oor eigen kracht DINSDAG 16 MAART. 64 1•-"*^I8e Jaar^iari^ -.—...- jq20 BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.voor iedere jegel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen ran 1—5 regels 50 cent iedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels 1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. FONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dragen: Vorige opgave 13517.39 100.— 200.— 10.— 1.— 1.— 10.— \i C. B., Vlissingen Van eene N. V., alhier en W. J. G., Breskens Oud-Vlissinger, Middelburg Wed. L. L. de H., Haarlem H„ te Middelburg Door tusschenkomst van den heer j. van Raalte H iS Co., te Rotterdam 100.- Totaal ƒ13939.39 De onderhandelingen tusschen Nederland en België. Wij vernemen van het departement van buitenlandsche zaken het volgen de De onderhandelingen betreffende de lerziening van de fractaten van 1839 naderen haar einde. Omtrent de econo mische clausules zijn de Nederlandsche en de Belgische delegatie tot overeen stemming gekomen. Zij strekken tot herziening van enkele artikelen van het in 1839 tusschen Nederland en België gesloten verdrag, in het bijzonder art. 9, betreffende de Schelde en bevatten bovendien eenige nieuwe regelen met betrekking nieuw aan te leggen water wegen en daarmede verband houdende onderwerpen. Het Schelderegiem wordt in dien zin gewijzigd, dat de Schelde van Antwer pen tot in volle zee, voor zooveel de belangen der scheepvaart betreft, on der beheer komt van een Belgisch— Ne derlandsche commissie welke tot taak za\ nebben het vaarwater ten allen tijde te doen beantwoorden aan de aangroei ende e/schen der scheepvaart. Hare be sluiten zullen, behalve in spoedeischen- de gevallen, onderworpen zijn aan de goedkeuring der beide regeeringen. Bij gemis aan overeenstemming, hetzij in den boezem der commissie zelve, hetzij tusschen de beide regeeringen, zal de beslissing worden ingeroepen van een commissie van arbitrage voor ieder ge val te vormen voor de urgente zaken wordt een permanent arbitrage-college in het leven geroepen. De uitvoering der besluiten blijft als regel toever trouwd aan de nationale administra ties alleen in spoedeischende gevallen kan de commissie .zelve de uitvoering Ier hand nemen. Iedere staat zal de kosten van on derhoud en verlichting e.d. van het vaarwater op eigen gebied hebben te dragen, waarbij intusschen Nederland "iet verder zal behoeven te gaan dan de handhaving van het vaarwater in den tegenwoordïgen staat van bevaar baarheid. Zoodanige Verplichting geldt niet voor verbeteringswerken wan neer de noodzakelijkheid daarvan is ebleken, zal door overleg worden uit gemaakt wie deze zal betalen. Met betrekking tot het loodswezen is een einde gemaakt aan de inconve- niënten, waartoe het than-s geldende stelsel van onbepaalde concurrentie aanleiding gat. Die concurrentieis al leen behouden gebleven, voor zoover de vaart van Antwerpen naar zee be treft in omgekeerde richting is eene splitsing gemaakt, naar mate de sche pen door de Wielingen of door het Oostgat, dan wel de Deurlo, de Schelde binnenkomen in het eerste geval zal de Belgische, in het tweede geval de Nederlandsche loodsdienst bij uitslui ting bevoegd zijn. Het loodsen van en naar Nederlandsche havens op Neder- landsch gebied blijft intuschen geheel aan den Nederlandschen loodsdienst voorbehouden. Aan België is voorts nog de conces sie gedaan, dat de loodsrechten van zee naar Antwerpen