NG o.5 De Huwelijksdag inderpakjes. m a aapkamer VRIJDAG 23 APRIL. KAMEROVERZICHT. asjes HOPEN B I B FEUILLETON BINNENLAND euwslraat, Hteering in f 3.75, lllijke prijzen. SINEK, delburg. arne aan huls OYD, te Am. MO. 96 1920 en vergoed Dienst, Oos< K H 4035 3tS.. ij H.H. hunre >als de koffers, i 1 I B 1 evraagd door heer, met geheel ofge- on. Direct teaan- en letter V E.,bur. Maatschappij w smvasrt Middelburg t ter dam. 1. TliJS. T.B. IS nr 12 uur T. Midi. t.b. nur toll. T II. Ill 7 te bekomen N V. Transported .v.b. Erven G.VOb: B HENHOORN; NOOSrERHOUT, Gebrs. BUITEN VLISSIINGSCHE COURANT ADVERTENTIE PRIJS Van 14 regels ƒ1.voor iedere 'regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijseu. Reclames 48 cent per regei Dienstaanbiedingen en diensfcaan vragen van 15 regeis 50 centiedere regel meer 12 ceffit, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTSPRIJS Voor Vüssingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk '2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 oent FONDS VOOR ÜET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dragen: Vorige «opgave ƒ17674.36 Firma B., Dordrecht 5. N. N.; alhier 0.25 Zuster H. L., Haarlem 1. V. R., Rotterdam 50. V. R., Rotterdam 60. Door tusschenkomst van den heer J. P. Andriesse Ph. C.. Venlo 2.50 Totaal 17793.11 IEMEENTEBESTUUR OPNEMING VAN WEGEN, VOETPADEN EN KUNSTWERKEN. Burg. en Weth. van Vüssingen brengen ter openbare kennis, dat, te beginnen op 3 Mei a.s., vanwege de gemeente eene alge- meene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstwer ken in die gemeente. 'Vüssingen, den 23 April 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN 'WOELDEREN. De Secretaris, B. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De moties Ossendorp en Ketelaar, bij de 'behandeling der Lager Onderwijs wet ingediend, zijn beiden verworpen. De eerste betrof de onderwijzerssala rissen en vroeg opneming der onder wijzers in schaal A van liet Bezoldi gingsbesluit tevens vroeg ze een bi zonder georganiseerd overleg. De rech terzijde en de heer Braaf stemden tegen deze motie, de geheele linkerzijde in clusief de beide aanwezige communis ten Van Ravesteijn en Kolthek stemden voor. De motie-Ketelaar vroeg den acht jarigen leerplicht. Weer stemde links tegen rechts en week de heer Braat af, maar daarbij gingen de beide aanwe zige vrij-liberalen Visser van Ijzen- doorn en Dresselhuijs overstag. Indien dit het voorspel is van de ver dere behandeling dan belooft die zeer fraai en weinig vruchtbaar te worden. De behandeling van de artikelen van het wetboek van strafvordering bepaal de zich tot allerlei zeer kleine details, waarvoor direct enkele juristen zich intereseeren. Enkele punten vermelden wij o.a. dit dat de minister principieel de gelegenheid opende om bureaux van rechtsbijstand te subsidieeren. De rechten van den verdachte werden wel weer eens aangevochten, o.a. door den heer Sasse van SJsselt, die den vrijen omgang met den raadsman wilde be perken. waartegen de heeren Van Schaik en Marchant weer opkwamen. De heer Varf Doorn wees er echter op, dat een dergelijke vrijheid de beteeke- nis van de preventieve hechtenis zeer (Naar het Engelsch) Door M. HELLEMA. 