Stads- en Provincienïeuws SPORT BUITENLAND iand te hebben, is gemakkelijk te vol doen door een aansluitende sneltrein verbinding over Breda, zoo noodig met doorgaande rijtuigen de vroegere snel treinen voor Duitschland uit Vlissingen stopten ook pas te Breda als eerste station. Jarenlange praktijk bij de maatschap pij „Zeeland" bewijst, dat als de goede verbindingen met het buitenland maar worden verleend, de reizigers steeds aan de „Zeeland" de voorkeur heb ben gegeven. Het is tocli ook wel thans een zeer sterk spiekend feit, dat niet tegenstaande de zeer gebrekkige tegen woordige spoorwegverbindingen, de hooge spoorvrachten en de dure boot reis, toch nog een belangrijk gedeelte van het Nederlandsche en Engelsche publiek de ,,Zeeland"-route getrouw blijft. In verband hiermede mogen wij er op wijzen, dat het volkomen onjuist is, dat door de verbinding tusschen Vlissingen en Engeland te handhaven, de Nederlanders gedwongen zouden worden „een duurdere, een langduriger en onaangenamer reis te maken", zoo als het „Handelsblad" beweerde. Het Nederlandsche publiek bewijst nog da gelijks, dat het aan de route, die haar zetel heeft in de onder alle weersom standigheden veilig bereikbare en best gelegen haven van West-Europa, de voorkeur geeft, vooral ook omdat de grootendeels beschutte overtocht in het Kanaal zeer tot het comfort der reizi gers bijdraagt. Waar de heer Kalff zelf spreekt van den invloed, van de rampen met de „Berlin" en de „Amsterdam", die aan den Hoek van Holland hebben piaats gehad, om te dêmonstreeren, wat het aan het publiek waard is om tijd te be sparen, daar moge hij zich den fatalen invloed herinneren, dien deze rampen langen tijd op het reizigersvervoer over den Hoek hadden en bedenken, dat de menschheid tot haar nadeel ook de pe riodiek terugkeerende oorlogsellende veel te snel en te lichtvaardig vergeet De bewering, dat de overplaatsing der „Zeeland" uitsluitend een Vtis- singsch belang zou gelden, is er zóó naast, dat wij er niet eens op willen ingaan, dat de heer Kalff c.s. zich op een speciaal Rotterdamsch standpunt stellen Wij hebben ons met opzet beperkt tot een zakelijke weerlegging van het stuk van den heer Kalff, die begrijpelij kerwijze in hoofdzaak alleen de com- mercieele belangen der Spoorwegen behandelde de groote nationale be langen, die aan dit vraagstuk verbon den zijn, brachten wij niet ter sprake. Waar het blijkt, dat ook de co'nuner- cieele belangen der Nederlandsche Spoorwegen in de Vlissingsche lijn lig gen, daar zien wij, gesteund door den duidelijk en krachtig uitgesproken wensch van regeering en volksvertegen woordiging, de uitspraak van het Ne derlandsche volk, waarop de heer Kalff zinspeelt, met groot vertrouwen tege moet. Naar aanleiding van onze veronder stelling aan het slot onzer beschouwin gen in ons blad van Zaterdag, over het ingezonden stuk van den heer Kalff in liet „Handelsblad", dat ook het col lege van Burg. en Weth. de vele on juistheden uit dit stuk wel afdoende zou weerleggen, deelde onze burge meester ons mede, dat hij meent, dat tjit niet op den weg ligt van dit college, waar het behoud der „Zeeland" zulk een groot nationaal belang geldt. De burgemeester zeide, thans de overtuiging te bezitten; dat wij de „Zee land" zullen behouden en dat de verde diging van onze nationale lijn ook tegen den heer Kalff bij onze regeering, rnr. E;, Fokker en de directie natuurlijk in de beste handen is. Hij stelde inmiddels de publicatie van het onjuiste stuk van den heer Kalff op grooten prijs. Ten slotte verzekerde ons de burge meester, dat hij scherp op den uitkijk post zal blijven. Wij verheugen ons uitermate over deze gunstige mededeelingen. VLISSINGEN, 15 MAART. De tewaterlating van de „Prinses Juliana". Behalve de vertegenwoordiger van Hr. Ms. de Koningin, de kapitein-luite nant ten Broecke Hoekstra, en