pje- F p, VI5^ BtiBiWlMli ^ö!i GEMEENTEBESTUUR Z BINNENLAND De Huwelijksdag Stads» enProvindenieuws MAANDAG 19 APRIL. 1 til li s UI mm m kl mw~?» n-. ari> -aer* i% oowi DELFT l'ISSER's IfISSER's IVISSER's FEUILLETON 5S@ «laartfantf «-No. 92 g?'58e «Icuurgantf u-m-u, 1920 TTN VLISSIINCSCHE COURANT aim—f n vastgesteld ïgrepen) In wapen. artikelen. I LELING RECLAME jezondan. umatl eKollcl 'enaard in werking,1 t de hevigste Rhui-j Spit, Ischias, Spier-' ïngeo. u geen namaak ver-| Piijs f 1.45 p flacon.! inverinogenden gravis! vrnen bij den fabrikaat! ipijiapoedet1! |n binnen half ®'l l/igste kiespijn, tand"l pngeztehtspijn. I |iatei: trekken der kie-1 irdt overbodig- I 70 cent Per| E>je- Jl ormpceder» jven de wormen ze» I wormen veroorZj(| bijna elkeen J;n) wordt niet bed; üs 40 cent pe| I ARM' rijgbaar bij ,raa 1ST, Drogist, U£» I gen en alle Drog' Ir Engtos: f'rma |vU, Den Haag. le'r-Erfsch veen ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels: ƒ1.— voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 50 centiedere regel meer |2 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.— per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.30. Weekabon nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent FONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dragen: Vorige opgave 17202.28 N.V. D. M. B., Middelburg 25. G. H. Co., Utrecht 25. v. W. Co., Rotterdam 100. V. Co., Utrecht 100. Door tusschenkoinst van de Firma j. Ovaa V. en P., Rotterdam 10. H, S. Co., Zwolle10. A. J. P., Groningen 2.50 A. P. G. A., Rotterdam2.50 M. O. Azn., Schiedam25. P, O. Zn,, Amsterdam 5. Totaal ƒ17507.28 PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde voorloopig kohier van de Plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor het jaar 1920/1921. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat het voorloopig kohier van de Plaatselijke directe belasting naar het in komen voor het jaar 1920/1921 na dooi' Gedep. Staten van Zeeland bij hun be sluit van 16 April 1920, no. 90., te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedu rende den tijd van vijf maanden ter se cretarie voor een ieder ter lezing is neder- gelegd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 19 April 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nederland en België. De correspondent van'de „N. R. Ct." te Brussel meldt Het Brusselscli comité van protest tegen het Nederlandsch-Belgisch ver drag heeft bericht ontvangen, dat af gevaardigden van het Comité de Poli tique Nationale te Parijs een bespreking gehad hebben met het Fransche comité van den linker Rijnoever. Deze organi satie heeft aan het comité de Politique Nationale haar steun toegezegd, om te voorkomen, dat België, bij gebreke van den diplomatieken bijstand, geneigd zou zijn zich neder te leggen bij een ver drag, dat zoozeer in strijd is met zijn belangen en met die van Frankrijk, niet name wat betreft de kwestie van Lim burg en het kanaal van de Schelde naar den Rijn. Een waaier voor de Koningin. De Boeren-vereeniging te Oudts- lioorn, het centrum van de struisvogel- boerderijen in het gelijknamig district van de Kaap-provincie, heeft besloten aan Koningin Wilhelptina een waaier van struisveeren aan te bieden. De waaier zal uit de beste veeren, uitgezocht door den deskundige Max Rose, te Londen vervaardigd worden. De commissaris van de Unie van Zuid- (Naar het Engelsch) Door M. HELLEMA. 