DONDERDAG 35 MAART. 2)oor eigen kracht KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Stads*» m Provincienieuws BINNENLAND ftföe 72 1920 VL1SSINGSCHE COURANT advertentieprijs yan regels: ƒ1.— voor iedere 'egel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames '48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 5 regels 50 centiedere regel meer \2 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.55, iedere regel meer 24 cent. abonnements-prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie msfanden. Franco door het geheele rijk 2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. FONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dragen: Vorige opgaaf ƒ14154.39 V L., alhier2.50 Wed. C.S;, alhier 2.50 P. de R. Azn., Retranchement 3.50 P. H. en Co., Rotterdam 10. Mevr. A.v. K., alhier2.50 Opbrengst verloting Hoogezand Instituut Hommes" 36.75 Door tusschenkomst van den heer J. v. Raalte E. O. V., Delft100. Totaal ƒ14312.14 TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Bij den aanvang der vergadering vroeg de lieer Wijnkoop verlof om naar aanleiding van krantenberichten vra gen te richten tot den minister van buitenlandsche zaken over onderhande lingen tusschen Nederlandsche autori teiten en diverse Duitsche autoriteiten. Op dit verzoek om te interpelieeren wenschte hij dadelijke beslissing, maar dat wees de Kamer met 38 tegen 23 stemmen af. Donderdag wordt er dus over deze aanvrage beslist. De motie-de Jonge, die tot den 7- urigen arbeidsdag in de mijnen wil voe ren, werd door minister van ijsselsteijn sterk ontraden, en dat wel om twee redenen. Ze was niet in 's lands be lang. De productie zou door de ver korting met 'n half uur niet 440.000 ton dalen. Moeten -deze worden aangevoerd uit het buitenland dan zijn de kosten 's jaars dertig millioen gulden meer. In de tweede plaats was dc motie in strijd met het beginsel van georganiseerd overleg, dat in de mijnen door middel van de contract-commissie zeer goed is. En deze commissie heeft geen aan drang geoefend tot vermindering. Het gaat dus niet aan wettelijk deze rege ling toch in te voeren. Na nog wat herhaling van deze dis cussie werd de motie verworpen met 39 tegen 22 stemmen. De regeering heeft voorgesteld, alle pensioenen met 40 ,7 te verhoogen. Vol gens den heer Ketelaar (en anderen wa ren het met hem eens) was de verhoo ging te gering. Het moest minstens 50 zijn, hetgeen hij voorstelde. Volgens den lieer Otto is deze w'et een waar labyrinth, waaruit niemand wijs weet te worden. Daarin heeft hij ml gelijk, maar pensioer.-vraagstuk- ten zijn altijd ingewikkeld. Nog drongen de heeren Helsdingen, Wintermans en Ter Hail op verhooging aan de heer Ter Laan achtte een ver hooging van 70 noodig. De heer Koo ien verdedigde een amendement om de verhooging voor alle pensioenen te Roman van B. ABT. 55) - Maar met dc gedachte aan liefde en huwelijk was het van -dien tijd af bij hem gedaan geweest. Niet, dat hij ver bitterd en een vrouwenhater was ge worden de hemel beware Toen tiet en heden niet. En als hij thans nog ten jong gezicht zag met een paar jon- !'e oogen, die hei huichelen en liegen 1,r'g niet geleerd hadden, dan ging hem het achtenvijftigjarige hart nog open. En ais hij dan zoo'n lichtzinnigen ke- re' zag, die Plotseling sloeg hij met zijn stok in ue herkenstruiken, dat de bladeren in 't fond vlogen, en daarna maakte hij 'echtsomkeert. Waarom zou hij ook e'gen!ijk naar het Eierhuisje gaan Het oude ding stond er toch zeker niet dteer, maar had waarschijnlijk plaats k'Tnaakt voor zoo'n nieuw, fijn ..pavil joen" j w Hij ging maar weer naar Treptow erug, zocht daar in een bepaalde .raat een bepaald huisnummer en e weldra door den kleinen voor in naar de sloep van .het kleine, Vr,endeiijl<e huisje. jn~,n eertige oogenblikken later zat hij hein kniertje, waar de heider- en reit.'ieid de eenvoudige inrich- doen gelden, dus ook voor die boven 4000 gld, nl. die van de gewezen mi nisters. De minister zegde posiiief dat hij niet verder gaat. Hij achtte het voldoende en zat het ontwerp intrekken als de Kamer 50 mocht vragen. Nederland en