NIEUWS LAATSTE BERICHTEN In het zaken-doen r'tt eens het oordeel (hdlende belangheb- een groote scheep- deelde mede, dat iaarop de trans-At- Amerikanen naar „businessmen" ko- doen, maar ook om ;n. Maar liet tegen- en weinig aanlok- |niet vasthouden. 2e lekorten en het re ien gevoelig verlies ikenmenschen. ste van den boule- Iis al niet minder md. Onze verkoop eemt af. Dat is een iet werk van vaar- istes met haar we len smaak, die de irkant van den Af- io gaarne te Parijs >che restaurants en laters, vinden geen Parijs om 10 uur uitgestorven is. fis, die het van liet moeten hebben is lijs" een reden tot fetal vreemdelingen directeur van een le Champs Elysées lan vroeger. Dege- Ikomen om zaken te mw mogelijk weer |pen winter hebben ■chts als doorreis- |m verder hun ge- te zoeken. Daarbij Amerika een soorl is gezet om de land te houden en irteren. Er worde» lustreerde prospec- 'aarin het comfort ie hotels wordt uit- jkheid van de Ame- Ippen wordt ge- ische vrijheid in de Ien en zoo al meer. en concurreeren en irzetten, maar met dingen, die er nu mogelijk, ie restaurants zit- |den put. We zien meer, zoo weekta- tverlies, tengevolge [bedraagt al wel 25 fj, dat de Fransclie litenland opdracht m passen meer uit lersonen, die voor Parijs gaan. Dat staan met den la |e franc, maar t» belangen van dt van de Parijsche Iien groot chic Pa- mt de beperkende heid, een verkeerd waarmee men een clientèle wegjaagt, arijs kost den han- van de Fransche Parijs is bezig verliezen, nu 't er leworden is en het naam als „licht- Iachten van de Pa- arijsehe overheids- toch zal, ondanks charme voor den Jehouden, daarvoor jstad, met haar on- pm aan beziens- charmante bevoi- nende manieren te steden. ingestort. pevig ongeluk, dat [kermis te Gronin- Jiarvan wij gisteren llding maakten on- ïchten", ontlèenen Teuwsblad van het pigende bijzonder- luur heelt gisteren- Is een zeer ernstig tl op de rodelbaan ïerson. die op de an den Noordkant. I: de hooge stellage net publiek op be- ogte naar beneden zwaren last niet is bezweken ten- meer dan 50 men- Iaakt daarop stor teneden vielen, al- hoogte vanwaar zij vielen, mag mis- leter geschat wor- Idige paniek, veien deren trachtten te ;auw aanwezig en r van velen uit de g een eerste hulp- Men bracht de het café de Unie. in de huizen der dbrugge en ande g dr. Nathans ge- andere artsen hu" inden' wijdden, van het politteba- en auto's van ziekenhuizen en in betrekkelijk korten tijd had men de gekwetsten zoo goed mogelijk verzorgd. Twee personen, 2 longens waren zoo goed ais onmiddel lijk dood, een meisje is later in het zie kenhuis overleden, van de gekwetsten hebben velen ernstige fracturen of in wendige kneuzingen bekomen. De politie zette direct het terrein van de ramp af. De balk, die doorgebroken was, werd medegenomen naar het po litiebureau en het andere werd, nadat allen getransporteerd waren en de kleedingstukken zoo goed mogelijk bij elkaar gezocht waren, onder politie bewaking gesteld. De hoofdcommissaris van politie zocht, zoodra hij van de ramp vernam, contact met den burgemeester, die in den schouwburg was, en gaf daarna last om de kermis te sluiten en alle etablissementen te ontruimen. Het pu bliek had trouwens de kermisstemming ook al verloren en alle luidruchtigheid laten varen. Ook in de café's waar mu ziek gemaakt werd, werden de muzi kanten weggezonden. De lijst van de slachtoffers van de ramp. voor zoover zij in de ziekenhui zen zijn gebracht er zijn heel wat lichtgekwetsten naar hun huis gegaan is als volgt Gedood F. Wichers, 17 jaar, beeld houwer A. J. Korfage, 17 jaar, meu belmaker. In het ziekenhuis is overleden mej. Wilmink. Gewond mej. Rika Doesburg, dienst bode, vrij ernstige beenbreuk mej. Schrandt, levensgevaarlijk mej. Jan netje Dermer, vrij ernstig mej. Antje