karfTtten! De Huwelijksdag Fa. WOENSDAG 14 APRIL,. 'binnenland' Mo- S® 'lEMEE NTE B E STU R KAMEROVERZICHT. FEUILLETON VLISSINOSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS yan 4 regels: 1.voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent ner regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen -van 1—5 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PRTJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.3Ö. Week-abon- nementen 55 cent Afeondertëjke nummers 4 cent. STRAATBELASTING. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde Kohier no. 1 van de Straatbelastrng voor het jaar 1920. 'Burg. en "Weth. vai| Vlissingen maken bekend, dat bet 'Kohier no. 1 van de Straat- belasting voor het jaar 19.20, na door Ge deputeerde Staten van Zeeland bij hun'be sluit van 9 April 1920, r<o. 84, te zijn goed gekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van '5 maanden ter Secretarie de zer gemeente voor een ieder ter lezing is nedergeleg-d. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 13 April 1920. Bsnrrg. e«i Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Verdaging der beslissing op eer.: verzoek om vergunning. Burg. en Weth. der gerrreenteVlissingen, gelet op het -verzoete, onder dagteékening van 20 Februari 1920 ingediend door de N.V. 'ljscofabriek „Walcheria" te Amster dam, waarbij vergunning wordt "gevraagd tot de oprichting van eene 'IJscbfabrièk, waarin zullen worden geplaatst 'één elec- tro-motör van '20 'P.K. één van '3 PK. en één van 1 P.K. Overwegende, dat de 'beslissing op dit verzoéle niet kan worden genomen, bin nen 'den termijn, bepaald in art. '8, eerste lid, der Hinderwet, op -grond dat door het hoofd van het löe 'District der Arbeids inspectie te Dordrecht, <nog niet kan wor den afgegeven de mededeéHng overeen- :j komstig artikel 7bis der 'Hinde: wet Gélet op art. '8, tweede lid, 'der 'Hinder- wet, besluiten de beslissing op vooiméld verzoek te verdagen. 'Vlissingen, 14 April 1920. Bairg. en Weth. voornoemd, TAN -WOELDEREN. 'De Secretaris. F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Twee weken rust eis thans ving de Kamer weer haar werkzaamheden aan. De Lager Onderwijswet teat, thans aan de ortle. De .algemeene beschouwingen ■werden geopend door den heer Ossen- dorp, die den minister prees voor "het vele goede, .ftat hij in deae *t heeft gebracht. Natuurlijk had de minister niet genoeg gedaan. Veel verder wenschfc deze ie gaan, gelijk trouwens uit zijn amendementen reeds valt op te maken. !n de eerste plaats wenschte hij kos te loos-ma'kuag van het gansche onder wijs, waarvan dan de kosten door den Slaat gedragen moeten worden, gelijk deze ook üe kosten van rechtspraak, politie en ieger draagt. Eén kosteiooze school voor -de gansche ieugd was zijn ideaal'. De standen-scholen waren uit den nooze iij droegen er nok de schuld van dat de gemeenschapszorg (Naar het Engelsch) Door M. HELLEMA. voor het schoolgaande kind te gering I is gebleven. De standen-schooi had geen behoefte aan schoolkleeding,-voe ding, -baden, -artsen en het 'gevolg daarvan was dat deze ook voor de ar,tnen-schoöl niet werden ingesteld. Uitbreiding van den leerplicht tot den achtjarigen leertijd en verplicht stellen van liet vèrvolg-onderwijs acht te hij voorts noodzakelijk om het on derwijs tot zijn recht te doen komen. Hei vraagstuk van de salarieering der onderwijzers nam het grootste deel i van de rede in. De heer Ossendorp