioo over denken. Een inzender, C. Busch protesteert in het Orgaan van F. N. Z. met kracht, en onderstreept de woorden van den heer Zwart te Borculo „Men keert geen re volutie met goedkoope melk, maar be vordert ze." Zijn vaste overtuiging is, dat niet uit de steden, maar van 't plat teland de opstand zal komen, en hij houdt vast aan de leus, alles in regee- ringshanden of alles vrij C. B. DE UIT RUSLAND TERUGGEKEERDE NEDERLANDERS. Een redacteur van het persbureau Vaz Dias heeft een onderhoud gehad met enkele der teruggekeerde Neder landers. Hieraan ontleenen wij het vol gende Op onze vraag hoe de toestand thans in Rusland was, kregen wij van ieder het gelijkluidend antwoord De toe stand is onhoudbaar. Het eten is er vreeselijk slecht. Alleen de ideaal-com- munisten en sovjet-leiders leiden er een weelderig leven. De rollen zijn omge keerd. De communisten zijn bourgeois geworden, die des avonds in hunne so ciëteiten groote feesten houden. Er antwoordelijk voor en je hebt toch zoo'n hekel aan verantwoordelijkheid. De vraag is maar, wil je vertrouwen in mij stellen „Natuurlijk, lieveling", zeide Annira niet een zucht van verlichting. „Ik zou er gaarne niets van weten. Als een dief dan trachtte het van mij te weten te komen, zou ik het niet kunnen zeggen. Dan moest hij mij wel gelooven. Maar dan kon hij eens naar jou gaan - „Als hij dat deed, zou hij toch de ju weelen niet vinden. Hij zou er niet dich ter bij zijn, dan eerst. En als hij mij dwong het hem te zeggen wat hij niet kan dan geioof ik nog niet,- dat hij ze zou kunnen krijgen. Hij zou dood geschoten worden bij de eerste poging" „ik kan niet raden, wat je bedoelt", riep Nira, terwijl een'huivering door hare leden ging. „Het lijkt een heel goed plan." „Het is wel wat vreemd. Maar ik geloof, dat het een ingeving is. Het is alleen jammer, dat we tot morgen moeten wachten." „Dat hindert niet", zeide Nira. „Van nacht zal er toch wel niets gebeuren Het is al twaalf uur en ik ben nog in 't geheel niet slaperig, jij V" „Ik niet, maar ik hoop jij wel, Nira. Geef mij de juweelen, terwijl jij gaat slapen. Ik zal ze bewaken als een vu rige draak." „Maar jij zult gevaar loopen, even als je van mij zeide, als ik ze droeg „Neen, want ik zal ze niet dragen. Bovendien kan ik schieten en jij niet. Je weet, ik heb de revolver, die Alastair wordt gewerkt. Maar hoe Alleen in de staatsinstellingen en dan slechts door de principieeie communisten. De andere ondergeschikten doen niets. In de fabrieken wordt alleen gewerkt voor het leger. Er is immers geen materiaal. De vrije handel bestaat niet meer. Alles is genationaliseerd. De vroegere bour geoisie verkoopt haar meubelen om daarvoor eten te kunnen koopen. Interessant waren de verhalen, die ons de heer ds. Schim v. d. Loeff, die in liet begin van liet vorig jaar de zaken van liet Nederlandsche gezantschap te Petrograd waarnam, en de heer J. J. Hoek, diens secretaris deden. Zij vertel den allereerst van hun verblijf in de Russische gevangenis, in Petrograd werden namelijk de gezanten, hun se cretarissen en al het overige personeel in het midden van het vorige jaar ge vangen genomen. Zelfs werdrieder, die de gezantschapsgebouwen betrad, ge arresteerd. Achter de deuren van de ge zantschapsgebouwen hadden zich ge wapende soldaten van liet Roode leger opgesteld tot bewaking. Na een gevan genschap van 14 dagen in Petrograd werden allen op veewagens naar Mos kou gevoerd en daar, na eenigen tijd in verschillende concentratiekampen te zijn ondergebracht, weder gevangen ge zet. De behandeling in de gevangenis, zeide ons de heer Hoek, die daar met de andere leden van het gezantschap de tieeren Schim v. d. Loeff, Schappert en de Craan, alsmede met den Neder- laiidschen vice-consul te Moscou de heer Wab, verbleef, was niet slecht. In totaal waren ongeveer 250 buitenlan ders achter slot en grendel gezet. De Sovjetregeering maakte geen onder scheid tusschen de vroegere neutralen, vrienden of vijanden. Alle buitenlanders werden beschouwd als vijanden van