sem L MAANDAG IS MAART or eigen kracht - BINNENLAND FEUILLETON S8e ij£ue»rgmi$$ S920 A! Jrnd, gestooten, hebt, bedenk Jeltijk K1 .oster- Ir balsem werkt Ijverend en ge le beter. Zorg Vbalsem in huis i heerlijk wrijf- I rverrekkingen, I ischias, terwijl 'dt bij eczema, ■pen, aambeien, nt, van plm 50 van plm. 250 It rooden band IER, Rotterdam. II 5Si Jcieifcmrg!. SORTEERÏNQ PRIMA COUPE. tg -in Zijde Impers tCHAPPW ïECSEtlMG dere aankondiging 8 i 10 12a 2 25 5 15 2 35 5 25 2 46 5 36 3 05 5 55 6 49 3 23 6 13 7.07 i 3 30 6 20 3 45 6.35 3 57 6 47 11 12 5 46 5 58 6.13 6.50 7 02 7 17 IK KTöïs 4516 30 i i I 1 1 '6.35 6.50 1 Ia I 6 6.11 6 23 12a È7 1 6.25 R9 6.37 50 6.48 [stations $33 mm iSGte JMSMitr- VLISSIINOSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels 1 voor iedere revel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen Tan 1—5 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels: ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco door liet geheele rijk 2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. ""FONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dragen: Vorige opgave 12264.89 Door tusschenkomst van den heer j. v. Raalte C. K., te Amsterdam 100. Door tusschenkomst Firma de Koster c£ Co. van N. N. 100. A., alhier2.50 W. M. Q., alhier 20. P. M., Souburg 5. A. de K., Oostkapelle5. C. L„ Den Haag 5. Oud-Vlissinger, Amsterdam 15. Rotterdamsche Lioyd 1000.— Totaal 13517.39 Nederland en België. Het Havas-bureau meldt uit Brussel Aangaande het beheer over het ka naal GentTerneuzen vernemen wij uit goede bron, dat dit zal worden ge regeld, zooals door de Scheide-com- missie bepaald was. Voortaan zat Ne derland het gedeelte van het kanaal, dat over zijn grondgebied loopt, moe ten verbeteren. De jurisdictie der com missie zal zich niet uitstrekken tot de installatie van de haven van Gent, maar zich bepalen tot het nieuwe stuk SochLangebrugge. Het kanaal GentTerneuzen zal moeten kunnen voorzien in de stijgende behoeften van de scheepvaart. Het recht van veto, dat Nederland heeft, zal eventueel voor arbitrage moeten wijken. De commissie zal controle uitoefe nen op den dienst der sluizen en op de lichtboeien. De onderhoudskosten komen van het Nederlandsche gedeelte van het kanaal voor vijf zesde voor rekening van Bel- i gië. Nieuwe lasten kunnen de scheep vaart niet opgelegd worden. De ioods- clienst blijft facultatief. Wisseling van de loodsen heeft bij de sluis plaats. Uit Brussel wordt aan de „N. R. C." gemeld De „Soir" levert commentaar op een communiqué van het Bureau Informati on Beige, betreffende de herziening van de tractaten van 1839. Het blad beweert, dat België een zware neder laag heeft geleden, en zegt, dat de eenige houding is, die nederlaag te er kennen en verder alles te doen wat mogelijk is om de gevolgen ervan te 1 verhinderen óf te herstellen. Nog kan alles gered worden, zoo schrijft het I blad, indien de regeering niet de be- I sprekingen afbreekt, maar ze schorst. De Federation Maritime te Antwer- pen heeft bij den voorzitter van de Ka mer een request ingediend, waarin naar aanleiding van de Nederlandsch-Belgi- sche kwestie gewezen wordt op de wenschelijlcheid, dat de Wesfersctielde Reman van H. ABT. zijn bij benade- lodis 5 minuten w4Cj>te" fTrfmweg-Maatsctjappll pdsche-Belgischegrens^ ,E a3DE "DIRECTEUR- |17| De oppasser, die in de houding bij de Wir was blijven staan, lichtte onrustig p eens den "eenen, dan den anderen fct op en eindelijk vergat hij de heèle •faire houding en trad vertrouwelijk rijn meester toe. Luitenant, die daar buiten heeft zoo iets over