Stads- en Proyincienieuws SPORT INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND GEMENGD NIEUWS lijk een ieder uit het bedrijf verwijde ren, die aanzet of medewerkt tot ver storing van den goeden gang van za ken of zich aan ernstige vergrijpen schuldig maakt. Aan de zeelieden zal het verschil tusschen het tegenwoordige en het aan geboden loon, gerekend van 1 Januari 1920 af, worden uitbetaald, onder ge lijke voorwaarden, bij terugkeer met het schip in Nederland na afloop van iedere reis, doch niet binnen 3 maanden na aanmonstering. Voor de sleepersbedrijven en schui- tenvoerdersbedrijven zal een overeen komstige regeling afzonderlijk worden getroffen. De stijgende onkosten voor de verkiezingen. Leiden is de eerste gemeente in ons land waar de vrouw van het haar toe gekende kiesrecht gebruik zal moeten maken voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad op 30 Juni, als gevolg van de uitbreiding der gemeen te. Het aantal kiezers is daardoor meer dan verdubbeld en 21 nieuwe stem- bureaux moesten nog dienst doen. De kosten van meubileering dezer nieuwe bureaux moeten nog dienst doen. De tenkast en de bediening der bureaux vóór, tijdens en na de verkiezing zul len, zooals Burg. en Weth. den raad voorekenen, een extra uitgave vorderen van ruim 18.000. Principieele stemweigeraars. Te Neerhorst den Berg waren het vorig jaar eenige kiezers, die om prin cipieele redenen weigerden te stemmen bij de gemeenteraadsverkiezing. Zij werden voor deze overtreding door den kantonrechter veroordeeld tot 1 boete of 1 ag hechtenis. Een drietal kiezers weigerde ook de boete te betalen en deze zijn nu door de politie aangehou den, waarna zij gewillig hun straf heb ben ondergaan. VL1SS1NGEN, 11 MEI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF WOENSDAG 12 MEI Maximum-prijzen wittebrood ingetrokken. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft met ingang van gisteren de maximum-prijzen voor wit tebrood ingetrokken. Opheffing der roggebrood-distributie op 24 Juni a.s. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat 24 juni a.s. de verstrekking van regeerings- wege van grondstoffen voor de grof toggebroodbereiding zal ophouden en dat alle in de distributieregeling van brood, meel en rogge opgenomen be palingen ten aanzien van roggebrood- kaarten, aanvullingskaarten voor rog gebrood, rogge en meel zijn vërvallen. In verband met deze wijziging van de distributieregeling heeft de minister aan de burgemeesters medegedeeld, dat wegens de opheffing der rogge brooddistributie op 24 Juni a.s. hou ders van roggebroodkaarten in de ge legenheid zijn te stellen deze kaarten te ruilen voor wittebrood- of bruin- broodkaarten en den burgemeesters verzocht hiermede bij de aanvrage om witte- en bruinbroodkaarten voor de 36ste periode, welke aanvrage vóór 15 Mei a.s. aan het rijksbureau voor de distributie van graan en meel is in te zenden, rekening te houden. Concours van Harmonie- en Fanfare gezelschappen. In de Zaterdag te Middelburg gehou den vergadering van den Zeeuwschen Bond van Harmonie- en Fanfaregezel schappen in combinatie met de bestu ren van het muziekgezelschap „de Houthandel",„Walcheren" en „Mid delburg Vooruit", werd het program ma voor het op 24 Mei (2e Pinksterdag a.s.) te Middelburg te houden concours van den Bond van Harmonie- en Fan faregezelschappen in Zeeland aldus vastgesteld Om 10.15 verzamelen der gezelschappen aan het station om ge zamenlijk naar het Schuttershof te mar- cheeren, waarna de wedstrijd een aan vang zal nemen Bij loting werd de beurt van optreden als volgt vastge steld 4e afd. Fanfare, serie A 1. „Voor uit", Waarde 2. „Prinses Juliana", Baarland 3. „Oefening door Kunst", Borssele 4. „Luctor et Emergo", Re- nesse 5. „Excelsior", Kloetinge 6. „Houthandel Walcheren", Middelburg 7. „Con Affessione", Kwadendamme. 