en omgekeerd nim mer hooger zullen zijn dan die van zee r.aar Rotterdam of omgekeerd. Ten aanzien van' de scheepvaart op het kanaal GentTerneuzen wordt een' systeem ingevoerd, soortgelijk aan dat betreffende do Schelde. Van de kosten van de verbeteringswerken op dit ka naal zal Nederland, voor zooveel het Nederlandsch gedeelte betreft, 1/6, België 5/6 betalen. De loodsdienst blijft hier facultatief. Aan België worden twee nieuwe ka nalen toegestaan, een van Antwerpen naar Moerdijk en een van Antwerpen naar Ruhrort. Dit laatste zal de Maas passeeren ter hoogte van Venlo, tenzij partijen, na onderzoek door deskundi gen, tot een ander besluit komen. In ieder geval zal een behoorlijke verbin ding van het kanaal met de Maas ver zekerd worden. De regeling der kosten van deze kanalen wordt aan nader overleg voorbehouden. De oude kwestie over de souvereini- teit der Wielingen is ter sprake geko men besloten werd deze in status quo te laten. De ex-keizer. De vertegenwoordiger der geallieer den te 's-Gravenhage, heeft, aldus ver neemt het Hollandsche Nieuwsbureau uit Londen, opdracht gekregen om de Nederlandsche regeering te wijzen op de groote noodzakelijkheid, dat de be wegingen van den ex-keizer streng be- waalfl worden en op de bedenkingen, welke de geallieerden koesteren tegen het feit, dat hij zoo dicht bij de Duit- sche grens vertoeft. De „Daily Chronicle", het blad dat als de spreekbuis van Lloyd George kan worden beschouwd, zegtDe toestand in Duitschland wettigt tot een krachtige herhaling van den eïsch der geallieerden aan Nederland, om goed op den gewe zen keizer te letten. Er is geen veront schuldiging voor Nederland, als het hem zoo dicht bij de Duitsche grens laat blijven vertoeven. Evenmin kan Neder land zich verontschuldigen, dat het hem zooveel vrijheid van beweging heeft ge laten, om met zijn partijgangers op Duitschen bodem in betrekking te blij ven en te kuipen. De „Times" zegtIndien Noske's be schuldigingen waar blijken te zijn, zal Nederland aan de wereld genoegdoe ning verschuldigd zijn voor het mis bruik, dat van zijn asylrecht gemaakt is. De „Daily Express" zegt De geal lieerden hebben het recht om te zeggen, dat noch de gewezen keizer noch de ge wezen kfoonprins ooit vergunning zul len krijgen om den Duitschen troon te beklimmen. De geallieerden zullen er zich vermoedelijk toe bepalen op Nedcr- land's waakzaamheid te rekenen. Roman van H. ABT. Daar ik nu met de aanleiding van aanwezigheid alhier bekend ben, innen we dit bezoek als afgeloopen "schouwen. U zult toch wel niet ver acht hébben, hier een schurk te vin- 'en, die zich uw mededeelingen ten hitte maakte. Ik had gehoopt, dat die mededee- 'iRen opgevat zouden worden, zooals :e bedoeld waren. Er lag iets in zijn stem, waaruit men •0u opmaken, dat hij welgevallen in 'en jongen man begon te krijgen. Het envoudige, echt mannelijke in het we- :en van Jobst Miillenhof maakte in- kuk op den jongen officier en hij keek "et weifelenden blik naar den man, die nar voor hem stond, was er toch een ander verband tus sen de dingen, dan hij meende jerkten er oorzaken mede, die hij nu ■el zag oorzaken, die zijn zuster ctrotfen Alsof hij niet wist, dat zij, haar intiemste gevpelens steeds in aar hart Verborgen hield, heel wat te hjoen zou hebben, eer ze de teleur- "hig te boven was, die het huwelijk n Kuno Wartjenstedt haar had be- a- Zou het mogelijk kunnen zijn, dat zij, teleurgesteld als ze was, zich