14) Het was een wreed plan, dat wist ze hoe grooter het succes was, des te grooter ook de wreedheid maar het was het eenige middel, naar zij meende. Zij moest dien man bestrijden met wa pens, even scherp als de zijne. En - het was voor Nira ..Zij maakte geeneriei opmerking over zijn verrassende verklaring. „Dan zal ik mijn vader zeggen, dat u van verre bent gekomen om George te spreken over een belangrijke zaak", was al wat zij zeide. „Dat kunt u hem wel zeggen riep Toy. „Het is waar". "Dan komt het op hetzelfde neer", ?lng zij voort. „Vader zal u uitnoodi- gen hier bij ons te blijven, tot George hersteld is. En zult u de uitnoodiging aannemen >>U geeft mij den indruk, dat er geen fMere weg open is", zeide hij aarze- end, alsof zijn instinct hem waar- .«"Wde voor eenig gevaar of hinder- j>' d'c voor hem was gelegd in dit beur'spT OU<k ^U'S Va" Ve'E ver^e'en «Werkelijk, er is geen andere moge- Afrika zal de waaier aanbieden. De waarde van het geschenk is 1800. De Koningin-Aioeder op reis. H. M. de Koningin-Moeder heeft het voornemen zich morgen met den och tendtrein van 8.05 uur voor enkele da gen naar Bentheim te begeven, om een bezoek te brengen aan den vorst, van Waldeck-Pyrmont, die tegen het einde der maand het kasteel Bentheim ver laat om met zijn gezin naar Arolsen terug te keeren. Ook zal H. M. een be- j zoek brengen aan de vorstin-moeder vam.Bentheim en Steinfurt op het kas teel Burg-Steinfurt. H. M. zal Zaterdag avond in de residentie terugkeeren. Het gevolg zal bestaan uit de hofdame jonkvrouwe H. van de Poll en den Kamerheer A. van Tets. Wijziging der Drankwet. Verschenen is het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer betreffende het wetsvoorstel van den heer Rutgers c.s. tot wijziging der Drankwet. Vele leden konden zich met dit wets ontwerp niet vereenigen. Sommigen hunner waren van meening, dat aan de invoering van een stelsel van plaatselij ke keuze bezwaren van ethisehen en socialen aard verbonden zijn. De vrij heidsbelemmering, die daaruit voort vloeit, zou bij een groot deel van ons vrijheidlievend volk de drankbestrijding in discrediet brengen, vooral nu de belemmerende bepalingen zich ook zul len uitsrekken tot besloten gezelschap pen als sociëteiten, enz. Het gaat niet aan, dat een toevallige meerderheid van drie vierde der medestemmenden in een gemeente een meerderheid, verkre gen door het medestemmen der vrou wen de rest der bevolking dwingt zich van ieder gebruik van sterken drank te onthouden, omdat zij dit voor de bestrijding van het drankmisbruik noodig acht. Dit zou geoorloofd zijn, indien ieder gebruik van sterken drank verwerpelijk is, doch dit is allerminst bewezen. Naar het oordeel van vele medici is in ons vochtig klimaat in vele gevallen een matig gebruik aanbeve lenswaardig. Het gebruik op een ge- pasten tijd van kleine hoeveelheden sterken drank geeft aan duizenden en tienduizenden een genot, zonder dat zij, ook in den loop van vele jaren,.daar nadeelen van ondervinden. Velen on dervinden daarentegen na een dag van ingespannen arbeid een weldadigen invloed van een glas wijn of bier, of zelfs van een enkel glas sterken drank en de overgrdbte meerderheid der Ne derlanders gebruikt nu en dan alcohol, zonder daaraan verslaafd te geraken, of ook maar eenig teeken van alcoholis me te vertoonen. Misbruik van alcohol is geen onvermijdelijk gevoig van het gebruik daarvan. Voor zoover dit wel geschiedt, moet men om de menschen te verbeteren en hen van het kwaad der drankzucht af te houden de individueele wilskracht versterken, maar men moet de oplossing niet zoeken in belemme ringen volgens wettelijke regelen ook voor de