v. d. Zwaag, ernstig mej. Geertruida Kamstra, beenbreuk v. d. Borg. been breuk. Binder ernstig gewond Jan Roose, Hendrik Onnes, Pieter Kort, Jan Riete- ma, Jantje Olthof, Sybrand de Jong, lilbe Bosman, Johannes Hoexum, Jo hannes Schottens, E. Timmer en Aug. Wessels, terwijl nog meer personen in het ziekenhuis werden verbonden en verschillende personen licht gewond werden, wier namen onbekend zijn ge bleven. Volgens een later bericht is nog over leden mej. Wilmink, woonachtig te Groningen. Aan Everardus Timmer mans zijn gisterenavond de laatste sa cramenten der stervenden toegediend. Van de overigen verkeert niemand in doodsgevaar. De oorzaak van de ramp We zagen de balk, die doorgebroken was, in het politiebureau staan. Die balk had het gedaan. Op de breuk was zij,vermolmd, ingewaterd, ingeroest bij een bout en het gave deel was op de breukvlakte maar enkele vierkante centimeters groot. Die balk heeft het gewicht niet kunnen dragen van al die menschen, Sw de controleur bij het trottoir rou- lant beneden maar naar boven liet gaan ra toen van dit ranke gevaarte een balk zich begaf, moesten de andere wel volgen. Een wonder is 't nog, dat er niet een grooter gedeelte van de stellage mee naar* beneden is gekomen, want het was op het oogenblik van het onge val boven zeer vol. Of er geen toezicht is op den bouw Neen. De knechten slaan het gevaarte op elke nieuwe kermis weer in elkaar, zooals zij dit al zoo dikwijls hebben gedaan en 't past alles en we gelooven ook wel dat een plank of balk, die een breuk vertoont er wel uit gelegd zal worden als men 'Uziet, maar een flink toezicht op den bouw van deze ranke gevaarten is er niet. Ja, wel is Vrijdag avond een opzichter van het Bouwbu reau met den commissaris van politie een rondgang wezen doen bij de ver schillende etablissementen op de ker mis, maar ieder voelt, dat zulk een toe zicht absoluut niets beteekent. In het donker is van eventueele breuken niets te bemerken. Er had een keuring en toezicht moeten zijn op de materialen, die bij den bouw zijn gebruikt. En dat is niet geschied. En ook bij het exploiteeren van der gelijke inrichtingen kon scherper toe zicht zijn. Die menschen, die naar be neden zijn gevallen, stonden daar bo ven te wachten tot het hun beurt was om naar beneden te glijden. Ze hadden evengoed beneden kunnen wachten, maar de man, die daar de „controle" houdt, laat maar naar boven gaan, zoolang hij denkt, dat er boven nog ge borgen kunnen worden, hij krijgt dan beneden meer ruimte. Natuurlijk zijn dit opmerkingen ach teraf, die iedereen kan maken. Maar zij die in verband met deze ramp zich eeni- i?e verantwoordelijkheid bewust zijn, I mllen toch niet alle zelfverwijt kunnen 'ntgaan, als zij zich niet volkomen vrij J'eten van eenig verzuim in dezen. Ook Jet oefenen van controle wordt zoo 'icht sleurwerk. Het stond gisteren den lieelen dag op de Groote Markt op de plaats van het ongeval vol van menschen, die het on geluk bespraken. De officier van justitie heeft aan twee architecten opgedragen een onderzoek m te stellen naar de constructie van 't gebouw. Als dit onderzoek is afgeloo- Pen en de oorzaak van het ongeluk aan net licht gebracht, zal de rodelbaan leesrond worden afgebroken. De toestand van den agent Uhr- epp te Amsterdam, die in het Wilhel- mmaggsthuis wordt verpleegd, is vrij goed. Gisteren werd de dader, Streek- J,ra geheeten, van beroep los werkman n wonende in de Borgerstraat, na op bureau Overtoom gehoord te zijn, r beschikking van de justitie gesteld. I v"hlaarde zeer dronken te zijn ge weest en niet geweten te hebben, dat hij den agent sloeg. De lieer Adr. V., in effecten en assurantiën, te Leiden,'die zijn betalin gen heeft gestaakt, is Zaterdagavond reeds in arrest genomen, verdacht van verduistering. Hij zou voor iemand een paar effecten