rmeisjê LPIERl ONGEN VROUW STER. S; WOENSDAG APRSL. De Huwelijksdag Fa. KOM Ui nsjE CHEN. IR's tonic ;n en I VAK RIET lishoudster end Meisje Ju, Middelburg 820 GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON slaapkamer- ameublementeni Stads» en Provincienieuws ivier De Zoom, OP ZOOM, l—o— |n opgedane jertrofien. enz., worden 0p If is verstrekt bl] on- Mi JELBERGS <S Co. |Aken, Apotheker- Selzaete, België. Gsneosmldtle! Zenuwlijders. flacon f2.—. |ot voor Holland A. Schulte Co., bar bij de bekende rs. rOFFENHANDEL EH liHOUWERIJ 5. de Putter lO E N G O E S [Steenhouwerij. |hting tot hei vet- digen van |ijke afwerking. ke prijzen. k beeldingen worden Verstrekt VLSTRAAT 14-16. Is Postbus II lanbevelend, Directeur. Ivraagd een Itrikstraat 46. tn nette piNQ, Bellamypark. na J. C. LAGAAY, |vraagd een lel, bij W. LE1JNSE, 26. klein gezin, P. G. Bur. „Vliss. Cit." vraagd een flinke la J. .HAKKER. [l8 jaar, als WIN- V in een nette no. 820, Bureau |t". Jen net lenuren. IHILLEN, Walstra^ Il6 jaar, voor halve Walstraat 72. Maatschappij vbb bcmvaart 11 e r d a m. r. Vliss. T.m. 12 HU T, «Ui. r.i». w.i 7 7 I. Roll, vs.ïl! te bekomen I: N.V. Transport en In.v.h.ErvenaVOh, B. EENHOORN OOS rbRHOb^ Gebrs. BUITEN- 1^0 gjg «m inwin mm i w "■"■««e*!» VL1SSINGSCHE ggmSSSw ADVERTENTIE PRIJS Van i4 regels ft.— voor iedere reael meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van ]_5 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.5a, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.30. Week-abon- nementen!: 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. FONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dragen: Vorige opgave 15505.69. Afdracht percenten verkoop re clameweek door J. J. Toussaint 45.74 Ds. O. G., Zetten 10. D. P. V., alhier500. J. Al. Baron van 8., Brummen 3.50 A. M- v. E., Middelburg 50. Mr. H. J- de V., 's-Gravenhage 25. Totaal ƒ16139.93 RIJKSBELASTINGEN. Kadastrale metingen en schattingen. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van heden af gedurende dertig dagen ter Ge meente-Secretarie ter inzage is neergelegd de opgaaf der uitkomsten van de metingen en vastgestelde schatting van <eenige in de ze gemeente gelegen eigendommen. Vlissingen, 7 April 1920. De Burgemeester voornoemd, 'VAN WOELDEREN. BINNENLAND De Schelde-kwestie. De correspondent van het „Hlbd." te Brussel seinde aan zijn blad De ..Etoile Beige" bevat een opmer kelijk artikel over de Schelde-kwestie. Beschouwt men de kaart van Zuidelijk Holland en Noord-België, zoo schrijft het blad, dan constateert men een zon derlinge anomalie. België bezit gen be langrijke haven waarvan de toegang zich in Nederland bevindt. D't ehekt het Belgische gevoel en verklaart, waarom ten groot aantal onzer patriot ten voor ons land de souvereiniteit op de Schelde tot hare monding opeischen. Dezen eisch willen onze noorderburen niet inwilligen. Stel nu, de toestand ware omgekeerdAntwerpen een Hol- iandsche haven en de Scheldemondin- gen onder Belgische souvereiniteit, dan zouden wij deze met dezelfde stellig heid afwijzen als onze buren het thans doen. Het geldt hier een stroom en niet, zooals enkelen beweren, een zeearm. E?n stroom maakt deel uit van het grondgebied van den Staat, waardoor hij vloeit. De Hollanders brengen tegen ons in ,,Leur situation territoriale acquise". Ongetwijfeld zijn onze belan gen van groot gewicht en dienen zij te worden ontzien, doch ook de eigendom der gebuurs dient ontzien wij eerbie digen hem trouwens. Nooit heeft een met gezond verstand bedeelde Belg plan gehad Nederland met geweld te berooven van de monding der Wester- setelde. Wij hebben gedacht dat Hol- lard ons de Schelde zou hebben kunnen afstaan tegen een billijke vergoeding of compensaties in grondgebied. Holland wil [niet en er blijft ons niets anders te rm (Naar het Engelsch) Door AL HELLEMA. 