cteur VLISSIINGSCHE COURANT mum. iNSTBODE No, 90 S920 horwegen in aan- :n, die den bij het Indische Nederi, is één jaw [n sollici- IChef v/d. sinistratie- |>gbak la, ■CT1E. IONGEN ONGEJI ON GEN itbocfe jnsfbode leisje, VRIJD4G 16 APRIL., kAMEROVFRZlflHT. FEUILLETON menie» pe Huwelijksdag BINNENLAND ititen voor |nb!edfoggë» laanvrageft. [raagd een een [NDRIESSE, Stee- |s C. J. PAUL, St. v/h GEBR, PO- loon wordt met ^en fatsoenlijke felve dagen. Adres: Igsche Courant". [lisstraat 93 (ben.) flinke In f 16 per maand HUIJBRECHTS, len MEISJE voof Ide huishouding. MANSE-DAMAVE. imvairt I, Middelburg It t e r d a m. TllSS. 18 sur 12 uur T. Midi. T.fl. MI Ï.ROllr TIJ.Hl 7 Ie bekomen: In.V. Transport en Iv.h. Erven G. VOS; B. EENHOORN; ,<J OOSfERHOUTf iGebrs. BUITEN- «SBÊ advertentieprijs Van 14 regels ƒ1.— voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 50 cent iedere regel-meer. 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels f 1.55, iedere regel meer 24 cent. abonnements-prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.— per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. BUITENGEWONE VERGADERING van den Gemeenteraad van Vlissingen. Vrijdag 23 April, des middags 2 uur. Punt van behandeling Voorstel van Burg.cn Weth. om bij de Koningin in beroep te gaan tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij de goedkeuring is onthouden aan de gemeente-begrooting voor 1920. EERSTE KAMER. De nieuwe minister van oorlog, de heer Pop, heeft zijn entree gemaakt in de Eerste Kamer. Op een desbetreffen de vraag van den heer Stork, antwoord de hij, dat het inderdaad zijn bedoe ling was één departement van verdedi ging in te stellen. Alleen het ontwerp tot opheffing der oorlogswinst-belasting lokte wat dis cussie uit, aangezien de sociaal-demo craten handhaving voor nog één jaar verlangden. Ook de heer de Gijselaar wenschte dit. Met 22 tegen 7 stemmen werd het regeeringsontwerp goedge keurd. Verder werd een lange rij ontwerpen afgedaan, zonder incidenten. De Kamer is weer naar huis. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Voor de betrokkenen bij post en tele graaf en telefoon zij medegedeeld, dat de Kamer op Donderdag 22 April, 's avonds acht uur, de Post-begrooting voor 1920 zal behandelen. Heel vroeg komt deze niet aan de orde. Bijna vier maanden van het jaar zijn reeds voorbij. De Lager Onderwijswet bracht van daag het eerst den heer Visser van IJzendoorn aan het woord. Deze nam een zeer gereserveerde houding aan tegenover deze wetswijziging, omdat de grondwetsherziening niet de oplos sing van de pacificatie bracht doch slechts de moeilijkheden daarvan aan de orde stelde. Met de financieele ge lijkstelling komen wij er niet, meende hij. De kosten zullen hoog zijn en dc verbrokkeling der scholen in de groote gemeenten zal tot nadeel strekken van de onderwijzers. Het uniform-maken van de lagere school en de uniformiteit van het schoolgeld achtte hij twee grove fouten. De lagere school beteekent voor de één eind-onderwijs, voor den ander opleiclingsonderwijs. Dit laatste mag niet belemmerd worden door het eerste. Zulks geschiedt, wanneer bijv. het Fransch varj.de lagere school wordt ge weerd, tengevolge waarvan de foela- tingsleeftijd voor H.B.S. en Gymnasium stijgt en de jongelui te laat in het maat schappelijk leven komen. .Met dit ontwerp kwam men niet uit (Naar het Engelsch) Door M. HELLEMA. 