VRIJDAG 7 MEI. KAMEROVERZICHT. f-Wo» I08 £$®e ^sum*gtmrm 1920 VUSSINGSCHE COURAINT fonds voor het gemeente ziekenhuis. O a t V a S e bijdragen: Vorige opgave 18523.61 |i. A. v. d. H. J.C.Azn. te M. 10.— f, W. B., Den Haag 25. jvievr. W., Den Haag10. 1 P. v. R., Den Haag 10. Kon. Fabriek F ,W. B.. Delft 25.— gommissieloon en plaatsgeld verkooping 5 Mei, S. M. P. 7.2.5 Totaal 18610.86 TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De discussie over de Lager Onder wijswet werd even opgeschort, om den keer K. Ter Laan gelegenheid te geven om een vraag te richten tot den minister van oorlog over het verleenen van steun aan de dienstplichtigen, die in 1920 «aar hun haardstede terugkeeren, in den geest als geschied is in de laatste tieift van 1919. Hij achtte dit noodig, omdat de economische toestand over het algemeen nog slecht is. De minister keelde echter mede, dat de regeering geen termen aanwezig acht, om thans nog steun te verleenen. Deze regeling gold voor een noodtoestand en deze bestaat niet meer. Geleidelijk is de re geling opgeheven en op t Januari 1920 verviel ze, omdat de toestand ze niet meer noodig maakte. Natuurlijk was de heer Ter Laan het daar niet mee eens en hij diende een motie in om als nog de steunregeling, die in de tweede helft van 1919 gold, te doen gelden voor hen, die in 1920 den dienst verla ten. Deze motie werd verworpen met 56 tegen 18 stemmen. Het artikel, dat de kwestie van het huisonderwijs regelt, hetwelk gegeven kan worden als een school van een be paalde richting niet aanwezig is, is door den minister, naar aanleiding van een paar amendementen-Otfo, eenigszins gewijzigd. De gemeente zal alle kosten dragen aan dit onderwijs verbonden, terwijl de minister slechts tegemoetko ming wilde verleenen. Ook zal het mo- «,e\i\k zijn wat gemakkelijker dit onder- •wijste krijgen. Wanneer het „bezwaar lijk" is de school te bereiken, dan kan iet imisonderwijs reeds worden toege staan. Hiermede is dus bereikt, dat ieder voor zijn kind het onderwijs kan krijgen, afgezien van alle financieele overwegingen. De kwestie van officieel contact tus- schen de ouders en de scholen, vond veel belangstelling. Echter had de heer Osseidorp gelijk, dat de vraag of ou dercommissies gewenscht zijn, nog niet voor oplossing rijp is. Hij wenschte dus in principe dei mogelijkheid van op richting in de wet vast te leggen, maar de uitwerking aan algemeen bestuur over te laten. De heer Ketelaar wilde wei een commissie instellen, doch slechts met adviseerende bevoegdheid, terwijl de heer Kolthek de bevoegdheid ook van beslissenaen aard wil doen zijn, hetgeen natuurlijk zeer bespottelijk is, omdat het dan schoolbesturen wor den. De heer Otto verdedigde een amen dement, om te bepalen, dat een open bare school moet worden gesticht, wan neer de ouders van twaalf of meer leer plichtige kinderen dit wenschen en dat zoodanige school niet kan worden op geheven, wanneer nog acht of meer leerplichtige kinderen die school bezoe ken. Hij betoogde, dat een royalb uit werking van art. 192 der Grondwet een dergelijke bepaling eischte in aanslui ting met de regeling voor het huis onderwijs. Van de oudercommissie verwachtte de minister niets. In Winschoten heeft dr. Bos vroeger al getracht dergelijke «ommissie in te stellen, hetgeen geheel mislukt is, omdat niemand in de com missie wil zitting nemen. Ook had de minister dit bezwaar, dat incidenteel ten zoo belangrijke regeling niet ge laakt kan worden. Deze dient nauw gezet te worden voorbereid en over legd, ook met ruggespraak met de vak bonden. Daarom wilde de minister wel bet principe in de wet opnemen, maar de uitwerking van het stelsel aan alge- kieene maatregelen van bestuur overla ten, ten einde de uitwerking te kunnen