verkoopen, doch moet dit bedrag ten eigen bate hebben aange wend. Het totale tekort wordt op vier ton gëschat. Het kantoor stond er voor bekend dat er veel gegokt werd. Het zijn voor het meerendeel kleine bezitters die er bij betrokken zijn. Een persoon intusschen zou er met een bedrag van 70.000 bij betrokken zijn. Op klaarlichten dag is uit een on gebruikte voorkamer van een boeren woning te Ouderkerk a/d. ljsel een kistje gestolen met gouden voorwerpen, ter waarde van 1000. Verdacht wor den twee als heeren gekleede vreemde lingen, die omstreeks den middag ter plaatse zijn gezien. Met het oog op de zedelijkheid heeft de gemeenteraad van Zandvoort het besluit genomen, dat personen bo ven de 16 jaar zich niet met bloote bee- nen op het strand of in zee mogen be vinden, tusschen 500 M. ten Noorden van het Grand Hotel en 500 M. ten Zui den van paal 67. Overtreders zullen ge straft worden met een boete van 3. Een aannemer uit Velseroord, die Zondagavond met een timmerman per motorfiets door de Haarlemmermeer reed, botste in volle vaart tegen een op den weg wandelende koe. Beide mannen werden van de fiets geslingerd de een kwam aan de overzijde van de sloot terecht. Beide kregen ernstige wonden. Zaterdag werd een auto-verhuur der te Eindhoven vanuit Tilburg opge beld door een zekeren B„ tot voor en kele dagen kantoorbediende in Eindho ven, om hem met een auto te Tilburg te komen halen voor rekening van een vroegeren klant der garage. De auto ging naar het opgegeven adres, hotel Jansen, te Tilburg, alwaar B. den chauffeur last gaf met een gezelschap eerst naar Breda heen en weer te rijden Toen men na eenige uren te Tilburg terugkwam en B. zijn gezelschap aldaar weer afgezet had, vertelde hij den chauffeur dat zijn gezelschap hem over gehaald had te Tilburg op een bal te blijven, en dat hij dus maar onverricli- terzake naar Eindhoven moest terug- keeren. De hooger bedoelde vroegere klant der garage zou wel betalen. Achteraf bleek dat laatstgenoemde nergens van wist, en dat de auto-ver huurder op handige wijze was opge licht. Zondag werd de politie te Til burg verwittigd, die voor hotel Jansen aldaar post vatte. Op een gegeven oogenblik verliet B. het hotel en werd hij aanstonds gearresteerd. Hier had hij den hotelhouder opgelicht, want ver blijf en diner waren nog niet betaald. B. had nog slechts 75 cents op zak. Intusschen is gebleken, dat B. ook in Den Bosch een heer voor 10 heeft op gelicht, zich beroepende op zijn vroe gere functie als kantoorbediende te Eindhoven, in welke kwaliteit die heer den oplichter kende. Voorts heeft hij, van zijn vroegere betrekking misbruik makende, nog te Nuenen een oplichting geprobeerd, doch daar mislukte het. Ook te Eindhoven tenslotte heeft B. bij meerdere personen grootere en kleinere schulden achtergelaten, toen hij in den aanvang der vorige week onverwachts zijn betrekking aldaar had verlaten. B., die reeds vroeger met de gevan genis had kennis gemaakt, en een mooie gelegenheid om zich in de maat schappij te rehabiliteeren, heeft mis bruikt, zal naar Eindhoven worden overgebracht. Een trouwe koe. Sinds een tiental dagen miste een veehande laar een koe uit zijn weide aan den Haagweg te Leiden. Aangezien aan diefstal werd gedacht, werd van de ver missing aangifte gedaan bij de politie. Gisteren kwam bericht, dat het beest bij izijn vorigen eigenaar te Voorburg was aangetroffen, naar wien het uit eigener beweging was teruggekeerd. Zondagavond half eif was de chef der Oiympiabioscoop te Rotterdam op weg naar het kantoor van den heer Tusscheninsky op de Hoogstraat met een tasch inhoudende circa ƒ3000. In de St. Laurensstraat kreeg hij onver hoeds een klap, waardoor hij op den grond viel en de dader kans zag met de geldtasch te vluchten. Een koop man van den Schiedamschendijk