EMVELOPPEf Eiectr. Drukkerij Firma VAN DE VELDE SPORT Goede kwaliteit u i t§ voorraad leverbaar INGEZ0NDÊN STUKKEN I BUITENLAND kers aansluit, terwijl na de pauze werd opgevoerd het blijspel in 1 bedrijf „Met de X-stralen", hetwelk door de goede vertolking den lachlust bij de aanwezi gen opwekte. Een collecte voor de stakende Ha ven- en Transportarbeiders bracht pl.ni. 28 op. Hedenmorgen geraakte op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" de scheepsmaker J. de R., uit Middelburg, bekneld tusschen de groote kraan en een klamp steenen. Ernstig aan het on derlijf verwond, werd de man, na in de verbandkamer verbonden te zijn, naar liet St. Jozeph-Jekenliuis vervoerd. Het Zweedsche oorlogsschip „Filgia" ligt op de leede alhier geankerd en zal naar Antwerpen opstoomen. Bij den consul van Zweden, den heer Van Boven, wappert de vlag van het Zweedsche rijk. Tegen het tapverbod. In een Zaterdag gehouden vergade ring van de afdeeling Middelburg van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, werd de quaestie van het tapverbod gedurende de kermis ter sprake gebracht. Men bleek van mee ning, dat dit verbod liet drankmisbruik ten zeerste in de hand zal werken. De afdeeling zou zich niet voor een verbod van drankverkoop gedurende de kermis hebben uitgesproken en wil anderzijds ook geenszins de caféhouders in be scherming nemen, maar dit verbo'd geeft haar aanleiding-zicli tot den ge meenteraad te wenden met liet verzoek om, als men meent maatregelen tot be perking van het drankgebruik geduren de de kermis te moeten nemen, men dan een totaal verbod van verkoop en ver voer van drank moet invoeren, daar het nu aangenomen tapverbod nog veel erger toestanden zal kunnen scheppen-, dan liet geval zal zijn als de overheid zich van het uitvaardigen van verboden onthoudt. majoor der mariniers C. j. C. Groos- man van wachtschip Vlissingen naar Hr. Ms. „Zeeland" en idem Schar- dus van „Zeeland" naar wachtschip Vlissingen op 27 Maart sergeant-kok C. A. Cuijpers van wachtschip Willems oord naar „Van Speyck" idem H. Krap» van „Van Speyck" naar wacht schip Willemsoord bootsman J. Box meer van .mijnopruimingsdetachement Leeuwarden naar wachtschip Wilems- oord. Bonden van marine-personeel. De drie centrale bonden van marine personeel, n I. de bond van marine- onderofficieren, de bond van korpo raals der Koninklijke marine en de bond van minder marine-personeel, hebben een comité gesticht voor behar tiging van de algemeene belangen van het marinepersoneel beneden de'n rang van officier. Het comité draagt den naam als zoodanig. (C.A.M.B.O.) Reeds eerder (in Mei 1917) werd door die bonden een comité gesticht speciaal om die actie te voeren voor de salarissen, welk comité thans is ont bonden en gevolgd door stichting van bovengenoemd comité van actie voor de algemeene belangen. Overwogen wordt voorts door beide eerstgenoemde bonden om. in verband met de enorme kosten, verbonden aan de uitgifte van twee kranten, deze te vervangen door één krant, nl. een kop blad. De besprekingen zijn nog gaande en er is ook verzocht aan het bestuur van den bond van marine-onderofficie ren om zoo mogelijk aan de stichting van één blad mee te doen. Dit hoofd bestuur moet echter eerst de zaak nog onder de oogen zien op de eerstvolgen de hoofdbestuursvergadering, alvorens het eventueel zal deelnemen aan de daarover geopende besprekingen. Na tuurlijk moeten afgescheiden hiervan, de diverse jaarvergaderingen toch nog beslissen over den te nemen maatregel, die voor de organisaties nogal ingrij pend is. De vereeniging „Het Nederlandsclie Handels-Instituut" houdt haar praktijk examens in boekhouden, stenografie