2)oor eigen kracht. WOENSDAG 3 MAART. GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND 53 HS@ *ÏSlSS.B"éailö ggJ.wJia""1 - l"1"1■UIL»'.'. 1^20 ««H VL1SSINGSCHE COURANT AD VERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 50 centiedere regel meer |2 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.55, Iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco door het geheel e rijk 2.30. Week-abon- nementen 15 cent Afzonderlijke nummers cent. HONDENBELASTING. Houders van honden, die nog niet aan Hunne verplichting tot aangifte en betaling der hondenbelasting voldaan hebben, wor den herinnerd, om dit alsnog ten spoedig ste te doen. Vlissingen, 3 Maart 1920. De Gemeente-Ontvanger, J. I. DE BACK. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Nadat de Kamer een langë reeks con- cllusies op verzoekschriften had afge daan, was aan de orde de kwestie van de opheffing der ooriogswinstbelasting. Men herinnert zich dat de Kamer door aanneming van een motieDe Geer in dertijd besioot deze kwestie gelijktijdig met de Vermogensaanwasbelasting te behandelen. Aangezien deze belasting echter van de baan is, kwam de kwes tie der O. W. belasting thans afzon derlijk aan de orde. Hierbij werd nu gevoegd de interpellatieOud omtrent 'de onzekerheid die is ontstaan op be lastinggebied, ten gevolge van de jon- ste mededeeiingen van minister De Vries aangaande zijn belastingplannen. In plaats van den heer Oud, die onge steld is, voerde de heer Marchant deze interpellatie. De Minister heeft dit is het zonderlinge de vermogensaan wasbelasting niet ingetrokken, doch ze te slapen gelegd met de bedoeling ze te wekken als dat noodig mocht we zen. Juist daarin ligt de onzekerheid. Men weet vandaag niet wanneer men handel drijft of de Minister morgen niet deze slapende belasting zal wekken en daardoor een deel van' de te maken winst zal in de wacht sleepen. Aange zien naar het oordeel van den heer Marchant het vooruitzicht voor onze financiën slecht is, meende hij dat de Minister zich positief moest uitspreken over zijn plannen in zake de vermo gensaanwasbelasting. Minister De Vries zai spoedig een ontwerp indieiien om de opbrengst van de verdedigingsbelastingen in het lee- ningfonds te storten. Is dat ontwerp aangenomen dan trekt hij de vermo gensaanwasbelasting in, omdat deze bestemd was voor de snellere aflossing van de crisisschulden. Deze belasting is dus van de baan. De vraag of het gewenscht is de O. W. belasting op te heffen is moeilijk. Het is niet mogelijk na te gaan, of 1919 voordeelig is geweest iof nadeelig. De adviseurs zijn het niet eens en de Mi nister acht het daarom verstandiger de belasting per 1 Januari 1919 op te hef fen. Daardoor zal er dan ook rust ko men in de belastingen, die meer zullen opbrengen wanneer de aderlating van de O. W. belasting ophoudt. De Minis ter handhaaft dus zijn voorste!. Roman van H. ABT. Een geschilderde zwarte hand met uitgestrekten wijsvinger wees bij den ingang van het groote binnenplein, dat hij over moest gaan, naar het kantoor gebouw, op welks deur een papier was bevestigd, met de mededeeling „bin nen zonder kloppen." En hij trad binnen, bleef op den drempel staan en zijn scherpe blik doorvloog het groote vertrek met de lessenaars, 't Kantoor was ledig. Het personeel was naar 't scheen gaan eten. Maar neen, er tikte ergens nog een schrijfmachine en nu zag hij ook al het tafeltje, vanwaar het tikken klonk en hij deed een paar stappen in de rich ting daarvan. Nu hield het tikken op, een meisjeshoofd met eenvoudig don