aan den eerste den beste had verslingerd Het sneed hem door de ziel. Hij hing aan zijn zuster, al had hij dat bij zijn lichtzinnige levensopvatting nooit diep gevoeld. Hij bracht de hand aan 't voorhoofd, om zijn lippen kwam een uitdrukking van afkeer afkeer van het leven, dat hij alleen ter wille van een afgeperste belofte als een erbarmeiijken termijn van uitstel nog vierentwintig uur moest voortslepen. Zonder dat hij het zelf merkte, was zijn houding veel minder fier geworden al de moeheid en mat heid, die met alles afgedaan heeft, kwam weer over hem en zonder een laatste woord te vinden of moeite te doen, om er naar te zoeken, deed hij nu zelf een stap in de richting van de deur en in zijn blik lag de verwachting dat de ander nu wel aan de zwijgende uitnoodiging zou voldoen. Doch Jobst Miillenhof legde zijn breede werkhand op de bekleede leu ning van een stoel, alsof hij niet gezind was de kamer tc verlaten, eer hij het rechte oogenblik daarvoor gekomen achtte. En hij zei Deze uiteenzet ting was de bodem, welken ik noodig had, om het verder met elkaar eens te worden, en wij zullen nu wat tot dusver gezegd is, maar laten rusten en over gaan tot hetgeen u persoonlijk betreft. Weer sloeg de jonge man een weife lenden blik op den ouden man. Was dat waardigheid, die wist te bewerken, dat Anti-Nederlandsche betooging. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint Het Comité voor Nationale Politiek heeft tegen Vrijdag te Brussel een groote vergadering belegd om den ver jaardag van de teekening der verdra gen van 13 Maart 1839 en het protest der Limburgsche afgevaardigden te herdenken. Er zal onder meer worden voorgedragen de. „Ode a Maestricht", welke in 1839 door Wëustenraad werd geschreven. In werkelijkheid zal de vergadering een anti-Nedërlandsch karakter dragen en ten doel heben te ageeren tegen de Nederlandsch-Belgische overeenkomst. Invoering zomertijd. Bij Kon. besluit is bepaald dat de zomertijd zal worden ingevoerd op Maandag 5 April (2e Paaschdag) en zal eindigen op Maandag 27 Septem ber. De staking der transportarbeiders. Is het geen schande voor ons land, ons volk en onze overheid, aldus vraagt een inzender in het „Handelsblad", dat men aan de transportarbeiders moet vragen om voedsel voor het hongeren de Weenen door te zenden Honderden Nederlanders (ook ik) hebben giften ingezameld om den nood in Oostenrijk en Hongarije te helpen lenigen en zal de hulp rui niet kunnen worden verleend door de lafheid en den overmoed van werkstakers De doorzending van de levensmidde len moet niet behoeven te worden ge- vraagd, die moet kunnen worden ge- eischt, kunnen worden bevolen, is het niet goed-, dan kwaadschiks. Is liet geen schande, dat de regeering hier niet met krachtige middelen in grijpt Van goed ingelichte zijde wordt ver nomen, dat minseens driekwart van de stakers gaarne zouden willen werken, indien men maar durfde, dus door een vierde worden wij geterroriseerd. Wie niet wil werken kan dat laten, dat is zijn zaak, maar wie de werkwil ligen, die er (behalve in Amsterdam) nog bij duizenden in Nederland te vin den zijn, verhindert hun plicht te doen, moet onverbiddelijk worden onschade lijk gemaakt en wel voor langen tijd. Hebben we niet onze betrouwbare politie, onze soldaten en marechaussee, kan de maatschappij niet zonder ge weld in geregelden gang worden ge houden, dan maar met geweld, maar orde moet er zijn. Is het geen schande, dat