17) Toen zij gelachen had bij de gedach te. dat iémand hij daglicht bang zou zijn, had zij dal» oprecht gemeend maar ze was ook nooit alleen geweest in de zwarte Bretonsche kamer. Dik wijls gingen er maanden voorbij, dat zij zich het bestaan daarvan niet her innerde. en dan weer dacht ze midden in den nacht plotseling aan de ijzing wekkende geschiedenis, welke er aan verbonden was. Nu ging zij, de deur openlatend, (zij kon er werkelijk niet toe komen ze te sluiten, hoewei ze het gaarne had ge daan, om de meiden haar moed te too- nen), eerst naar hef eene venster en toen naar het andere en opende ze. Een zachte, heerlijke zeelucht stroomde bin nen. De vensterbanken waren diep, maar als men ver naar buiten- leunde, kon men over een vooruitstekend grijs rotsblok heen de zee zien. De kamer lag gelijkvloers en niet ver van de groote vestibule, en toch scheen ze ver van alle leven te zijn. Het "was meer een museum dan een kamer, dacht zij, en ze had haar naam te danken aan de meubels van gebeeldhouwd donker eikenhout uit Bretagne. vermindert, die juist bedoelt contact met de buitenwereld te vermijden. Morgen wordt dit punt beslist. Militaire geheimhouding. Bij ministerieele beschikking is be paald, dat het voor militairen en per soneel van of ressorteerende onder het departement van oorlog, verboden if aan tot kennisneming onbevoegden mededeelingen te doen uit officieele stukken, zoolang deze stukken nog niet openbaar zijn gemaakt. Het is voor hen eveneens verboden dergelijke mededeelingen te doen uit gehouden besprekingen of andere voor bereidingen, welke voor de samenstel ling van die stukken hebben gediend, en waaraan zij hebben deelgenomen of waarvan zij op andere wijze kennis -dragen. Ongeval van het Kamerlid Helsdingen. Dinsdagmiddag, toen de heer W. P. G. Helsdingen het Volksgebouw op de Prinsegracht tc 's-Gravenhage wilde verlaten, waar hij mr. P. J. Troelstra had gelukgewenscht, struikelde hij. De heer Helsdingen viel op de stoep en kreeg een bloedende wonde aan het achterhoofd. Hij had hevige pijn, doch verloor het bewustzijn niet. Gisteren vernam het „VacL", dat de toestand van den heer Helsdingen re delijk wel is. Dr. Kouwenhoven heeft geconstateerd, dat er niets gebroken is. De patiënt heeft alleen een weinig pijn in de zij, maar hij zal, naar de genees heer vertrouwt, na een paar dagen rust weder geheel hersteld zijn. Het Duitsche geld en de spaarbank. Te Winterswijk doet zich hef volgen de geval voor bij de Nutsspaarbank. Tal van personen hebben bij genoem de personen Duitsch geld ingelegd, dat tegen de toenmalige koers is ingeno men. Wanneer nu het geld opgevraagd wordt, 'ontvangen de menschen de mark niet tegen 58 of 59 cent, maar te gen 40. Daar er vele personen bij be trokken schijnen, die door dezen maat regel belangrijke schade ondervinden, is er een vergadering gehouden, waar een raadslid voor belanghebbenden is opgetreden. Het wachten is nu op het antwoord, dat het hoofdbestuur van het Nut zal ge\'-en. Mocht deze kwestie niet ten genoege der inleggers beslist wor den, dan zal men overgaan tot een proces. HET GROENE KRUIS. Tegen gisterenavond had de vereeni- ging ..Het Groene Kruis" een propagan- davergadering belegd in de groote zaal van „de Oude Vriendschap", waarin als spreker optrad de heer F. C. Fleischer uit Winterswijk, voorzitter der Aige- meeife Nederlandsche vcreeniging „het Groene Kruis". De voorzitter, de heer C. A. van Woelderen, bracht dank aan den lieer Fleischer, dat hij op het verzoek van den voorzitter bereid is geweest, hier heen te komen en hoopte, dat het woord door hem gesproken, succes moge hebben. De heer Fleischer begon met te zeg gen, dat hij zich gevoelt als iemand, die naar bed is gegaan, met de hoop ver- frischt op te staan, maar met een he vige hoofdpijn wakker wordt. Reeds 20 jaar geleden is spreker begonnen met de plannen voor het „Groene Kruis" Ze waren voor de komst der bruid uit haar ouderlijk huis gezonden, opdat de kamer tijdig gereed zou zijn. Zelfs het dikke, prachtige borduur- en tapis seriewerk aan de muren was uit Bre tagne, giften aan de bruid van hare bloedverwanten en vrienden. Dit was haar bruidskamer geweest maar den tweeden nacht na haar