buitenland gemengd nieuws laatste berichten |n daarbij de de étalages vervolgens hebben ge- zou stelen, (nis voor den (ekl. door de jaar gevan- jhtte de straf van her feit ting van bet btphen stond te P. S., die Je-vrouw van ;rt tq Apel- hebben ge- doodde en zijn slacht- lit toesnelde, lmdde. |aad verricht te stelen, loten deuren |e levenslan- een onder- Itvermogens. redactie fcovee AARDAG. bperen ft Jiulpe la rd. ling, Is. |ntje uis. S. M. P. I. HAVEN- |uur trokken dam in zeer Ineemkanto- Tn Rechter- Iderom voor Ie personee- lienst geno- In losse ar- liur aan het sferen weer te Amster- arbeid is laste werk ingen 8 uur (zij voor de In 'geweest, laart-maat- ■!e werkiie- ln en daar tte betrek- ■ng zoo- Is om acht hijsch de len liep het ■wamen de (dag in be- Iwerden de aangeno- hp het s.s. tnos Af res aan den lop het s.s. Iirgen daar Irkwilligen. Ie voovma- lverbiiterde Ir op werd, ■leen giste lorden her- iverklieden hd zouden Itoomboot- lering aan- loorten. laanvragen liverleggen trk gesteld Itoomboot- |ten. Nie* de directie breit, voor |zijn opge- ers bleven I volmaakte Iten wach- Hrijf echter 1 heerschtc Ir en daar Invoerders Ir opgeno- Iwe verder le de in de kwamen luien weer ^nde kras- het ran- I had weer leer in liet J door ca- |olitie be- verband loomscnip luto's trof die de met hun |r de Kon. toe door tallooze PE CONFERENTIE TE SAN REMO. Het „Petit Journal" heeft een inter view gehad met Millerand over de be- ,'reldngen te San Remo. De Opperste oaad aldus verklaarde Millerand, heeft'te San Remo goed gearbeid. Bij zonder moeilijk was de vaststelling van het verdrag met Turkije, waaraan de m0"endheden sinds achttien maanden werken- Verder heeft de conferentie haar taak om te overwegen, hoe üuitschland tot de uitvoering van liet vredesverdrag te verplichten, ten einde gébracht. Ik geloof, dat afgezien van enkele wijzigingen, die wij niet zullen kunnen ontgaan, de Turksche regeering de bepalingen van het verdrag, dat wij hebben opgesteld zal onderteekenen. Het verdrag is intusschen niet vol maakt. Wij ontmoeten moeilijkheden, die niet van ons afhangen, maar heb ben bereikt, wat er te bereiken viel. Ik ben er van overtuigd, dat de bepalin gen van het verdrag uitvoerbaar zijn. Constantinopel is aan de Turken ge laten, maatiegelen zijn genomen voor de veiligheid der zeestraten en de hand having van de souverciniteit van den sultan in Smyrna, zal aldaar den vrede waarborgen.Wanneer Amerika scheids rechter wil zijn in de grenskwestie van Armenië, zal ook de vrede in dat dce! van Turkije verzekerd zijn. Verder zeide Millerand. dat Duitsdh- land alle hoop moet hebben verloren, om voordeel te trekken uit de verdeeld heid der geallieerden, Wij willen Duitschland niet worgen, zeide Mille rand. Wanneer de Duitsche rijkskanse lier te Spa openhartig spreekt, dan zal Frankrijk de voorstellen, die hij op aan nemelijke wijze \ieet te verdedigen, ook aanvaarden. DE DUSTSCHE OPVATTING OVER DE CONFERENTIE TE SAN REMO. In een uitvoerige bespreking van het I resultaat der conferentie van San Remo I zegt de „Koinische Zeitung", dat het I weinige dat tot nu toe officieel bekend I is geworden, voldoende is om bittere I gevoelens op te wekken. Ons werd toch I niet minder verweten, dan dat wij de [verplichtingen, die het vredesverdrag |ons volgens de opvatting van de in San |Remo bijeengekomen staatslieden op- liegt, niet zijn nagekomen. Dit oordeel klinkt zoo hard, dat wan- Ineer liet werkelijk gegrond was, niet (alleen het Duitsche verzoek om het le- lger op de tegenwoordige sterkte te 1110- |gen behouden, zonder eenige verdere (bespreking zou moeten worden gewei- Igerd, maar ook de bedreiging met de