ismm meuwT laatste berichten Doopsgezinde Gemeente. 't Ken me niet schelen BUITENLAND Burgerlijke Stand ADVERTENTIËN en i Ds. P. VIS, CONCERTGEBOUW, EMMASTRAAT koeriers van Petersburg naar de Fin- ,-he en Estlandsche grenzen, die brtef- nost en paketten voor de Hollandsche i-nlonie naar Petersburg brachten. Aan het vertrek der Nederlanders werden inmiddels moeilijkheden in den weg ge- led, zonder dat evenwel een bepaald ve'rb'od om af te reizen werd uitgevaar digd. Eind April kwam als een donder slag bij helderen hemel voor de Neder landers het bericht omtrent algeheele sluiting der grenzen. Half Mei echter werden de koeriers door de bolsjewiki aangehouden en moesten de brieven en pakketten in hun tegenwoordigheid ge opend worden.. Een tweetal weken bleef het daarbij, maar plotseling den 2en Juni 1919, des midddags om twaalf „ur werd er een algemeene overrompe ling op alle buitenlandsche consulaten in 'Petersburg uitgevoerd, ook op het Nederlandsche, dat nog geopend was. Om te beginnen werd op alles beslag felegd op waardepapieren in de safe van 't gezantschap opgeborgen, waar in zich ook die bevonden van de reeds gesloten Belgische en Zwitsersche le gaties, op alle bescheiden en documen ten benevens het geheele archief, even eens op alle particuliere bezittingen der Nederlanders, welke deze met het oo^ op hun aanstaand vertrek, hiertoe had den overgebracht. Wat evenwel erger was, alle aanwezigen, ook zij die er zich toevallig bevonden, werden gevan gen genomen. Door vervuiling ontstond oogziekte en werden velen maaglijders. Medische hulp ontbrak. De Nederlanders werden van de eene in de andere gevangenis geworpen en hebben daar erbarmelijk geleden. Eind Maart kwam de mare van ver lossing uit het vaderland. Hoe zij ont vangen werd door de arme ballingen, beschrijft geen pen. Toch moest nog een teleurstelling volgen. Men zou, heette het, met de Engelschen over Fin land vertrekken. Alles was klaar, toen de tijding kwam, dat men over Reval zou gaan. Achteraf werd deze droefheid in blijdschap verkeerd, omdat men op een Nederlandsch schip huistoe mocht gaan. Van regeeringswege zijn maatregelen getroffen om diegenen onder de per stoomschip „Lingestroom" terugge keerde Nederlanders, die daaraan be hoefte mochten hebben, zoowel finan cieel tegemoet te komen als om hen voorloopig voor rijksrekening een on derdak te bezorgen in hotels. Gisternamiddag zou door een auto riteit van den gezondheidsdienst, uit Utrecht, worden nagegaan of de geno men maatregelen betreffende ontsmet ting enz. voldoende geweest zijn om de passagiers van de „Lingestroom" te kunnen vergunnen aan wal te gaan. BESPREKINGEN TUSSCHEN ENGELSCHE EN FRANSCHE DIPLOMATEN. Naar de Londensche corresponent van „de Tel." verneemt, wordt Mille- rand heden te Folkestone verwacht, al waar hij des avonds waarschijnlijk voorloopige besprekingen heeft met Lloyd George, terwijl de uitvoerige be sprekingen over de gedragslijn, welke de Britsche en Fransche regeeringen te Spa zullen aannemen, morgen worden gevoerd en naar verwacht wordt dien dag zullen afloopen. Voor zoover mijn inlichtingen strek ken, is er alle reden te verwachten, dat Millerand en Lloyd George het over die gedragslijn volkomen eens zullen worden. Voor Frankrijk blijft natuurlijk de stipte nakoming der economische en financieele bepalingen van het vredes verdrag van Versaillels een vitaal be lang en ofschoon het waar is, dat de Duitsche economische herleving 'een internationale kwestie van universeel belang is, is het herstel der