ptli me dunkt, dat de luitenant "h goedsmoeds kan zijn. tgon von Röhritz beproefde een af- "pende houding aan te nemen. Wat moet dat beteekenen, Bar- |els Maar de oppasser schudde met een roevjg glimlachje het hoofd. Och, ['tenant, ik ben nu immers al-langer [ééneen Jaar b'i den '"ilenanf, en ik zie goed, dat hier sedert een paar UP-" 'e's n'e* 'n orde 's- heelemaal Ja, die vervloekte cen- Maar hij daarbuiten brengt alles ln lood. Dat wist ik op het rste gezicht. rrAZ'^ k'S er dan z0° geg°ed Am de luitenant te schertsen. Nou en of. Alle drommels. Als Ini h aan z'ln dikken wandelstok n vX 8 goutl 's en ik wi' ze'f J> Toornde os zijn, als 't niet echt 0 Qan alle respect nw'llekeurig ^werd de luitenant onder souvereiniteit van België zal ko men en dat een kanaal van Antwerpen naar den Rijn over Nederlandsch ge bied ook op dat gebied onder Belgische exploitatie zou moeten staan. Dé ex-keizer. Op de vragen van den heet Duys, betreffende het niet ter officieeie ken- van de Volksvertegenwoordiging brengen van de nota's der geallieerde ,'AA -7 regeeringen inzake de uitlevering van j hestoan m-r^èn functif aa den gewezen Duitschen keizer en het bestaan, maar een functie aa gewezen plegen van overleg met de Volksverte genwoordiging aangaande 't antwoord daarop, deelde de minister van buiten- landsche zaken d.d. 11 Maart het vol gende mede Het zou in strijd met de diplomatieke 'gebruiken zijn geweest, indien de re geering de schriftelijke mededeelingen, haar namens de Verbonden Regeerin gen gedaan met betrekking tot den gewezen Duitschen keizer, zonder toe stemming van die regeeringen aan stonds ter officieeie kennis van de Volksvertegenwoordiging had ge bracht. Bij haar antwoorden was in- tusschen de regeering in de gelegen heid aan de-nota's bekendheid te ge ven. .Overigens wordt de tekst daarvan in het eerlang te verschijnen Oranje- boek opgenomen. De vraag daargelaten van den aard van het bedoelde overleg in verband met de verantwoordelijkheid der regee- ring, was er naar de overtuiging van deze laatste voor zoodanig overleg geen aanleiding. De bewaking van den ex-keizer verscherpt. Het bericht van de contra-revolutie in Duitschiand was tot Zaterdagavond te Amerongen onbekend er was even wel een grootere bedrijvigheid van af- en aanrijdende auto's dan gewoonlijk. De bewaking, die in het geheel uit ongeveer twintig rijksveldwachters be staat, waarvan er telkens twee op ver schillende punten bij'het kasteel op post staan, is niet uitgebreid, en de ex-kei zer is blijkbaar Volkomen vrij uit "te rijden. Sedert 9 uur Zaterdagavond is de bewaking van het kasteel met een aan tal maréchaussées, onder bevel van een kapitein der maéchaussées, uitgebreid. Voorts zijn ook de posten "om het kasteel versterkt. („Tel.") De nood te Weenen. Blijkens een van Hr. Ms. gezant te Weenen door het departement van bui- teniandsche 2aken ontvangen schrijven, heeft de gezant den len dezer een missive ontvangen van den burgemees ter van Weenen, waarbij deze in warme bewoordingen de erkentelijkheid dezer j hoofdstad en 'haar bewoners vertolkt jj voor de hulp, die ook door Nederland aan de noodlijdenden aldaar wordt ver- j strekt. I Rechtstreeksche aanleiding tot deze uiting gaf de afreis naar het buiten land van een transport, waardoor het vijftigste duizendtdal kinderen, die tot herstel van gezondheid naar den vreemde vertrokken, werd gecomple teerd. oog op de verkiezingen, die op de a.s. Deputatenvergadering zullen worden gehouden, waar o.a. definitief in het voorzitterschap-van het Centraal Comi té zal moeten worden voorzien. in antwoord op