intocht in Du- nulm was zij verdwenen en nooit weer gezien weggetooverd door de feeën, zeide het volk. Inderdaad, wat kon er anders gebedld zijn 's Morgens was haar echtgenoot ontwaakt in het groo te, gebeeldhouwde Bretonsche bed, in een muur gebouwd, maar zijn vrouw was verdwenen, ofschoon de vensters dicht en de deur van binnen gesloten was. Hij had daarnauiooit meer in die kamer geslapen, nocli iemand anders, vele jaren lang maar een geslacht later werd ze gebruikt als logeerkamer voor hooggeëerde gasten. Na een verzoening van de familie Scroe met hare erfvijanden, de Cante- rons, werden twee jonge broeders Ca meron op het kasteel genoodigd voor een feestmaaltijd. Ze sliepen in de Bre tonsche kamer maar de morgen kwam met het uur, dat voor hun vertrek was bepaald, en zij verschenen niet. Einde lijk werd de deur opengebroken. Het groote bed was omgewoeld, aisof het beslapen was, en de gordijnen waren voor de gesloten vensters getrokken, maar er was niemand in de kamer. De beide broeders werden nooit gevonden, en de twist tusschen de families barstte en mi zijn er wel 800 afdeelingen van Witte en Groene Kruis met 300.000 leden, die jaarlijks 1 millioen bijeen brengen, 11 provinciale vereenigingen en een centraal bureau te Utrecht, maar al werkende komt men al meer en meer tot de overtuiging, dat er nog veel meer moet worden gedaan en men is over tuigd, dat het niet aan de verwachtin gen heeft voldaan. En dit is de hoofd pijn. Zelfs de krachtigste afdéeling, Groningen, met 10.000 leden, doet veel minder, dan van iiaar verwacht zou mogen worden. In die 20 jaar zijn er ongeveer 300 wijkvtrplegingcn tot stand gekomen» en Vüssingen weet wat dit zeggen wil Maar 300 in de 800 afdeelingen is bui tengemeen onvoldoende. Er zijn er nog 300 van andere zijde, dus 600 totaal in 1100 gemeenten. Als men aanneemt, dat iedere wijkveipleegster 4000 personen kar. bedienen, moeten er 2000 wijkver pleegsters zijn. en er zijn er hoogstens 700. In vergelijking met andere tanden .is deze strijd hier te lande niet slecht geslaagd, maar hij omvat slechts 4 mil lioen menschel), dus de helft, die er van moeten profiteeren. Zoo is het over het geheele land, maar ook in iedere plaats, naar men merkt, zelfs in de plaatsen waar men «ogenschijnlijk het best werkt. Spreker juicht het toe, dat het bestuur der Vtissingsche vereaniging begrepen heeft, dat men intensiever moet gaan werken. Als men dit allen begrijpt, dan zal niemand zich aan de propaganda voor „het Groene Kruis", dat aan de eene zijde bedoelt de gezon den te bewegen hygiënisch te leven en aan de andere zijde de ziekenverpleging wil verbeteren, onttrekken. En nu wijst de hier verspreidde circulaire alleen op het laatste, op de mindere helft san het werk. men moet in de,eerste plaats de ziekten vermijden. Als voorbeeld, hoe slecht 't met de bevordering der hygiëne is gesteld, wijst spr. op den mensche- lijken voet met zijn kunstige samen stelling, en in verband daarmede op het slechte schoeisel van de 7 miliioen Nederlanders dragen er wellicht 700 goed schoeisel, dat de bewegingen van de voeten volgt. Het gevolg is. dat er tal van oudere menschen moeilijk ter been zijn. en niet gaan wandelen, wat veroorzaakt, dat zij nimmer de ailei- ding, noodig voor de gezondheid, ne men. Men heeft wel geschoolde architec ten, maar iedere jongen kan bij een schoenmaker inde leer komen, die het vak ook niet k-ëhf.' Dit is slechts een voorbeeld uit velen. In de dagen van Calvijn was de ge middelde levensduur van de inwoners van Genève 20 jaar en nu is dit in Ne derland ongeveer 43 jaar. Spr. ziet daarin een bewijs, dat men, als in het in onwetendheid, meer hygië nisch leeft dan onze voorvaderen. Spreker