4) „Maar wat moedigde George haar aan. „0 niets. Heb je genoeg van 't wan delen „Ik wilde nog een eindje verder gaan. Hamar zeide, dat ik, als ik onge veer honderd nieter langs den weg ging, aan het strand kon komen, en den in gang zien naar de beroemde holen, die onder het kasteel doorloopen en ziclt uitstrekken,geen mensch weet hoe ver". „ik zal meegaan en je die plek wij zen'" zeide Daura. „Ik wil om hallf ne gen terug zijn en zien, of Nira w akker is maar dat kan gemakkelijk." „Hoe is het met haar vroeg Con way en zijn gelaat verhelderde. „Ze was vast in slaap, toen ik haar verliet. Wij hebben tot één uur gepraat. Ik werd wakker om vier uur en toen sliep zij vast, en haalde den verloren t'jd weer in, dat lieve kind." „Jij bent dus ook 0111 vier- uur wak- eer geworden 1" zeide George. „Heb Je dat fluiten gehoord „Ui ik droomde, dat ik het hoorde. «•En Nira „Had zij denzelfden droom „Zij opende de oogen en zeide iets van dtoomen. Toen ging zij weer sla pen." doen, dan er ons bij neer te. leggen. Wij leggen er ons dus bij neer, doch niet zonder tegenstribbelen. Er zijn er, die de schuld geven aan de Londensche conferentie, waar de tractaten van 1839 die' men thans herziet, zijn geboren. Toen hebben ook onze afgevaardigden de Hollandsche Schelde opgeëiseht, zooals zij voor ons Hollandsch Limburg en het Groothertogdom eischten doch de gevolmachtigden gaven geen gehoor aan onze eischen. Met geweld hadden wij ons van Nederland gescheiden, wij hadden revolutie gemaakt, het fait ac compli wilde men wel erkennen, doch men liet niet toe dat onze gewelddaad aanleiding kon geven tot gebiedsuit breiding. Ook werd niet eens geluisterd naar bet plechtig protest van het Nati onaal congres. De Londensche confe rentie erkende echter dat de toestand van Antwerpen abnormaal was en gaf ten slotte nog waarborgen, boven die welke het Weensch Congres inzake in ternationale stroomen had voorzien. Die aanvullende waarborgen worden thans door liet ontwerp-verdrag ge handhaafd en verbeterd toch heerseht er nog ontevredenheid. Er ontstaat een soort beweging, als ontstond naar aan leiding van 't afsluiten van de. Schelde. De „Etoile Beige" geeft dan een overzicht van de kwestie. België, om de zee te bereiken, gebruikte toenmaals de Westerschelde, en om den Rijn te be reiken de Oosterschelde. Op zekeren dag besjoot Nederland de Oosterschel de af te sluiten om een brug te bouwen, ten einde Zeeland per spoor te verbin den met het vasteland. In ruil voor die verloren passage bood Nederland het Zuid-Beveland- Kanaal aan. België 'betwistte aan Ne derland het recht zoo te handelen, Ne derland van zijn kant gaf niet toe. Van daar twist. Alles wat de Schelde betreft zegt het blad, geeft aan sommige Bel gen aanleiding tot overprikkeling. In de Kamer werd toen aan Rogier gebrek aan waardigheid en energie verweten, de Kamer werd echter tot betere gevoe lens gebracht door Thonissen, die kloekmoedig aantoonde wat België's plicht ten deze was. De „Etoile" geeft dan een uittreksel uit Thonissen's rede. Zij komt hierop 'neer Nederland wil de Ooeterscheide afsluiten, wij protesteeren gedurende jaren blijven de werken stil liggen, doch terwijl wij blijven protesteeren wordt het werk voltooid daartegen 'was niets te doen dan oorlog verklaren. Doch eischten de Belgische "belangen een oorlogsverklaring Twee kwesties dienden opgelost. Had Nederland het recht te doen wat