aanpassen bij de toestanden. Het amendement-Otto wees de minis ter af. Er bestaan nog 20 scholen in Nederland met minder dan !2 leerlin- £en. Die zouden dan moeten verdwij nen. Bovendien heeft het stellen van faste cijfers dit bezwaar, dat van het vertrek van één gezin kan afhangen of be school blijft bestaan of niet. Dat SM niet. En daarom was het beter, dat amendement in te trekken. De heer Otto jjees er nog op, dat op het oogenblik Jet huisonderwijs niet geregeld is, zoo- nat later gemakkelijker tot opheffing worden besloten. Oe heer Ketelaar wijzigde zijn amen- eirient zóó, dat daardoor alleen hef Phncipe van de oudercommissie in de wordt opgenomen,, terwijl de «est van «Ie regeling na «ie algemeene maat regelen van bestuur wordt overgelaten. De heeren Kolthek en Ossendorp trok ken daarna hun amendementen in de minister nam het amendement-Ketelaar over. Het amendement-Otto werd aan genomen met 33 tegen 29 stemmen. BINNENLAND Duftsch-Nederlandsche overeenkomst. Verwacht wordt, dat de Duitsche en Nedei'landsche gedelegeerden zoo niet heden, dan toch vóór het .einde der week tot overeenstemming zullen ko men, betreffende de eredief- en kolen- overeenkomst. De goedkeuring der re gieringen is dan nog slechts een kwes tie van formaliteit. Binnen twee a drie wéken zou dan de indiening van het wetsontwerp kun nen worden tegemoet gezien. Wat de staking kostte. De havenarbeiders hebben de sta king verloren. In den meest letterlijken zin, schrijft de „Nationale". Zij zijn aan hef werk moeten gaan op de voor waarden, die de werkgevers verkozen te stellen. Neen, zij zijn zelfs niet aan het werk moeten ga,an. Slechts zij, die door de werkgevers te werk worden gesteld, kunnen hef eenmaal afgewezen loon weer gaan verdienen. juist tien weken heeft de staking geduurd. Allen, die met groote voorra den zaten en met ongerustheid de da ling der prijzen zagen, hebben in hun hart moeten juichen. Het millioen, dat de Nederlandsche arbeiders in de strijd- kas hebben bijgedragen, is niets in vergelijking met het bedrag, dat de havenarbeiders door hun staking uit de zakken der arbeiders in die van de han delaars hebben gespeeld, door het kunstmatig bevorderen van schaarsch- te en duurte. Met vijf-eh-twintig milli oen schat men dit vermoedelijk laag, zoodat de les der havenstaking aan de Nederlandsche arbeiders zeker een zes- en-twintig millioen gulden kost. Voorts aan de havenarbeiders zeiven een zeker aantal millioen gulden aan loon, en aan de Nederlandsche bedrijven een niet minder aantal mïllioenen aan winstder ving. Blauwe week 1920. Ook dit jaar maken de gezamenlijke geheêl-onthouders-organisaties zich op om van Hemelvaartsdag tof Tweeden Pinksterdag een bijzondere actie te voeren tegen het alcoholisme en voor Plaatselijke Keuze. Van Noord tot Zuid en van Oost tot West zal door de 23 organisaties met hare tienduizenden leden de propagan da krachtig worden ter hand genomen en in meer dan 200 plaatsen zal de be kende drankbestrijdingsbloem ten ver koop worden aangeboden, zullen bij zondere meetings en vergaderingen belegd worden, op vele plaatsen op tochten worden gehouden, en op ruime schaal zal het Blauwe Week-blad be nevens andere propagandalecfuur wor den verspreid. De landelijke openings demonstratie zal op Hemelvaartsdag worden gehouden te Arnhem op „Ma- riëndal" en de sluitingsdemonstratie op Tweeden Pinksterdag te Amsterdam op het IJsclubterrein. Tevens zal de Blauwt Week dit jaar beschouwd worden als inzet tot de te voeren actie ten gunste van het wets ontwerp voor Plaatselijke Keuze. Een grootsche demonstratie, welke binnen kort in Den Haag voor Plaatselijke Keuze zal worden gehouden, is in voor bereiding. Aan deze demonstratie zal worden deelgenomen zoowel door de georganiseerde drankbestrijding als door de vakbeweging en andere orga nisaties, die zich reeds in grooten ge tale vóór Plaatselijke Keuze uitspraken. Publieke vermakelijkheden. In het eerste kwartaal van dit jaar werd te 's-Hertogenbosch bijna ƒ70,000 aan openbare vermakelijkheden uitge geven. De belasting op openbare vermake lijkheden te Amsterdam bracht in Fe bruari 130,000 op tegen 22,000 in dezelfde maand van 1919. Gemiddeld wordt te Amsterdam we kelijks 300,000 aan vermakelijkheden uitgegeven. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ „DE SCHELDE". In de hedenmiddag gehouden verga dering van aandeelhouders der Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier, werd het jaarverslag over 1919 uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend In de eerste maanden van 1919 is de aanvoer van materialen en brandstoffen voor het bedrijf der Maatschappij aan merkelijk verbeterd, zoodat het moge lijk werd geleidelijk de werklieden, die onderstand hadden ontvangen of door werkverschaffing werden bezig gehou den, wederom tot hun normalen arbeid te laten terugkeeeren. In de tweede helft van het jaar konden bovendien een aantal gemobiliseerden weder te werk worden gesteld en nieuwe werk lieden aangenomen worden. Het perso neel is zoodoende weer op vroegere sterkte gekomen. De normale werktijd is terugge bracht ep 48 uur per week de uurloo- nen zijn in den loop van het jaar aan merkelijk verhoogd. Het gemiddeld aantal werklieden bedroeg 1581 het grootste aantal ep zeker oogenblik 1903. Het aantal vaste ambtenaren op 31 December 1919 bedroeg 217, dat der tijdelijke 4. De financieele uitkomsten van het boekjaar 1919 zijn gunstig geweest, zoodat kan worden voorgesteld het dividend te bepalen op 15 Hierdoor zal de kleine uitkeering in enkele oorlogsjaren (1916 nihil, 1917 1917 6 eenigermate geëquivaleerd worden. De uitbreiding van het bedrijf ver- eisehfe den aanleg van nieuw kapitaal, weshalve door directie en commissaris sen werd besloten, krachtens de vroe gere machtiging der algemeene verga dering, over te gaan tot de uitgifte van de laatste vijf seriën aandeelen tot een gezamenlijk nominaal bedrag van 1,000,000. Deze aandeelen worden bij een overeenkomst, aangegaan met de N. V. „Nationaal Bezit van Aandeelen Koninklijke Maatschappij „de Schelde" in November 1919 door deze in koop genomen tot den koers van 130 in de onderstelling, dat de Maatschappij „Nationaal Bezit" bij een in December te houden publieke inschrijving tot den zelfden koers een gelijk bedrag van ha re aandeelen zou plaatsen. Daar die onderstelling zich slechts voor een ge deelte heeft verwezenlijkt op het tijdstip, waarop de inschrijving plaats had, trad juist een algemeene inzinking der markt in bleek het noodzakelijk, in deze overeenkomst een wijziging te brengen, in dier voege, dat het „Natio naal Bezit" de door haar van „de Schelde" in koop genomen aandeelen voor het overige zou overnemen tot zoodanigen koers, als zij voor hare eigen aandeelen zou kunnen bedingen, mits niet beneden 110 en zou volstor ten, naarmate zij hare eigen aandeelen alsnog zou plaatsen. Voor hall Maart jl. heeft het „Natio naal Bezit" hare uitgegevene aandee len geheel geplaatst en de storting op het totaal der aandeelen, waarvoor de overeenkomst was aangegaan, vol bracht. Het „Nationaal Bezit" is thans als holding-company h het bezit van de meerderheid der aandeelen „de Schel de", zoodat het beoogde behoud van het nationaal karakter der onderneming is verzekerd. Op de wijziging in de overeenkomst, bovenbedoeld, zal de vergadering hare goedkeuring alsnog moeten geven. De vooruitzichten voor de eerstvol gende jaren wettigen het vertrouwen, dat, onvoorziene omstandigheden voor behouden, in die