rest der bevolking. Deze leden merkten voorts op, dat men niet bij meerderheid van stemmen de menschen zedelijker kan maken dqn zij zijn. Voor standers van maatregelen, als thans voorgesteld worden, gaan licht tot ex cessen over. Zoo is in Amerika na de algeheele drooglegging reeds een actie begonnen tegen het tabaksgebruik. Sommige leden verwachtten weinig practisch gevolg van het ontwerp. Ook bestaat het gevaar, dat het gebruik van cocaïne, opium, spiritus en dergelijke verdoovende middelen toeneemt, zooals ook in Amerika is geschied. iijkheid voor u, om in George's nabij heid te blijven," ,,'t Is zonderling, .maar het schijnt, alsof u mij aanspoort, onder hetzelfde dak met u allen te leven. Men zou zeggen, dat u gaarne zag, datjk kwam, ofschoon dat natuurlijk niet moge lijk is „Maar dat is het wel Ik hoop, dat u komt Daura zag hem aan met een onschuldfgen blik in hare mooie oogen. ,,lk lijk Delila wel dacht ze. „Afaar dat kan me niet schelen. Hij is ver schrikkelijk. Hij verdient alles. Ik moet strijden voor hen, die ik liefheb." Zijn verwondering ziende, ging zij snel overluid voort „Ik weet niet veel van de menschen, of van de wereld want ik ben nog maar jong en heb hef groot ste deel van mijn leven hier doorge bracht bij mijn eigen familie maar ik voel, dat ik u kan vertrouwen. U hebt mij ook vertrouwd. U geloofde, wat ik ti van George heb verteld en nu vertrouw ik, dat u mijn zuster niet ongelukkig zult maken of trachten u op George te wreken, eer hij sterk ge noeg is om u te woord te staan". „Daar kunt ,u op aan", zeide Troy. „Het is anders niet precies de kwestie van een belofte afleggen aan een vrouw en die" belofte te houden. Maar wat ik ook ben, ik behoor niet tot dat soort menschen, dat een gevallen vij and schopt." „Dat bedoel ik. Dat dacht ik wel van u en daarom wou ik, dat u hier bleef, Sommige leden vroegen, of aan de voorgestelde maatregelen inderdaad behoefte bestaat. Wanhopen de drank bestrijders het alcoholisme afdoende te kunnén bestrijden met de strijdmidde len, waarover zij thans beschikken De resultaten, tot heden door hen bereikt, bewijzen het tegendeel. Voorts werd opgemerkt dat d.e stijging der criminali teit hier te lande gedurende de laatste jaren een gevolg is van de verwilde ring, door den oorlogstoestand veroor zaakt, en dus niet op rekening van het drankmisbruik kan Worden gesteld. De Volksbond tegen drankmisbruik heeft zich sedert de indiening van dit ont werp aan de geheele beweging ont trokken en schijnt er dus geen heil in te zien. Eenige leden hadden tegen het wets ontwerp constitutionele bezwaren, omdat hierdoor incidenteel het instituut van het referendum wordt ingevoerd, een wijze van wetgeving, die de Grond wet niet kent. Vele andere leden juichten het wets ontwerp toe. Zij wezen op het kwaad, dat door den sterken drank wordt ver oorzaakt cn voerden daartoe de beken de motieven aan. Militair vervoer over de spoorwegen. Aan de stationschefs is opgedragen om bij plotseling vereischt vervoer bijv. tot het verleenen van militairen bijstand het aan de stations aanwe zige materiaal dadelijk beschikbaar te stellen, zoo noodig het ontbrekende per telegram aan te vragen en maatregelen te nemen, om het vervoer zoo spoedig mogelijk ten uitvoer te brengen. De Ziektewet. Bestuursleden van het Nederl. Ver bond van Ziekenkassen en -fondsen, vertegenwoordigend 372 vereenigingen met ruim 112,000 leden, waren 12 de zer in bijzondere audiëntie bij den mi nister van arbeid, teneinde van hem te vernemen, in hoever genoemde minister