2)oor eigen kracht MAANDAG 1 MAART. gemeentebestuur feuilleton 58e Jaargang BINNENLAND Stads- enProvincienieuws f$Or SI gBJ'—gg VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van 1-4 regels 1.— voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.55, Iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco i door het geheele rijk: ƒ2.30. Week-abon- j dementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. UITREIKING BROODKAARTEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat de broodkaarten voor de 33e broodkaartperiode zullen wor den uitgereikt in het Distributiegebouw, Wilhelminastraat. N.B. De broodkaarten worden uitge reikt zonder Aativirffingsbroodkaarten, welke afzonderlijk zullen verkrijgbaar zijn op B, 9 en 10 Maart, aan hen, die tevoren schriftelijk een verklaring hebben ingezon den dat zij in het bezit van Aanvullings broodkaarten wenschen te blijven. Op Dinsdag 2 Maart aan de domicilie- nummers no. 1 tot 150 van 8 tot 9 uur no. 151 tot 300 van 9 tot 10 uur no. 301 tot 450 van 10 tot 11 uur no. 451 tot 600 van 11 tot 12 uur no. 601 tot 750 van 2 tot 3 uur no. 751 tot 900 van 3 tot 4 uur no. 901 tot 1050 van 4 tot 5 uur no. 1051 tot 1200 van 5 tot 6 uur. Op Woensdag 3 Maart: no. 1201 tot 1350 van 8 tot 9 uur no. 1351 tot 1500 van 9 tot 10 uur no. 1501 tot 1650 van 10 tot 11 uur; no. 1651 to| 1800 van 11 tot 12 uur no. 1801 tot 1950 van 2 tot 3 uur tio. 1951 tot 2100 van 3 tot 4 uur no. 2101 tot 2250 van 4 tot 5 uur no. 2251 tot 2400 van 5 tot 6 uur. Op Donderdag 4 Maart no. 2401 tot 2550 van 8 tot 9 uur no. 2551 tot 2700 van 9 tot 10 uur no. 2701 tot 2850 van 10 tot 11 uur no. 2851 tot 3000 van 11 tot 12 uur no. 3001 tot 3150 Van 2 tot 3 uur no. 3151 tot 3300 van 3 tot 4 uur no. 3301 tot 3450 van 4 tot 5 uur no. 3451 tot 3600 van 5 tot 6 uur. Op Vrijdag 5 Maart no. 3601 tot 3750 van 8 tot 9 uur no. 3751 tot 3900 van 9 tot 10 uur no. .3901 tot 4050 van 10 tot U uur; no. 4051 tot 4200 van 11 tot 12 uur no. 4201 tot 4350 van 2 tot 3 uur no. 4351 tot 4500 van 3 tot 4 uur no. 4501 tot 4650 van 4 tot 5 uur no. 4651 tot 4800 van 5 tot 6 uur. Op Zaterdag 6 Maart no. 4801 tot 4950 van 8 tot 9 uur no. 4951 tot 5100 van 9 tot 10 uur no. 5101 tot 5250 van 10 tot 11 uur; no. 5251 tot 5400 van 11 tot 12 uur. Uitreiking aanvullingsbroodkaarten. Op Maandag 8 Maartno. 12000. Op Dinsdag 9 Maartno. 20014000. Op Woensdag 10 Maartno. 4001 en hooger. Dat de broodkaarten uitsluitend op bo vengenoemde dagen verkrijgbaar zijn, en de broodkaarten welke niet op tijd worden afgehaald eerst verkrijgbaar zijn op Don derdag 11 Maart a.s. Dat in het lokaal gelegenheid bestaat het aantal broodkaarten te controleeren, en dat op reclames welke ingebracht worden, na dat men het lokaal heeft verlaten, geen acht meer kan worden geslagen. Dat men verplicht is* de domiciliekaart mede te brengen. Dat men de broodkaarten als gewoon kan ontvangen, en men Bruine kaarten te gen Witte kan omruilen en mer verzocht wordt een enveloppe mede te brengen, om dat de broodkaarten niet in enveloppen worden uitgereikt. Vlissingen, 28 Februari 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Roman van H. ABT. 35) Nu had de zoekende de verloren shawl ontdekt, ?e wilde die oprapen, maar het doek was te vast geklemd. Een oogenblik aarzelde ze, gluurde 'naar de straat, zag niet meer de auto, die haar naar huis had gebracht en die Rudolf met een kort bevel naar den naasten hoek van de straat had ge stuurd, kon ook hem niet zien, die bui ten tegen den muur gedrukt stond, wachtte nog een oogenblikje, stak den sleutel in het deurslot, opende de deur op een kier, wilde de shawl naar bin nen trekken en trok Rudolf Müllen hof mee. Geen woord kwam over haar lippen, toen ze hem zoo onverwachts nogmaals voor zich zag, maar ze trok baar wenkbrauwen samen. Ook hij sprajc geen woord hij zag