een van de voormannen van het communisme in een vergadering ongestraft kan,zeggen dat de broodvoorziening enz. nog meer moet worden in de war gebracht, om 't doel (welk te bereiken. Wanneer er geen wetten bestaan om opruiers, oproerigen tegen de goede orde enz. zwaar te straffen, laat ze dan onmiddellijk worden gemaakt, direct ingevoerd en streng gehandhaafd. Moet het den weidenkenden burger niet alle rust en moed voor de toe komst benemen, te weten dat hier het gezag laf, onwillig of onmachtig is Nog is het misschien lijd. Waar is de man in of buiten de re- geering, die Nederland bevrijdt van de belagers van rust en welvaart in alle rangen der maatschappij Geen stakers, maar stakkers. Een gepensionneerd hoofd eener school schrijft onder dit opschrift in „het Vaderland" het volgende Geen stakers, maar stakkers dat zijn men tuisterde en antwoord gaf jobst Miillenhof scheen echter voor- loopig geen antwoord te verwachten. Terwijl hij de oogen vast op Egon von Röhritz gericht hield, die zich onwillig weer naar hem toe had gekeerd, ver volgde hij langzaam Uw moeder vertrouwde mij toe, dat ze u het pistool uit de hand heeft weten te dwingen. Beteekende uw daad, dat u uw leven geen 12.000 mark waard acht, of aan 't leven heelemaal geen waarde hecht? Weer was het of de jonge officier tegenstrevend aan een geheimen dwang gehoorzaamde, toen hij nauwelijks hoorbaar antwoordde .Neem dat maar aan Eén flinken stap, en Jobst Miillenhof met zijn breede, vierkante gestalte stond naast den rijzigen, kraclftig ge bouwden jongen man. Hoe oud bent u Zoo om en bij de vijf-en-twintig, dunkte me. Ik ben acht-en-vijftig en ik zou het nog tegen iedereen opnemen, als het er op aan kwam, mijn leven te verdedigen. Want mijn leven heb ik lief 1 Een dof gesteun klonk door de ka mer en Egon. von Röhritz had de han den voor het gezicht geslagen. fMijn leven heb ik lief Had die kreet ook niet in zijn binnenste ge klonken Hij had geweend, luidkeels gejammerd, en in de hand had hij het telegram verfrommeld, waarin oom Joachim op zijn nood- en hulpkreet al leen had geantwoord Neen véél gepensionneerde onderwijzers, wier traktementen altijd vér beneden peil zijn geweest, 't Is dan ook gemakke lijk te begrijpen, dat de nood in die ge zinnen gróót is. Immers het 2/3 van het tractement werd pensioen. En dat, terwijl het leven nu wel driemaal zoo duur is, tenminste bij ons op het plat teland, als vóór. den oorlog, zooals uit onderstaand staatje van de noodzake lijkste levensbehoeften blijkt. Wie dus ƒ1200 traktement had, heeft nu 800 pensioen, min ƒ40 (aftrek voor wedu wen-pensioen) of ƒ760, en hoevelen, onderwijzers met of zonder hoofdakte, niet aan 't hoofd van een school staan de, met ƒ900 inkomen, ontvangen 60030 of 570 pensioen! Deelt men genoemde bedragen door 3, dan heeft men de waarde, van het geld van nu dus 760/3 253 en 570/3 190 1 Met zulke inkomentjes is men na- turulijk straatarm. Zelfs als men er ƒ156 of ƒ260 ouderdomsrente aan toe kan voegen. Van zulke sommetjes te moeten leven een jaar lang, meestal met 2, 3 of méér personen, waar huis huur, belasting enz. enz. (een onnoem lijk aantal van allerlei zaken) nog af moet, is eenvoudigweg een kommervol bestaan, een lijden tot den einde toe. Véél gezinnen van arbeiders en am bachtslieden hebben f 1500 en méér als jaarlijks inkomen. Wij misgunnen het hun volstrekt niet, wél wetende, dat óók die menschen met hun gezinnen dit hóóg noodig