zette den vluchtende na en wist hem op de Binnenrotte te grijpen, waarop de laat ste de tasch wegwierp. Nogmaals ach tervolgd werd hij ten slotte op de Ge dempte Botersloot door twee agenten gegrepen,'die hem naar het bureau aan de Lange Torenstraat brachten, waar hij bleek te zijn een varensgezel. De tasch werd den heer Tuschinsky ter hand gesteld. De politie te Amsterdam heeft in den nacht van Zondag op Maandag een inval gedaan in een bekende nachtge legenheid aan den Achterburgwal. Er werden 23 personen mede naar het po litiebureau genomen, waar werd onder zocht of zij ook wapens in hun bezit hebben. Door de politie te Baarn is een zekere v. d. W. uit Amersfoort aange houden, die zich had schuldig gemaakt aan een rijwieldiefstal. Hij werd naar Utrecht overgebracht, en dit was voor de Amersfoortectie recherche aanleiding om zich naar Utrecht te begeven in verband met zeer vele rijwieldiefstallen, welke te Amersfoort in den laatsten tijd plaats hadden. Aan een rechercheur heeft de rijwieldief bekend, zes rijwielen te hebben gestolen, die alle onbeheerd stonden. In het ziekenhuis te Delft is over leden een schilder, die Donderdag in het gebouw van den Raad van Arbeid aldaar van een ladder is gevallen en daardoor een schedelbreuk heeft ge- kiegen. - Een i 1-jarige jongen te Heerlen viel van het dak der ouderlijke woning, waar hij spelenderwijze was opgeklommen. Hierbij kwam de jongen zóo ongelukkig op zijn hoofd terecht, dat hij bewusteloos werd opgenomen en naar het St. Joseph-hospitaal moest worden vervoerd, alwaar een lichte schedelbreuk bij hem werd geconsta teerd. Zijn toestand is niet buiten ge vaar. Te Willeskop (Utr.) is een tweejarig knaapje al spelende met het hoofdje op een cementen plaat geval len en een paar uur daarna overleden. 7~ Beu driejarig kind te Apeldoorn is in de Kaaijervliet gevallen en verdronken. Onder Heineoord had een ernstig ongeluk plaats. Een 13-jarige jongen zat achter op een motorfiets. Terwijl zijn pet afwoei en hij deze wilde grij pen, sloeg hij van de zitting op den Straatweg. Hevig bloedend werd hij binnengedragen en geneeskundige hulp ingeroepen, die schedelbreuk consta teerde. Aan de Houtvaart onder Aerden- hout bij Haarlem is door een Bloemen- daalschen politiebeambte het lijkje ge vonden van een pasgeboren kind met verbrijzelden schedel. Het lijkje was ge wikkeld in kranten en doeken. In de fundamenten van een huis op het Groote Plein te Yperen heeft men de lijken gevonden van 40 Entrol- sche soldaten. Het zijn blijkbaar sol uien. die door een golf gifgassen ge dood zijn. Ze lagen alle met het hoofd tusschen de handen, in een houding als- of ze sliepen. Alle lijken zijn herkend. .Ben jong vischkooper en zouter uit Grimsby, mr. Frank Croft, 55 Elea- norstreet, heeft een uitvinding gedaan zeg' Dij, in de geheele visscherij- industrie een geweldigen ommekeer zal kunnen brengen hij pretendeert door een tot dusver geheim procédé, zonder gebruik van zout, van chemische peaeparaten of van éénig ander kunst middel, alle soorten van visch zóó te kunnen prepareeren, dat ze gedurende een onbepaald aantal jaren goed blijft zonder door eénig klimaat aangetast te de volil: e" a at 26 den vo,len smaak. a ?eu ,ngswaarde enz* behoudt zondei dat het noodig is ze in eenim» verpakking te conserveeren 8 „d^VisscheïiVT"' Croft:. heeft, meldt naLt J op Z,J" uitvinding Patat grnown in a(le ]anden en Grimsbv ZT^! de EnSe,sche markt, prohteeren erVan fe iate" vnZï TSnrfh'yre' on,der-staatssecretaris voor landbouw, deelt mede, dat de Frank L V°°r den tarweoogst in Frankrijk voor den a.s. herfst uitste- temetPo f" f'00pt bijna v0'd°ende tarwe te oogsten voor de broodvoorzie- mng van het volgende jaar. Volgens de officieele cijfers van het Fransche de partement van landbouw zijn dit jaar vijf