verwoeste streken van Frankrijk een volstrekt niet minder internationale kwestie en even eens van universeel belang. HET HONGAARSCHE VREDES VERDRAG. De Hpngaren blijven nog tegen het hun opgelegde vredestractaat bezwaren inbrengen. Hun delegatie zal in Parijs op een tcrrnijnverlenging van vier we ken aandringen. De agitatie tegen het vredesverdrag wordt intusschen zoo krach lig voortgezet, dat het gevaar be-- staal, dat de regeering ten 'slotte niet meer meester over haat besluiten zal zijn, maar gedwongen zal worden met 4e volksstemming rekening te houden. Overigens staat het vast, schrijven de Hongaarsche bladen, dat noch graaf Apponyi noch een ander politicus van naam het verdrag zal willen ondertee kenen. Vermoedelijk zal Praznovski, de secretaris der vredesdelegatie het in zijn hoedanigheid van ambtenaar doen nn zal de Hongaarsche regeering daar na aan atle regeeringen kennis geven, dat die onderteekening slechts noodge dwongen is geschied. HET TüRKSCHE VREDESVERDRAG. 'n een beschouwing over het Turk- sche vredesverdrag schrijft de „Times" ■.voordat de Turken zich in den oorlog °'J Duitschland aansloten, hebben zij nniaalde malen van de zijde der gealli- erden ernstige waarschuwingen ont eigen in verband met de gevolgen, dié t eventueele nederlaag voor hen n moest. De geallieerden hebben 7irï!"c'-bii He Turken op aangedrongen 11 bij hen aan te sluiten zij hebben hen slechts vrijheid en onschendbaar heid van gebied aangeboden op de en kele voorwaarde, dat het neutraal zou blijven. Turkije heeft dit aanbod ver worpen. Uit eerzucht en hebzucht liet het zich tot werktuig maken van de vijanden der Entente. Het moet er nu de straf voor dragen en heeft het aan zich zelf te wijten als deze straf te zwaar is." DE BELGISCHE PRINSESSEN. Gedurende de oorlogsjaren heeft men in België niets gehoord van prinses Louise en prinses Stefanie, dochters van Leopold II, die zich door haar tal- loozo processen tegen den staat eenige vermaardheid hebben verworven. Thans deelen de bladen mede, dat prinses Louise, de. gescheiden vrouw van Philips van Saksen-Coburg-Gotha op het oogenblik te Londen verblijft prinses Stefanie, gravin van Lonyay, woont nu eens in Venetië, dan weer in Tsjecho-Siowakije, waar tevens tal van leden der Habsburgsche familie toeven. Naar verluidt hebben de advocaten Theodor, Brtinet en Botson, die in 1914 ai-s arbiters waren aangewezn om tus schen de schqjdeischers der prinsessen de verdeel ing te regelen van haar bei der aandeel in de erfenis van Leopold II, hun rapport voltooid. DE TOESTAND IN RUSLAND. De Sovjetregeering heeft een draad loos bericht de wereld ingezonden, waarin ze verklaart, gaarne te zullen zien dat vertegenwoordigers van ande re naties zich op de hoogte komen stel len van de toestanden in Rusland. Jour nalisten, die waarborg zullen geven dat ze van de gastvrijheid van het Russi sche volk geen misbruik zullen maken, zullen gaarne in Rusland worden toe gelaten. In principe was men er ook wel voor om de volkenbond-commissie in Rusland toe te laten, maar nu zekere leden van den volkenbond Polen in den oorlog tegen Rusland steunen met mu nitie en militaire instructeurs, kan op het oogenblik geen delegatie worden toegelaten, waarin vertegenwoordigers zich zouden bevinden van de natiën, die feitelijk hun neutraliteit in den oorlog tegen sovjet-Rusland hebben opgege ven. Intusschen is een commissie be noemd, bestaande uit Kamenof, Litvi- nof, Koersky en Tsjitsjerin, die ge machtigd is zonder nadere beslissing van den Al-Russischen