weet niet of de afdeeüng Vüssingen werkt voor goede ontsmet ting, goede kraamvrouwenverpleging, voor goede zuigeiingenverzorging, of zij cursussen hoirdt, of zij de wijkver pleegster leert niet alleen de zieken te verzorgen, maar tévens de gezinnen voor te lichten hoe hygiënisch te leven. Doet men dit nog niet, dan is het tijd om zich te herzien. En wat nu de ziekenverpleging be treft, wijst spreker op de uitspraak van een dokter, die zeide, dat hij zich niet kon hegrijpen hoe hij vroeger zonder „Groene Kruis" zijn praktijk heeft kun nen uitoefenen. Het „Groene Kruis" veriioogt de genezingskans van de patiënten. Men moet niet tevreden zijn, voor iedere patiënt die thuis verpleegd wordt, alles vindt wat een goed zieken- weer uit, heviger dan te voren, want de Scores werden beschuldigd van toove- narij en moord. Maar er werd geen be wijs tegen hen gevonden. Na die gebeurtenis was er moed voor noodig, om een nacht in de Bretonsche kamer door te brengen, doch er waren sommigen, die het gevaar trotseerden en er ongedeerd afkwamen. Er liep een verhaal, dat koning Jakob IV naar Skye was gekomen met het doe! om in de Bretonsche kamer te slapen, en dat hij 's morgens ontwaakt was, bitter teleur gesteld, omdat hij niet eens een onaan- genamen droom had geteul. Onder de regeering van koningin Mary echter was er een mismaakte en kreupele Lord Gorme geweest, een dichter en cynicus. Zijn erfgenaam, een verre neef, was te Duniilm gekomen op bezoek en door Lord Gorme's mooie zuster uitgedaagd om in de zwarte Bretonsche kamer te slapen. Hij had de uitdaging aangeno men en was verdwenen. Door zijn ver dwijning en vermoedelijken dood was de titel overgegaan op de vrouwelijke linie en "werd de eenige zoon der mooie zuster de toekomstige erfgenaam. Dan was er weer een tijd van kalmte geweest,, en waren er geen nieuwe hoofdstukken toegevoegd aan de ge schiedenis van de zwarte Bretonsche kamer, tot den tijd van Daura's groot vader. Hij had een meisje getrouwd met Bretffnsch bloed en een vurig tem perament. Na een twist met haar echt genoot had zij de Bretaeische kamer voor zich laten in'orde brengen en had hujs heeft, en zij, uie in een ziekenhuis verpleegd worden, alle huiselijk geluk daar terugvinden. Er is zeker op dit gebied nog veel te wenschen overge bleven. Ook de magazijnen der afdeelingen moeten kunnen beschikken over ieder nieuw hulpmiddel, dat de zieke mensch kan noodig hebben. Men moet niet te vreden zijn met een gedeeltelijk gevuld magazijn, waar slechts het allernood zakelijkste te vinden is. Voor den zieke is het beste niet te goed. De eerste noodige hulp is de levende en hierin voorziet Vüssingen maar niet voldoende, want als de kring voor een verpleegster grooler wordt, stijgt wel het aantal der bezoeken, maar niet de kwaliteit er van. Te Utrecht heeft men thans een aan vullingscursus voor wijkverpleegsters, waar practisch onderricht wordt gege ven. Van de 700 wijkverpleegsters zijn er wellicht maar 70, die luin werk vol gens den hoogsten standaard verrich ten. Vele krachten zijn nog niet vol doende onderricht, omdat zij overwerkt worden. In Vüssingen moeten er 5 verpleeg sters zijn verder een kraamvrouwen- verpleegster, die er nog veel te weinig zijn in ons land. Maar waar men ze heeft, wil men ze niet meer missen, daar men er de beste resultaten van ziet. Een ziekenhuis moet een prettig „home" zijn voor de zieken en ook hieraan mankeert nog zooveel. De lieer Fleischer wijst nu op de circulaire met de beschrijving van het bestaande ziekenhuis. Er wordt daar van gemaakt, wat er van gemaakt kan worden maar de'omstandigheden zijn treurig en voor Vüssingen.vrijwel be schamend. En nu moet men letten op den nieu wen