De Huwelijksdag VRIJDAG 30 APRIL. as- NoI02 - 1JU9M9ur$ar&«$2 - - - 1 1 "\"i-".'.- a?£SO GEMEENTEBESTUUR KAMEIIOVWÏÏOHT FEUILLETON BINNENLAND Stads* en ProvSnclenieuws VLISSINGSCHE COURANT i.taiWMW HI mill 11 m i *mmm\ rt ADVERTENTIE-PRIjS Van 14 regels 1.voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.55, Iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PRÏJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren f 2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. FONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dragen: Vorige opgave ƒ18268.61 Mevr. C..van R.S., Den Haag 10. C. F. J. B., Amsterdam 5. A. C. K., Amersfoort 10. Door tusschenkomst van den heer J. H. Casteleijn Ingenieursbureau J. H. D., R'dam 25. Door tusschenkomst van de Firma Delvoye J. H. W. Zn., Amsterdam 25. Door tusschenkomst van den heer "A. C. van Altena E. A. J., Gorinchem 20. Totaal 18363.61 SCHULDVORDERINGEN. Herinnering aan het tijdig indienen van schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelezen de circulaire van den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, van den 0 April 1920, A no. 69, le af deeling B. herinneren de ingezetenen aan dé Wet van 8 November 1815 (Staatsblad 110. 51), volgens welke alle vorderingen ten laste van jiet Rijk, het dienstjaar 1919 betreffen de, vóór of op den 30 Juni 1920 bij de be trokken administratiën, door welke de be velen tot het doen van werken, leveringen enz. uitgegeven zijn, moeten zijn inge diend, alsmede dat de hij genoemde wet gestelde termijn van verjaring volgens art. 125 der Provinciale en art. 228 der Ge meentewet, ook op vorderingen ten laste van de provincie en gemeente van toe passing is deelen voorts mede, dat Zijne Excellen tie de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel verzocht heeft, de vorderingen ten laste van genoemd Departement vóór 1 Mei a.s. in te zenden, of indien dit niet kan geschieden, daarvan tijdig opgaaf te doen wordende mitsdien de belanghebbenden aangemaand om den uiterlijke» termijn niet af te wachten, maar hunne rekeningen en verdere bewijsstukken ten laste van het Rijk, de provincie of de gemeente voor het dienstjaar 1919 ter plaatse waar het be hoort, ten spoedigste in te dienen. Vlissingen, 29 April 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Bij den aanvang der vergadering vroeg de lieer K. Ter Laan de Kamer verlof om een vraag te mogen richten, nl. deze, of de minister bereid is voor hen, die ïn 1920 .den militairen dienst verlaten, dezelfde steunregeling te stel ten als voor de gedemobiliseerden heeft gegolden. Over dit verzoek zal morgen worden beslist. De rede van den minister op de rede voeringen, gisteren over de algemeene (Naai het Engelsch) Door M. HELLEMA. 22) Meneer Conway had hem vroeger gekend in een zaak voor de bank te Washington, toen meneer Conway eer ste klerk was, en hij had reden te ge- looven, dat Emmons een knap detective is. De man moest hier denzeltden dag zijn gekomen, dat meneer Conway aan kwam met 't parelsnoer, maar er werd een poging gedaan, hem in Londen op te houden, welke gelukte. Emmons denkt, dat het een complot was. Hij werd bij vergissing gevangen genomen in plaats van een welbekend Ameri- kaansch valsch speler, die naar men vermoedde, den Oceaan was overge stoken. Maar Emmons denkt, dat de inlichtingen aan de Londensche politie gegeven, deel uitmaakten van het plan, hem te beletten, op tijd hier te komen. Hij kende echter eenige politiebeamb ten, zoodat hij eerder