2) „Nu goed dan bromde hij. „U heeft het gewonnen. Ik geel' toe Ik zal alles doen. Zeg, wat u wilt, dat ik zal doen." „U nroet aan iedereen zeggen, dat George zich in een zeer vreemden toe stand bevindt dat u niet voor hem kunt instaan, als hij niet volkomen rus tig wordt gehouden. Dat is ook geen leugen. En u moet hem rustig hou den. Als als vrienden, of vreem den naar hem komen zien, moeten zij hem half bewusteloos vinden, niet in staat om te spreken. Hij moet zich niet maar zoo houden het moet zijn wer kelijke toestand zijn. O, dokter John ik 2ou u op mijne knieën willen danken voor uw goedheid I" „Dat wil ik liever niet, dank u." Ik heb er ook geen tijd voor I Zeg mij nu vlug, wal ik aan ieder kan ver tellen van.George uw oordeel, dat ik kan aanhalen tegen Nira en an deren." t „Ik vind, dat u wel kunt zeggen, wat u zooeven tot mij zeide en bij Jupi- ,er. het lijkt ook waar genoeg I Hij is ln een zonderlingen toestand en hij moet rustig gehouden worden. Anders kan ik niet voor de gevolgen instaan, 's daf voldoende het moeras, meende hij en hij voorzag dat op den duur niemand bevredigd zal blijken te zijn met dit bevredigings- voorstel. Niet geheel ten onrechte wierp dc heer Ketelaar hem de interruptie toe, dat hij dan tegen art. 192 der Grondwet had moeten stemmen, waarvan al deze moeilijkheden het onmiddellijk gevolg zijn geweest. De rede van den heer Troelstra, die geheel gewijd was aan een bestrijding van de Iheoriën van den lieer van Ra- vesteijn, kunnen wij voorbijgaan, omdat zij ook het onderhavige ontwerp voor bijging. Atet warmte werd het ontwerp ver dedigd door den heer van Wijnbergen, die.er een volkomen eerlijke uitwerking van het Grondwetsartikel in zag. Een schifting van leerlingen was z.i. onver mijdelijk, omdat de ontwikkeling zeer uiteenloopt. Maar dat mag men niet met den" naam van standenscholen be titelen. Tot slot de heer van der Molen, die het ideaal bezong dat thans bereikt is, het ideaal van Groen van Prinsterer. Hij verdedigde de stelling van onder- wijs-rijkszaak, ook op het gebied van liet toezicht. Een sterk Vlaanderen een Noord- Nederlandsch beiang. Het zal een van de winsten blijven --ik erken een van de weinige win sten, aldus schrijft de heer C. K. Elout in „de Toorts" die de oorlog aan dc menschheid heeft gebracht, dat Vlaan deren voor ons, Noord-Nederlanders, een belangrijkheid heeft gekregen, die liet te voren niet had. Of die althans te voren niet zoo werd gezien. Thans is, voor tienduizenden Noord-Nederlan ders, dank zij den oorlog met zijn na sleep van Belgisch annexionisme, dui delijk geworden, dat een sterk Vlaan deren een NS'ord-Nederlandsch belang is. Het is tevens een Belgisch be lang. In het tijdens den oorlog onder leiding van den heer L. Simons, den heer De .Groot en mij uitgegeven or gaan „Voor Vlaanderen" is herhaalde lijk betoogd, dat het ideaal moest zijn een v r ij Vlaanderen in een vrij, volkomen hersteld en onafhankelijk België (tic héér Simon's lteetf daaraan nog onlangs herinnerd) en dat een vrij V laanderen noodig was juist ook voor de ruft en de kracht van een vrij Bel gië. Dat ziet de tegenwoordige Belgi sche regeering, evenals haar voorgang sters, intusschen anders in en dat mo'et zij maar weten, en de gevolgen ervan ondervinden. Ik heb thans hei oog op het Noord-Nederlandsche belang van een vrij Vlaanderen. Het annexionisme en de houding der Vlamingen daarte genover, heeft zoo overtuigend aange toond wie daarginds onze ware vrien den zijn, dat aan het Noord-Nederland sche belang bij een sterk Vlaanderen binnen het Belgisch staatsverband geen twijfel kan bestaan. De 'vraag is echter Hoe kunnen wij, hier, dat beiang nn dienen Hoe het van particuliere zijde kan worden gedaan, heb ik vroeger reeds aangewezen. Ook, wat daarbij moet worden gelaten. Namelijk elke be moeienis met de binneniandsche poli tiek van België. Dat is een zaak tus- schen de