de gestelde vraag kunnen wij uit de beste bron mededee- len, dat zijn gezondheidstoestand den heer idenburg niet toelaat, zich geheel aan den partijarbeid en de partijleiding te geven. Tegen het lidmaatschap van bezwaar aanvaarden van ruirne beteekenis isjooraisnog uit gesloten. Lager Onderwijswet. Naar aanleiding van de door de commissie van rapporteurs gestelde vragen, deelt de minister van onderwijs mede, het advies van den Onderwijs raad aan de Kamer te zullen voorleg gen. De regeering heelt haar gedragslijn ten aanzien van de bestaande leerscho len bij de rijkskweekscholen nog niet definitief bepaald. Wel heeft zij zich aangesloten bij de opvatting der Be vredigingscommissie., dat de oefening van de kweekelingen in de praktijk van het lesgeven in het nieuwe kwgek- schoolstelsei niet zal geschieden aan één aan de kweekschool verbonden leerschool, maar aan verschillende ge wone lagere scholen. Teneinde een meer volledige beoordeeling dezer zaak mogelijk te maken, heeft de minister bij de besturen der gemeenten, waar Rijkskweekscholen gevestigd zijn, een onderzoek ingesteld naar hun bereid willigheid om de leerschool eventueel over te nemen. Staatspensioneering. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensioneering heeft in een adres aan de Tweede Kamer o.a. te kennen gegeven, dat de Invaliditeits- en Ouder domswet zich niet aanpassen aan den Nedertandschen volksaard. Het hoofdbestuur ziet als de grond fouten dezer wetten de splitsing in ioontrekkenden en zelfstandigen, nieent dat deze verdeeling in twee groepen van staatsburgers in de door het Ne- derlandsche voik gehuldigde opvattin gen geen steun vindt en is van oordeel dat een afdoende verbetering dier wet ten onmogelijk is zoolang die z.i. ge heel willekeurige sr-lrisinc wordt ge handhaafd. Het verzoekt zoo spoedig mogelijk tot wijziging van de bedoelde wetten steun te verieenen en in het' bijzonder te besluiten dat alle burgers en burge ressen, die na 3 December 1919-den 65- jarigen leeftijd bereiken zoowel in loondienst ais zelfstandig blijvend, ge waarborgd zuilen zijn van etn mini mum-inkomen. A. W. F. Idenburg. De „Standaard" schrijft Van meer dan een zijde vraagt men ons of de gezondheidstoestand van den oud-gouvernei r-generaal thans van dien aard ids, dat hij zich geheel aan onze partij zou kunnen ge ven. Die, vraag wordt gedaan met het Verbetering var» den volkszang. Het hoofdbestuur der „Nationale Vereeniging voor den Volkszang" heeft besloten een cursus voor volkszanglei ders te ergansseeren. De belangstelling in den volkszang neemt voortdurend toe, hetgeen blijkt zoowel in de be staande .afdeéiinger- der vereeniging zelf ais door het oprichten van nieuwe afdeeiingeai. Verschillende afdeeiingen kunrlen evenwei niet voldoende werken, omdat er Langzamerhand een tekort is aan leiders voor volkszangavonden. Om in dit tekort te voorzien, wordt idenburg nu eerstdaags een cursus geopend, waarop zij, die zich daartoe geroepen gevoelen, zich kunnen bekwamen in het leiden van volkszangavsmden. Vootfoo- nieuwsgierig. In de woorden van den oppasser was iets, dat herinneringen bij hem wakker riep, de eene of an dere belachelijkheid moest er aan ver bonden zijn nu ja, nu .had hij het, en met bliksemsnelheid kwam de heele scène weer voor zijn geest bij ma ma was 't geweest Kirno Warfjen- stedt was er ook bij en Army had van iemand verteld, met wjen ze in kennis was geraakt men had zich haast ziek gelachen, toen ze een schil dering van dezen man gaf. De gou den os ja zeker, zoo had ze. van den stok op diens eigenaar overgaande, dezen laafsten