weer vrij was dan men had kunnen denken, en ging ter stond naar het noorden. Zoo luidt zijn yerhaal, Lady Annira, en volgens mijn meening mot't dat waar zijn, omdat ik ?e.tf dien Emmons gekend heb, toen ik Chicago was. Hij was een van Pin- kerton's mannen". bepalingen van de Lager Onderwijswet gehouden, was zeer kort. Hij bracht wel hulde aan de rede van den heer Ger hard, maar hij achtte die toch zeer een zijdig en bovendien gegoten in een vorm, die niet geschikt was om ze in wettelijke bepalingen vast te leggen. Veel was ideëel, veel bleef voorshands onbereikbaar. Van de insteling van een afzonderlijk diploma voor onderwijs in de lichamelijke oefening, wilde de mi nister niet weten, omdat hij de vak-on derwijzers wil verwijderen. Bij de artikels-gewijze behandeling werd allereerst een aanvulling op de be paling omtrent het huisonderwijs gege ven. Huisonderwijs is onderwijs aan kinderen van ten hoogste drie gezin nen, mits dit niet gegeven wordt in schoolgebouwen. Vervolgens de lijst der vakken. Vóór handenarbeid, tegen handenarbeid, vóór handteekenen, tegen handteekenen, vóór staatsinrichting, tegen-staatsin richting De deskundigen zijn het niet met eikaar eens. Ze bestrijden elkaar vurig. De minister probeert daaruit voordeel te halen voor zijn eigen stand punt. Hij verdedigde handenarbeid als het ideaal-vak. Het eind was, dat met 31 tegen 25 stemmen beslist werd dat handenarbeid niet verplicht maar facul tatief zal zijn. Teekenen blijft verplicht. De staatsinrichting als onderdeel van de Geschiedenis, bleef gehandhaafd, terwijl gezondheidsleer als deel van natuurkennis niet werd vermeld. De Kamer deed dus 2 artikelen van de 208 af. Nederland en België. De Brusselsche correspondent van het „Hbl." seint In de „Libre Belgique" betoogde Pas seiecq gisterenochtend, dat, wat liet economisch verdrag met Nederland aangaat, niet het publiek doch wel de technici moeten uitmaken of het voor België voldoende voordeelen oplevert, waarbij niet mag vergeten worden, dat het moeilijk valt al de daarbij betrok ken belangen gelijkelijk te bevredigen en dat vervolgens de vraag dient ge steld, of een weigering om het verdrag te teekenen niet eerder ten bate van Holland zou komen dan van België. Economische verdragen worden trou wens voortdurend veranderd, zoodat ook het verdrag met Nederland kan geteekend en later verbeterd worden. Omtrent het politieke verdrag be toogt Passeiecq, dat men er moeilijk over praten kan, daar niemand het kent. Het publiek zou er tegen dienen op te komen, dat zulke buitengewoon belang rijke stukken geheim worden gehouden, doch één zaak is zeker het politieke verdrag moet het oude verdrag van 1889 vervangen. De voorstanders der onderteekening houden zich overtuigd, dat het feit, dat de neutraliteit wordt opgegeven, in een acte dient vastge legd. Anderen brengen daartegen in, dat geen conventie daartoe noodig is, daar sedert 1914 de Belgische neutrali teit niet meer bestaat door de daad van twee garanten dier neutraliteit. Anderen merken daartegen weer op, dat dit juist is ten aanzien der bedoelde garanten, doch niet ten aanzien van de andere en nret name tegenover Nederland, dat ook de tractaten van '39 heeft medeon- derteekend, aan het verdrag van Ver sailles vreemd is gebleven, met het ge volg, dat België dus in rechte voor Holland een eeuwig neutrale staat is. Alleen een nieuwe overeenkomst kan „En daarom zendt hij mij deze bood schap door jou vroeg Annira, die zeer verbaasd was over dit verhaal van Conal betreffende een defective, die in 't geheim door Conal in dienst was genomen. „Ja, Lady Annira, dat is de reden. Toen hij vandaag aankwam, was na tuurlijk het eerste werk, dat hij deed, inlichtingen inwinnen. 