GEN NO en, en, Soor eigen kracht ïRHOED 1em¥entebestuïïr binnen lan 58e «Jaargang rrenten srtentie lOUDE an den Qroote &at uit ste mo- igen en lij moet tvond 6 (erkocht ►EDEN IN en krzoo'n er ver- schap" ad der „Vliss. rdiger. SMO« S3 11 mm—i it n i i r irni- overbodig, lat wij de |00 procent en wij ze lt tot 9 larschuw ik L want het In 5 gulden ^SVELD, tot 6 uur VU5SINGSCHE COURANT DINSDAG 3 MAART. nd enz. van 1805 1 DIGGR ng tegen booge pro»'! RIJNEVELD, Bleisrtl ADVERTENTIE-PROS v,n 4 regels: ƒ1 voor iedere ,.«i meer 24 centbij abonnement spe- I rifie prijzen. Reclames 48 cent per regel nfenstaanbiedingen en dienstaanvragen n t—5 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels t.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op WaE- .i,»ren f 2.per drie maanden. Franco rinor het geheele rijk 2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers l'cent. HONDENBELASTING. I Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op je verordening regelende de invordering der belasting op de honden iu deze ge meente, brengen ter algemeene kennis, dat in verband met art. 4 der bovengenoemde verordening, waaronder meer wordt be paald, dat voor ïederen hond bij het be talen der belasting een metalen kenteeken wordt uitgereikt, iedere houder van honden verplicht is, deze van bedoelde penning te voorzien, en op zoodanige wijze aan den bond te bevestigen, dat deze behoorlijk zichtbaar is dat aan de gemeente-politie last is ge veven, de honden, die niet van deze ken- teekenen zijn voorzien, op te vangen, en 1 deze af te maken, indien zij niet spoedig worden opgevraagd. Vlissingen, 2 Maart 1920. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Oorlogsgevaar voor Zeeuwscli- Vlaanderen m 1918 De Berlijnsche correspondent van „de Tijd" vestigt de aandacht op een mede- deeling van ritmeester graaf Karl von Hertling in zijn boek Èin Jahr in der Reichskanziei. Hef was in 1918. Het laatste groote Duitsche offensief nad juist groot suc ces. De keizerlijke legers rukten zege pralend op tot dicht bij Amiens en tot Armenfières. Ludendorfï stond in die dagen op het hoogtepunt van zijn macht en was, zooals immer bij succesvolle offensieven, zeer overmoedig. In zulk een- stemming was "hij niet bang voor nieuwe vijanden, getaige 1917, toen hij den oorlog met Amerika provoceerde. Op den'21sten April gebeurde nu het volgende De kanselier von Hertling wijlde in het groote hoofdkwartier te Spa. Zijn zoon Karl, persoonlijke adjudant van zijn vader, vertelt „Wij hadden 's avonds na tafel, zoo-ais altijd, robber whist gespeeld en mijn -vader was naar bed gegaan, terwijl overste von Winter- feldt (gedelegeerde van het opperste legerbestuur bij de rijksregeering) en de lieer von Radowitz (onder-staats secretaris van buitenlandsche zaken) en ik nog over den oorlogstoestand spra ken. Om 11 uur kwam een dringend te legram uit Berlijn voor den kanseSier. De heer von Radowitz opende het. Het bevatte de mededeeling van von Kiïhl- mann, dat het opperste legerbestuur van plan was, ,,-ohne weiteres in den nachsten Stunden" in Zeewwsch-Vlaan- deren binnen te rakken. De aanleiding voor deze plotselinge extratour was (iet feit, dai Engetsche vliegers her haaldelijk over het neutrale Holland- sche gebied vlogen en dat Holland toonde niet in staat is zijn, dit met sue- FEUILLETON Roman van H. ABT. ja, en de omelet met ham, welke Bertha hem voor souper had gebak ken, heeft hij bijna niet aangeroerd. En tij lust die anders toch zoo graag Een korte, honende lach uit Army's mond weerklonk. Och, lieve