kerblonde vlechten en bruine oogen boog zich over den lessenaar heen en vroeg met een stem, die eenigszins mat klonk U wenscht Of meneer Brömihelmann te spreken was, wenschte Jobst Miillenhof te we ten en terwijl hij dit zeide, kwam hij nog een paar stappen dichter bij en 2ag Kathe Eilert, die van haar stoet was opgestaan, zeer belangstellend aan. Trouwens, alles in het vertrek, Een ontwerp weeldebelasting d. w.z. een belasting op den aankoop van weeide-artikelen is spoedig te wach ten. Meer zegt de Minister van dit aan staande ontwerp niet. Men moet zijn nieuwsgierigheid nog even bedwingen, misschien nog een maand of drie. Het debat leverde ten slotte niets op; de heer Ter Laan stelde voor de belas ting ook over 1919 te heffen. Morgen daarover beslissing. Het gevaar dat in 1918 voor Zeeuwsch-Vlaanderen gedreigd heeft. Naar aanleiding van de mededeeiin gen van den Berlijnschen correspondent van „de Tijd", over het gevaar dat in 1918 voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft bestaan (zie het desbetreffend bericht in ons vorig nummer) schrijft „de Maasbode" o.a. Uit dit verhaal blijkt dat Zeeuwsch- Vlaanderen en dus geheel Holland in het allergrootste gevaar heeft verkeerd. Opheldering in deze geschiedenis is niet alleen in 't belang van het Hol- landsche volk, wiens neutraliteit in het allergrootste gevaar heeft gezweefd, maar ook in het belang van het Dyit- sche volk, dat ook door deze „extra tour" van Ludendorft" gevaar heeft ge- loopen, nog méér vijanden te krijgen. Na den val van het Duitsche keizer rijk is er geen reden, om in dit geval zich in diplomatieke geheimzinnigheid te hullen cn wij vvenschen dan ook aan minister Van Karnebeek de categori sche vraag te stellen. Excellentie, heeft de toenmalige Duitsche staalsseeretaris voor buitenlandsche zaken, Von Kiihl- mann, van Den Haag uit kennis van het misdadige plan van het Duitsche legerbestuur, om in Zeeuwsch-Vlaan deren binnen te vallen, gekregen Met andere woorden was het plan om de Hoilandsche neutraliteit te schenden, direct of indirect in Den Haag bekend Wij meenen, dat aan het'Hollandsche volk in dezen een stellig antwoord niet mag worden onthouden. De Nederlandsch-Belgische overeenkomst. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint d.d. 2 dezer De correspondent van de „indepen dence" te Parijs meldt, dat men binnen drie of vier weken een algeheele oplos sing der Nederlandsch-Belgische kwes tie mag verwachten. De economische overeenkomst is in haar geheel opgesteld en er blijven nog enkele kwesties over zooals die ,van de souvereiniteit over het nauw van Wie lingen. In deze kwestie is een directe over eenkomst onmogelijk, wiji de Neder- landsche "regeering onverbiddelijk op haar standpunt blijft staan. Tijdens den oorlog hebben Duitsche oorlogsschepen steeds van het nauw van Wielingen gebruik gemaakt. Nederland mist thans óf wel de goe de trouw in zijn tegenwoordige eischen óf het is in zijn internationale plicht te kort geschoten. De commissie van 14 zal de rapporten van beide partijen over deze zeer delicate kwestie in ont vangst nemen, maar feiten zijn feiten en ons steunend op den toestand door Nederland vóór en tijdens den ooriog geschapen, hebben we het recht zeker aan onze zijde. Wat de politieke overeenkomst be treft wordt in het verdrag alleen ge constateerd, dat de Belgische neutrali- tiet is opgezegd. IIli» I I Hl I IM I «lil MIUM I I waar de schijnbare wedergeboorte van zijn neef had plaats gevonden, scheen hem een bijzondere belangstelling waard. Zoo zoo zei hij