'Hij vreesde, dat hij reeds te laat was, en dat de waar schuwing in den brief reeds overbodig was en de juweelen gestolen. Hij hoor de dat meneer Conway een ongeluk had gehad, en het kwam hem voor, dat dit misschien een deel van het complot was als er zulk een complot bestond om de bruiloft uit te stellen en uw parelsnoer met de andere kostbaarhe den hier op het kasteel te houden. Hij kon zich zelfs niet vertoonen in zijn hoedanigheid van detective, want dan zou hij zijn zaak geschaad hebben. Menschen van dat soort verdenken iedereen, zelfs oude en vertrouwde be dienden. Hij was iaat in den namiddag op het postkantoor, voor den schijn be zig een hoop prentbriefkaarten te schrijven, en luisterde in werkelijkheid naar de praatjes, toen ik binnenkwam met een brief. Hij herkende mij, eer ik hem zag 't is zijn vak, gezichten te herinneren maar toen ik hem ook herkende, hebben wij lang gepraat en hij heeft mij alles verteld, wat ik u juist herhaald heb. Ik was het met hem eens, dat het het beste zou zijn, dat ik u ging den toestand wijzigen. Passeiecq meent, dat het beter zou zijn, eerst tot overeen- stmming te komen met de andere mo gendheden en daarna met Nederland te onderhandelen. Men moet niet vreezen, meent hij, dat de mogendheden het op geven der neutraliteit afhankelijk ma ken van andere lastige voorwaarden. Dit zou onzin zijn, want ook bij de ra tificatie van het verdrag met Nederland kunnen de mogendheden zulke voor waarden oplüggen. Passeiecq betoogt dan verder, dat een politiek verdrag in het belang van den vrede niet te dik wijls mag worden gewijzigd. Hij weet niet, wat het ontwerp inhoudt, maar be sluit toch dat, indien het verdrag zulke bepalingen bevat, dat België in een staat van inferioriteit blijft en de moge lijkheid bestaat, dat alle verdere eischen zouden afgewezen kunnen wor den door Nederland, op grond van de onderteekening van het thans ontwor pen verdrag, iiet parlement dat verdrag niet zou mogen ratificeeren. Met ande re woorden Passeiecq meent, dat het ontwerp politiek verdrag, de poort voor latere verbeteringen moet open laten. Hel onderwijs aan prinses Juliana. Het onderricht van de Prinses, dat tot dusverre klassikaai gegeven werd, zal met het einde van den loopenden cur sus de grens van het gewoon lager on derwijs hebben bereikt de schoolklas der Prinses wordt dan ontbonden. Met het algemeen vormend onder wijs, dar de inleiding zal zijn tot het hooger onderwijs, zal de Prinses eerder gereed moeten zijn dan bij andere leer lingen liet geval is het zal derhalve in het vervolg hoofdzakelijk door pri vaatlessen worden gegeven. Dr. J. H. Gunning Wzn., privaat docent in dc paedagogiek aan de rijks universiteit te Utrecht is uitgenoodigd om aangaande den aard en den omvang van het onderwijs en de personen, aan wie dat opgedragen zou kunnen wor den, van raad en voorlichting te dienen. Het onderwijs in de Nederlandsche taai- en letterkunde is opgedragen aan mevr. A. van der Reyden te 's-Graven- hage, die tot dusverre de klasse geleid heefthet onderwijs in de andere vak ken zal worden verdeeld als volgt: wis- en natuurkunde, de heer D. A. G. Brug- geman, docts. in dei wis- en natuurkun de, leeraar aan het Nederlandsch Lyce um, te 's-Gravenhage vadertandsche en algemeene geschiedenis, mej. J. M. C. van