57 I920 2)oor eigen kracht. MAANDAG 8 MAART, BINNENLAND FEUILLETON 58 m •J^ftrslo.risg VUSSINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJS Van i4 regels 1.— voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe cific prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.55, Iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers f, cent. FONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dragen: Attractie-week 8432.13 Ingekomen bij de „Vlissing- sche Courant" 1545. Opbrengst "collecte soirée Pissuise 145.61 Opbrengst uitvoering Pissuise 344.50 Mevr. wed. B.de K100. j. v. S.—de K10.— Verkoop steentjes Nat. Verbond gemeente-ambtenaren 271.50 C. D., te Middelburg 1. Opbrengst uitvoering 13 Febr. 164.30 Opbrengst gemaskerd bal 28 Februari 39. P., te Vlissingen 300. C. M., te Vlissingen 10. Personeel distributiebedrijf Vlis singen 25. Totaal 11388.04 De ex-keizer. Naar aanleiding van het antwoord onzer regeering op de laatste nota der geallieerden schrijft het „Hbld." o.vn. dat daarin aangaande de hier te lande te nemen voorzorgsmaatregelen aan de geallieerden alles gezegd wordt, wat zij hebben te weten. Zij hebben geen recht te onzen op zichte met betrekking tot den keizer wij hebben te zijnen aanzien algemeene internationale verplichtingen te vervui len en verklaren ons daartoe bereid en in staat. Daarmede heeft een souvereine staat het laatste woord gezegd. De ex-keizer is dus binnen onze gren zen geen vrij man. Op den grondslag onzer Vreemdelingenwet zal de rc-gee- ring bepalen, op welke wijze zij zijn vrijheid aan banden zal leggen. Zij be schouwt hem in den zin dier wet als een vreemdeling gevaarlijk voor de pu blieke rust en kan hem dus een bepaal de plaats binnen het Koninkrijk tot ver blijf aanwijzen of hem het verblijf op bepaalde plaatsen van het rijk ontzeg gen. Een welomschreven besluit dien aangaande kan dus worden verwacht om aan alle dubbelzinnigheid ten aan zien van 's keizers positie een einde te mak.en. De „N. Rott. Ct." is zeer ingenomen niet het antwoord onzer regeering. De nota, waarmede onze minister van buitenlandsche zaken op den brief van Lloyd George over de uitleveringsaan- vraag van den gewezen Duitscchen keizer geantwoord heeft, is een stuk, dat getuigenis aflegt van hoog ontwik kelde diplomatieke kunst. Menigeen zou geneigd zijn geweest, den sehoolmees- ferachtigen en eigengerechtigden toon van Lloyd George's schrijven met eeni- ge vinnigheid te beantwoorden, en de gebrekkige argumentatie van het ding met vroolijken spot uit het veld slaan. Onze hoffelijke minister van buitenland sche zaken heeft echter een treffender vorm weten te vinden. Zijn nota ademt Roman van H. ABT. 41) Maar neef achtte het niet noodig thans voor mevrouw von Rühritz en Army een lans te breken. Hij zei alleen maar lk ken helaas uw meeningen op dit punt, oom, en kan niet veron derstellen, dat die zich zoo spoedig zuilen wijzigen, ik zei u immers ook reeds, dat ik het met mij zeiven ook nog niet zoo volkomen eens geworden was, maar er zijn oogenblikken, waarin de stemming eh alles, wat er zoo bij komt, iemand bijna tegen zijn wil tot zoo iets brengt. Met een plotseiingen ruk draaide oom zich weer naar neef om. Moet dat beteekenen, dat ze je door een sin- wen truc er toe hebben gebracht Als hij oom eens in dat geloof liet cn op die manier althans een deel van ooms sympathie herwon Maar de mooie Rudi schudde het hoofd, alsof mj het versmaadde zich op kosten van anderen schoon te wasschen. Neen, oom, in de verste