Centralen Uit voerenden Raad tot toelating van een delegatie van den volkenbond te be sluiten als de omstandigheden dit toe laten. De deskundigen, belast met het justitieel onderzoek inzake het ongeluk op de kermis te Groningen, zijn tot de conclusie gekomen, dat de heer Hommerson bij den bouw van de rodelbaan twee palen, genummerd 2 en 8, verwisseld heeft. Een der palen had een breuk, waarom hij den anderen paal gebezigd heeft op de plaats waar de eerste moest worden gebruikt. Daar bij kwam, dat deze paal een inkerving had en niet was gestut. Toen nu op de plaats, waar geen menschen behoorden te staan (de helling voor het platform), menschen stonden te hossen, is die paal doorgebroken met het bekende gevolg. De zaak wordt nader onderzocht. De begrafenis der slachtoffers van de kermisramp had heden plaats. De hou ders van tenten en kramen hebben be sloten hun inrichtingen tijdens de be grafenis gesloten te houden. Naar verluidt, zal de eigenaar van de rodelbaan, de heer Hommerson de ge meente in rechten aanspreken tot beta ling van schadevergoeding, aangezien hij zijn inrichting moest sluiten ondanks dat de bouwpolitie haar heeft goedge keurd. De gemeente is bereid hem de pachtsom terug te betalen. De eigenaar acht dit niet voldoende. Zaterdagavond is de groote mail- trein Maastricht-Rotterdam'door de op lettendheid en den kordaten moed van den dienstdoenden wagenmeester M. A. Lucassen aan een vreeselijk gevaar ont snapt. Te 7.05'uur, zoo vertelt de „Tilb. Ct.", waaraan wij het volgende ontlee- nen, reed trein 186, komende van Maas tricht, tellende 15 groote personenwa gens, stampvol met reizigers ;bezet, ge trokken door twee groote Jumbo-ma chines, het station alhier binnen. Bij het vertrek, bemerkte Lucassen, dat er iets haperde aan het onderstel van een der middelste wagens de olie- pot van een der wielen bewoog zich be- j denkelijk op en neer. Het flitste hem plotseling door den geest, dat hier mis- l schien over enkele minuten een ontzet- i tend ongeluk te gebeuren stond, maar j het treinpersoneei waarschuwen, was i niet meer mogelijk. De locomotieven trokken in onheilspellende vlugge vaart de logge massa verder. Er was maar één kans op redding te trachten op den trein te springen en de Westing- house aan te zetten. In ijlende vaart rende Lucasse over het perron en later door het mulle kie zelzand langs de wagens. Tweemaal waagde hij te vergeefs den sprong door zich vast te klemmen aan de treeplank redde hij zichzelf het le ven. Een derde poging bracht hem op de treeplank. Nu ijlings naar de rem. En voor nog de overweg bereikt was, daar voelden de honderden reizigers, die geen flauw begrip hadden van den doodnood waarin ze hadden verkeerd, plotseling een hevigen druk op de wie len en enkele meters verder stond de trein stil. Een onderzoek bracht aan 't licht dat een der wagenassen ruim 3 c.M. verbo gen was, zoodat bij een ietwat snelle vaart elk oogenblik een vreeselijk dé raillement had kunnen volgen. De'wagen werd uit den trein gescha keld en voorzichtig naar het raccorde- ment der C. W. P. gevoerd, waar hij eerst te half. elf uur 's avonds arri veerde. De wagenmeester Lucassen werd, toen bleek, welke moedige daad hij had verricht en hoe groot het gevaar was, waaraan hij honderden had ontrukt, van alle kanten geluk gewenscht. Ver schillende reizigers le klas betuigden persoonlijk hun dank aan den dapperen kerel en ook zijn superieuren erkenden, dat zonder zijn optreden de trein een schier wissen ondergang zou zijn tege moet gegaan. De