De Huwelijksdag "OEMEENTEBESTUUR binnenland"' FEUILLETON fto.-i07 Hïsfce ®20 VLISSINGSCHE COURANT DONDERDAG Mei. ADVERTENTIE-PRIJS Van I4 regels 1.voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en diensteanvragert van 15 regels 50 centiedere regel meer J2 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PRIjS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.30. Week-abon- nementen 15 cent Afzonderlijke nummers 4 cent. jACHT EN VISSCHERIJ. Uitnoodiging tot aanvraag van jacht- en vischacten. De Burgemeester van Vlissingen noodigt de ingezetenen, die voor het dienstjaar 1920/1921 een jacht- of vischacte moch ten verlangen, uit, zich daarvoor in den loop dezer maand ter Gemeente-secretarie aan te melden. Vlissingen, 5 Mei 1920. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Nederlandsche oorlogsschepen in Japan. Naar een telegram van de Eastern Service uit Tokio, wijdden Japansche dagbladen hoofdartikelen aan het be zoek van Nederlandsche oorlogssche pen in het begin van deze maand. Door het gemeentebestuuur van Yokohama werd besloten tot een hartelijke ont vangst daar ter stede. Japansche sche pen die Java bezochten, zijn daar ook door de Nederlanders uiterst vriendelijk ontvangen. Het gemeentebestuur van Yokohama wijst de stadgenooten op de bijzonder vrienschappeiijke betrekkin gen die er tusschen Japan en Nederland bestaan en hoopt dat hef publiek een algemeene erkentelijkheid als aan oude vrienden zal betoonen. Zondagswet. Bij art. 9 der thans bij de Tweede Kamer ingediende Zondagswet is net verboden op Zondag eenige openbare vermakelijkheid le houden, daaraan deel'ie nenem of daarvoor gelegenheid \e verschaffen. Blijkens de toelichting op dit artikel belmoren, althans in de ochtenduren, de openbare vermakelijkheden en wat daaronder begrepen wordt, de alge meene rust niet te storen. !u beginsel geldt hetzelfde voor hef verder deel van den dag, doch plaatselijke toestan den kunnen een gemeentelijke uitzon deringsregeling motiveeren. Ten be hoeve van openluchtspelen is een wet telijke uitzondering gemaakt. De bedoeling zit niet voor de deel-, nemers aan openbare vermakelijkheden door wetsdwang op te voeden tot hoo- ger levensopvatting. De wetgever al leen is hiertoe onmachtig. Wanneer desniettemin dwang wordt geoefend zoo geschiedt zulks vooral ter wille van hen, die krachtens ambtsplicht of om den broode aan datgene wat anderen vermaakt, moeten deelnemen, dikwerf met persoonlijken tegenzin. Nog on langs vestigde het hoofdbestuur der rijkspolitie-vereeniqing de aandacht der regeering op de vliegdemonstraties, voetbalwedstrijden, turnfeesten en der gelijke openbare vermakelijkheden, die meer en meer op Zondag gebruikelijk worden. Het hoofdbestuur merkt op, dat zulks veelal om redenen van parti- (Naar het Engelsch) Door M. HELLEMA. 27) „O, ja, het hoi wordt genoemd het hol van den Verloren Fluitspeler Is er een legende aan hem verbonden even als aan de Bretonsche kamer Conal vertelde ze in korte woorden. „Ik denk niet, dat de Fluitspeler werke lijk dat altaar maakte", zeide hij. „Hij kan er niet lang genoeg geweest zijn. Bovendien moet hij van honger omge komen zijn. Toen ik een kind was, kwam er eens een geleerde Lord Gor- me opzoeken, en volgens zijne meening js het altaar zoo oud als de tijd van St. Columba." „Dat alles is heel interessant", merk te Emmons op, die een uitstekend toe hoorder bleek te zijn. „Zoudt ge nu op ®le schets van u kunnen aangeven, 1Kaar onder het kasteel de ingang is naar de holengangen Conai nam opnieuw het papier en