hemel, waarom zou hij ook eens niet gebrek aan eetlust hebben. Op de gewone kleuriooze wangen der generaalsweduwe vertoonden zich roode piekken. Een blik vol toornig verwijt trof haar dochter en nu vroeg ze de oude getrouwe Zei hij, dat hij spoedig terug zou komen Meneer de luitenant zij zoo ieis van te zullen schrijven. Schrijven zoo 't is goed, Berta. De dienstbode kon gaan en mevrouw von Röhritz bleef met ineengekiemde handen en angstig gelaat staan en staarde haar dochter aan. Army, ik maak me opeens zoo ongerust, wat dat wel heeft kunnen zijn. Er lag iets onmeedoogends in de manier, waarop Army haar moeder aankeek. Wat dat wel heeft kunnen zijn ces te beletten, in deze aangelegenheid waren reeds herhaaldelijk nota's gewis seld, en Holland had zich ook herhaal delijk bereid verklaard, om zijn „Luft- jioheit" te handhaven. Wijl echter daf binnenvliegen der Engelsche vliegers niet ophield, waarschijnlijk omdat de Hollandsche regeering geen middelen bezat, om dit geheel te beletten, was het opperste legerbestuur klaarblijkelijk tot de opvatting gekomen, dat er ge noeg woorden waren gewisseld en dat men tot daden moest overgaan. Hoofd schuddend las de heer Radowitz het zonderlinge telegram en verzocht over ste von Winterfeldt, direct telephoriisch met het opperste legerbestuur in verbin ding te treden. Dit gebeurde en wij ont vingen het geruststellende bericht, dat het opperste legerbestuur in géén ge val zonder uitdrukkelijke toe:,temming der rijksregeering iets zou ondernemen. Wij hielden ons weer berechtigd de nachtrust van den kanselier niet te sto ren. De toestemming is ook den volgen den dag evenmin als later gegeven." De toestand in den NederUndsehen handel. In de „Economische Statistische Be richten" komt een beschouwing voor over den huidigen toestand in den Ne- clerlandschen handel, die, zooals alier- wege bekend is, thans va"re van roos kleurig kan worden geacht. De depre ciatie der buitenlandsche valuta maakt het den Hoilandschen zakenman vrij wel onmogelijk zijn tegen hoogen prijs ingekochte goederen naar het buiten land te verkoopen, terwijl de consump tie van ons eigen land in vele gevailen niet voldoende is. Door de gewijzigde arbeidstoestanden en de uiterst dure pakhuisruimte zitten vete goederenbe- zitters op groote lasten. Hoewel de verschillende kredietin stellingen bij de financiering der goe deren sterk zijn betrokken, mag men niet vergeten dat deze goederen slechts als onderpanden „als meerdere zeker heid" dienen voor de kredieten, mee- rendeeis aan „genoegzaam krediet waardige" eigenaren gegeven dat er hier en daar Wellicht wat meer dan in gewone tijden, „klappen" zullen vallen, is wel mogelijk, en zelfs waarschijnlijk, maar wanneer die kredieten met 'voor zichtigheid worden geliquideerd, is daarin niet zoo'n groot gevaar ver scholen, nla vele* „2WTwtafen«r6" den ken. Er is m den Nederlandschen han del de laatste jaren veel verdiend en er zijn door de „kredietwaardigen" (en gelukkig is het meerendeel onzer han delshuizen daaronder te rangschikken) flinke reserves gemaakt. De kansen toopen nu tegen, en dat is voor den ondernemenden handelsman zeer zeker jammer, maar het behoeft noe niet tot een crisis te voeren. Ook mag niet ver geten worden, dat een deel der voor raden van handelsgoederen, thans op de Hollandsche markt aanwezig, door Amerikaansche en Engelsche huizen in consignatie gegeven zijn. Ook die goe deren worden wei gedeeltelijk door Nederland gefinancieerd, maar het risi co is toch meer verdeeld. Dit neemt echter niet weg, dat de