jaren het bedrijf, on danks de verdubbeling van het ge plaatste aandeelen-kapitaal een bevre digend dividend zal opleveren. Daar wellicht enkele tijdens den oor log voor vasten prijs aangenomen wer ken eenig verlies zullen opleveren, is een reserve voor onderhanden werken gevormd, groot 250,000. Verder is voor de extra-reseme, ingevolge art 35 der gewijzigde statuten, een bedrag van 200,000 uitgetrokken. Afgeleverd werd het mail- en passa giersschip (compleet met machines en ketels) genaamd „Patria" aan deu Rot- terdamschen Lloyd te Rotterdam. Hef schip had een waterverplaatsing van ruim 13000 ton, terwijl het aantal indi- eatuur paardekrachten der machine installatie 7500 bedroeg. Het gezamenlijk verwarmend opper vlak der afgeleverde stoomketels (14 stuks) bedroeg 33,379 vierkante voeten (3102 vierkante meters). Verschillende herstellingen aan sche pen en machines werden ook dit jaar weder uitgevoerd. Op 31 December jl. waren onderhan den of in bestelling drie mail- en pas sagiersschepen voor de stoomvaart maatschappij „Zeeland" te Vlissingen twee vrachtstoomschepen voor de Rof- terdamsche Lloyd te Rotterdam een vrachtschip voor de Holland-Amerika- lijn te Rotterdam, vijf onderzeebooten, twee stel (4 stuks) Diesselmotoren en een kruiser, compleet met machines, alles voor het departement van marine, elf scheeps-machine-installafies en ver schillende scheepsstoomketels voor re kening van diverse reederijen, scheeps- bouwwerven en machinefabrieken. Aan arbeidsloon werd uitbetaald een bedrag van 1,721,681.01 tegen een bedrag vaR 876,489.65 in 1918. Ter toelichting van de balans wordt o.a. het volgende opgemerkt Een groot deel van het bouwterrein der Maatschappij werd. verkocht aan de Woningbouwvereeniging „Gemeen schappelijk Belang" te Vlissingen. De debetpost „N. V. Nationaal bezit van aandeelen Kon. Maatsch. „de Schelde" is het resultaat van den ver koop van aandeelen aan de „N. V. Na tionaal Bezit". De directie heeft ge meend, de uitkomst van deze transac tie volledig in de balans te mogen ver melden, al is deze eerst in de eerste maanden van 1920 verkregen, en diens volgens, ook het op de uitgifte der aan deelen behaalde agio reeds thans ia- gevolge art. 36 der statuten aan de al gemeene reserve te kunnen toevoegen. Hef ««der het h««fd „Inschrijvers 5 «brigaden" genoemde bedrag ad 154,375 stelt voor de vordering op de gezamenlijke inschrijvers op hef restant der ieening van Juli 1916, waarvan de inschrijving had plaats op 8 December jl., terwijl de storting geschiedde op 2 Januari d.a.v. Het restant der 5 obligatieleening ad 500,000 vermeld aan de credit zijde, werd voor een deel onderhands en voor een deei bij inschrijving ge plaatst. De reserve werd behalve met het sta- tuaire deel van de overrwinst verhoogd met het agio dit laatste verminderd met de registratie- en emissiekosten behaald bij de uitgifte van 1,000,000 aandeelen. De verlies- en winstrekening wordt wat betreft de reserve voor eventueele crisisuitgaven gedurende 1919 toege licht met de mededeeling, dat in ver band met de verruiming van werkgele genheid deze reserve slechts gedeelte lijk behoefde te worden aangesproken en een bedrag van 34,064.83 ten goe de van de verlies- en winstrekening kon worden gebracht. Veriies- en winstrekening Credit: uitkomst van diverse werken 2,083,512.05 exploitatie dok te Vlissingen 4738.73 huur gebou wen en erven 3523.34 reserve voor eventueele crisisuitgaven gedurende 1919 34,064.83. Debet: Interest 5 obligafe'- leening 38,742.50 salarissen en al gemeene onkosten 499,939.94'/2 on dersteuning gemobiliseerde ambtenaren en werklieden f 335.50ondersteuning gewezen beambten enz. 1024.66 duurte-bijslag aan werklieden 115; bijdragen ten bate van personeel-be- langen 