schreef „De Ingang van den Fluitspe ler onder en een beetje ten oosten van °e zwarte Bretonsche kamer. „Daar ongeveer", zeide hij. „Dank u", zeide Emmons. „'En wat <h) de verdieping gelijkvloers noemt, is ""nstens zestig voet boven de opper- tulier winstbejag geschiedt, terwijl der rijksveldwacht, die gerequireerd wordt om de orde te handhaven, de weinige tijd dien zij heett tot Zondagsrust en Zondagsheiliging, wordt ontnomen en zij de gelegenheid om de godsdienst plichten te vervulllen, daardoor nage noeg geheel derft. Soortgelijke beschouwingen kunnen worden gewijd aan hen, die het ver- makelijkheidsbedrijf bedienen om in hun levensonderhoud te voorzien. Naar mag worden vertrouwd, zullen de gemeentebesturen bij eventueele uit zonderingsbepalingen ten deze reke ning houden met de belangen van het betrokken personeel, waaronder ge meentelijke politie, hulpdienst, brand- weerwachts enz., te wiens behoeve de wet het beginsel heeft uitgesproken, dat alleen in geva! van volstrekte noodzakelijkheid door of vanwege de Overheid burgerlijke of militaire dienst op Zondag zal worden verricht. Op' hulp van de rijksveldwacht tot hand having der openbare orde zal als regel niet gerekend kunnen worden. Het wetsontwerp tot wijziging der Huarcottimissiewet. Door de permanente commissie inza ke crisis-maatregelen uit de Katolhieke en Christelijke werklieden- en vakbon den werd 4 Mei aan de ministers van justitie en van arbeid een request ge zonden, waarin omtrent het wetsont werp tot wijziging der Huurcommissie- wet de volgende bezwaren en wen- sehen worden kenbaar gemaakt De commissie heeft ernstig bezwaar tegen de bepaling, dat de Huurcommis- sies zorg moeten dragen voor een re delijke verhooging der huren, die „ge leidelijk" voert tot den normalen prijs van het „vrije verkeer". Zij ducht daar van meer dan een verdubbeling van de huren, omdat wegens den grooten wo ningnood de prijs van het „vrije ver keer" zeer hoog zou worden, te meer daar op goede gronden mag worden aangenomen, dat voorioopig van een normaal „vrij verkeer" geen sprake zal kunnen zijn, waar immers deskundigen oordeelen, dat de achterstand in den wonigbouw binnen een reeks van jaren niet is in te halen. De coinmissievreest, dat een 'zoodanige huurverhoogtng veel minder goed gesitueerden in groote moeilijkheden zou brengen, de toonbe weging zou verscherpen en voor het geheele maatschappelijke leven beden kelijke gevolgen zou hebben. Zij meent dat een verhooging boven de 20 van 1 Januari 1916 en de tO van 1 Janu ari billijk kan zijn, maar dan toch voor alsnog gebonden zou moeten worden aan een in de wet aangegeven, gelei delijk, doch niet sneller dan bijv. in drie jaren te bereiken, uiterste grens, die mede verband dient te houden met de wezenlijke kosten van onderhoud/hy potheekrente, enz., die door de huis eigenaren worden besteed. Voorts moet het toestaan van een voorwaardelijke verhooging in verband met gewensehte herstellingen mogelijk worden ge maakt. Het komt der commissie niet raadzaam voor den geheelen vcreeni- gings- en gemeentelijken woningbouw aan de controle van de Huurcommissic te onttrekken, aangezien dan ook hier gevaar zou ontstaan voor een te snelle verhooging en groote huurverschillen tusschen vereenigingen, die zich niet meer en die zich nog wel met den nieuwbouw belasten. Maatregelen die nen te worden getroffen tegen de veel vuldig voorkomende woekerpraktijken van onderverhuurders. Aan de Tweede Kamer werd een af schrift van het adres gezonden. vlakte der zee, nietwaar „Daf denk ik wel", antwoordde