j keurde het af dat de minister dg gele genheid openliet dat particuliere schoolbesturen to'eslagen geven op de ondcrw ijzerssalarissen. Daardoor wordt de 'onafhankelijkheid van den onderwijzer aangetast. De fi- nancïeele toestand van de onderwijzers schetste 'Hij als zeer slecht en hij drong er op aan. dat hun salarissen niet min der dan 22004500 gld. zullen bedra gen, gelijk de onderwijzers-organisa ties zelf hebben gevraagd. Daarbij" drong hij aan op opneming van de onderwijzers in bijlage A van" het Be zoldigingsbesluit. in dien geest diende hij een motie in, die gesteund werd door "alle partijen van links (behalve de communisten) waarbij ook gevraagd werd dat de Regecring met de lande lijke ondeTwijzers-orgariisaties overleg zal plegen. Htft deed den heer Otto, den twee den spreker, leed dat de Minister zich niet duidelijker lieefl uitgelaten over de kwestie van de gelegenheid om openbaar onderwijs te genieten. De Minister is er angstvallig op uit ge weest om beide soorten onderwijs ge lijk te stellen. Feitelijk 'hébben beide ■partijen 'het feit verloren. T>e openbare school is 'haar bevoorrechte positie kwijt en het ideaal van de rechterzijde voor 'i algemeene volledig vrije school is ook verloren. De heer Otto voorziet, dat deze wét een overgangsperiode zal zijn en dat daarna de algemeene open bare seïhoól weer regel zal zijn. Een verwijt, o.a. tot den heer Ossendorp gericht, clat deze door zijn optreden veel kwaad heeft gedaan aan de open bare school, hadlcle hem een repriman de van flen'heer Ketelaar'öp den hals. die daarin een betwisting'van de vrij heid van den onderwijzer zag om bui ten de sdhoj)l zijn meening *te verkondi gen. Deze afgevaardigde 'diende een .motie in waarbij de achtjarige leer plicht wvtö - gevraagd. Hij achtte dezen •een ëisch, waaraan niet te ontkomen is, hetgeen bij de Arbeidswet reeds is aan getoond. 'Overigens behandelde 'hij meer speciaal de salarieering., die z.'i. in het gedrang dreigt te komen. Eerst heette het tiatéjeze salarissen niet'bin ten de wet'konden'blijven en zelfs in dt Memorie wan Antwoord was dat nog zoo. Daarna is tie Minister zeer veran derd, en nu'kan "het wei. Hij kan-slechts hopen dat hot ten voordeele -van de onder wijzers zou zi jn. Tve Minister heeft thans vele 'krachten noodig voor het zevem'e leerjaar zei wonden ingevoerd. De eerste (lag w;as kalm. Het aantal aanwevigen was gering, hetgeen de heer fi.etelaai ais ven typisch gevolg van de \pacificatie -nanmertite. Eesi nieuw Oranjeboek. Naas' ,,de Tel." verneemt, zal binnen kort «en nieuw Orahjeboek verschij nen. Het zai de verschillende diploma tieke bescheiden bevatten, betrekking hebbende op den laatsten tijd van den grooten wereldooriog, o.m. omtrent de onderhandelingen over de levering van veevoeder door Amerika en over het zg. general agreement. De ex-keizerin. Naar tic „Deutsche Tageszeitung" verneemt, is de toestand van de ex- keizerin zóó verergerd, dat men met het ernstigste rekening moet houden. 