verschil lende andere autoriteiten, was Zater dag bij hel te water laten van de mail boot „Prinses Julianan" van de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" ook tegenwoordig de kroonprins van Djok jakarta, die met zijn eigenaardige hoofdbedekking onder de militaire kepi, zeer de aandacht trok. Waar het reeds enkele jaren geleden was dat een schip was te water gela ten, was het niet te verwonderen dat zeer velen zich op en om de terreinen van de werf bevonden om getuige te zijn van het gewoonlijk interessante schouwspel als het van de helling glij dende schip zijn element opzoekt. Hun verwachtingen zullen echter maar ten deele bevredigd zijn. Terwijl anders het schip gewoonlijk met een 'vrij snelle vaart van de helling in het water loopt, heeft de „Prinses Juliana" dit zeer langzaam gedaan en soms was het of er geen beweging in het schip meer was. Dank zij de hulp van twee loco motieven kwam er eindelijk schot in en een 20 minuten nadat mevrouw De Meester de laatste beletselen had weg genomen, gleed de mailboot zeer zacht jes In het water, dreef een eindje door en raakte nauwelijks het vlot, dat als rem was uitgelegd en dat anders in stukken wordt gevaren. Het geleek meer op een langzaam passeerend schip, dan op het afloopen van een groote boot. Plaatselijke keuze. Tot de verschillende organisatie's, die adhaesie hebben betuigd met het wetsvoorstel Rutgers c.s. behooren ook de volgende plaatselijke organisatie's De afdeelingen Vlissingen der Nat. Chr. Geheel-Onlhouders Vereenigingvan den Bond van Plaatselijke Keuze van den Chr. Nat. Werkmansbond van de Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken de Kerke- raad der Nederlandsch Hervormde Kerk en het district Zeeland der Nat. Chr. Geheel-Onthouders Vereeniging Gisteren is alhier binnengekomen de Zweetjsche schoener „Goldengate", ka pitein Johanessen, komende van Lands- krona, met een lading lijnzaadd. Tot electro-technisch ambtenaar der telegrafie alhier is benoemd de adspi- rant electro-technisch ambtenaar der telegrafie J. F. C. tie Jager. In de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg wordt Donderdag 13 Maart des avonds 8 uur, een voordrachtavond gegeven door mej. Harrv van der Harst, directrice van de muziekschool der Maatschappij van Toonkunst te Leiden. Het "programma is zeer gevarieerd en bevat zoowel vóór als na de pauze vier nummers. Mej. Van der Harst heeft als dela- matrice een zeer goeden naam en zij zal dien zeker weer op schitterende wijze handhaven. Zaterdagnacht omstreeks half 3 ont dekte een der buurtbewoners, dat de landbouwschuur van den landbouwer A. Aers te Zuidzande, Akkerput, in brand stond. Half ontkleed spoedde hij zich naar de op eenige meters gelegen woning der hofstede en wekte de sla pende bewoners. In enkele oogenblik- ken stonden de bewoners in hun onder- kleeren buiten hun woning en liepen de schuur in en mochten het genoegen smaken al de paarden en het hoornvee buiten de brandende schuur te jagen. Ook het landbouwhalm werd voor" het grootste deel gered. Indien men 10 mi nuten later den brand had ontdekt, wa re al het vee er bij omgekomen. De schuur is alleen verzekerd, zoodat de betrokken landbouwer een groote scha de lijd. Omtrent de oorzaak is non niets bekend. Op de agenda voor de voorjaars vergadering der Zeeuvvsche Landbouw Maatschappij, welke 24 dezer te Goes wordt gehouden, komt voor de benoe ming van een voorzitter, daar jhr. J. -van Vredenburgh, wegens vertrek naar het buitenland, met ingang van i April als zoodanig bedankt heeft. SOUBURG. Ter herdenking van het toetreden van het 20.000e lid tot de Ned. Veree niging van Spoor- en Tramwegperso neel, had Zaterdagavond in het café „Tramhalte" te Souburg een feestver- gadering plaats, uitgaande van deze vereeniging. De feestrede werd uitgesproken door het hoofdbestuurslid Van Hinte, terwijl de avond werd opgeluisterd door de arbeiders-zangvereeniging „De Volks stem" uit Vlissingen, en tevens door het opvoeren van „de Stille", dramatische schets in ,2 bedrijven. Een collecte voor de stakende haven en transportarbeiders bracht ongeveer 40 gulden op. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. De heer P. Landsman, sedert 1 April 1880 hoofd der openbare school A alhier, zal tegen i September a.s. eervol ontslag als zoodanig aanvragen. De heer Landsman heeft een zeer eervolle loopbaan bij het onderwijs en heeft daarbij niet minder dan 47 dienst jaren. Moge liet hem gegeven zijn nog veie jaren van een welverdiende rust te ge nieten. Voor het toelatingsexamen tot de rijksnormaalschool alhier hebben zich slechts 4 candidaten aangemeld, nl. 3 mannelijke en 1 vrouwelijk!!. Naar de „Rotterd." verneemt, heeft wijlen mejuffrouw C. van Leeuwen te Rotterdam bij testament de Geref. kerk van Rotterdam als eenige erfgename benoemd, onder den last van door haar besproken legaten, o.m. als volgt aan de Diaconie dier kerk 5000 het Te huis voor weezen dier kerk 5000 het Tehuis voor ouden van dagen dieT kerk 25.000 de Zending dier kerk 2000 de Ver. Scheurer's Hospitaal te Djokjakarta, te Amsterdam, 1000 de Medische Zending te Banjoemas 1000 de Vereenigde Eudokia te Rot terdam 2000. Voorts aan verschillende Christ, scholen te Rotterdam legaten van 1000 tot 3000. Blijkens een staatje, dat het cen traal bureau voor onderwijsadviezen en kinderbescherming van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers publiceert, bedroegen de cijfers der candidaten over de zes Rijkskweekscholen voor on- derwijzers (Deventer, Nijmegen, Mid delburg, Haarlem, Maastricht en Gro ningen) in de 10 jaren van 1911 tot 1920 achtereenvolgens 611, 595, 583, 46, 425, 359, 291, 253, 215 en 164. RECHTSZAKEN. Onzeewaardige schepen. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak betreffende de stranding van het motorzeilschip „Princenhage VI". De Raad is van oordeel, dat de ramp is veroorzaakt doordien op een gevaar lijke plaats dicht bij-de rotsen de mo tor onklaar werd en het schip, dat als zeilschip ondeugdelijk was, niet, al kruisend, zich van de rotsen kon ver wijderen, zoodat het noodzakelijk ten gevolge van wind en deining daarop moest drijven. Wat de oorzaak van het onklaar worden van den motor betreft, is deze niet met eenige zekerheid aan te wij zen. Niet waarschijnlijk is het, dat de 5 Eng. duim dikke as is kromgestooten, Intusschen blijkt weer uit deze ramp, hetgeen de Raad reeds zoo herhaalde lijk heeft gezegd, dat motorzeilschepen van het type als het onderhavige met een platten bodem zonder noemens waardige lichting, onzeevaardige en ondeugdelijke schepen zijn, omdat het niet mogelijk is met dergelijke schepen, althans bij tegenwind te zeilen en men geheel is aangewezen op den motor, die allicht, en ook op kritieke oogen- bükken, kan haperen. Een motorzeil schip behoort de eigenschappen van een goed zeilschip te bezitten. MARINE EN LEGER. De tot officier-machinist der le klas bevorderde officier-machinist 2e klasse j. Jongepier, blijft in zijn nieuwen rang werkzaam als leeraaf bij het Kon, In stituut voor de marine te Willemsoord. Kostwinners-vergoeding. De minister van oorlog heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat de kostwinnersvergoeding toegekend ten aanzien van onderofficieren, wier be zoldiging onlangs met terugwerkende kracht tof 1 Januari 1920 werd ver hoogd, op grond van het rondschrijven van 26 September 1918 in verband met die verhooging moet worden vermin derd. Aangezien het den minister niet wen- schelijk voorkomt, die vermindering alsnog te doen geschieden van 1 jau- ari 1920 af, verzoekt hij den burge meesters, met bedoelde hoogere bezol diging eerst van 6 Maart 1920 af reke ning te houden bij de nadere