België. De redacteur van \,de Maasbode" te Brussel seint De „Nation Beige" en de „Soir" zetten natuurlijk ook thans, na de beslissing der regeering. de campagne tegen het Nederlandsch-Belgiscli verdrag voort. Zij maken stemming, opdat de Kamer het verdrag niet zal goedkeuren. De „Nation Beige" laat enkele Kamer leden-tegenstanders aan het woord. Carton de Wiart, de vroegere gezant te 's-Oravenhage, is tegenstander, om dat het politieke verdrag onvoldoende is en hei politiek verdrag in nauw ver band staat met het economische. „Wij kunnen niet vergeten, dat Ne derland op 4 Augustus 1914 het militair gebruik dec^Sche'de verboden heeft en dat de Duitschcrs bij lum aftocht door Nederlandsch-Limburg zijn getrokken. De verdragen brengen ons geen waarborg, dat deze dingen zich niet herhalen. Ik ben van meening, dat men de beslissing beter had kunnen uitstel len, dan voor onze nakomelingen de verantwoordelijkheid van een dergelijke verloochening te aanvaarden. Op het einde van den 10-daagschen veldtocht heeft de natie het in 1839 kunnen begrijpen dat wij een capitula tie-verdrag teekenden thans, na de glorievolle offers zal zij het niet begrij pen", aldus Carton dc Wiart. Troclet, een der Waaische socialis ten-leiders, is van oordeel, dat 't Neder- landsch-Belgische verdrag het logisch gevolg wordt van een reeks diplomatie ke fouten. Men had eerst met Frankrijk en Engeland moeten onderhandelen over een economisch en militair ver bond om daarna met Nederland te on derhandelen. Wij, Belgen, hebben de onafhanke lijk van Nederland gered en Nederland gaat thans met de vruchten van onze offers loopen. —Troclet, die Luik vertegemvooldigf, verklaart dat hij zijn goedkeuring niet kan geven aan den voorgestelden loop der nieuwe kanaien. De afbouw van de kruisers. In de memorie van antwoord op het voorioopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot verhooging van het marine-crediet voor 1920, wijst de minister van marine ad interim er Op, dat de regeling, door zijn ambts voorganger met de bouwmeesters van de op stapel staande kruisers gesloten, een zoo spoedig mogelijke beslissing noodzakelijk maakte. De- minister ont houdt zich van de beantwoording van de vraag, of hef mogelijk was voor de Kamer om binnen den fatalen termijn, dat de getroffen regeling afliep (medio Maart), tot een beslissing (e komen. Voor zichzelf heeft hij de overtuiging alles in het werk te hebben gesteld om de spoedige indiening van deze wets- voordracltt te bevorderen. Waar de minister* alleen dóór den drang der fei ten genoopt is, een voorstel te doen, en zich natuurlijk onthouden moet van de Ontwikkeling van een viootplan, zal hij de leden in lutn beschouwingen omtrent de bestemming der kruisers niet kunnen volgen. Vaststaat, dat door het nemen ting recht gezellig maakten. En heel gemoedelijk probeerde Jobst Afüilenhof na egnige minuten de bejaarde vrouw met het vriendelijke, maar eenigszins lijdend gezicht, duidelijk te maken, waarom hij hier was. Eerst kon ze het maar niet recht begrijpen en meende, dat hij zich wei in 't adres vergist zou hebben. Maar toen hij bleef doorpraten en alles zoo natuurlijk en duidelijk scheen, schudde ze ook nog het hoofd, nu echter als iemand, die niet waagt te gelooven aan iets, dat hem al te mooi schijnt. En toen zag ze zeer opgewon den naar de klok en van de klok naar 't venster. Over zessen dan kan mijn doch ter eik oogenblik komen. Een paar minuten later kwam ze en haar moeder snelde naar de kamerdeur en trok die wijd open. Ben je daar, Kathe ja, moedertje, daar ben ik weer En terwijl ze feeder glimlachend^ haar moeder aanzag, kwam Kathe Eilert het kamertje binnen. Ze deed echter slechts één stap. Toen ze daar bij de canapétafel Jobst Miil- lenhof in den ouden leuningstoel zag zitten, bleef ze plotseling staan en tastte met de hand naar het hart, alsof dat ophield te kloppen. Haar moeder echter, nog altijd opge wonden van blijdschap.drong haar verder. Ja. Kathe, er is bezoek en meneer zegt, dat hij jou ai heeft leeren kennen, en daar heb je mij nooit iets van ver van een beslissing in'den door de regee ring aangegeven zin niet