De Huwelijksdag iOS in..■■—■■■■ill«■■■■■«■■i.mm— ülcus^s&s&ffimi i^2ö DINSDAG 4 MEL GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Stads*» tn jProviqdenteuwg VL1SSINCSCHE COURANT ^ggHiSwraSMinwii"»""» ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels 1.— voor iedere ftEel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen ran 1—5 regels 50 centiedere regel meer (2 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels 1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco aoot het geheele rijk 2.30. Week-abon- (itmenten 15 cent. Afzonderlijke nummers cent fonds voor het gemeente ziekenhuis. Ontvangen b ij dragen: Vorige opgave ƒ18468.61 4 leden „Zeélandia" Rotterdam 4. Mej. A. S. Rotterdam 1 Dopr tusschenkomst Firma Luitwieler H. V. Zn., Zaandam10. Door tusschenkomst van het Distributie-Bureau Erven G. V., Rotterdam 50. Totaal ƒ18523.61 HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet' op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bii hun besluit van 3 Mei 1920 aan P. SAMAN, alhier, vergunning is ver leend tot uitbreiding van zijn smederij te vens koperslagerij, door plaatsing van eert eiectro-motor van 1 f2 P.K. in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen Sectie A no. 2184, plaatselijk gemerkt Ver- kuijl Quakkelaarstraat No. 54. Vlissingen, 3 Mei 1920. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELD.EREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nederland en België. De Brusseische redacteur van „de Maasbode" seint De „Indépendance Beige" wijst er op dat volgens peilingen de Schelde op voldoende diepte is gebleven, hoewel gedurende de oorlogsjaren absoluut «een baggerwerken werden uitgevoerd. <Sê men vanwege hun gróo- I ten diepgang vóór den oorlog niet naar Antwerpen durfde zenden, varen nu re- gelmatig de Schelde op en af., Het ministerie van zeewezen is bo vendien van plan de route der schepen bij den uitgang der Schelde, namelijk in het nauw van Wielingen te wijzigen. Deze route wordt «aangegeven door de vuurschepen „Wielingen", „Wande laar" en ..West-Hinder". Men heeft alle reden te gelooven dat er bij de „Wandelaar" een dieper vaarwater is dan hetgeen tot nu toe gebruikt werd. Dezen zomer zal een nauwkeurig on derzoek worden ingesteld en zoo de bevindingen bevestigd worden, zal de „Wandelaar" en misschien ook de „West-Hinder" noordwaarts verplaatst worden. Daardoor zouden nog groofere schepen naar Antwerpen kunnen ko men. Een Britsch oorlogsschip op de Schelde Naar het Haagsehe Correspondentie bureau te bevoegder plaatse vernam, is de lezing, die de „Action Nationale" heeft gegeven van de omstandigheden, waaronder het Britsche oorlogsschip „Dragon" de Schelde is opgevaren, ge- (Naar het Engclsch) Door M. HELLEMA. 25) Nira schudde beslist het hoofd. „Jij zoudt de handteekening van iemand anders wel voor de zijne kunnen hou den, maar ik niet." Daura zag peinzend naar hare zuster, ®e voor het eerst in haar leven een Mieim voor haar had. Nira wilde haar *t zeggen, wat George geschreven ®d in een brief, gebracht door een vreemdeling Niet alleen leek de ge hele zaak geheimzinnig, maar ook ver dacht. Als de bruiloft niet was uitge steld wegens het ongeluk van den brui degom, zou die Emmons te laat zijn gekomen om Annira te Dunulm te vin den. Als Enimens daarentegen voor de bruiloft op het kasteel was gekomen, was een b.rief niet noodig geweest daar beorge hem dan zelf had kunnen in- "Oduc.eeren. Zij voelde, dat de komst jan den