JirajSMrdaiiig 1920 2)oor eigen kracht. WOENSDAG 31 MAART, ÖEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON «HaEmtBMHMa VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van i_4 regels 1.voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van ]_^5 regels 50 cent iedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent FONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dragen: Vorige opgave ƒ15346.39 2e storting der afd. Vlissingen van het Nationaal Verbond v. Gem.-Ambtenaren 83. Totaal ƒ15439.39 ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 8 April en zoo noodig op 9 April 1920 van het fort ..Erfprins" (Stelling den Helder) schiet oefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te' nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissinge-i, 31 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd, /VAN WOELDEREN. De nieuwe minister van oorlog. De nieuwbenoemde minister van oor log, luitenant-generaal W. F. Pop, is in 1858 geboren. Hij heeft een 42-jarige militaire loopbaan achter zich, gedu rende welke hij als een zeer bekwaam artillerie-officier te' boek stond. Na zijne opleiding aan de Bredasehe Academie werd hij 1 December 1878 be noemd tot 2e luitenant der artillerie,'18 April '81 bevorderd tot le luitenant, 26 April '94 tot kapitein, i6 October 1905 tot majoor, 25 Jan. '08 tof luitenant- kolonel en 24 Nov. '11 tot kolonel. In laatstgenoemden rnng-bet-2e -regiment veldartillerie commandeerende werd hij na reeds vroeger aan den staf werkzaam te zijn geweest in 1912 benoemd tot sous-chef van den genera- len staf, welke functie hij ook, na als generaal-majopr (sinds 26 Januari 1914) hef bevel over de He divisie te hebben gevoerd, gedurende de mobili satie geruimen tijd, vervulde, ais rech terhand van den toenmaiigen opperbe velhebber, generaal Snijders. Na diens geruchtmakend aftreden in November 1918 werd aan den heer Pop, intusschen, op 16 Maart van dat jaar, tot luitenant-generaal bevorderd, behal ve het chef-schap van den generalen staf de waarneming van het opperbevel opgedragen, totdat in het eind van het vorig jaar deze functie werd opgehe ven. Als auteur maakte de nieuwe minis ter naam o.a. door zijn in samenwer king met den heer Hoogeboom ge schreven „Leerboek der Tactiek". Met deze benoeming is de „crisis" aan oorlog en marine, die op eenige dagen na een kwartaal heeft geduurd, geëindigd. De ex-keizer. De „Petit Parisien" verneemt uit Londen De tekst van het antwoord van den Oppersten Raad op de Neder- iandsche nota nopens den gewezen Roman van H. ABT, Duitschen keizer, is naar Parijs verzon den, waarin eenige vormveranderingen werden aangebracht. Heden zullen de Fransche en Engelsche gezant een ge lijken stap bij het kabinet in Den Haag doen. De nota bevat geen nieuwe aan wijzing. Ze herinnert opnieuw aan de nadeelen, welke uit het verblijf van Wilhelm dicht bij de grens kunnen voortvloeien, en waarschuwt de Neder- landsche regeering, dat zij verantwoor delijk zal worden gesteld, indien de ge wezen keizer wegens gebrekkig toe zicht het hem aangewezen verblijf ver liet en aan de geallieerde moeilijkheden berokkende. Valsche zilverbons. De nieuwe minister van financiën brengt ter kennis, dat valsche zilver bons van 1 zijn aangetroffen. Deze bons dragen de serieletters B. T. F., terwijl de nummering zeer onvoldoende plaats had. Terwijl bij de echte bons het nummerteeken en het nummer ge lijktijdig zijn aangebracht, schijnt dit bij de valsche bons in twee keer te zijn gebeurd. Het nummerteeken is gedrukt, terwijl de nummering zelve met de hand is geschied, waarbij de cijfers van den numerateur geheel van de echte afwij ken, hetgeen het best uitkomt bij ver gelijking van de cijfers 4, 2 en 5. De bons zijn gedrukt op een vettig perkamentachtig papier. Verscheidene der ietters, in hei bijzonder de kleinere vertoonen afwijkingen en zijn minder scherp. Een belangrijk verschil kan hierbij geconstateerd worden in het woord „gevangenisstraf", dat in de valsche zilverbons in plaats van met eene v. met eene f werd geschreven. Het wa termerk is uit den aard der zaak valsch, doch daarbij en daardoor veel te scherp aangebracht het papierformaat van de valsche bons is in de hoogte iets min der geroot dan bij dc echte. Aangezien valsche zilverbons niet door het Rijk worden vergoed, zal het publiek, ter voorkoming van geldelijke schade, goed doen nauwkeurig op de hem aangeboden bons toe te zien en deze, indien zij kenmerken van verval- sching vertoonen, tc weigeren of wei. zooveel mogelijk met inlichtingen om- ti'ent de herkomst, bij den agent van het ministerie van financiën te Amster dam (Korte Spinhuissteeg no. 3) of bij een der betaalmeesters aan te bieder. 