vaststel ling der kostwinnersvergoeding. De militaire autoriteiten zijn herin nerd, voor zooveel noodig, aan hun verplichting tot het zenden van opga ven in verband met kostwinnersvergoe ding nopens bedoelde verhooging van bezoldiging. In gevallen, waarin de burgemeesters de opgaaf te laat mochten hebben ont vangen om de vermindering der ver goeding van 6 Maart 1920 te kunnen toepassen, kunnen zij het daardoor fan onrechte uitgekeerde bedrag van den betrokken commandant terugvorderen. VOETBAL. Zuidelijke afdeeiing. le klasse. Breda N.A.C.Wilheimina 21 Tilburg: Willem II—M.V.V. 1—3 Breda VelocitasN.O.A.D 32 Te Middelburg speelde gisteren voor de tweede klasse competitie Middel burg II tegen N. A. C. li, met 23 tot uitslag. DE STAKING VAN HAVENARBEIDERS EN ZEELIEDEN. De Centrale Bond te Rotterdam heeft de reglementaire uitkeering gedaan. De Federatie doet Maandag uitkeering. De bestuurders hebben het deze week te volhandig gehad om de uitkeering te regelen. De toestand in de havens is ongewijzigd. Kolenschepen voor Frank rijk laden met eigen bemanning. In de haven liggen 85 Nederlandsche stoomschepen en 75 van andere natio naliteit. Van den Rotterdamschen Lloyd lig gen thans 9 passagiers-.en vrachtsche pen en van de Holland Amerika-lijn 8 passagiers- en vrachtschepen in de ha ven te Rotterdam. De meeste schepen zijn geladen. ïj: De Centrale Bond te Amsterdam heeft ook aan de stakers de gewone uitkeering verstrekt. De Federatie van transportarbeiders heeft Zaterdag evenwel niet uitbetaald, maar zal, naar het bestuur mededeelt, dit heden doen. Hoe groot het bedrag der uitkeering zal zijn, kon het bestuur nog niet mededeelen. Men schrijft uit lerseke aan de „N. R. Ct.", dat 40 werklooze visschers van daar met bootjes naar Rotterdam zou den vertrekken om voor de S. H. V. steenkool te lossen. Tien man van ler seke hebben al in Amsterdam verleden week werk gevonden. „Het Volk" heeft den indruk, dat de stakingsleiding, alvorens het denkbeeld van den minister in overweging te ne men en alvorens men iets beslist, in ieder geval nauwkeurig wil weten, waarover de arbitrage zal loopen en welke factoren bij de beoordeeling van de geschilpunten invloed zullen hebben. EEN TEGEN-REVOLUTIE IN DUITSCHLAND. Wij ontvingen Zaterdag onder het afdrukken een telegram, dat dus slechts in een gedeelte der oplaag kon worden opgenomen, waarin werd medegedeeld, dat de Duitsche rijksregeering Berlijn verlaten had en de Staatsmacht was overgegaan in handen van een nieuwe regeering. Het blijkt dat aan het hoofd van deze nieuwe regeering staan dr. Kapp, die zichzelf tot rijkskanselier heeft benoemd en generaal Von Liitwitz. Kapp is een zeer bekwaam politicus van de conser vatieve richting. Von Lüttwitz zal onder de huidige regeering niet meer op zijn post terugkeeren. Zijn opvolger is ge neraal Von Owen. Generaal Maerker heeft zich ook bij de opstandelingen aangesloten. Men mag het feit niet over het hoofd zien, dat het grootste deel van het of ficierenkorps der rijksweer monarchis tisch gezind is. Overigens is niet vast te stellen hoeveel van hen zich voor de nieuwe bweeging toegankelijk getoond hebben. De nieuwe regeering verklaart wel niet monarchistisch te zijn, doch haar sympathiën gaan toch voor een zeer groot gedeelte naar het oude keizers huis, vooral naar den kroonprins. Het Duitsche volk was slechts in schijn republikeinse!] gezind en toen dan ook voor eenige dagen een konings gezinde partij was opgericht, was het niet te verwonderen, dat de leden toe stroomden en Hindenburg werd ver zocht zich candidaat te laten stellen voor het presidentschap en de veld maarschalk stemde toe, naar verluidt op verkregen toestemming van den ex-kei- zer. De sociaal-democraten wilden voor Von Hindenburg den pas afsnijden en kwamen met het voorstel, den nieuwen president niet door het volk, doch door