detective, .zijn bezit van den hef en zijn kennismaking met Conal in „en|g geheim verband moest staan met ueorge Conway's vrees voor Troy en e geheime reden voor die vrees, dar Ziin> vroeg zij zich zelve af, c rgE de een of andere schuldbe- js had geschreven en aan Nira En sv Dat kon zij n'e* gelooven. Niras gelaat logenstrafte dat. Zij heel onjuist. De Britsche regcering had er zich tevoren vergewist, dat de Nederiandsche regeering er geen be zwaar tegen had, dat genoemd oor logsschip het Nederiandsche gedeelte van de Schelde zou bevaren. Steenkolen uit Duitschland. Het Hollandseh Nieuwsbureau ver neemt uit Berlijn in verband met het bericht uit Essen, dat de commissie voor schadevergoe ding verboden zou hebben dat Duitsch land kolen aan Nederland levert voor en aieer het zijne verplichtingen ten opzichte van Frankrijk heeft vervuld, deelt het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn officieel mede, dat het van een dergelijk verbod dezer com missie niets afweet. Een nieuwe Zondagswet. Bij de Tweede Kamer is een ontwerp Zondagswet ingediend. In de Memorie van Toelichting zegt de minister van binnenlandsche zaken dat het vraag stuk van de Zondagsrust een gods dienstige en een sociale zijde vertoont heiliging van den sabbath, naast erken ning van de noodzaak om uit hygiëni sche en ethische overwegingen, na zes dagen arbeid, een rustdag te verzeke ren. De sociale beteekenis van de Zon dagsrust is door den wetgever in den laatsten tijd volkomen erkend. De re geering kan zich dus, nu een herzie ning van de geheel verouderde Zon dagswet van t Maart 1815, meer en meer urgent is geworden, bepalen tot een voorstel, dat uitsluitend de gods dienstige zijde van 't vraagstuk betrett. Het spreekt nochtans vanzelf, dat de Christelijke levensbeschouwing, welke den Zondag ais den door God veror denden rustdag erkent, niet door de wet kan worden opgedrongen. Ieder blijve volkomen vrij den dag te beste den gelijk met zijn inzichten strookt. Maar van de overheid kan met grond verwacht worden, dat zij zelve bij het inrichten en regelen van den publieken dienst, het goede voorbeeld geeft en dat zij voorts maatregelen treft, welke voorkomen, dat de wijding van den Zondag buiten bepaalde noodzaak ver stoord worde, welke de mogelijkheid van vervuiling van godsdienstplichten in den ruimsten zin bevorderen, welke eindelijk tegengaan dat aan de uitspan ning van sommigen de rust van ande ren worde opgeofferd. Dat de overheid in deze. wil zij haar bevoegdheid niet overschrijden, haar taak moet beperken tot den openbaren dienst en het openbaar erf, ligt voor de hand. Niet voorgezeten heeft de gedachte, dat door louter wetsdwang veel zoude kunnen worden bereikt. De regeering heeft er zich toe bepaald op daartoe geëigend terrein een regeling te treffen welke streeft naar algemeene gelegen heid tot Zondagsheiliging in bereikbare mate. Artikel 1 erkent den Zondag als alge- meenen Christeiijken rustdag. Artikel 2 schrijft voor, dat de over heid alleen in geval van volstrekte noodzakelijkheid op Zondag burgerlij ken of militairen dienst doet verrichten en dat de Zondagsdienst op zoodanige wijze wordt geregeld, dat zooveei mo gelijk gelegenheid worde geboden de openbare godsdienstoefeningen bij te wonen of de godsdienstplichten te ver vullen. Vrijwillige oefeningen in den wapenhandel worden op Zondag toe gelaten, wanneer het ondoenlijk is deze op andere dagen te houden. zag er opgewonden uit, maar niet on gelukkig. Het scheen