met een be tuiging van spijt, toen hij op zijn vraag ten antwoord kreeg, dat meneer Bröm- meimann op 't oogenblik niet aanwezig was, maar in zijn- particuliere woning het middagmaal gebruikte dan zal ik dus eens terug moeten komen. Hij maakte echter geenerlei aanstal ten om terug te keeren, maar was met de linkerhand in den zak van zijn paletot en de rechter, met den wandel stok erin op den rug, voor Kathe Eilert gaan staan ên keek haar stijf in de oogen, die ze kalm wachtend tot hem had opgeslagen. En toen ze vond, dat ze nu eigenlijk lang genoeg had staan wachten, zei ze, na even een blik op haar schrijfmachine te hebben gewor pen .Ais ik misschien een bood schap kan overbrengen Een boodschap neen. 'Dat wil zeggen, ik wilde inlichtingen vragen en misschien kunt u mij die ook wel ge ven, indien u tenminste reeds eenigen tijd hier in de zaak bent. Ik ben ruim anderhalf jaar hier, zei ze en hij knikte, alsof hij dat ook niet anders verwacht had. En nu kwam kort cn snel de vraag Dan weet u misschien ook wel, waar zich thans een jonge man, Miillenhof ge- heeten, bevindt, die onlangs hier in be trekking was Vast rustte zijn blik op Kathe Eilerts Dat is alles, wat de regeering in Den Haag wilde toestaan. Prinses Juliana op een kinder voorstelling. De bekende Rotterdamsche feest- arrangeuze, mevr. Dora Schramade, heeft ten huize van mevr. baronesse Melvill van Lijnden te 's Gravenhage, een kindervoorstelling gegeven, waar bij ook' prinses Juliana tegenwoordig was. Men deelt daaromtrent aan het „N. v. d. D." het volgende_ mede De prinses was, evenals haar speel makkertjes, opgetogen over de ver schillende goocheltoeren, maar vooral wekte een afdeeling buikspreken met levende, sprekende én zingende auto maten den bijval op der talrijke aan wezigen, waaronder vele heeren en dames der Hofhouding. De prinses was zelve behulpzaam bij een goocheltoer, waar tot haar onuitsprekelijke verba zing in een door haar onderzochte en ledig bevonden doos plotseling het portret van H. M. Koningin Emma ver scheen. Na afloop van het feest betuigde H. M. haar ingenomenheid met de verrich tingen van mevr. Dora Schramade door het overhandigen van een tuiltje voor jaarsbloemen. Thans kan mevr. Schramade er op bogen, voor drie generaties van ons Oranjehuis te zijn opgetreden, n.i. reeds vroeger als kind met haar vader, wijlen D. Th. Schramade, de bekende goochelaar, voor H. M. Koningin Em ma en H. M. Koningin Wilhelmina en (hans weder voor de kleine prinses. Wijziging der Radenwet. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging der Radenwet. Artikel 21 der Invaliditeitswet draagt de uitvoering der verzekering o.m. op aan de Raden van Arbeid, welke licha men de door hen ter zake van die uit voering gemaakte kosten van de rijks verzekeringsbank terug ontvangen. De Raden van Arbeid zijn bij het doen van uitgaven voor de uitvoering dezer verzekeringen geheel vrij. In be ginsel kunnen zij onbeperkt beschikken over de middelen van het Invaliditeits- fonds, onderscheidenlijk van 't Ouder- domsfonds. Wel wordt in de praktijk die vrije beschikking m, zooverre be perkt, dat de Raden bij het doen van grootere uitgaven, welke voor reke ning komen van een dier beide fond sen, overleg plegen met den Verzeke ringsraad en deze met het bestuur der Bank, maar dat overleg geschiedt vrij willig. Het schijnt daarom gewenscht, betoogt de minister van arbeid, in de .Memorie van" Toelichting, bij de wet regelen te geven, waardoor de be schikkingsbevoegdheid der Raden van Arbeid over de gelden van de boven