bereid is, de Ziektewet fe wijzigen ten opzichte van de bestaande bijzondere kassen of fondsen. De minister verklaarde zich bereid, een wijziging der Ziektewet te bevorde ren, waardoor aan de erkende bijzon dere kassen grootere 'vrijheid van be weging, dan de Ziektewet geeft, zou worden toegestaan. De minister achtte het voorts ge- wenscht, dat vooral de kleinere zieken kassen in bonden zijn georganiseerd. Deze bonden zouden door het oprich ten van herverzekeringen het weer standsvermogen der kassen beduidend kunnen vergrooten. De minister is voornemens de com missie uit den Hoogen Raad van Ar beid, welke voor de sociale verzekering is ingesteld, voor de behandeling van het ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet te doen uitbreiden met eeni ge bestuursleden van het Nederl. Ver bond van Ziekenkassen. Het bleek bij cle audiëntie, dat de minister een overtuigd voorstander er van is om aan de bijzondere ziekenkas sen bij de uitvoering der verplichte ziekteverzekering een ruim veld van medewerking open te stellen, mits die ziekenkassen voldoende waarborgen opleveren voor richtig administratief geldelijk beheer. Levensmiddelenvoorziening door de gemeenten. De Middenstandsraad heeft besloten het de middenstanders zoo zeer belang inboezemende vraagstuk der al of nief wenschelijkheid van hét importeeren van en handelen in goederen door ge- zoodat u ,kunt weten, dat u niet be drogen wordt. Als ti nu George wilt zien en u overtuigen, dat ik de waarheid heb gezegd, zal ik u den weg wijzen naar zijn kamer. Bewijst dat niet meer dan iets anders, dat ik u vertrouw „Ja, zeker", stemde Troy toe. „Een maal, vroeger of later, zal ik u aan uw woord houden. Maar zoolang ik mij verbonden heb te wachten, ben ik er niet op gesteld Conway te zien. Ik vrees, dat ik het moeilijk zou vinden te „Neen, dat denk ik niet terwijl hij daar zoo weerloos ligt. Bovendien zal ik met u meegaan. Dit is een geheim, ziet u, het uwe en liet mijne, ik ben u dankbaar voor uw belofte en uw ver trouwen. Wilt u mij de hand geven, meneer Troy Zijn oogen flikkerden en een donkere gloed steeg in zijn gezicht op, toen zij hem haar klein, zacht handje toestak. „U bent toch een zonderling meisje", zeide hij. „En u een vreemde man. We hebben elkaar dus niets te verwijten. Wilt u mij geen hand gegeven Hij aarzelde niet langer, maar nam ze en drukte ze zoo hard, dat ze riep „O 1" en toen een zacht, meisjesachtig lachen liet hooren, „Ik vraag u vergiffenis riep hij uit met zulk een verschrikt gezicht, alsof er plotseling een geweer was afgescho ten en haar had getroffen. „Ik wilde u geen pijn doen. Ik ben niet gewoon met meentebesfuren. aan te houden tot 'een volgende vergadering. De wethouders en oud-wethouders voor de levensmid delenvoorziening der vier grootste ge meenten onzes lands, de heeren De Miranda, Stulemeycr, Droogleever For- tuijn en Kettlitz hebben toegezegd als dan het standpunt van de gemeenten met', betrekking tot deze aangelegen heid te zullen uiteenzetten. Beperking drankverkoop. De gemeenteraad van Vlaardingen heeft met 14 tegen 4 stemmen aange nomen een voorstel-Brouwer, om aan de Kroon te verzoeken, het aantaT ver gunningen geleidelijk in fe krimpen tot het tegenwoordige aantal van 30 zal zijn teruggebracht tot 20, waarna tel kens weer verzocht kan worden, .over eenkomstig art. 4 der Drankwet het aantal -vóór de volgende vijfjarige pe riode verder te beperken. Verder werd met op 1 na algemeene stemmen aange nomen een voorstel-Brouwer om aan de Koningin te verzoeken, dat geen vergunningen zullen worden verleend voor het stadsgedeelte ten westen en noorden van den Groenen Weg. Scheepvaartbewegingg. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 52 schepen, 15 Nederlandsehe, f0 Engel- sche, 1 Deensch, 4 Noorsche, 5 Ameri- kaansche, 7 Fransche, 8 Duitsche, 1 Japansch, 1 Grieksch, waarvan 2 zeil schepen, 2 vreemde sleepbooten en 2 marinevaartuigen. Hiervan waren bestemd voor Rotter dam 39. voor Schiedam 1, voor Dor drecht, voor Vlaardingen 1, voor Maassluis 2, voor Poortershaven 1 en voor Hoek van Holland 7. in hetzelfde tijdperk van 1919 kwa men binnen: 113 schepen, waarvan 5 zeilschepen, 3 bijleggers, 14 marine vaartuigen. Hiervan waren bestemd voor Rotter dam 95, voor Vlaardingen 2, en voor Hoek van Holland 16. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1920 1162 1,436,554 1919 1305 1,112,984 Rotterdam 1920 1007 1.304,730 1919 1004 1.095,578 De loorten in het bouwbedrijf. Blijkens het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek wa ren de gemiddelde loonen van de bouwvakarbeiders te Amsterdam, die in dienst waren van de leden der Alge meene Patroonsvereeniging tot vast stelling en handhaving van arbeids voorwaarden in de bouwbedrijven in Februari als volgt voor een metselaar en een vlechter in het betonvak f 1.02 per uur (een jaar tevoren resp. 63 en 53 et.), een opperman 1 (58|4 ct), een ccmentwerker 93 ct. (55 ct.), een timmerman 91 et. (69 ct.), een sjouwer in het betonvak 90 cT. (52y2 ct.) een sjouwer 83 ct. (55 ct.) VLISSINGEN, 19 APRIL. Heden herdenkt Prins Hendrik zijn 44en geboortedag. Te dezer gelegen heid wapperde van alle openbare ge bouwen de driekleur en op het carillon van den St. Jacobstoren werden vader- landsche liederen gespeeld. Een schietmasker. Vanwege de Nederlandsehe maat schappij tot Bescherming van Dieren, vrouwen om te gaan." „O neen vroeg zij vriendelijk. „Waar ging u dan mee om „Nu de laatste vijf jaar placht ik om te gaan met een troep ruwe kerels, de ruwste op Gods aarde. Zij geven niets om God, maar dienen den duivel." „O, waar waart u dan vroeg zij. „Dat klinkt belangwekkend." „Heeft u ooit gehoord van een plaats, .die Nome heet Zij zag hem verwonderd aan en schudde het hoofd. „Ik geloof het niet. Maar ik ben verschrikkelijk dom. Ik weet haast niets van aardrijkskunde". „Ik ook niet, behalve wat ik door ondervinding leerde. U hebt er niet veel bij verloren, dat u niets van Nome weet. Het ligt in het uiterste noorden, aan 't eindje van de wereld, en alleen groote dwazen als ik gaan er heen. Maar er zijn heel wat dwazen onder ons." „Wat doet u daar te Nome „O, geld verdienen of anders sterven. Velen van ons sterven of geven het op, ziek en ontmoedigd, en keeren terug. En dat is erger." Hunne oogen ontmoetten elkaar een oogenblik, de zwarte, vurige oogen van den man („duivelsoogen" had zij ze genoemd) en de heldere bruine kijkers van het meisje, onschuldig als die van een kind. Er lag iets van denzelfden geest in beiden, en zij kwamen plotse ling tot het besef van die verwantschap. Dat was hun geen van beiden aange naam, zelfs den man niet, en Daura INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. wordt door 21.000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. aid. Zeeland, is onlangs ter beschikking van de slagers alhier gesteld een schiet masker met een aantal patronen, be stemd tot het dooden van slachtvee. In' verband hiermede vestigt de heer J. F. Berkel .alhier de aandacht van be langhebbenden er op, dat dit schiet masker berust bij den heer J. de Land meter, vleeschhouwer, wonende Bree- straat alhlier, alwaar het gratis voor gebruik te bekomen is. Een plaat, illustreerende de wijze, waarop en waar het schot moet ge schieden, ligt ten huize van gemelden slager ter inzage. Het verdiént aanbeveling lo. bij het gebruik de noodigc omzichtigheid te betrachten en zorg te dragen dat nim mer iemand zich tijdens de behandeling achter het dier bevindt. 