zelfs, dat er meer kleur op hare wangen, een schittering van hoop in hare oogen was. Daura verweet zich zelve hare nieuwsgierig heid maar zij moest erkennen, dat zij brandend was van begeerte om het „geheim" te kennen, dat Nira voor zich wilde houden. „Slechts één vraag, lieve", smeekte zij. „Noemt de brief meneer Troy ook?" Nira zag verwonderd op, alsof zij het bestaan van Robert Troy vergeten was. „Neen, daar zegt hij niets van", ant woordde zij onmiddellijk. Daura was blij, ofschoon zij niet •recht wist waarom. „Die detective kan nu elk oogenblik kome_n", zeide zij. „Jij bent er zeker van, dat je doet, zooals George zou wenschen maar, o zeg toch niet aati Emmons, waar je parel snoer is, of de andere juweeien, die George je gegeven heeft. Het is vol doende, als jij hem vertrouwt, dat hij in huis is en oppast, dat er geen dieven komen. Wat de mensch betreft, die nu in huis zijn, jij en ik weten, dat die boven verdenking verheven jijn me neer Troy kunnen we er geheel buiten laten, vind ik. Emmons kan zooveel spionneeren, als hij wil en mocht er een kompiot zijn, dan hoop ik, dat hij knap genoeg is, om dat te verhinderen. Maar verberg je sieraden en bewaar dat geheim even goed als dat van je brief, dat ik zelfs niet mag weten." „Wees niet boos op mij", smeekte Nira. „Ik zou het je zeggen, als ik kon. Maar om je plezier te doen, zal ik dien Artikel 4 luidt Het is verboden op Zondag iii de nabijheid van kerken of andere gebouwen voor den openbaren eeredienst bestemd, gedurende de godsdienstoefeningen, geraas te ver oorzaken, waardoor de godsdienstoe fening kan worden gehinderd. Dit ver bod is niet van toepassing, indien «on vermijdelijk geraas veroorzaakt wordt door middelen van vervoer. Het volgende artikel behelst een ver bod van optochten, behoudens tot openbare godsdienstoefeningen, ter plaatse waar zulks volgens de Grond wet veroorloofd is. Met het oog op de plaatselijke toestanden is den gemeen teraad de bevoegdheid voorbehouden bij verordening uitzonderingen toe te staan voor de uren na den middag. Artikel 6 beoogt rustverstoring door arbeid of bedrijf en beroep te weren van den openbaren weg en van de plaatsen die van den openbaren weg zichbaar zijn of van. waaruit gedruisch die rust kan verstoren. Arbeid, die niet binnenshuis kan geschieden, valt builen het verbod. Met het oog op plaatselijke toestanden is den gemeenteraad voor behouden uitzonderingen bij verorde ning te regelen. Volgens art. 7 zal venten in den ochtend verboden zijn. iuidkeeis venten en venten met gebruikmaking van ge raasmakende middelen den geheelen dag. De gemeenteraad blijft bevoegd het venten ook in de namiddaguren te verbieden of te beperken. Artikel 8 verbiedt pp Zondag mark ten, openbare verkoopinge."¥.«f beurs te houden met :tvoegdhjen%AVa« den ge meenteraad om met intrekking tot de uren vóór 9 uur voormiddag uitsluitend met het oog op aan bederf onderhevige waren 'uitzonderingen toe te staan. Artikel 9 luidt He is verboden op Zondag eenige openbare vermakelijk heid te houden, daara in deel te nemen of daarvoor gelegenheid te verschaffen. Onder openbare vermakelijkheden begrijpt deze wet mede alle tentoon stellingen, vertooningen, opvoeringen, wedstrijden en spelen, waartoe, al dan niet tegen betaling, toeschouwers wor den toegelaten. Spelen in de open lucht die niet hef karakter dragen van wed strijd, waarvoor de deelnemers geen betaling ontvangen, noch van de toe schouwers betaling wordt gevorderd, zijn geen