Co nal onverschillig. Dat verhoor begon hem te vervelen. Hij wenschte nu van den Amerikaan ontslagen te zijn. „Ik zou heel graag die rotskapel eens zien", ging Emmons voort. „Zoudt gij mij er kunnen brengen „Gemakkelijk „Wanneer, morgen „Als u vroeg bent. Ik zou niet gaar ne willen, dat de familie of hare gasten mij daar een vreemdeling zagen rond leiden. Er is echter geen bijzondere re den tegen." „Ik zal klaar zijn, zoo vroeg gij wilt want ik denk wel, dat ik wel de vrijheid zal hebben een vroege wande ling te maken, als ik Wii, daar ik een detective ben of de klerk van een zaakwaarnemer, die een boodschap komt brengen hé „Ik zal u om halfzes wachten hier", zei Conal. HOOFDSTUK XII. Na een kort onderhoud met den de tective ging Nira nog even naar George kijken, eer ze zich naar haar eigen ka mer naar bed begaf. Men verwachtte niet van haar, dat zij de gasten zou bezig houden dat was Daura's plicht. Het jonge meisje benijdde bijna hare zuster, die zoo ongelukkig meende te zijn, en voor wie de gebeurtenissen van dien dag toch alleen maar verdriet en zorg hadden opgeleverd. Nira wist Financieele moeilijkheden. De financieele toestand der gemeente Veisen is zorgwekkend. Hij is ontstaan, door de crisis, welke tuinbouw en vis- scherij, de hoofdbronnen der gemeente, doormaken. De wethouder Landeweert, die den nieuwen burgemeester gisteren installeerde, kwam er tegen op dat de financieele politiek van het gemeente bestuur niet de juiste zou zijn geweest. Onder het bestuur, van den vorigen bur gemeester, mr. Ver Loren van Themaat, was deze steeds solide en voorzichtig. Verder klaagde hij er over, dat van financieele instralingen en van de re geering thans niet die medewerking wordt verkregen, welke noodig is om de positie vlot te houden. Een geldleéning van 590.000, die nende tot dekking van noodzakelijke uitbreidingswerken als bouw van een gashouder, aanschaffing van waterme ters, verbouwing van scholen, moet nog worden ondergebracht. Aan kasgeld is opgenomen een be drag van 940.000, waartegenover staat, een nog te verwachten uitkeering uit de O. W. belasting die voor 1919 geraamd is op 78000, een bedrag; dat naar gehoopt wordt, de regeering hoo- ger zal stellen, gezien de omstandig heid, dat de gemeente moeilijke tijden doormaakt en het financieel beheer hier volstrekt soliede is. Van den hoofdelijken omslag voor het met 1 Mei geëindigde belastingjaar is reeds meer dar, de helft of ruim 3JA ton ontvangen. Een nieuw stoomschip. Het op de werf „Gusto" te Schiedam gebouwde stoomschip „Ellewoutsdijk" voor Sollevetd, Van der Meer en T. H. van Hattem's Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam, heeft met goed gevolg proet'gestoomd. Het schip heeft een lengte van 351 voet 3 duim, breedte 50 voet en is hol 24.6 voet. De bruto inhoud is 3682.76, netto 2238.61 reg. tons en laadvermogen 6300 ton d.w., bij een diepgang van 2I.7J,2 voet, voorts 4 groote ruimen, 6 waterdichte schotten en 9 dubbele stoomlieren. De triple expansie-machi ne ontwikkelt een capaciteit van 1800 I. P. K„ waarvoor de stoom wordt ge leverd door 3 ketels, elk groot 13.9 voet in middellijn. De bunkers bieden ruimte voor 793 tons en-de waterbailast be draagt 1130 tons. Voor verlichting en bediening der draadlooze telegrafie is een dynamo geplaatst van 7 kilowat, die geheel op zichzelf werkt. Jaarwedden politiepersoneel. De gemeenteraad te Leiden heeft, na verwerping van een aantal amende menten, overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. de volgende jaar- wedde-regeling