60) Hij was het, al wilde alles in Rudolf ook „dwaasheid gezichtsbedrog 1" roepen. Was dat de oplossing van het raad sel De nieuwe heer van Liepow. Maar dat was immers niet mogelijk, een frappante gelijkenis moest hem bedrogen hebben. Hij wilde-zich nu echter in de onmiddellijke nabijheid van deze gelijkenis overtuigen, zelfs al moest hij daarvoor ook onder 't een of ander voorwendsel het heerenhuis bin nendringen. Hij begon haastiger te loopen en om zelf onzichtbaar te blijven, draaide hij ^oorzichtig een belommerd pad in, dat een uitlooper van het park was. Nu was "ij zoo ver gekomen, dat hij het tuin- ront van de heerenbehuizing overzien S"n en hei halfronde gazon met zijn n v Van bloeiende hyacinten en tul- Pen. Om het gazon stonden prachtige vl tl ',latanc'n> tusschen welker uitge- a'jmmen het sappige groen van e "'.eymouths-dennen schemerde. De K. S. A. en de Nationale Bond tegen Revolutie. Het Haagsch Correspondentie-bureau meldt Het hoofdcomitc van actie der K.S.A. waarbij alle Katholieke sociale organi saties zijn aangesloten, heeft in zijn vergadering van 30 Maart 1920 bespro ken het communiqué in de pers over de oprichting van een „Nationalen Bond tegen Revolutie". Het hoofdcomité heeft besloten aan alle aangesloten organisaties en comi- té's te adviseeren niet tot dezen bond toe te treden. De vliegtocht naar Indië. Het lid der Tweede Kamer, mr. P. J. Troelstra, heeft de volgende schriftelij ke vragen bij den voorzitter der Kamer ingediend lo. Is door den heer minister een subsidie toegekend voor den nationaien vliegtocht naar Nederlandseh-Sndië aan een burger-vliegenier 2o. Zoo neen, wat is daarvan de reden 3o. Is het juist, dat onder de sollici tanten zich de vliegenier A. Picard be vond, omtrent wiens capaciteiten van dc zijde der -Fransche autoriteiten, die gelegenheid hadden zijn prestaties ge durende den oorlog te beoordeelen. een gunstig oordeel is uitgesproken En onder een van deze boomen zag hij weer de breedgeschouderde, ge drongen mannengestalte. Maar hij zag die niet meer alleen. Een andere ge stalte stond er naast. Een bevallige, vrouwelijke. In een blauwe japon. En de bejaarde man sprak vertrouwelijk met haar, boog zich vertrouwelijk tot haar voorover, legde haar de hand on der de kin en hief het gebogen meisjes kopie op. En de roode meisjeslippen glimlachten met een zaligen glim lach. Rudolf Miillenhof wilde iets roepen, iets schreeuwen, maar kon slechts on gearticuleerde klanken uitbrengen. Hij stond als een besehonkene op zijn bee- nen te wankelen en drukte zijn vuist tegeji het voorhoofd, 't Was of alles voor zijn oogen in een rooden nevel gehuld was, en door dien nevel heen staarde hij naar de plek, waar de twee stonden. Doch nu begonnen ze zich te bewegen en liepen dicht naast elkander i het park in, dat hen aan zijn blikken onttrok. Met woeste sprongen schoot hij vooruit, doch bleef na enkele oogen- blikken weer staan. Wat wilde hij toch? Zijn veto laten hooren tegen iets, dat in de schoonste harmonie scheen tot stand gekomen En nu lachte hij. Maar de woeste lach ging over in een snik. 4o. Is de minister bereid de omtrent deze zaak ingediende rapporten, met name ook wat genoemden vliegenier betreft, aan de Kamer over te leggen? Eerste Kamerverkiezing. Ter voorziening in de vacature-Van Wichen is in de gisteren gehouden ver gadering van de Prov. Staten van Zuid- Holland bij eerste stemming gekozen jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoog land (R.