en handelscoriespondentie op 17, 18 en 19 Mei, des avonds, o.a. te Middelburg, j Ook zullen dan tevens worden afge nomen de leeraar-examens in handels correspondentie en stenografie, zoome de het nieuwe examen boekhouder-cor respondent. Men schrijft ons uit Domburg Zaterdagavond bield de heer Frelier chef van het radio-telegraaf-station te Vlissingen, een lezing over „Draadloo- j ze telc, -afie". jammer, dat deze uit- ccnzel'.l' g door zoo weinigen werd bij- i gewoond, slechts een 35 tal personen waren in de zaal aanwezig. De lieer j Freher besprak het deugdzame der draadlooze telegrafie. Vooral voor j schepen is deze uitvinding van groot j belang. Hij wees er op, dat de draad- looze telegrafie in de oorlogsjaren sterk is vobruitgegaan en vele verbeteringen worden aangebracht. Eenige moderne toestellen waren in de zaal aanwezig. Door middel van een vierkant raam met eenige draden be spannen en opgehangen in de zaal werden berichten opgevangen, welke voor alle aanwezigen hoorbaar waren, uit Berlijn, Budapest en van een sta tion, gelegen aan de Westkust van Ier land. Verder toonde spreker aan hoe cle berichten werden opgevangen. K OUDEKERK E. Uitgifte suikerkaarten 3e periode Op dorp Dinsdag 30 Maart 1920, wijk A van 912 uur, wijk B van 14 uur op 't Zand Donderdag 1 April, wijk C van 912 uur, wijk D van 24 uur. Gen kaarten worden afgegeven dan aan gezinsleden, tenzij een schriftelijke aanvrage door belanghebbenden wordt ingeleverd. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herw. Kerk. Aangenomen het beroep te Biggekerke (toez.) ds. C. Koenekoop te Camperland. Het aantal vacatures in de Ned. Herv. Kerk bedroeg 1 Januari 1920 208 tegen 172 op 1 Januari 1919. Geref. Kerk. Bedankt voor het be roep te West'oroek door ds. F. Tolle naar te Brouwershaven. VOETBAL. Zuidelijke Ie klasse. WilhelminaMiddelburg 21. De kanaries zijn voortdurend sterk in de meerderheid. Reeds binnen vijf mi nuten doelpunt Tonny met een fraai schot, Uetwelk echter door buitenspel geannuleerd wordt. Na een kwartier doelpunt Schrammen. De weinige door braken van Middelburg stranden op de Bossche verdediging en verre, onver wachte schoten hebben geen succes. Voor de rust wordt niet meer gedoel punt. Na de rust is Wilhelmina wederom in de meerderheid. Toch duurt 't lang voordat een tweede punt door Schramm ingeloopen wordt. Wilhemina neemt het dan iets kalmer op,waarvan Middelburg profiteert om binnen 5 minuten een te- genpunt te maken. Een bekogeling van het Middelburgsche doel volgt, doch de Zeeuwen weten stand te houden, zoo dat liet einde komt met een schrale overwinning voor Wilhelmina. Velocitas't Zesde 80. Velocitas mist haar doelman, 't Zes de heeft voor de geheele halflinie in vallers. Velocitas begint direct aan te vallen en het is Van Dort, die met een fraai schot aan de Cadetten de leiding geeft. Daarna zet -Scheffelaar goed voor en Van Dijk kopt in. Dezelfde spe ler brengt den stand op 30. Onmiddellijk na de hervatting schiet Lefevre nummer 4 en eenigen tijd daar na Scheffelaar nummer 5 in het net. Weer is het Van Dijk die nummer 6 en Lefevre die nummer 7 maakt, terwijl uit een strafschop Van Dort mét num mer 8 besluit. Nederlandsch ElftalZwaluwen 13. In liet Amsterdamsche Stadion werd Zondagmiddag de wedstrijd Ne derland-elftalZwaluwen-elftal ge speeld. Het stadion was bijna geheel met toeschouwers gevuld, die echter deerlijk in hun verwachtingen werden teleurgesteld, daar het Nederlandsche elftal een nederlaag van 31 werd toe gebracht. Bulder (B. Quick, Gronin gen) nam hiervan twee voor zijn reke ning, terwijl Verlegh (Quick Nijmegen) een doelpunt maakte. Aan géén zijde bedrukt, vanaf 8.25 per 41000 stuks. Dezelfde soort bij" 5000 stuks f 6.60 1000 10.000 f 6.25 1000 Vraagt monsters. Kleine Markt 58. Telefoon Interc. 