het deed ten twee de had Nederland een daad verricht, die de Belgische belangen schaadde Alleen deze tweede kwestie is echter van wezenlijk belang. Welnu, die kwes tie heb ik va-n alle zijden beschouwd. Het Zuid-Beveiandsch Kanaal voldoet aan al de eischen en in zake het ver keer tusschen Antwerpen en de zee lij den wij althans op dit oogenblik geen schade. Mijn overtuiging is trouwefs, dat wij nooit schade zullen lijden. Het ware krankzinnig tegen Nederland oor log te gaan voeren alleen maar ont het „matïvais precédé". In de gegeven om standigheden was een protest voldoen de, te meer daar rekening dient gehou den te worden met den toestand van Europa. De groote mogendheden wil len de kleine in een hoek duwen. Een oorlog mét Nederland zou dan ook een ontzaglijke ramp wezen. België en Ne derland zouden de risée van Europa „Droomde zij over het fluiten „Ja-a." „Vreemd, dat wij alle drie het ge hoord hebben." zeide Conway. „O, het kan de wind zijn geweest, of de duiven zijn onrustig geworden en hebben luider gekird dan anders." „Ik kan de duiven niet gehoord heb? ben," bracht George hiertegen in. „Mijn kamer is aan de andere zijde van het kasteel, zooals je weet, onder Lord Gorme's kamer en naast die van Mac- Rimmon." „Dat weet ik. Maar werkelijk kan het geen fluitspeler zijn geweest, zoo vroeg in den morgen tenzij Hamar in zijn slaap wandelde en speelde." „Niet een fluitspeler maar wat zou je zeggen van den fluitspeler Daura kreeg een kleur, toen Conway en zij elkaar aanzagen, hij met een spottenden en toch ongerusten blik. „Hamar heeft je dus het eind van de geschiedenis verteld liep zij uit. „O, als je je dat een deel van de ge schiedenis noemt." „Het is het belangrijkste deel voor onze familie, nietwaar? Dat wil zeg gen, dat zou liet zijn, als er waarheid in school." „ja, als er waarheid in school. Maar wij zijn niet bijgeloovig in 1912 ge lukkig voor ons. Of toch sommigen van ons „Het volk van ons eiland is bijgeloo vig," zeide Daura. „Zij gelooven alle oude verhalen van feeën en spoken." „En familievloeken „Ja die vooral." „En iij zelve vroeg hij plotseling, zijn. Mochten zij op dit oogenblik gaan oorlogvoeren, dan zouden België en Nederland lijken op twee schapen, die in aanwezigheid van den wolf vechten. De „Etolie" besluit dan dit ge schiedde in 1867. Woord voor woord zou Thonissen's redevoering op den huldigen toestand kunnen toegepast worden. Ook voegen wij er slechts één raad aan toe Iaat ons oppassen voor de losbollen, de Kurluberlus. Prinses Juliana. Men meldt ons, dat H. K. H. de Prin ses een lichte ongesteldheid van influ- enza-achtigen aard doorstaat, waarvan het beloop zich gunstig laat aanzien. Vereeniging van Hoofden van Scholen. De 21e algemeene vergadering van de Vereeniging van Hoofden van Scho len is te Utrecht gehouden. De voorzitter, dé heer C. F. A. Zer- nike uit Amsterdam,, herinnerde in zijn openingswoord aan"de spoedig te ver wachten totstandkoming van de nieuwe Lager Onderwijswet. De vereeniging heeft, zeide spreket, zich in het afge- loopen jaar beijver^ hetzij alleen, hetzij in samenwerking met zusterverenigin gen, de fouten en teepiten in het aan geboden ontwerp aan minister en Tweede fcfamer duidelijk aan te wijzen. De grondslag, waarop de politieke ge dachte van het wetsontwerp berust de gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs, heeft de veree niging buiten beschouwing gelaten. Die gelijkstelling is door het nieuwe grond wetsartikel verplichtend gesteld en de vereeniging heeft zich daartegen niet verzet. Waar echter naar haar meening de toepassing van dat beginsel te-wen- schen overliet, waar, sterker