-K.) met 41 van de 77 stem men. Voorts verkregen dr. A. Plate (lib.) 13, dr. Stoop (S. D. A. P.) 20, Schaper (idem) I, De Geer (Christ.-Hist.) 1 en 1 blanco. Wijziging drankwet. Verschenen is het Voorloopig verslag op het wetsontwerp tot wijziging van de artt. 1, 3, 4, 30 en 50 der Drankwet. De wijziging van art. 39, waardoor de mogelijkheid tot het intrekken van verloven wordt uitgebreid en dat van vde artt. 50 en 54, waardoor de bevoegd heden der politie worden versterkt en de mogelijkheid tot strafoplegging wordt verruimd, werden vrij algemeen toegejuicht. Zeer vele leden hadden echter be- aar tegen het tot sterken drank ver klaren van dranken die meer dan 10 alcohol bevatten, wijl hierdoor bijna alle wijnen tot sterken drank worden ge stempeld. Men vroeg hoe de regeering tot de thans voorgestelde grens van 10 is gekomen en waarom het departe- ïent van financiën in deze zaak niet is geraadpleegd. Vele leden waren van meéhing, dat in de Drankwet aan het noemen van een bepaalde percentage alcohol geen behoefte bestaat. Ook voor, alcoholvrije drank achtte men de grens van JA %-te laag. daar beneden die grens de drank te spoedig bederft. Boter, kaas en melk. De Staatscourant bevat de bekend making dat de minister van landbouw met ingang van 1 April heeft ingetrok ken zijn beschikking dd. 23 Januari jl., houdende vaststelling van maximum prijzen -vcor boter en kjas, alsmede zijn beschikking dd. 30 September 1919, be treffende cicn maximujTtp.rijs van melk, en dat de minister met T.igang van 1 April heeft vnsigcstc!._ voor''volle jell: (onverpakt) een maximumprijs in dên kleinhandel van 18 cent per liter, en be paald heeft, dat de voor onderscheidene gemeenten op grond van zijn beschik king van 30 September 1919 reeds vastgestelde afwijkende maximum kleinhandelprijzen voor consumptie- melk van kracht blijven, voor zoover deze minder dan 18 cent per liter be dragen. Naar aanleiding van bovengenoemde beschikking heeft de minister van land bouw. enz. de volgende circulaire ge richt tot de burgemeesters Ik heb de eer u te doen toekomen aidruk van mijn dd. heden in de Neder!. Staatscourant geplaatste beschikking, waarbij met ingang van 1 April de alge meen geldende maximumprijzen voor boter, kaas er, melk worden ingetrok ken. Voor laatstgenoemd artikel wordt opnieuw een algemeene maximumprijs in den kleinhandel vastgesteld en wel van 18 cent per liter. Omtrent deze re geling bericht ik u, dat zij slechts voor loopig zal geiden. Ik neem mij' voor, u in de tweede helft van April njdere mededeelingen in deze te doen. Voorzoovee] noodig, zij nog medege deeld, dat de mogelijkheid tot vaststel ling voor afzonderlijke gemeenten voor afwijkende maximumprijzen blijft be staan. Voorstellen hieromtrent gelieve u niet, dan na gepleegd overleg met Kathe Oom Jobst had zich dus Kathe Eilert voor zijn ouden dag als vèrjongings- bron genomen En hij zag er werkelijk weer heel jeugdig uit. Maar wat ging hem oom Jobst aan. die vreemde man 1 Doch zij zij Hoe had ze zoo iets kunnen doen Haar moeder ziek geworden en toen beiden hulp noodig. Maar die glim lach had er niet naar uitgezien, jiat haar kinderlijke liefde voor haar moeder een offer had gebracht. Zoo glimlachte slechts de groote. de echte liefde. Weer lachte hij als een dwaze. Wel, Waarom zou ze 't ook niet doen Een ongedeeld geheel zou het wel zijn, wat oom Jobsi haar bloeiende jeugd had aan te bieden. Zijn gezicht was plotse ling hard en koud geworden en zijn voetstappen klonken hard, nu hij ver der ging. Hij had toch iets in die oude heerenbehuizinge daar te zoeken. Afre kening wilde hij houden met oom Jobst en hem de 100.000 mark weer voor de voeten werpen. Want afkoopen liet hij zich niets, v,at eenmaal zijn eigendom was geweest al was'het dan ook maar voor een enkelen zomerdag. Hij behoefde niet naar huis te gaan. Nadat hij een paar honderd schreden had gedaan, kwam Jobst Müllenhof hem op den parkweg tegemoet. belanghebbende producenten en hande laren in te dienen. Voorts wordt door mij bepaald, dat wanneer gedurende de maand April ten genoege van het Zuivelkantoor kan worden aangetoond, dat eenige melk inrichting of combinatie van melkslij- ters niet de