genoemd. En mama had zoo iets van een millioen gezegd hef konden er ook wel meer geweest zijn, en in weerwil van het lachen had er toch iets als respect in haar stem ge klonken. Die goede piama En was 't nu werkelijk die man, dien ze naar hem toe zond, zou er misschien toch nog redding zijn Hij staarde naar de deur, waardoor misschien nog eenmaal het leven bij hem zou binnentreden. En zich plotseling in volle lengte op richtende, gebood hij op scherpen com- mandotoon Laat meneer binnen komen, Bartels. Weer geheel soldaat, sloeg de op passer de hielen tegen elkaar én haast te zich om aan het bevel gehoor te geven. De luitenant had het gas wat hooger opgedraaid, slechts zooveel, dat het schemerdonker in het vertrek plaats maakte voor een flauw licht. Onge dempt licht was iets, dat hij in deze iaafste dagen niet meende te kunnen verdragen. Nu ging de kamerdeur open en weer dicht Jobst Müllenhof was binnengekomen en kwam tot het midden van de kamer, waar de jonge officier stond. Men groette elkaar zwij gend. Eindelijk verbrak Egon von Röhritz het stilzwijgen, deed met een onwille keurig bruuske "beweging een stap achteruit en zei Als ik goed ge hoord heb, komt u van nrijn rrsoedei Ja. Jobst Muilenhof sprak slechts dit ééne woord daarna ging hij naar de gaskroon en 't volgende oogenblik was de kamer helder verlicht. Ik mag het graag heider om mij heen hebben. En daarom- zou ik u ook graag eerst op de hoogte brengen met hetgeen aan mijn bezoek bij uw moeder voorafging. Er kwajn plotseling een verandering in het gelaat van den luitenant. De trots beheerschte hem nog eens weer volkomen. Zou hij zich door dien par venu dan zijn zondenregister laten voorlezen Ik meen volkomen op de hoogte te zijn, merkte hij stijf op. Ik zou toch willen betwijfelen, of u van den brief weet, weiken uw moe der vanmiddag aan mijn neeï schreef, was het kalme antwoord. Aan uw neef Het kwam er met eenige moeite uit't was, of Egon schrikte van iets, dat hij nog niet be greep. pig wordt een cursus te Amsterdam in gericht onder leiding van den heer jo- han Oostveen, bij wien men zich kan aanmelden de bedoeling is evenwel, later ook in andere steden cursussen te organiseeren. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeioopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 46 schepen (12 Nederlandsche, 8 Duitsche, 8 Fransche, 6 Engelsche, 4 Noorsche, 2 Japansche, 1 Amerikaansch, 2 Deen- sche, 1 Spaansch, 1 Grieksch), waar van 1 zeilschip en 2 zeelichters. 1 bij legger, 5 vreemde sleepbooten. 1 mari nevaartuig, 1 hulk en 1 drijvende kraan. Hiervan waren bestemd voor Rotter dam 36, voor Delft 1, voor Vlaardingen 2, voor Poortershaven 2 en voor Hoek van Holland 5. in hetzelfde tijdperk van 1919 kwa men binnen 79 schepen, waarvan 1 zeilschip, 1 bijlegger en 17 marinevaar- fuigen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 69, voor Vlaardingen 1 en voor Hoek van Holland 18. Sedert 1 Januari zijn aangekomen N. R. T. 1,130,953 706,452 1,046,273 695.540 Schepen N. Waterweg 1920 932 1919 809 Rotterdam Ï920 832 1919 569 Een droge kermis. De gemeenteraad te Zevenbergen heeft met 6 tegen 5 stemmen besloten dit jaar weder kermis te houden. De raad besloot evenwel dat gedurende de geheele kermisweek geen sterke drank mag verkocht worden. DE „ZEELAND". Wij hebben in ons vorig nummer reeds een korte kantteekening gemaakt op het stuk door den heer Ir. J. A. Kalff in het „Handelsblad" geplaatst, als ant woord op het in bedoeld blad opgeno men schrijven van den heer mr. E. Fok ker, president-commissaris van de maatschappij „Zeeland". De quaestie