Vlamingen en de anderen waarin wij onzen neus niet hebben te steken. Maar al valt er voor particulieren in „Voldoende om te zeggen. Ik ver trouw er op, dat u vlug handelt vlug fcn George, ik zal mijn best doen. En jij moet je rol goed spelen, tegen Nira en iedereen." Zij ging haastig weg de twee mannen alleen latend en het groene marokijnen kistje mëeitemehd. Nira was op en bijna gekleed. Zij had een smaragd-groene japansche kimono omgeslagen, geborduurd met bloemen van purper, en die smaragdklcur vorm de een wonderbare tegenstelling met haar blanke huid en schitterend rood haar. Daura had haar zuster dikwijls in die kimono gezien; maar nooit te voren had zij zoo beseft, hoe goed dat gewaad Nira's schoonheid deed uitko men. De bruid zat voor haar toilettafel, bezig de dichte roóde haarmassa op te steken om haar klein hoofd. De losse mouwen van de kimono vielen terug en lieten de blanke armen vrij van den pols tot den elleboog. Toen Daura in de kamer kwam, ontmoette zij haar zusters oogen in den spiegel groen-grijze oogen, met bruin er in en beschaduwd door bij zonder lange donkere wimpers. Nira glimlachte in den spiegel tegen de binnentredende. „Ondeugende kat Weg te gaan en mij alleen te laten op den morgen van mijn trouwdag lach te zij vroolijk. „Ondeugende kleine zwarte kat I" Het was een gewoonte van de zus ters elkaar in oogenblikken van bijzon dere teederheid allerlei diernamen te geven. Daura was er aan gewoon een kat te worden genoemd en zou in ge- zake Vlaanderen dus veel te laten, er is voor hen toch ook heel wat te doen Voor onze regeering staat de zaak daarentegen anders. De belangrijke vraag doet zich thans aan haar voor, in welke mate zij de Vlaamsche kwes tie" binnen den kring van haar actieve politiek moet trekken. Ik neem aan, ge lijk ik vroeger reeds zeide, dat de Vlaamsche kwestie sedert den oorlog eindelijk binnen-deïi kring der a a n - d acht van onze regeering is geko men en dat de regeering ook 't Noord- Néderlandsch belang van de Vlaam sche Beweging inziet. Maar dat wil nog niet zeggen daf ze daarom in die zaak actief-politiek zou moeten optreden. Ik weet vel dal enkelen er anders over denken, maar zij hebben mijns inziens ongelijk. Vlaanderen is geen Hollandsche „irradent a", geen van Noord-Nederland door een overweldi ger afgescheurd gebied, doch een stuk land bewoond door een bevolking van Nederlandsehen stam. doch met een eigen karakter, een eigen beschaving en een eigen historie. Het ware een fantastische en gevaarlijke dwaasheid indien eenige Hollandsche regeering zich met Vlaanderen als met een Hol landsche „irredenta" wilde gaan be moeien. Zij kan dat daar zoo min doen ais. in Zuid-Afrika, waar óók, onder een vreemde overheersching, inenschen wo nen van Nederlandschcn stam, doch met een eigen beschaving en een eigen geschiedenis. Slechts zelden zal zich aan een Hollandsche regeering de ge legenheid aanbieden om iets voor de stamgenooten onder.vreemd bestuur te doen en door een daad te toonen dat „het bloed kruipt waar het niet gaan kan." Het beschikbaar stellen van de „Gelderland" voor president Krijger is indertijd zoo'n zeldzame daad ge weest, die minister De Beaufort voor zijn verantwoording nemen kon zondex verdacht te worden van pan-nederland- sche stokerij in de aangelegenheden van een ander land. Iets van dien aard, schoon minder luid sprekend naar bui ten, ware thans wel voor de Vlamingen te doen wanneer de toegang tot onze universiteiten voor de hier te lande ver- toevenden werd .vergemakkelijkt. Dat ware een positieve daad. waardoor het stambelang officieel-erkend zou wor den zonder se'nijfl. Venn inmenging tn België's