1920 ■SSïüiüJOi KAMEROVERZÏCHL $oor eigen kracht BINNENLAND Stads* eg Provinciemeuws VRIJDAG 26 MAART, i FEUILLETON VLISSIINCSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS yan i4 regels: ƒ1.voor iedere Fegel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van j5 regels 50 cent iedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.30. Weekabon nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. MILITIE. Inschrijvingsregister en alphabetisch register. De Burgemeester der gemeente Vlissin gen maakt bekend, dat het inschrijvingsre gister voor de lichting 1921 met het daar uit opgemaakte alphabetisch register, ge durende acnt dagen vanaf heden tot en met 2 April a.s. ter gemeente-Secretarie (mili taire zaken afd. 4) voor een ieder ter lezing ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op dat binnen den tijd, hierboven ver meld, tegen deze registers bezwaren kun nen worden ingebracht bij den Commis saris der Koningin in de provincie 2. dat het bezwaarschrift behoorlijk met redenen moet zijn omkleed en op ongeze- geld papier kan worden gesteld 3. dat liet bezwaarschrift eigenhandig moet zijn onderteckend, doch dat ondertee- kening door een ander persoon is toege laten, zoo bij het bezwaarschrift een be hoorlijke volmacht wordt overgelegd 4. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ontvangst bij den Burgemeester ter gemeente-secretarie moet worden ingele verd 5. dat een bezwaarschrift, dat niet vol doet aan de eischen, hierboven vermeld, geen gevolg" kan hebben 6. dat het bewijs van ontvangst moet worden bewaard, totdat hij of zij die het bezwaarschrift indiende, in kennis is ge steld met de uitspraak van den Commissa ris der Koningin. Vlissingen, 25 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der. Hinderwet, brengen ter open bare kennis, dat bij hun besluit van 23 Maart 1920 aan j. W. van der Linde, di recteur de*r N.V. „De Zoete Inval", vergun ning is verleend tot de uitbreiding der be staande bakkerij, door plaatsing van een e/ecfro-motor van 1 /o P.K. in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie D rib. 557, plaatselijk gemerkt Vrij- gang no. 14 en Walstraat no. 98. Vlissingen. 23 Maart 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De lange reeks kleinere ontwerpen, die in de laatste weken successievelijk door de Tweede Kamer is aangenomen, werd vandaag door de Eerste Kamer aigedaan. Alleen het ontwerp op het Handelsregister lokte discussie uit. De heer Stork vond de contribu ties veel te hoog en kwam daar tegen-op. Dit ontwerp heeft echter geen tegenstand ondervonden bij de be trokkenen. De minister vindt de bedra gen niet te hoog. Met 16 tegen 10 stem men werd het goedgekeurd. De Kamer scheen niet in te zien, dat ze met een Roman van K. ABT. Een poosje bleef het stii. De moeder streek met de eene hand zachtkens over liet hoofd van haar dochter, met de andere veegde ze ter sluiks een paar kanen weg, die haar uit de oogen wil den rollen. Eindelijk zei ze met een vriendelijke kalmte Als een meisje als jij zegt, dat ze ids niet kan, dan kan ze het werkelijk "iet en dan behoeft men er ook niet meer over te jammeren. En waar nu zoo plotseling een gelukster voor ons oPRing, kan dat eiken dag' weer gebeu- 'en. En we hebben immers ook anders, wat we noodig hebben om te leven. Met een hall onderdrukten zucht leg de Kathe haar moeder de hand op den mond. Wees stil, moeder, maak het mij met nog moeilijker. Ik weet, welk een geluk het voor u geweest zou zijn. Nu begon haar moeder vrooiijk te 'achen. Al te veel geluk moet een mensch 'et willen hebben, anders wordt hij |.^rapedig..