algemeene Nederlandsche handelstoe stand op het oogenblik ver van roos kleurig is door den hoogen stand van onzen gulden tegenover alle omringen de valuta's, is uitvoer ook van onze landbouw- en vele industrie-producten bijna onmogelijk, en worden wij in 'he vige mate gehandicapt. Door onze hooge „gaiden"-loonen worden vele fabrikaten te duur. Komt daarin geen En dat vraagt u nog, mama Het oude liedje - nietsanders. Maar zich daar mee dezen verrukkelijken avond nog te laten bederven, schijnt me werkelijk de moeite niet waard. Laten we nu liever naar bed gaan. Ik ben doodmoe. Goe den nacht, mama, slaap lekker. Ze wendde zich naar de. zijdeur, die naar haar kamer leidde, en het leek, of haar moeder haar achterna wilde gaan om haar terug te houden, maar reeds was het slanke meisje met 'n vlugge wending de kamer uitgewipt. Lang zaam liet mevrouw von Röhritz ,de half opgeheven handen zakken, en terwijl ze met gebogen hoofd zich eveneens naar haar slaapkamer begaf, mompelde ze ik ben zoo bang zoo vreeseiijk bang Na een al te gauw afgebroken nacht rust was Rudolf Muilenhof den volgen den ochtend ontwaakt in een stemming die absoluut geen overeenkomst had met de gelukkige stemming, waarin een verloofde verkeert. En als geluk kig, zij het ook nog niét officieel aan genomen verloofde moest hij zich na hetgeen den vorigen avond gebeurd was, toch wei beschouwen. Met het feit zelf, dat hij immers zelf zoo had gewild en dat hem zoo begeerlijk had geschenen, had hij zien' verzoend maar de kwestie, hoe oom Jobst wel over dat feit zou denken, dat was het, waarover de mooie Rudi in diep gepeins zat. Ja, als hij thans, nu hij bij zijn oom zoo mooi in de pas begon te komen, maar verandering, dan kan werkloosheid niet uitblijven. Door den export zoowel van han delsgoederen als fabrikaten wordt hier geld verdiend en kunnen goede loonen worden betaald; belemmeringen ia den export kunnen de prijzen van consump tie-artikelen wel tijdelijk kunstmatig drukken, döch dit heeft geen gezonde verlaging van het levenspeil tengevolge omdat de consument aan loon meer verliest dan hij door lageren prijs van consumptie-artikelen vooruitgaat. De vrees, dat Nederland na het slui ten van den vrede zou worden „leeg gepompt", was derhalve theoretisch wel juist, d:ch in de praktijk is het tegendeel geschied. Het verblijf van den gewezen keizer. De restauratie van de toekomstige verblijfplaats van den ex-kezer wordt thans met kracht aangepakt. Tal van werklieden zijn geregeld aan den ar beid. De linkervleugel van de eerste ver dieping van het Huis Doorn wordt in gericht voor den ex-keizer en de daar tegenover liggende rechtervleugel voor de ex-keizerin. Uit deze beide vleugels zijn ijzeren brandtrappen naar beneden aangebracht. De derde verdieping die nogal hoog was, is door het leggen van een nieu wen zolder in tweeën gesplitst. Hier door is een groote vliering gevormd, die in hoofdzaak ais bergplaats gebruikt wordt. De entree van het gebouw wordt ook veranderd. De marmeren trap, die van de voordeur, binnenshuis naar de eerste étage leidde, wordt uitgebroken. Op deze étage wordt een hal gemaakt, waartoe van biiiten af toegang wordt verschaft door een nieuwe groote stoep van kunstgraniet gebouwd. Voor de brug, die toegang tot den hoofdingang van het gebouw verleent, wordt een groot beton-piateau aangelegd, opdat auto's enz. zich daar zonder gevaar voor verzakking kunnen bewegen. De gemetamorphoseerde „boerderij" en de „oranjerie" zijn beide reeds door Duitsch personeel in gebruik genomen, in de eerste huist het