3e afd. Fanfare: 1. „Eendracht maakt Macht", Kruiningen 2. „Postfanfare", Vlissingen 3. „Oosterlands fanfare", Oosterland 4. „Ons Genoegen", Ka- pelle 5. „Apollo", Dotnburg 6. „Con cordia", Krabbendijke. 3e afd. Harmonie 1. „St. Caecilia", Hontenisse. 4e afd. Fanfare (serie B) 1. „Oefe ning na den Arbeid", Ritthem 2. „Ons Genoegen", Kamperland; „Con Amore", Noordgouwe 4. „Nieuw Leven", Ou- werkerk 5. „Wilhelmina", Colijns- plaat6. „Eendracht maakt macht", Cortgene 7. „Oefening na den Arbeid" N. en St. Joosland 8. „Eendracht maakt Macht", Serooskerke. 2e afd. Fanfare „Excelsior", 's Heer Arendskerke. 2e. afd. Harmonie 1. „St. Caecilia", Vlissingen t 2. „Vlijt en Volharding", Hulst 3. „Apollo", Wissenkerke 4. „Harmonie", Hulst. Ie afd. Harmonie 1. „Euphonia", Goes „Ons Genoegen", Vlissingen. Men schrijft ons uit Middelburg Gisterenavond heeft de politie hevig verzet ondervonden van een ouden be kende van haar en van de justitie, ze keren B. G., die in de buurt van het station in dronken toestand rondliep en het daar verschillende rustige voorbij gangers lastig maakte en o.a. een boe rin van haar rijwiel had afgetrokken. Toen een agent van politie hem aan hield om hem ter ontnuchtering in be waring te stellen begon hij zich daar tegen onmiddellijk te verzetten, zoodat een worsteling ontstond, waarbij de agent gelukkig spoedig hulp kreeg van een collega. Het verzet van den arres tant duurde toen echter onverminderd voort, en op den duur waren niet min der dan een inspecteur en 5 agenten noodig om G., die men in de Segeer- straat op een handwagen had gelegd, naar het bureau te kunnen overbrengen. De 500 a 600 Belgische arbeiders aan de spiegelglasfabriek te Sas van Gent hebben gisterenochtend plotseling het werk neergelegd. Zij eischen loonsver- hooging. Van de eene zijde wordt een kalrh verloop verwacht, van den ande ren kant vreest men voor aansluiting der Belgische arbeiders van de vele overige fabrieken. De houding is uiterst rustig. De correspondent van het „Hbld." te Sas van Gent had een onderhoud met den directeur der spiegelglasfabriek, waar gisteren het werkvolk den arbeid hadden neergelegd. Deze verklaarde, dat de oorzaak hoofdzakelijk hierin lag, dat de Nederlandsche werknemers eeni ge weken geleden een duurtebijslag van ƒ3 hadden gekregen. Hierover werd met het syndicaat der Belgische werk lieden onderhandeld. Het schrijven aan dat syndicaat van 28 April werd 8 Mei beantwoord. Het moest natuurlijk met andere werkgevers en directeuren wor den besproken, daar men moest zorgen, dat in de suikercampagne de werklie den de fabriek niet zouden verlaten om dan weder in het voorjaar zich aan te bieden. Wijl gisterenmorgen het ant woord van het syndicaat niet was ge volgd door onmiddellijke goedkeuring van het gevraagde, legden de werklie den het bijltje er bij neer, buiten het be stuur hunner vereeniging om. De direc teur stelde het ultimatum öf het werk onmiddellijk hervatten, öf de fabriek zou voor ten minste vijf maanden wor den stopgezet, met het oog op het af koelen der ovens. Het werk is daarop hervat. De onderhandelingen met het syndicaat werden hervat. zal de tweede groep beklaagden, ook ongeveer een 20 personen terecht staan. Broedermoord. De Haarlemsche rechtbank veroor- j deelde J. L. te Halfweg wegens dood- slag op zijn broeder tot 15 weken ge vangenisstraf onder aftrek van de pre ventieve hechtenis. In heftige gemoeds- I beweging had hij zijn beschonken broe- I der wegens beleediging