baar glimlachend aan en glimlachend had hij bliksemsnel zijn arm om haar heen geslagen en zijn lippen vast op de hare gedrukt. Slechts voor een secon de. Toen liet hij haar weer los, en even vJug als hij haar gekust had, drukte hij haar hand naar beneden, die ze had opgeheven om hen in 't glimlachende gezicht te slaan. wüt u liet me werkelijk onmoge- hjk maken, freule, om aan de vriende- HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij deze kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de N.V. IJscofabriek te Amsterdam, om vergunning tot oprich ting van een ijscofabriek, waarin zullen worden geplaatst één electromotor van 20 P.K., één van 3 P.K. en één van 1 P.K., op het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie B no. 1233 ged. en 1234 ged. aan de Lampsensstraat no. 12 dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen met Maandag den len Maart 1920 op de gemeente-secretarie, 3e afdeeling, ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 15 Maart 1920, ten raadhuize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid zal gegeven worden den om bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun ne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl geduren de drie dagen vóói* dat^tijdstip, ter ge meente-secretarie, 3e afdeeling, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan ge nomen worden. Vlissingen, 1 Maart 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, -F. BISSCHOP. De Schelde-kwestie. Dr. A. A. Beekman heeft voor het Kon. Ned. Aardr. Genootschap te 's- Gravenhage een voordracht gehouden over de Schelde-kwestie. Na een historisch overzicht over het ontstaan en eenige aardrijkskundige bijzonderheden omtrent het veelbe sproken vaarwater, kwam spreker tot de kwestie tusschen Nederland en België. In 1862 kwam de afdamming tot stand tusschen Walcheren en Zuid-Be- veland en met Zuid-Beveland en Noord Brabant voor liet aanleggen van een spoorweg naar Vlissingen, België meende, dat Nederland tot die afdam ming niet bevoegd was. Onze regeering betwistte dit wijl zij meende volkomen souverein te zijn op eigen grondgebied maar ten slotte kwam er een goed kanaal tot stand bij Hansweert, waarmede de scheepvaart veel meer gediend was dan met de on diepe vaargeul langs de kust. Wat zijn nu de Belgische grieven Spreker heeft ze ijverig bestudeerd en kan tot geen andere conclusie komen, dan dat er geen ernstige grieven zijn, dat er geen Scheldekwestie is. Spreker citeert daarvoor de verslagen van de Antwerpsche Kamer van Koophandel van de laatste jaren. Daarin wordt er op gewezen, dat de scheepvaart over de Schelde steeds toeneemt, steeds schepen met grooteren diepgang Ant werpen bereikten. Alleen wordt ge klaagd over de Belgische Schelde en over de havens van Antwerpen. De grieven welke nu genoemd worden, zijn tot den oorlog nooit in de verslagen van de Antwerpsche Kamer genoemd. Men spreekt wel in 't algenieene van noodzakelijke verbeteringen, maar concrete verlangens worden niet ge steld. Wat het kanaal Gent-Terneuzen be treft, vroeger kon men door de zgn. Braakman, die twee armen had, een naar Ter Neuzen en één naar Sas van fient, naar zee komen. Door indijking van die twee armen, werden zij onbe- lijke uitnoodiging'van uw mama voor overmorgen gehoor te geven En han delde ik niet naar uw eigen raad, nu ik thans, waar ik het geluk had u weer te zien, mij tevreden stelde met het feit en mij niet eerst met gedachten kwel de Met fonkelende oogen zag hij haar aan en liet na een zacht en druk haar hand weer uit de zijne glijden. En daarbij vloog hem brutaal de gedachte door 't hoofd Als ze me nu toch in 't aangezicht slaaf en zoo aan de his torie voorgoed een einde maakt welnu, des te beter. Doch de aristocratische meisjeshand werd niet weer opgeheven. Met de onderlip tusschen de tanden geklemd stond