Stads* «nProyincienieuws SPORT INGEZONDEN STUKKEN treden van de Ziekte wet-Talma meer en meer nadert, heeft de heer J. F. Kuijer, secretaris van het Nederlandsch Verbond van Ziekenkassen en -fondsen een brochure geschreven, waarin hij de noodzakelijkheid aantoont van het be houd van de zelfstandigheid der kassen en fondsen. De schrijver komt tot de conclusie dat de wenschen tot behoud van de zelfstandigheid der kassen ten slotte een wet zullen zijn voor regee ring en Kamers, zulks temeer nog om dat thans erkend zal worden, dat het werk van het Verbond juist uit het volk, in het volk en door het vollk gedaan wordt. In deze brochure komt nog een arti kel voor van den heer W. Elink Schuur man, die de brochure den naam geeft van strijdschrift en de wensehelijkheid aantoont, de uitvoering der sociale ziekteverzekering in de handen te leg gen van de belanghebbenden. VLISSINGEN, 14 MEI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF ZATERDAG 15 MEI Bloem en meel. De bakkers worden verzocht op bon nen van bruinbroodkaarten, waarop wittebrood werd uitgereikt, deze te plakken op opplakbladen van VV-bons als volgt 6 4 bonnen en 1 bon daar onder. Voorts blijkt dat de ingezetenen we der nalatig zijn in het op tijd afhalen van broodkaarten, zeer ten ongerieve van ons bedrijf en tot teleurstelling van belanghebbenden, na beëindiging van de uitreiking op de vastgestelde uren en dagen. Het tapverbod. Door Burg. en Weth. is heden afge kondigd de verordening betreffende de wijziging der algemeene verordening van politie, betreffende het tapverbod gedurende de kermis, den Nieuwjaars dag en den verjaardag der Koningin. De verordening is ter gemeente secretarie ter lezing gelegd en is aldaar tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Het conflict in de bouwvakken. De staking in de bouwvakken welke Maandag 23 Februari is uitgebroken, is lieden gedeeltelijk opgeheven. Bij de werkgevers, die niet bij den patroons bond „Vlissing's Bouwkring" zijn aan gesloten, is hedenmorgen weer de ar beid hervat. Bij de andere patroons duurt de staking nog voort. De aan het werk gegane leden der Federatie zijn verplicht zoolang de ge deeltelijke staking nog duurt, elke week 15 van hun loon ten hunnen behoeve te storten, zoodat door dezen maatregel de uitkeering met ongeveer 7 per week kan worden verhoogd. Hoewel het weer zich gisteren niet al te best liet aanzien, heeft het zich toch den geheelen dag goed gehouden en zeer velen hebben dan ook, zooals dat op Hemelvaartsdag nu eenmaal gebruike lijk is, een uitstapje gemaakt per fiets, per tram of te voet. Aan het strand en op de boulevards was het den geheelen dag gezellig druk. Van de woning van den consul van Zweden, den heer J. van Boven, alhier, wapperde gisteren de vlag van dat rijk halfstok, ter gelegenheid van de bijzet ting van het stoffelijk overschot van wij len kroonprinses Margaretha van Zwe den, die de vorige week tengevolge van bloedvergiftiging is overleden. In het Concertgebouw aan de Emma- straat wordt morgenavond een opvoe ring gegeven van de revue ,,'t Kan me niet schelen". Men zie verder achterstaande adver tentie. De gemeenteraad te Middelburg heeft Woensdag besloten tot aankoop van een huis aan de Rouaansche kade voor 25000, ten einde dit voor 2600 per jaar te verhuren aan het departement van marine voor woning van den com mandant van Zeeland. De huur zal 'worden aangegaan voor 20 jaar. Besloten werd verder bij de openbare zwemplaats in het kanaal