bedoelde fondsen wordt gebonden aan goedkeuring van de ^Verzekeringsra den. Maar ook voor zoover de uitgaven niet ten laste komen van anderen, maar van de ziekenkas van den Raad van Arbeid, verdient het in het belang eener zuinige administratie, aanbeveling in de wet een preventief toezicht op die uitgaven neder te leggen. Daarom wordt voorgesteld den Raad van Arbeid te verplichten van alle in komsten en uitgaven voor het jaar, waarvoor de begrooting zal gelden, een begrooting samen te stellen, welke om te werken de goedkeuring van den Verzekeringsraad behoeft. Aangezien liet bestuur der Bank het Invaliditeitsfonds en het Ouderdoms- gelaat, en haar plotseling hevig blozen, toen de naam van zijn neef genoemd werd, ontging hem evenmin als haar vergeefsche poging om vastheid aan haar stem te geven, toen ze, met de oogen van hem afgewend, stamelend zei Dat weet ik niet. Daarover kan ik geen inlichtingen geven en haar blik dwaalde, zonder dat ze 't zelve wist, naar den lessenaar tegenover haar. Daar heeft hij dus gezeten, zei Jobst Miilenhof in zichzelven en keek ook naar den gelen lessenaar, dien de bruine oogen van het meisje met den persoon, die er op zat, voor zich had den, als zij ze eens van 't werk ophief. Hm, zei hij en stond nu eens op den eenen, dan weer op den anderen voet als iemand, die niet weet, of hij heengaan of nog verder vragen zal. Dan weet u misschien ook niet toevallig, waarom men hem hier zijn ontslag gaf Zij schrikte op bij de plotselinge vraag, werd beurtelings bieek en rood en nu rolden de woorden haar over de lippen. Wel neen, men heeft hem niet-ont- slagen, hij heeft zelf ontslag gevraagd en ik weet, dat meneer Brümmelmann hem heel graag gehouden zou hebben en hem zelfs verhooging van salaris aanbood wat bij den chef een teeken van buitengewone tevredenheid is. Hoe deed ze haar best, alsof ze iemand in bescherming moest nemen, fonds beheert, behoort dat bestuur de bevoegdheid te bezitten de uitgaven der Raden, welke voor rekening van die fondsen komen, te beoordeelen en daartegen bezwaren in te brengen. Een noodzakelijk gevolg van het op leggen der verplichting aan de Raden van Arbeid om een begrooting samen te stellen, is de plicht om rekening en verantwoording af te leggen. Vandaar dat voorgesteld wordt om de bepalin gen, welke de Ziektewet in de artikelen 6770 bevat, algemeen te maken en de Raden van Arbeid rekening te doen afleggen van alle ontvangsten en uit gaven. Zooals de Radenwet thans luidt, kun nen de Raden van Arbeid zonder eenige inmenging vaste eigendommen ver vreemden en bezwaren. Waar deze eigendommen zijn verkregen met gel den uit het Invaliditeitsfonds, doet de noodzakelijkheid zich gevoelen derge lijke besluiten aan een hoogere goed keuring te binden. Ook op dit punt wordt daarom een wijziging der Raden wet voorgesteld. Het inkomen van den ex-kroonprins. Gelijk gemeld, wordt de ex-kroon prins in de belasting-kohieren van Wie- ringen aangeslagen voor een jaarlijksch inkomen van 800.000 gulden. Naar aan leiding van deze dagblad-berichten seint het Wolff-bureau uit Berlijn dat van bevoegde zijde is vastgesteld, dat het inkomen van den ex-kroonprins over het jaar 1919 nier meer dan onge veer het twintigste gedeelte van de ge noemde som heeft bedragen. De Burgerwachten. Ten einde vereenvoudiging te bren gen in de uitvoering der bepalingen, door de regeering ten opzichte van de burgerwachten gemaakt, is door den minister van oorlog een gewijzigde re geling vastgesteld. De inspecteur der burgerwachten, aan wien tevens is