liezetting van nog meer Duitsche land streken begrijpelijk zou z.ijn. De geallieerden zelf spreken niet te- KjM.dat de Duitsche regeering moeilijk- Bieden te overwinnen iieeft, maar onge lukkigerwijze schijnen zij, zegt het blad verder, daarmede bij hun beoordeeling van de Duitsche prestaties en de hou- Iding, die zij naar aanleiding daarvan Jtegenover ons aannemen, geen reke ning te willen houden. Anders zouden zij, wanneer zij ons jo.a. onvoldoende kolenlevering verwij- |ten, er aan denken, dat het vredesver drag de levering van Duitsche kolen kerst 120- dagen na het uitdrukkelijk kerzoek hiertoe eischt, maar dat zulk ken verzoek eerst den 30sten Januari is kedaan, zoodat volgens het vredesver drag Duitschland slechts verplicht is pp 30 Mei met de levering te beginnen. Vanneer Duitschland reeds vroeger begonnen is kolen te leveren, dan is dat len eerste geschied op grond van de E.g. Luxemburgsche overeenkomst, die fcp Kerstmis 1918 met Frankrijk is ge floten, en in de tweede plaats naar (■inleiding van de in Versailles getrof fen overeenkomst. 1 De Luxemburgsche overeenkomst ■telde echter tegenover de vrijwillige (olenlevering van Duitschland tegen- irestaties van Frankrijk in uitzicht, die (ouden bestaat uit de levering van ert- §en, bruinkolen en Saarkolen ter voor- iiening in de behoeften van de gebieden links van den Rijn. Deze tegenpresta ties zijn echter geheel uitgebleven. Daar point nog bij, dat nu volgens de be- fluiten van de Ententecommissie in Op- ber-Silezië Duitschland eerst in de vijf je of zesde plaats van kolen uit Opper- pilezië voor eigen gebruik zal worden loorzien. Wanneer de Opperste Raad •et met dit besluit van de Entente-com- jtiissie eens is, dan is het in liet geheel [iet te begrijpen, hoe Duitschland in (hat zal zijn aan de tegenwoordige, Tpt staan nog aan zijn toekomstige f'Wchtingen met den besten wil der Ni te kunnen voldoen. 'Order wordt gezegd, dat wij o.a. niet |M onze verplichtingen omtrent liet l'agen der kosten voor het bezettings- ff?er hebben voldaan. Daar geen be taalde getallen genoemd worden, mo- jon wij er onzerzijds op wijzen, dat |0j>r dit doel reeds 2 milliard zijn op- (ohracht, dat verder onze geldelijke fostaties voor de betaling van de I» r verschillende de Entente ten goe- I? groende belastingen in 1919 reeds Itt li bedragen hebben, terwijl |i' r. nieuwe jaar reeds weer 5 mii- |obracht>r de begrooting is ^.militair gebied hebben wij al het let v i ^ec'aan 0111 de bepalingen van liuiowi LVerdraS na te komen. Wat Itrziir'i bezwaar betreft, dat on- Itfirnt 'J08 Seen voorstel omtrent de (L j "en te betalen scliadeloosstel- fiedaan, mogen wij er aan her inneren, dat Duitschland tot 10 Mei hiervoor den fijd heeft -gekregen. Voor dien tijd zal de Duitsche regeering, naar ons verzekerd wordt, haar schat ting en haar voorstel zeker gereed heb ben. Met het oog op de vele in de confe rentie opgeworpen kwesties en de mis verstanden, die helaas, naar het schijnt, bij de beoordeeling van de Duitsche vredespolitiek zijn ontstaan, is de mon delinge bespreking te Spa, die de En tente op 25 Mei met vertegenwoordigers der Duitsche regeering denkt te houden, zeer toe te juichen. DE ONTWAPENING VAN DUITSCHLAND. In een artikel over de uitvoering van het vredesverdrag behandelt de „Deut sche Allgem. Ztg:" de ontbinding van het oude Duitsche leger, dat niet meer bestaat. De groote generale staf werd op 1 October 1919 ontbonden. De „Obcrste Heeresleitung" bestaat reeds sedert geruimen tijd niet meer en evenmin de ministeries van oorlog van Pruisen, Beieren, Wurtemberg en Saksen. Het hoogste militaire gezag berust bij het rijksweerministerie. In plaats van de