openbare vermakelijkheden in den zin der wet. De gemeenteraad kan bij verorde ning voor cie uren in den namiddag op het verbod van dit artikel uitzonderin gen toestaan. De speelkaartenwet. De minister van financiën vestigt in de „Staatscourant" de aandacht van handelaars, winkeliers, koffiehuishou ders, herbergiers, logement- en socie- teithouders er op, dat vóór 1 Augustus a.s. van de spellen kaarten, voorhanden in hun lokalen, aangifte moet worden gedaan en de belasting betaaldd. Belanghebbenden kunnen de spellen kaarten onder voldoening van de ver schuldigde belasting 0.25 voor elk spel van niet meer dan 32 kaarten en 0.50 voor eik ander spel) tegen ont vangbewijs inleveren bij den ontvanger der accijnzen hunner woonplaats. De ontvanger zorgt dan voor de opzending der spe'llen naar de kantoren, alwaar de stempeling geschiedt en voor de terug bezorging der gestempelde spellen, welke zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. Vervalsching. Dr. Van Hamel Roos vertelt in liet man geen enkele aanwijzing geven, waar het parelsnoer en mijne andere juweeien zijn. Werkelijk, toen Conal mij dat verhaal van den detective over den anoniemen brief en het kompiot vertelde, besloot ik terstond niets te bergen in de „verstopplaats van den Rooden Ronald", maar alles nacht en dag te dragen, tot ik getrouwd ben en George er op kan passen. Vind je dat niet een goed plan „Neen riep Daura. Maar ze had geen tijd zich nader te verklaren. Er was iemand bij de deur. De man, die in den namiddag in het postkantoor was gekomen, wachtte Conal Alac Fignon op het rotspad op. Hij had zijn overjas opgevouwen op een rotsblok gelegd en zat daarop te rusten. Zijne aan duisternis gewende oogen zagen Conal reeds in de verte aankomen, en hij stond haastig op, nam zijn overjas over den arm en ging den jongen Schot tegemoet. „Nu", vroeg hij, „is alles in orde „Ja," antwoordde Conal. „Lady An nira stemt toe. Maar zij wilde niet be slissen, tot zij dien brief had gelezen. Ik heb gedaan, zóoals u zeide en hem haar eerst gegeven, toen ik zag, dat zij er toe overhelde te weigeren." „Het ft goed, dat ge er aan dacht. Wij kunnen nu naar het kasteel gaan, veronderstel ik „O ja, u wordt verwacht. U moet doen, alsof u een klerk bent van Con way's zaakwaarnemer, en voor zaken bent gekomen. Indien ze getrouwd waren, zou u hem in Portree hebben „Maandblad tegen de Vervalschingen" 1 dat de knoeiers hem op zijn feestdag gelegenheid gaven, de meest brutale vervalsching te constateeren. die hij se dert het bestaan van zijn Maandblad heelt waargenomen. Het betrof een voor de geneeskunde zeer belangrijke, kostbare stof, n.l. pepsine (het bekende eiwit-opiossende ferment uit het maagsap van varkens bereid), die volgens ons onderzoek met niet minder dan ruim 92 suiker ver- valscht bleek te zijn en a 7 per K.G. van uit Duitschland hier te lande aan geboden werd. Wanneer men den prijs van suiker vergelijkt met dien van zui vere pepsine (ca. 20 per K.G.) zal ieder begrijpen welk een woekerwinst er. ondanks den verleidelijker! „lagen" prijs, bij deze transactie gemaakt werd of liever, dat men hier met een on gehoord bedriegeiijke handeling te doen heeft. Gelukkig was de kooper nog in staat den koop var, dit knoeisel te annuiee- ren, doch het leek ons toch gewenscht dit feit te publiceeren, ter waarschu wing van den handel en ter voorko ming van verder bedrog. Het is waarlijk te hopen, dat onze oostelijke buren ons voortaan van der gelijke vervalschte