de nationale vergadering te laten kie zen. Dat leek een verkrachting van de pas aangenomen grondwet. Van-demo cratische regeeringmethoden had men trouwens ook bij het proces van Erzber- ger contra Helffcrich menig staaltje te iiooren gekregen. De nieuwe regeering is niettemin om zichtig. Zij wil slechts een regeering van orde, vrijheid en arbeid zijn. Zij on derhandelt met alle partijen, ook met de onafhankelijke, om een coalitieregeering te vormen in afwachting van de uit maak van het volk. En de onafhanke lijke socialisten, die ook niet de oude regeering op voet van oorlog stonden, schijnen voor het oogenblik te vinden voor een accoord. Volgens een telegram uit Berlijn om vat hei politieke program der nieuwe regeering de volgende punten De voorloopige presidcntschapscan- didatuur van von Hindenburg, een volksstemming over den regeerings- vorm na opheldering van den toestand en indien déze volksstemming zich ten gunste van de monarchie mocht uit spreken, overdracht van de kroon aan den kroonprins. Dit bericht moet echter onder het strengste voorbehoud worden aan- vaajd. De rijksweertroepen hebben het po- litie-presidium te Frankfort bezei. Men is algemeen van meening, dat de zoo genaamde regeering-Kapp slechts kor ten tijd zal leven. Alle Zuid-Duitsche regeeringen staan, naar uit berichten van de „Frankfurter Zeiiung" blijkt, aaneengesloten achter de oude regee ring. Het Badensche staatsminisiterie heeft besloten de Berlijnsche regeering niet te erkennen, geen instructies van die regeering in ontvangst te nemen er. niet met haar in relatie te treden. In geheel Baden hebben geen incidenten plaats gehad. De bevolking houdt zich volkomen rustig. In breede kringen komt de verontwaardiging tot uiting over het feit, dat door het onzinnige optreden van de Berlijnsche reactionai ren de consolidatie van het Duitsche economische leven wordt verhinderd. Hr zal nog een gemeenschappelijke publi catie van de Beiersche, Wurttemberg- sche en Badensche regeering verschij nen, waarin zij zich uitdrukkelijk op de basis van de grondwet van Weimar plaatsen. Ter handhaving van de rust en de veiligheid zijn maatregelen ge troffen. De Duitsch-Nationale Volkspartij en de Duitsche Volkspartij hebben zich bereid verklaard, zonder zich met de actie van Zaterdag eensgezind te ver klaren, de nieuwe regeering te steunen. De nieuwe regeering heeft hen mede gedeeld, dat de Rijksgrondwet in elk opzicht van kracht zal blijken. De bezetting van de bureaux der dagbladen zal worden opgeheven. De nieuwe rijkskanselier heeft de vol gende proclamatie uitgevaardigd De regeering wil de Duitsche eer en de Duitsche eerlijkheid herstellen. Het vredesverdrag zal de regeering, met inachtneming der eer van het Duit sche volk, zijn levens- en arbeids- eischen uitvoeren, zoover dat mogelijk is en zulks geen zelfvernietiging betee- kent. De regeering wil de financiën op een gezonde basis^Jierstellen, terwijl ze te rugbetaling aan bezitters van aandeelen in de oorlogsleeningen zal verzekeren. Het economisch vraagstuk zal onmid dellijk worden opgelost grondbezit en economische vrijheid zullen worden hersteld. Voor minder bedeelden zullen levensmiddelen tegen dragelijke prijzen worden beschikbaar gesteld. Stakingen zullen met kracht worden onderdrukt. De vrijheid van godsdienst wordt gewaarborgd. Pogingen tot verbrokkeling van het land zullen als landverraad worden be schouwd en gestraft. De kleuren van de nieuwe republiek zijn zwart-wit-rood. De laatste maatregel der oude regee ring was een oproep aan de arbeiders van Duitschland, waarin deze tot een algemeene staking worden aange spoord. Deze oproep is onderteekend door Ebert, Noske en Bauer en door het bestuur van de meerderheidssocia-" listische partij. De oproep zegt o.a. „De militair- politieke brigade Ehrhardt rukt naar Berlijn op om een omverwerping