voor het poiitie-perso- neel vastgesteld agent 2e klasse op 32 tot 35 agent Ie klasse 36 tot 39 hoofdagent 40 tot 43, met 3 eenjaarlijksche verhoogingen van 1 per week en resp. 85 en 92.50 kleed geld per jaar; adjunct-inspecteur f 2400 tot 2800 per jaar inspecteur 3000 tot 3800 hoofdinspecteur 4000 tot f 4500 met 4 fweejaarlijksche veriioo- gingen, resp. van 100, 200 en 250 en 100 kieeainggeld. Bovendien ont vangen de inspecteurs aan wie de rang van le klasse en de agenten le klasse aan wie de rang van brigadier wordt toegekend, resp. nog 200 per jaar en 1 per week. VOEDING EN KLOMPEN AAN SCHOOLGAANDE KINDEREN. Door Burg. en Weth. is het volgende niets van een akelig geheim, koesterde geen kwellende vrees voor de toe komst. Zij geloofde, dat George leed aan hersenschudding en dankte vroom den hemel voor dokter Mac Donald's bemoedigende uitspraak „dat er geen gevaar bestond voor complicaties." George zou weldra weer geheel her steld zf|n, en dan zouden zij bruiloft vieren, en alles zou even vroolijk zijn, alsof er niets was gebeurd. Die arrne, lieve, onschuldige Nira dacht de jongere zuster, die zich zelf wel stokoud en akelig wijs als een heks vond. Nira meende, dat zij heel onge lukkig was, en het scheen ook aisof bij haar vergeleken Daura niet te klagen had. Ais Annira maar de halve waar heid had geweten Hef was al erg genoeg geweest voor de komst van den detective, maar nu was het nog veel erger. De brief, die verondersteld werd door George te zijn geschreven en door Emmons in huis was gebracht, had Nira's heele houding jegens Daura doen veranderen. Ze nam nu de houding aan van een oudere zuster met een geheim, dat zorgvuldig voor de jongste moest wor den verborgen. Zij verdedigde Em mons, dien Daura, nadat zij hem even gezien had, een „afschuwelijk man netje" vond. Emmons was nu in huis ingekwartierd. Op zijn eigen verzoek zou hij zijne maaltijden gebruiken met den hofmeester, inplaats van alleen, zooais zijn twee gastvrouwen voorstel- voorstel aan den gemeenteraad ge daan Tengevolge van de door den Euro- peeschen oorlog ontstaande crisis, wel ke eenerzijds gebrek aan voedsel, an derzijds belangrijke verhooging van de prijzen der levensmiddelen met zich bracht, werd van lieverlede de ver strekking van voeding aan behoeftige schoolkinderen opgevoerd tot een peil, welke thans te groote offers van de gemeentekas vraagt. Kon in de oorlogsjaren een belang rijk deel van deze utgaven op den staat van crisis-onkosten worden gebracht, waarvoor een uitkeering uit de op brengst van de oorlogswinstbelasting kan worden tegemoet gezien, ten aan zien van de uitgaven voor 1919 en vol gende jaren is zulks niet meer mogelijk. De uitgaven in deze jaren komen ge heel ten laste van de gemeente en moeten uit de, plaatselijke belastingen worden gekweten. De kosten van schoolvoeding over 1619 bedroegen 18,586.64'/2 en ge durende de maanden Januari, Februari en Maart van dit jaar f 5001.23y2. Waar nu de loonen van de werklie den sedert 1914 met meer dan 100 zijn verhoogd, komt het ons voor, dat de verstrekking van voeding aan schoolkinderen in verband met hoogere inkomsten der sezinnen belangrijk moet worden heperkt en teruggebracht tot de grens, welke de wetgever zich bij de totstandkoming van de Leerplicht wet dacht, namelijk, „dat uit de ge meentekas geen voeding of kleeding mag worden verstrekt aan leerlingen, van wie niet te vreezen is, dat zij we gens armoede de school zullen verzui men." Ten einde ons met den financieelen toestand der gezinnen, wier kinderen aan de schoolvoeding