De Huwelijksdag VRIJDAG 2 APRIL. S8e IP2Ó iÉMBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Stads* tnIVovincienieuws VL18SI1NCSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van i4 regelsƒ1.— voor iedere reael meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PR1JS Voor Viissingcn en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. ZOMERTIJD. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter Openbare kennis dat van 5 April 1920 af tot 27 September 1920 de wettelijke tiid met één uur wordt vervroegd. De overgang geschiedt in dezer voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam twéé uur aanwijst, in den nacht van 4 April op 5 April 1920, het wordt ge acht drie uur in den nacht te zijn. Mitsdien moeten alle klokken om 2 uur in den nacht van 4 April op 5 April 1920 (of wanneer men zich op 4 April 1920 des avonds ter ruste begeeft) een uur vooruit- jezet worden. Vlissingen, 1 April 1920. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Nederland en België. Naar aanleiding van de vele verwar de en tegenstrijdige berichten omtrent den stand der Nederlandsch-Belgische onderhandelingen, die ons haast dage lijks'' uit den vreemde bereiken, ver neemt het Haagsch Correspondentie- bureau van bevoegde zijde liet navol gende Het verdrag betreffende de waterwe gen en bijbehoorende onderwerpen, is in gemeen overieg door de Nederlancl- sche en de Belgische delegatie vastge steld. Met goedvinden der beide regee ringen is het vervolgens met een uit voerig toelichtend rapport aan de com missie van veertien aangeboden, die er acte van lieeit genomen. De commissie van veertien heeft zich veofts vereenigd met een ontwerp voor een coiiectief tractaat, dat tot strekking heeit de permanente neutraliteit van België en de beperking van de Ant- wcrpsche haven tot handelshaven op te heften en de beide garantietractaten van 1839 in hun geheel af te schaffen. De commissie heeft thans nog over een en ander te rapporteeren aan de ministers van buitenlandsche zaken van de zeven mogendheden, waaraan zij haar mandaat ontleenthet desbetref fend rapport is in staat van wording. Nadat het zal zijn uitgebracht, zal de onderteekening, zoowel van 't tractaat fusschen Nederland en België als van dat met de mogendheden te Parijs plaats vinden. De Wielingen-kwestie, een reeds uit de veertiger jaren van de vorige eeuw dateerende vraag, aangaande de souve- reiniteit van een deei van den Zuidelij ken uitgang van de Schelde, is gebleven wat zij was. Een beide partijen bevredi gende oplossing dienaangaande, is voorshands niet gevonden, zoodat men zich van weerszijden heeft beperkt tot het afleggen van een verklaring in de vergadering van de commissie van veertien, houdende een korte uiteenzet ting van ieders standpunt te dien aan- (Naar het Engelsch) Door M. HELLEMA. 1) HOOFDSTUK 1. De kamers der beide meisjes grens den aan elkaar, en ze waren gewoon de tusschendeur open te laten maar den nacht voor de bruiloft was dat nog niet genoeg. Het jongste meisje kwam in de kamer van haar zuster, de bruid, slapen. Na éc-n uur besloten zij niet meer te praten maar beiden bleven wakker liggen, elk benieuwd, of de ander sliep. Het was een lange nacht, vol gedachten, die schenen te leven en zich geheimzinnig in de duisternis te bewegen. Maar toen de dag aanbrak en de zon de torentjes van het kasteel ver guldde en hare stralen door de vensters van den oostelijken gevel wierp, vond ze iwee slapende 'gezichtjes in de ka mer der zusters. Zij waren beiden mooi Lord Gorme's beide dochters (die de ongewone na men droegen van mooie vrouwen in Ussian's zangen) bezaten geen ander fortuin dan hunne schoonheid. Annira, de bruid, werd algemeen voor dc mooi ste gehouden. Zij had een in 't oog val-- lend fijne gelaatskleur, terwijl Daura kleiner en bleeker en op het eerste ge bekt niet zoo verblindend schoon was. zien, waarvan tie commissie acte heeft genomen. Een geschenk voor Prinses Juliana. De heer A. M. E. Overdijkink te Apeldoorn heeit gedurende de winter maanden een fraai schimmenspel ver vaardigd voor H. K. H. de Prinses. On langs werd hij in de gelegenheid gesteld zijn geschenk persoonlijk aan te bieden. Het schimmenspel werd door den heer Overdijkink met veel succes aan de Prinses en Haar kameraadjes op een kinderavondje vertoond. Broodprijzen. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereenigiog van Werkgevers in het Bakkersbedrijf heeft zich, omdat op herhaaldelijk verzoek van regeerings- wege geen verbetering werd aange bracht, gewend tot den heer J. G. Ch. Volmer, buitengewoon hoogleeraar in het boekhouden en de bedrijfsleer aan de Technische Hoogeschool te Delft, met verzoek, een onderzoek in te stellen naar den kostenden prijs van het brood in de hoofdplaatsen van Nederland. Op grond van diens rapport is aan de regeering nogmaals verzocht, on verwijld maatregelen te treffen, waar door de .afstand tusschen den kostenden en verkoopprijs van het brood wordt vergroot. 4» - Pensioenen spoorwegpersoneel. De pensioenen, uit te keeren aan ge pensioneerd personeel der Nederland sche spoorwegen en de nagelaten be trekkingen van dat personeel, zullen worden verhoogd met 40 Deze verhooging zal geacht worden te zijn ingegaan 1 Januari 1920. Jhr. mr. D. G. van Teijlingen. f In den ouderdom van 79 jaar jaar is te 's-Gravenhage overleden jhr. mr. D. G. van Teijlingen, oud-raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. De ter aarde-bestelling van het stof felijk overschot zal Maandag plaats hebben op de begraafplaats te Middel burg. Jhr. mr. D. G. van Teijlingen was op 28 April 1865 te Utrecht gepromoveerd. In October 1872 trad hij op als rechter in de rechtbank te Dordrecht, in 1875 werd hij rechter in de rechtbank te Middelburg, in 1885 raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. In 1900 volgde zijn benoeming tot raadsheer in den Hoogen Raad, welke betrekking de heer Van Teijlingen heeft vervuld tot Maart 1910. Bij herhaling is de heer Van Teijlin gen benoemd in de staatscommussie tot herziening van het burgerlijk wetboek, in welke commissie hem ook de taak werd opgedragen van de redactie van de toelichting van het voorstel tot her ziening van het tweede boek van het B. W., welke toelichting in 1891 is ver schenen. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Burgemeester van Dordrecht. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Dordrecht, mr. dr. J. Wijtsma, gemeente-secretaris te Haar lem. De heer Wijtema behoort tot geen politieke partij, maar hij verklaarde bij verkiezingen bij voorkeur op de vrij- liberale candidaten te steunen. Ket nieuwe gemeente-ziekenhuis te Dordrecht. In tegenwoordigheid van vele ge- Annira was twee en twintig jaar en Daura was pas negentien geworden. Zij waren eindelijk in slaap gevallen maar plotseling schrikte Daura wakker, alsof er iets was gebeurd. Zij meende, dat haar zuster iets had gezegd, maar was dit het geval geweest, dan moest zij het in haar slaap gedaan hebben. Én toch was er een geluid geweest. Zij had gevoeld, dat zij moest ontwaken. Er stond een pendule op den schoor steenmantel, maar daar de sitsen gor dijnen voor de beide groote ramen en het kleine torenraampje waren dicht getrokken, was het nog niet licht ge noeg om te zien, hoe laat het was. Daura begreep, dat het nog heel vroeg moest wezen want hier in het noordeh, zelfs in September, begon het ai om Vier uur licht te worden. Om dezen tijd moest men niets hooren dan het ruischen der zee, aan welker oever het kasteel lag, op een rots gebouwd, als of het er mee was samengegroeid.' Dat eentonige ruischen maakte even goed een deel uit van het leven van Annira en Daura als haar eigen adem haling, en zij letten er niet meer op, tenzij het geruisch aanzwol tot een storm. Daura iuisterde. Zij hoorde niets. En toen ja zeker, dat was een flauwe, zachte muziek, als door Seeënhanden voortgebracht. Vergetend, dat de bruid behoorde te rusten, om frisch te zijn op haar trouw dag, richtte Daura zich met een klop pend hart op- in het bed. Maar Annira noodigclen had Woensdagmiddag te Dordrecht de opening van het nieuwe gemeentelijke ziekenhuis aan den Ree weg plaats. Bij deze gedegenheid voer den het woord de voorzitter van den