directie der S.S. zal wel niet na laten jegens Lucassen gepaste waar deering te betuigen. Op het Damrak te Amsterdam wordt nog altijd straathandel gedreven, niet alleen in valuta, maar ook in gou den horloges, die dikwijls maar van doublé blijken te zijn. Vijf jongelieden wisten Woensdag iemand te bewegen zoo'n klokje te koopen. De kooper be taalde met een chèque, die de hande laars accepteerden. Bij de bank, waar zij het papier in betaling gaven, bleek evenwel dat dit een waardeloos vodje was. De bedrogen kooplieden werden aangehouden op vermoeden dat zij op lichting wilden plegen. De politie heeft hen natuurlijk later na onderzoek laten loopen. De man met het „gouden" re montoir" zal zich wel niet komen be klagen. In de zaak van Brenninkmeyer aan den Nieuwendijk te Amsterdam, werden door dames die daar kwamen koopen, herhaaldelijk taschjes vermist. De di rectie loofde ƒ25 uit voor hem of haar, die den dief of de dievegge wist aan te wijzen. Dit bedrag werd verdiend door een winkeljuffrouw, die een meisje snapte op 't moment, dat zij zich net een costuum paste, had haar taschje op een stoei gedeponeerd en daarover haar mantel gelegd. Haar kans schoon zien de, nam de dievegge het weg. De politie werd gewaarschuwd en het meisje werd naar het bureau St. Pietershal geleid. Zij is dertig jaar haar ouders zijn zeer fatsoenlijke menschen en wonen buiten. Zij heeft bekend de laatste maanden ongeveer zes taschjes gesto len te hebben, inhoudende bedragen van 100, 50, ƒ25 en minder. Te 's-Hertogenbosch was een 12- jarig meisje op het emplacement der Staatsspoorwegen aan het sintels zoe ken. Doordat vermoedelijk onder de sintels nog vuur smeulde sloeg er een vlam uit die het kind greep. Ze werd zoo deerlijk met brandwonden overdekt dat ze spoedig overleed. De vorige week werd een 77-jarige arbeider op den Harlingerweg te Franeker, toen hij van een melkwagen stapte, omvergere den door een wielrijder, die dien melk wagen aan de rechterzijde voorbijreed inplaats van aan de linkerzijde. De man viel daardoor vlak voor 't voorwiel van den wagen dat hem over de borst ging. Hij werd daarbij inwendig gekneusd en naar zijn woning vervoerd, waar hij is overleden. De wielrijder, die zich on middellijk verwijderd had, zonder naar zijn slachtoffer om te kijken, wordt thans door de politie opgespoord. Uit het water van het open havenfront bij den Westelijken doorgang te Am sterdam is het lijk opgehaald van een 20-jarig persoon uit Sliedrecht, hetwelk verschillende wonden vertoonde, zoodat misdrijf wordt vermoed. Ook plaateselijke keuze Een grappenmaker stelt in 't „Vad." voor, de volgende congressen te doen houden Van de Vrouwen te Helpman (Gr.) Veeartsen te Dieren (G.) Aannemers te Huizen (N.-H.) Timmerlieden teSpijkerboor(D.) Stucadoors te Witten (Dr.) Wagenmakers te Assen (Dr.) Smeden te Blaasbalg (N.-Br.) Slagers te Oss (N.-Br.) Kleermakers te Broek (N.-H.) Kappers te Haren (Gr.) Schoenmakers te Waspik(N.Br.) Schoenpoetsers te Glimmen (Gr) Houtzagers te Balk (Fr.) Brouwers te Biervliet (Z.) Landbouwers te Akkerman (G.) Eierhandelaren te Eibergen(G.) Kippenhouders te Hoenderloo (G.) Jagers te Hindeloopen (Fr.) Schutters te Schijf (N.