deelnamen, op de hoogte te doen stellen, hebben wij de tusschenkomst ingeroepen van den Armenraad alhier. Deze instelling heeft nauwkeurig een onderzoek naar de inkomsten der ge zinnen ingesteld en ons het resultaat daarvan medegedeeld. De Armenraad heeft als zijn meening doen kennen, dat het maximum gezins inkomen, waarop voeding (en klom pen) aan schoolgaande kinderen be hoort te worden geweigerd, zou kun nen worden gesteld op 18 per week, vermeerderd met 2 voor eik kind. dat geen eigen inkomen heeft. Voor de berekening van het inkomen zou dat van de ouders op het geheele bedrag en dat van de kinderen op de helft kunnen worden gesteld. Het is namelijk wenschelijk, ciat (en aanzien van het inkomen der kinderen niet het volle in' rekening worde ge bracht daar zij over een gedeelte van hunne verdiensten de vrije beschikking behouden. Wij kunnen ons geheel met het ad vies van den Armenraad vereenigen, hetwelk onzes inziens geenszins aan den lagen kant is. Voorts kunnen wij hieraan toevoegen dat uit de bewerking van de verschil lende gegevens is gebleken lo. dat van 20 gezinnen onvoorwaar delijk de kinderen voor de voeding (en klompen) in aanmerking komen 2o. dat omtrent 33 gezinnen wegens hun inkomen zulks thans nog niét met zekerheid kan worden bepaald 3o. dat van 31 gezinnen eveneens de kinderen voor voeding en klompen in de termen vallen, daar het inkomen minder bedraagt dan de aangegeven norm 4o. dat de kinderen van 140 gezin nen, wegens te hooge inkomsten van het gezin, kunnen worden afgevoerd. den, en zijn zitkamer zou de bedienden kamer zijn. „Ik moet op de hoogte komen van de toestanden hier in huis", legde hij uit. Het was voor Daura een hatelijke gedachte, dat de gewaande detective, door Nora aan de welwillendheid van den ouden hofmeester aanbevolen, vrij was om naar verkiezing te komen en te gaan. „Wat kwam hij werkelijk doen was de vraag, welke zij zieh- zelve steeds weer deed. En nooit vond ze een bevredigend antwoord daarop. Hij zag er uit als een dief, vond zij zelfs alsof hij een moord zou begaan, als dat met zijn plannen strookte en wat hij deed, zou zeker stil en handig worden gedaan. Hem in 't oog houden, zou te vergeefs zijn, voelde Daura. Zij behoorde niet tot het vak. Zij was bang voor Emmons en ergerde zich des te meer aan zijne tegenwoordigheid, om dat het in zekeren haar schuld was, dat de huishouding met hem was opge scheept. Had George niet op haar bevel in verdooving gelegen, dan zou hij haar vragen hebben beantwoord en voor of tegen den detective hebben gesproken. Maar nu was de verantwoordelijkheid te groot voor de schouders van een meisje en nog moeilijker was het, die andere verantwoordelijkheid te dragen van Troy de zwarte Bretonsche ka mer te hebben gegeven. Toen het tijd werd naar bed te gaan, ontzonk Daura de moed. Troy had vertrouwen in haar gesteld. Zij had ,Op grond van het bovenstaande heb ben wij de eer'U voor te stellen de bo ven omschreven regeling voor de ver strekking van voeding cn klompen vast te stellen. Mocht uwe vergadering zich met de ontworpen regeling kunnen vereenigen, dan zou de beperkte verstrekking kun nen geschieden in de keuken van het Gasthuis, door een deel van het per soneel, dat thans met deze aangele genheid is beiast. Stads- en Provincienieuws VLISSINGEN, 6 MEI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF VRIJDAG 7 MEI De broodkaart. Het hoofdbestuur van de Nederland sche vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf heeft gisteren verga derd en bleek van meening, dat, gezien de