-öjk ik jou heb, mijn Kathe, fl> is vkiKomen genoeg. P®n volgenden morgen had Kathe net een paar hartelijke woorden eventueeie verwerping de Kamers van Koophandel, die zoo juist gereorgani seerd zijn, totaal machteloos zou ma ken. De Kamer gaf den heer Wijnkoop verlof aanstonds zijn aangevraagde in terpellatie te houden over de vermeende onderhandelingen tusschen Nederland- sche autoriteiten en Duitsdhe autoritei ten. Het bleek, dat het uitgangspunt voor deze interpellatie niet bijster deug delijk was. Het bericht, dat de Neder- landsche gezant te Berlijn een deputatie heeft ontvangen en een verklaring heeft afgelegd, is absoluut onjuist. Niets van dien aard is gebeurd. Voorts is alleen een telegram uit Ham ingeko men, waarin levensmiddelen werden te koop gevraagd. Voorzoover die onder handelt over ruiling van levensmiddelen en steenkolen, doet ze dat met officïeele regeeringen, die hun gezag ontleenen aan de wet. Op een vraag van den heer Troelstra, of de regeering iets wilde doen voor den toestand in het Roer gebied, bleef het antwoord uit. Even min antwoordde de heer Wijnkoop op een vraag van den heer Troelstra of de syndicalistische stakers in het haven bedrijf zullen meewerken om eventueeie levensmiddelen naar dit gebied te vér- voeren. Het wetsontwerp inzake de verhoo ging der pensioenen werd uitgesteld, omdat nog niemand er uit wijs kon worden. Een interpeilatie-Beumer over de uit voering der Invaliditeitswet, bracht en kele belangwekkende mededeelingen van den minister, o.a. ten aanzien van de kwestie der gemoedsbezwaren. Niet minder dan 869 gevallen zijn daarvan onderzocht en 79 ziin deugdelijk be vonden. Een wetsontwerp te dier zake is in voorbereiding, evenais een ont werp, dat de verhouding der dienstbe trekking van ouders en kinderen, een kwestie, die vooral voor het platteland van belang is, zal regelen. Over den aankoop van een huis te Tiel za! de minister spoedig uitvoerige mededeelin- gen doen, waaruit zal blijken, dat het alles laster is. Onwaar, ergerlijk en scheef is de voorstelling, die men van dien aankoop gaf, hetgeen het gevolg is van een campagne, gevoerd door een teleurgesteiden huis-eigenaar, die zelf er niet van heeft kunnen profiteeren. Ten slotte deelde de minister mede dat spoedig dagzegels verkrijgbaar ge steld zullen worden. De heer Teenstra greep de gelegen heid aan om een motie in te dienen, waarin de wenschelijkheid werd uitge sproken van een vergemakkelijking der risico-overdracht. Deze motie wordt echter Sater behandeld. Meer nut had deze interpellatie niet. Militiaire maatregelen der regeering. In verband met berichten in de pers over eene mobilisatie van het leger, wordt uit de beste bron verzekerd, dat geen maatregelen te dezer zake in uit voering zijn. Intusschen hébben als ge volg van het door ons medegedeelde overleg van den minister van oorlog ad interim met de militaire autoriteiten voorbereidingen piaats om in geval van noodzakelijkheid in het Oosten des lands met spoed over de noodige troe pen te beschikken, waartoe o.a. het op roepen onder de wapenen van een drietal Jichtingen der aldaar gelegen tweede divisie is voorbereid. De interpellatieWijnkoop. in de Tweede Kamer heeft het com munistisch lid Wijnkoop gisteren geïn terpelleerd over de beweerde weigering der Nederlandsche autoriteiten en den Nederlandschen gezant te Berlijn om te onderhandelingen met de autoriteiten der Dliitsche arbeidersraden betreffen de ruiling van steenkolen legen levens middelen, meer bepaald in het Ruhr- gebiecl. Minister Van Karnebeek antwoordde dat het ministerie van landbouw een teiegram nopens een dergelijken ruil had ontvangen, onderteekend ..Abtions ausschuz", een onderteekening, waar van de regeering niet weet of zij van een arbeidersraad of een autoriteit af komstig is. De minister betoogde dat de aankoop van levensmiddelen in Neder land vrij kon geschieden voor zoover de uitvoer niet verboden Is. Overigens kan de regeering over in- en uitvoer slechts onderhandelen met door de Duitsche regeering behoorlijk aange wezen autoriteiten. De Nederlandsche gezant te Berlijn heeft niets kunnen weigeren, omdat hem niets gevraagd is. Na eenige discussie, waarbij Troel stra verklaarde gisteren de te 's Hage vertoevende commissie uit het Ruhrge- bied te hebben gesproken die niets communistisch aan zich had, werd de interpellatie gesloten. De invaliditeitswet. Kon onlangs worden medegedeeld, dat aan den minister van arbeid de eerste 10.000 handteekeningen waren toegezonden van werkgevers, cjje met aandrang verzoeken, dat wijzigingen in de Invaliditeitswet zullen worden aan gebracht, thans bericht men dat die eerste 10.000 door een tweede 10.000 tal zijn gevolgd, en dat binnen