voldoende voor haar be drijf of bedrijven benoodigde melk kan koopen en dat dientengevolge de be trokken gemeente niet voldoende van consumptieinelk wordt voorzien, het zuivelkantoor zijn bemiddeling zal ver- leenen tot het bijleveren van melk. Indien dat kantoor een opdracht tot bijlevering verstrekt aan een fabriek van melkproducten, dan zal deze fa briek de melk moeten leveren tegen den prijs van 13 cents per liter, franco aan de melkinrichting of voor zoover combinaties van melkslijters betreft franco overeengekomen plaats van ont vangst. Voorzoover het Zuivelkantoor opdrachten tot bijlevering verstrekt aan andere dan melkproducenten-fabrieken, zal worden bijgeleverd tegen den kos- tenden prijs franco op bovenbedoelde plaatsen van ontvangst. Tabaksaccijns. Blijkens liet voorloopig verslag van de Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp tot heffing van een tabaks accijns hadden verscheidene leden be zwaar tegen iedere belasting op tabak. Zeer vele andere leden hadden geen bezwaar tegen een dergelijke heffing, indien de minister de noodzakelijkheid daarvan kon aantoonen. Of die nood zakelijkheid echter aanwezig is, werd door vele leden betwijfeld, vooral in verband met dé ruime opbrengst der Rijksmiddelen. Sommigen dezer leden verklaarden tegen een tabaksaccijns in beginsel be zwaar te hebben, omdat tabak voor den werkman een artikel is van dagelijksch gebruik. Vele andere leden merkten tegenover deze beschouwingen op, dat zelfs bij de sterke vermeerdering van 's Rijks mid delen, belastingverhooging niet achter- 'wege kan blijven, omdat de uitgaven ontzettend zijn gestegen en nog zullen stijgen en liet de vraag is of het buiten gewoon mild vloeien der bronnen van inkomsten blijvend zal zijn. Het verder opvoeren der directe belastingen kwam dezen leden op het oogenblik niet ge- -wKlen-voer. Daarom konden zij het niet afkeuren, dat de minister tracht in komsten uit een Indirecte belasting op het genotmiddel tabak te halen. Zij achtten het echter twijfelachtig, of de tegenwoordig hooge prijzen van de tabak zich zuilen kunnen handhaven en daarom vreesden zij, dat de minister zich op een teleurstellende opbrengst zal moeten voorbereiden. Wat het gekozen stelsel betreft kon den zeer vele leden zich geenszins ver eenigen met de wijze, waarop de belas ting zal worden geheven. Door deze belasting zal de tabaksindustrie, die als een nationale industrie is te be schouwen, worden belemmerd, waar door de werkloosheid zal toenemen. Met de belangen van den middenstand en de kleinindustrie is niet voldoende reke ning gehouden. De drooglegging der Zuiderzee. Te Harderwijk werd een vergadering gehouden door de visscherij vereeniging „Onze Toekomst", ten einde met het bestuur der Visscherijschool te overleg gen, in hoeverre de omzetting van de Visscherijschool in een Schipperssehool voor de visschersbevolking wensehelijk zou zijn in verband met de aanstaande drooglegging der Zuiderzee. Naar de Noordzee toch willen de Harderwijker visschers niet. Zeevaartkundig onder wijs bleek den laatsten winter niet be- Hij was alleen en toen hij den ander zag, was hij een oogenblik verbaasd, maar kwam daarna bedaard nader. Zoo, ben je daar ja, dat ben ik. Gezocht heb ik u niet en toch gevonden, hoe goed u zich ook verstopt had. Verstoppen De oogen van zijn oom waren vast op hem gericht. Voor wien had ik mij toch wel moeten verstoppen En dat ik je niet eerst met betrekking "ot den aankoop van Liepow om raad vroeg, nadat je mij er opmerk zaam op had gemaakt, er waren daarmee werkelijk goede zaken te ma ken. En een goed zaakje heb ik mij nog nooit laten ontgaan, wanneer ik iets op een fatsoenlijke manier kon krijgen. Op een fatsoenlijke manier zo zullen uw goede zaken zeker altijd wt gemaakt worden. Bijtende spot klonk uit die woorden alsof Rudolf zich bijna niet meer be- heersehen kon. En daarbij te moeten zien, hoe jeugdig de man geworden was 1 Oom Jobst antwoordde niets hij keek zijn neef nog een heele poos stij aan en zei toen eindelijk Je hebt me nu toch gevonden, 'al heb je niet naar me gezocht wil je niet in huis komen Neen. Want in uw huis heb