hebben. Doch wij vragen in gemoede hoe is het moge lijk, dat men onderwijzers, die hun le ven gewijd hebben aan het gewichtige en moeilijke werk der ontwikkeling en opvoeding van de kinderen des volks, met zulke kleine, bespottelijke pen sioentjes laat voortsukkelen. Als binnenkort deze zaak in de Tweede Kamer aan de orde komt, zou men dan in plaats van de 20 ver hooging van de onderwijzerspensioe nen, waartoe de minister het plan moet hebben, niet kunnen besluiten, ze te regelen naar den maatstaf der tegen woordige traktementen 't Zou een er kentelijkheid zijn voor de te goedkoop bewezen diensten. Mochten de minister en onze Staten- Generaal samenwèrken om een geleden onrecht althans eenigermate te herstel len en een eind maken aan de ellende die in zéér veel onderwijzersgezinnen sinds lang heerschende is, 't zou velen tot groote dankbaarheid stemmen. Prijzen onmiddellijk Prijzen na den voor den oorlog oorlog (nu) Brood p. pond 3ct6% ct. Boter p. pond 60 ct1.50 ct. Eieren p. stuk 3 ct11 ct. Tabak p. pond 40 ct200 ct. Sigaren p. stuk 2J/2 ct9 ct. Aardappelen p. H.L. 2 gld. 6gld. Rijst p. pond 10 ct42 ct. Gort p. pond 8 ct20 ct. Havermout p. pond 10 ct. 23 ct. Thee p. ons 15 ct28 ct. Koffie p. pond 30 et120ct. Vet p. pond 35 ctlOOct. Vieesch p. pond 40 ct125ct. Spek p. pond 40 ct110 ct. Boekweitm. p. pond 8 ct. 26 ct. Melk per liter 6 ct16 ct. Petroleum per liter 8 ct. 24 ct. Turf per 100 stuks 3 gld. 10.50 gld. Steenk. p. H.L. 1.15 gld. 3.40 gld. Schoenen p. paar 6 gld. 18 gld. Kleedingstukken (bv. pantalon) 12.50 gld40 gld. Tot zoover het schrijven van het ge pensionneerde hoofd eener school. Wij merken evenwel op dat zijn staatje betreffende de prijzen van vóór Toen was hij opgesprongen en had het pistool tegen 't voorhoofd gedrukt. De handen gleden van zijn gezicht en twee groote oogen keken Jobst Miil lenhof met een hulpelooze uitdrukking aan. De kinderoogen hij was ze in het latere leven toch niet heelemaal kwijt geraakt. Alet een goedigen blik keek Jobst Miillenhof den hulpelooze aan en schudde het hoofd. Wie een wapen heeft leeren ge bruiken, moet die 't geweer zoo gauw wegwerpen Óp het op zachten toon gegeven ant woord klonk geen heimelijk verzet meer. Ik heb geprobeerd, wat mogelijk was vele wegen bleven mij niet over. En wat zou ik nu anders nog kunnen doen Werken. Het klonk, alsof een ijzeren vuist vonken uit een aambeeld sloeg. De jonge man haalde bijna onmerk baar de schouders op. Werken o ja zooals dat een van ons zou kunnen doen over 't groote water gaan en in 't vreemde land als sjouwer of tingeltangelmuzikant iWerken 1 herhaalde Jobst Miillen hof. Zoo, als het 't grootste genoegen moet zijn voor iemand die jong is en heele ledematen heeft. Met werken zich het recht om te leven verdienen I Het werd stil in de kamer, 't Was en na den oorlog niet geheel juist is. Zoo zal hij bijv. de laatste jaren toch zeker hoogst zeldzaam eieren voor 3 cent per stuk hebben kunnen koopen dat de melk slechts 6 cent per liter kostte is ook onjuist en thee voor 15 cent was toch ai van zeer inferieure kwaliteit. De prijs van het brood a 7 cent per K.G. is er geheel naast en zoo zouden wij nog wel op meer onjuist heden kunnen wijzen, doch ieder kan voor zichzelf wel nagaan dat het schoolhoofd aan het overdrijven is ge weest, hoewel de algemeenheid van zijn opmerkingen natuurlijk volkomen juist zijn. Het trekken aan de noodrem. De directies der Nederlandsche