van diens j vrouw doodgeschoten. SOUBURG. Uit het kanaal is gisteren het lijk opgehaald van den 82-jarigen man, die sedert ruim een week werd vermist. KOUDEKERK E. Uitgifte broodkaarten Op 't dorp Vrijdag 14 Mei a.s., wijk A van 912 uur wijk B van 14 uur op 't Zand: Zaterdag 15 Mei a.s., wijk C van 9—12 uur en wijk D van 24 uur. Afhalen Brandstoffenkaarten voor gezinnen zonder kookgas op Vrijdag 14 Mei a.s. op 't dorp bij C. Jongepier, van 912 uur, op 't Zand van 13 uur in het Distributielokaal. Oude kaarten medebrengen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Philipsland ds. J. D. Jansen te Zundert. Er worden gelden ingezameld om de kerk der Ned. Herv. gemeente te Biervliet te herstellen waar de kerk voogdij 'over geen middelen beschikt, tracht men door giften en inschrijvin gen tot een bedrag te komen, waardoor de oude kerk weer in orde komt. Het „Hlbd." meldt in verband hier mede het volgende Bekend is in deze kerk het kerkglas, waarop Willem Beukels is afgebeeld dit glas is waarschijnlijk te danken aan de verbeelding van den Middejburg- schen glasschilder Cornelis van Bar- laar, die het tusschen 1658 en 1662, toen de kerk werd gebouwd, voor den magistraat van Biervliet vervaardigde. Bepaalde waarde voor de geschiedenis heeft dit glas niet, maar men heeft toch gezorgd, dat het niet door verwaarloo- zing zoude vergaan en het was een uit muntend werk, toen de glazen in 1876 werden gerestaureerd door de goede zorgen van den heer Van Visvliet,'ar chivaris van Zeeland in het verslag .daaromtrent uitgebracht wordt op goe- ide gronden aangetoond, dat 't sterfjaar van den beroemden Willem Beukelsz. niet 1397, zooals vermeld werd, maar 1347 moet zijn. Christ. Geref. Kerk. Op het tweetal te Leerdam komt voor ds. J. B. Croes te Vlissingen. RECHTSZAKEN. Het zedenschandaal. Het justitioneel onderzoek inzake het zedenschandaal te 's-Gravenhage is thans zoover gevorderd, dat de zaak naar de openbare terechtzitting is ver wezen. De eerste groep der beklaagden, een 20-tal personen, zal Donderdag 20 Mei a.s. terecht staan en Donderdag 27 Mei Vliegen. Gistermiddag keerde de tweedekker, die nu reeds 'n 3-tal weken vanaf het vliegterrein alhier tochten bo ven Zeeland en de Zeeuwsche stroomen maakt, zeer laag, op een hoogte van slechts 80 meter boven Middelburg en maakte cirkels rond de Lange Jan. De talrijke belangstellenden in deze mooie vlucht konden de inzittenden met het bloote oog waarnemen en deze wuifden vanuit hun machine naar de bekenden, die zij tijdens hun verblijf in het Grand Hotel te Middelburg hebben gemaakt. MARINE EN LEGER. Bij beschikking van den minister van marine a.i. is de officier-machinist der 3e klasse G. W. J. van Sierenberg de Boer, thans dienende aan boord Hr. Ms. „Koningin Emma" met 17 Mei a.s. ge steld ter beschikking en is de officier machinist der 3e klasse J. J. van Eyck Menkman op dien datum geplaatst aan boord van gemelden bodem. Bij beschikking van den minister van marine a.i. is de luitenant ter zee der 2e klasse N. A. Rost van Tonningen met 17 Mei a.s. geplaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en is de luitenant ter zee der 2e klasse W. T. C. Zimmerman met .gemelden datum ge plaatst aan boord Hr. Ms. „Zeehond". De luitenant ter zee der 2e klasse N. A. Rost van Tonningen is met 17 de zer geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en luitenant der 2e klasse W. T. C. Zimmerman met gemelden datum geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Zeehond". De officier-machinist der 3e klasse G. W. van Sierenberg de Boer, thans dienende aan boord van Hr. Ms. „Ko ningin Emma", is met 17 dezer gesteld ter beschikking