De Huwelijksdag DONDERDAG IS APRIL, KAMEROVERZICHT. ""binnenland FEUILLETON S920 SSINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJS Yan i4 regels: ƒ1.voor iedere j revel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1- 5 regels 50 cent iedere regel "meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PRiJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco door het geheelè rijk ƒ2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. FONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dragen: Vorige opgave 17112.43 N.'.N.,. alhier 10. S„ Haarlem5. Mej. J. C. H.. Den Haag 10. Door tnsschenkomst van A. König van B., alhier 1. L. K„ 3ergen-op-Zoom 0.50 Door tnsschenkomst van Firma Delvoye Firma S. 1. S.. Amsterdam 10. Totaal 17148.93 TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. De eerste dag werd geheel in beslag genomen door sprekers van links op den tweeden dag kwamen sprekers van rechts aan de beurt. Zoowel de heeren A. P. Staalman als van de Laar be streden het openbaar onderwijs, dat huns inziens uit den booze was. De tweede spreker kan zich feitelijk niet vereenigen met het grondwetsartikel, dat- alle scholen toelaat, ook neutrale naast de openbare, hetgeen hij niet juist achtte. Het ging naar zijn mee ning niet aan, dat de Staat maar iedere school het benoodigde geld gaf. Echter viel op het oogenblik daartegen niet te reageeren. Voorzoover de heer de Savornin Lohman verstaanbaar was, hoorden wij hem betoogen, dat niet de gedachte dat twee concurreerende groepen werkzaam zijn aan het onder wijs de wettelijke regeling moet beheer- schen, maar wel de gedachte, dat er samenwerking moet zijn tot heil van het onderwijs. Hij verdedigde daarbij het hehouö van de standen-scholen en be streed Je opvatting van den heer Os- sendorp, die één aigemeene kostelooze school wilde, waarvan de Staat alle kosten zou dragen. Evenzoo bestreed hij de opvatting van den heer van de Laar, die de openbare school christelijk wil maken. Dat was onmogelijk en het ging niet aan de vrijheid te knotten, die men zelf opeiseht. De pacificatie zal, volgens den heer van Ravesteijn, blijken een fata mor gana te zijn. Naarmate de partij van dezen afgevaardigde toeneemt zal het oude socialistische onderwijs-ideaal herleven en daarmede zal de school strijd onmiddellijk weer verrijzen. Dat ideaal 'is door de ^sociaal-democraten verloochend en deze partij moet nu dit ontwerp wel accepteeren. Dat ideaal is de vrijheid van het kind, dat niet meer aan de ouders behoort, maar aan zich- zéW en aan de gemeenschap. De ouders hebben dus niet het recht voor hun kin deren een soort onderwijs te kiezen, dat overeenkomt met hun eigen opvattingen en hun eigen beginselen en hun eigen geweten. Daarin zag de heer van Rave- (Naar het Engelsch) Door AL HELLEMA. in Het meisje ging naSr de tafel en vond het kistje, dat er uitzag als een juweel kistje. Zij overhandigde het aan Con way, die hef gretig aannam. „Dank je", fluisterde hij. „Dit is alles, wat ik noo dig heb. Ga nu, als een goed meisje w breng mijne groeten aan Nira mijne hartelijke groeten." Daura keerde zich om, alsof ze wilde "eengaan, en draaide toen plotseling °n. Hij had het kistje geopend en trof er een fluweelen laatje uit. vol das spelden. Zij zag, hoe zijn hand beefde, de hand, welke er zoo gretig naar had gegrepen. „George Wat is er in dat kistje "eP 2'j- „Wat wil je doen Je wilt je ze'f het leven benemen 1" Bliksi HOOFDSTUK V. Wier semsnel greep Daura het juweel- „Je hebt iets onder het laatje zpl- en"' hijgde ze. „Daar ben ik fr van. Dat weet ik. Het is vergif Rli. e hebt het hiervoor bewaard JJ'SSen, of i!