binneniandsche zaken. Overigens echter kan van de r e g e e- r i n g niet zoo heel veel doen wor den verwacht. Wel vrij wat laten. Zij zal er voor hebben te waken, dat zij en haar vertegenwoordigers in Bel gië zich zéér zorgvuldig onthouden van wat de Vlamingen hinderen kan. met name van de belachelijke Fransch- sehrijverij in het verkeer met Vlamin gen. Ik heb reden om aan te nemen, dat men in dit opzicht op den goeden weg is en dat ook het met België te sluiten economische verdrag officieel in twee falen zai worden gesloten. Voorts heeft onze regeering zich na tuurlijk te onthouden van elke mede werking aan de politieke „Hetze" tegen de activisten. Behalve dat deze lieden (hoe rnen ook over hun houding jegens de Belgische regeering tijdens den opr- log belieft te denken) tegenover het annexionisme zich onze allerbeste vrienden hebben getoond, hebben ze trouwens, ais politieke uitgewekenen, aanspraak op de veiligheid van ons asyl. Natuurlijk zoo lang ze geen dnad- werkelijken aanslag op België beramen, van ons land uit. Die activisten die naar ons land zijn uitgeweken, behooren, wone omstandigheden dat dadelijk be antwoord hebben met Nira een lynx of tijger te noemen, of welk ander dier haar juist te binnen schoot. Nu echter had zij slechts één gedachte hoe zij moest mededeelen, wat zij had mede té deelen, zonder te veel of te weinig te zeggen, en er steeds aan denkend, dat van de twintig minuten reeds twaalf om warén. „Lieveling", zeide zij, „ik kon niet slapen en was onrustig,, daarom ben ik in den vroegen morgen een wandeling gaan doen. Doch ik zou al lang geleden terug zijn geweest, maar - - er is ons een klein ongeluk overkomen." „Ons herhaalde Nira. „George en mij", antwoordde Daura bedaard. „Ik ontmoette hem. En toen kwam er een groote auto voorbij. Hij week opzij en viel. O, schrik toch zoo niet, lieve Er is geen gevaar, an ders zou ik je het zoo niet gezegd heb ben. Maar hij was een paar minuten verdoofd, en toen Conal voorbij kwam, liet ik hem Alastair halen. Zij hebben George in huis geholpen en ik wou je het niet komen vertellen, tot ik het oor deel en een heel bevredigend had vernomen van onzen besten dokter John. Conal heeft hem terstond ge haald, en hij zegt, dat George wel weer spoedig beter zal zijn. Hij heeft niets gebroken en geen letsel bekomen, al leen een schok gekregen. Maar hij moet eenige dagen rustig worden ge houden. Het ergste is, dat de bruiloft moet worden uitgesteld." „O de bruiloftAlsof dat er op aankwam riep Nira. „Niets komt er evenals gedurende eeuwen andere poli tieke bannelingen, voor wraakzuchtige rechters zich hier veilig te kunnen we ten. Dat is dan ook het geval en zelfs het doorzichtige kunstje waarmee het „misdrijf" van een de Vreese uit de politieke sfeer in die van de gewone criminaliteit is gegoocheld, zal wel niet baten. Want niet het minst jegens deze politieke uitgewekenen heeft Holland zijn asylreeht hoog te houden. Gelijk het door de eeuwen heen. je gens allen deed. De ex-keizer. In antwoord op gisteren in het En- gelsche Lagerhuis gestelde vragen in zake den gewezen Duifschen keizer, heeft Bonar Law gezegd, dat de Neder- landsche regeering permanente ver blijfplaatsen aangewezen had aan den ex-kcizer en den. ex-kroonprins van Duitschland. Een lid vroeg of de openbare mee ning in de geallieerde en onzijdige lan den niet van oordeel was, dat het ver blijf van deze beide personen zoo dicht bij de Duitsche grens de oorzaak was geweest van den jongsten staatsgreep in Duitschland. Bonar Law antwoordde Wij betreu ren zeer de beslissing van de Neder- landsche regeering, waarbij een ver blijfplaats aan den ex-keizer en den