mannelijk dienst personeel en in de tweede het vrouwelijk personeel. Dezer dagen zijn weer 5 wagens uit Berlijn gearriveerd, met nieuwe voorra den meubelen en huisraad. De afrastering aan den z.g. achter weg. waarvan de plaatsing op tast van den burgemeester indertijd was stopgc zet, omdat die te ver op den gemeente grond geschiedde, is door Ged. Staten goedgekeurd en thans ook voltooid, op precies dezelfde grenslijn als reeds in den beginne was aangenomen. Met het uitgraven voor de fundeering van het poortgebouw is men thans ook aangevangen. Zoo eenigszins mogelijk moet huis en plaats voor Juni voor de ontvangst van de nieuwe bewoners gereed zijn. (Tel.) Invaliditeits- en ouderdomswet. In no. 12 van zijn „Mededeelingen" deelt het bestuur van ;de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten mede, dat het geslaagd is in het brengen van een niet onbelangrijke vereenvoudiging van bovengenoemde wet door de ge meentebesturen. Op zijn verzoek is thans zoodanige wijziging gebracht in het Kon. besluit van 10 Augustus 1914, dat aan de gemeentebesturen nog slechts de verplichting wordt opgelegd om van de rentetrekkers aanteekening te houden, zonder dat het bijhouden van een afzonderlijk regirder wordt voorgeschreven. een beetje meer tijd gehad had <om de zaak te bedisselen en oompje zelf in de richting te sturen, waarin hij hem wilde hebben Maar nu, zoo gehee! onvoor bereid, hals over kop. En plotseling sprong hij uit zijn ge peins op. Hals over kop dat was 'het woord geweest, hetwelk uitkomst bracht, daarin lag een vingerwijzing, hoe het zaakje bij zijn oom in orde moest maken. Niet hem eenvoudig voos een vofdongen feit plaatsen, maar hem zelf bij de historie een actieve rol toe- bedeelen, om zoo te zeggen, zijn raad vragen en zich aan zijn uitspraak te onderwerpen. Een onmensch was oom Jobst immers niet en hij zou er geen doodzonde Sn zien, als eén jorjgmensch zich wat hee! spoedig liet verleiden om een mooi meisje te kussen. Maar hij zou de ouderwetsehe meening zijn toege daan, dat bij een onbesproken meisje een kus geen louter spel mocht zijn, maar nu ja, en zoo verder.. Handenwrijvend liep Rudolf Midden hof in de kamer op en neer en hij had een gevoel van bewondering voor zich zeiven, alsof het hem zoo pas gelukt was, een dramatisch kunstwerk te scheppen, dat stellig een reuzensucces moest hebben. Fameus fameus Hij was foch een drommels slimme baas En dat hem iets, hetwelk hij zich in al len ernst had voorgenomen, zou mis lukken, neen, dat was eenvoudig onmogelijk Maar nu moest er gehandeld wor den En als oom Jobst in den loop van Een gelijksoortige regeling is ook getroffen in het Kon. besluit van 16 Januari 1920 tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur be treffende inlichtingen in verband met de toepassing der Ouderdomswet 1919. Verkoop van rentezegels. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft maatregelen geno men om den verkoop van rentezegels enz. aan de kantoren te verbeteren, in dier voege, dat steeds onmiddellijk aan niet te groote aanvragen om renteze gels kan worden voldaan, in plaatsen, waar Raden van Arbeid zijn gevestigd, mag slechts voor aankoopen in het groot naar die Raden worden verwe zen. Aanvragen om enkele tientallen zegels kunnen uiteraard niet als zoo danig worden aangemerkt. Aan derge lijke aanvragen moet, althans op de hoofd- en bijkantoren, terstond worden voldaan. Scheepvaartbeweging. Gedurende Februari Ï920 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 345 schepen, metende 451,267 netto reg. ton, waarvan 