nog, in haar oogen gevaar bestond, dat het bijzonder onderwijs boven het open baar onderwijs zou worden bevoor recht, daar heeft de vereeniging haar stem verheven en tegen dat gevaar ge waarschuwd. Met velen der wenschen is echter geen rekening gehouden het gewijzigd ontwerp steekt zelfs in meer dan één opzicht af bij de oorspronke lijke voordracht. De voorzitter gin" daarna uitvoerig in op ;'e regeiing der jaarwedden. Spr. kan geen juichtoon aanheffen over de verbeteringen. De toestand schreeuwt om verbetering en het inkrimpen onzer gelederen begroeten wij ais een wel kome omstandigheid, die krachtiger werken zal dan eenige salarisactie zal vermogen te doen. Behandeld werd o.a. het rapport omtrent onderwijs buiten den gewonen schooltijd, waarin tot de volgende con clusies gekomen werd lo. Het is hoogst gewenscht dat bij de aanstaan de behandeling van het wetsontwerp op het Lager Onderwijs bepalingen ge troffen worden, betreffende het onder wijs buiten de gewone schooltijden. De bezoldiging voor dat onderwijs van rijkswege te vergoeden, moet ten min ste gelijk gesteld worden aan de ver goeding voor het geven van herhalings- onderwijs. De bepaling omtrent de ver hooging van jaarwedden voor het ge ven van onderwijs in vreemde talen, wiskunde enz, behoort ook op het on derwijs buiten den gewonen schooltijd te worden toegepast. 2. In de wet worde een maximum aantal iirpn vastgesteld wat daarbo ven gaat, dient afzonderlijk bezoldigd te worden. 3. Aan onderwijzers en schoolbestu ren behoort het recht gegeven te wor- aisof hij om die vraag had heenge- draaid. „Geloof jij, dat men den Verlo ren Fluitspeler dat feeënwijsje kan hoo- ren spelen in de holen onder het kas teel, wanneer er een ongeluk op til is „Neen," antwoordde zij beslist, „dat niet. Het zou heel dwaas zijn zoo iets te gelooven. Toch wou ik, dat Hamar het je niet had verteld." „En je zou ook wel willen, dat wij den fluitspeler niet hadden meenen te hooren Nira, jij en ik „Nu ja. ik geloof er wel niet aan maar ik wou, dat wij hem vandaag niet hadden gehoord op Nira's trouwdag, nu wij allen opgewonden en door het minste voorval ontroerd zijn. Het is alsof. „Wat T „Alsof ons drieën iets vreeselijks moest overkomen. Voor mijzelf zou het mij nief kunnen schelen maar voor Nira „Geef je meer ont haar dan om je zelf?" „Dat zou je denken 1" riep Daura, haast verontwaardigd uit. „Ik kan alles verdragen, alles doorstaan, alles doen bilt haar voor pijn of smart te behoe den." „Wat een bewonderenswaardig zusje ben je zeide Conway, glimlachend op haar neerziende, terwijl zij naast elkaar vocrrtliepen. Een minuut later moesten zij afslaan, om het strand te bereiken. „Waarom bewonderenswaardig? Zou jij niet hetzelfde doen vroeg zij, kij kend naar een auto in de verte, die met snelle vaart naderde uit de richting van den in hooger beroep te gaan betreffen de beslissingen van den gemeenteraad inzake verhooging der jaarwedden voor het geven van onderwijs buiten den gewonen schooltijd. De voorzitter merkte op, dat, waar nu inzake de salarisregeling er georga niseerd Overleg zal komen, er .geen re den meer is om de eerste conclusie te handhaven. Is het wetsontwerp aange nomen, dan zal bij de regeering moe ten worden aangedrongen op een rege ling van het buiten-schooische onder wijs. Nu de toestand veranderd is, is het wel het beste, alleen de tweede conclusie te handhaven. Na eenige besprekingen werd in flien zin besloten. Een tehuis voor weduwnaars en kinderen. Te Amsterdam zat er wellicht een verrijzen. Er zijn daar een 4700 we duwnaars, die voor een gezin te zorgen hebben. In de meeste gevallen hebben