koers, die men op het gebied der behartiging van de volksgezondheid inslaat. Alen kreeg de Invaliditeitswet, die o.a. tracht ernstige ziekten en invalidi teit te voorkomen door tijdig ingrijpen maar daarvoor is in iedere plaats een goed ziekenhuis noodig. Hiervoor zou den te Vüssingen een 20-tal bedden minstens moeten zijn. Het staatstoezicht op de volksge zondheid is kort geleden herzien er komen vee! meer ambtenaren,, wat spre ker bij uitzondering in dit geval toe juicht, omdat het zal leiden tot een be ter begrip; wat er noodig is op het ge bied van ziekenverpleging. Het rapport inzake de ziekteverzeke ring, dwingt een ieder met een salaris beneden zekere grens, zich bij een goedgekeurd ziekenfonds te verzeke ren, welke fondsen dan ook voor zie- kenhuisverpleging zullen moeten zor gen, maar dan is een goed ingericht ziekenhuis noodzakelijk in bepaalde bevolkingscentra. De fondsen moeten hunne verzekerden ook wijkverpleging garandeeren. De zaak der ziekenverple ging zal zeer veranderen ibnnenkort, en dan zullen er ook aan de „Groene Kruis"-vercenigingen meerdere eischen worden gesteld en deze moeten daarom hun vleugels uitslaan. Ten eerste moe ten de financiën worden uitgebreid door het doen stijgen van het ledental, ie Vüssingen zijn 1800 leden, een mooi aantal, maar als men schat dat er 4500 gezinnen zijn, moesten er een 4000 le den zijn, en dit moet gebeuren. Daar voor moet een breede commissie wor den gevormd van jonge menschen, die twee aan twee huisbezoek doen en ieder gezinshoofd overtuigen, dat hij lid moet worden. Ais de financiën zijn versterkt, kan meer worden gedaan. ze daar slechts één nacht geslapen. Den volgenden ochtend was zij krankzinnig en bleef dat tot zij een jaar later stierf. Ze trachtte altijd iefs te vertellen en verloor steeds weer de draad van haar verhaal. De tweede vrouw van dien Lord Gor me was de grootmoeder van A'nnira en Daura Score. Van haar tijd tot op dezen dag had niemand een nacht doorge bracht in ,die kamere welke zij „de ge vloekte" noemde. De zwarte Breton sche kamer was jarenlang gesloten ge bleven, behalve voor een schoonmaak nu en dan en voor nieuwsgierige bezoe kers, en scheen ingesluimerd, droomend van haar eigen geheim. Nu was zij ontwaakt, en haar noodlottige gastvrij heid werd opnieuw ingeroepen. De meiden kwamen, bang en stii, zich schamend om haar vrees te toonen aan hare meesteres. Zij veegden en stoften en brachten beddegoed een reusachtige berg veeren, en lakens van lijn, zorgvullig hersteld linnen. Kaarsen werden gestoken in de vreemde kande laars van gebeeldhouwd eikenhout, die met de bruid uit Bretagne waren geko men. Bloemen werden uit den tuin ge haald. Daura verzamelde eenige ro mans en tijdschriften een houtvuur werd aangelegd en begon vroolijk te knetteren en in minder dan een uur werken was de Bretonsche kamer klaar voor een gast. HOOFDSTUK VIII. Toen Daura weer in de vestibule V/aar „het Groene Kruis" werk van publiek belang doet, moet ook de pu blieke kas steunen, en spreker weet, dat het er toe zal komen, dat voor iedere gulden, die de vereenigingen van parti culieren krijgt, er een uit de publieke kas bijkom!. Dan zal de vereeniging be ter kunnen werken en een krachtig ;n- stituut worden in het belang der volks gezondheid. De publieke lichamen zul len gaan erkennen, dat het particulier initiatief bier een taak verricht, die eigenlijk aan de overheid zou toebehóo- ren. Ook hier moet eendracht macht maken men moet elkaar steunen en voet naast voet. schouder naast schou der staan, om de taak naar behooren te vervullen. Spreker eindigde hiermede onder ap plaus der weinige aanwezigen.. De heer Van Woelderen verzekerde den heer Fleischer, dat hij niet moet