< roep den dokter en spuw hem. je behoeft niet ie ster ven George. Ik Zal je redden redden 1" herhaalde hij bitter. steijn een geestesdwang, dien de so ciaal-democraten nu Ook willen. Deze onderwijswet bracht zoo goed als geen verbetering cn stellig geen hervorming, gelijk hij die zou wenschen, omdat de wet niet van karakter veranderd is. Hij kan zijn stem dus niet aan dit ontwerp geven. Tot slot van dezen dag, die weinig nieuws gaf, maar wel veel herhaling, gaf de heer Bulten, van huis-uit zelf onderwijsman, eenige beschouwingen ten beste, die geheel in de lijn van het ontwern gingen. Hij bracht den minis ter hulde voor de wijze waarop hij zoo- we! de politieke als de paedagogisehe kwestie had opgelost. In dit ontwerp lag nu z.i. de basis voor een aigemeene verheffing van het lager onderwijs. Het was onbillijk, meende hij, een karakter- wijzigng van het onderwijs te vragen in dit ontwerp. Een dergelijke wijziging kan niet bij wettelijke bepaling verkre gen worden. Nederland en België. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint d.d. 14 dezer Sommige Belgische bladen conclu- deeren uit de verklaring, gisteren door den minister-president aan den natio- nalistischen volksvertegenwoordiger Brugman gedaan, als zou het Neder- landsch-Beigisch verdrag niet op 15 April geteekend worden, dat het ver drag niet zal geteekend worden en dat er ook bezwaren gevezen zijn. Deze opvatting is onjuist, zoo ver klaarde ons vandaag een der ministers. Het heeft nimmer in de bedoeling gele gen het verdrag op 15 April te teeke nen. Er heeft zich niets onverwachts voorgedaan en het standpunt van de Belgische regeering is nog steeds on gewijzigd. Het verdrag zal binnen drie weken geteekend worden, nadat de geallieerden hun meening over het ont werp hebben uitgesproken. H. Colijn en de politiek. Het Haagsche 'Correspondentiebureau meldt Naar aanleiding van het bericht van de ..Rotterdammer", dat de heer H. Co- lijn het voornemen heeft zich binnen een jaar los te maken van de Bataaf- sche Petrnlcum-Maatsclïappij en hij zich dan eventueel als voorzitter der Anti-Rev. partij geheel aan de politiek zal gaan wijden, is op ons verzoek om inlichtingen uit naam van den heer Colijn medegedeeld, dat dit bericht on juist is. De bewaking der grenzen. In verband rnet den twijfel welke hier en daar is geuit of de grensbewa king wel voldoende zal zijn, wanneer op i Mei a.s. het grenstoezicht van het departement van oorlog over zal gaan naar het departement van justitie en daarmee verandering in het stelsel ge bracht, heeft het Haagsche Correspon- deniiebrtreau ter bevoegder plaatse in lichtingen gevraagd, welke hierop neer komen Gedurende den tijd, dat het leger ge mobiliseerd was, is het grenstoezicht door het leger verricht, waarbij dit steunde op de bevoegdheid van de Oorlpgsw.et (Wet van den 23sten Mei 1899, houdende bepalingen ter uitvoe ring van art. 187 der Grondwet). De met de uitoefening van het mili tair gezag belaste bevelhebbers hadden „Je weet niet, waarover je spreekt 11: ben niet te redden, ik kan je niet zeg gen waarom niet. Nira moet gered wor den en nog iemand. Er is iets in het Ristje, dat een eind tfan mijn levert zal maken. Ter wille van Nira ik vraag geen genade voor mijzelf geef het mij terug „Dat doe ik niet Ik zeg, dat ik je wil redden Maar wees openhartig spreek vrij uit. Die man in den auto is hier in huis gekomen. Ik heb met hem gesproken." „Wat heeft hij je verteld?" „Niets, behalve dat hij uit de couran ten had vernomen, waar je waart en wat je deed. Hij zeide, dat hij duizenden mijlen had afgelegd om je te spreken waarschijnlijk om je te straffen voor iets, hij zeide niet wat. Hij weet, dat ik nu bij je ben. ik heb hem bericht be loofd, zoodra ik Nira je ongeluk heb meegedeeld. Hij heeft mij twintig minu ten toegestaan. Daarna moet ik terug wezen, of anders belt hij en zegt den knecht, hem naar je kamer te brengen. Wij hebben ongeveer acht minuten om af te spreken, water gedaan moet wor den, eer ik naar Nira moet gaan." „Er kan maar één ding gedaan wor den. Als je Annira lierhebt, geef mij dan het kistje. Je zeide, dat je alles ter we reld voor haar wou doen. Nu heb je gelegenheid 'dat te toonen." „Dat weet ik. Nu moet ik hef bewij zen. Maar niet op jou manier. Die zou haar dooden. O, ik weet wet, wat je wilt zeggen Beter nu zoo fe sterven, ■daarvoor gemobiliseerd personeel telt" beschikking. Verschillende redenen maakten het noodig dit stelsel te verlaten. Eerstens behoort het grenstoezidit (uitvoering van de Vreemdelingenwet geving) mjjïr eigenaardig tot de taak van justitie, waartoe de noodige be voegdheden aan de jastitioneele auto riteiten zijn verleend bij de Wet van 10 Januari 1920. Ten tweede zou het op ■den duur 'bezwaren opleveren om het personeel aan de grens op peil te hou den. daar de gemobiliseerden, die hier bij tegen geldelijke vergoeding vrijwil lig bleven doordienen, gaandeweg ko men te ontbreken en op dezer, voet geen voldoende nieuwe geschikte krachten zich aanmelden. Aldus zal met 1 Me: a.s. onder het departement van justitie de inspecteur der Kon. marechaussee het grenstoe zicht overnemen van de legerautoritei- ten. Hem staan daarvoor ter beschik king le. de grenscommiezen, die nevens het toezicht op smokkelaars nu ook toezicht zullen uitoefenen of de binnen komenden voorzien zijn van de ver- eischte vergunningen hiertoe 2e. politiètfoepen (die o.a. van mi trailleurs worden voorzien) 3e. De Kon. marechaussee, welke aan de grens gelegerd is, en 4e, de aldaar aanwezige rijksveld- wacht en gemeente-polifiën. Daar al dit personeel bijzondere ge schiktheid bezit voor het zoo moeilijke toezicht op het grensverkeer en de leiding in handen komt van hiervoor bij uitstek bevoegde personen, zal het toezicht in plaats van minder te wor den in waarde winnen en er is niet de minste aanleiding tot ongerustheid. Indien gevaar ontstaat voor invallen van meer of ntin geregelde troepen of benden van zoodanige sterkte, dat het bovengenoemde personeel hieraan geen weerstand kan bieden, dan zal uiter aard verdere steun niet 'ontbeerd kun nen worden. Hiervoor staan alsdan al dadelijk ten dienste de'grensgarnizoeoen, de vrij willige landstorm, waarvan een deel. zooals bekend is, onlangs .aan de Oost grens reeds voor een dergelijk doel werd opgeroepen, alsmede cje burger wachten. welke zich in hef bijzonder georganiseerd hebben te-- afweer van bedreigingen, welke in de eerste plaats vaor hen zelve gevaar op "veren. Deze burgerwachten werken in nauw ver hand met elkaar en met de betrokken militaire autoriteiten en zijn steeds tot afweer gereed. In geval de gevaren nog ernstiger worden, zullen verdere troepen moeten worden aangetrokken en zoo noodig