vroegere zeven le- ger-inspecties en 25 General-Komman- do's bezit Duitschland thans drie rijks- weergroepen-commando's. De -militaire scholen waren op 10 Maart opgeheven met uitzondering van die, welke in 'het vredesverdrag zijn toegestaan. De ontbinding der rijksweer-, „Zeit- freiwilligen" werd op 9 April vastge steld. Tenpfevolge van den heerschen- den toestand was het niet mogelijk die bepaling uit te voeren. De ontbinding zal ecliier geschieden, zoodra weder ordelijke toestanden zijn ingetreden. Duitschland is de bepalingen van het vredesverdrag'naar mogelijkheid nage komen. Indien hel zich aan sommige termijnen niet heeft kunnen houden dan is dit geschied met vergunning of met kennisgeving der Entente, die de onuit voerbaarheid van enkele bepalingen tengevolge van .de tegenwoordige om standigheden in Duitschland heeft moe ien erkennen. DUITSCHLAND EN DL GEALLIEERDEN. De „Liberté" meent te weten, dat de geallieerden aan Duitschland zullen antwoorden, dat het terugtrekken der Fransche troepen uit Frankfort zal plaats hebben, wanneer de Duitsche troepenmacht in het Roergebied ver minderd zal zijn tot 20 bataljons, 6 es kadrons en 2 batterijen. De intergeal- lieerde commissie van toezicht zal van deze vermindering zekerheid moeten hebben. Deze 20 bataljons, 6 eskadrons en twee batterijen moeten op 10 Juni tot op de helft teruggebracht worden, waartegenover deze helft vervangen kan worden door 5000 politiemannen. Op 10'Juli moet. de tweede helft der troepen eveneens vervangen worden door 5000 politiemannen, zoodat Duitschland op 10 Juli in het Roerge bied niet anders heeft dan een politie macht van 10.000 man. Indien Duitschland deze voorwaar den aanvaardt, dan zullen Frankfort, Darmstadt en de andere bezette steden onmiddellijk door de Fransche troepen worden ontruimd, welke ontruiming op 10 Juni geëindigd moet zijn. HET GEVAAR VOOR NIEUWE ONLUSTEN IN DUITSCHLAND. In verband met de geruchten over een gisting in midden-Duitschland, in liet bijzonder in de omstreken van Hal le, wordt van bevoegde zijde nogmaals verklaard, dat men hiervan reeds eeni- gen tijd op de hoogte is. De noodige maatregelen tot voorkoming van nieu we onlusten zijn genomen en naar de vaste overtuiging van bevoegde perso nen zijn deze voldoende om alle op stand-pogingen te verijdelen. Een ge vaar bestaat evenwel hierin, dat bij een nieuwe militaire putsch de kans be staat, dat de radicalen hun beweging kunnen ontwikkelen en trachten de macht in handen te krijgen. 1 MEI IN BELGIE. De Brusselsche correspondent van „de Maasbode" meldt De staking van 24 uur op 1 Mei zal grooten omvang krijgen waarschijnlijk. Het personeel der socialistische mini steries en van verscheidene gemeenten zal vrijaf hebben. Op de spoorwegen zal er Zondagsdienst zijn en om twaalf uur 's middags zal het geheele trein verkeer stop gezet worden, waar de treinen zich ook bevinden. De machinist zal gedurende een halve minuut het fluitsignaal doen werken en in zijn boek inschrijven „Vijf minuten ge stopt op bevel van het syndicaat." De machinisten zullen hun machines met bloemen versieren. Het Belgisch marine-personeel te Vlissingen moet 5 minuten wachten alvorens zee te kie zen en de bel doen luiden, aldus Devo- len door het hoogmogend syndicaat te Brussel, om de levensduurte te vermin deren. DE HERVATTING VAN DEN HANDEL MET RUSLAND. Van bevoegde zijde wordt meege deeld, dat de economische commissie van den Oppersten Raad dadelijk naar Kopenhagen zal gaan om met de sovjet-regeering over handelsregelin gen te onderhandelen. De sovjet-regee ring heeft bij den Oppersten Raad een betoog gehouden over het tekort aan rollend dmaterieel in Rusland