10) „De verleiding om George weg te smokkelen Ziet u niet, dat tis.t mijn zuster niet zou helpen Ik denk meer aan haar dan aan George. Het zou een vreeselijk schandaal geven, ais de brui degom op den trouwdag verdween. D.at zou zij niet kunnen dragen. U behoeft "iet bang te zijn, dat ik za! trachten hem op die wijze te helpen, ik zou u wel naar zijn kamer brengen, zoodat P hent daar kon zien liggen maar nu 's,mijn neef kapitein Mac Rimmon daar hij hem en vermoedelijk de dokter. Ais George nog niet weer tot bewustzijn is ïekomen, zouden zij het vreemd vinden 11 te zien. Mocht dit wel het geval zijn, dan kon de schrik hem iets laten zeg- fien of doen, datvreeselijk zou zijn w'or onze familie. Laat de ontmoeting zijne1*" u heiden onder vier oogen rta'A3' ver'an8 ik juist. Maar ik-wensch aj het spoedig zal zijn. Hoor eens, als 'her wacht en er op vertrouw, dat u 'J Reen leeiijke poets bakt, wilt u dan •jen minuten terug zijn »yota mij twintig toe. Eerst moet ik j """"5 lv/wj-Lipi iiRici ir\ den dokter spréken, eer ik naar Annira ga. Mijn zusters kamer is een heel eind weg, en.als ik daar kom, moet ik tiaar eerst voorzichtig voorbereiden, ik kan er maar zoo niet in eens mee voor den dag komen. Laat ons nu kij ken op onze .horloges en zien, of ze gelijk zijn. En dan, ais ik langer dan twintig minuten uitblijf, geef ik u ver lof te bellen en yjen knecht te zeggen, dat Lady Baura wenscht, dat u ge bracht wordt naar meneer Conway's kamerdat u een vriend van hem is." „Niets ter wereld zou mij er ooit toe brengen, hem mijn vfsend te noemen. Ik heb ai heel wat leugens verteld in mijn leven maar als ik deze uitsprak, zou ik verdienen, dat mijn Jong werd af gesneden." „ik sprak zonder er 'bij te denken", verontschuldigde Daura zich. „Zeg wat wilt tegen den knecht, ais ti moet .bel len. Maar dat zal niet noodig zijn. Zij hieid Troy haar horloge voor, ,dat zij in een armband om den rechter pote droeg. Zijn horloge was voor. Zij zette het hare twee minuten vooruit. Toen liep zij tiaar Conway's kamer, zoo vlug zij kon, want iedere seconde was kostbaar. „Mac Donald is juist gekomen", deelde Alasfair Mac Rimmon haar bij de deur mede. .„Hij heeft Conway iets gegeven, en nu schijnt hij bij te komen. Hij heeft al een paar maai de oogen géopend en gezucht, snaar nog niet ge sproken." „Mag ik binnenkomen?" vroeg Dati- Coiijn weer in de politiële. Naar de „Rotterdammer" van welin gelichte zijde verneemt, heeft de heer H. Ccilijn het voornemen, zich binnen een jaar los te maken van de Batr.af- schc- Petrolenm-Maatschappii en zal hij zich dan eventueel als voorzitter der ariti-rev. partij geheel aan de politiek gaan wijden. Werkloosheidsverzekering. Door den minister van arbeid is aan ce'nigc gemeentebesturen meegedeeld, dat, Bij wijze van uitzondering, aan de niet meer rechthebbende werklooze le den van werkloozenkassen, die behoo- ren tot de zeevisschers, üe havenarbei ders, de klompenmakers, allen echter sléchts voor bepaalde gemeenten en de sigarenmakers (in welke bedrijven crisis-toestanden heerschen), alsnog krachtens «Ie werkloosheidverzekering- noodwet, uitkeering zou worden ver leend, echter niet langer dan tot IMei a.s.' en tot bedragen die lager zijn dan de .reglementaire uitkeeringen uit de kassen en die onderling afwijken naar gelang de werkloozen zijn gehuwd (of kostwinner), ongehuwd niet-inwonend, of ongehuwd inwonend. Uitdrukkelijk is echter de aandacht der gemeentebesturen er op gevestigd, dat in 't groote belang der werkloos heidsverzekering zelf, na dien datum, niet meer krachtens werkloosheidsver zekering aan zulke leden uitkeering zal kunen worden verleend, zoodat even tueel noridige steun na dien datum op andere wijze moet worden verstrekt voor de sigarenmakers, waaronder zeer groote werkloosheid heerscht. zou een korte verlenging na 1 Mei 1920 nog onder bepaalde voorwaarden kunnen worden overwogen. Voor houders van