verte niet. De schuld ligt alleen bij mij. Zoo. Welnu, daar je immers, zooals je zegt, reeds in 't vooruitzicht hebt gesteld, dat 'je 't weer goed wilt maken, zal zich van weerszijden alles wel harmonisch oplossen. een ongeveinsden ernst en is met ko ninklijke heuscliheid overgoten. Het stuk prikkelt niet door polemische op merkingen, noch kan het- ontstemmen door de zwakke punten in Lloyd Geor ge's redeneering' bloot te leggen. De „Maasbode" schrijft o.a. het vol gende Zooals te verwachten was, verklaart onze regeering zich bereid, de noodige voorzorgsmaatregelen te ne men ter bewaking van den ex-keizer. Die maatregelen heeft zij reeds da delijk genomen en dat daarover in het eerste antwoord niet gesproken werd, is toe te schrijven aan de omstandig heid, dat de" eerste uitleveringseisch over dat punt niet repte. Inderdaad die voorzorgsmaatregelen zijn dan ook ge heel in overeenstemming met de rechts verhouding, waarin onze regeering ten opzichte van den gevluchtcn keizer ver keert. Het is te verwachten, dat deze uit drukkelijke verklaring van onze regee ring den weg tot een practiseh compro mis openen zal. Maar tevens is het te hopen, dat de duidelijke negatieve les, die onze regeering den geallieerden ge geven heeft, mede zal. werken, om hun de oogen verder te openen omtrent het geen de nieuwe wereldorde eischt en niet eischt en cr toe zal bijdragen om de geesten anders te creëeren en ze scherper te doen doordringen in het wezen van de leer dier nieuwe orde. De Parijsche bladen geven weinig commentaar op de tweede antwoord nota in de keizer-kwestie. De Matin" meldt uit Londen, dat de Opperste Raad een weinig in de war was door het Hollandsche antwoord. Men zegt, namelijk in Engelsche diplomatieke kringen, dat er geen sprake kan zijn van het gebruiken van geweld tegen Nederland, terwijl anderzijds de onmo gelijkheid nu blijkt, Holland door over reding tot uitlevering te brengen. De „Petit Parisien" verneemt uit Londen, dat de conferentie niet ver baasd v/as over de weigering, die ze verwachtte, maar wel hierover, dat de Nederlandsche regeering zelfs niet aan biedt haar gast nauwkeuriger te laten surveiileeren, noch maatregelen te ne men om te verhinderen, dat zijn ver blijfplaats voortgaat een haard van intriges te zijn. Het „Petit Journal" verneemt uit Londen, dat de stemming in de confe rentie schijnt te zijn de nuttelooze wisseling van nota's niet voort te zet ten. Het schijnt zelfs, voegt het blad er bij, dat de te nemen beslissingen eerst bepsroken zullen worden in de volgen de bijeenkomst van den Oppersten Raad. De „Daily Chronicle" heeft geen be zwaar tegen het feit, dat de Hollanders voornemens schijnen, den ex-keizer in hun iand te houden en niet naar indië te zenden aldus genoemd Engelsch blad „maar wij kunnen niet deelen de mecning der nota, waarin de Neder landsche regeering te kennen geeft, dat de vrijheidsbeperking van den ex-kei zer tot heden voldoende is geweest. Er schijnt geen twijfel te bestaan, dat hij gedurende zijn verblijf in Nederland meermalen gelegenheid heeft gehad in verbinding te komen en te intrigeeren met zijn vrienden in Duitschland. Der gelijke aanraking moet beslist worden tegengegaan en de geallieerden hebben er recht op aan te dringen, dat daar tegen besliste waarborgen zullen wor den gegeven." In verband met het antwoord van Nederland schrijft de „Deutsche Alg. Ztg." Voor kenners van het Neder landsche karakter en het Nederlandsche Daarvan ben ik nog volstrekt niet zeker, was het eenigszins