ze wel de noodige hulp in de huishou ding kunnen vinden, maar er is ook menig arbeider en kleine burgerman, voor wie het een voortdurend getob is. om in de huishoudelijke hulp te voor zien. Voor dezen en hun gezinnen wil men nu een tehuis oprl/iiten. In het gebouw dan, dat de commisie zich denkt, zal plaats zijn voor een 24- tal gezinnen. Iedere woning zal moeten bevatten een woonvertrek en, naar behoefte, een of twee slaapvertrekjes verder spoelhok (keukentje) privaat, kasten, electrische verlichting en cen trale verwarming. Er is een centrale keuken en men wil het gezin van den weduwnaar, zoowel bij de maaltijden als 's avonds, zooveel mogelijk bij el kaar zien in de woning. Voorts zijn er gemeenschappelijke zalen voor allerlei doeleinden. De directrice en haar b:ilp zorgt voor schoonhouden, onderhoud van de gezinnen, alles in persoonlijk overleg met het opgenomen gezin. De kosten van oprichting v. orden ge raamd op 30.000. De covr r.'.ssie ver trouwt echter, dat, muien de oprichting van dergelijke tehuizen wordt ter hand genomen door vereenigingen of stich tingen. toegelaten volgens artikel 30 van de Woningwet, het voor de oprich ting benoodigde kapitaal zal worden verkregen in den vorm van een bij dat artikel bedoeld rentedragend voorschot, af te dragen in vijftig jaren bij wege van annuïteiten. Immers is de oprich ting van dergelijke tehuizen zeer stellig te rekeneji als te zijn ,in het belang van de volkshuisvesting." Ned. Jongelings-Verbond. De 67ste algemeene vergadering van liet Ned. Jongelingsverbond wordt ge houden op 12 en 13 Mei a.s. te Nijme gen in het concertgebouw „de Vereeni- gmg"- Den eersten dag zijn er huishoude lijke en commissievergaderingen, den tweeden dag houdt de bondsvoorzitter, ds. P. Veen, zijn rede. 's Middags spreken de heer H. A. de Boer van Amsterdam over „De jonge man en zijn lectuur", en dr. J. C. Roose van Nieuw-Dordreeht. Des avonds heeft een bijeenkomst plaats in de Groote Kerk, waarin spre ken zullen ds. J. Ossewaarde, Herv. predikant te Nijmegen, ds. J. J. van Noort, van Amsterdam (eere-voorzit- ter van het .Verbond) en ds. C. A. Stell- wag, Luth. predikant te Nijmegen. Portree. Het was slechts een zijweg maar behalve in den winter vterd hij veel begaan door touristen, die Dunulm wenschten te zien. Er was geen andere weg naar het kasteel, behalve te voet. Terwijl zij Conwav antwoord gaf en die vraag stelde, vloog de gedachte haar door het hoofd, dat die groote auto, welke met zooveel spoed nader- kwam, deed denken aan de kar van Juggernaut onverbiddelijk, geducht recht op haar doel afgaande gelijk het noodlot. „Of ik alles voor Nira zou willen doen herhaalde George. „Mijn he mel, zou ik dat niet?" Deze laatste woorden prevelde hij zacht voor zich heen, maar er lag zulk een ingehouden hartstocht, bijna woestheid in zijn toon, dat Daura den blik afwendde van den naderenden auto en op zijn gelaat richt te. Hij zag ook naar het voertuig niet met bewustheid, want zijne gedachten waren weg, misschien bij Nira, maar werktuigelijk zijne oogen geleken le dige vensters, waarachter de ziel ge heimzinnig verdwenen was. Toen vloog, als op ongeziene vleu gelen, een groote roode auto hen voor bij. Daura zag nog vluchtig, dat er twee mannen jn zaten maar had geen tijd daar verder over te denken. George deinsde terug, alsof hij een slag of een schot had gekregen, trachtte nog zich staande te houden, maar viel aan den kant van den weg op den rug neer. Daura gaf een gil. en de gedachte aan den Verloren Fluitspeler schoot haar een oogenblik weer door 't hoofd. Zij wist niet, wat er eigenlijk gebeurd 1 AJiDDBUBUR G. f 1 0 fn