Werkmeisjes ftEISJE 2)oor eigen kracht. mato VRIJDAG 19 MMRT, Ito 67 £SS& JteaurtfarKft vang rgei Itahuiztn kei Inventaris mïöT nechf. meisje Mastschappij var; nvsart I GEMEENTEBESTUUR ÜMÊMVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND Stads- eiïProvmcienieuws rk iend- aarin svraagd aan de it, Badhuisstraat, nypark of Nieu- laar POLAK, 10. aangeboden een dACHlNH. Kanaalstraat B rg- isn.g® lanvraq j spoedig moge- e der tegen woor- 'OISW ennis, om met de de leiding van zich te nemen, salaris f 125 per Brieven o- der eau Vlissingsche ;n I of 15 April, nette i flir ke DE L'EUROPE", n 1 Mei een nette der 'egenwoor- melden 's avonds AGENAAR, Bad- irii gevraagd een NSTBODE racht. Mevrouw Paul Kruger- a PATERiK. ir de morgenuren 16 jaar. Zich *e onos tusschen 6 ikstraat 28 (ben,) net >OTJEWi|D, Ka- M t d d e I bu rg t e r d a m. Tllss|!. Hlja. jr.MV-, i.b. iji '..iii ut It! 12 nur 1 bekomen 1 V Transport er. v.h Erven O. VOS B EENHOORN; JOOSrtRHOUT. Gebrs BUITEN VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS van 4 regels: ƒ1.— voor iedere e„e'l meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvrngen van 1—5 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij "contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.30. Week-abon- „ementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 1 cent. FONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dragen: Vorige opgave 14021.89 H R, Vlissingen 100. fti. M„ Vlissingen5. H. S. A., Londen 25. Familie B.-n-Le B., Hoofdplaat 2.50 Totaal ƒ14154.39 i ONTTREKKING AAN DEN OPENBAREN DIENST. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat bij den Raad dezer gemeente is ingekomen een verzoek van de Koninklijke Maatschappij „De Sche/de" om in eigendom van de gemeente te verkrijgen het Laantje, een gedeelte van den Peperdijk en een gedeelte van de Waalsche Kerkstraat in ruil van een stuk bouwterrein in eigendom aan genoemde Maatschappij toebehoorende en gelegen aan de Lambrechtsenstraat dat eene eventueele inwilliging van dit verzoek tengevolge' zal hebben dat ge noemde straten aan den openbaren dienst zullen worden onttrokken. Noodigen een ieder uit, die tegen eene eventueele onttrekking van die straten oi gedeelten van straten bezwaren mochten hebben, deze schriftelijk bij hun college in ie dienen vóór 25 Ma<\rt a.s. Vlissingen, 18 Maart 1920. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Van belang is het te vermelden, dat de Kamer besloot Dinsdag te behande len hef wetsontwerp tot verhooging dei- pensioenen. Velen in den lande zullen met verlangen naar de aanneming van dit ontwerp uitzien. In de tweede plaats werd nu bepaald, dat de Lager Onderwijswet vóór Pa- schen niet meer aan de orde zal komen. Reeds nu werd bepaald, dat de spreek tijd bij de algemeene beschouwingen één uur zal zijn en dat daarbij deze zes punten zullen worden behandeld het stelsel van de wet, het verband met de Leerplichtwet, de kwestie van de waar borgen, de uitvoering van art. 192 dei- Grondwet, het rapport der Pacificatie- commissie en de salarissen. De discussie over de Duurtewet leid de na een zeer grappige maar weinig zakelijke verdediging van minister Heemskerk tot aanneming van art. 3 venverping van het amendement-Mar- chant en tot aanneming van het amen dement van de commissie van rappor teurs, dat de hoogere beslissing van den Hoogen Raad facultatief wilde stel len, waarna echter de gansche bekrach- Roman van H. ABT. |51) Laat het pijn doen, zusje, riep hij «schudde haar flink bij beide schou- <fes. Als een wond erg pijn