aarzelend antwoord, ik acht het integendeel vol strekt niet onmogelijk, dat de broer van de freule, die in Potsdam bij de garde dient, mij vandaag of morgen op een geheel andere manier zijn meening doet blijken. Als hij niet Als hij het niet meer ovreenkom- stig zijn stand vindt je, inplaats van je een uitdaging tot een duel te sturen, eenvoudig een oorveeg te geven, vulde Jobst Miillenhof met ijzige kalmte aan. Maar ik stel me voor, dat dit zal af hangen van den stand der financiën bij de familie Röhritz. En nu mijn laatste woord over deze zaak. Wat jij daarbij te doen ot te laten hebt, zul je zelf wei het best weten. Doe wat je wilt, mij raakt het niet. Maar er bestaat nog iets tusschen ons beiden en dat kunnen we nu dadelijk ook even in 't reine bren gen. Je weddenschap heb je gewonnen, dat betwist ik je niet, en dat we niet om een kleinigheidje zouden wedden, had ik bij me zeiven even goed gezegd als jij er van overtuigd waart. Toen ik in 't vaderland terug kwam, had ik een raming gemaakt, hoever ik ongeveer wilde gaan, wanneer een vergrooting van de fabriek of iets van dien aard voor jou voordeelig kon zijn. Ik blijf ook volkomen bij 't geen ik mij voor genomen had en za) dezer dagen bij de Duitsclie Bank honderdduizend mark deponeeren, waarover je dan naar wel gevallen kunt beschikken. Bij de laatste woorden had hij zijn eergevoel en gevoel voor recht, is het nooit twijfelachtig geweest, dat deze beslissing zou komen en ook de gealli eerde staatslieden hadden op hun nota wel geen ander antwoord verwacht en zij zijn in hun hart Van Karnebeek uiterst dankbaar, dat hij tenslotte de kwestie, die juist de Entente aange naam moet zijn, opgelost heeft. Passen voor België. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel verneemt dat het bericht, als zouden de Belgische consuls in Neder- Jand last hebben gekregen, geen passen voor België meer te viseeren, onjuist is. Het ministerie van buitenlandsche za ken te Brussel heeft geen enkele order in dien zin gegeven. De steenkolen-distributie. De Rijkskolendistributie heeft de dis tributie- en rantsoeneeringsmaatregelen voor huisbrand, alsmede de prijsrege ling voor het nieuwe distributiejaar, hetwelk 1 April a.s. aanvangt, aan de brandstoffencommissies doen toeko men. De regeling verschilt zeer weinig van de thans geldende enkele wijzigingen, welke de praktijk als nuttig heeft doen voelen, zijn erin aangebracht. De voor naamste worden hieronder genoemd. Bij de rantsoeneering worden drie hoofdgroepen onderscheiden, nl. de particuliere verbruikers (groep A) groote magazijnen, winkels, hotels e.d. (groep B) openbare gebouwen, zie kenhuizen e.d. (groep C). Het rantsoen voor groep A is elf een heden, indien in de betreffende woning gasaansluiïing aanwezig is, terwijl, in dien geen gasaansluiting aanwezig is, bovendien een zomerrantsoen wordt verstrekt van ten hoogste drie eenheden. In de nu bestaande regeling was het zomerrantsoen ten hoogste vijf eenhe den. Waar petroleum en turf in vol doende hoeveelheden zijn te verkrijgen, kan worden aangenomen, dat drie een heden voldoende zijn. Het rantsoen voor groote gezinnen is verhoogd gezinnen van 7 tot en met 10 personen ontvangen extra drie een heden en gezinnen van meer dan 10 personen extra vier. Ouden van dagen iboven (70 jaar) kunnen, indien blijkt, dat zij extra-ver warming noodig hebben, een extra rantsoen bekomen. De regeling omtrent het extra-rant soen voor zieken, kraamvrouwen en pasgeborenen is dezelfde gebleven liet