10. De kerkeraad der Geref. Kerk alhier heeft besloten met ingang van 1 April a.s. de collecten van de kerk tijdens den dienst af te schaffen. In plaats hiervan stelt de gemeente door.vaste vrijwillige bijdragen hen in staat in het onder houd van den eeredienst te voorzien. Ook wordt het zitplaatsengeld afge schaft en behoudt ieder gemeentelid zijn eigen vaste plaats. Bulten verantwo» rdelljkbcld der redactie l)o coDie wo. dt filet teruggegeven RIJKSAMBTENAREN Mijnheer de Redacteur, In de raadszitting van Vrijdag 1.1. heeft volgens uw verslag de heer Tichelman uitgesproken, dat het niet op den weg van den Raad lag, adhaesie te betuigen aan liet adres door de open bare onderwijzers-vereenigingen tot de Tweede Kamer gericht, daar dat dan ook voor andere rijksambtenaren zou moeten gebeuren. We zouden deze opmerkingen kun nen laten voor wat ze zijn, wanneer ze niet kwamen uit den rjond van een wethouder van de grootste gemeente in Zeeland, die niet voor den eersten keer achter de groene tafel zit, die tevens rijksambtenaar en voorzitter van éen schoolbestuur is en volgens een vroe gere uitlating, gaarne in aanmerking was gekomen als wethouder van onder wijs. Wanneer 7.00 iemand zijn mee- ning zegt over onderwijs en rijksamb tenaren, dan wordt aan zijn woord ge wicht gehecht en dat blijkt ten duide lijkste uit de woorden van den heer De Meij (die anders nog als eenS goed weet te onderscheiden), dat de onder wijzers geen gewone rijksambtenaren zijn. Maar M. de R., de openbare onder wijzers zijn geen rijksambtenaren; geen gewone.cn ook geen buitengewone het zijn GEMEENTE-AMBTENAREN 1 Zij worden door den gemeenteraad benoemd en ontslagen zij werken on der verordeningen door den gemeente raad vastgesteld volgens een leerplan door Burg. en Weth. goedgekeurd onder toezicht van een"commissie door den gemeenteraad benoemd. Het is juist het groote geschilpunt tusschen ons. Genootschapsleden, en de Bondsleden, dat wij onderwijs tot Rijk;» zaak willen maken en dus Rijksanjbte- naren wénschen te worden, terwijl de Bondsleden het onderwijs gemeente zaak willen laten en dus gemeente ambtenaren blijven. Waren wij Rijksambtenaren, be hoefden we bij geen gemeenteraad aan te kloppen met verzoek ons pogen, 0111 beter bezoldigd te worden, te steunen. Dan hadden we als andere Rijksambte naren verhooging van salaris gekregen bij Bezoldigingsbesluit 1920, Stbl. no. 37 Maar we zijn gemeente-ambtena ren en wei gemeente-ambtenaren van een bijzonder soort.Het Rijk bepaalt ons salaris en betaalt het voor bij na allen aan de genieenten. Het is aart de gemeenten verboden het te vevhoogen. En juist, omdat we gemeen te-ambtenaren zijn, maken we aan spraak op de vaderlijke zorg van het gemeentebestuur. E11 zooals een vader of een moeder voor het kind opkomen bij den betaalsheer, aan wièn het kind zijn diensten bewijst, zoo meenen vvij, dat het gemeentebestuur bij onzen be taalsheer, het Rijk, kan opkomen voor de belangen van zijn ambtenaren, die onderwijzer heeten, wanneer het meent, dat deze ten opzichte van andere groe pen van ambtenaren onvoldoende wor den bezoldigd. En waar de heer Tichel man blijkens uw verslag overtuigd is, dat de salarissen der onderwijzers te laag zijn, hopen we op zijn kraehtigen steun .0111 de stem van Vlisingen in Den Haag te doen weerklinken ten behoeve der slecht bezoldigde leerkrachten Met dank vcior" de plaatsing, J. D. C. DE VRIES. Secr. Afd. Vlissingen van 'I N. O. G. DE STAKING DER HAVENARBEIDERS EN ZEELIEDEN. Inzake de