Armgard von Röhritz daar en staarde den mooien Rudi aan bijna alsof hij een vijand was. Toen vroeg hij nog eenmaal met zijn verleidelijksten glimlach Wioet ik uw mama mijn excuses aanbieden voor mijn wegblijven of mag ik ook met uw welwillende toestemming overmorgen konten Met mijn welwillende toestem ming Een schrille lach ontsnapte aan Armgard's lippen, maar ze brak dien onmiddellijk weer af en zei Er zal mij wel niets anders overblijven. Ze was weer in de vestibule geko men en dreunend viel de huisdeur ach ter haar in 't slot. De chiffonshawl, waarom ze gekomen was, had ze niet mede willen nemen, die lag aan de voeten van Rudolf Müllenhof en lam vaarbaar en moest men een anderen weg naar zee zoeken. Men had nu reeds een kanaal van Gent naar Sas van Gent en nu maakte men tevens een kanaal van Sas van Gent naar Ter Neuzen waardoor men een rechtstreek- sche verbinding van Gent naar zee kreeg. Dit kanaal moest niet alleen dienen voor de scheepvaart maar ook voor de afvoering van het water, maar voor die beide doeleinden samen bleek het niet geschikt. Door een overeenkomst met België werd het kanaal Sas van GentTer Neuzen aanzienlijk verbeterd, waar door het scheepvaartverkeer met Gent driemaal zoo groot werd. Het kanaal bleek echter nog te klein en zoo kwam een nieuwe overeenkomst tot stand in 1895, waardoor op Belgi sche kosten het kanaal aanzienlijk werd verbreed. Hollandsche ingenieurs dron gen toen reeds aan om de maten niet te nauw te nemen, maar België, afge schrikt door de kosten, deed het wel. Het gevolg hiervan was dat in 1902 andermaal een overeenkomst tot stand kwam, waarbij de diepte 8.75 meter beneden kanaaipeil was. De bodem breedte was 24 meter en de breedte op kanaaipeil 67 meter. Tevens werden groote sluizen gebouwd bij Gent en Ter Neuzen. Ieder land voerde de bouwwerken op eigen grondgebied uit. Dit kanaal be staat nog en kan tot geen enkele grief aanleiding geven daar het geheel vol gens overeenkomst (tot stand gekomen is. Wil de Belgische regeering verbe tering, dan is de Nèderlandsche daar toe ten allen tijde bereid. Van gebrek aan medewerking is nooit sprake ge weest. 't Is billijk dat Nederland een deel der kosten betaalt, omdat ook Nederlandsche industrieën in Zèeuwsch Vlaanderen thans van het kanaal profi- teeren. De verhooging der loodsgelden. Naar aanleiding van het regeerings- voorstel tot verhooging van de tarieven op den loodsdienst voor zeeschepen van 15 op 50 7, heeft de Kamer van Koophandel te Rotterdam zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarbij er op gewezen wordt dat de al- gemeene belangen z.oh thans verzetten tegen deze verhooging. De Kamer wijst er in de eerste plaats op, dat de loodsgelden naar de Neder landsche hayens niej hooger mogen zijn dan naar Antwerpen. Zooals uit de Memorie van Toelichting tot het oorspronkelijk ontwerp blijkt, zal de voorgestelde verhooging der loodsgel den de gelijkheid verbreken, welke, ten opzichte van de schepen, die de Neder landsche havens aandoen bestaat met die, welke langs de Schelde naar Bel gië bestemming hebben, terwijl boven dien de verhouding tusschen de loods gelden, welke in totaal geheven worden op de Maas, en die, welke in totaal geheven worden op de Schelde welke laatste slechts met toestemming van België gewijzigd kunnen worden verbroken wordt. De regeering ver wacht, dat verhooging van deze laatste loodsgelden nog lang op zich zal doen wachten. Hét ligt voor de hand, dat de Nederlandsche havens, in het bijzonder Rotterdam, hierdoor in ongunstige po sitie komen tegenover Antwerpen en dat het goedkooper wordt de Schelde op te varen naar Antwerpen dan de Maas naar Rotterdam. In België waar de kosten van personeel en mate rieel toch in gelijke mate zijn gestegen is intusschen een voorstel om de loodsgelden te verhoogen niet aanhan- zaam bukte hij zich en