denken, dat het gering aantal bezoe kers zal tengevolge hebben, dat zijn w oorden geen gevolg zullen hebben, want juist zij, die het gesprokene in praktijk moeten brengen, zijn aanwezig en het bestuur heeft begrepen te moe ien aanpakken. De voorzitter stelde aan den heer Fleischer nog een tweetal vragen, ten eerste of bij de wijkverpleging ook verdeeling der te bezoeken personen in klassen kan worden toegepast en hoe hier in Vlissingen, waar dit terrein he laas nog geheel braak ligt, kan worden voorzien in de behoefte aan kraam vrouwenverpleging en zuigeiingenver zorging. De heer Fleischer antwoordde, dat classificeering in meer^pre plaatsen wojrdt toegepast, maar hij herinnert er aan. dat slechts een 30 der bezoch te personen zullen kunnen medebetalen 'in de kosten, 70 behooren tot de min- der-gegoeden, die dit dus niet kunnen doen. Het rijk moet gaan helpen en in de kosten der wijkverpleging mede beta len, evenals het dit reeds doet bij de fuberculose-bestrijding,, wat spreker ten zeerste toejuicht. Spreker heeft reeds bij de regeering aangedrongen voorloopig een paar ton voor dit werk uit te trekken, en de minister van arbeid heeft dit niet afge slagen., maar wilde het rapport over de ziekteverzekering 'afwachten. Nu dit is verschenen, moet er opnieuw op wor den aangedrongen, ook door de ge meenten en de plaatselijke vereenigin gen. Als het rijk. dat 66 van de sa larissen der enquêtrices geeft, eens 50 'V geeft van die der wijkverpleegsters, en men haar aantal schat op 2000, en het sataris op 2000, dan is dit nog slechjs 2 millioen, wat voor het rijk niet te veel is. Wat betreft de kraamvrouwenver pleging, deze heeft ten volle sprekers hart. Hij acht het gelukkig, dat het ter rein hier nog geheel braak ligt, want dan is het niet bedorven door aanstel ling ran zoogenaamde kraamverzorg sters. meisjes uit de volksklasse, die wat anders willen doen dan huiswerk, die niet willen dienen. Men moet een in alle opzichten be kwame kraamvrouwen-verpleegster aanstellen. Deze moet bij de bevalling den dokter of vroedvrouw helpen en vervolgens iederen dag één of meer malen het gezin bezoeken, toezien of moeder en kind goed verzocht worden en o.a. kleeding en voeding van den jonggeborene controieeren. Die goede verzorging heeft reeds goeden invloed op het cijfer der zuigelingensterfte. Met dank aan den heer Fleischer, sloot de voorzitter de vergadering. kwam, praatte Vane Erskine met Troy, en de Deken van Camford was met Alastair Mac Rimmon naar den achter grond gegaan.Toen hij Alastair's oogen zag afdwalen, maakte oom Edward van de gelegenheid gebruik om te ont snappen, en Mac Rimmon ving Daura op, eer zij zich bij Miss Erskine en den Amerikaan kon voegen. „Hoor eens", begon hij, „wat is die Troy voor een soort kerel Hij lijkt op zijn best een ruwe diamant, en de hemel alleen weet, wat hij op zijn ergst is. In eik geval is hij niet van ons sooit en houdt hij ook niet van ons. Weet je zeker, dat hij een vriend van Conway is en niet een bedrieger Hij werd norsch, toen ik trachtte over George te praten". „Ik ben er zeker van, dat hij geen bedrieger is", beantwoordde Daura een deel der vraag en liet het andere on beantwoord. ..Hij heeft gewoond te Nome en an dere zonderlinge plaatsen, waarvan men nooit hoort, behalve in de aard rijkskunde, daarom is het natuurlijk, dat hij wat vreemd is. Ik denk, dat hij heel veel geld heeft ve'rdiend daar ginds en dat hij daardoor nergens anders tijd voor had. Maar toe, Alastair, wees aardig voor hem en'zorg er voor, dat ieder dat is. Dat is van veel belang voor George." „Heb jij Vane aan dat spelletje ge zet wilde kapitein Mac Rimmon weten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1