23,723.32 kosten ongevallen wet en arbeidscontract 40,047.89 kosten invaliditeitswet 150,191.18; exploitatie dok te Middelburg 14,729 expeditiekantoor haven 2681.99 ex ploitatie woningen f 2862.21 dienst der 5 obligatieleening 91,171.38 disagio 5 obligatieleening 26,000 effecten 14,992.67 afschrijvingen 394,844.97 reserve verlies onderhan den werken 250,000 netto winst 569,526.88 te verdeelen als volgt aandeelhouders 15 150.000, tan tièmes 141,737.35/2, algemeene re serve 51,508.33, extra-reserve 200,000, dividend- en tantième-belas ting 26,281.20. Balans: Debet gebouwen, ge timmerten en vaste inrichtingen (erf pachtscontract 2,841,452 idem (bui- tenerfpachfscontract) f 333,516 uit breiding buitenerfpacht f 45,787 wo ningen Arsenaal 10,000, woningen Glacis 35,000, woonhuizen Dokkade 5000, bouwterrein 6266 te sloopen activa op erfpachtsterrein 1 dok te Middelburg 1 losse machineriën en gereedschappen 70,000, gereedschap- pe in centraal magazijn 20,000 lich ter „Schelde" 1 meubilair 1 be legd assurantie reservefonds 19,681 belegd assurantie eigen risico 18,723; effecten 105,000 aandeelen sleep- maatschappij „En Avant" 5000, effec ten verbonden ten behoeve der Centrale Werkg. Risico Bank e. a. 142,925 aandeel reservefonds Centr. Werkg. Risico Bank 16,832 aandeel Waar borgfonds Vereeniging Indusfrieele Credietbank 5000; aandeel waarborg fonds Vereeniging „Vervoer-Risico" 1275 magazijngoederen 1.625.771, werken in behandeling 15,556,024 N. V. Nationaal Bezit f 1,170,400 in schrijvers 5 obiigatiën 154,375 debiteuren 1,917,534interest ƒ13,336; kassa 4675 financieele maatschappij voor Nijverheidsondernemingen 4023, Rofterdamsche Bankvereeniging, cou pon- en dividendrekening 15.435 idem vreemde valutarekening 417,244. Credit: aandeelenkapitaal 2,000,000, 5 obligatieleening 2,350,000 Staat der Nederlanden, erfpacht Taxatie 202,522, hypotheek op woningen 1,862,003, idem Speciale Rekening 249,788, crediteuren 1,516,852, te betalen coupons 5 obligatieleening 44,052, onopgevraagde dividendbe wijzen 2420 uitgelote 5 obiigatiën 10,500, aflosbaar gestelde 4% obiiga tiën 4023, reserve blijvende rente we gens ongevallen 108,468, reserve voor ongevallenkosfen 242,432reserve 322,558 assurantie eigen risico 40,820, assurantie reserve 100,000, reserve voor onderhanden werken 250,000, extra reserve 200,000, divi dend 1919 150,000 en dividend- en tantième-belasting 26,291. N. V. „Nationaal Bezit van Aandeelen Kon. Maatsch. „de Schelde". Ir de heden gehoude» vergadering van aandeelhouders werd overeenkom stig het voorstel van den raad van be keer besloten 15% aan gewone aan deelhouders uit te keeren, zulks ia ver band met het met „de Schelde" geslo ten contract en het feit dat deze maatschappij 15 uitkeert. Op prefe rente aandeelen wordt 4 uitgekeerd. De winst- en verliesrekening wijst aan credit deposito rente 290 uit keering Kon. Maatschappij „de Schel de" 21,584.82, dividend aandeelen „de Schelde" 37,500 debet oprichtings kosten 11,242.88; onkosten 5483,39; saldo winst 42,648.55, te verdeelen als volgt t pret aandeelhouders J 360 gew«ne aandeelhouders 38,75# divi dend en tantième-belasting 3538.55. Stads» m Proviodemeuws VLISSINGEN, 7 MEI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF ZATERDAG 8 MEI De broodkaart. Naar aanleiding van de gisteren in de „Agenda" opgenomen uiting van het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging van werkgevers in het bak kersbedrijf, wordt den bakkers er op gewezen, dat zoolang van wege het rijksbureau voor de distributie van graan en meel te 's-Gravenhage geen instructies aan ons worden gegeven, om op eenigerlei wijze de distributie van regeeringsmeel en regeeringsbloem benevens beschuitbloem minder over eenkomstig de