en hulp in dit opzicht verzocht om goederen en materiaal naar de havens te krijgen. Er zal geen -beslissing worden genomen zonder waarborgen dat dit rollend ma teriaal niet voor oorlogsdoeleinden zal worden gebruikt. DE VOEDSELVOORZIENING IN OOSTENRIJK. De Weensche correspondent van het Hoilandsch Nieuwsbureau had een on derhoud met den staats-secretaris voor de voedselvoorziening te Weenen, die o.a. verklaarde dat hij den toestand van Oostenrijk, wat de voedselvoorziening betreft, nog steeds als zeer ongunstig beschouwt. De door de „Grain Corporation" toe gestane aankoop van 200.000 ton graan maakt het mogelijk, uiterlijk tot a.s. September toe te komen, doch er moe ten pogingen gedaan worden om verde re aankoopeii overzee te doen om ver der voor de bevolking te kunnen zorgen. Op het oogenblik staat de voedselcrisis in nauw verband met transportmoeilijk heden, daar de door de Getreide Ein- fuhrgesellschaft aangekochte hoeveel heden nog van Rotterdam naar Oosten- lijk onderweg zijn. Met de aankoopen van de It'aliaansche en Zwitsersche re geeringen staat liet er precies eender voor. Bijzonder treurig is liet met de suikervoorziening gesteld, daar de sui- kervoorraden zoo goed als uitgeput zijn en voor einde November wel niets uit den nieuwen oogst betrokken zal kun nen worden. De aankoop overzee is ten gevolge van de hooge prijzen en de slechte valuta onmogelijk. Op het oogenblik neemt de afdeelingschef dr. Grimberger als vertegenwoordiger van den staatssecretaris voor de voedsel voorziening aan onderhandelingen deei, die onder voorzitterschap van Sir Goo- de te Parijs plaats vinden. Men kan wel aannemen", dat zoowel de overwinnaars als de neutrale staten bereid zijn, stap pen te doen tot leniging van den voed- selnood in Oostenrijk. Dit verandert echter niets aan h.et feit, dat Oostenrijk als zelfstandig economisch gebied niet in staat is zichzelf te bedruipen en dat een aaneensluiting aan een grooter eco nomisch gebied, als bijv. bij Duitsch land, verkregen moet worden, of de be trekkingen met de verschillende natio nale staten zouden weer hersteld moe ten worden, ten minste op economisch gebied. De.ongelukkige, die Maandagmor gen nabij de halte Bentveld met de tram HaarlemZandvoort in aanraking kwam, is in het gasthuis te Haarlem aan de bekomen verwondingen overleden. Het is de heer S., wonende te Zand voort. Te Wijkeroog (gem. Velsen) is een knaap, die achter een wagen had geldopen, bij het oversteken van de straat door een auto overreden en na enkele oogenblikken aan de gevolgen overreden. Te Aalten voelde zich een arbeider gisteren onwel en wilde daar om een slokje brandewijn uit een flesch nemen. Hij nam evenwel een flesch crc- oline. Na een smartelijk lijden is de man, vader van 8 kinderen, overleden. Toen de 38-jarige koperslager R. te Helmond Zondagavond onder den invloed van sterken drank in zijn kost huis kwam, schijnt hij in een woorden wisseling met een anderen kostganger te zijn geraakt, welke noodlottige ge volgen heeft gehad. R. -werd op een gegeven oogenblik door zijn medekost ganger teruggestooten, waardoor hij achterover tegen de deur kwam te val len en bewusteloos bleef liggen. Onmid dellijk naar het ziekenhuis gebracht, overleed hij in den morgen zonder we der bij kennis te zijn gekomen. Het par ket van Roermond stelde direct een onderzoek in, met het gevolg dat de mede-kostganger, een 45-jarige kleer maker, gisteren gevankelijk naar Roer mond is gebracht. Een 2e stuurman van liet stoom schip „Oosterland" was met drie leer lingen van de zeevaartschool te Harlin- gen in een bootje de haven uitgegaan om wat op zee te zeilen. De ouders werden ongerust wegens het