heeft Sedaan, kan er nog een nieuwe huicï voor den dag komen, dat heb ik bij me iflven ondervonden. En nu, vaarwel 'nor 'i oogenblik. Om mama zou ik Naar liever niet langer hier blijven. Zij knikten elkaar toe en toen Arni- Rard weer in den erker gekomen was, 'iet ze de fluweelen portières neer en schiep zich zoo een hoekje, waar ze Scheel alleen kon zijn met haar ge dachte. Egon had het huis verlaten en ont- pioette op den hoek der straat jobst AAüllenhof. Zijn eerste gevoel was een gevoel van schrik. Owilt u nu Ue ander knikte heel joviaal. Naar mama ja. 't Is geen bijzonder gelukkig uur, ik kan het mij voorstellen, ™aar juist daarom. In heb een breeden 'ug en mijn deel neem ik op me. Het hü i"* 's 'n ort*e en er 's ronc' vijftien- nderd mark bespaard. De kerel werd al<> toen ik hem onderhanden nam. bjje,arKlerhalf duizend kun je dus nog nn, Enc'cre krijgen en we zien elkaar Waken'6' °m C'6 'aa's^e ®fsPraken le Een stevige handdruk was het eenige tiging door den Hoogen Raad werd verworpen met 37 tegen 28 stemmen. Met deze beslissing is dus het lot van het ontwerp aangegeven. De bizondere macht van den Centralen Duurteraad blijft en appèl is er niet op de beslis singen. Het oorspronkelijke ontwerp is dus geheel en al hersteld. Tal van amendementen werden ver worpen wijzigingen van eenige betee- kenis werden niet meer aangebracht. Alleen vermelden wij de aanneming van het amendemeht-Marchant, dat appèl op den Hoogen Raad mogelijk maakt voor formeele kwesties. Het aantal aanwezige leden zakte zoozeer, dat van stemmingen geen sprake meer kon zijn. Nederland en België. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint dd. 18 dezer De commissie van buitenlandsche zaken, van Kamer en Senaat hebben vandaag een laatste zitting gehouden over het Nederlandsch-Belgisch ver drag. De heer Brunet, voorzitter der Ka mer, die tevens voorzitter der commis sie is, sprak zich uit voor uitstelling der teekening van het verdrag. Hij wenscht eerst een militaire over eenkomst met Frankrijk en Engeland gesloten te zien, alvorens het verdrag met Nederland zou worden geteekend. Verschillende leden deelden dit standpunt en vroegen, dat de politieke kwesties, zooals de Limburgsche, voor den Volkenbond zou worden gebracht. Hijmans en Segers bestreden deze meening en verklaarden, dat men in de huidige omstandigheden moest teeke nen. Zij werden door verscheidene leden ondersteund, o.a. door Carton de Wiart die verklaarde „indien wij niet teeke nen, dan geven we 'n bewijs van slech ten wil jegens de mogendheden". De commissies hebben geen besluit genomen, maar de algemeene indruk was, dat de Belgische regeering Dins dag te Parijs teekenen zal. Alleen de „Soir" meent te weten, dat vóór Dinsdag a.s. een ministerraad bij eengeroepen zal worden om te beslis sen of men Dinsdag in Parijs zal vragen de teekening' uit te stellen. Maatregelen tegen het onbewoond laten van woningen. Aan het Voorloopig Verslag dei- Tweede Kamer betreffende bovenge noemd wetsontwerp is het volgende ontleend Over de strekking van het ontwerp bestond verschil van meening en aan gezien dit voor de wijze van toepassing van belang kan zijn, zou men hierover gaarne nader de meening der regeering vernemen. O.m. werd de aandacht gevestigd op de weinige bouwers van nieuwe huizen, die deze liever eenigen tijd onverhuurtl laten, teneinde ze gemakkelijker te kunnen verkoopen. Zij vallen buiten de Huurcommissiewet. Hun doel is niet om huizen te verhuren, doch om te bouwen en te verkoopen. Gaat het nu aan vroeg men van deze catego rie gedwongen verhuurders