opgedragen de func tie van hoofd-officier belast met de hulpverleening aan burgerwachten, vormt de schakel tusschen de regeering eenerzijds en de burgerwachten ander zijds. Aan den inspecteur zijn verschil lende officieren toegevoegd aan wie ten opzichte van alle zaken, de burgerwacht betreffende, steun en voorlichting kan worden gevraagd. Aanvraag om personeel en materieel met uitzondering van patronen en on- derhouds-middelen worden aan den in specteur der burgerwacht te 's-Hage gezonden. Bij elke aanvraag moet het munitieboekje medegezonden worden, welk boekje jaarlijks voor 15 Januari ter verificatie bij den inspecteur wordt ingediend. Indien wapenen of ledergoed herstellingen behoeven, richt de com mandant der burgerwacht aan den toe- gevoegden officier een verzoek tot her stelling der voorwerpen. Inlevering van hulzen en patronen geschiedt onder bij voeging van het munitieboekje aan den magazijnmeester bij de artillerieinrich tingen aan de Hembrug. indien een burgerwacht ander materieel wil inle veren, dan geeft zij hiervan kennis aan een toegevoegden officier, die voor de aanvraag en pakmiddelen zorgt. Het directe toezicht op het onderhoud der wapenen berust in hoofdzaak bij den commandant der burgerwacht. De al- gemeene controle wordt namens den inspecteur uitgeoefend door de hem toegevoegde officieren die daartoe zoo noodig inspectie over de wapenen hou den. Teneinde de belangstelling in het die onverdiend werd aangevallen Nu was in haar stem ook weer de oude heldere, vroolijke klank en bij haar laatste woorden verscheen op haar ge laat, waarop een schaduw van droef heid had gelegen, weer 't lieve, schalk- sche glimlachje, dat in de kleine, ste vige kin een kuiltje deed komen. Peinzend, alsof hem plotseling een openbaring gekomen was, staarde Jobst Miillenhof naar dat kuiltje. Geen wonder dacht hij. Geen wonder, wanneer iemand, die dat vier weken lang eiken dag voor zich had, tot een soort van omkeering kwam, zonder zeif te weten hoe. Of vergiste hij zich Hadden bij de bekeering van zijn neef toch andere machten gewerkt dan dit lieve glimlachende meisjesge zicht met de heldere, eerlijke oogen Zonder een woord te verligzen, ging Jobst Miillenhof plotseling op een der gele kantoorstoelen zitten en zei Als 't geoorloofd is, wil ik toch liever hier wachten, tot de chef terugkomt. U behoeft u in uw werk niet langer te storen. Kathe Eilert liet zich ook niet langer van 't werk houden, maar ging weer voor de schrijfmachine Zitten. Doch de vingers bewogen zich niet zoo vlug als straks ze moest oppassen dat. ze zich niet verschreef, want haar gedachten dwaalden ver van 't werk af en in de borst begon het hart pijnlijk te klop pen, zooals het altijd deed, wanneer ze aan Rudolf Miillenhof dacht. En wan neer zou ze niet aan hem gedacht heb- schiefen aan te moedigen worden door het departement van binnenlandsche zaken subsidiën verleend ten behoeve van door burgerwachten te houden schietwedstrijden. Deze subsidie dient voor aankoop van prijzen en vergoe ding reiskosten. Een belangrijke verbetering in de meel- en brood-bereiding. In het ..Maandblad tegen de Verval- schingcn" lezen wij het volgende Wij hadden gelegenheid een nauw keurig onderzoek in te stellen betref fende een nieuw procédé in zake meel- en broodbereiding van de naamlooze vennootschap Industrieele Maatsch. v/h Noury en Van der Lande te Deven ter. Het is deze maatschappij n.i. door langdurige proefnemingen gelukt, een meelsoort te bereiden, van een betere kleur en grootere houdbaarheid, terwijl ook de