enkele dagen het derde 10.000 tal bij den mi nister zal worden ingediend. In dit verband herinnert men er aan dat de werkgevers, die dit adres Heb ben geteekend, daarin op den voor grond erkennen, dat het plicht is voor oude en invalide arbeiders te zorgen en dat die zorg wettelijk moet worden gerégeld.' Een geheimzinnige mijnenlegger. te Nieuwediep is uit de Zuiderzee binnengekomen de Duitsche mijnenve ger ,,U Z. 18", begeleid door een Ne derlandsche torpedoboot en een recher chevaartuig. Deze mijnenveger, behoorende tot de Duitsche Noordzee-inijnenvegersflot- fieljes, zou gedeserteerd zijn. Na in Blokzijl te zijn geweest is de boot de Zuiderzee opgevaren en ter hoogte van Muiderberg aangekomen. Na dapr een paar dagen gelegen te hebben, is het vaartuig opgestoomd naar Amsterdam, waar de commandant op het dénkbeeld kwam zijn schip maar te verlcoopen en met dat doel, bijgestaan door den an deren opvarenden officier, de stad in ging- De achtergebleven bemanning is op eigen gelegenheid de Zuiderzee weer opgestoomd en te Urk aangekomen. Op Urk deserteerden twee der opva renden, maar de zes overgeblevenen zijn vandaar weer vertrokken met het doei, zoo 't heette, naar het vaderland terug te keeren. De marine-autoriteiten té Nieuwe diep kregen echter lucht van de vreem de geschiedenis en zonden een torpe doboot en een recherchevaartuig op on derzoek uit, die den mijnenveger aan hielden en opbrachten. Het vaartuig is voorloopig geïnterneerd. Maandagavond kwamen eenige re- van dank aan Jobst Müllenhof meege deeld, dat het haar onmogelijk was van zijn zoo vriendelijk aanbod gebruik te maken. Toen hij het korte, weigerende ant woord gelezen had. knikte hij, alsof hij volstrekt niet anders verwacht had, maar zijn gezicht begon te betrekken. De weinige woorden echter, die hij nog vteer als antwoord aan Kathe Eilert zond, hadden haar op de vriendelijkste wijze het voorstel gedaan om zich ook later, wanneer misschien dc redenen voor haar tegenwoordige weigering niet meer bestonden, zijn aanbod te herinneren, dat hij voor zijn persoon gestand deed. Nadat hij dezen brief had verzonden en nog eenige andere zaken had afgedaan, was Jobst Müllenhof ver trokken. Kathe Eilert deed haar best om als voorheen haar plichten bij August Brömmeimann met nauwgezetheid te vervullen. Zij deed ook haar best om een vrooiijk gezicht te zetten, wanneer ze van het kantoor thuis kwam. Menig maal wilde ze zich zelf wijS maken, d'at de vroolijkheid uit het hart kwam, maar dan was er weer zoo'n uur van abso luut alleen-zijn met zichzeive, dat haar wat anders leerde. Zoo'n uur was 't ook op den zonni- gen Octotferzondag, toen de moeder na den eten in de kamer haar middag slaapje hield en de dochter op de met verwelkt boonenloof omrankte bank in den tuin zat en haar vingers een zacht I ritselend blad heen en weer draaiden, 'dat haar van de verdorde ranken in den schoot was gevallen. De zon, die schitterde, alsof 't zomer was, bedroog toch. Herfst was het en weldra kwam de winter. Was hij maar reeds gekomen om alles met sneeuw en ijs te bedekken, zoodat geen verwelkte bladeren meer konden herinneren aan de dagen, toen 't zomer was. Het hoofd was haar on willekeurig op de borst gezonken, maar plotseling hief ze het weer op. Buiten op den kiezelweg hoorde ze voetstappen, die nader kwamen, Voet stappen als van iemand, die haast had veerkrachtige voetstappen, die haar menigmaal, als zij ze hoorde, ais een vroolijke melodie in de ooren hadden geklonken. Kwam de groote bitterheid toch weer en deed die 't schaamrood op de wan gen komen, omdat ze nog altijd reden meende te hebben om zich te schamen Was het geluid van lichte voetstappen voldoende om alles weer over haar te doen komen, wat 'n lichtzinnige levens opvatting haar voor leed had berok kend en wat beleediging ze haar had aangedaan Ze was van de bank opgestaan en wilde naar huis, maar daar klonken de voestappen achter de heg en hielden plotseling halt zoodat zij in het tuin pad staan bleef want dicht voor haar bij het tuinhek stond Rudolf Müllenhof. Gedurende eenige seconden stonden chercheurs en marechaussées uit Am sterdam te Muiderberg. Op verzoek van den