diverse uitvoeringen. g Nationaal Arbeïds-Secretariaaat. Het Nationaal Arbeids-Secretariaat heeft gedurende de Paaschdagen te Arnhem vergaderd. In deze vergadering werd o.a. het beleid van het bestuur besproken. De heer Sneevliet verdedigde de stel ling, dat men geen syndicalist is ais men daarnaast een politieke partij noo dig heeft. De bouwvakarbeiders bewe ren dat men gemaakt heeft een tegen stelling tuschen het N.A.S. en de Com munistische partij, welke alleen dient om de oppositie haar zuiver karakter te ontnemen. De voofzittev zeide dat het de vraag is op welke manier het best revolutionaire actie kan worden inge voerd. Het congres heeft na nog een uit voerige discussie een motie aangeno men, strekkende om te besluiten de sa menwerking met het N. V. V. op te zeggen en heeft aan het N.A.S.-bestuur daartoe opdracht gegeven. Deze motie is aangenomen met 295 tegen 8 stem men en 1 bianco. Congres van vrije tocialisten en anarchisten. Te Utree'.".; is in congres gehouden van vrije socialisten en anarchisten. Op dit congres werd de volgende reso lutie aangenomen „Wij anarchisten, van oordeel, dat ieder nier xii het recht heeft op het meest mogelijke geluk dat hij dit slechts deelachtig kan worden, indien hij zich in alle opzichten kan ontwikke len en ontplooien dat het daarvoor noodig is, dat hij uit vrijen wil in ge meenschap met gelijkgezinde mede- menschen samenleeft en allen een onbe perkte economische vrijheid genieten dat als gevolg daarvan a. de grond, waarop de gemeenschap gevestigd is, met alles wat zich daar op en in be vindt, de arbeidsmiddelen, enz. het on vervreemdbaar eigendom van de ge meenschap moeten zijn b. nimmer het dwingende gezag aangewend mag worden om het bovenstaande te berei ken of in stand te houden en het ge weld slechts dan mag worden aanvaard of aangewend, indien het dienst moet doen als verweer besluit bovenstaan de te prophgeeren en den Strijd aan te binden tegen alle partijen en personen, die het dwingende gezag willen gebrui ken om hun doel te bereiken." VLISSINGEN, 7 APRfL. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF DONDERDAG 8 APRIL Suiker. Het rijkskantoor voor suiker te Am sterdam deelt mede, dat suiker, gekocht op den basis van 90 en 94, uitslui tend voor het binnenland bestemd is. Schipchandilrs kunnen na bijbetaling was. De auto had George toch niet geraakt. Hij was voorbij gevlogen op een meter afstand van hen misschien, maar zij hadden het niet noodig ge vonden verder op zij te gaan. En toch was George gevallen en lag daar nu stil als dood. Hadden de voortrollende wielen misschien een scherpen steen omhoog geslingerd, die hem had ge troffen Zij knielde naast hem neer, legde zijn hoofd op haar arm en zag op hem neer met vrees en twijfel. Er was geen bloed of schram op zijn gelaat. „George George riep zij zacht. „Open je oogen spreek tot mij O, ter wille \an Nira Maar hij antwoordde niet. Geen tee lten van terugkeerend leven was te be speuren. Zijne oogen waren half open en omhoog gericht, zoodat alleen het wit te zien was tusschen de dikke bruine wimpers. Daura voelde zich erg dom en ellen dig hulpeloos. Misschien zou George, zoo hij al niet dood was, sterven, indien zij geen luilp kon krijgen. En toch, hoe kon zij. hem hier aan den weg laten lig gen, terwijl zij naar het kasteel snelde om daar alles in opschudding te bren gen Vroeger of later zou er wei iemand voorbijkomen maar het was nog vroeg in den morgen en het kon licht nog lang duren eer iemand hier voorbij kwam rijden of loopen. Zij durfde' niet wachten, en durfde toch ook niet weggaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1