is van zoo groot belang, dat wij nog eens nader op deze zaak terug wenschen te komen, vooral nu uit het schrijven van den heer Kaltf blijkt, dat de Nederlandsche Spoorwegmaat schappijen openlijk stelling nemen tegen het bestaan der maatschappij „Zeeland" en waardoor nu een eerlijke strijd kan worden gevoerd. Dank zij de slot-alinea van het stuk van den heer Kalff weet nu ook het Nederlandsche publiek, dat de Spoor wegmaatschappijen de helft der aan- deelen der maatschappij „Zeeland" be zitten en daardoor de controle over de ze maatschappij in handen hebben.Waar het nationale belang bij deze aangele genheid in zoo hooge mate betrokken is, toont het slotwoord van den heer Kalff over deze machtspositie voldoen de, hoe verkeerd deze toestand is Geheel afgezien van de groote natio nale belangen, die aan het behoud van de maatschappij „Zeeland" te Vlissin gen verbonden zijn, heeft de heer Kalff den heer mr. Fokker, dien hij tot ons ge noegen algemeen gezag in dit verkeers- vraagstuk toekent, in zijne bescliouwin gen niet bewezen, dat de belangen der aandeelhouders der „Zeeland" de over plaatsing naar den Hoek van Holland eischen. integendeel is het zelf* niet moeilijk aan te toonen, dat bij een her stel van het normale internationale ver keer, dat toch eenmaal ongetwijfeld weer moet komen, het ook in het com- Jobst Müllenhof knikte. Aan mijn neef Rudolf Miillenhof, ja. Hij is eige naar van een ververij en waschinrich- ting en had met uw moeder en zuster eergisteren een, naar ik mag veronder stellen, zeer gezelligen avond doorge bracht. Eergisteren een zeer gezelligen avond met mijn moeder en zuster. Het klonk bijna dreigend. Wat wilt u daarmee zeggen Zoo ongeveer hetzelfde, als u uit mijn woorden opmaakt, meneer von Röhritz. Dat hij hem niét meer den luitenants- tïtel gaf, ofschoon hij nog de uniform droeg dat maakte den opgewonden Egon heeiemaa! van streek. Wat wilde die man en waaraan ontleende hij het recht om zoo voor hem te staan, en zoo tot hem te spreken Ik moet u verzoeken, mij niet langer raadseltjes op te geven. Wat wilde u met betrekking tot uw neef zeggen vroeg hij op onvriendeiijken toon. Dat hij bij ontvangst van den brief, waarin zich uw mama wegens twaalf duizend mark, die ze dringend noodig had, tot hem wendde, op het punt stond de hand uwer zuster te vragen, antwoordde Jobst Müllenhof met de grootst mogelijke kalmte. En mijn zuster Met de zelfbeheersching was 't ge daan de vraag klonk, als een uitroep van de hevigste verontwaardiging en alsof de redenen van dit zonderlinge bezoek opeer.s met voüe dmdeb.'kheid mercieele belang der Nederlandsche Spoorwegen ligt, den voiledigen dienst via Vlissingen te herstellen. Indien dit niet zou gebeuren, dan za! van het in 1913 bereikte aantal niet-Nederland- sche Kanaalreizigers van 132.000 via Vlissingen een zeer groot deel aan de Ostende-Doveriijn worden verloren, want België zal natuurlijk voor korte en snelle internationale verbindingen zorgen en bekend mag toch worden ver ondersteld, dat onze veilige Vlissing- sche route nog juist onder de Kanaal routes valt, terwijl de Hoek van Hol land-—Harwichlijn van hef begin tot het einde een open zee-route is. Waar de heer Kalff steeds spreekt van de kortere verbinding via den Hoek geldt dit alleen voor het N.