bespreking tusschen de beide besturen der in staking zijnde organisatiesen minister Aalberse meent „het Volk" met zekerheid te weten, dat 't resultaat van zoodanigen aard is, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat er in den loop dezer week een belang rijke wijziging in den toestand kan ontstaan. Naar aanleiding van de gevoerde be sprekingen zal de gecombineerde sta kingsleiding Dinsdag in Den Haag we derom bijeenkomen, in welke bijeen komst dan tevens het voorstel van liet Federatiebestuur tot uitbreiding van cle staking zal worden behandeld. iC Op het terrein van den voormaligen Parkschouwburg te Amsterdam werd gisterenmiddag een door een paar dui zend personen bezochte meeting gehou den, uitgeschreven door den Amster- damschen Bestuurdersbond. Het doel was, de arbeidende klasse op le wek ken tot financieelen en moreelen steun voor de havenstaking en de loonbewe- gingen in de meubelmakers- en behan gers-, bouw-, kleecfing- en metaalbe drijven. Als sprekers voerden liet woord de heeren R. Stentuiis, voorzitter van het N. V. V., S. J. Pothuis, secretaris van den A. B. B* P. Danz, bestuurder van den Metaalbewerkersbond, W. Drop, bestuurder van den Transportarbei dersbond, A. Jensch, bestuurder van den'Schildersgezellenbond en L. van der Wal, bestuurder van den Bouwarbei- dersbond. De heer Stenhuis deed '111 zijn rede voering uitkomen, dat het jaar 1920 een jaar van stakingen zal zijn, zooals Nederland nog nooit heeft geleend. Hij wees voorts op het belang van eenheid in den strijd tegen cle reeders voor wie de arbeiders niet zullen buk ken, al zal het nog wéken moeten du ren. Nog betoogde spreker, dat het N.V.V. niet afkeerig is van solidariteitsstakin- gen, maar dat hier onder de huidige omstandigheden niet aan vait te den ken, zoolang de Christelijke vakbewe ging zijn leden nog kan mobiliseeren om de arbeiders in den rug aan te.val len. -Solidai"iteitsstakingen op dit moment zouden, volgens spreker, tot een déba- cjf moeten voeren. De heer Drop zeide, dat de Centrale Bond van Transportarbeiders er niet aan dacht, uitbreiding aan de staking te geven, omdat men daardoor de ka pitalisten in de kaart zou spelen. Alle Sprekers drongen voorts aan op kraehtigen finantieelen steun. DE NIEUWE DUITSCHE REGEERING. Er is weder een nieuw coalitie-kabi net gevormd, dat als volgt is samenge steld v 'Rijkskanselier eri buiténlandsche za ken Muller binn'nlandsche zaken en vice-kanseiier Koch financiën Wirth defensie Gessier justitie Bunck (democrat, uit Hamburg, advo caat en lid der Nationale Vergadering); economie Schmidt (soc.-dem.) ar beid Sehlicke (soc.-dem.); posterijen: Giesberts (centrum); schatkist: Bauer; verkeer Bell (centr.voedselvoor ziening Hermes (centr.) zonder por tefeuille David. De verhouding van de vertegenwoor diging der drie coalitierpartijen is de zelfde gebleven. De vakvereeniginger. zouden accoord gaan met dit ministerie. Het is overi gens toch wel een zeer bijzondere toe stand, dat de vakvereenigingen ten aan zien van de vorming eener regeering 't recht van veto hebben gekregen. De nieuwe regeering zal heden voor de Nationale Vergadering verschijnen, doch haar is zeker geen lang leven be schoren. Het is slechts een overgangs ministerie, want over enkele weken zullen de algemeene verkiezingen wor den gehouden, waarbij het Duitsche volk nogmaals gelegenheid krijgt zich uit te spreken welken koers het uit wil. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Een correspondent van de ,,N. R. Ct." had een onderhoud met een Duit- seheiz die via liet door de Engelschen bezette gebied, in ons land is gekomen. Hij deelde mede, dat de Engelschen alle maatregelen nemen, om in hun ge bied de orde te handhaven. Te Soliin- gen zijn tienduizend man Engelschen met machinegeweren aangekomen. Volgens onzen zegsman is de bewe ring. dat.er christelijke arbeiders in liet roode leger strijden een praatje. Dat leger is liet uitschot. Zelfs de onafhan kelijke socialisten behooren er niet toe. De oproerige elementen zijn dg, com munisten, die een troep onbetrouwbare leegloopers rond zich vereenigd heb ben. Tc Elberfeld zijn alle in de gevange nis opgeslotenen vrijgelaten en deze boeven hebben de leiding in het leger. Daarin spelen Russische officieren een groote rol en verder bestaat het voor een ongelooflijk deel uit vrouwen. Het is zuiver rapaille. Vrouwen en mannen in de onmogelijkste schilderachtige rooverldeederdrachten met handgrana ten 0111 hun lijf en de blanke sabel aan een touw achter zich aan sleepend plunderen en rooven waar zij kunnen. De verantwoordelijkheid voor het be stuur durven zij niet op zich nemen. Zij dwingen de gemeente-autoriteiten in dienst te blijven en plunderen onderwijl naar hartelust. Onze zegsman gelooft niet aan een oprukken hiaar ons land. Bovendien komt uit Wezel liet bericht van de aan komst van nieuwe versterkingen voor de regeerfngstroepen, die tusschen We zel en Munster nu een hechte linie vor men. Onze zegsman vertelde ons vele tref fende staaltjes van voorgekomen gru welen. Onder meer zijn te Essen een tiental gymnasiasten, die met de Ju- gendwehr waren uitgerukt, gefusilleerd en de ouders konden de lijken hunner kinderen terugkoopen voor 50.000 mrk. Uit particuliere berichten der Ber- lijnsclie pers lieert de Vollzugsrat van Duisburg een bekendmaking gepubli ceerd, dat de roode troepen den strijd met alle kracht willen voortzetten. Er bestaat geen twijfel meer, dat de lei ders de massa niet meer in hun macht hebben. Alle overeenkomsten, of zij in Bielefeld of ergens anders gesloten zijn, hebben weinig of geen waarde meer. I11 Dortmund werd Zaterdagmiddag opnieuw de algemeene staking gepro clameerd. Naar verluidt zijn tienduizenden ar beiders in de richting van Liinen op gerukt, 0111 tegen de daar aanwezige regeeringstroepen den strijd te begin nen. Een later bericht meldt, dat inder daad te Dortmund de staking algemeen is. Des avonds na 9 uur mag niemand zonder paspoort zich op straat vertoo- nen. Alle winkels, restaurants en scho len zijn gesloten. De bladen zijn niet verschenen. Ook de telegraaf-bedienden zijn in staking gegaan." Behalve te Dortmund is liet .ook el ders in liet industrie-gebied tot nieuwe troebelen gekomen. Vooral in 't spoor wegverkeer zijn op verschillende punten stakingen uitgebroken. Het telefonisch verkeer is gestaakt te Liittinhausen, Horst, Emscher en Duis burg. Uit Essen wordt gemeld, dat daar het revolutionnaire tribunaal in actie is. Hetvelt vonnissen in gevallen van spionnage, bedreigingen, aanvallen op posten en plunderingen. Een aanvoer der van een plunderbende heeft reeds den kogel gekregen. Te Cret'eld en Neuss hebben de ar beidersbonden Donderdag de aanslui-' ting bij de Roer-republiek geprocla meerd. Sterke Engelsche troepenafdee- lingen hebben deze beide steden bezet. Uit Hagen wordt daarentegen ge meld, dat alle roode troepen van liet district Hagen op .liet front bij Wesel op Liinen teruggetrokken zijn, De re geeringstroepen zijn op verzoek van het Hagener comité van actie Zaterdag avond eveneens teruggetrokken, zoodat bij Liinen volkomen rust heerscht. Te Wesel wordt nog gevochten en de toestand wijzigt zich allengs ten na- deele van de „rooden". Daar de re geeringstroepen in pantserauto's over de Lippe Zuidwaarts optrekken, hébben de