lichtingen moeten wor den opgeroepen, zooais in het bijzonder voorbereid was voor de ile divisie van het veldleger, toen kort nabij onze grens een burgeroorlog woedde, welke voor ons gevaar kon opleveren. Nat. Bond tegen revolutie. In de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage werd gisterenmiddag een vrij drukbezochte bijeenkomst ge houden, belegd door het voorloopig comité tot stichting van een (v'ationalen Bond tegen Revolutie, waar tot de constitueering van den bond is over gegaan. Defensie-rapport. Naar „de Tijd" verneemt, heeft de defensie-commissie van den Algemee- nen Bond van R. Kath. kiesverenigin gen haar rapport definitief vastgesteld, en kan de verschijning er van binnen 14 dagen worden tegemoet gezien. clan dat er nog iets ergers gebeurt." „Ja. iets ergers, dan jij kunt gissen. Denk niet al te min over mij, maar als je aan dien man kon zeggen, dat ik dood was en hem hier brengen, om te zien, dat het hvaar was, en ik buiten zijn bereik was, dan zou hij misschien voldaan zijn, dat geloof ik wel. Ik ge loof, dat,hij dan weg zou gaan en jullie allemaal met rust laten." „Rust Ik zeg je, dat Nira zou ster ven Je weet niet, wat een jaar zij heeft doorgemaakt. Je weet niet, hoe zij nog nauwelijks aan haar geluk kon geloo- ven. Wacht, George, om harentwil. En dan, als er geen middel is, dan zal ik je liet kistje geven. Jij ook hebt van morgen gezegd, dat je alles voor Nira wilde doen." „Dat heb ik al bewezen. En nu boet ik er voor." „Ik begrijp je Wat het ook was, je deed het om Annira tot je vrouw te krijgen „O, ik verontschuldig mij niet. En ik kan niets uitleggen." „Dat behoeft ook niet. indien je mocht blijven leven, en die man je spaarde, kan de wet je dan straffen op een wijze, die schande en ellende over Nira zou brengen „Neen. de wet kan mij niet bereiken maar „Dan zal ik dien man overhalen, om jc te sparen. Ik zal mij tusschen jou en hem plaatsen." „Geen menschelijk wezen behalve ik zelf zon mij nu tegen hem kunnen be Dc kiesverëenigingen zullen derhalve ruimschoots den tijd hebben, het rap port in bespreking te brengen, opdat de afgevaardigden weten, welke hou ding zij hebben aan te nemen bij de behandeling van het rapport ter Aige meene Bondsvergadering van 29 Afei a. s. Dr. A. Kuyper. De hoofdredacteur van het „Vader land" heeft tot haar groot leedwezen vernomen zoo lezen we in een ar tikel naar aanleiding van de Deputaten- vërgadering dat ur. Kuyper's ge zondheidstoestand zoodanig geschokt is, dat hij zich aan alle werkzaamheid heeft moeten onttrekken, en het de vraag is, of daarin nog verandering zal komen. Nieuwe verhooging der spoorweg tarieven. Naar het „Rott. -Nieuwsblad" ver neemt, is binnenkort een nieuwe ver- hooging der spoorwegtarieven te ver wachten. Zij wachten nog slechts op de ministerieele goedkeuring. Ditmaal met niet minder dan 40 Een 200 kilometerkaart kost dan le klasse 35, 2e klasse f 26 en 3e klasse 17.50. Buurtverkeer, tienrittenboekjes, kilo meterboekjes enz. zijn sinds lang alge- schaft. In het algemeen wordt het reizen driemaal zoo duur ais in 1916, tegen over buurtverkeer "zelfs viermaal zoo duur. Op deze wijze wordt het reizen in ons land zeer bezwaarlijk. Begrafenis mr. D. Ellis van Raalte. Het stoffelijk overschot van mr. D. Ellis van Raalte is gisterenmiddag on der veel belangstelling op de Aigemee ne Begraafplaats te Crooswijk- ter aar de besteld. Verschillende leden van de rechterlijke macht en van de balie, di