late avonduur. De inspecteur van het loods wezen was zoo welwillend de Vlie- stroom" beschikbaar te stellen, tenein de de jongens op le sporen. Dit gelukte. Men bleek een gevaarlijk avontuur te hebben beleefd. De boot was ni. omge slagen, maar het was den drenkelingen gelukt, zich op de omgekeerde boot te werken. Zoo was men naar de Ballast- plaat gedreven. Hier werd de boot om gekeerd en op het fokje zette men koers naar den dijk. Op dezen tocht ontmoet te men de zoekende „Vliestroom", die de schipbreukelingen opnam en behou den thuis bracht. Gisterenavond om half zeven is een motorwagen van lijn 8 op den Scliiedamscheweg te Rotterdam uit de rails geloopen. De bestuurder remde uit alle macht en kon daardoor nog voor komen, dat de tram geheel van den weg afliep. Het voorste gedeelte van den motorwagen kwam tot het water van den langs den weg loopende sloot. De inzittenden van motor- en den bijwagen kwamen met den schrik vrij. Het onge val bracht eenigen tijd storing in het tramverkeer met Schiedam. Te Sneelc zijn door de politie een tweetal dienstmeisjes aangehouden, iwelke er haar werk van maakten haar garderobes en uitzetten uit de voorra den hunner meesteressen aan te vullen. Toen een der meisjes zou vertrekken, lekte de diefstal uit. Omstreeks 6 uur gisterennamid dag liep een 7-jarige jongen te Rotter dam, plotseling komende van het Van Hoogendorpsplein, tusschen de bioe- menkraampjes ddor, de Booymans- straat aldaar in. in die straat stond hij plots voor een auto, waarvan de chauf feur overriding niet kon vporkómen. Een achterwiel ging den jongen over het lichaam. Naar liet ziekenhuis ge bracht, overleed hij daar een half uur later. Te Ouderkerk a. d. Amstel heeft een ernstige ordeverstoring plaats ge had, doordat door den rijksveldwach ter Veithoen een persoon, die in een café begon te vechten met een medebe zoeker, buiten werd gezet en genood zaakt huiswaarts te keeren. Onderweg wilden een dertigtal personen zich op den veldwachter werpen, doch deze wist hen van het lijf te houden, totdat hulp kwam opdagen van den rijksveldwach ter v. d. Veen. Het tweetal veldwach ters wist de menigte, die meer en meer aangegroeid was, uit elkander te drij ven, niet zonder dat harde klappen vie len. Tegen tal van personen zal proces verbaal worden opgemaakt. F 1 e s c h j e s m c t vergift. Op Zaterdag 24 April 1920 zijn uit het water van liet Y te Amsterdam op- gevischt een groot aantal kleine bruine fl.eschjès, inhoudende atropine, het geen zwaar vergil' blijkt ie zijn. Een aantal dezer fleschjes is opgespoord, doch bestaat de mogelijkheid dat zich nog zoodanige fleschjes met vergif be vinden in handen van tot nu toe on bekende personen. Tegen het gebruik dier fleschjes of den inhoud daarvan wordt met nadruk gewaarschuwd. Per sonen, die in 't bezit zijn van zoodanige fleschjes worden verzocht deze te de- poneeren aan het politiebureau War- moesstraai, terwijl degenen, die om trent de her kom si inlichtingen kunnen verschaffen, worden verzocht zich aan bovengenoemd politiebureau te willen vervoegen. De fleschjes ?ijn verpakt in een soort perkamentpapier. waaronder een zwart rond etiket met een doods hoofd en het woord „gift" en een lang werpig zwart etiket waarop vermeid 10 gr. atropinum sufuricum cryst. Ph. G. T. Ingelhcim. C. H. Boehringersohn, Nieder Ingelheim Rh. De aanhouding van valsche mun ters te Brussel, die valsche Hollandsche bankbiljetten van 40 gld. iiadden ver vaardigd, heeft geleid tot de aanhou ding van een bende valsche munters al daar, die verscheidene duizenden bank biljetten van 20 francs hadden vervaar digd. Onmenschelijke ver waar 1 o o z i n g. De politie te Veendani