arbeiders-aanvoerders besloten luin troepen op den linker Lippe-oever lerry te nemen. Te Kiel heeft de politie-presideiit een voorloopige -verlieslijst gepubliceerd, die de namen noemt van 77 dooden en 134 zwaar gewonden. Het aantal licht gewonden bedraagt honderden. Met groote rouwplecfttigheden werden Za terdag 50 slachtoffers begraven. De restaurants, winkels en scholen waren gesloten. Te Hirsgarten bij Berlijn is Vrijdagavond een handgranaat ont ploft, waardoor kapitein von Pflugk Hartung gedood werd. De kapitein stapte met enkele vrienden, met wie hij den avond had doorgebracht, in een automobiel om naar Berlijn terug te rij den. Op het oogenblik dat de wagen zich in beweging wilde zetten, ontplof te de handgranaat. De wagen werd ge heel vernield en von Pflugk werd op slag gedood. Het linkerbeen en een ge deelte van het onderlijf werden van liet lichaam afgerukt. Tal van personen,.die zich in de nabijheid bevonden, werden min of meer ernstig gewond. Een hun ner is intusschen overleden. Algemeen vermoedt men, dat von Pflugkt Hartung het slachtoffer is ge worden van een aanslag. De kapitein was niet zeer gezien in de gemeente, waarschijnlijk naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen. Von Pflugkt Hartung heeft indertijd' een niet onbe langrijke rol gespeeld in het Lieb- knecht-proces. Hij was een der perso nen, die in de auto zaten, waarmede Liebkneclit uit liet Edenliotel naar de gevangenis werd vervoerd. Maar tiij werd vrijgesproken, daar hij volgens de getuigen op liet oogenblik dat Lieb kneclit doodgeschoten werd, den chauf feur hielp de automobiel herstellen. V011 Pflugk Hartung was 29 jaar oud. Uit Mecklenburg wordt gemeld dat daar gewapende benden liet land doorkruisen. De landgoederen Krükow en Klein-Villen zijn in de asch gelegd. In Faulenroth en Malgin hebben moord- jartijen plaats gehad. Bij Görlitz en Beigard zijn roode elementen met de rijksweerbaarlieid slaags geraakt. De noordelijke linie van Greifswald tot Wortgradt is in handen der opstande lingen. die onder bevel staan van Duitsche conimunisteVr.De spoorwegver binding StrahlsundGreifswald is hier en daar eveneens in hun macht doch de weg BerlijnStettin is open. Er zijn onderhandelingen gaande omtrent wel ker uitslag nog niets bekend is. VAN ONZE GRENZEN. De alarmeerende berichten uit het Duitsche gebied nabij onze grenzen hebben groote beroering gewekt, voor al in de plaatsen, die bij een eventuee- len inval van het Duitsche roode leger het eerst gevaar zouden loopen. In som mige plaatsen werd reeds overgegaan tot de oproeping van den vrijwilligcn landstorm, teneinde zoo noodig hef ge vaar van een inval te kecren en have en leven tegen it plunderende bolsjewis ten te beschermen. Men heeft zich afgevraagd, welke maatregelen de regeering heeft geno men, ter beveiliging van onze grenzen en men meldt van voorbereidingen, die waren getroffen om een gedeelte van de tweede divisie, die is belasl met de grenswacht, op te roepen. Echter de bewaking van onze Oostgrenzen is zeer slecht, daarvan hebben wij, aldus zegt de „Avondpost", ons 'bij een persoon- De gehuwde onderwijzeres. Ged. Staten dezer provincie hebben goedkeuring onthouden aan het be sluit van den gemeenteraad te Stoppel dijk, waarbij aan een onderwijzeres eervol ontslag werd verleend, omdat zij in het huwelijk trad. MARINE EN LEGER. Opgave van overgeplaatste onderof ficieren der zeemacht op 7 April sergeant-kok C. Hagenbeek van wacht schip Willemsoord naar Schouten te Hoorn en ingetrokken de overplaatsing naar Schouten van den sergeant-kok A. J. van der Laan op 8 April sergeant-

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 2