Hasselt, eandidaat in de Neder landsche letteren, te Arnhemaardrijks kunde, de heer C. L. van Balen, leeraar aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers(éssen) en aan de kweek school voor de zeevaart, te Amsterdam; Fransch, mej. A. E. Oosterlee, gouver nante der Prinses teekenen, mevr. Al- bert Roelofs, te 's-Gravenhage viool spel, mevr. A. RackwitzDe jongh te 's-Gravenhage, terwijl mevr. Catharina van Rennes het volgend jaar weder een zangcursus zal geven. Daar het Koninklijk gezin zich in het begin der maand Mei naar Het Loo hoopt te begeven, zullen eenige der nieuwe lessen reeds dan een aanvang nemen volledig zal de nieuwe regeling echter eerst in September in werking treden. De plaafsbewijzenbelasting ingetrokken/ Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van den minister.van finan ciën, vermeldende de intrekking van 't wetsontwerp tot heffing van een belas ting op plaatsbewijzen voor personen vervoer met openbare middelen van vervoer. opzoeken. Lady Annira, en u de feiten mededeelde." „Maar wat moet ik doen vroeg zij bezorgd. „Je hebt me erg bang ge maakt. Je hebt mij het gevoel gegeven, alsot wij allen wel vermoord konden worden, evengoecf als bestolen. En ik geloof niet, dat we die sieraden nu naar de bank te Portree kunnen bren gen." „Het spijt mij erg", zeide Conal, haast op nederigen toon. „ik wist wel, dat u zou schrikken, maar ik durfde de verantwoordelijkheid niet op mij ne men, alles voor mij te houden. Ik heb gehoord, dat meneer Conway in een half bewusteloozen toestand verkeerde, niet in staat om te spreken, en ik dacht, dat u moest weten, dat die man was aangekomen. Als ik geweigerd had, het u te komen zeggen, en er was diefstal gepleegd, dan had u het recht gehad mij te verwijten, dat ik mijn mond gehou den en den detective niet de gelegen heid gegeven had, meneer Conway te gehoorzamen." „Meneer Conway heeft mij niets ge zegd van een anoniemen brief of het in dienst nemen van een detective", zeide Annira aarzelend. „Hij wilde u en de verdere familie ze ker niet bang maken. Als hij niet ge wond was, had hij misschien wel een manier bedacht, om Emmons in huis te krijgen, zonder dat de menschen ver moedden, wie hij was. Misschien zou hij het Lord Gorme hebben medegedeeld." Schitterende ontvangst in Japan. Uit Tokio meldt „Eastern Service" nader, dat in Japan groote voorberei dingen worden getroffen voor een on gekend schitterende ontvangst van de Nederlandsche schepen. De officieren zullen worden ontvangen door den kroonprins. Kolonel Hattoir en kapitein Hara zullen worden aangewezen als adjudanten van des Nederlandschen commandant. De Japansch-Nederland- sche vereeniging bereidt een tuinfeest voor. Verschillende feestmalen en uit stapjes worden georganiseerd voor de officieren en bemanningen. Het bioscoopwezen in ons land. Blijkens een statistiek zijn er in Ne derland ongeveer 220 bioscoop-thea ters, alsmede .4 filmfabrieken en 18 filmverhuurkantoren. Ongeveer 8000 personen vinden in film- en bioscoop bedrijf een vast bestaan, ongerekend het aantal etectriciens, meubelmakers en schilders, die daarin veel werkzaam heden vjnden. Er was dit jaar voor een bedrag van niet minder dan 1 millioen gulden aan films in Nederland in rou latie. De 1-Mei dag en de rijkswerklieden. Naar wij nader vernemen, kan niet slechts aan rijksambtenaren, maar ook aan rijkswerklieden die zulks verlangen op t Mei a.s. verlof worden verleend, mits de belangen van den dienst zulks toelaten en met dien verstande, dat dit