geprejudici- eerd wordt. Het geldt hier alleen een decisie op grond van commercieele overwegingen. Geraamd wordt, dat, met inbegrip van hetgeen is betaald, met de likwidatie in totaai een bedrag van 18.5 millioen gemoeid zou zijn. Met het oog op het afbouwen der kruisers „Java" en „Sumatra" acht de minister het niet meer verantwoord, aan dc schepen van het type „Koningin Re gentes" kostbare reparatiën te doer, uitvoeren. Gerekend kan dus worden, dat tegen het tijdstip, dat bij eventuee- len afbouw de kruisers gereed zuilen zijn, de „Koningin Regentes" en de ,,De Ruvter" zullen afvallen de „Java" en de „Sumatra" zullen dan hun plaats in nemen. De minister wil zich niet bege ven in gissingen omtrent de kosten, wanneer de afbouw een jaar wordt uit gesteld. De directiën zouden tot een dergelijk uitstel zeker niet willen mede werken. Voor de bemanning der krui sers was oorspronkelijk gerekend op 473 man iotaal, maar wanneer niet de geheele batterij behoeft te worden be mand en met een 12 a 15 in i j 1 s vaart kan worden volstaan, is een bemanning van 357 koppen voldoende. Daardoor zal. bij indienststelling der schepen, in het b'emanningsvraagstuk geen wijzi ging worden gebracht. Wat de mededeeling van lord Robert Cecil betreft, de regeering kan niet an ders doen dan verwijzen naar de stuk ken, gewisseld bij de behandeling van de wet tot toetreding tot den Volken bond. Waar van den minister geen voorstel len tot verkoop van de kruisers te ver wachten zijn, meent hij, dat het praema- tuur zou zijn, thans stappen in deze richting te doen. De minister blijft afbouw in liet be lang van het land achten. Roode troepen nabij onze grens. De berichten uit Wesel en tiit Berlijn die op de mogelijkheid wijzen, dai de „roode troepen" gevaarlijk dicht bij ons land. bet land van melk en honing voor alle Duitschers, gekomen zijn. zal mo gelijk bij sommigen eenige ongerust heid gaande maken. Toch gelooven wij niet. aldus merkt het „Hbld." terecht op dat als de autoriteiten de noo- dige voorzorgsmaatregelen nemen, er reden is voor ernstige bezorgdheid. Hoe het Nederlandsche volk, zonder noemenswaardige uitzondering, tegen over zulk een bezoek van roode leger benden staat, is wel aan geen twijfel onderhevig. Wij gelooven dat zelfs een meerderheid van de zeer kieine groep Nederlanders, die op communistische candidaten stemmen wat nog iets anders is dan communist zijn zich zou verzetten tegen zulk een bezoek van troepen, wier eerste doel en eerste wc-nseh zou zijn Nederland leeg te plunderen, ons aan den honger bloot te geven met als middellijk gevolg stop zetten van óns internationaal verkeer, stop zetten van den aanvoer van grond stoffen en voedingsmiddelen uit het buitenland. Zóó dom zijn ook de communisten in ons land niet, of zij beseffen wei. welk een economische ramp eer. militaire be zetting van ook maar een klein deel van ons land voor dat stuk zou zijn. De troepen, die onze grens verdedigen, verdedigen huis en haard, vrouw en kindeven tegen volstrekten roof en mis daad in de meest letterlijke beteekenis van het woord. En dat verstaan zij zeer goed. Ons leger is uitnemend bij machte teld. Neen, daarvan had ze niets verteld, zij, die anders alles vertelde, en blij was als ze haar moeder het eene of andere nieuwtje kon mededeelen. Nu nam jobst Miillenhof in haar plaats het woord, stónd op en stak Kathe de hand toe. We zien elkander spoediger weer dan we beiden zeker gedacht hadden. Allerlei omstandigheden hebben ge maakt, dat ik weder aan u dacht, ik heb uw moeder alles uiteengezet deze knikte en haar gezicht straalde laa't u nu door haar eerst alles vertellen en overlegt en bespreekt de zaak dan met elkaar. Neem er gerust een paar dagen voor en zend mij dan uw ant woord. En als ge misschien wat won derlijks in mijn voorstel vindt, och, dat is er toch werkelijk niet aan Ik heb aan u gedacht, omdat ge mij zoo goed be vallen waart, dat is alles. En ik ber. een man, die geheel alleen staat, een man zonder eenigen aanhang ook dat heb ik uw moeder reeds verteld en ik ge loof, dat ik hier voor vandaag nu lang genoeg geweest ben. Kiithe stond daar