it geerd te worden. Resultaat der verga dering was. dat bij de visschersbevol king door het bestuur van „Onze Toe komst" zal onderzocht worden, welke personen er belang in stellen, opgeleid te worden tot schipper bij de binnen vaart. De uitslag van dat onderzoek zat later medegedeeld worden. Vervoer per spoor. Met ingang van 1 April worden alle crisismaatregelen, welke ten aanzien van het vervoer per spoor zijn getrof fen, opgeheven, zoowel wat het alge meen verbod van vervoer per spoorweg als het verbod van vervoer per spoor weg tusschen zgn. natte plaatsen be treft. Plaatselijke keuze. Het aantal vereenigingen dat adhae- sie betuigde aan het wetsvoorstel-Rut- gers c.s., tot invoering van Plaatselijke Keuze, is thans gestegen tot 3500. Daaronder bevinden zich 722 KeTkera- den, 608 vakverenigingen (onder wel ke 113 christelijke), 318 afdeelingen der S. D. A. P., 316 Christ. Jongemanneft vereenigingen (bijna alle afdeelingen van het Nederlandsch Jongelingsver bond), 284 Kiesvereenigingen (onder welke 272 rechtsche), 261 Christ. Werk- liedenvereenigingen (Chr. Nat. Werk mansbond, Patrimonium e.a)., 104 On- derwijzersvereenigingen en verschillen de hoofdbesturen en landelijke organi saties. Het aantal gemeenteraden, dat ad- haesie betuigde, steeg tot 44. Sedert de vorige opgave deden dit de gemeenteraden van Dwingeloo, Fer- weradeel, 's-Gravendecl, Hindeloopen, Horssen, Kamerik, Katwijk, Losser, Ruinerwold, Scherpenisse, Stoppeldijk. Wijdenes en Zegveld. Van 134 openbare vergaderingen kwamen moties van instemming in. Se dert den aanvang van 1920 hebben ziëh reeds meer dan 550 vereenigingen als buitengewone (contribueerende) leden bij den Nationalen Bqnd voor Plaatse lijke Keuze aangesloten. Wenken tegen de Spaansche griep. In verband met de mogelijkheid, dat de Spaansche griep zich wederom in sterke mate in ons land za! voordoen, acht de Centrale Gezondheidsraad het nooqig de .volgen.de algentegneaygokga.. in herinnering te brengen 1o. Zorg voor reinheid van lichaam, leeding en woning. 2o. Laat bij dag en bij nacht zooveel mogelijk overal versche lucht in uwe woning toe. Laat ieder naar vermogen ertoe medewerken om voortdurend flin ke luchfverversching tot stand te bren gen in plaatsen en inrichtingen, waar vele menschen bijeenkomen. 3o. Laat zooveel van u afhangt geen stof worden opgejaagd in huis en in inrichtingen als bovengenoemd. Droog opvegen van den vloer is voor een deel enkel stof opjagen. 4o. Waar de ziekte reeds eenige uit breiding mocht verkregen hebben, is het gewenscht het besmettingsgevaar van persoon op persoon zooveel moge lijk te ontgaan voor zoover plicht en werkkring dit toelaten. Zij die toezicht houden op inrichtin gen waarin vele menschen bij elkaar ko men dienen aan licht ongestelden de gelegenheid te geven naar huis te gaan. 5o. Als gij u verkouden en koortsig voelt of last hebt van keelpijn is het voorzichtig thuis te blijven en rust te nemen. 6o. Raadpleeg tijdig uw geneesheer. Volg stipt zijn voorschriften ook als hij u, terwijl gij gezond zijt en zieken in uw omgeving hebt, voorzorgsmaat regelen als het reinhouden van neus-, niets meer ie zoeken, als we nog een maal een onderhoud met elkander heb ben gehad. - Zoo nu, als je dat meent. En waarover zou je dan nog een onder houd willen hebben Het klonk bijna gemoedelijk. Waarover De ionge man knarse tandde zachtjes. ik zou van u willen hooren, hoe dat tot stand is gekomen, wat ik straks mee aangezien heb. Wat je straks mee hebt aangezien zoo, zoo nu ja, zoo iets dacht ik al haast. Weer de gemoedelijke toon, die den opgewonden Rudolf geheel buiten zich zelve bracht. Ik wacht op het antwoord. Op mijn 'antwoord hm je bedoelt zeker, hoe; Kathe Eilert, die je immers van vroeger kent, in mijn huis gekomen Hm - iaat je door haar zelf ha antwoord geven. Mo dat bc eekenen 't Was. hc ni de keel \v< -d toegeschroefd, dat ze uw vrouw is? Mijn vrou oom zag er wer-' eliik uit als - en echte don Juan he- emaal zo - is 't nog niet maar t anzoek genadig aangeno men, vi,.e neef aan en stond nu bijna tegen zijn'oom aan. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1