verlof op het reglementair verlof zal worden gekort. Slechte gemeente- financiën. In de raadsvergadering van Velsen hebben Burg. en Weth. medegedeeld, dat de minister van financiën berichtte, dat uit de beschikbare gelden van den post-chèque- en girodienst geen defi nitieve leeningen, doch uitsluitend kas- geldleeningen op korten termijn worden verstrekt. Aan het verzoek van Burg. en Weth. om de tijdelijke kasgeldlee- ningen ad 80.000 en f 320.000 in een definitieve geldleening 0111 te zetten, kon de minister derhalve niet voldoen. Hij was echter wel bereid, ten einde de gemeente tegemoet te komen, bedoelde kasgeldleeningen voor een termijn van ten hoogste één jaar en al zoo uiterlijk tot 1 April 1921 te verlengen. Burg. en Weth. hebben zich, afge scheiden van deze zaak, tof den minis ter gewend met verzoek, de gemeenïë Velsen in de gelegenheid te stellen de op 14 Mei a.s. afloopende kasgeldlee- ning bij de Hnarlemsche Bankvereeni- ging van maximaal 100.000 af te lossen. De gemeenteraad keurde deze mede- deeling goed. VLISSINGEN, 30 APRIL. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF ZATERDAG 1 MEI Wittebroodkaart. De directeur van het rijksbureau voor de distributie van graan en meel maakt bekend, dat als wittebroodkaart voor het 135ste tijdvak, hetwelk loopt van 1 tot en met 9 Mei a.s., zal dienen de rijksbroodkaart in de blauwe kleur op paarsen ondergrond. Meel. Door de gemeente Vlissingen, nfdee- ling tijdelijk distributiebedrijf, worden met ingang van 1 Mei de prijzen voor den meelhandel als volgt vastgesteld „Misschien. Maar dat zullen we nu niet kunnen te weten komen. We kun nen meneer Conway geen vragen doen. Vraagt die man, of hij in het huis mag komen „Dat stelt hij voor, omdat meneer Conway hem hier wensehte te hebben om de juweelen te beschermen." „Dat zegt die man Maar veronder stel, dat hij een bedrieger is Veronder stel, dat hij een dief is Het zou heel slim zijn, als hij trachtte binnen te ko men, wetend, dat meneer Conway zijne verhalen nog dagenlang niet kan logen straffen „Ik kan niet anders dan gelooven, dat hij oprecht is", hield Conal vol. „Ik denk,'dat daaraan niet valt te twijfelen. Mijn gevoelen is maar misschien heb ik niet het recht te „Ik geef je er 'het recht toe. Spreek maar openhartig en ronduit. Ik be schouw je als een vriend." Dat was een droppel honing in Co- nal's bitteren drank. „Nu dan, u moet er aan denken, dat er al een vreemde ling op het kasteel is, sedert van mor gen." „Meneer Troy Ik zie, wat je bedoelt. Je denkt, dat die man, die zegt, dat hij tot Pinkerton's lieden behoort, meneer Troy verdenkt van van „Dat heeft hij niet tegen mij gezegd. Maar hij vroeg, of er ook een heer, Troy genaamd, op het eiland was ge komen, en keek vreemd op, toen ik zei de, dat meneer Troy op het kasteel regeeringsmeel 26 cent per K.G., 13 cent per halve K.G. en 3 cent per ons. Regeerings-roggemeel is hier niet in den handel. Ter gelegenheid van den jaardag van Prinses Juliana wapperden- heden, behalve van alle openbare gebouwen, marine- en loodsvaartuigen, ook van enkele particuliere woningen de drie kleur. Op het carillon werden verschillende vaderlandsehe liederen gespeeld. Overigens ging de dag hier onge merkt voorbij. De Wester-Schelde. Een Havas-Reuter-bcricht uit Ant werpen meldt De „Action Nationale" verneemt uit goede bron dat, toen de Britsche torpe dojager „Dragon", naar Antwerpen gezonden om uit naam van de Britsche regeering het Engelsche stoomschip „Brussels" in ontvangst te