recteuren en commissarissen van eenige groote handels- en scheepvaart-onder- nemingen en financieele instellingen waren op de begraafplaats aanwezig. Naclat de baar, bedekt met een aantal kransen, de kapel was binnengedragen, werd achtereenvolgens het woord ge voerd door de heeren mr. Th. A. Fruin, mr. j. J. van Walsum, W. Westerman, mr. H. j. Knottenbelt en P. C. Jonge- v.eer. Daarna werd de "Gaar grafwaarts gedragen. Aan de groeve dankte de vadef van den overledene voor de be wezen belangstelling. Terugkeer van Weensche kinderen. Honderd twee en zestig wel door voede kleine Oostenrijkers, die in en om Den Haag waren ondergebracht, zijn Dinsdagmiddag om 1.06 uur van het S. S.-station, onder hoede van de begeleiders naar hun vaderland terug gegaan. Op het perron was het een drukte van belang. Behalve pleegouders en kennissen en het comité tot hulpver- leening aan Weensche kinderen wa ren er talrijke verzorgers met kleine huisgenooten, die nog een poosje in gastvrij Nederland blijven. Zonder eenig vertoon of plechtigheid had het vertrek plaats. De kleinen za gen er over het algemeen palent uit men kon zien, dat het hun hier te lande aan niets ontbroken had. De kleeren, de schoentjes, alles was even degelijk en netjes, e'n veien droegen groote pak ken met allerlei in Weenen zoo buiten gewoon welkoinen inhoud. Het was te merken, dat het afscheid veiligen, en mijne handen zijn gebon den. Er is geen hoop, Daura." „Ik hoop toch nog. Ik denk, dat hij wel zal wachten met te doen, waarvoor hij hier is gekomen, wat het ook zij, tot je sterk genoeg bent, om hem te w oord te staan. Ik geloof, dat hij overeen komst heeft Viet een tijger, die ook zijn prooi niet aanvalt, als die slaapt. Dat zal mij' tijd geven, om mijn plan uit te werken want ik heb reeds een plan gemaakt. Ik moet hebben ik weet niet hoe lang, een week, misschien twee, misschien meer hetgeen wi] zeg gen, dat je niet te gauw beter moogt worden. Nu moeten wij terstond den dokter gedeeltelijk in ons vertrouwen nemen. Je zult begrijpen, waarom. Ver trouw op mij Zij gaf hem geen tijd tot antwoor den, maar opende de deur van het kleedkamertje en noodigde dokter Mac Donald uit, weer in de kamer te komen. „U hebt geiijk", zeide zij haastig. „George is béter. Het schijnt, dat de auto hem niet heeft geraakt. Maar hij heeft een ergen schok gekregen. Wij kunnen u niet zeggen, noch iemand an ders, wat het precies is. Maar er kan iets^reeselijks gebeuren, dat zijn leven cn dat van mijn zuster zal bederven. U alleen kunt dat beletten." „Wat bedoelt u vroeg A1ac Donald cn zijn vroolijk, openhartig gezicht betrok. „Ik bedoel, als u vertelt, dat George beter is, als u maar laat denken, dat hij beter is, dan kan niets ons redden menigmaal moeilijk was, óók voor de tijdelijke ouders, die hun huisgenootjes dikwijls nog wel eenigen tijd hadden willen behouden. Maar het verlangen naar het tehuis was toch te sterk zelfs de vrees voor de ellendige toestanden in het vader land kon sommige kinderen niet in het vette Holland houden De „inscheping" ging zeer geregeld cn vlot, en voordat de trein goed en wel vol en gesloten was, zette hij zich in beweging. Stads- en Provinrifcnïeuw s VUSSINGEN, 15 APRIL. Dienstregeling reizigerstreinen. In verband met de vervroegde aan komst te Vlissingen der booten van de Maatschappij „Zeeland", zijn voor doorvoer der reizigers van die booten onderstaande facultatieve treinen inge legd. Fa. trein 14 (dagelijks behalve Maandags en Donderdags) Vlissingen vertr. 