2o. een scherp geslepen mes bij de hand te houden voor de halssnede, welke onmiddellijk na den val moet worden toegebracht, waardoor vol doende uitbloeding verzekerd is. Verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den heer J, F. Berkel, secretaris van het hoofdbestuur van den Bond van Politieambtenaren in Nederland tot Bescherming van Dieren, Verkuijl Quakkelaarstraat 21 g. Het Amerikaansche stoomschip „Ca cique" ligt nog steeds op de reede en ondanks iederen dag, ook des Zondags wordt gelost aan de 90.000 baaltjes kunstmest, is men nog niet ver genoeg, dat het schip een diepgang heeft, ge ring genoeg om naar binnen te worden geschut. Dit zal nu morgen geschieden. Het aanvankelijk plan. om voorloopig in de buitenhaven te komen, werd niet vol voerd, omdat de kapitein met dit mooi weder liever op de reede blijft, dan ïn de buitenhaven te liggen. Gisterenmiddag kwam de Engelsche sleepboot „Cretechatcli" op de haven alhier omdat de kapitein enkele inkoo- pen moest doen. Bij het naar binnen- loopen werd met te groote snelheid ge varen, waardoor de boot tegen een in de haven liggende zolderschuit van de marine liep en deze beschadigde. Van een en ander werd rapport opgemaakt, alvorens de sleepboot weer kon vertrek ken. Voor liet examen van eersten stuur man is geslaagd de lieer J. C. L. van der Graaff, leerling van de De Riivter- schooi. Men schrijft ons uit Aliddeiburg Zaterdagavond laat meldde zich bij de politie te Middelburg een zekere de G., een jongeman, die reeds'eerder met politie en justitie in aanraking kwam, en die thans meedeelde .zich ten nadeele van een winkelier in hoeden, wonende op het Spui te 's-Gravenhage aan ver duistering van ƒ40 te hebben schuldig gemaakt. Volgens zijn mededeelingen had hij twee kwitanites van 25 te innen en kreeg hij 15 wisselgeld mede. Een dei- kwitanties inde hij, doch de andere ver nietigde de jongeman en eigende zich de verkregen 40 toe. Om zich onken- vond het vreeselijk. Zij had een hekel aan zichzelf, omdat iets in dezen geha- ten man een snaar in haar eigen ge moed had doen trillen. „Nu zal ik vader gaan vertellen", zeide zij haastig, „dat u hier bent. Hij weet nu al, hoe het met George gesteld is. En dan zult u ook een van mijne neven ontmoeten kapitein Mac Rim- mon. Hij zal nu wel bij mijn vader zijn". Iets in de wijze, waarop ze den naam van haar neef uitsprak, trok Troy's aandacht maar haar gelaat bleef kalm. In haar hart dacht zij echter „Hoe zullen Alastair en deze man van het eind van de wereld met.elkaar op schieten Ook voorzag zij moeilijk heden in haar plan moeilijkheden in verband met Alastair. AAaar die moeten overwonnen worden ter wille van Nira. „U zult eens zien", ging zij voort, „hoe hartelijk mijn vader u zal ontvan gen. Misschien weet u, ofschoon u zoo veel en zoo ver hebt gereisd, niet veel van de Hooglanders Zijn antwoord verbaasde en mis haagde haar. „Mijn moeder was een Schotsche uit de Hooglanden. Zij placht mij veel van de Hooglanden en de ge woonten daar te vertellen. Maar dat is lang geleden. Zij stierf, toen wij toen ik nog een kind was." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1