ex-kroonprins toegestaan wordt in de provincies, waar dit geschied is. Op verdere vragen antwoordde Bo nar Law, dat de geallieerden het denk beeld aan de hand gedaan hadden om de beide personen naar de Nedevland- sche koloniën over te brengen en er zooveel mogelijk op aangedrongen hadden. De verkoop van het wachtschip „Jan van Galen." De heer H. Ter Hall heeft de volgen de vraag ingediend aan den minister van marine a.i. is het juist, dat den 28sten Januari 1920 vanwege 's-Rijks-Marinewerf te Hellevoetsluis het afgevoerde wacht schip Jan van Galen verkocht is voor slechts ƒ27.000, terwijl de waarde daarvan circa ƒ60.000 zou hebben be dragen Zoo Ja, .is de minister dan niet van oordeel, daf die verkoop niet in 's lands financieel belang is, én zou hij een on derzoek willen doen instellen of de ra ming van de waarde van dit afgevoer de schip met de noodige nauwgezet heid is geschied De oorlogswinstbelasting en de gemeenten. Minister De Vries heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, dat binnenkort een wetsvoorstel is te wachten om 60 millioen gulden uit de OorlogswinSt- belasfing te verdoelen onder de ge meenten. De spoorwegtarieven. Het „Rott. Ns.blad" bracht schrik met het bericht, dat een nieuwe ver hooging der spoorwegtarieven is te wachten van niet minder dan 40 Naar het „Hbld." verneemt, is dit bericht uit de lucht gegrepen. Er is van verhooging der reizigerstarieven geen sprake. Nationale Bond tegen Revolutie. Dc voorzitter van het voorloopig co mité van den Nationalen Bond tegen Revolutie, dé heer Zegers de Beijl, heeft op aan dan George. Daura, zweer je mij. dat hij niet ernstig gekwetst is „Dat zweer ik je, lieveling!" verze kerde Daura haar. Loop naar zijn ka mer en kijk zelf.. Daar is niemand be halve dokter John. Maar denk er aan je ntoogt niet praten. Laaf hem je alleen maar zien. Dat zal hem ai heel veel goed doen." Bijna voor zij had uitgesproken, was Js'ira al weg, zonder zich den tijd te gunnen haar loshangend haar óp te steken. Dat was juist, wat Daura had gc- wenscht. Zij wilde, dat Nira gauw zou gaan, en toch voelde zij nu een steek van jaloezie. Nira had haar vergeten Zij dacht alleen aan George ,,!k ben niets", dacht Daura bitter. „Ik ben er alleen om hen te helpen Toen keek zij op haar horloge. Zij had nog juist vier minuten, om haar afspraak met Troy te houden. Een van die minuten besteedde zij, om het groene marokijnen kistje in haar eigen kamer op te bergen. Troy stond haar in de groote vesti bule voor een der vensters te wachten. Zij gelooide, dat hij daar steeds had gestaan. Toen zij naar hem toekwam, stak hij het horloge in den zak van zijn vest. „ik ben op tijd terug gekomen", zeide zij.. ,,U is nog anderhalve minuut te vroeg", antwoordde hij. „ik heb George gezien en den dok ter en ik heb het mijne zuster mede gedeeld", ging Daura voort. „Zij is naar George gegaan. Zij lieo van mij in antwoord op het door de constitu- eerende vergadering van den Bond aan H. Al. de Koningin gezonder telegram van hulde en trouw, namens H. M. een telegram van antwoord ontvangen, waarin H. M.'s oprechte dank wordt gebracht voor de in het telegram neer gelegde gevoelens en wenschen. Uitvoering speelkaartenwet. Staatsblad no. 172 bevat het besluit van den 8sten April 1920, houdende bepalingen ter uitvoering van de artike len I, 3 en 5 der Speelkaartenwet (Stbld. 