de Sovjet-republiek. De heer Hoek vertel de ons dan van zijn bevrijding, die op een tot dusver onopgehelderde wijze, geschiedde. Een geheime Holiandsche Roode Kruis-colonne had daartoe hare tusschenkomst verleend. Wie de leden van die colonne waven, en of zij inder daad gerekend konden worden tot de Nederlandsche onderdanen, was nog niet opgelost. Wel zijn later in verband met deze geheimzinnige bevrijding twee personen van deze Roode Kruis- coionnne, een zekere Wertjeim van Duitsche nationaliteit en een zekeren Hofman van Engelsche afkomst gear resteerd, van wie we later evenwel niets meer hebben vernomen. Sinds de onderhandelingen door de Sovjet-regeering met het buitenland, ondervonden ook de buitenlanders een betere behandeling. De consul te Reval, de heer Van den Bos onderhandelde bo vendien in den loop van Februari 1920, eveneens in opdracht van de Neder landsche regeering, met Litwinof, tot vrijlating van de in Rusland verblijven de Nederlanders. Het was een ware ge- lukstijding, toen de Nederlanders kort daarop liet bericht ontvingen, dat zij vóór 10 Maart konden vertrekken. Aan deze mededeeling was tevens door de „Widsjika" het bevel gevoegd, dat de Hollanders na 30 Maart over de grens zouden worden gezet, indien zij Rus land dan nog niet verlaten zouden heb ben. Erkend moet worden, aldus de heer v. d. Hoek, dat de Sovjet-autori teiten alles gedaan hebben om ons te helpen. Ten aanzien van den toestand in Rusland deelde ons de heer v. d. Hoek lal van feiten mede. Kort na de revo lutie een feit was, was de toestand er verschrikkelijk. Moorden op kapitalis ten en gegoeden middenstand en voorat op vroegere officieren en politieagen ten hadden geregeld plaats. Gelukkig is dit terrorisme nagenoeg geheel verdwe nen. Er bestaat thans een bijzondere commissie ter bestrijding van de con tra-revolutie die, zooats wij reeds korte lings aanduidden, de Widsjika ge- mij gaf, toen wij plachten schijf te schieten, en ik den prijs won, dien hij aanbood, als ik in veertien dagen kon leeren zes van de negen keeren het wit te raken. Het ding is nu in mijn latafel met eenige patronen. Ik zal de revolver nti laden en ze onder mijn kussen leg gen." „En ais ze eens afging?" „Onnoozel kind, als ie eenig ver stand van vuurwapenen had, zou je weten, dat dat niet kan Waar zijn je schatten Nira ging rechtop zitten, lichtte haar kussen op en liet een half dozijn leeren met satijn gevoerde etui's zien. „Daar zijn ze allemaal", zeide zij, „alle din gen, waar ik het meest van houd, om dat George ze mij heeft gegeven, ik geef er niet veel om, of de dieven mijn overige huwelijksgeschenken meene men. Dat mogen ze doen behalve natuurlijk die van jou en onzen besten vader." „En die zouden ze niet eens begee- ren", lachte Daura. Lord Gorme's huwelijksgeschenk aan zijn dochter was zijn eigen werk over Ossian, prachtig geïllustreerd en in wit perkament gebonden. Daura's cadeau was een kanten sjaal, die zij zelf had gemaakt. Daar had ze een jaar lang hard aan gewerkt, en dit geschenk was Nira dubbel dierbaar, omdat Daura in dagen van moedeloosheid en droefheid placht te zeggen „ik haast mij om dit af te krijgen voor je bruiloft, omdat ik bang ben, dat eer het af is, George zal INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 24 uren per dag en nooit rust. Niemand zou dagelijks 24 uren onaf gebroken kunnen werken. Toch is dit de taak der nieren zonder dat zij ooit rust krijgen. Zij hebben een belangrijke levenstaak te verrichten, omdat zij het bloed filtreeren en er de vergiften en vloeibare onzuiverheden aan onttrek ken. M.a.w. wij hebben flinke, gezonde nieren noodig om vrij te blijven van overtollig urinezuur en de lange na sleep van urinezutir-kwalen als nier- gruis, rheumatiek, waterzucht, rugpijn, blaasontsteking, ischias, steen, spit enz. Geeft aan de nieren bij het eerste teeken van nierzwakte dadelijk hulp. Drinkt genoegzaam zuiver water om de nierfilters door te spoelen en te rei nigen, eet weinig vleesch en urinezuur- vormend voedsel, en