en de officier-machinist der 3e klasse J. J. van Eyck Menkman op dien datum geplaatst aan boord van gemelden bodem. Buiten 7crantwoordelUïhe!d der redactie 0e coDie weidt niet teruggegeven HEMELVAARTSDAG Verzoeke beleefd voor onderstaande eenige plaatsruimte in uw blad, bij voorbaat onzen dank. Het bestuur der afdeeling Vlissingen van den Algemeenen Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, ver zoekt langs dezen weg aan alle H. H. patroons in de verschillende branches hunne winkels en kantoren te sluiten, zoodat ook hunne bedienden van dezen (toch erkenden) Christelijken feestdag kunnen genieten. Tevens verzoeken wij aan het pu bliek om mede te werken tot het sluiten door niets te koopen op Hemel vaartsdag, doch dit uiterlijk daags te voren te doen. Hopende dat ons verzoek den noo- digen stuen moge ondervinden. HET BESTUUR. DE CONFERENTIE TE SPA. In welingelichte kringen te Brussel is men er zeker van, dat de conferentie te Spa zal worden uitgesteld. Men houdt er vol, dat Duitschland een uitstel wilde vragen, dat de Duitsche regeering, een weigerend antwoord vreezende, haar verzoek had ingetrokken. De geallieer de regeeringen zijn, gelijk wij reeds vroeger opmerkten, evenwel van gevoe len, dat dit verzoek moet worden toe gestaan en naar men ons mededeelde, is het zoo goed als zeker, dat de con ferentie in de tweede helft van Juni zal Dlaats hebben. De Belgische regeering heft thans besloten, dat de conferentie zal plaats hebben in de villa „la Fresneuse", waar keizer Wilhelm meermalen logeerde. De villa ligt geheel afgezonderd. Lloyd George zal de gast zijn van baron Crawhez, die zijn villa „Haïe du Ponton" ter beschikking van den Engel- schen premier heeft gesteld. EEN NIEUWE FRANSCHE NOTA. Volgens Reuter is den 8sten Mei een nieuwe nota betreffende de Duitsche oorlogsmisdadigers door de Fransche regeering aan de Duitsche delegatie overhandigd. HET TEKORT OP DE DUITSCHE RIJKSBEGROOTING. De rijksminister van financiën Wirth heeft in een rede te Dresden verklaard, dat er op het gewone budget een te kort is van 5 milliard en op de buiten gewone uitgaven een van 10 milliard. Met andere toopende uitgaven en schulden mede is er een tekort van circa 30 milliard, dat door de begroo ting moet worden gedekt. Een deel dier uitgaven is het gevolg van de toeslagen die de regeering op de voedingsmid delen moet verleenen. Er is onlangs ge contracteerd voor 700,000 ton graan en thans zijn er weder nieuwe contracten gesloten voor de levering van vet en spek. Hoewel dus de toestand zeer moeilijk is, denkt de regeering niet aan een staatsbankroet, want daardoor zou wel de schuldenlast, die op den staat drukt, worden verlicht, doch tevens zouden millioenen burgers tot den be delstaf worden gebracht. De Entente moet bij haar eischen wel bedenken, dat het financieele lot van Frankrijk ten allernauwste met dat van Duitsch land samenhangt en dat de ondergang van de Duitschers ten gevolge zou heb ben dat Atrecht en Rheims over een halve eeuw nog niet uit de puinhoopen zouden zijn herrezen. In Spa zal om trent den waren stand van zaken op heldering worden gegeven. De minister deed verder eenige me- dedeelingen over het verdrag met Ne derland, waardoor Duitschland de be schikking krijgt over 200 millioen, waarvan een deel voor levensmiddelen en een deel voor nijverheidsdoeleindën. HET VREDESVERDRAG MET HONGARIJE. Graaf Apponyi heeft aan Az Eest ge zegd, dat naar de indrukken, welke hij te Parijs heeft opgedaan, het besluit der overwinnende mogendheden om aan dezen vorm van het vredesverdrag vast te houden voor hem eigenlijk geen ver rassing is. Hij verwacht wpinig van het verdrag