te maken en bestaat niet net gevaar, dat men hun bedrijf verstoort, indien men hen toch dwingt om te verhuren Andere leden merkten op, dat de strekking van het wetsontwerp is om antwoord van den jongen man. Toen ging ieder zijns weegs. Jobst Mtiiienhof niet te ontvangen, daaraan dacht mevrouw von Röhritz niet, toen het dienstmeisje dien heer aandiende.Geen moeder weigert iemand te ontvangen, die voor haar zoon twaalf duizend mark heeft gewaagd. Maar had hij het toch niet gedaan. I^iet tot dien prijs 1 klonk, een stem in haar bin nenste, en dat was eenigszins merk baar op haar gelaat, toen ze Jobst Mtii ienhof tegemoet ging. Als,u gekomen bent om mijn dank in ontvangst te nemen danken kan ik u niet. Dat had ze hem niet willen zeggen, niet zoo onverbloemd, maar het ont snapte haar toch en het scheen, dat hij hee'iemaal niets anders verwacht had. Hij glimlachte even en maakte een afwerende beweging met de hand. - Daarom gaat het ook niet. Wat tusschen mij en uw zoon is geschied, is eenvoudig een zakelijke overeen komst als iedere andere. Die mij mijn zoon kost, zei ze ijs koud en klemde de lippen daarna stijf op elkaar. Nu werd Jobst Miillenhof ernstig. Uw zoon, mevrouw von Röhritz Ik denk, dat hij niet meer het wapen tegen zichzelven za! richten. - Neen, dat doet hij zeker niet weer, hij, die in 't vervolg inplaats van het wapen slechts nog de bijl of den ploeg hanteert. Er kwam een scherpe flikkering in de oogen van Jobst Miillenhof. speculatie in huizen tegen te gaan, vooral waar deze lekit tot nadeel voor de volkshuisvesting.- in de groote steden zijn personen, die zonder te werken op een gemakke lijke manier geld willen verdienen en zich geworpen hebben op den handel in huizen. In enkele maanden tijds ver wisselen huizen drie-, viermaal van eigenaar. Daar leegstaande huizen het meest gelden, verhuurt men ze niet. Verscheidene leden verklaarden, dat ook zonder wijziging van het ontwerp ■er geen sprake van zal kunnen zijn de voorgestelde maatregeleji toe te pas sen op huizen, die slechts een gedeelte van het jaar bewoond zijn. Al moge het ontwerp door sommigen als een voor bode der socialisatie van woningen worden beschouwd, toch zal zelfs de „ergste sociaiisator" niet zoover wen- schen te gaan. Naar hun meening zou het wetsontwerp echter wel van toe passing moeten zijn op huizen, die ja renlang leeg staan, omdat de eigenaars feitelijk elders wSnen. Vele leden, die verklaarden het wets ontwerp te willen aanvaarden, dron gen aan op een gematigde toepassing. De woningen moeten alleen worden verhuurd aan personen, die ook vroeger in dergelijke huizen woonden. Worden b.v. in een groot heerenhuis een aantal gezinnen tegelijk ondergebracht, dan is het huis over een paar jaar een ruïne. Ook werd gevraagd, hoe het zal gaan met huizen, die behoqren tot een onver deelden boedel en die daarom tijdelijk leegstaan of met woningen, die tijdelijk niet verhuurd worden uit piëteit tegen over overleden ouders. Gevraagd werd, of onbewoonbaar verklaarde woningen onder de bepalin gen van het wetsontwerp vallen zoo ja, dan zal de woningtoestand er niet beter op worden. - Afschaffing der broodkaarten. Eenigen tijd geleden hebben Burg. en Weth. van Amsterdam den minister van landbouw verzocht, het broodkaarten stelsel, dat de gemeente groote sommen geids kost, af te schaffen, daar het huns J inziens niet meer noodig was, en de algemeene voedingstoestand toeliet, dat de regeering de gemeente rantsoeneer de en den gemeentebesturen den bak kers verschaffen de hoeveelheid bloem, die zij volgens linn verbruik