bouwraad, wethouder van Schelt, de loco-burgemeester,wethouder van Zan ten, de voorzitter van het college van regenten mr. J. C. Stoop, de architect Ed. Cuypörs en de geneesheer-directeur dr. W, van Yzeren. Het is een prachtig gebouw, met af zonderlijk staande barakken, lijkenhuis en machinegebouw. Het telt HÓ bedden en kost 2 milioen gulden. Alleen de tuinaanleg vergde 40.000. Het conflict in het havenbedrijf. In „de Nederlander" heeft de heer Strijbis, voorzitter van den Christelijker! Transportarbeidersbond, een uitvoerig artikel geschreven over het conflict in het havenbedrijf. Hij besluit aldus „Wij zijn momenteel op een keerpunt gekomen. Immers, thans zijn er vier moge lijkheden. Eerstens, dat beide partijen arbitrage aanvaarden. Dan is het conflict spoe dig afgeloopen. Dan is er een einde ge komen aan een strijd, v.eike een ramp is voor geheel ons volk Dan zal niet de macht, maar liet recht zegevieren. Tweedens, dat beide partijen weige ren. Dan is het einde niet te overzien. Dan wordt het uitgevochten en getoond wie de sterkste is en als gevolg daar van komt de vraag naar voren, ot niet, meer dan in de afgeloopen weken, aan gestuurd zlti worden op een uitbreiding van het conflict tot ander.' vakken. Als dan zal de ellende in de havenarbei ders-gezinnen worden verergerd met al de gevolgen daarvan. Of, de arbeiders gaan op een gegeven moment over de hoofden der leiders heen aan den ar beid, gesteund door werklooze arbei ders van het platteland. Dan beslist de macht. Derdens kunnen de patroons arbitra ge weigeren en de arbeiders dit aan vaarden. Dan zal de stemming van het geheele volk zich in nog sterkere mate keeren tegen de reeders en de sympa thie overslaan naar de werknemers. Eindelijk kunnen de werknemers wei geren en de patroons aanvaarden. Het gevolg daarvan zal dan i;i omgekeerde richting zijn. Dan plaatsen" de twee klassenstrijd-strijdende vakvereenigin- gen zich op het standpunt van de macht. En dan vreezen we voor het einde. Over onze verwachtingen spreken we ons thans niet uit. De praktijk van ons vakvereenigingsleven zegt ons, dat ver rassingen niet zijn uitgesloten. Weigert één der partijen, dan komt er natuurlijk niets van arbitrage. Ern stig moet wordën bedacht, wat men doet. De publieke opinie heeft veel be- teekenis." Paaschfeestdrukte. in verband met het te verwaohten drukke reizigersverkeer zijn door de spoorwegen de volgende maatregelen genomen Op Zaterdag 3 April loopen talrijke voor- en volgtreinen gedurende den geheelen dag. Op Zondag 4 April zijn verschillende extra-treinen ingelegd, voornamelijk in den voormiddag. Op Maandag 5 April loopen voor- en volgtreinen, hoofdzakelijk in den na middag. Op Dinsdag 6 April zijn meerdere ex- tra-treinen ingelegd. sliep vast. „Het kan nietz^ide hgt meisje tot zichzelf. „Het zal niet 1 En nog wel dezen nacht ik wil het niet gelooven 1 Misschien is liet de wind of mijne verbeelding 1" Maar ot het werkelijkheid was of verbeelding, de zachte tonen verhieven zich weer, niet tot een samenhangende melodie, maar tot een wilde, afgebroken muziek, wel ke van de harpen van zeemeerminnen afkomstig had kunnen zijn. „Als -het tie waarschuwing eens was dacht Daura. Hare nog verwarde gedachten vlogen terug naar de verhalen, die zij zich her innerde. Hamar, de oude fluitspeler(die, zoolang zij het zich kon herinneren, de familie altijd om kwart voor acht had gevyekt met zijn doedelzak), had eens lang geleden, in 'n oogenblik van groo te mededeelzaamheid, aan Daura ver teld, dat hijzelf die waarschuwing had gehoord in den nacht, voor Lady Gorme stierf. En dergelijke verhalen hadden altijd de ronde gedaan, eeuwenlang vol gens Hamar, Hij was de zevende zoon van een zevende zoon, en beweerde de gave van het tweede gezicht te bezit ten. Alastair, de neef der beide meisjes, had gelachen, toen Daura hem dit feit eens toevallig mededeelde. Hij had zelfs gezegd, dat al die beweerde Jioogere gaven zooals de gave van genezen en van profetie, slechts „nonsens" waren. En toch behoefde men den ouden Ha mar slechts aan te zien, om te weten, dat hij ar.ilers was den andere men- schen en tot alles in staat. Daura was In het algemeen loopen de voortred nen 8 minuten vroeger dan de hoofd, trein, zijn de hoofdtreinen in vertraging, dan loopen de voortreinen in de dienst regeling van den hoofdtrein in dit laatste geval wachten te Amsterdam C. S. verschillende voortreinen wel de aansluiting van den voortrein, maar niet van den anderen trein af. Het weer in Maart. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut heeft het volgende voorloopige overzicht ge publiceerd van het weer in Maart 1.1. „Gemiddeld over de geheele maand was de dagelijkschc maximum-tempe ratuur 4 a 3, het minimum ongeveer 2 graden Celsius boven de normale. In de eerste en in de laatste week der maand was de dagelijksche gang bijzonder groot. De hoeveelheid neerslag bedroeg slechts ongeveer 20 m.M. tegen 46 m.M. normaal voor geheel Nederland. De Bilt had 120 uren met zonneschijn tegen 102 uren normaal. Vertrek van burgemeester mr. Bisschop uit Batavia. De „Java-Bode" meldt De Vereeni- ging van Bataviasche Gemeente-Amb tenaren benoemde een commissie ter voorbereiding van de huldigingsplan- nen bij het vertrek van burgemeester mr. Bisschop (vroeger gemeente-secre taris alhier). De vereeniging wil name lijk dit vertrek van den beminden chef niet ongemerkt laten voorbijgaan. Naar het blad verneemt bestaat het plan den vertrekkenden burgemeester een album aan te bieden met verschillende stads gezichten van de gemeente Batavia met de handteekeningen der in dienst zijnde ambtenaren. VLISSINGEN, 2 APRIL. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF ZATERDAG 3 APRIL Wittebroodkaart. De directeur van het rijksbureau voor de distributie van graan en meel maakt bekend, dat als wittebroodkaart voor het 132ste tijdvak, hetwelk loopt van 4_lot en met 12 April a s., zal dienen de rijksbroodkaart in de paarse kleur op grijzen ondergrond. De bons dezer kaart zullen evenwel reeds op 3 April a.s. geldig zijn. Rijkssuikerkaart. De minister van landbouw, nijverheid cn handel maakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag 5 April tot en met Zondag 11 April e.k. geldig zullen zijn bons no. 26 en 27 der rijkssuiker kaart. Uitvoer van boter. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft bepaald, dat van de boter, bereid door producenten, be doeld in artikel 1 en artikel 2 van zijn beschikking van 15 Augustus 1919, no. 3277, welke zich schriftelijk hebben verbonden tot nakoming der verplich tingen, hun ingevolge genoemde artike len opgelegd, zal mogen worden uit gevoerd 25 der productie over de week van 2128 Maart jl. Normaal margarine. Bor, no. 3 is geldig van 3 tot 10 de zer. Opplakbladen met bon no. 2 wor den op. 6 dezer ingewacht. Door Burg. en Weth. is benoemd tot benieuwd, of hij nu wakker was en deze muziek hoorde. Indien hij werkelijk het tweede gezicht bezat, kon hij misschien nu de toekomst zien en zou hij we ten, wat ze beteekende. Het meisje huiverde licht. Zij zou Hamar niet durven vragen, of hij wist, wat die muziek beduidde want alleen door er over te spreken kon men wel maken, dat de voorspelling uitkwam. „Als het maar niets te maken heeft met Nira was de gedachte, die haar door het hoofd vioog. Voor zich zelve was zij niet bang en zeifs niet als het haar vader gold maar zij wou niet meer aan zulke dingen denken. Het was alleen maar de wind, ot hare dwaze verbeelding, omdat ze slecht had ge slapen ën zenuwachtig was in 't voor uitzicht van den dag van morgen of liever vandaag. Als het maar eerst licht was, zou zij zich zelve uitlachen. Zij keek naar hare zuster, die daar zoo stil lag uitgestrekt, heel lang en slank onder de witte deken, als een marmeren vrouwenbeeld op een graf. Al weer een akelig denkbeeld wat ceu gedachte, en dat van Nira op haar trouwdag „Jij klein monster schold zij zich zelf uit. „Hoe durf je De dageraad begon nu door de duis ternis te breken gelijk licht door een donker gordijn. Daura kon nog niet op de klok zien, die was .nog slechts een ronde schaduw, maar zij zag Annira's rooden haardos over het kussen ejj. het hoofdeind van het bed liggen. De duis- adjunct-commies ter gemeente-secre