een gelegen heid te maken voor aan- en uitkleeden en een steiger in het kanaal ten behoeve van de zwemmers. Aan het verzoek van de Zeeuwsche concours-hippique vereeniging, om het Molenwater voor sportterrein in te richten, werd niet voldaan, en zal daar door het concours dit jaar zeer waar schijnlijk niet kunnen plaats hebben. Bij de rondvraag werd aangedrongen op scherp toezicht op de veiligheid van de kermisinrichtingen in verband met het ongeluk te Groningen. Dit werd door den burgemeester toegezegd. In de jury welke is benoemd ter be- oordeeling van een prijsvraag voor een reclameplaat voor de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenver keer op Walcheren te Middelburg, is nog benoemd de heer A. Plasschaert, kunstschilder te Veere. Concours van Chr. Zangvereenigingen. Gisterenmorgen kwamen met den trein van 10 uur te Middelburg aan een 1 groot aantal zangers en zangeressen van zangvereenigingen in Zuid-Beve land, welke zouden deelnemen aan het Zevende Zangersfeest der Christelijke zangvereenigingen, aangesloten bij den ring „Zeeland". In het Schuttershof vonden zij hun kunstzusters uit Sou burg en ook die uit Vlissingen en Wis- sekerke. Spoedig waren de zaal, een deel der kleine zaal en de veranda ge heel gevuld met leden der vereenigin- gen en belangstellenden. De jury, bestaande uit de heeren Bat ten uit Vlissingen, Kooijman uit Goes en de Dreu uit Koudekerke, had achter in de zaal plaats genomen. Na gemeenschappelijk gezang van het bondslied en gebed door den voor zitter werd de bijeenkomst door laatst genoemden geopend met een toespraak waarin hij er op wees, dat het aantal aangesloten afdeelingen zeer is toege nomen en de pesismisten van vroeger ongelijk krijgen. Ieder der deelnemende vereenigingen moest een verplicht nummer en een nummer naar keuze zingen en kon daarvoor een maximum aantal van 200 punten behalen. In de eerste afdeeling behaalde het Chr. gemengd koor uit Goes 159 en „Hosanna" uit Vlissingen 153 punten. In de tweede afdeeling behaalde „Sursum Corda" uit Bath 126 en „Ho sanna" uit Wissekerke 131 punten. Voor de derde afdeeling kwamen 14 gezelschappen uit, welke de achter hun naam genoemde punten behaalden „Crescendo", Kruiningen, 162 „Soli Deo Gloria", Souburg, 159 „Looft den Heer", Rilland, 157 „Soli Deo Gloria", 's-Gravenpolder, 155 „Oefening kweekt kennis", Borssele, 150 „Asaf", Axel. 149 „Advendo", Biezelinge, 147; „Soli Deo Gloria", Kamperland 141 afdeeling Waarde 141 „Hosanna", Krabbendijke. 141 „Looft den Heer", Oudelande, 140 afd. Tholen 139 „Hosanna", Driewegen, 139 en „de Lof- stem", Wemelding,, 129. Het bleef den geheelen dag druk in het Schuttershof, al maakten ook vele der van buiten Walcheren gekomenen een wandeling door de stad of zelfs een tramreisje naar Vlissingen. Toen het wedstrijd-programma was afgewerkt, werd het feest in den tuin voortgezet en werden door verschillen de der vereenigingen een of meer lie deren ten gehoore gebracht, die door honderden met groote belangstelling werden aangehoord, die telkens blijk gaven, dat de zang zeer in den smaak viel. Tegen 7 uur was de tuin verlaten en begaven de deelnemers aan het con cours zich naar het station om met den extra-trein van half acht huiswaarts te keeren. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het voorstel tot verhooging der salarissen van de rech terlijke ambtenaren, hebben sommige leden aangedrongen op een herziening der rechterlijke indeeling. Zij vroegen tevens of er geen arrondissements rechtbank voor Zeeuwsch-Vlaanderen kan worden ingesteld, bijv. te Ter Neu zen, waartegenover de rechtbank te Zie- rikzee dan zou kunnen vervallen. SOUBURG. Nadat gisterenmiddag de jaarverga dering van den „Bond Zeeland" der Christelijk Nationale Geheelonthouders- vereeniging was gehouden, traden om half zes in de Ned. Herv. kerk nog een drietal sprekers op. Ds. Reus van Westkapelle opende, nadat gezongen was Psalm 66 9, de bijeenkomst met gebed. Aan de hand van Jesaja 57 14 „Neem den aan stoot uit den weg mijns volks", be toogde spreker dat het „drinken" in ons vaderland is geworden tot een aanstoot des volks, het is een volkszonde ge worden, waardoor ons land in den vreemde is berucht geworden. Hoewel thans we! vergunningen worden inge trokken, bestaan toch in ons land nog 22,000 herbergiers en werden 30,000 dronkaards gesignaleerd. Met een aan sporing aan de matige drinkers om deze gewoonte te laten varen en ook daar door den aanstoot weg te nemen, ein digde deze spreker en beklom onder het zingen van Gezang 274 6. ds. Postma van Koudekerke den kansel en zeide antwoord te willen geven op de vraag wat wij willen, hoe wij willen en wan neer wij willen. Wij willen zegt spre ker, de drankellende bestrijden, be strijden door het evangelie, maar ook door ons voorbeeld. Spreker schetste de ellende van een dronkaard, wijst er op dat alle dronkaards eerst matige drinkers zijn geweest en zegt de drankzondc verlamt den wil van den mensch en maakt het woord ten volle waar: „Die de zonde doet is een dienst knecht der zonde". Op de vraag, wan neer willen wij de drankellende bestrij den, spoorde spr. aan hiermede dadelijk te beginnen om de drink g e w o o :n- t e n te bestrijden en den mond zelf te sluiten voor den drank. Onder het zin gen van Psalm 86 6 trad ds. Willens- waard van Souburg op om een slot woord te spreken en zegt Wij hebben dezen dag gevoeld wat de drankellende is en hoopt dat ook door den arbeid van dezen dag velen zullen gevoelen dat de liefde van Christus hen dringt om mede te strijden voor de geheel onthouding. Na allen dank te hebben gebracht die hadden medegewerkt tot het welslagen der vergaderingen dezen dag gehouden, eindigde spreker met dankgebed en werd nog gezongen Ge zang 77 1. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Bij de Woensdag te Middelburg gehouden verkiezing van 13 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk werden 809 geldige biljetten ingeleverd. Gekozen werden 17 personen, die zoowel door de ethische als door de confessioneele kièsvereeniging waren candidaat gesteld en wel met 471474 stemmen. Op den 18en candidaat van de confessioneele kiesvereeniging waren 274 stemmen uitgebracht, terwijl de ethische kiesvereeniging voor de 18e va cature geen candidaat had gesteld. De candidaten van de Vrijzinnig Her vormde kiesvereeniging betaalden 328 tot 331 stemmen en komen twee der candidaten van die vereeniging, die beide 331 stemmen behaalden, met el kaar in herstemming. De verhouding in het kiescollege blijft door dezen uitslag onveranderd. In 1919 werden 1035 geldige stem men uitgebracht en werden de ortho doxe candidaten gekozen met 569572 stemmen tegen 506511 op de Vrijzin nigen. In 1918 was het aantal geldige stemmen 1189, toen werden de ortho doxe candidaten gekozen met 618623 stemmen tegen 562567 op de Vrijzin nigen. In 1917 werden 1134 stemmen uitgebracht. Toen was de overwinning aan de vrijzinnigen met 535589 stem