extra-rantsoen bedraagt voor zieken ten .hoogste twee eenheden per maand en voor kraamvrouwen en pasgeborenen eveneens twee eenheden. De aanvullingsrantsoenen zijn in de nieuwe regeling vervallen. Wanneer de brandstoffenpositie zulks toelaat, zal echter volgens een nader bekend te maken regeling voor woningen met meer dan één haardstede, een meerdere hoeveelheid brandstof worden beschik baar gesteld. Bij de prijsbepaling is evenals in het thans bestaande distributiejaar, als be ginsel aangenomen, dat de huisbrand kolen worden afgeleverd tegen de prij zen, welke dq Limburgsche mijn.en ont vangen. Aangezien tegenover het vorig jaar een prijsverhooging van de Lim burgsche koien heeft plaats gehad, treedt ook eenige verhooging in de de tailprijzen in. Tegenover de thans be staande prijzen zal de verhooging ge middeld 0.25 per eenheid bedragen en wel voor anthraciet ca. ƒ0.40 per een heid, voor eierbriketten ca. 0.30 per jas dicht gemaakt, en een stap gedaan in de richting van de deur, alsof hij nu alles gezegd en afgehandeld had, wat er met zijn neef nog te behandelen viel. De mooie Rudi stond daar als een zoutpilaar en voor de eerste maal in zijn leven had hij geen flauw begrip van 't geen hij nu moest doen of zeggen. Jobst Miillenhof liet hem ook geen tijd om lang te overleggen. Hij deed nog een stap naar de deur, bleef toen met een hoorbaren ruk nog eenmaal staan en zei Ik wou je ook nog mede- deeien, dat ik vanmiddag bij August Brömmelmann v/as. Nu was 't of den mooien Rudi plot seling de schellen van de oogén vielen en met één sprong stond hij naast zijn oom. Oom Jobst u waart u hebt Den chef heb ik niet gesproken, maar zoo'n boekhoudster, zoo'n typiste of wat ze was, die v/as in 't kantoor. De welverzorgde hand met de fonke lende diamanten aan den kleinen vin ger, welke hij op ooms arm had willen leggen, had hij plotseling teruggetrok ken.'Jobst Miillcnhofs brcede rechter hand had de kruk van de deur omge draaid en van den drempel klonk nog eenmaal zijn stem vol en verpletterend als hamerslagen En als je mis schien ypor tijdverdrijf met een arm, jong ding gen-,beetje gespeeld mocht, hebben dan heb je. gehandeld als een ge.v/eteniwze schurk. Oom Jobst Met een doodsbleek gelaat stond zijn neef zoo dicht voor eenheid, voor stukkolen ca. 0.05 per eenheid, terwijl de prijs der gascoks dezelfde blijft. Deze prijzen gelden voor alle personen en alle instellingen, welke onder de groepen A en C vallen. Groep B, waarin ook de centrale ver warmingen van particuliere huizen zijn gerangschikt, betaalt den prijs der in- dustriekolen, welke neerkomt op 2 per eenheid meer dan die voor de andere groepen huisbrancjverbruikers. Wijziging Ongevallenwet. Naar de „Gelder!." verneemt, is de wijziging der Ongevallenwet in een zoo ver gevorderd stadium, dat indiening ervan bij de Tweede Kamer spoedig kan worden verwacth. De wijziging brengt een radikale wijziging in de uitvoering der wet, laat bij de rijksverzekeringbank enkel het zuiver financieele gedeelte en brengt de geheeie adminisratie verder bij de Ra den van Arbeid. Spoorweg-telegraafkantoren. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de tij delijke sluiting van telegraafkantoren- in de stations der betrokken spoor wegmaatschappijen op werkdagen te 8 uur n.m., ingaande iO Maart 1920, is vervallen, en dat met ingang van dien datum de bedoelde telegraafkantoren dus weer normaal zijn opengesteld. Burgemeester van Arnhem. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester der gemeente Arnhem jhr. mr. D. J. de Geer, lid van de Tweede Kamer. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg binnen geko men 57 schepen (25 Nederlandsche, 7 Engelsche, 9 Duitsche, 8-Franscbe, 2 Deensche, 4 Noorsche, .2 Amerikaan- sche), waarvan 3 zeilschepen en 3 zee lichters, 2 vreemde sleegbooten en 1 marinevaartuig. Hiervan warén be stemd voor Rotterdam 47, voor Schie dam 1, voor Zwijndrecht 1, voor Bol nes 1, voor Vlaardingen 2 en voor Hoek van Holland 5. In hetzelfde tijdperk van 1919 kwa men binnen 71 schepen, waarvan 2 zeilschepen, 1 bijlegger en 15 marine vaartuigen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 54, voor Vlaardingen 1, voor Maassluis 1 en voor Hoek van Holland 15. Sedert 1 Janauri zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1920 885 1,071,683 1919 730 649,004 Rotterdam 1920 796 1,007,431 1919 509 641.280 Veredeling Zaandamsche kermis. Ten gemeentehiiize te Zaandam werd Zaterdag een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden van vereenigingen, die zich bereid verklaard hadden hun medewerking te verleenen tot verede ling van de kermis. Besloten werd niet meer te spreken van „kermis", doch van Zaandamsche feestweek. Van de vergunninghouders was een schrijven ingekomen, waarbij dezen zich bereid verklaarden na 6 uur des avonds niet meer te tappen en den ver koop van sterken drank in het groot om 12 uur 's middags stop te zetten. Met algemeene stemmen werd ech ter besloten dit denkbeeld van de hand te wijzen en vast te houden aan het oorspronkelijke plan om-de kermis ge- hem, dat hun lichamen elkander bijna raakten. Welnu Was 't eenige, wat Jobst Miillenhof vroeg. De ander week achteruit. Ziin tan den knaagden aan de onderlip en met een heesche stem zei hij gejaagd Ik heb mij in dat opzicht niets te ver wijten. Dan des te beter voor je. Het andere was voor het tegenoverge stelde geval gezegd. De deur was geopend en weer dicht getrokken. Rudolf Miillenhof stond al leen en had het gevoel, alsof iemand hem met de zweep in 't gezicht had geslagen, iemand, wien hij den slag niet terug kon geven. En daarbij schenen de muren hem toe te roepen De weddenschap gewonnen en toch verloren Honderdduizend mark een som op aflossing van het millioen, dat hij ver speeld had, de som, waarmee oom zich van zijn neef loskocht Hij begoii ais een razende door de kamer heen en weer te loopen zijn j oogen waren niet bided beloopen en de vuisten had hij gebald het liefst zou hij alles kort enlctein geslagen hebben. Plotseifrig" bleef. hij staan en schudde, alsof hij .eensklaps tot bezinning was gekomen, over zichzelven liet hoofd. Waarom zich toch zoo als/een razende aangesteld Er werd immers niets zoo heel gegeten, als 't gekocht .werd, en honderdduizend mark, die had hij dan toch voor een begin maar zeker. Was m heel droog te leggen en dus om het tap pen van sterken drank gedurende de geheele week tè verbieden. Wat de te houden feestelijkheden be treft, werd het volgende programma vastgesteld. De feestweek zal op Zaterdag 28 Augustus v/orden geopend mét klok gelui. Zondag. Voetbal- en korfbalwedstrij den en demonstratie op het gebied der zware athletiek. Maandag. Concerten op verschillen de plaatsen in de stad. Dinsdag. Zanguitvoeringen door kwartetten en koren. V/oensdag. Kinderspelen en bios coopvoorstellingen Voor kinderen. Donderdag. Harddraverij. Vrijdag. Zeil-, Roei- en Zwemwed strijden. Zaterdag. Turnfeesten en wedstrijden opjiet gebied der lichte athletiek. Zondag. Festival van Harmonie- en