tarie de heer I. de Waarde, thans amb tenaar ter secretarie te Arnemuiden. De brandstoffen-commissie alhier verzoekt ons mede te deelen, dat de extra-rantsoenkaart recht geeft op 3 eenheden en niet op 2 eenheden, zoo als gisteren abusievelijk door haar werd opgegeven. Deze extra-rantsoenkaart wordt slechts uitgereikt aan gezinnen, be staande uit 7 tot en met 10 personen, benevens ouden van dagen boven 70 jaar, voor zoover deze daaraan behoef te hebben. Brand op de mailboot „Prinses Juliana" Hedenmorgen tusschen 8 en 9 uur is brand ontstaan aan boord van het op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier in aanbouw zijnde stoomschip „Prinses Juliana" voor de stoomvaart maatschappij „Zeeland". De brand is uitgebroken in een ge deelte van de betimmering van het voorschip, waar gewerkt werd met Litiumverf. Hoewel zoo spoedig moge lijk met het bluschmateriaal van de fa briek getracht werd den brand te blus- schen, mocht dit niet gelukken. Daarom werd assistentie verzocht en werd deze verleend door spuiten van de marine en van de gemeentelijke brandweer. Met 12 slangen werd de strijd tegen de vlammen aangevangen en in betrek kelijk korten tijd had men dan ook den brand gebluscht. Dikke rookwolken stegen nog wel geruimen tijd naar bo ven, doch het gevaar was geweken. Het schip zelf heeft door den brand geen schade bekomen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Een groote menschenmassa was in de omgeving van „de Schelde" toege stroomd, omdat, hoewel geen alarm werd gemaakt, liet toch spoedig bekend was, dat er brand was uitgebroken. De verdere afbouw van de „Prinses Juliana" zal geen vertraging ondervin den, omdat de betimmering, welke voor de tweede in aanbouw zijnde mailboot reeds in de werkplaatsen gereed staat, thans voor de „Prinses Juliana" ge bruikt kan worden. Van de firma A. L. Preuniger, Vrou- straat, zagen wij hedenmiddag reeds een mooie foto van den brand, waarop duidelijk te zien is, welke zware rook wolken opstegen. De actie in het heeren-kleedingbedrijf. Naar aanleiding van de actie, welke thans in het heeren kleedingebedrijf wordt gevoerd, deelt men ons mede, dat door vier werknemersbonden v o o r - I o o p i g is overeengekomen de laat ste ioonvoorstellen der werkgeversbon- uen te aanvaarden. Daar Vlissingen, Middelburg en Goes in de Hle klasse geplaatst zijn, zijn voor deze plaatsen de loonen als volgt atelier-arbeiders 69 cent per uur huis arbeiders 66 cent per uur, met voor fournituren 5 cent per uur toeslag en voor reparateurs 62 cent per uur. Deze regeling wordt gerekend te zijn ingegaan vanaf 1 April. Door arbitrage zal getracht worden vóór 20 April ag;e- heele afdoening der nog loopende ge schillen. te treffen. De actie in de bouwvakken. in het Concertgebouw in de Emma- straat werd gisterenavond een verga dering gehouden door dc afdeeling fernis had de schitterende kleur doen vcrbleeken, maar nu zag Daura die met het daglicht wcerkeeren. Die roode schittering deed, tenminste in Daura's oogen, het slapende gelaat, dat ze om gaf, nog bleeker schijnen. Maar plotseling openden een paar donkere oogen zich en staarden Daura aan. „Och, hoe jammer Ik heb dat arme schepseltje wakker gemaakt door mijn kijken 1" dacht het meisje. Maar zij sprak of bewoog zich niet, in de hoop dat haar zuster weer zou insluimeren. „Dollie wat is er vroeg het oudste meisje slaperig, maar ongerust. „Niets, lieve", suste Daura haar, „Ga maar weer slapen." Doch Annira's oogen sloten zich nog niet terstond weer. „Ik droomde", zei- de zij. „Ik dacht dat het tijd was op te staan, dat Hamar was begonnen te „O, neen, dat duurt nog wel uren" viel Daura haar haastig in de rede. „Het kan nog niet later zijn dan vier uur. Ga slapen, lieveling, je wilt er op je bruiloft toch niet uitzien als een geest Ik zeg niets meer dus 't helpt je toch niets Zonder te antwoorden draaide An nira zich op haar zijde, met den rug naar Daura gekeerd, en maakte zich met een zucht van verlichting gereed 't bevel op te volgen. Daura ging ook weer liggen maar zij Kon niet weer inslapen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1