mentaliteit van een groot gedeelte van het publiek, de brooddistributie niet meer is te handhaven. Het bak kersbedrijf kan dan ook niet langer de verantwoordelijkheid voor een behoor lijke broodvoorziening dragen, daar de bakkerij de broodbons niet meer in vol doende mate van het publiek kan be komen. Met spanning wordt uitgezien naar de door den minister in uitzicht gestelde conferentie op Vrijdagmorgen a.s., waarin definitief zal worden be slist, welke weg bewandeld zal wor den. Concert Viissing's Dameskoor. Het heeft ons gisterenavond bij hef concert van den heer Hans Cleuver, laat ons het maar zacht uitdrukken, onaangenaam getroffen, dat de zaal maar half gevuld was. Wij vragen ons af of het nog lang duren zal eer Vlis singen eens een uitvoering van betee- kenis, ais deze, zal weten te waardee- ren. Voor den directeur is het wel een weinig ontmoedigend als zijn auditori um zoo klein is. Laat ons het maar niet onder stoelen of banken steken als er in Vlissingen op muzikaal gebied iets artistieks plaats heeft, is er weinig pu bliek. Dat is meer gebeurd. Voor nie mand maken wij reclame, ook voor de Dames-Zangvereeniging niet. De cri tici; op uitvoeringen van rijk en arm, van middelmatig en goed, is steeds in waardeerenden geest geschreven. Er moet al zeer gezondigd zijn, willen wij scherp worden en hoewel het eene con cert in heerlijkheid van het andere ver schilt. toch meenen wij met een aan moedigende recensie over het middel matige, het ideaal aantrekkelijker te maken, dan wanneer wij op talrijke fouten gingen wijzen. Elk concert wordt zoo individueel mogelijk beoor deeld en nu het dan de beurt is van het Dameskoor spreken wij er ons leedwezen over uit, dat Vlissingen nog niet eens aan de linkerhand van Mid delburg mag gaan staan Men behoeft niet a I t ij d naar de ze plaats te gaan om van schoonen zang te genieten. Sedert de Dames- Zangvereeniging te Vlissingen bestaat en optreedt, hebben wij met het groot ste genoegen de concerten bijgewoond. Het rustige optreden en daarna het muzikaal leiden van den directeur was met zijn gebaren en dirigeeren even treffend als altijd. Zijn gestes iilustree- ren en inspireeren, tèrwijl hij toch niet buiten het koor staat. Het is één geheel en men voelt hetomgekeerd heeft het koor hem ingenomen, veroverd, zich verzekerd en meester gemaakt van zijn alles gedaan wat zij kon om zijn ver trouwen te winnen, en zij had het ge wonnen. Zij had zich zelve zijne „vrien din" genoemd, en het was duidelijk, daf hij haar beschouwde als degene, tot wie hij zich te midden van vreem den steeds zou kunnen wenden. Zeker, als er iets vreeselijks gebeur de in de zwarte Bretonschë kamer, dan moest zij dat als een zegen beschou wen. Zij had vroeger op den dag er kend, dat zij dat zou doen. Als hij ver dween, om nooit weer gezien te wor den, of zelfs ais hij den volgenden morgen gevonden werd „krankzinnig en onzin uifstootend", dan moest dat een groote verlichting voor haar zijn. Het gevaar voot George zou voorbij en Nira gelukkig zijn voor haar verder leven. Wat haar Daura betrof, dat kwam er niet op aan niets kwam er op aan en bovendien zou hef haar schuld niet zijn, als de geheimzinnige vloek der zwarte Bretonsche kamer Troy trof, zooals hij vroeger anderen had getroffen. Van geen verstandig mensch kan worden verwacht, dat hij zou handelen, alsof die oude legenden waarheid bevatten. Zij deed haar best ja zooveel ze kon, voor iedereen. En toch voelde zij steeds dieper berouw over dat besluit. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1