1919, no. 513). Hieraan ontleenen wij De hoeveelheid, bij welke speelkaar ten, overeenkomstig het laatste lid van artikel I der bovenaangehaalde wet. zonder betaling van belasting voor handel kunnen worden uitgevoerd, wordt bepaald op ten minste 144 spel len. Bij de aanbieding der speelkaarten moeten de speelkaarten vergezeld zijn van het bewijs dat de belasting is vol daan. of' dat daarvoor overeenkomstig artikel 15 der wet debiteering op een rekening heeft plaats gehad de spel len kaarten met niet meer dan 32 kaar ten moeten voorts afgezonderd worden aangeboden van de overige. De rang schikking der kaarten moet zoolang zijn, dat de te stempelen kaart met de beeldzijde bovenop ligt. ln den omslag moet een ronde opening voorkomen met een middellijn van ten minste 25 m.A4„ welke het midden van de te be stempelen kaart vrijlaat. De stempelaf druk wordt zoodanig gesteld, dat hij geheel op de te stempelen kaart valt. Bij aanbieding ter stempeling van speelkaarten in strijd met het voor gaande, wordt dc stempeling gewei gerd die geschiedt evenzeer indien de verpakking niet voldoet aan het voor schrift van artikel 4, laatste iid, of van artikel 10, eerste lid, der wet. Drankwetactie. Gect. Staten van Drenthe zonden aan de gemeentebesturen in die provincie een circulaire van den volgenden in houd Dc Drentsche propaganda-commissie \nn de Nederlandsche Yereeniging tot ischaffing van alcoholhoudende dran ken deelt ons mede, dat hetzij door het plaatselijk drankweer-eomité. door de afdeeling der Nederlandsche Vereeni- ging voornoemd of wel door die Com missie zelve, tof de gemeentebesturen een adres is gericht, houdende verzoek om aan Hare Majesteit de Koningin voor te stellen te willen bepalen, dat door Burg. en Weth. geene vergunnin gen tot verkoop van sterken drank in liet klein meer verleend mogen worden, of wel het maximum der vergunningen te verlagen. De commissie verzocht ons de ge meentebesturen in ernstige overweging te geven op die adressen gunstig te beschikken. Welke maatregelen voor eike ge meente in het bijzonder als het meest doeltreffend zijn te beschouwen om het drankmisbruik tegen te gaan, laten wij gaarne aan he'f betrokken gemeentebe stuur ter beoordeeling. Ons college is van oerdeel, dat elke maatregel, die werkelijk tot beperking van het drank misbruik leidt en niet tot gevolg heeft, dat de clandestiene verkoop toeneemt, toejuiching verdient en wij zuilen het daarom op lioogen prijs stellen indjen aan het tot U gericht verzoek de voile aandacht wordt gewijd. weg nog midden in het verhaal. Dat had ik wel gedacht. De dokter zegt, dat George een ergen schok heeft gehad. En hij is letlijk op zijn hoofd terecht gekomen. Dat zag ik. Dat moet hem verdoofd hebben. Nu is hij in een vreemden toestand. Dat zijn de eigen woorden van den dokter. Hij moet heel rustig worden gehouden anders kan niemand voor de gevolgen instaan. En nu zijn wij aan uw genade overge leverd." De man zag haar somber aan van onder zijne dichte wenkbrauwen en fronste het voorhoofd. „U spreekt, alsof ik hier gekomen ben. om een wit mar meren godenbeeld van zijn voetstuk te werpen", spotte hij. „Zoo ongeveer d<^<t mijn zuster over haar verloofde", antwoordde Dau ra. „Ziet u, ze hebben elkaar een jaar geleden leeren kennen en werden toen gescheiden. Zij hebben zooveel verdriet gehad Nira behoort niet tot die licht zinnige meisjes, die gemakkelijk over zoo iets heenkomen. Zij is meer, zooals de vrouwen jaren geleden moeten zijn geweest, toen haar leven geheel aan liefde was gewijd. Zij heeft een held gemaakt van Géorge. Zij geleek een bloem, die verdorst, van den tijd af, dat hij haar verliet, tot den tijd, dat zij wist, dat haar liefdesgeschiedenis een geluk kig einde zou nemen. Toen is zij weer geheel opgebloeid, en zelfs nog schoo ner dan te voren. Dat is het, waarom ik zeg, dat wij aan uw genade zijn overgeleverd." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1