12 zeilschepen, metende 4899 netto reg. tcfn, en 7 zeelichters, met. 5470 netto r.eg. ton, 9 vreemde sieepbooten, 6 bijleggers, 2 proefstoo- mers, 4 marinevaartuigen, 3 stuks bag- gerrnateriaal, 3 sloopers en waaronder ook 1 stoomschip, dat aan de Vonde lingenplaat heeft gebunkerd. Voor Rot terdam waren hiervan bestemd 303 schepen, met. 418.178 netto reg. ton. in Februari 1919 kwamen den Nie- wen Waterweg binnen 327 schepen, metende 216.306 netto reg. ton, waar van 9 zeilschepen, metende 892 netto reg. ton en 1 zeelichter, metende 756 netto reg. ton, 7 vreemde sieepbooten, 6 bijleggers, 1 stoomhopper en 101 marinevaartuigen. Voor Rotterdam wa ren biervan bestemd 211 schepen, met. 211.569 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1920 832 1,002,573 1919 659 592,141 Rotterdam 1920 750 942,934 1919 453 583,535 RotterdamAntwerpen. Gedurende «de maand Februari zijn te Antwerpen aangékotnen 613 sche pen, waarvan 503 stoom- en 110 zeil— ïchoppn. fotaa! 698.236 netto (ons. Ver trokken zijn 371 schepen met lading en 192 in ballast. Wij laten hieronder een vergelijken den staat volgen van de havenbewe ging van Rotterdam en Antwerpen 1920 schepen schepen •netto ton netto ton Januari 423 538.246 570 721.221 Februari 296 432.972 613 698.236 Totaal 719 971.218 1183 1.419.457 De voor Antwerpen opgegeven cij fers der netto tonnenmaat zijn die vol gens Belgische berekening. Om deze ge/ijk te maken met de hier gebruikelijke berekening moeten deze cijfers met 15 worden verminderd. Onze koopvaardijvloot. Het nieuwgebouwde stoomschip „Albireo" bij de scheepsbouw-maat- schappij „Nieuwe Waterweg"gebouwd voor Van Nieveldt, Goudriaan Co's Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam, meet 7000 ton. Dit is op het oogenblik het grootste schip van deze maat schappij. Haar vloot zal nog worden uitgebreid met 3 stoomschepen van dt-n dag niet kwam, moest hij zelf dien avond naar hem toegaan, .wat met het oog op den stand van zaken misschien ook wel het meest juiste was. Het werd middag, het werd namid dag. Oom Jobst kwam niet te Schöne- berg. Hij had andere wegen te bewan delen, gisteren ook al. En nat was hij op zijn weg van gisteren geworden, nat tot op de huid. Doch jicht had hij niet opgeloopen want hij was te gen het weer gehard en wat er op Lie- pow van het oude feudale kasteel met zijn prachtig park en de uitgestrekte wildrijke velden, weiden en bosschen te zien was, had hij in weerwil van het slechte weer gezien en met zijn scher pen, practischen blik heel goed opge merkt wat er uit deze verwaarloosde bezitting al niet viel te maken, als iemand met het noodige 'bedrijfskapi taal en de noodige energie de zaak ter hand nam. Ook de spaarzaam met gras bedekte zandvlakte, welke door een breed water doorsneden werd, had hij gezien. Ze was voor een door stoom gedreven fabriek als geschapen, zon der dat daardoor het doel, waarvoor het landgoed oorspronkelijk was inge richt. ook maar eenigszins geschaad werd. Alles in ailes werkelijk een bui tengewoon object voor iemand, die van alles het rechte gebruik wist te maken. De advertentie had niet te veel gezegd. En nog veel gunstiger had geldonken, wat Jobst MUllenhof van den ouden rentmeester van het landgoed omtrent de koopsom hoorde, ingeval de kooper 7500 ton, 2 van 12000 ton, 1 van 6300 ton en 1 van 5300 ton, terwijl nog wordt onderhandeld over 4 stoomsche pen van 4000 ton. Het weer in Februari. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt publiceert het volgende voorloo- pige overzicht van het weer in Febru ari Gemiddeld over de geheele maand was de dagelijksche maximum-tempe ratuur ongeveer 4 het minimum 2" tot 3° Celsius boven de normale. Den 18den werd te Maastricht een stand van 20° en den 20sten te Vlissingen ean van 15° bereikt, waarmede de tot dusverre sedert 1855 verkregen maxi ma overschreden werden. De hoeveelheid neerslag bedroeg on geveer 90 van de normale maand- som. Het aantal uren met zonneschijn in De Bilt bedroeg 129, tegen 68 uren normaal in Februari. Hiermede werd het grootste aantal verkregen uren (108 in 1909) belangrijk overschreden. Stads- en Frovinciemeu.ws VLISSINGEN, 2 MAART. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF WOENSDAG 3 MAART Het einde der broodkaarten. Bij den minister van landbouw, nij verheid en handel bestaat het voorne men, om de regeeringsbemoeienis inza ke de broodvoorziening in den loop van dit jaar te beëindigen, zoodra veron dersteld kan worden, dat hierdoor de broodprijs niet belangrijk zal stijgen. Normaal margarine. Bon no. 12 is geldig van 29 dezer. Opplakbladen met bon no. 11 wor den 3 dezer ingewacht als naar ge woonte. Maximumprijzen peulvruchten. Ingetrokken is de beschikking van den minister van landbouw, nijverheid en handel van 14 Februari 1920, hou dende vaststelling van maximumprijzen voor peulvruchten voor den verkoop in het klein. Bij Kon. besluit zijn met 16 Maart 1920 benoema a. tot schoolopziener, in het arrondis sement Vlissingen J. N. Pattist. te Aar denburg, mei gelijktijdige toekenning van eenvol ontslag als schoolopziener in het arrondissement Middelburg b. tot schoolopziener in het arrondis sement Middelburg, A. E. van Dishoek, te Rotterdam, met gelijktijdige toeken ning van eervol ontslag als schoolop ziener in het arrondissement Rotter dam IV. Voor het examen in stenografie (systeem-Groote) zijn geslaagd de da mes J. Appel, R. Dugardein, G. Bode en R. Theunissen, allen alhier. Gisterenavond hebben de tramreizi gers telkens voor het kantoor van „de Schelde" moeten overstappen, omdat men daar ter piaatse een zeer zwaar deel van een turbine moest overladen van een spoorwegwagen op een lorrie van de trammaatschappij, hetgeen na tuurlijk veel tijd kostte. SOUBURG. Gisterenavond werd door de afdee- iïng Souburg van de Nat. Chr. Geheel- in staat was deze contant te betalen en wel nog eer de over een paar weken dreigende gerechtelijke verkoop den te- genwoordigen heer van Liepow een vrijwilligen verkoop onmogelijk had gemaakt. Diep in gedachten verzonken, was Jobst Mïülenhof met den trein van Wannsee naar Berlijn teruggekeerd. Zeker, sinds hij uit het verre land in het vaderland was teruggekeerd, had hij het plan gehad om zich ergens in Berlijn een net landhuis met grooten tuin te koopen, maar zich den last van een groot bedrijf op den hals te halen, dat was hem, die in een halve wildernis genoeg geploeterd had, niet in de ge dachten gekomen. Hij dacht er ook thans niet aan, maar toch, de zaak kreeg een ander aanzien, wanneer er dadelijk een verdeeling plaats had, doordien een paar jonge schouders hun deel van den arbeid op zich laadden en een paar oude, ervaren oogen zoo'n soort van opzichfersbaantje vervulden. Het was nu maar de vraag, of de jonge schouders, waaraan hij dacht, voor zulk een verdeeling de geschikte zijn zouden. Om hierover ook van andere zijde zoo iets ais een meening te hooren, deed Jobst MUllenhof, wat hij reeds meermalen had willen doen, en begaf zich den volgenden middag buiten de Silezische poort naar Heinrich August Brömelman. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1