was ingefluisterd, dat een 24- jarige zoon van den zadelmaker J. K. Eizinga in de Kerklaan op erge wijze door zijn ouders werd mishandeld en al sedert jaren was opgesloten. Een in specteur, vergezeld van een hoofdagent, deed een inval in de woning, toen men vermoedde, dat het gezin aan de mid dagtafel zat. Allen waren gezeten, be halve één, de vermiste Johannes Alber- tus. Spoedig was de ongelukkige ge vonden, opgesloten in een obsctiur krot van steenen vloer. Als een wezenlooze zat hij daar, in angst en vrees voor de vreemden. Hij gebruikte zijn sober mid dagmaal. Bijna geen kleeren had hij aan zijn lichaam en het bed, waarop hij moest slapen geleek op een hoop vod den. Ter dekking had hij een oude jas. Op de vraag van den inspecteur, ■waarom de arme stumperd niet mee aan tafel zat, gaf de vader tot ant woord, dat hij te vies was. Het bleek den inspecteur ten duide lijkste, dat hier verwaarloozing en mis handeling in 't spel was. Met toestem ming van den vader heeft hij den jon gen meegenomen naar liet politiebu reau. Meer dan acht jaren is hij in het krot opgesloten geweest. In heel de Kerklaan wist niemand het bestaan van den jongen en nog vee! minder wist men van dit huiselijk schandaal. En dat in het centrum der plaats. De zusters van liet Groene Kruis hebben den ongelukkigen jongen ge reinigd en goedgezinde ingezetenen hebben hem van boven- en onderkleeren voorzien. Goedgekleed troffen we hem op het bureau aan, toen hij bezig was zijn middagmaal te gebruiken. Het smaakte hem o zoo heerlijk, in lange jaren had hij niet zoo lekker gegeten. De stum per is echter in die jaren inenschen- schuw geworden. Johannes Bertus Eizinga was Zon dag jarig, hij werd 24 jaar. Op het politiebureau was het een feest, een on der onsje, een reddingsfeest. Maandagmiddag hield een groote auto stil voor het gebouw van de bank te Sandy Spring, (Ver. Staten). Zeven gemaskerde mannen, die zich in de auto bevonden, stapten uit, gingen het bankgebouw binnen, schoten den direc teur der bank dood, mishandelden vier klerken en een vrouwelijke bediende, sloten hen in de gewelven der bank op en maakten zich ten slotte uit de voeten met een buit van 30.000 dollar. Een belooning van 20.000 dollar wordt uitgeloofd voor de arrestatie dei- bandieten en de geheele streek wordt nacht en dag afgezocht. Het is gelukt vier mannen, wier voorkomen overeen stemde met de beschrijving, die er van de bandieten gegeven was, aan te hou den te Elmton. Twee anderen, die ver dacht worden tol de bende te behoo- ren, werden te Brunswick gearresteerd op het oogenblik, dat zij spoorkaartjes •kochten. Dit ic wei een van de brutaal ste bankberopvingen, die in langen tijd hebben plaats gehad. -Tegen liet .slingeren v a ii zeeschepen. De reizen de Amerikaan eischt de grootst moge lijke comfort te land vindt hij die in de „Pullrnancars" en op zee in de groo te oceaan-stoomers. Deze laatste hebben een „organisch" gebrek, nl. het slingeren, dat bij hoog gaande zee vooral zeer sterk is. Edw. Sperry (bekend door zijn werk over den gyroscoop) beschrijft, wat hij noemt, den Pullman-dienst op zee en vertelt hoe een groote gyroscoop in staat is het slingeren van een schip tegen te gaan en zelfs geheel op te heffen. Reeds vóór 1880 heeft men proeven genomen; iets later werden onder leiding van Sir Philipp Watts pogingen in 't werk ge steld om het slingeren te verminderen door tanks aan te brengen; die tot een vooruit berekende hoogte met zeewater werden gevuld. Dit water zou dan de slingering van het schip overnemen en zoo zelf slingeringen gaan uitvoeren, die dank zij de constructie van de tanks en huil mate van vulling, altijd tegenge steld