Russische fondsen. De „Association de Secours mutuel et de protection des intéréts suisses en Russic". opgericht in 1918 op initiatief van de Zwitserrcne regeering, heeft aan de verschillende commissies en veree- nigingen in Nederland en in de Scan dinavische rijken, die zich bezig houden met de verdediging van de belangen van houders van Russische fondsen, houders van vorderingen op Rusland en belanghebbenden bij den goederenhan del op dat land, een voorstel gedaan tot het houden van onderlinge bespre kingen omtrent het aannemen van een gemeenschappelijke houding te dezer zake en zoo mogelijk te komen tot ■overeenstemming nopens de verder ten ideze. te volgen gedragslijn. Deze uïtnoodiging werd op verzoek der Zwitsevsche regeering door de re- geeringen in de betrokken ianden on dersteund en had tot gevolg dat be- skiten werd tot het houden van een conferentie, welke bepaaldelijk een consultatief karakter zal dragen. Dene marken, Zweden en Noorwegen verte genwoordigd door commissies be staande elk uit 2 a technici. Na gepleegd overleg tusschen de mi nisters van buitenlandsche zaken, land bouw, nijverheid en handel en financiën en de betrokken Neder]andsclie oom- missies en vereenigingen zullen op de bedoelde conferentie- als Nederlandsche vertegenwoordigers van de belangen ra, zonder verder in te gaan op Alas- tair's goede tijding. „Zooals je wilt. Maar zou je niet liever wachten tot „Ik kan met wachten", hield het meisje vol. „ik moet iets bepaald kun nen zeggen, als ik Nira vertel, wat er gebeurd is. Alastair, wil jij, als een bes te jongen, nu maar weggaan en hem alles vertellen „Was het niet beter, dat ik ook wachtte op iets bepaalds verzette hij zich. „Voor vader komt het er niet zoo zeer op aan. Zeg maar, dat George weer bijkomt. Maar en dit is een moeilijk ding laat vader hier niet ko men of naar Nira gaan, de eerste twin tig minuten tenminste, O, beste A.las- tair. doe dit nu voor mij, zonder een seconde te wachten." „Heel goed, ik zal het doen". Hij stemde toe niet omdat hij Daura's wijze om over hem en de dingen in liet algemeen te beschikken, goedkeurde, maar Daura was Daura, en hij wilde een belooning hebben voor zijn volg zaamheid. Zij was altijd hoogst dank baar, en als men iets moeilijks deed op haar verzoek, was men er zeker van ruimschoots beloond te worden. Daura kon nauwelijks wachten, tot Alastair weg was gegaan, en zij de deur sloot Toen ging zij voorzichtig naar het bed, waar dokter Mac Donald juist den inhoud van een medicijn glaasje. dat ongeveer een theelepel kon van Nederlandsche houders van Russi sche fondsen en vorderingen op Rus land optreden' de heeren mr. M. W. F. Treub, oud-minister van financiën en mr. F. van Hall, bankier te Amster dam, terwijl ais vertegenwoordigers van Nederlandsche belanghebbenden bij den goederenhandel op Rusland op treden zullen de heeren C. Borst, C. de Vries en A. Pons, respectievelijk voor- zifter, bestuurslid en sceretaris van de „Vereeniging van Nederlandsche belan- egn in Rusland." De heer Treub is aangewezen als eerste gedelegeerde. Nederlandsche Bond van Belasting betalers. Te Amsterdam zal een afdeeling worden opgericht van den Nederland- schen Bond van Belastingbetalers. Het voorloopig comité bestaat uit mevr. W. Drucker en de heeren A. Weiss, dr. E. van Dieren, J. Mees, J. Schouten en joh. Gobel Jr. Het voorloopig comité roept ieder een, op zich aan te sluiten bij den Bond, die ontevreden is over