der regeering te bewerkstelligen. Die lands knechten, die hun ontbinding vreezen, willen reactionairen op de ministers- zetels brengen. Wij weigeren te bukkej voor den militairen dwang. Wij hebbe» de revolutie niet gemaakt om de bloedi ge landsknechten weer te erkennen. Wij willen niet met de Baltische misdadi gers samenwerken. Wij zouden ons voor u moeten schamen, indien wij an ders zouden handelen. Neen, nogmaals neen. Legt de arbeid neer. Snijdt de militaire dictatuur de lucht af. Strijdt met ieder middel om de repu bliek te behouden. Zet alle meeningsverschilicn op zij. Er bestaat slechts één middel tegen de terugkeer van Wilhelm 11. Dat is het stilleggen van het geheele verkeer. Geen hand mag verroerd worden, geen proletariër mag de militaire dicta tuur helpen. Staakt over de geheele linie." De rijkscentrale voor do burgerwacht publiceert den volgenden oproep Aan de burgerwachten van Duitsch land Het herstel van een ordelijke re geering stelt de Duitsche burgerwach ten voor een nieuwe zware taak !\u komt het er op aan het bewijs te leve ren ot de burgerwachten aan de ver- wachtingen zullen voldoen en onder alle omstandigheden de openbare vei ligheid zullen handhaven. Ingesteld voor het in stand houden van rust en erde en tot bescherming vai het ter neergeslagen vaderland, steller, zu zier. met hun geheele kracht achter den wil van de meerderheid van het Duitsche V°De nieuwe regeering van den arbeid heeft na de vlucht van de rijksregee ring het lot van Duitschland op een maal in handen genomen. Alle partijen zijn tot medewerking opgeroepen en hebben de verplichting op zich geno men, in zoo kort mogelijken tijd nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Totdat het volk beslist zal hebben zullen alle burgerwachten de wapenen dragen ter bescherming van rust en orde en voor de verdediging van huis en haard tegen de onruststichters en misdadigers. De regeering eischt van eiken Duu- scher, welke partij hij ook toebehoort een trouwe plichtsvervulling, teneinde den burgeroorlog te beletten. De rijksminister Koch heeft in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het Wolff-bureau o.a. gezegd, dat alle landsregeeringen ten zeerste den ctantspreen te Berlijn afkeuren. Talrijke troepenafdeelingen melden, dat zij niets met den staatsgreep te maken willen hebben. De Wurtembergsche regeering nam de verantwoording op zichavooi een veilige bijeenkomst der nationale vergadering. De afgevaardigde graal Posadowsky heeft het deelnemen aan de nieuwe regeering van de hand ge wezen. De afgevaardigde Heinze ge wezen staatsminister, heeft zich in Dresden ter beschikking gesteld. Dl staatsgreep zou onmogelijk geweest zijn als de regeering tengevolge van liet vredesverdrag geen gebrek aan dc noodige.volkslegers had gehad. Aan de regeeringen van alle landen is door de verdreven Duitsche regee- .ring het volgende telegram gericht Èen poging tot omwenteling van ge- wetenlooze avonturiers heeft de regee ring aanleiding gegeven om ter vermij ding van bloedvergieten Berlijn te ver laten. De wettige regeering heeft haar zetel in Dresden en is de eenige, die een chaos verhinderen kan. Wij verzoe ken, dc zakelijke betrekkingen met ons in stand te houden en alle betrekkingen met de omverwerpers van den Staat Berlijn at te wijzen. in het late avonduur deelde de rijks kanselier mede Dc oude regeering is gevlucht. troepen der nieuwe regeering zijn uei lijn binnengerukt en hebben zonde eenigen tegenstand de regeeringsge- bouwen bezet. Geen schot is gevallen. Men heeft niet te doen met een o J zondere actie of een monarchistisch „Putsch", noch met een poging tot in voering van algemcenen dienstplicht het stellen van nieuwe oorlogsdoelein den. Dc nieuwe regeering wil vreue naar buiten en naar binnen. Bespreui»

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 2