als versteend. Ze begreep van dat alles immers geen woord en stotterde eindelijk slechts iets onverstaanbaars, waarop Jobst Müiien- hof haar nog eenmaal toeknikte daar op nam hij afscheid van juffrouw Miil lenhof en ging heen. in de huisdeur staande, keek de vrouw hem achterna, zoolang ze maar kon, en kwam toen in de kamer terug de roode benden buiten de grens te houden. Dat neemt niet weg, dat reeds een poging van roodeüHroepen om onze grens te overschrijden, een zeer on aangename en ernstige zaak zou zijn. Of zulk een poging zal geschieden Op groote schaal waarschijnlijk nief. Daar toe zijn die roode benden èn niet goed genoeg georganiseerd èn hebben zij te' veel vijanden in den rug. Men vergete niet, dat de roode legers niet de meer derheid van de bevolking in het Ruhr- geibed achter zich hebben. Zij hebben slechts achter zich de meerderheid van hen, die wapengeweld willen gebruiken om den bestaanden toestand te wijzigen terwijl de ongewapende meerderheid de verdediging der orde aan de bevoegde machten, die te kort schoten, overliet. Toch zijn er twee gevaren, waarop gelet dient te worden. Ten eerste op de mogelijkheid van stroopende benden, misschien nog misleid door mededeelin- gen, dat ook in Nederiand een commu nistische omwenteling aan den gang is. Ter. tweede is het niet uitgesloten dat de rijkstroepen, die waarschijnlijk spoe dig zullen trachten de orde in Rijnland te herstellen, de roode benden voor zich uit naar het Wesien jagen naar de Nederlandsche grens, Dan moet ons le ger klaar staan die benden te ontwape nen. Doch dat laatste gevaar is niet een onmiddellijk gevaar men zal het zien aankomen en er tijdig maatregelen te gen kunnen nemen. Voor groote bezorgdheid bestaat, ge looven wij, voor ons Nederlanders geen aanleiding, indien de autoriteiten tijdig maatregelen nemen om op elke moge lijkheid voorbereid te zijn. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt het volgende Blijkens mededeeling ter gevoegder plaatse ontvangen, heeft, met het oog op de gebeurtenissen in Duitschland nabij onze grenzen, reeds de vorige week overleg piaats gevonden tusschen den minister van oorlog ad interim en de militaire autoriteiten en zijn maat regelen genomen en voorbereid orn een grensoverschrijding te kunnen tegen gaan. Het gebeurde te Harderwijk. De minister van oorlog a. i. heeft aan de Tweede Kamer doen'toekomen het verslag der commissie, die een onder zoek heeft ingesteld naar het voorge vallene te Harderwijk. Onder mededeeling, dat bij den mi nister hierdoor de indruk is gevestigd, dat de ie luitenant Van den Briei on der bijzonder moeilijke omstandigheden naar zijn beste weten aan de hem ver strekte opdracht heeft voldaan, kan hij de ongunstige meeningen, te zijnen aan zien in de Tweede Kamer en in de pers verkondigd, niet aanvaarden. Het vaststellen der kiezerslijsten. Ingevolge art. iü der Kieswet, zijn door het gemeentebestuur te Amster dam de kiezerslijsten, bevattende onge veer 160.000 mannelijke en 180.000 vrouwelijke kiesgerechtigden vastge steld. Van 23 Maart tot en met 21 April a.s. worden deze kiezerslijsten ter in zage gelegd. De kiezerslijsten zijn niet. zooals vorige jaren, gedrukt. Uitgezonderd de stemgerechtigden van het havenbedrijf zijn'dc lijsten geschreven op 1700 lijs ten van 4 pagina's, elke lijst bevatten de 200 namen, in totaal dus circa 340 duizend kiezers# Het drukken zou gekost hebben plm. 120.000. thans hebben die lijsten var met de handen als in geestvervoering opgeheven. Ka, Kathe, wat een geluk Maar ik heb het immers altijd al gezegd de Heer verlaat de Zijnen niet. Maar vertel me eerst eens, wat er eigenlijk, is, moeder in de jeugdige stem klonk iets als bezorgheid. De op gewonden moeder bemerkte liet echter niet. Wat is er? We gaan weer naar buiten. Kathe, echt naar buiten. Hee! dicht bij Berlijn heeft die meneer een landgoed dat wil zeggen, daarvoor is er een opzichter, die alles en ook de knechtén, meiden en arbeiders onder zich heeft. Maar alleen voor zichzelven wilde die meneer iemand hebben, die bij hem zoowat de huishouding doet, en dan heeft hij nog iemand noodig, die wat van 