de weinig economische huishouding van stad en staat, over den ft' zwaren belastingdruk en zijn, onbillijke verdeeling, alsmede over het willekeurig systeem van aan slag. jaarwedden politie-personee! en gemeente-ambtenaren. Burg. en Weth. van Haarlem heb ben den gemeenteraad een voorstel aangeboden tot herziening van de sala rissen van het politie-personeel. Vol gens dit voorstel za! de bezoldiging zijn van een hoofdinspecteur 4200 f 4800; inspecteur ie kiasse 3600 f 4200 inspecteur 2e klasse 3000 3600 klerk f 1900—2400 hoofd agenten 43 per week een agent met 8 en meer jaren dienst f 40 6 tot 8 paren dienst 39 4 tot 6 jaren 37.50 2 tot 4 jaren 35.50 en minder dan 2 jaren dienst 34.50 per week. Voor de gemeente-ambtenaren wor den de volgende jaarwedden voorge steld groep 1: adjunct-klerk enz. 13001900; groep 2: bode enz. 1600—2100 groep 3 klerk enz. 1900ƒ2400 groep 4 adjunct commies enz. 2400f 3000 groep 5; commies enz. f 3000— f 3700 groep 6 hoofdcommies enz. f 37004400 groep 7 referendaris enz. 4400 f 5200 groep 8 adjunct-directeur en griffier f 5200— f 6000. Plaatselijke keuze. Honderd gemeenteraden hebben nu adhaesie betuigd aan het wetsvoorstel der heeren Rutgers c.s., inzake invoe ring van plaatselijke keuze. De Iron- derdste was de raad van Ambt-Ommen. Het tweede honderdtal begon met den raad van Yinkeveen en Waverveen. Het aantal vereenigingen dat adhae sie betuigde met het wetsvoorstel loopt nu naar de vierduizend heen. Sedert het begin van dit jaar hebben zeshonderd vereenigingen zich aange sloten als (contribueerende) buitenge wone leden. Daarmede was het twee duizendtal bereikt. Als no. 2000 werd ingeschreven de Christeiijk-Historische kiesvereeniging te Nieuwe-Pekela. DE DEPUTATEN-VERGADERING. Gisterenmorgen is in de groote zaal van „Tivoli" te Utrecht de Deputaten- vergadcring van de anti-revolutionaire partij gehouden. Als altijd, was de opkomst van anti-revolutionaire afge vaardigden uit alle deelen des lands bijzonder groof. Het moet voor deze bevatten, .tusschen Conway's lippen goot. De kleur kwam langzaam terug in het bieeke gelaat en toen Daura na derbij kwam, openden de blauwe oogen zich wijd. Een oogenblik staarden ze verbijsterd rond. toen bleven ze met bewustheid op haar rusten maar niet met btijdsehap, eerder vol angst, alsof hem iets vreeselijks wachtte. „Daura hijgde hij. „jij was er bij, toen „Ja", viel zij hem snel in de rede. „En ik zal je nu helpen." „Hoera zeide dokter Mac Donald, een vroolijk, bruin mannetje, precies een vette museh. „Ik geloof, dat we hem wel zoo weer zullen opknappen en dan kan de bruiloft vandaag toch nog doorgaan. Hij heeft niets gebroken, zoover ik kan zien. Ik heb zijn hart onderzocht, en op mijn woord, ik ge loof niet, dat daar een ernstig gebrek is Het kan zijn, dat het lange reizen over land en op zee en te veel opwin ding of iets anders hem niet goed be komen is „Om 's hemels wi), dokter, laat mij een oogenblik alleen met Lady Daura", viel George hem in de rede. „Ik moet haar iets zeggen." Verwonderd en misschien eenigszins gekwetst richtte dokter Mac. Donald zijn heldere bruine oogen achter den dikrandigen bril vragend op Daura. „Ik geloof, dat ik wel weet, wat hij mij wil zeggen", zeide het meisje. „Zou u willen doen, wat hij vraagt en het MIDDELBURG. SAMOS TOKIO 37, X 47b 3X4 1 X IV» 37s X 47b - 3 X 4 1 X IV, NATUREL 37, X 4>/b 3X4 H 3 X 4 J 27b X 37B AXM1NSTER en WILTON diverse prijzen. f 90. 68. 8, 60. 