konden aantoonen noodig te hebben. Naar wordt gemeld heeft de minister op dit verzoek afwijzend beschikt, doch Burg. en Weth., meer dan ooit door drongen van de overbodigheid van het broodkaartenstelsel, moeten van plan zijn. nog een nader betoog tot den mi nister van landbouw te richten. inperking der staatsuitgaven. De „Standaard" dringt aan op inper king der staatsuitgaven. De regec'ring kan aantoonen, zegt het blad. dat zij met haar voorstel tot verhooging der ambtenaars-salarissen niet schriel is geweest. De verhooging kost toch in haar ge heel de groote som van twee en dertig millioen. Twee en dertig millioen per jaar meer. Het is een groot offer, dat van het volk wordt gevraagd. Wij zuilen niet zeggen, dat de sa larissen te hoog zijn. In ons land is de ambtenaar wel eens al te schriel be taald. Een vergelijking met de loonen en salarissen in de vrije bedrijven valt r.iet altijd ten voordeelc van de ambte naren uit al vergeet men bij die verge- Beteekent dat misschien, mevrouw von Röhritz, dat het u spijt, nu twee- maai vier-en-twintig uur geleden toch een paar minuten te vroeg in de kamer van uw zoon gekomen te zijn Mevrouw von Rö-hritz kromp ineen brandend roode plekken kwamen op haar wangen en er lag bijna haat in den blik, waarmee ze jobst Miillenhof aan keek. Maar weldra had ze haar zelf- beheersching terug en zei, weer op den ijskouden toon van daar straks Wij verschillen te veel in stand punt en wereldbeschouwing, dan dat u mijn gevoel zoudt kunnen begrijpen. Bovendien bent u ongehuwd en kinder loos en weet dus niet, wat ouderliefde is. Neeri, kinderen heb ik nief, zei Jobst'Miillenhof langzaam en wat ik van ouderliefde heb gezien, kwam heel vaak hierop neer, dat ouders in hun kinderen hoofdzakelijk zichzelven lief hadden.' Maar laten we hierover niet verder spreken, mevrouw. Onze 'wereld beschouwingen loopen op dit punt waarschijnlijk inderdaad te ver uiteen. Maar uw zoon hangt aan zijn moeder. Maak hem daarom het vertrek uit het vaderland niet nof; moeilijker dan het hein in weerwil van alles toch reeds valt. Neem maar aan, dat het mijn schuld is, dat alles zoo is gekomen als u voor geen geld ter wereld wenschte. Noem het voor mijn part misbruik ma ken van den nood, waarin iemand ver keerde bij zulke zaken loopt het im mers altijd op een soort woeker uit, nietwaar? Alaar Argentinië is ver lijking wel eens.de waarde van de vaste positie. Er kan een tijd komen, dat het vrije bedrijf zich zeer moeilijk kan be krimpen en dan slaat de schaai in het voordeel van den ambtenaar over. Het blad wil dus, dat de ambtenaar goed wordt betaald. En zijn bezwaar zit ook niet in de verhooging, die door den nood van den tijd geëischt wordt. Maar de vraag komt op, of het geen tijd wordt om door inkrimping van het groot getal ambtenaren tot bezuiniging te geraken. Wie zoo eens nagaat, hoeveel postjes er zijn gecreëerd, die er bij goede rege ling niet behoefden te zijn, moet wei tot de slotsom komen, dat de regel der goede 'zuinigheid hier lang niet altijd werd betracht. De ambtenaren, die noodig zijn, moe ten goed worden bezoldigd. Maar men moet van den Staat geen inrichting maken om velen rnenschen een gemak kelijk en goed leventje te geven. En dit schijnt tot bijna alle publieke lichamen gezéud te mogen worden. In „het Volk" kwam uit Den Haag onlangs de klacht voor over een groot overcompleet van ambtenaren en werk lieden. Daar werd gezegd, dat de Staat op deze wijze geen filantropie oefenen mag. Wie geen emplooi vindt, moet maar in het vrije bedrijf terugkeeren. Het streven moet