't boekhouden weet en hem de boeken in orde houdt'en het overige schrijfwerk verricht, daar hij dat r.iet aan den opzichter alleen wil overlaten. En toen heeft die meneer aan jou ge dacht. Hij wil je gaarne het salaris geven, dat ie bij Brömmeimann hebt en het beetje koken en ander werk voor een eerbaar heer, die ook nog een dienstmeisje houdt, is letterlijk kinder werk. Ja, 't zou een pieizier voor mij zijn en ik zou heelemaa! weer opleven, als ik zag; dat ik op de wereld toch ook nok tot iets nut was, en jij niet al leen voor alles behoefde te zorgen. En stel je 't eens goed voor, Kathe, jij ook nog hetzelfde salaris en daarbij wo ning en alles vrij en weer echt op 't ÏNGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN. schrijfloon gekost ongeveer 8500, een besparing dus voor de Amsterdamsche gemeentekas van niet minder dan 11:1.500, VLÏSSiNGEN, 25 MAART. AGENDA VAN HET BfSTRIBUTIE- BEDRiJF VRIJDAG 2G MAART Aardappelen. De regeeringscommissaris in zake rijksgraan verzameling in Zeeland te Hontenisse deelt ons mede, dat de prij zen der klei-aardappelen, op de bij ons berustende van hem ontvangen voor waarden, zijn als volgt Tot en met 27 dezer inclusief bewaar- loon 8.80 tot 3 April 8.81 tot 10 April 8.95 tot 17 April 9.05 tot 24 April 9.1.5 enz., telkens per week !0 cent voor bewaarloon, komende verdere kosten genoemd in bovenge noemde voorwaarden voor koopers re kening. Meel en bloem. Met het oog op den Goeden Vrijdag zal de verstrekking van bloem en meel piaats hebben op Dinsdag 30 dezer, waarvan de bakkers wel nota gelieve^ te némen. Normaal margarine. Bon no. 2 is geldig van 26 dezer tot 2 Apri'. Opplakbladen met bon no. worden ingewacht op 27 dezer. Wittebroodkaart. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel maakt bekend, dat als wittebroodkaart voor hei 131 sre- tijdvak, hetwelk Jööpt van 26 Maart tot en met 3 April a.s.. zal dienen de Riiksbroodkaarf in de. zwarte kleur op grijzen ondergrond. In het voorstel van Burg. en Weth. betreffende her niet-invoeren van een tapverbod, in ons vorig nummer opge nomen, staat, dat de rechter ook de be voegdheid heeft om een verordening, welke z.i. het gebied betreedt van den rijkswetgever, niet toe te passen. Men leze hiervoor echter, de rechter heeft ook niet de bevoegdheid enz. De afdeeling Vlissingen van de Chris ten Geheel Onthouders-vereeniging houdt Maandag 29 Maart, des avonds 8 uur, een openbare vergadering in het lokaal van de Christ, jongelingsveree- niging, Noordstraat 34. Als spreker zal optreden de heer dr. O. Norel, predi kant bij de Ned. Herv. kerk alhier, met het onderwerp ..Plaatselijke keuze". De vergadering wordt opgeluisterd door muziek en zang. Het stoomschip „Burstad", van Sta- vanger naar Antwerpen, passeerde hier gisteren, geassisteerd door de sleep boot Vulcan". De „Burstad" had een defect stuurtoestel, alsmede gebrek aan bunkerkolen. Het heeft een deel land Maar, de dochter stemde niet in met den jubelkreet van haar moeder. Met de oogen naar den grond geslagen, stond ze roerloos, totdat haar moeder haar eindelijk bij de schouders pakte. Zeg tocli ook eens iets, Kathe Ja, zoo sprakeloos was ik ook eerst en ik wilde het niet gelooven en- 't was toch wezenlijk waar. En hij deed net alsof we hem een dienst bewezen, als je (oestemt. Nu eindelijk'werd het gebogen hoofd opgeheven en Kathe keek haar moeder met bange, smeekende oogen aan. Moeder dat dat kan ik im mers niet Je meent zoo op stel en sprong bij Brömmeimann weggaan. Maar dat is ook niet noodig want we zouden toch ook wel een week of vier noodig hebben om de toebereidselen voor ons vertrek te maken .en ze keek, altijd nog opgewonden van blijdschap, in de kamer rond, alsof ze in haar gedachten reeds met inpakken bezig was. Nu viel haar dochter haar weenend om den hals. Moedertje, verheug u niet zoo want, want want ik kan het niet ik kan het immers toch niet. Ik zal het te boven komen, als ik maar niet eiken dag iets moet zien, dat mij er weer aan herinnert. Zet niet zoo'n treurig gezicht, moedertje, want ik kan hét'werke lijk nief. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1