45. 5. 27. 21. 18. 15. 50 vergadering een groote teleurstelling zijn geweest, dat niet dr. A. Kuyper als de leider dezer belangrijke samenkomst optrad, gelijk hij dat tal van jaren ach tereen heeft gedaan, met het uitspreken in den aanvang der vergadering van een politieke redevoering, die altoos van groote beteekenis was te achten. Ongesteldheid belette den heer Kuyper thans aanwezig te zijn zijn plaats achter de bestuurstafel werd ditmaai ingenomen door den heer H.cColijn, oud-minister, thans directeur van de Bataafsche Petroleum-Maatschappij, tijdelijk eerste voorzitter van het Cen- tralen Convent van anti-revolutionaire kiesvereenigingen. Nadat de vergadering met gebed en psalmgezang was ingezet, sprak de heer Colijn een openingsrede uit, die door de volle zaal met groote aandacht werd aangehoord. De heer Colijn begon zijn toespraak met te wijzen op liet treffende onder scheid tusschen deze bijeenkomst en nagenoeg alle voorafgaande Deputa- ten-vergaderingen. Werd de eerste door slechts 28 personen bijgewoond en den 30en April 1879 gehouden, in de sinds verloopen 41 jaren kwamen de afgevaardigden onzer kiesvereeni gingen in telkens grooter getal nog 20 maal samen, waarvan 19 door dr. Kuy per werden geleid. Slechts éénmaal was hij afwezig. n.I. in de vergadering van 13 April 1905, toen prof. dr. H. Bavinck de leiding' had. Maar in al die vergaderingen, 19 in gefal, was dr. Kuyper het, die het woord sprak, dat bezieling bracht in den strijd om het beginsel. Wij zullen voor zoover menscheiijk oordeel gaat. den invloed van dien machtigen geest op onze vergaderin gen, voortaan missen, in dat feit lig't op zichzelf diepe ontroering en zoo zal het worden gevoeld door u allen, door ai onze kiesvereenigingen, door heel het volk van anti-revoiutionairen huize. Spreker brengt hem grooten dank. Dan schetst spreker uitvoerig de aan leiding tot en de gevolgen'van den oorlog, ook ten opzichte van ons land. De rede werd met daverend applaus begroef. Op voorstel van den voorzitter werd onder applaus besloten het volgend telegram aan H. Ai. de Koningin te zenden „De Anti-revolutionaire partij, m buitengewone Deputatenvergade- ring bijeen, in dankbare erkentelijkheid herdenkend liwor AA iaolm'Un uwer Majésteit's warme ons niet kvaiijk nemen Het is is iets. dat mijn zuster betreft, en het moet dadelijk geregeld worden. Ik zal wei zorgen, daf hij zich niet overspant wees maar niet bang. Het zal hem goed doen te spreken." „O, zeker, zeker stemde dokter Mac Donaid toe. „ik zal naar buiten gaan." ..O, neen, als 't u blieft niet Daura overlegde snel. Als hij naar buiten ging, zou hij iemand kunnen ontmoeten en de tijding door het huis verspreiden, dat Conway beter was, en de bruiloft misschien toch niet uitgesteld behoefde te worden. „Weet u", legde zij hem uit, „wij wenschen niet, dat iemand u nu ai ondervraagt. Hier is een kleedkamertje. Wil u hier wachten Zij opende de deur naar een klein kamertje, dat vroeger voor het poede ren der haren werd gebruikt. Nu ston den Conway's koffers en valies er in en namen een derde van de ruimte in. Maar er stond nog een stoei en uit het smalle venster had men het gezicht op de zee. Zacht sloot Daura de deur en ging terug naar George, die zich op zijn elleboog had opgericht. „Op de toilettafel zal je een klein groen marokijnen kistje vinden", zeide hij met gedwongen sfem. „Och, geef mij dat eens." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1