waren zullen ver- sehoonen, die de reputatie van hun fexporthandel ernstig benadeeien, en voorzeker de "meest vooze basis vor men van de zoo dringend noodzakelije verbetering van de valuta en economi sche toestanden. De ex-keizer naar Doorn. Woensdag 12 Mei zal de ex-keizer het huis te Doorn betrekken. Het is ge heel gereed. VLISSINGEN, 4 MEL AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF WOENSDAG 5 MEI Normaal margarine. Bon no. 7 is geldig van 5 tot en met 12 dezer. Opplakbladen met bon no. 6 worden ingewacht op 6 dezer. Suikerkaart. De minister van landbouw maakt be kend, dat in het tijdvak van Alaandag 3 tot en met Zondag 9 dezer geldig zui len zijn bons no. 30 en 31 der Rijkssui- kerkaart. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie van den directeur der district-arbeidsbeurs te Middelburg betreffende het te werk stellen van buitenlanders. Plaatselijke keuze. Nu onze gemeenteraad nog een be slissing .moet nemen of hij aan het initiatief-voorstel van de iieeren Rut gers c.s. betreffende de invoering van plaatselijke keuze, al of niet adhaesie zal betuigen, vestigen wij de aandacht op een artikel in „het Huisgezin" (ka tholiek). Dit blad schrijft dat een wet meer moet wortelen in de zeden van -een volk, dan dat zij de zeden naar een wetsvoorschrift fatsoeneert. Met het uitbannen van alle drankge legenheden is de drank nog niet uitge bannen. Het nog grooter euvel van den clan- destienen drankverkoop zou veel dries ter dan thans den kop opsteken. Meer dan van een wet, die meer ra- ontmoet maar u bent hier gekomen toen u hoorde van het ongeluk." Emmons lachte. „Klerk van zijn zaakwaarnemer, zoo? Dat is een grap! Maar daar is ook rechtvaardigheid in". Onder het praten liepen zij naar het kasteel. De man, die zich een detective noemde, droeg een kleine zwarte tasch, eenigszins gelijkend op de portefeuille van een zaakwaarnemer, maar toch groot genoeg om een pak kleeren en eenige toiletartikelen te kunnen bevat ten. Conal keerde zich om met een plot selinge beweging, toen hij dien lach hoorde, en zag den ander scherp aan. „Hoor eens, meneer Emmons, of hoe u ook heet", zeide hij scherp en met ach terdocht in zijn stem, „ik moet u even zeggen, dat u mij niet ongestraft een poets kunt spelen Als u gelogen hebt, als u van plan bent de familie op het kasteel kwaad te doen, dan „Wees daar maar niet bang voor", antwoordde Emmons, nog steeds grin nikend. „Waarom zou ik hun kwaad willen doen Ze gaan mij heelemaal niet aan. Ik heb u openhartig gezegd, wat ik kom doen. Als ik dat gedaan heb, mijn vriend nu, dan zal het mijn schuld, niet zijn, als het u geen voordeel opbrengt. Maar nu zult ge vertrouwen in mij moeten stellen, en dat zal u later niet spijten." „ik hoop van niet", antwoordde Co nal gemelijk. Emmons antwoordde niet. Hij was in gedachten verdiept maar toen zij dicht bij het kasteel kwamen, schudde dicaal-democratisch lijkt, dan zij wer kelijk is, verwachten wij van het be werken der openbare meening, van het inheien van juister inzichten. Het schijn, haast, of men het de drankbestrijding, of de drankbestrij ding zich zelf, te gemakkelijk wil ma ken geen drankgelegenheden, dus ook geen drankbestrijding meer. Late men zich hoeden voor een illu sie en niet beginnen met wat de sluit steen kan zijn. Een vrijwillig drooggelegde gemeen te is stellig geen mindere dan een ande re, maar een drooglegging bij stem ming is een twijfelachtig goed. Geen zilvergeld medegeven aan Weensche