zijn, om ons volk een te zwaren ambtenaarslast, die nu reeds drukt, maar in tijden van terug gang nog veel meer drukken zal, te besparen. Vooral op dit terrein schijnt- bezui niging mogelijk. Aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud. De gemeenteraad te Enschedé heeft, na krachtige bestrijding dopr Burg. en Weth. met 10 tegen 9 stemmen aange nomen een voorstel der S. D. A. P. om den aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud te bepalen op 1100 voor hoofden van gezinnen plus 100 voor elk kind beneden 20 jaar en 900 voor alle overige belastingplichtigen. De onderwijzerssalarissen. Op de vragen van den heer Van Wijnbergen betreffende de regeling van de bezoldiging van de onderwijzers bij het iager onderwijs bij algemeenen maatreget-vair bestuur ls de minister niet van oordeel, dat, nu de onderwijzers, werkzaam bij het iager onderwijs, geacht kunnen worden te behooren tot de ambtenaren die uit 's rijks kas worden betaald, hun bezol diging niet door de wet, doch door de Kroon behoort te worden geregeld Zoo ja, is dan de minister bereid die regeling alsnog te lichten uit het aan hangig ontwerp-Lager onderwijswet en te bevorderen, dat, zij plaats vinde bij besluit Luidt het antwoord van den heer De Visser, minister van onderwijs, kunsten cn wetenschappen De ondergeteekende is bereid de re geling van de bezoldiging der onderwij zers bij het lager onderwijs uit het aan hangig ontwerp der Lager onderwijs wet te lichten en daarin de bepaling op te nemen, dat die regeling bij alge meenen maatregel van bestuur zal ge schieden. Hij stelt zich voor. binnen enkele dagen een Nota van Wijziging van die strekking in te dienen. De minister van onderwijs heeft, ge lijk uit het bovenstaande blijkt, op de vragen van den heer van Wijnbergen geantwoord, dat de salarisregeling der onderwijzers zal plaats vinden bij Be stuit. Ten einde alle ongerustheid bij de onderwijzers weg te nemen, als zouden ze dit jaar in salaris teruggaan, kan „de Maasbode" hieraan toevoegen, dat het beslist in het voornemen der regeering ligt, die nieuwe salarisregeling te doen ingaan 1 Januari 1920. VLISSINGEN, 19 MAART. In een gisterenavond op initiatief van de afdeeling van de S. D. A. P. gehou den vergadering is, na een inleiding door den heer O. F. Lindeijer, waarin hij het doel der vereeniging op duide lijke wijze uiteenzette, met aanvanke lijk 20 leden opgericht een afdeeling van den Bond van Arbeiders Woning bouwverenigingen. De gemengde a'rbeiderszangvereeni- ging „Excelsior", directeur de heer M. P. Ventcvogel, geeft Zondag a.s., des avonds 8 uur, een uitvoering in het Concertgebouw aan de Emmastraat, waarvan de opbrengst bestemd is voor de stakende transport- en bouwvak arbeiders. In het Concertgebouw aan de Emma straat zal Maandag 22 Maart, des avonds half negen, als spreker optre den de Eerw. heer J. Ashmann, die tot onderwerp heeft gekozen „Duitsche toestanden". Men zie verder achterstaande adver tentie. De Engelsche schoener „Golden Cate" is alhier aangekomen om aan de clectro-tinfabriek een lading ijzer in te nemen met bestemming naar West- Hartlepool. Voor het examen van radio-telegra fist le klasse is geslaagd de heer J. van Breda en voor de 2e kiasse de heer -H. Lems, beiden leerling van den cursus- Frelier. Voorstel tot afschaffing der kermis te Middelburg. De verschillende bij den gemeente raad te Middelburg ingekomen adres sen, houdende verzoek tot afschaffing der kermis te willen besluiten dan wel haar zoogenaamd „droog te leggen", hebben bij Burg.