-W. deel van ons land, niet voor de rest van Neder land en voor den internationalen dienst. Het Nederlandsche aandeel van de spoorwegen van liet internationale ver voer is ongeveer gelijk bij de trajecten BenfheimHoek van Holland en We- selVlissingen. Waar de heer Kalff met klem betoogt, dat het bij de te kleine bezetting der treinen te kostbaar is, twee stellen in ternationale treinen te laten loopen, moet de vraag gesteld worden, naar welke haven de internationale treinen loop op de voordeeligste wijze moet worden geleid. Ons dunkt, dat als tot concentratie eener haven „ter voorko ming van geldverspilling" moet worden overgegaan, daarvoor dan juist Vlissin gen moet worden gekozen, omdat, zoo als gezegd, de onkosten gelijk zijn en de kansen op een grooter internationaal reizigersverkeer beter verzekerd zijn. Hét betoog van den heer Kalff omtrent het drijven van de Entente, om het ver keer van Oost-Europa zooveel mogelijk langs Zuidelijk gelegen lijnen te trek ken, is eigenaardig, want waarom zou den wij dan ons verkeer moeten leiden naar den zoo ver Noordelijk gelegen Hoek van Holland in. plaats van naar Vlissingen, onze meest Zuidelijke ha ven Tenzij men de concurrentie aan het buitenland wil vrijgeven, wat wij niet mogen veronderstellen Dat de verplaatsing van de „Zee land" naar den Hoek van Holland, ge lijk de heer Kalff voorstelt, den dood van onze nationale lijn zou be teekenen, daaraan twijfelt toch wel niemand, ln verband hiermede zien wij ook niet in, welk belang Nederland van nationaal standpunt uit gezien heeft, bij zijn voorstel, om bij een op den Hoek van Holland geconcentreerd internatio- verkeer over ons land, met de concur- reerende Engelsche lijn te Hoek van Holland het verkeer te deelen door een beurtregeling met de Great-Eastern. Dadelijk moge worden toegegeven, dat zooals de heer Kalff zegt: „Duitsch iand blijvend iederen trein-K.M. méér moet wikken en wegen", maar het is juist daarom duidelijk, dat het voor Duitschiand veel voordeeliger is, van uit Keulen de treinen te zenden naar Wezel in plaats van deze te laten door- loopen naar Bentheim, terwijl het voor het verkeer van Noord-Duitschland bij het reeds bestaande sneltreinverkeer tusschen Berlijn en Hannover naar Keu len gemakkelijk is, dit op de Hoiiand- sche lijn over Wezel te leiden. Het ligj daarom voor de hand, dat ook vanuit het Duitsche standpunt bezien, Wesel 1 een beter aansiuitingspunt is voor alle Duitsche sneltreinen dan Bentheim. Aan de wenschen van reizigers van Amsterdam, den Haag en Rotterdam, passende verbindingen met het buiten voor hem lagen, knikte de officier en lachte verachtelijk. Thans begrijp ik en om het antwoord, dat uw neef van mijn zuster heeft gekregen, bent u nu in zijn plaats hier om te zorgen, dat hij de gewensch- te voldoening krijgt. Dat hij gewroken zal worden, zooals hij wenscht, bedoelt u, verbe terde Jobst Müllenhof anet een glimlach zooats een bedaard man glimlacht om de dwaze wenschen van een knaap. Neen, meneer von Röhritz, u vergist u o«k omtrent het waarschijnlijke ant woord van uw zuster, die mij straks nog op de trap achterna kwam, om mij te verzekeren, dat zij met het oog op hetgeen in den bewusten brief ge vraagd werd, ook voor haar persoon tot eiken wederdienst bereid was. NooitDe jonge man schreeuw de het bijna. AI had il< duizend levens te verliezen, met zoo'n handel kocht ik mij er geen terug. Weer speelde het glimlachje van meerderheid om den gebaarden mond van Jobst Miillenhof. Het behoefde toch ook niet louter een handel te zijn U- mijn neef zou ook wel een adellijke dame kunnen bevalien. Nu kwamen de standshoogmoed en „e. '™'s van dcn broer bij Egon von Röhritz tot uitbarsting en zonder de laatste woorden ook maar het gering ste antwoord waardig ie achten, keek hij met een beweging, die niet verkeerd verstaan kon worden, naar de deur. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1