kinderen. Vanwege de A.N.C.O. (Algemeene Nederl. Comité voor Oostenrijk) wordt er de aandacht van Hollandsche pleeg ouders op gevestigd, dat het minder gewenscht is den naar Weenen terug keerenden kinderen zilvergeld mee te geven, daar men daarvoor in Weenen slechts de ziiverwaarde krijgt. Daaren tegen krijgt men voor papiergeld de volle (valuta) waarde Bij het Marinehoofd is gisteren het lijk aangespoeld van een onbekend manspersoon. Het werd overgebracht naar de algemeene begraafplaats. Voor het examen van machinist di ploma B is geslaagd de heer P, de Kam, leerling van de De Ruytersehool. Een redmiddel uit den maatschappelijken warboel. Te Middelburg heeft Maandagavond de heer C. R. C. Heckenrath uit Dom burg een lezing gehouden over boven staand onderwerp, welke rede in sprookjesvorm werd voorgelezen en waarin de spreker als zijn ideaal schetste het verdeelen van alle geiden, die door overleden personen worden nagelaten aan alle inwoners van be paalde districten, waarin een land zou worden verdeeld. Volgens deze metho de zal ieder in het bezit komen van eenig geld, waardoor hij zich ook eco nomisch beter zal kunnen handhaven. De heer Heckenrath bestreed in zijn verhaal o.a. het socialisme en anar chisme, wat een vrij langdurig debat met de communistische voormannen uit Middelburg tengevolge had. Bestrijding der maiariaverwekkers in Zeeland. Zooals bekend is, wordt den laatsten tijd in Noord-Holiapd met volledige medewerking van het provinciale be stuur en de desbetreffende gemeente besturen een heftige veldslag geleverd tegen de duizenden malariaverwekkers, die in masa's bijeen overwinteren. Het groote succes, hetwelk in Noord Hol land reeds is bereikt, heeft de regeering er toe gebracht ook elders met kracht tegen deze malaria-haarden op te tre den. Naar wij althans vernemen, zijn, onder leiding van den desbetreffenden inspecteur van de Volksgezondheid, in der haast plannen ontworpen, om ook in de provincie Zeeland, waar tal van brandpunten ontdekt zijn. ten spoedig ste afdoende maatregelen ter verdel ging te treffen. SOUBURG. Tijdens het hevige onweder dat Zon dagavond boven onze gemeente woed de, sloeg de bliksem in het huis van den werkman K. Zonder brand of persoon- hij zich wakker, om belang te stellen in de dingen om hem heen. „Apropos", zeide hij, „het zou mij tijd en moeite besparen, als ge voor mij te weten kondt komen, waar die Troy slaapt". „Dat behoef ik niet eerst te weten te komen", antwoordde Conal, nu minder iTorsch. „Dat weet ik reeds". „Goed Kunt ge mij zeggen, hoe men naar zijn kamer kan komen, en naar die van den anderen man „Dat zal geen moeilijkheid opleve ren", lachte Conal flauwtjes. „Hef is gemakkelijk genoeg den weg te vinden naar de zwarte Bretonsche kamer. Maar sommigen hebben het niet ge makkelijk gevonden er weer uit te ko men." ..Wat bedoelt ge, Mac Fignon „Wel, vele menschen zouden even lief slapen in een ieeuwenkooi met den leeuw er in, als in de zwarte Bretonsche kamer van het kasteel Dunulm." „Spookt het daar „Ja vroeger tenminste. Misschien zal Troy vanavond weten, of dat nog het geval is." „Dat klinkt griezelig. Wat doet het spook dan als het er is „Het doet de bewoners spoorloos verdwijnen, zoodat men ze nooit weer ziet dat was tenminste zijn gewoon te." „Zijn er dan reeds menschen verdwe nen uit die kamer op uw woord van eerof is het een oudewijven- praatje „Sommige oudewijvenpraatjes zijn waar. Dit tenminste." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1