11.20 voorin., Roosendaal 12.29 -12.40, Dordrecht 1.26, Rotterdam D.P. 1.58, Den Haag H.S.M. aanlf. 2.23 nam doorvoer van af dit station vindt plaats met trein 1010 (vertr. 2.53 nam.) des Zondags echter met trein 1014 (vertr. 4.02 nam,). De reizigers voor richting Breda worden van af Roosen daal vervoerd met fac. trein 14 (vertr. 12.35 nam.), Breda aank. 1.01 nam. en vinden hier aansluiting op trein 1115 (vertr. 1.11 nam.). Ingaande Donder dag (heden) zal dagelijks D.-trein no. 50 (le en 2e kl.) loopen. Emmerik vertr. 3.47 nam., Elten 3.575.00, Zevenaar 5.116.20, Arnhem 6.407.00, Utrecht 0.06, Amsterdam C. S. aank. 9.00 nam. Het conflict in de bouwvakken. Door de bouwvakarbeiders-vereeni- ging te Vlissingen, afdeeling van de Landelijke Federatie van bouwvakar beiders, werd heden het volgende schrijven aan de patroonsvereeniging „Bouwkring" alhier verzonden Zooals ons van officieele zijde is medegedeeld, is door uwe organisatie de poging door den heer Laernoes en den burgemeester aangewend om door arbitrage een einde aan het conflict in de bouwvakken te maken, van de hand gewezen, terwijl het door ons in begin sel was aanvaard. Wij kunnen nief anders doen als over deze houding onze afkeuring uitspreken. Ook is ons medegedeeld, dat U te kennen hebt gegeven aan genoemde heeren, dat wij met andere voorstellen moesten komen, dat deze dan door U in behandeling zullen worden genomen. Daar ons nu bekend is, dat uw hoofdbestuur op het standpunt staat, dat hier in de bouwvakken ook direct de achturige werkdag zal worden inge-- voerd en dit bij U op tegenstand stuit, waardoor de oplossing van het conflict wordt bemoeilijkt, zijn wij zoo vrij, rekening houdende met de feiten, met het volgende voorstel bij U te komen. Wij zijn bereid onmiddellijk den arbeid te hervatten met directe invoe ring van den achturendag en een uur loon van 75 cent per uur voor timmer lieden, metselaars en stukadoors en 72 cent voor opperlieden en grondwer kers. Wij doen dit voorste! om U uit de moeilijkheden te helpen met uw hoofd bestuur en de achturendag toch onver mijdelijk komen moet. ook met het eventueel invoeren van het landelijk contract. Wat het loon betreft, willen wij U van een vreeselijke ramp. Maar zou tt hem voor een week of zoo niet onder den invloed kunnen houden van ver- doovende middelen, die hem geen kwaad zouden doen, maar hem in een half bewusteloozen toestand zouden houden „Ja we) maar ik zal zeker zulke proeven niet nemen, Lady Daura, in volkomen onwetendheid „Ik dacht, dat u van Nira en mij hield riep het meisje, half snikkend. ,,U hebt ons in de wereld gebracht. U is zulk' een goed oud vriend voor ons geweest, ons geheele leven lang Wel, toen we nog klein waren, leerde de min ons, eiken avond voor u te bidden, en die gewoonte volgen wij nog 1 En u weigert, zulk een kleinigheid te doen, welke Nira's geluk zou redden haar leven zelfs misschien." „U noemt het een kleinigheid, dat ik „Betrekkelijk een kleinigheid. O, ik smeek u, dokter John, ik smeek u 1 Over een minuut zal het telaat zijn. Ik kan u niet uitleggen, waarom, maar hef is zoo dan zal het tc laat zijn ons te redden, zelfs als u van meening was veranderd." Zij had hare armen om zijn hals ge slagen en schreide aan zijn borst. Dat was te veel. Op dat oogenblik zou hij een meineed in een moordzaak hebben a(j;elegd om harentwil. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1