burgemeester werden twee Duit sche marinesoldaten gevangen geno men, die volgens de vreemdelingenwet over de grenzen moesten worden ge bracht daar zij zonder middel van be staan waren. Zij zijn van den geheim- zinnigen mijnenveger afkomstig. Nadere berichten omtrent den ge- heimzinnigen tocht door de Zuiderzee meiden, dat op Urk geen schepelingen zijn achtergebleven. Wel zijn de com mandant een Duitsche onderofficier de eerste stuurman en twee matro zen te- Muiderberg van boord gegaan. De boot is daarna onder commando van den zich aan boord bevindenden adelborst van Muiderberg vertrokken met bestemming naar Duitschland. Waar intusschen de marine van de aanwezigheid van dit verdachte vaar tuig kennis had gekregen, Waren maat regelen genomen, dat de boot bij het verlaten van de Zuiderzee moest wor den opgevangen, terwijl het recherche vaartuig „Prins Hendrik" de Zuiderzee is ingevaren om den mijnenlegger te zoeken, waarin het weldra geslaagd is. De „U. Z. 18" werd daarna onder mi litaire bewaking gesteld. De gedroste schepelingen waaronder de comman dant, zijn in Amsterdam gearresteerd. Het vaartuig moet in de Zuiderzee zonder vlag hebben gevaren, waardoor- het mogelijk was, dat het Duitsche schip drie dagen in de Zuiderzee heeft vertoefd zonder dat liet werd aange houden. (De nadere berichten geven omtrent het doel van den geheimzinni- gen tocht geen nadere opheldering. Het verhaal dat de commandant zijn schip in Amsterdam zou willen verkoopen is toch a! te onwaarschijnlijk.) j te losse hand met het geld. heei't en j vandaag weer iaat dichtmetselen, xvit- i ten, bevloeren enz., wat hij gisteren liet wegbreken. De neutrale partij. De Neutrale Partij heeft in haar al- gemeene vergadering te Utrecht de wenschelijkheid uitgesproken meer aansluiting te zoeken met de plaatse lijke neutrale kiesvereenigingen en ver der besloten met kracht hare actie voort te zetten. Zij heeft in verband daarmede een commissie samengesteld, bestaande uit de heeren dr. G. j. Wijchgel, te Am sterdam, voorzitter H. Spek te 's-Gra- venhage, secretaris L. j. H. de Leijer, te 's-Hertogenboseh S. J. Hillinga, lid van den gemeenteraad te Vlissingen en j. L. Coppejans te Zaandam. Vrees voor de boisjewiki. Te Veenenberg leeft de bevolking ifï groote vrees voor de komst van het Duitsche roode leger. De vrijwillige landstorm is opgeroepen. Militaire wielrijders zijn aangekomen. Verdere militaire versterkingen worden ver wacht. Geidverknoeierij. De „Handeldr. Middenstand" wijst op de schandelijke wijze waarop de Post rondspringt met het geld. Toen hei hoofdpostkantoor te Den Haag een jaar of wat geleden werd vergroot, achtte men het noodig of het inderdaad noodig was, was zeer aan twijfel onderhevig - een tweeden j ingang ie maken. Een kamer werd weg gebroken, een doorgang gemaakt, enz'. Kosten idem zooveel. Sindsdien is de toeloop toch minstens stationair gebleven, in elk geval er niet op verminderd. En nu heeft men den ingang weer dichtgemetseld en de destijds weggebroken kamer werd weder ge bouwd. Alleen is vergeten het zware zand- steenen stuk weg te nemen, dat wel op zijn plaats was boven 'n dubbele deur ingang, maar allerdwaast aandoet bo ven een doodgewoon raam. Van tweeën één. Of die tweede ingang was destijds noodig, en dan is het dwaasheid om haar weg te nemen. En dan 'is ze nu nog noodig. Of die tweede ingang was en is niet noodig, dan is her dwaasheid geweest, om haar aan te brengen en de kamer weg te breken. Maar welke van die twee dwaashe den ook is begaan, een feit is en blijft dat er weer een slordige duit geid is verspild. Als de Post overal op zoo'n manier met het geld omgaat, willen we waar achtig wel gelooven, dat de dienst een tekort oplevert en de tarieven moesten worden verhoogd. Wij betwijfelen echter of het aangaat hooger port te moeten betalen, omdat een totaal gedesorganiseerde dienst een Organisatie van burgerwachten. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan de Commisarissen dei- Koningin medegedeeld dat eenigen tijd geleden de inspecteur der Burgerwach ten hem voorstellen heeft gedaan met betrekking tot het bréngen van onder ling verband tusschen de vrijwillge burgerwachten. Tot die voorstellen behoorden het vormen van „Kringen" fvereeniging van burgerwachten in verschillende ge meenten) en het daarin oprichten van zgn. „Vliegende Vendels", terwijl dan het verband tusschen deze kringen en elke provincie zou dienen te worden verkregen door hrer instellen van Pro vinciale Raden. Thans deelt de minister mede, dat hij van een algemeene doorvoering van bedoelde voorstellen afziet. De vorming van kringen, het oprich ten van „vliegende vendels" daarin, de aansluiting van kringen tot provinciale verbonden waarbij de grenzen der provincie niét absoluut' zouden behoe ven te worden gevolgd zal geheel facultatief worden, gelaten. Provinciale raden, ais waarvan in de voorstellen sprake was, zal de minister niet voorsteilen, wel zal de minister met het bestuur van den Neder!. Bond van Vrijwillige Burgerwachten te Am sterdam in overleg treden, om te komen tot eer.e regeling, waarbij die Bond. evenals tot dusver geschiedt, doch thans met steun en onder toezicht der regeering, alle werkzaamheden yer- richt, noodig voor het brengen van verband tusschen de burgerwachten onderling en het maken van propagan da, terwijl het voorts in de bedoeling ligt ook de regeling van de rijksschiet wedstrijden en van de proyinciaie schietwedstrijden (voor zoover die niet in handen is van bestaande provinciale lichamen) aan den Bond op te dragen. VLISSINGEN, 26 MAART. ze roerloos en zonder een woord te zeggen tegenover elkaar want ook hij vond bij dit plotselinge weerzien, 't welk niet lieelemaal paste bij 't geen hij zich had voorgesteld, niet dadelijk een der vele woorden, welke hij in zijn verbeelding tot haar had gesproken. Eindelijk sprak hij slechts het eene woord, dat steeds luider in zijn binnen ste had geklonken en hem hierheen had gedreven. Kathe En nu stiet hij het hekje open en stond in den tuin. .Kathe, ik kon 't niet langer uithou den met het gevoel, dat je een onvrien delijke herinnering aan mij behouden had of misschien nog iets ergers. N?er, neen, val mij niet in de rede. Ik weet immers alles, wat je tot mij zoudt kun nen zeggen ik heb het reeds zelf hon derden keeren gezegd, maar, zooals jij het opgevat hebt, zoo is het niet, of ten minste zoo is het niet meer. Goeie hemel, viel hij zichzelven in de rede, streek zich over 't voorhoofd en lachte luide en gelukkig wat praat ik daar voor onzin en den hoed heb ik nog op 't hoofd, en Kathe, waarom ik gekomen ben Neen, neen, mij laten uitspreken Eer je een woord zegt, wil ik spreken Waarom ik gekomen ben Omdat ik je tot vrouw wil hebben, Kathe Nu was 't er uit en nu zou 't komen haar hevige schrik, het terugdeinzen, het ongeloof, dat ze op zijn glimlachend gelaat trachtte te lezen, en dan, heel AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF ZATERDAG 27 MAART Beëedigd weger. In de plaats van wijlen den lieer J.- H. van den Eishout werd voorloopig voor den tijd van één jaar, ingaande 19 de- schuchter en zacht, ook de glimlach, de zalige glimlach van geluk. Wachtend stond hij daar en keek haar aan, gereed om bij het eerste spoor van een glimlach de armen uit te breiden en haar aan zijn hart te druk ken, Doch hij wachtte tevergeefs. Er kwam niets van al hetgeen hij zich had voorgesteld. Nauwelijks veranderde de kleur op haar wangen eenigszins en sloten zich haar lippen wat vaster op elkaar. Haar oogen echter keken Ru- dolf Müllenhof kalm en ernstig aan, tot bii hem het triomfantelijke glimlachje ran de lippen verdween en hij langzaam vroeg Heb je mij niet goed verstaan, Kathe, of wil je mij niet antwoorden Ze ging een klein eindje achteruit en zei nu ik heb u heel goed verstaan, meneer Müllenhof, en antwoorden wil ik u ook. De kalme manier, waarop ze sprak, joeg hem plotseling schrik aan en hij hief afwerend de hand op. Neen, zoo mag je het niet doen. Het was heel onhandig van mij om zoo pas zoo met de deur in huis te vallen. Haar kalme stem verhinderde hem verder te gaan. U was niet onhandig. U was slechts uzelf. Dat uw wensch thans heel eerlijk gemeend was dat weet ik we! een eerlijke stemming zoo als ook die andere stemming geweest is. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1