Fanfarekorpsen. De onkosten, aan deze feesten ver bonden, zullen worden bestreden uit de opbrengst dei* kermisgelden. Uit de afgevaardigden werden ver schillende comité's gevormd, die deze plannen nader zullen uitwerken en een begrooting van kosten opmaken. Getracht zal worden ook de mede werking te verkrijgen van de Christelij ke vereenigingen. DÉ „ZEELAND". In het „Hbld." heeft de heer mr. E. Fokker, president-commisaris van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" een ingezonden stuk geschreven, dat wij van zooveel gewicht achten dat wij het in het zijn geheel overnemen. Het luidt als volgt De Directie der Nederlpndsche Spoor wegen als gangmaakster voor Staatsexploitatie van Spoor wegen Ruim een jaar geleden heeft de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen aan de directie van de stoomvaart-maat schappij „Zeeland" den wensch te ken nen gegeven, dat de „Zeeland" naar Hoek van Holland zou verhuizen. Deze verhuizing toch zou aan de H. ij. S. en de Mij. tot exploitatie van Staatsspoor wegen, die de concurrentie tegen eikaar hebben opgegeven en nu federatief op treden, belangrijke uitgaven besparen zij zou bovendien in den smaak vallen bij het Nederlandsch publiek, daar het meerendeel (ongeveer der reizegers tegenwoordig aan de reis via Hoek van Holland boven die via Vlissingen de voorkeur geeft. Noch de „Zeeland", noch de regee ring wilden echter van die verhuizing weten. De „Zeeland" niet omdat zij hoopt en verwacht, dat het transietverkeer over ons land binnen niet al te langen tijd zich zal herstellen omdat zij het minst genomen voorba rig en overijld acht, thans reeds, op grond der tegenwoordige nog altijd buitengewone omstandigheden, tot ver huizing te besluiten, nu groote onzeker heid nog bestaat ten aanzien van het transiet over ons land omdat zij nog altijd vast overtuigd is, dat de Vlissingsche haven de meest ge- eigende van ons land is voor een veiii- gen en geregelden snetdienst, die onder alle omstandigheden van weer en wind de grootste waarborgen biedt tegen op onthoud of scheepsrampen (men denke aan de „Amsterdam" en de „Berlin") dat niet een voldoende reden om zich te verheugen, inpiaats van zich boos te maken Doch met het verheugen wilde het maar niet gaan. Den ganschen avond, bij alies, wat hij trachtte te overleggen en besluiten, hoorde hij telkens weer dë forsche woorden van zijn oom dan heb je gehandeld als een gewetenlooze schurk En een andere stem, die uit zijn binnenste kwam en zich al eerder had willen doen liooren, maar telkens weer tot zwijgen was gebracht, riep hem toe Hij heeft immers .gelijk Neen, neen en nogmaals neen. Maar hij wilde er een einde aan maken. Een goed, echt, fatsoenlijk einde Voor hij morgen naar mevrouw von Röhritz ging, wilde hij eerst Kathe Eiiert nog eenmaal spreken. Met dit vaste voornemen was hij te bed gegaan en den anderen morgen met hetzelfde voornemen opgestaan. En toen des namiddags de klok vier Uur aanwees, reed hij npg eenmaal de' Schlerische poort uit. Het trof goed, dat het heden Zatéri j dag was nu werd het kantoor om vijf uur gesloten en voor hetgeen hij Kathe Eiiert te zeggen had, bleef hém tijd genoeg, om daarna stipt dp tijd bij mevrouw von Röhritz te verschijnen, die hem tusschen zes en zeven op de thee wachtte. Toilet ftad hij reeds gfe- maakt. Onder de elegante demi-saison droeg hij de smoking met het fiine lin nengoed en de verlakte /schoenen. Al leen de hooge hoed mankeerde nog. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1