minisierieele voorschrif ten te behandelen, wij zullen voortgaan om deze in alle opzichten te blijven handhaven. De ingezetenen worden daarom aangeraden steeds bonnen ge reed te hebben bij het betrekken van brood, gebakken uit regeeringsproduc- ten opdat de bakkers niet in de verlei ding worden gebracht om vorenge noemd brood af te geven zonder in name van bonnen. De opplakbladen, behoorlijk ingeleverd, worden nog steeds als maatstaf gebezigd voor de toewijzing van meel en bloem van re- geeringswege aan de bakkers. Aanstaanden Maandag en Dinsdag verschijnt de kennisgeving van Burg. en Weth. dezer gemeente in de „Vlis- singsche Courant" en op verschillende andere plaatsen aangaande de in de volgende week te verstrekken brood kaarten en daarna de aanvuliings- broodkaarten. De grief, welke er be staat tegen deze broodkaarten ligt veel aan de ingezetenen, die veelal nalatig zijn om zich op tijd te voorzien als hun domiciiienummer aan de beurt is. Men zende geen kinderen en ook kome men niet met voor anderen opgezamelde kaarten, aangezien de uitreiking slechts per kaart geschiedt. Door zijn beurt te laten voorbijgaan loopt men kans eeni- ge dagen zonder kaarten te zijn en dan is het gevolg dat pogingen worden aangewend om den bakker tot afgifte van brood te bewegen, zonder inname van bonnen, waardoor deze bakker in een moeilijke positie geraakt, welke terugslaat op ons bedrijf. Hef Hollandsch Tooneel, onder di rectie van Jo de Vries, geeft Zondag a.s. in het Concertgebouw aan de Em- mastraat een volksvoorstelling. Opge voerd za! worden „de Fabrieksbaas", tooneelspel in 4 bedrijven. Bij het polderbestuur van Walcheren werd gisteren te Middelburg aanbe steed het uitvoeren der gewone onder houdswerken aan de vier wateringen van den polder, zulks in 5 perceelen Voor het eerste perceel (Zuiderstrand) van de Noordwatering en Westkapel- sche zeedijk) raming ƒ34.200, was minste inschrijver de heer J. Linden- berg Cz., te Wemeldinge voor ƒ31.470; het tweede perceel (Noorderstrand van de Noordwatering), raming ƒ11.000, dezelfde voor 11.240 derde perceel, Oostwatering, raming 3750, dezelfde voor 3470 vierde perceel, Zuidwate- ring, raming 7150, de heer A. A. de Wilde, Middelburg, voor 7290 vijfde perceel, Westwatering, raming 14.000, dezelfde voor 14.980. Wij vernemen, dat de Vereeniging ter Bevordering van het Vreemdelingenver keer op Zuid- en Noord-Beveland een nieuwen gids van Zuid- en Noord-Be veland heeft doen samenstellen, ver sierd met reproducties van fotograpBi- sche opnamen der mooiste plekjes bei der eilanden, welke gids binnen enkele weken zal verschijnen. Ook heeft genoemde vereeniging we ten te bewerken dat de vertegenwoor digers van de Nederlandsche Vereeni ging tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer, die den 24en, 25en en 26en Juni a.s. een bezoek aan Middel burg en Walcheren gaan brengen, den laatsten dag, Zaterdag 26 Juni, Zuid- Beveland en Goes zullen aandoen. Het gezelschap zal dan te Borssele per stoomboot arriveeren. Per auto zal dan een tocht door het eiland worden gemaakt tot aan Kapelle, waar een lan delijke lunch zal gebruikt worden. Van daaruit een tweede tocht naar den Wil- kelminapolder en van daar naar Goes, waar een officieele receptie ten sfad- huize zal plaats hebben, en des avonds een concert zal worden gegeven. Voor het kolengebruik over de maan den Januari en Februari zijn door den minister van waterstaat wederom sub sidies a fonds perdu verleend aan de stoomtramWalcheren ƒ3128; Zeeuwsch- maatschappij 4947.50 stoomtram HulstWalzoorden 790 en stoom tramweg-maatschappij Antwerpen Bergen-op-ZoomThoten 1385. In de» nacht van Woensdag op Don derdag is onder Aardenburg op „de

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1