men tegen 535537 op de orthodoxen. In 1916 waren er 901 geldige biljet ten. Toen hadden de ethïschen gesteld personen die ook de confessio- neelen, en ook die door de kiesvereeni ging voor evenredige vertegenwoordi ging, waarin toen de vrijzinnigen met links ethischen samenwerkten, waren gesteld, en zagen deze gekozen met 496525 stemmen. De candidaten der E. V., behoorende tot de vrijzinnigen, verkregen toen 392— 395 en de confes sioneel en 357360 stemmen. De Algemeene Synodale Commis sie van de Ned. Herv. Kerk heeft be sloten in een aanschrijving, welke zal worden opgenomen in het officieel or gaan, te waarschuwen tegen de beken de poging van het Algemeen College van Toezicht om zich door de kerk voogdijen te doen machtigen, teneinde bij de regeering als bemiddelaar te kun nen optreden inzake de uitkeering van de kapitalen der rijkstractementen, kin dergelden enz. De Synodale Commissie meent, dat alleen de Synode wettig be voegd is om de Ned. Herv. Kerk bij de regeering te vertegenwoordigen. Geref. Kerken. Aangenomen het be roep naar Middelburg (vacature- ds. J. D. Wielenga) door ds. j. H. Telkamp te Berkel en Rodenrijs. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens overtr. merkver- ordening Vlissingen W. B. B., Koudeker ke, tot 15 b. s. 15 d. h. overtr. verorde ning op de wnikelsluiting te Middelburg H. F. M., Middelburg, tot ƒ5 b. s. 5 d. h. overtr. Arbeidswet R. J., Vlissingen tot 3 X ƒ2 ƒ0.50 b. s. 4 X 1 d. h. overtr. LeerplichtwetA. A. van G., Vlissingen, A. L., Middelburg, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. zich op de bolwerken buiten de paden be vinden H. A. L„ Middelburg, tot ƒ1 b. s. 1 w. t. loopen op den keermuur van het droogdok J. D„ Middelburg, tot ƒ0.50 b. s. 1 d. h. met den rug tegen winkelramen staan L. C. H. van der B., Vlissingen, tot ƒ1 b. s. 1 w. t. overtr. art. 4275 Swb. C. G., Serooskerke, P. W., Koudekerke, ieder tot ƒ2 b. s. 2 d. h. overtr. art. 461 Swb. J. F., J. W„ P. den H-, allen te Oostkapelle, ieder tot 0.50 b. s. 1 w. t. overtr. Trekhondenwet J. L„ Vlissingen, tot 2 X 1 b. s. 2 X 1 d. h. zich zonder toestemming op iemands stoep ophouden Th. J. v. d. H., Vlissingen, tot 0.50 b. s. 1 d. h. vuurwerk afsteken P. S., Mid delburg, tot ƒ3 b. s. 3 d. h. beldeurtje spelen J. M., Vlissingen, tot 1 b. s. 1 d. h. op een verboden plaats voetbal spelen A. de J., F. A. P., beiden te Middelburg, ieder tot 1 b. s. 1 w. t. fietsen zonder lichtP. L., Wolphaartsdijk. tot ƒ0.50 b. s. 1 d. t.J. J. v. d. B., Vlissingen, A. P., Domburg, beiden tot teruggave aan ouders; C. J. L„ Wolphaartsdijk, tot ƒ0.50 b. s. 1 d. h. J. de K„ A. J„ J. de K„ allen te Koudekerke, P. H„ P. de B„ beiden te Rit- them, J. M„ Grijpskerke, J. van R„ Bigge- kerke, allen tot 2 b. s. 2 d. h. fietsen zonder bel C. H., Serooskerke, tot 1 b. s. 1 d. h. over den spoorweg loopen J. F. B„ Souburg, tot ƒ3 b. s. 3 d. h. \V. D., Vlissingen, tot 2 b. s. 2 d. h. C. A. van de V., Souburg, tot 2 b. s. 1 w. t. A. A. Gapinge, tot 1 b. s. 1 d. h. een waak hond laten losloopen A. W., Vlissingen, tot 1 b. s. 1 d. h. rijden over wandel wegen I. J. de S., W. S., beiden te Mid delburg, ieder tot 1 b. s. 1 d. h. wateren buiten de bakken M. V., Vlissingen, tot 1 b. s. 1 d. h. dronkenschap H. H., Klaaswaal, W. M. G., Goes, ieder tot 2 b. s. 2 d. h. J. P. van H.. M. K., beiden te Vlissingen, W. B., zwervend, ieder tot 3 b. s. 3 d. h. W. B„ L. S., beiden zwer vend, ieder tot 5 b. s. 5 d. h. W. van H., P. j. M„ beiden te Middelburg, P. S., Vlissingen, W. W., Westkapelle, allen tot 10 b. s. 10 d. h. J. M. H. M. L., Middel burg, tot 3 dagen hechtenis. Bekrachtigd is het vonnis, gewezen 24 April 11., ca. P. C. B„ Souburg, wegens dronkenschap veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en 6 maanden Rijkswerkinrichting met bevel echter, dat de opgelegde straf niet zal worden ondergaan, als beklaagde zich binnen een proeftijd van één jaar niet meer aan een strafbaar feit schuldig maakt en de te stellen bijzondere voorwaarde, bestaande in het niet betreden eener voor het publiek toegankelijke tapperij of slij terij, nakomt. Vrijgesproken is J. J„ Middelburg, aan geklaagd wegens overtr. der Spoorwegwet. Moorden te Apeldoorn. De rechtbank te Zutfen veroordeelde den 18-jarigen P. S., die op 16 Maart jl. de woning van den landbouwer D. Kik kert te Apeldoorn binnendrong, de 62- jarige vrouw van Kikkert met een paar revolverschoten doodde en daarna op den echtgenoot van zijn slachtoffer schoten loste, tot levenslange gevange nisstraf. Tegen den 52-jarigen C. de G„ arbei der te Apeldoorn, die in April jl. te Apeldoorn W. J. Peters met een mes in den buik heeft gestoken, tengevolge waarvan genoemde Peters is overleden, werd drie jaar gevangenisstraf geëischt. Het ongeluk bij den berenkuil in den dierentuin te 's-Gravenhage. De rechtbank te 's-Gravenhage deed uitspraak over de vordering tot schade vergoeding, ingesteld tegen den dieren tuin door de kinderjuffrouw, aan wie eenige jaren geleden door een beer de rechterarm zoodanig is afgebeten, dat die bijna geheel geamputeerd moest worden. De dierentuin had beweerd, dat zij nerzijds die maatregelen genomen wo- ren, die men redelijkerwijze had kun nen eischen en dat het ongeluk geheel aan de eigen schuld van het slachtoffer was te wijten. De rechtbank, de aansprakelijkheid van gedaagde voor de schade, aange bracht door den beer, volgens art. 1404 B. W. aannemende, had bij interlocu toir vonnis gedaagde in de gelegenheid gesteld om door getuigen te bewijzen, dat in deze gedaagde geen schuld treft, doch wel eischeres. Zij besliste thans, dat gedaagde in dat bewijs niet was geslaagd. Wel is de k.ooi van tralies voorzien en stond er een hekje op eeni- gen afstand, doch dit was nog geen meter hoog, zoodat het publiek er ge makkelijk overheen kon hangen, terwijl de beer zijn klauw tusschen de tralies kon steken, en aldus het voorterrein gevaarlijk maken. Uit een en ander bleek, dat gedaagde niet de noodige beveiligingsmaatrege len had getroffen, hetgeen te meer klemt, nu kort voor dit ongeluk aan een anderen bezoeker, die zich over het hekje boog, door een beer de hoed van het hoofd was gerukt, hetgeen ter ken nis van het bestuur van den Dierentuin was gebracht. Thans is dan ook de ge vaarlijke plaats afgerasterd. Wat nu betreft de beweerde groote onvoorzichtigheid van eischeres, niet duidelijk is geworden hoe het ongeluk eigenlijk heeft plaats gehad. Speciaal acht de rechtbank onaannemelijk de le zing, die gedaagde van een en ander geeft, als zou eischeres haar hand heb ben gestoken in de kooi om een stukje brood, dat. gevallen was op te rapen en aan den beer te geven, daar 'dit brood al in diens bereik was. Wel staat vast, dat zij zich over het hekje heeft gebogen, waarschijnlijk om een stukje brood, dat in het voorterreintje was ge vallen in het hok te gooien. Bij die ge legenheid heeft de beer haar kunnen grijpen en de vreeselijke verminking kunnen