zelf, des te meer van een ver standige gebruikmaking der latere tij den en omstandigheden. Intusschen ging hij voort moeten wij dezen vre de als den zwaarsten slag beschouwen en moet ons geheele gevoel er toe in opstand komen. Van het standpunt van het historisch recht van Hongarije, de algemeene beginselen van het volken recht en van 't standpunt van de nood zakelijkheid van de schepping van le vensvatbare, politieke en economische eenheden, van het standpunt van de rust van Europa, is het vredesverdrag de verschrikkelijkste dwaling, welke denkbaar is. Wel is waar zal in het verdrag gewezen worden op een moge lijkheid van herstel van ongerechtigheid en onmogelijkheden, doch de practische waarde van de desbetreffende bepalin gen zal eerst zijn vast te stellen, indien men het verdrag volledig kent, zoodat tot zoolang nog steeds niet alle hoop moet worden opgegeven. Mijn vertrou wen in de toekomst is echter sterker dan ooit. Wij moeten al ons denken en voelen wijden aan de groote gedachte van de nationale wedergeboorte. VEROORDEELING VAN VOORTVLUCHTIGE ACTIVISTEN. Voor het Assisenhof van Brabant werd gisteren de zaak behandeld tegen veertien activistische leden van den Raad van Vlaanderen, allen hooglee raar aan de door de Duitschers inge stelde Vlaamsche hoogeschool te Gent. Twee der beklaagden hadden de mis sive onderteekend, waarin aan de Duit schers de vervlaamsching dezer univer siteit werd verzocht. Een der beklaagden, Godee-Molsber- gen, is Nederlander van geboorte, kwam tijdens de bezetting in België en werd niet alleen tot hoogleeraar aan de hoogeschool te Gent, doch ook tot vertegenwoordiger van Opst-Vlaande ren in den Raad van Vlaanderen en tot lid van den Gouwraad van deze pro vincie benoemd. In de acte van beschuldiging wordt er op gewezen, dat zij volgens de „Nieuwe Gentsche Koerier" van 19 April 1918 voorstanders zijn van poli tieke aansluiting van Vlaanderen bij Nederland. Alle beschuldigden zijn naar Neder land gevlucht en werden bij verstek veroordeeld. Tot de doodstraf werden veroordeeld Kimpe en Van Bocktale, tot levenslange gevangenisstraf Van den Branden, tot 20 jaar dwangarbeid Charles Worms, Brulez, Klaus, Fornier en Meert, tot 15 jaar dwangarbeid Doussy, Godee en Picard, tot 12 jaar dwangarbeidd Oboussier en Schoon- veld en tot 10 jaar dwangarbeid De Vries. Tevens werden alle beklaagden veroordeeld tot 300,000 francs schade vergoeding aan den staat, als civiele partij. DE JAPANSCHE OPMARSCH IN S1BER1E. Volgens een officieus bericht uit Har bin hebben de Japanners in de laatste dagen heimelijk negen waggonladingen geweren en 8 waggonladingen munitie naar Siberië vervoerd, terwijl sedert 14 April dagelijks gemiddeld 13 waggon ladingen militaire voorraden aan het Manchouli station aankwamen. Voorts zijn, naar gemeld wordt, 3 Japansche divisies in burgerkleeren naar Siberië vertrokken. ONTAARD PARIJS. Het „vroolijke Parijs", dat op de vreemdelingen zoo'n aantrekkings kracht oefende, bestaat niet meer, klaagt de „Matin". Het levendige, ele gante, eenige Parijs, schijnt een legende te zijn geworden, een oude legende uit den goeden tijd, toen er niet allerlei lastige beperkende bepalingen waren en toen van overheidswege de langzame dood van den Parijschen luxe handel nog niet zoo gedreceteerd, een handel, die wereldvermaardheid had en aan duizenden arbeiders werk verschafte. De Parijsche handelaars klagen steen en been over het somber aanzien van het nachtelijk Parijs, dat den bezoeker dóet wegblijven en het zaken-doea fnuikt. Het blad heeft eens het oordeel gevraagd van verschillende belangheb benden. Een directeur van een groote scheep vaart-maatschappij