millioen H.A. land geploegd en met tarwe bezaaid. De oogst zal ongeveer bedragen 70 millioen centenaars5 zoo rpt°ngever 10 mim°en centenaars moeten worden geïmporteerd. Het af- geioopen jaar moesten 35 millioen cen tenaars worden geïmporteerd. Dit zal Franknjk een bedrag van 61 millioen hetprinSparenJen ongetwijfeid een ver betering van de waarde van de franc tengevolge hebben. De Duitsche bladen wijzen on de ÏSTïït de,r 2wa[fe in Duitsch- land. Officieele publicaties schatten het aantal zieke vrouwen in de groote plaatsen in het bezette gebied in het eeiste jaar der bezetting op rond 737 7^u-k,yr°aeger'.,Tegen de zwar<en, die zedeiijkheidsmisdrijven plegen jegens vrouwen en kinderen, wordt niettelen- staande documentair bewijs slechts zeer zelden opgetreden. Waarschuwingen ™°r..bey zedehjk gevaar, dat de vrou- rte±VOlkLngJ00pt' mag de Pers in 1 et bezette gebied niet opnemen. Door de hooge soldij der bezettingstroepen worden de prostistuees van alle landen naar het Rijnland gelokt en is er een enorme toeneming van de beroepson- tucht. De Fransche commandanten be letten het ingrijpen van de Duitsche po litie en de bemoeiingen van de huma nitaire vereenigingen ter bestrijding van de zedelijke vermindering. Op de scheepswerf van Ford zijn onderzeebooten gebouwd, welke in 240 uur gereed waren. De boot werd in el kaar gezet op een reusachtigen loop band, waarop zij door de geheele stel- plaats heenging en op bepaalde plaat sen bepaalde bewerkingen onderging totdat zij eindelijk op den band buiten de werkplaatsen wordt gebracht, tot onder een kraan, welke haar opheft en haar laat zakken in het waterbekken van 9 M. diepte en 90 M. breedte. De onderzeebooten zijn voorzien van stoomturbines van 2500 P.K., welker snelheid werd overgebracht door pla neettandraderen van 4300 op 512 om wentelingen per minuut. Het stoomver bruik bedraagt 5 K.G. per P.K. per uur. Als stoomopwekkers zijn gebruikt wa terpijpketels, geschikt voor het stoken van olie. Volgens Zuïd-Afrikaansche bla den heeft men op de farm St. Fort in Bethlehem (Oranjerivierkolonie) het versteende skelet van een dinosauriër gevonden, die veel overeenkomst ver toont met de Australische reuzenkange- roe. Het geraamte was meer dan der tien voet hoog, en had bijzonder groo te achterpooten en een dikken staart, de kop ontbreekt helaas. Men is nog bezig, deze voor-historische vondst nauwkeurig te onderzoeken. Te Reinickerdorf, bij Berlijn, is een diefstal gepleegd, die ernstige ge volgen voor de openbare gezondheid kan hebben. In een gebouwtje bij het ziekenhuis, waar proefdieren werden bewaard, voornamelijk proefkonijnen, was ook een geit gestald, die met typhusbacillen was ingeënt. Deze geit is door inbrekers gestolen, die, gelijk uit het gevonden spoor bleek, het dier levend hebben meegevoerd. Er bestaat nu gevaar, dat het gebruik van de melk van de gestolen geit, of van het vleescli wanneer het dier door de dieven of hun helers wordt geslacht, typliusgevallen zal veroorzaken en zelfs een epidemie. Om deze reden zoekt de politie met meer dan gewonen ijver naar de daders, waarin zij echter tot dusver nog niet is geslaagd. Een bekend winkelier op Broad way te New-York, heeft zijn succes aan vijgen fe danken, en aan het geld dat hij aan advertenties besteedde om die vijgen aan den man te brengen. Tien jaar geleden kreeg hij door een misverstand of wat ook, een twintig maal grooter kwantum vijgen dan dat hij besteld had. Zijn boekhouder accep teerde en de eigenaar verschrok toen de zending in zijn pakhuis kwam. Goe de raad was duur, maar hij nam een kloek besluit. Hij annonceerde, voor het eerst van zijn leven, de vijgen „het was een primeurzending met een paar cen ten winst per kilo", hoewel hij anders vijfmaal die winst berekende, 't Liep storm voor zoo'n koopje