toebrengen. Bij het zich buigen over het hekje op zichzelf ziet de recht bank nog geen grove onvoorzichtig heid, terwijl zij aan dc uitleggingen van eischeres kort na het ongeval omtrent eigen schuld niet die waarde toekent om het juridische begrip van grove on voorzichtigheid aan te nemen. De aansprakelijkheid van den dieren tuin werd derhalve aangenomen. Aan gezien de rechtbank de omvang der schade nog niet kan beoordeelen, zal die bij staat worden opgemaakt. MARINE EN LEGER. Opgave van overgeplaatste onderof ficieren der zeemacht op 17 Mei ser geant-machinedrijver J. Jekel van Van Speijk naar adspirantenschool Dor drecht bootsman P. F. Kalb van „Ko ningin Emma" naar marinekazerne Am sterdam op 23 Mei machinedrijver- majoor J. Smit van adspirantenschool naar wachtschip Willemsoord. Bij beschikking van den minister van marine a.i. zijn de navolgende plaat singen enz. gelast met 17 Mei a.s. de luitenant ter zee le klasse J. A. Jager, thans geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen, gesteld op non-activiteit wegens ziekte, de luitenant ter zee 1ste klasse W. Dwars, geplaatst aan boord van genoemd wachtschip als le offi cier met 25 Mei a.s. de officier-machinist der 3e klasse F. J. Siegenthaler ge plaatst bij en marine-luchtvaartdienst en gedetacheerd bij het vliegkamp de Mok. Gelden ter beschikking van het leger. Voor het schoolonderwijs, onderwijs in dienst- en excercitie-reglementen, schermen, gymnastiek, voltige, zwem men, schaatsenrijden, dansen, muziek en andere voor militairen noodige en nuttige vakken is voor het jaar 1920 voor het leger beschikbaar gesteld de som van 78,018 voor het in orde houden van korps-boekerijen een be drag van 6885 voor het houden van militaire feesten ter gelegenheid van H. M. de Koningin een bedrag van 5051, en voor het uitdeelen van kleine prijzen en belooningen voor betoonden lust en ijver bij 't schijfschieten een be drag van 20,735. Wandelen. Gisteren maakte de Vlissingsche Turnvereeniging met on geveer 100 turnsters en turners een wandeltocht naar Valkenisse. Om onge veer kwart over acht werd van het Betje Wolffplein afgemarcheerd, om vervol gens over Koudekerke naar Valkenisse te gaan, alwaar de troep om 10 uur aankwam. Het was daar zeer druk daar ook „Sparta" met ongeveer een 100 turnsters en turners daar reeds was gearriveerd. Gedurende den geheelen dag heerschte er een gezellige drukte. Om vijf uur werd door de beide vereeni gingen afgemarcheerd. „Sparta" vin<* echter den marsch over het strand aa£ terwijl V. T. V. over Biggekerke den te rugweg naar Vlissingen nam en hier half acht aankwam. Dammen. Woensdag 12 Mei heeft de oud-voorzitter en oprichter van het Vereenigd Vlissingsche Damgenoot- schap, de heer L. de Vries uit Rotter- dame een simultaan-seance gegeven voor leden en belangstellenden. Het doel van den avond propaganda, werd niet bereikt door gebrek aan liefhebbe rij. Wel kijkers, geen nieuwe leden. Ge speeld werd op 20 borden, waarvan 16 bezet door leden van V. V. D. De heer de Vries, die een groote vooruitgang van het spel onder de leden kon waar nemen, won 5 partijen, maakte 1 remise en verloor 14 partijen. In 2 uur en 40 min. was de seance afgeloopen, gemid deld dus 8 min. per partij. Buiten Terantworrdelllktieid der redactio De cooie woidt niet teruggegeven CONFLICT IN DE BOUWVAKKEN. De afdeeling Vlissingen der Lande lijke Federatie van Bouwvakarbeiders heeft Woensdag twee vergaderingen gehouden ter bespreking van de voor