-Br.) Hengelaars te Visvliet (Gr.) Waschvrouwen te Helder (N.H.) Werkloozen te Kostverloren(Gr) Bond van Nederi. Onderwijzers Roodeschool (Gr.) Een ,,w ereldreizige r". Aan de Belgische grens, onder Nispen, is door de marechaussee een 16-jarige knaap aangehouden, die op eigen gele genheid eens een kijkje wilde gaan ne men in het Belgenland. Hij was daar voor zijn ouderlijk huis in Den Haag ontloopen en stond nu zoowat op- het punt het doel van zijn gewaagde reis te bereiken toen de marechaussee hem in de gaten kreeg en hem aanhield. Het jongemensch is onder geleide naar den Haag teruggebracht, waar hij aan zijn ontstelde ouders werd terug gege ven. Te Beaume (Frankrijk) is een 19- jarig meisje wegens diefstal tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. De „handige" jonge dame had geduren de het verhoor kans gezien den inspec teur van politie een portefeuille met bankpapier te ontrollen -Duizenden kleine kinderen ver kwijnen langzaam in de ziekenhuizen in Oostenrijk wegens gebrek aan vet om in de schrale rantsoenen te doen. De medische autoriteiten der stad hebben luitenant-kolonel Emerson, den plaats vervangend commissaris van het Ame- rikaansche Roode Kruis in Europa, meegedeeld, dat 70 pet, der zieke kin deren in de gemeentelijke ziekenhuizen binnen een maand als genezen zal kun nen worden ontslagen indien vet werd verschaft. Teneinde den smokkelhandel met meer succes te kunnen bestrijden wordt in Duitschland een geheime controle dienst ingericht. In de grensdistricten worden douanegrenscommissarissen gevestigd, die met behulp van geheime agenten en rechercheurs een controle op den in- en uitvoer en den ongeoor- loofden handel met goederen zullen uit oefenen. Hun werkzaamheden zullen zich niet alleen over de grensstrook, maar over het geheele rijk uitstrekken. De luchtpostdienst tusschen Lon den en Parijs wordt aanzienlijk uitge breid. Van heden af zullen telegram men en brieven worden verzonden zoo wel 's middags als 's morgens. Er zul len meer vliegtuigen worden ingelegd en brieven zullen worden aangenomen naar alle plaatsen in Zwitserland, Spanje en Portugal, die in een tijd tus- ischen 12 en 24 uren kunnen worden be- treikt. Uit Livorno wordt gemeld, dat het Italiaansche stoomschip „Assirea" op 'n mijn geloopen en gezonken is. Het schip verrichtte passagiers- en vracht- dienst tusschen Sicilië, Sardinië, Corsi ca en Livorno. De bemanning telde 50 koppen. Er zijn torpedojagers naar de plaats der onheils gezonden. Vier sloe pen met schipbreukelingen zijn gezien in de buurt van de haven van San Ste- fano. EEN ZEILBOOT OMGESLAGEN. AMSTERDAM. Tijdens den Hemel vaartsdag is op het Y weer druk ge zeild. Een der zeilbootjes, dat 's avonds in de omgeving van het Julianadok manoeuvreerde, sloeg echter, tengevol ge van een hevige windvlaag om. Door passeerende schepen werd onmiddellijk hulp geboden, waardoor het gelukte 5 inzittenden te redden. De zesde, een 48- jarige man, verdween in de diepte. VLISS1NGEN. Van 712 Mei. ONDERTROUWD: B. T. W. van der Veen, jm. 27 j. en I. B. Bakker, jd. 25 j. -M. Weststrate, jm. 24 j. en L. van den Dorpel, jd. 21 j. J. Kuipers, jm. 31 j. en B. Poldermans, wed. 43 j. A. de Leeuw, jm. 27 j. en C. J. Folc- kema, jd. 21 j. W. I. Burgel, jm. 27 j. en C. J. van der Hofstede, jd. 26 j. J. Jan sen, jm. 25 j. en A. L. de Buck, jd. 24 j. G. M. Prins, jm. 27 j. en A. D. Dekker, jd. 26 j. GETROUWD: G. H. Pel, jm. 20 j. en J. de Jonge, jd. 17 j- M. J. Jansen, jm. 30 j. en J. M. van Hoepen, jd. 22 j. BEVALLEN: M. E. de Rooij, geb. de Reijer, z. j. M.- A. Klopmeijer, geb. Kroon, d. C. Rondel, geb. van Doorn, d. L. M. van Riet. geb. Sanderse, z. S. S. van Thiel Berghuis, geb. van der Wilt, z. T. E. M. van Sprang, geb. Warger, d. A. de Wij ze, geb. Bostelaar, levenloos kind. C. Brouwer, geb. Smittenaar, levenloos kind. OVERLEDEN: S. de Jager, wed. van A. Mabelus, 82 j. M. van der Linden, jm. 16 j. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 13 Mei 1920. Op de Woensdag gehouden groente- en fruitveiling werden de volgende prijzen be steed Spinazie 14J4 a 24/2 ct. peen lO'/ó ct. kroten 2!/2 ct. ;nieuwe aardappelen 45 ct. poters 36JA ct. uien 12 a 20 ct. blauwe aardappelen lV/2 a 12 ct., alles per K.G. eieren 10]A ct. kropsla 4/2 a 7'/2 ct. komkommers 18 a 18V2 ct-, aïles per stuk rabarber 9 a \5Y2 ct. prei 7', 8 ct. ra- rijs 2/2 a 3'/2 ct. raapstelen 2'/, ct. uien 51/2 ct. selderie \/2 a 2/> ct. peen 15 ct., alles per bos aardbeien 45 a 74 ct. per klein rond mandje kropverdunsel 16 ct. zuring 11 a 50 ct. snijsla 9 ct. pos telein 80 ct. a 1.18, alles per mand. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 770.8 te Scilly. Laagste barometerstand 754.7 te Ler wick. Verwachting tot den avond van 15 Mei Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Licht tot half bewolkt. Droog weer. Overdag iets warmer. HOOGWATER TE VLISSINGEN. (Zomertijd). Mei v.m. n.m. Zaterdag 15 12.09 12.25 Zondag 16 12.52 1. Maandag 17 1.09 1.35 Dinsdag 18 N.M. 1.48 2.18 Woensdag 19 2.35 3.03 Den 21 Mei a.s. hopen onze i geliefde Ouders, Behuwd- en 1 Grootouders 9 JOHANNES GROENENBERG S en I ANNA MARIA SOPHIA VAN DEN BERG, j den dag te herdenken dat zij g vóór 30 jaar in den echt zijn a j verbonden. 5 Dat zij nog lang gespaard I j mogen blijven is de wensch van hunne liefhebbende Kin- i deren, Behuwdkinderen en t Kleinkind. 1 j Vlissingen, 14 Mei 1920. g j (Droogdok O.Z. 14). j 1890 19201 Zondag 16 Mei a.s. hopen® onze geliefde Ouders, JACOB VERHULST I j ADR1ANA MINDERHOUD, g hunne 30 jarige Echtvereeni- ging te herdenken. S Hunne dankbare Kinderen. 1 Westkapelle, Mei_1920;_ Getrouwd P. J. STAPPERS en POULINA JILLEBA, die, namens wederzijdschefamilie, hartelijk dank zeggen voor de belangstelling vóór en bij hun huwelijk ondervonden. Vlissingen, 14 Mei 1920. Heden overleed na een kortstondig, doch hevig lij den, onze geliefde Zoon, Broeder, Zwager en Oom, MARINUS, 'T in den jeugdigen leeftijd van ruim 16 jaar, diep betreurd door ons allen. Uit aller naam, D. VAN DER LINDEN. Vlissingen, 12 Mei 1920. (Molenstraat 42). Door omstandigheden eerst heden geplaatst. Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze lie veling ANDRIES PIETER, in den jeugdigen leeftijd van 4 maanden. Zijn diepbedroefde Ouders en Zuster, P. DE RIJCKE. P. DE RIJCKE Roose. D. DE RIJCKE. Vlissingen, 13 Mei 1920. (Zandweg 18). Dij deze betuigen ondergetee- D kenden hun hartelijken dank voor de blijken van deelneming bij het overlijden van hun geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoe der, AALTJE BLOK, Weduwe van C. Janse, ondervonden. CATHa DE VISSER—Janse. K. DE VISSER. A. A. DE VISSER. Vlissingen, 14 Mei 1920. Zondag 16 Mei 1920 namiddags 7.30 uur Mensingaweer. Expl. G. G. BURGERS. ZATERDAG 15 MEI 1920, op veelvuldig verzoek, nogmaals opvoering van de Revue door J. J. D. SCHEEPERS, voorafgegaan door Zangnummers te geven door de R.K. Gemengde Zangvereeniging .St. URSULA*. Bureau 7 uur Aanvang 8 uar. Prijzen der plaatsen 1ste Rang f 0.75, 2de rang f 0 50, 3de f 0.30. Plaatsbespreking k f0.10. Het Kantoor van den Notaris J. L. VAN DER HARST te Vlis singen is gevestigd BADHUIS STRAAT 5. Onder genoemden Notaris be rusten de minuten, registers en repertoria van de Notarissen TH. VAN UYE PIETERSE, W. S. BOSCH en J. C. VETHACKE, allen standplaats gehad hebbende te Vlissingen.

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 3