nemen, voor de reede van Vlissingen kwam, het vaartuig op hoegenaamd geen moeilijk heid stuitte om de Schelde op te va ren. Het blad zegt te kunnen bevesti gen, dat de Nederlandsche autoriteiten tc Vlissingen van het ministerie te 's- Gravenhage vertrouwelijke instructies hadden ontvangen, waarin hun werd last gegeven om. bij wijze van uitzon dering, de doorvaart van het Britsche oorlogsschip op geen enkele wijze te belemmeren. Paviljoen „Wilheimina". Vanaf morgen zullen de zomercon- certen in het paviljoen „Wilheimina" weder aanvangen, welke gegeven zul len worden door de Hollandsche da meskapel, onder directie van mevr. Dubenik. De concerten vangen des avonds 8 uur aan, terwijl des Zondagsmiddags van 3 tot 6 uur matinée's worden ge geven. De-opera- en solisten-concerten zul len weder geregeld des Donderdags plaats hebben. Prov. Zeeuwsche Vereen, tot bestrijding der Tuberculose. in de gisteren te .Middelburg gehou den algemeene vergadering van boven genoemde vereeniging, onder voorzit terschap van den heer I. H. Blum, werd door den secretaris, den heer A. J. Hoorweg, het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend Het aantal leden nam met 2 toe. nl. Serooskerke (W.) en Ierseke en telt de vereeniging thans 15 aangesloten leden (vereenigingen) terwijl thans ook reeds Middelburg zich aansloot en in vijf andere plaatsen de vereenigingen hare 'statuten reeds in orde hebben en nog slechts enkele formaliteiten te ver vullen zijn. De poging om uit Sanatoria ontsla gen patiënten onder controle te men gen van plaatselijke Groene Kruis-ver- eenigingen en van de huisbezoeksters ter plaatse, leverde tot nu toe zoo goed als geen resultaat op. Mer dankbaarheid wordt herinnerd aan liet voor '920 verleenen van een provinciaal subsidie van 3C'Jen de- gegeven wenk om zicli in den loop van 1920 nogeens tot dc Staten te wenden met een nader verzoek om subsidie, waarbij rekening gehouden is met mo gelijke uitbreiding van het terrein van de werkzaamheid der vereeniging. De oprichting van een vereeniging te Middelburg tot bestrijding der tuber culose wordt liet tweede belangrijke feit voor de tuberculosebestrijding in logeerde." Annira zweeg en dacht terug aan den morgen en alles, wat er was gebeurd in verband met Troy. Eerst had zij ge meend, dat de roode auto George had omgeworpen. Later had dokter Mac Donald gezegd, dat die hem niet kon hebben geraakt dat George gestrui keld was bij het uitwijken en op zijn achterhoofd was terecht gekomen, zoodat hij nu een hersenschudding had gekregen. IJet was zeker een vreemd toeval, dat een man, die door een detec tive verdacht werd tot een dieventroep te behooren, een ongeluk had veroor zaakt en de bruiloft had doen uitstel len. Daura had Annira verzocht met Troy te praten en hem te laten merken, hoe lief zij George had. George zelf zou dit gewenseht hebben. Daura had vol gehouden, dat hij haar daarvoor dank baar zou zijn, als hij beter was. Aan tafel was Troy naast Annira geplaatst, en ofschoon hij zeer stil was geweest en alleen had geantwoord op vriende lijke vragen van haar of Vane, die aan zijn anderen kant zat, was hij in Nira's smaak gevallen en had zij hem zelfs bewonderd. Portree had Troy uit de moeilijkheid -Van het kleedingsvraag- stuk geholpen, en dc donkere man met zijn vurige oogen had er prachtig uit gezien in zijn Cameronsch tartan. Ook whs het vreemd, dat Lord Gorme een buitengewoon belang scheen te stellen in den vreemdêling. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1