en hij was spoedig uitverkocht en had toen nog tweemaal zooveel verdiend als anders. Van toen af aan kocht hij niet alleen elk jaar een steeds grootere hoeveel heid vijgen, maar ook vele andere zuid vruchten en hij kreeg zoo'n reuzen- succes. Door aankoop van huizen heeft hij al tweemaal zijn zaak vergroot en op andere gedeelten der stad filialen geopend. De „droogte" in de Vereenigde Staten heeft tot een merkwaardige fraude geleid. De Amerikaansche auto riteiten zijn ervan verwittigd, dat het drankverbod op een nieuw bedachte manier wordt ontdoken. Van den Ame- rikaanschen naar den Engelschen oever van de Detroit-rivier wordt whisky ge smokkeld in torpedo's. Van deze zijn er drie in gebruik, die met whisky gevuld van de Canadeeschen naar den Amerikaanschen oever door het water schieten. Aan den overkant worden zij opgevangen en, na te zijn geleegd, ge vuld met water als ballast terug geschoten en daar weer opgevangen. Dat spel wordt tot in het oneindige her haald en het wat dure Canadeesche whisky heeft op die wijze den Ameri kaanschen bodem bereikt, zonder dat de douaniers ervan wisten. Thans wordt voor de smokkelaars een torpedo vervaardigd die 50 gallons drank zal kunnen bevatten. NEDERLAND EN BELG1E. Van bevoegde zijde verneemt de Brusselsche correspondent van „de Tel.", dat de Belgische regeering dezer dagen een nota van Nederland heeft ontvangen in zake de Wielingen. Naar verluidt, wordt daarin het Nederland- sche standpunt gehandhaafd. NIEUWE ZILVERBONS. In de toelichting tot een nota van wij ziging van het 7e hoofdstuk lezen we, dat de tegenwoordige zilverbons van een gulden tegen namaak geen voldoen de waarborgen bieden. De minister heeft daarom maatregelen genomen tot het drukken van een nieuw type van gulden-bons, dat aan belangrijke hoo- gere eischen voldoet dan de thans in omloop zijnde bons. Voor den overgang naar een nieuw type bestond te meer aanleiding waar de zilverbons nog ge- ruimen tijd in circulatie zullen moeten blijven. Met liet oog hierop moest ook de aanmaak van bons van ƒ2.50 ter hand genomen worden. Wegens het groot aantal nieuwe zil verbons, dat voor het zooeven aange geven doel noodig zal zijn, is het niet mogelijk reeds aanstonds de tegen woordige guldenbons op korten termijn in te trekken en door die van het nieuwe type te vervangen. Het ligt echter in de bedoeling om, zoodra de aanmaak van de bons van liet nieuwe type voldoende zal zijn gevorderd, uitsluitend deze bons in het verkeer te brengen en de bons van het oudere type, naar gelang de omstandigheden zulks toelaten, aan den omloop te onttrekken. De kosten van deze maatregelen, be staande uit aankoop van papier, druk kosten'en kosten van verzending, wor den geraamd op ƒ625.000. HET ONGELUK OP DE GRONINGER KERMIS. In de vergadering van den gemeen teraad te Groningen is gisteren door den beer dr. H. W. Takkenberg tot Burg. en Weth. de vraag gericht, weke maatregelen zijn of zullen worden ge nomeneer voorkoming van ongevallen als er Zondagavond een heeft plaats gehad. De burgemeester antwoordde dat Burg. en Weth. gisteren een rondgang langs de inrichtingen op de kermis ge maakt hebben en hebben bepaald, dat soortgelijke inrichtingen als waarop t ongeluk geschiedde, slechts een beperkt aantal personen zullen mogen toelaten. De controle daarop is in handen van de gemeente-ambtenaren gesteld. Een onderzoek naar de oorzaak wordt van de zijde der justitie ingesteld. De rodel baan zal te Groningen niet weder wor den opengesteld. Een onderzoek van de zijde van den Raad hoewel spr. daar niet tegen zou zijn op dat vpor komende kermis sen de Raad beter zou kunnen beslissen welke inrichtingen niet weder behooreii te worden toegelaten achtte spreker met het oog op het justitieele onderzoek niet noodig. De heer Takkenberg was over