deelde mede, dat het nu de tijd is, waarop de trans-At lantische booten de Amerikanen naar Parijs brengen. De „businessmen" ko men er om zaken te doen, maar ook om van Parijs te genieten. Maar het tegen woordige, triestige en weinig aanlok kelijke Parijs zal ze niet vasthouden. Ze zullen hun verblijf bekorten en het re sultaat is alweer een gevoelig verlies voor de Parijsche zakenmenschen. Een groote modiste van den boule vard des Capucines is al niet minder pessimistisch gestemd. Onze verkoop aan buitenlanders neemt af. Dat is een feit. Onze hoeden, het werk van vaar dige Parijsche modistes met haar we reldberoemde goeden smaak, die dt klanten van den overkant van den At- lantischen Oceaan zoo gaarne te Parijs droegen, in de Parijsche restaurants en in de Parijsche theaters, vinden geen koopsters meer, nu Parijs om 10 uur 's avonds gesloten en uitgestorven is. Ook voor de hotels, die het van liet vreemdelingenbezoek moeten hebben is het „triestige Parijs" een reden tol groote zorg. Het getal vreemdelingen aldus zeide de directeur van een weelderig hotel in de Champs Elysées is minder groot dan vroeger. Dege nen, die naar Parijs komen om zaken te doen, gaan zoo gauw mogelijk weer weg. In den afgeloopen winter hebben de gasten Parijs slechts als doorreis- station gebruikt, om verder hun ge noegens te Nice te zoeken. Daarbij komt nog, dat er in Amerika een soort campagne op touw is gezet om dt Amerikanen in hun land te houden e» daar hun geld te verteren. Er worden circulaires en geïllustreerde prospec tussen verspreid, waarin het comfort van de Amerikaansche hotels wordt uit gemeten, de bekoorlijkheid van de Ame- rikeinsche landschappen wordt ge roemd, de Amerikaansche vrijheid in de hoogte wordt gestoken en zoo al meer. Parijs moest daartegen concurreeren en zijn beste beentje voorzetten, maar met de beperkende bepalingen, die er nu heerschen is dat niet mogelijk. De groote Parijsche restaurants zit ten niet minder in den put. We zien haast geen toeristen meer, zoo weekla gen ze, en ons winstverlies, tengevolge van de beperkingen, bedraagt al wel 25 Daar komt nog bij, dat de Fransche consuls in het buitenland opdracht hebben gekregen geen passen meer uit te geven, dan aan personen, die voor handelszaken naar Parijs gaan. Dat schijnt in verhand te staan met den ia. gen koers 4an de franc, maar t\ druischt in tegen de belangen van dt Fransche en vooral van de Parijsche neringdoenden. De directeur van een groot chic Pa- rijsch magazijn noemt de beperkende bepalingen, een domheid, een verkeerd begrepen zuinigheid, waarmee men een rijke, goed betalende clientèle wegjaagt. Het saaie leven te Parijs kost den han del en de industrie van de Fransche hoofdstad millioenen. Parijs is bezig zijn rijke klanten te verliezen, nu 't er zoo 'n saaie boel geworden is en het eeuwige Parijs zijn naam als „licht stad" verloochent. Men ziet het, de klachten van de Pa- rijzenaars over de Parijsche overheids zorg zijn vele, maar toch zal, ondanks alles, Parijs zijn charme voor den vreemdeling blijven behouden, daarvoor heeft de bekoorlijke stad, met haar on- geëvenaarden rijkdom aan beziens waardigheden, haar charmante bevol- king en haar innemende manieren tt veel voor op andere steden. Een rodelbaan ingestort. Betreffende het droevig ongeluk, dat Zondagavond op de kermis te Gronin gen plaats had en waarvan wij gisteren reeds in het kort melding maakten on- ,der de „Laatste Berichten", ontleenen wij aan het „Nieuwsblad van het Noorden" nog de volgende bijzonder heden Om ongeveer tien uur heeft gisteren avond op de kermis een zeer ernstig ongeval plaats gehad op de rodelbaan van den heer