zouden zijn aan die van 't schip, zoodat de beide soorten elkaar zouden opheffen. in twee oorlogsschepen werden der gelijke tanks aangebracht, maar de re sultaten beantwoordden niet aan de verwachting. Vooruit moesten de tanks groot zijn om de noodige hoeveelheid water te bevatten, en bovendien was 't praktisch ondoenlijk de vereischte be trekking of verhouding der fasen te vinden, tusschen de natuurlijke slinger periode van 't schip, de periode van het tankwater en de periode van de golven. En zoo waren de tanks eerder gevaar lijk, dan dat ze de slingeringen ophie ven. Verschillende veranderingen door middel van kleppen, 't verdoelen dei- watermassa over meerdere kleinere tanks, e.d. bleken geen verbeteringen te zijn. Alleen de gyroscoop kon uitkomst ge ven. De werking er van berust op de natuurwet, dat een zwaar lichaam, dat snel om een as wentelt, er naar streeft, de richting van de as onveranderd te bewaren. Als toepassing van de gyros coop kennen we het kompas zonder magneet (z.g.n. amagnetisch kompas) en de spoorweg op één rail. Door 't aanbrengen van den gyros coop, waarvan de zwaarte en de opstel plaats van te voren nauwkeurig zijn berekend, wordt nog een voordeel ver kregen, want bij sterk slingeren moeten de machines krachtiger werken om de snelheid te behouden het arbeidsver- lies is zeer groot en dit verlies wordt door de gyroscoop bespaard. WERKPROGRAM TWEEDE KAMER. Op vuorstel van den voorzitter heeft de Tweede Kamer besloten de behan deling der Lager Onderwijswet op Dinsdag 18 Mei aa.s. te onderbreken en dan eerst in behandeling te nemen het wetsontwerp tot wijziging der gemeen tewet en van de wet op de inkomsten belasting 1914. HET CONFLICT IN DE HAVEN. AMSTERDAM. Hedenmorgen heb ben meerdere arbeiders in de haven het werk hervat. Aan den Kon. Holland- sclien Lloyd zijn de voormalige stakers ook weer aan het werk gegaan. Naar wij van de zijde der Federatie vernemen, is het aantal stakers, dat door de patroons is uitgesloten, niet gering. Door de directie van de graansilo- en elevator-maatschappij zijn 53 man ontslagen, bij de Steenkolen-Handels- vereeniging 65 a 70. Behalve bij de Hollandsche Stoom boot-maatschappij zijn alle bedrijven weer aan den gang. Naar wij verder vernemen zal zeer waarschijnlijk lieden het besluit vallen tot opheffing der internationale boycot voor de maatschappijen, die de bedrij ven hebben opengesteld, dus niet voor de Kollandsche Stoomboot-maatsch. DE TERUGKEER VAN MILLERAND. PARIJS: (V. D.) De terugkeer van Attllerand naar Frankrijk heeft aanlei ding gegeven tot sympathie-betuiging. Op alle Italiaansche stations was de Fransche bevolking den specialen trein komen begroeten. Millerand sprak eenige woorden van dank. Hoewel gij van Frankrijk slechts door de grens gescheiden zijt, is uw liefde voor het vaderland er slechts door toegenomen. Gij hebt met meer hartstocht den strijd gevolgd die weliswaar vreedzaam maar niet minder moeilijk is en die wij voeren om Frankrijk het behoud te verzekeren van de wettige voordeelen die het ver- worven heeft om de rampen en het lij den te herstellen van meer dan 4 jaren van vreeselijken oorlog! Frankrijk heeft overwonnen door zijn eigen pogingen en die zijner bondgenooten. Gedurende de week die wij te San Remo hebben doorgebracht, heb ik met genoegen ge zien, dat de banden die ons vereenigen nauwer werden. De geallieerden zullen vast vereenigd blijven in den vrede evenals in den oorlog. Het doet mij ge noegen eveneens te constateeren dat de vriendschap tusschen de beide Latijn- sche zusters behouden gebleven en ver sterkt is. Wij hebben te San Remo een

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 3