dit antwoord tevreden, hoewel spreker eenige kritiek op het toezicht van de gemeente liet hooren. DE FRANSCH—BELGISCHE TOENADERING. Aan het banket van de Belgische Kamer van Koophandel te Parijs, dat Maandagavond plaats had, werd o. a. het woord gevoerd door den Belgischen minister Jaspar, die verzekerde, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en België steeds vriendschappelijker wor den. Millerand die als laatste spreker het woord voerde, herinnerde aan de prachtige houding van België in de moeilijke oorlogsjaren. Welke de moei lijkheden voor de handelsovereenkomst ook zijn, wij zijn overtuigd ze te over winnen door in te zien, dat onze beide landen een nauwe verbinding eischen en als we onbeperkt vertrouwen in el kaar stellen. Ook is Millerand ervan overtuigd, dat spoedig 'n accoord omtrent de Luxem- burgsche spoorwegen tot stand zal ko- men. DE TOESTAND IN FRANKRIJK. PARIJS (V. D.) Naar men meldt, hebben op alle spoorwegnetten nieuwe verbeteringen in den treinendienst plaats gehad een aantal beambten heeft den dienst hervat. Men denkt, dat op de P. L. M. alle treinen zullen kun nen rijden, hoe ook de staat der sta kingsbeweging zijn mag. Op de lijn ParijsOrleans vermeerdert het aantal treinen. Op de staatsspoorwegen is de dienst opnieuw verbeterd op de Noor der- en Oosterlijnen is de toestand nor maal. in de havens is de arbeid op vele plaatsen hervat. Nu de staking der spoorwerkers en die der dokwerkers, zeelieden en mijnwerkers verloopt, had de C. G. T. besloten, dat vanaf Maan dagmorgen nieuwe corporatiën, die der arbeiders behoorende tot het transport bedrijf, het bouwvak en de metaalin dustrie, zich bij de beweging zouden aansluiten. Er is alle reden te gelooven dat deze order slechts voor een klein gedeelte zal worden opgevolgd. Men bericht reeds, dat de syndicale raden van de ondergrondsche spoorwegen geweigerd hebben aan liet bevel van de C. G. T. te voldoen. Wat de trams en omnibussen betreft, schijnt het, dat slechts een zesde deel der beambten besloten heeft, hun post te verlaten. REORGANISATIE VAN ELZAS- LOTHARINGEN. PARIJS. (V. D.) De „Temps" be richt, dat de president van den Raad de 'laatste dagen twee conferenties had met den heer Alapetite, commissa ris-generaal der republiek te Straats burg. Hij is met hem tot overeenstem ming gekomen aangaande de te bezi gen methode om zoo spoedig mogelijk de nieuwe problemen op te lossen, die zich voordoen bij de reorganisatie van den Elzas en Lotharingen, ,nl. Eene wet betreffende de ambtenaren uit de plaatsen zelf en die uit het binnenland afkomstig, nauwer verbinding tusschen de locale diensten en de centrale bestu ren te Parijs naarmate het tijdperk van den oorlog verder is verwijderd, ver mindering van sommige diensten en een verbinding van eenige andere aan de centrale diensten, sneller versprei ding der Fransche taal, de te volgen procedure voor de invoering der Fraa" sche wetten, die een verandering in de plaatselijke gewoonten kunnen aan brengen De commissaris-generaal zal waarschijnlijk naar. Parijs terugkeeren, zoodra hij de definitieve voorstellen, die de regeering moeten worden voorge legd, geheel zal hebben bestudeerd. DE FRANSCHEN IN FRANKFORT. BERLIJN. (V. D.) De Duitsche pers protesteert tegen de willekeurige heer schappij der Franschen te Frankfort, w. o. het operagebouw op beve! van den commandeerenden generaal van het bezettingsleger voor twee dagen moest worden gesloten, wegens blijk bare bespotting der Fransche politiek door een couplet eener operazangeres. Wegens beleediging der Fransche be zetting veroordeelde burgers werden op bevel van den commandant verban nen. demonstraties te weenen. WEENEN. (V.D.) Gisteren werd ee« demonstratie gehouden door 100,000

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 3