Hommersom die op de Groote Markt staat aan den Noordkant Een der balken, die de hooge stellage droegen, waar zich het publiek op be geeft om van die hoogte naar beneden te glijden, heeft den zwaren last niet kunnen dragen, matlr is bezweken ten gevolge waarvan meer dan 50 men- schen, die opeengepakt daarop ston den, plotseling naar beneden vielen, al len meeslepende. De hoogte vanwaar zij op de straatsteenen vielen, mag mis schien wel op 15 meter geschat wor den. Het was een geweldige paniek, velen jammerden, vele anderen trachtten te helpen, politie was gauw aanwezig en zoo werd met behulp van velen uit de omstanders al spoedig een eerste hulp dienst georganiseerd. Men bracht de zwaargewonden naar het café de Unie> naar het café Dik, in de huizen der firma Brugmans, Feldbrugge en anoe ren, terwijl al spoedig dr. Nathans ge holpen door tal van andere artsen nu" zorgen aan de gewonden wijdden, kwamen brancards van het politico reau, ziekenwagens en auto's van ziekenhuizen en i tijd had men de mogelijk verzorgc jongens waren zo lijk dood, een mei kenhuis overleden hebben velen errn wendige kneuzingi De politie zette de ramp af. De ba was, werd medeg litiebureau en het allen getransport kleedingstukken z sikaar gezocht w bewaking gesteld. De hoofdeómrr zocht, zoodra hij contact met den den schouwburg last oin de kerr etablissementen te bliek had trouwen ook al verloren en laten varen. Ook i ziek gemaakt wer kanten weggezonc De lijst van de ramp, voor zoover zen zijn gebracht lichtgekwetsten n; is als volgt Gedood F. Wie houwer A. J. Ko belmaker. In het ziekenhui Wilmink. Gewond mej. Ri bode, vrij ernstif Schrandt, levensge netje Dermer, vrij x. d. Zwaag, erns- Kamstra, beenbreu breuk. Minder ernstig Hendrik Onnes, Pii ma, Jantje Olthof, Ulbe Bosman, Job hannes Scholtens, Wessels, terwijl no bet ziekenhuis we verschillende pers werden, wier name bleven. Volgens een later leden mej. Wilmi Groningen. Aan mans zijn gisterena cramenten der ste Van de overigen doodsgevaar. De oorzaak van de balk, die doorge politiebureau staan gedaan. Op de breu ingewaterd, ingeroe het gave deel was maar enkele vie groot. Die balk hef kunnen dragen va ixe de controleur t lant beneden maar n en toen van dit r balk -zich begaf, mo- volgen. Een wonder een grooter gedeel mee naar" beneden bet was op het ooge val boven zeer vol. Of er geen toezich Neen. De knechten op elke nieuwe kerr zooals zij dit al zt gedaan en 't past al ook wel dat een pla breuk vertoont er worden als men Vz toezicht op den bou gevaarten is er niet. avond een opzichter reau met den comn een rondgang wezer schillende etablissen mis, maar ieder voel zicht absoluut niets donker is van eventi te bemerken. Er h toezicht moeten zijn die bij den bouw zij is niet geschied. En ook bij het exp gelijke inrichtingen zicht zijn. Die mensc neden zijn gevallen, ven te wachten tot h om naar beneden te evengoed beneden maar de man, die d houdt, laat maar r zoolang hij denkt, dat borgen kunnen word beneden meer ruimte Natuurlijk zijn dit teraf, die iedereen kaf die in verband met de: ge verantwoordelijk 'uilen toch niet alle 'afgaan, als zij zich keten van eenig verzi Jet oefenen van co hcht sleurwerk. Het stond gisteren de Groote Markt op - ongeval vol van mens geluk bespraken. De officier van justi ?rchitecten opgedrage m te stellen naar de i gebouw. Als dit onde ben en de oorzaak var 'et lick gebracht, 'erstond worden afget De toestand van „PP 'c Amsterdam, """agasthuis wordt 8°ed. Gisteren werd q ra geheeten, van ber "wonende in de Bo k» v eau Overtoom beschikking van de ""klaarde zeer dn

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 2