bakaard en brooduitkomst be ter resultaten opleveren, dan tot hiertoe met de overeenkomstige meelsoorten in het algemeen mogelijk was. Onze onderzoekingen hebben ons de overtuiging gegeven, dat men in casu te doen heeft met een zoodanige kwa liteitsverbetering, dat in de zoo alge meen mogelijke toepassing van ge noemd procédé inderdaad een groot volksbelang gezien kan worden. Wij konden tevens constateeren, dat het brood uit aldus behandeld meel gebak ken langer versch blijft dan het onbe handelde. Invoerrechter, op tabak en sigaretten papier. UJaar aan „de Tel." wordt verzekerd, zal de minister van financiën binnen kort overgaan tot wijziging der invoer rechten op tabak en sigarettenpapier. Het ligt nl. in zijn plan voor tabak, in- plaats van 5 voor 100 pond tabak, te heffen een invoerrecht van 1.40 per 100 K.G. Voor geplette stelen worden deze cijfers resp. 1.50 en 5. Voor sigaren inplaats van 40 thans 45 Werd voor papier in het^algemeen een in voerrecht van 5 der waarde geheven, thans zal speciaal voor sigarettenpapier een extra bepaling worden ingelascht, waarbij voor 1000 stuks hulzen een invoerrecht van 1.50 zal worden ge heven. Rubber schoenen. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heb ben de Vereenigde Nederlandsche Rub berfabrieken een groote partij rubber in bewerking genomen voor de fabri cage van schoenen, wat vermoedelijk een aanzienlijke prijsdaling tengevolge zal hebben. De prijs van deze schoenen zou ongeveer 6 per paar bedragen. Een prettige verstandhouding. De gemeente Rozenburg (omvatten de het Zuid-Hollandsche eiland van dien naam) heeft een anti-revolution- nair burgemeester. De raad dier gemeente bestaat uit 2 anti-revolutionairen, twee christelijk- historischen en drie liberalen van de beide wethouders is één anti-rev. en de ander liberaal. In een dezer dagen gehouden gehei me bijeenkomst, gehouden ten huize van een der raadsleden, is na rijp be raad unaniem besloten tot het teeke nen en verzenden van een verzoek aan dan minister van binnenlandsche zaken (met afschrift aan den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland) om den burgemeester, wiens ambtstijd in April verstreken is, niet weder als ben. In dit vertrek hier, daar van den lessenaar vandaan, waar nu sedert veertien dagen een ander zat, riep haar immers alles zijn naam toe. En als ze huiswaarts keerde, ging dat roepen mee en ze hoorde 't nog in haar droo- mén. En als haar moeder haar bezorgd aanzag en vroeg Wat heb je toch Je bent zoo anders dan vroeger. Ben je niet wel dan lachte ze en drong met dat lachen de tranen terug. Ook thans weer had ze dat worgende gevoel in de keel en daarbij werd de heimelijke ongerustheid in haar tot hevigen angst. Wat wilde die vreemde man toch en wat bedoeling had hij met zijn vragen naar Rudolf Miillenhof Alsof ze het antwoord op deze vra gen van zijn gezicht wilde lezen, kê"!e zeplotseling naar Jobst Müllenbof en sioeg haar oogen niet neer voor zijn blik, die op haar gericht was. Wat heeft hij goedige oogen, moest ze denken, terwijl de hare zich haastig weer naar de schrijfmachine keerden, die nn met een verbazenden ijver begon te tikken. En daarbij ver volgden haar gedachten haar loop goedige oogen en iets goed had hij misschien ook met hem op 't oog, om trent wien hij inlichtingen wilde inwin nen. Als hij haar zelf toch nog maar eens wilde vragen Ze zou hem toch misschien nog heel wat kunnen vertel len, wat in 't voordeel van Rudi Miil lenhof was. Veel o zoo veel (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1