stellen, welke hun door den Bond van Patroonsvereenigingen waren gedaan, Na eên zeer zaakrijke en ernstige be spreking werd besloten de loonvoor- stellen, als te zijn van tijdelijken aard, te accepteeren, doch deze niet voor een jaar. in een contract vast te leggen. De gronden waarop dit besluit be rust, zijn de volgende lo. Dat de loonaanbieding te veel afwijkt van de gestelde eischen, om deze voor een jaar in een contract vast te leggen. De organisatie meende de verantwoordelijkheid hiervan niet te kunnen aanvaarden. 2o. Dat wij onmogelijk het concept Landelijk Contract in zijn tegenwoordi- gen vorm als grondslag voor een col lectief contract te Vlissingen kunnen aanvaarden, terwijl hel door de Fede ratie en de moderne organisaties voor het land nog niet is aanvaard. Dit zou ons in onze poging om alsnog verande ring hierin te brengen zeer belemmeren. 3o. Dat de poging door andere orga nisaties aangewend om Vlissingen in 4' 3e loonklasse opgenomen te krijg* hierdoor zeer zou worden bemoeilijk. Wij'wenschen in geen geval een sta-in- den-weg hiervoor te zijn, hunnerzijds zou hierop kunnen worden gewezen, terwijl het van patroonszijde als argu ment zou kunnen worden ge'bruikt om hun verzoek af te wijzen. De vergadering besloot tevens om bij die patroons, die het werk willen laten hervatten, zonder een contract voor een jaar, doch voor het loon van resp. 69 en 64 cent per uur met den achturendag, uitbetaling van Christelijke feestdagen. 70 van het loon bij ziekte en 70 T bij onwerkbaar weer, zulks te doen. Tevens werd besloten om indien de leden der patroonsvereeniging blijven weigeren om van hun standpunt af te stappen, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het stichten van een produc tieve associatie, waardoor zij de bur gerij in de gelegenheid zal stellen alle voorkomende bouwwerken op de meest soliede en voordeelige wijze voor hen te verrichten. Verder kunnen wij nog mededeeler, dat hedenmorgen en Maandag a.s. bij die patroons, welke buiten de patroons vereeniging staan, het werk op boven genoemde voorwaarden is (of) zal her vat worden. Dit aantal patroons be draagt zes, terwijl het aantal werklie den, hetwelk hierdoor aan het werk gaat, ongeveer tachtig zal bedragen. De Landelijke Federatie afdeeling Vlissingen. HET BESTUUR DE UIT RUSLAND TERUGGEKEERDE NEDERLANDERS. De met het stoomschip „Linge- stroom" uit Rusland teruggekeerde Nederlanders hebben verschillende bij zonderheden medegedeeld over de be handeling welke zij onder het bolsje wistisch regime hebben ondervonden. Het verhaal omtrent het verblijf der Hollanders in Petersburg vangt aan omstreeks begin April 1919. Een Hollandsch en een Zwitsersch consulai' ambtenaar waren het laatst vertrokke! Een 30-tal Hollanders, die zich voor hel meerendeel onder de thans terugge keerden bevonden, stonden toen even eens gereed een heenkomen naar bete' oorden te zoeken. Hun zaken en bezit tingen, waren geliquideerd, hun passen waren in orde, er waren nog enkele moeilijkheden niet alleen van Russische maar ook van Finsche zijde te ovei- winnen, doch het uitzicht bestond, dal binnen enkele dagen alles voor vertrek gereed zou zijn. Tot dan had men als neutrale buiten landers geen overlast ondervonden, we had men voortdurend het onaangenani gevoel van op een vulkaan te leven e de prijzen der levensmiddelen stege onrustbarend in verhouding tot de on- vangen salarissen. Er gingen ook no„

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 2