-en Weth. een punt van ampele overweging uitgemaakt. Als re sultaat daarvan stellen zij voor om, te beginnen met het jaar 1920, de kermis af te schaffen. Wanneer dat voorstel wordt aange nomen, verzoeken zij tevens gemachtigd te worden, om zich in verbinding te stellen met de vereenigingen, welke zich ten doel stellen het organiseeren van volksfeesten, en hun te verzoeken plan nen voor het houden van zoodanige feesten voor te leggen. Het ligt in de bedoeling van Burg. en Weth. ter zijner tijd bedoelde plannen ter kennis van den raad te brengen, vergezeld van een desbetreffend voorstel en daarmede verband houdende credieiaanvrage. Aten schrijft ons uit Middelburg Door Burg. en Weth. wordt voorge steld het overleg tusschen de gemeente en haar ambtenaren, beambten en werklieden, zooais het plaatselijk reeds met vrucht werd toegepast bij de her ziening van jaarwedden en loonen, aan vaste regelen te binden en daarom in van hier en afscheidnemen heeft nog nooit iemand goed gedaan. Weer keek de generaalswedinve hem met een boozen blik aan. Meent u de voorspraak van mijn zoon tc moeten zijn Maar, wie denkt er aan mij Nu streek Jobst Miillenhof zich over zijn grijzen baard. Zoudt u dat zelve niet in voldoende mate doen, mevrouw von Röhritz Hij maakte een buiging. Ik had gedacht nog eenmaal bij u te moeten komen. Als het niet noodig was, vraag ik excuus.'tk ben met de gebruiken in de groote wereld met zoo goed op de hoogte. Hij keerde zich om en wilde naar de deur gaan. Maar nu werd de portière van den erker driftig op zij geschoven en Armgard von Röhritz trad te voor schijn cn trok Miillenhof's rechterhand in haar beide handen. Laat mij u tenminste dank zeggen voor hetgeen u aan mijn broer hebt gedaan. Alleen maar dank zeggen Want dat ik u voor mij zelve om vergif fenis zou willen vragen, dat heeft voor u zeker al heel weinig waarde. Met zijn hartelijksten biik keek Jobst Mtiiienhof haar aan. Toch wel, freu le von Röhritz, voor mij heeft het waar de, omdat het altijd'van waarde is, wanneer iemand zich herinnert, dat er nog een „beter ik'' in hem steekt. Hij knikte haar toe en wilde zijn hand zacht uit de hare trekken, maar de brandend heete meisjesvingers hielden ze vast omklemd. Ik wou dat ik een man was, me- I neer Miillenhof, en mij door u mijn Weg kon laten wijzen, zooais mijn broer ge daan heeft. Nadenkend en medelijdend zag hij haar aan en plotseling kwam er een uitdrukking op zijn gelaat, alsof hij een góeden inval kreeg. Bijna schalks vroeg hij Ook al trek in reizen Nu, daarvoor weet ik wel raad. ik ont moette gisteren toevallig kennissen van over de zee, die gedurende den herfst en den winter een groote reis willen maken Italië, Cairo, en wat zoo al meer in de route ligt. Ze zoeken een darne van gezelschap voor haar vol wassen dochter, 't Zou maar aan de gekozene zelf liggen, als ze geen vrien din van die dochter werd. Wat zou u er van zeggen, freule von Röhritz, als'de dames zich eens tot u wendden Alen kon het hart van Armgard bijna hooren kloppen. Haar oogen gloeiden, haar lippen trilden, haar stem beefde 't was, of er voor haar een ge luk stond, te groot om er aan te kun nen gelooven. En dat is dat is werkelijk geen grapje Hij schudde het hoofd. 't Is mijn karakter niet, zulke grappen te maken al kon het leven gerust menigmaal wat meer van den vroolijken kant worden opgenomen. En wat mijn kennissen be treft ik geloof, dat die zich zouden kunnen feüciteeren, want ze wenschen voor haar dochter natuurlijk niet het eerste het beste vreemde jonge meisje tot gezelschap. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1