Spoorwegen hebben bepaald Herhaaldelijk komt het voor dat rei zigers aan de noodrem trekken zonder dat dit hun bedoeling was, bijv. bij het uitnemen van bagage uit het bagage net, vastgrijpen van den handgreep der rem bij het schokken van den trein, zich vergissen met het handvat van de stoomverwarming enz. In dergelijke gevallen moet het per soneel zich steeds door ondervraging van den reiziger en zoo noodig ook van de medereizigers overtuigen, of de me- dedeeling van den reiziger, die beweert zonder opzet aan de noodrem te heb ben getrokken, juist is of juist kan zijn en of er dus inderdaad bij vergissing aan de noodrem is getrokken en in het rapport van bekeuring hiervan melding te maken. Actie in de bGuwvakken. in een huishoudelijke vergadering van de afdeeling Rotterdam van den Alg. Nederlandschen Bouwvakarbei dersbond, Zondag gehouden, is beslo ten dat de leden onder geen enkel be ding de door de patroons aan te bieden overeenkomst zullen teekenen, en dat men de volle consequenties van dit be sluit zal dragen. De patroons willen 80 cent per uur geven tot 1 Mei en van 1 Mei 1920 tot 1 Mei 1921 een uurloon van 83 cent per uur. De eisch was 1.05 per uur. Gemeente-secretaris 's-Gravenhage. Tot gemeente-secretaris te 's-Gra venhage is benoemd de heer mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk met het lot tegen mr. J. H. de Bas, die beiden 20 stem men op zich vereenigden. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de vol gende voorstellen aan den gemeente raad gedaan Ter voorziening in de vacatures van twee plaatsen van onderwijzeres aan school B, ontstaan door het aan de dames A. M. H. van Aartsen-Snijders en M. H. Hariot-Stubenrauch verleende eervol ontslag, hebben wij de eer U de volgende voordrachten aan te bieden, gehoord het hoofd der betrokken school en gelet op het advies van den arrondissements-schoolopziener, nl. a. ter voorziening in de vacature me vrouw van Aarlsen-Snijdijers 1. mej. N. D. Theunissen te Tholen 2. mej. j. I. Delzenne te Vlissingen 3. mej. R. B. Hellinga te Vlissingen b. ter voorziening in de vacature me vrouw Hariot-Stubenrauch 1. mei. J. I. Delzenne te Vlissingen 2. mej. N. D. Theunissen te Tholen 3. mej. R. B. Hellinga te Vlissingen 4. mej. J. van de Putte te Veere. De heeren P. en J. C. van Beers, echter, of men den nagalm der laatste 'woorden nog hoorde en deze den jon gen man heen en weer schudden, zoo als de stormwind een boom heen en weer schudt en altes, wat niet wortel- echt is, doet vallen. Met de handen op den rug bleef Jobst Miillenhof wachtend staan, tot het plotseling als een zwakke echo, maar dan toch als een echo van zijn eigen krachtige woorden klonk Werken ja, ook daaraan heb ik gedacht doch verder kwam ik niet, omdat ik den weg niet wist. En als iemand u nu wilde helpen en den weg toonde Weer na de langzame vraag het stil zwijgen. Maar toen plotseling hoorde men als het „land, land van den schipbreukeling een juichkreet van nieuwen levensmoed Ik zou dien weg gaan Al ging het over hoogten en laagten, al was de weg bezaaid met doornen en distelen ik zou dien weg gaan. Een poos stonden de twee oog in oog tegenover elkaar, 't Was 'n oogen-. blik. waarin hooge ernst beiden vervul de. Eindelijk zei Jobst Mi'llenhot, ter wijl hij in den stoel ging zitten, waarbij hij had gestaan Me dunkt, we kunnen nu al het andere wel zittende bespreken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1