versterkt de wer king der nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Een zorgzame leefwijze en Foster's Rugpijn Nieren Pillen heb ben menig hardnekkig geval van nier aandoening en onzuiver bloed over wonnen. Zelfs in gevorderde gevallen, waarbij meerdere kostbare behandelin gen niet gebaat hadden, bewezen Fos ter's Pillen succesvol te zijn. De aandacht wordt erop gevestigd, dat Foster's Pillen niet op de lever, maag of ingewanden werken. Zij die nen uitsluitend voor de nieren en blaas en ziekteverschijnselen van deze orga nen. Duurzame baat is hun beste aan beveling. Hoedt ii voor namaak. Elke echte doos draagt de handteekening van Ja mes Foster. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Vlissingen verkrijgbaar bij A. C. Beniest, Lepelstr. 13, a 1.75 p. doos of 10.per zes doozen. 44 noemd wordt en die thans met kracht optreedt tegen sabotage, speculatie en staatsmisdrijven. Desondanks is de toe stand nog zeer moeilijk. Alle fabrieken staan stil en de weinige, die werken staan uitsluitend ten dienste van het Roode leger. De winkels en magazijnen zijn alle zonder meer eenvoudig door de regeering leeggehaald en alle goederen in staatsinagazijnen opgeslagen. Dit noemt men zoowaar nationalisatie. De heer Hoek wees ons echter op het merkwaardige feit, dat van de hoeveel heden in beslag genomen goederen van buitenlandsche handelsondernemingen een protocol was opgemaakt. Overigens geschiedde de nationalisatie zonder dat eenige vergoeding werd gegeven. Ho tels en café's bestaan niet meer. Hier en daar zijn eenige „staatswinkels" ver schenen. Op bonnen, welke, door de re geering verstrekt worden, kan men te gen zeer lagen prijs alles wat nog voorradig is, bekomen, in liet begin der revolutietijd was de bevolking in ver schillende categorieën verdeeld en ver kreeg ieder, die tot een zekere categorie behoorde, een of meerdere van deze bonnen, naar gelang zijne sympathiën grooter voor de communistische samen leving waren. Thans zijn de verschillen de categorieën afgeschaft en bestaat er slechts een categorie, maar desondanks worden er altijd vriendendiensten ver- leend.Ofschoon ieder slechts recht heeft op een levensmiddelenbon, worden er toch nog bijzondere bonnen verleend aan de communistische arbeiders. Deze bonnen geven dan recht op dagelijks een kwart pond zwart brood en maan delijks anderhalf pond suiker, 2 pond zout, een achtste pond thee en een kwart pond koffie. Dat is alles. Boter en vleesch worden uitsluitend op feestdagen verstrekt. Alleen de com munistische kameraden krijgen nog wel wekelijks een hoeveelheid vleesch en boter. De hoeveelheden levensmiddelen, welke de bevolking krijgt, is natuurlijk zeer ontoereikend, zoodat men alleen komen met een een hoop geld en vader je aan hem zal geven." Beide meisjes hadden het zeer toevallig gevonden, dat op den dag, dat Daura de sjaal afmaak te, een telegram van George was geko men met vermelding van zijn fortuin. Maar toch moest ze erkennen, dat dit dierbare huwelijksgeschenk veilig was voor dieven. De beide meisjes openden elk etui en bekeken den inhoud. Het kostbaarste van alles was het parelsnoer, dat Anni ra slechts vier en twintig uur geleden zoo zorgeloos op haar toilettafel had laten liggen. Het was zeker meer waard dan duizend pond, en het leek Nira, die nooit juweelen had bezeten,'een heer lijk wonder, dat die mooie glinsterende sneeuwdroppeis de hare waren. Verder was er een diamanten hanger aan een kunstig bewerkten ketting van platina; twee harten in elkaar geslingerd, ge maakt naar een teekening van Conway van honderd diamanten, wit, blauw, geel, groen en rose van kleur. Deze en een taschje van platina en goud, inge legd met veie groote diamanten, waren de drie geschenken van George, welke Annira het liefst waren maar een paarlen armband, een ketting van saf fieren, een eigenaardigen smaragden haarband en een ring met een enkelen rooden steen waren ook alle van groote waarde en schoonheid. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 5