hief ze op. Over morgen kon hij haar die immers terug brengen wijl haar nu immers toch niets anders overbleef. Hij keek tusschen het ijzeren lofwerk waarmee het geslepen glas der deur overtrokken was, door in de vestibule, waar het electrisch licht plotseling uit ging, Dit was een bewijs, dat freule Armgard boven haar woning betreden en de gangleiding uitgedraaid had. Rudolf Müllenhof liet eensklaps een korten laeh hooren. Goeden nacht en wel te rusten. Hij had zich dus toch een anderen aftocht verzekerd, dan zij hem voor heden had toegedacht. Zij echter nu, zij mocht voor zijn part prettig droomen van deze verloving bij de lantaarn. Met een paar vlugge schreden was hij bij den hoek der straat gekomen eri sprong nu in de auto, die nog stond te wachten. Weliswaar reed de elec- trische tram van de Prager Platz naar Schöneberg en was er vlak voor de ververij een halte, maar 't ging nu vandaag maar ini eenen door, en de dag, die zoo royaal was geweest, moest nu ook maar een royaal einde nemen. Nemen. Terwijl hij zich in de kussens van de auto liet vallen en zijn sigaar aanstak, vloog hem dat met een vlugge berekening van de kosten door z'n brein. Ja, de kunst van nemen ver stond men bij de Röhritz voortreffelijk. Terwijl hij met korte stootjes den rook van zijn sigaar wegblies, moest gig. Wanneer Nederland tot verhoo ging van loodsgelden zou overgaan, dan sta voorop dat daartoe niet mag worden besloten, voordat ook de loodsgelden op de Schelde gelijkelijk zijn gewijzigd, zoodat niet de Neder landsche havens in het nadeel tegen over Antwerpen worden gebracht. Drankmisbruik. Burg. en Weth. van Purmerend wij zen bij publicatie de ingezetenen er op, dat het drankmisbruik aldaar in den laatsten tijd sterk toeneemt en dringen er op aan, mede te werken dit te be perken. Mocht dit na verloop van tijd niet blijken, dan zal tot het nemen van krasse maatregelen worden overge gaan, o.m. door bepaalde, aan te dui den personen, den toegang tot de ver gunningslokalen te doen weigeren. Stopzetting van den gemeentelijken woningbouw. De raadscommissie van publieke werken te 's-Gravenhage heeft een stemmig aan Burg. en Weth. geadvi seerd een voorstel bij den gemeente raad in te dienen om over te gaan tot stopzetting van den bouw van alle ge meentelijke arbeiderswoningen, zulks in verband met de onrustbarende stij ging der bouwkosten, door de nieu we loonregeling, welke 1 Mëi a.s. in werking treedt. Het voorstel zal binnen enkele dagen dan raad bereiken. De commissie bestaat uit de heeren mr. Nieboer (S. D. A. P.), Vrijhoek (S.D.A.P.), de Koning (R.K.) en Vink (A.-R.), terwijl voorzitter der commis sie is de wethouder mr. P. Drooglever Fortuyn. Armenzorg en weldadigheid. In een Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van de Neder!. Vereeni- ging voor Armenzorg en Weldadig heid is besloten, overleg te zoeken met alle bestaande vereenigingen, die ten doel hebben de verzorging te verzeke ren van de maatschappelijke belangen van onvermogende zieken, teneinde te kunnen geraken tot een centrale orga nisatie van alle desbetreffende maat schappijen, bonden en vereenigingen. Bureau voor zeeoorlogsschade. Op verzoek vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie van het bureau voor zeeoorlogsschade te Am sterdam. De termijn, waarbinnen Nederlan ders, welke ter zake van onrechtmatige handelingen in den jongsten zeeoorlog gepleegd, aanspraken meenen te kun nen doen gelden, is verlengd tot 1 Mei a.s. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 46 schepen 23 Nederlandsche, 7 Engel- sche, 6 Duitsche, 3 Fransche, 3 Spaan- sche, 1 Grieksch, 1 Noorsch, 1 Ameri- kaansch, 1 Japaneesch, waarvan 1 zeil schip, 2 vreemde sleepbooten, 1 proef- stoomer, 1 persmachine, 1 slooper. Hiervan waren voor Rotterdam be stemd 36, voor Dordt 2, voor Vlaardin- gen 4, voor Hoek van Holland 4. In hetzelfde tijdperk van 1919 kwa men binnen 90 schepen, waarvan 2 zeilschepen en 1 zeelichter, 2 vreemde sleepbooten, 2 bijleggers, 28 marine vaartuigen. Hiervoor waren bestemd voor Rot terdam 56, v.oor Hendrik-Ido-Ambacht 2, voor Maassluis 1, en voor Hoek van Holland 31. hij er aan denken, hoe een andere voor niets ter wereld geduld zou heb ben, dat hij ook haar 1 Mark vijf-en- twintig voor Schnitzel meebetaalde. En weer lachte hij even. Ja, no- blelsse oblige wien dat eenmaal in 't bloed zit, stoot zich nu eenmaal niet aan zulke kleinigheden. De brandende sigaar vloog eens klaps in een grooten boog uit het auto venster en Rudolf Müllenhof streek zich met de hand over 't voorhoofd als iemand, die uit een soort dommeling plotseling helder wakker wordt. Had hij dat dan werkelijk onherroe pelijk gewild, zoo gewild, als liet nu een feit was geworden, nu hij freule Armgard von Röhritz als het eerste het beste meisje achter de deur had afge kust alleen met dit onderscheid, dat meri zich hij het eerste meisje daardoor tot niets gebonden behoefde te achten, maar dat zoo'n geval met een freule alleen dit nog maar eischte, dat men den volgenden of uiterlijk den daarop volgenden dag zijn frak en verlakte schoenen aantrok en met betamelijke nederigheid om de hand van gezegde freule vroeg. Het werd hem plotseling erg be nauwd te moede. Hij was alleen door de 'zucht om de hoogmoedige lippen te straffen voor de woorden, die ze had den gesproken, medegesleept tot een daad, waarover hij zich anders eerst nog weieens bedacht zou hebben. Zijn vuisten had hij diep in de zak ken van zijn overjas gestoken en daar- Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. ton N. Waterweg 1920 829 1,000,803 1919 659 592,141 Rotterdam 1920 749 942,139 1919 453 583,538 De opgave van ,jde Maasbode" wijkt evenwel belangrijk af van bovenge noemde statistiek, ontleend aan de „N. R. Ct.". Volgens „de Maasbode" zijn sedert 1 Januari aangekomen Schepen N. R. ton N. Waterweg 1920 749 987,966 1919 432 597,973 Nu 389,993 Tegen vorige week -j- 334 -f- 386,275 Rotterdam 1920 717 969,659 1919 422 595,714 Nu 295 373,945 Tegen vorige week -|- 317 373,498 Deze opgaven ioopen nog al wat uit een. Welke is nu de juiste? VL1S1NGEN, 1 A1AART. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF DINSDAG 2 'MAART Suiker. Op 't aanvankelijk voornemen, met 1 October a.s. de suikerdistributie op te heffen, schijnt de regeering, naar het „Nederl. Weekblad voor Kruideniers waren" verneemt, terug te komen. Het blad meent te weten, dat deze distribu tie in elk geval tot October 1921 blijft gehandhaafd. Het blad meldt verder dat in verband met de transportarbeidersstaking, de minister van landbouw de suikerfabrie ken geadviseerd heeft, hun depots in de provincie van suiker te voorzien, ten einde een normale voorziening te waar borgen. De voorraden suiker ziin vol doende om eenige maanden de norma le behoefte te dekken. In het Raadsoverzicht schreef het twintigste raadslid dat de heer Lin- deijer zijn voorstel betreffende terugbe taling van de te veel betaalde gasprij- zen over December had ingetrokken. Dat was echter niet het geval. Dit voor stel kwam ten slotte in stemming en werd verworpen met 10 tegen 8 stem men. Aan het postkantoor-alhier werd ge durende de maand Februari in de rijks postspaarbank ingelegd 50.231.78 en terugbetaald ƒ42.287.66. Het laatst door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 21546. Met de mailboot kwamen gist Ten alhier aan een 60 a 70-tal Oostersche mannen, stokers en andere zeelieden, die met den trein van 6 uur de reis naar Rotterdam voortzetten. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, gedurende de 2e helft der maand Februari 1920 terugontvangen, waarvan de afzenders onbekend zijn. Brieven binnenland Controle be lastingen, Vlissingen (2 stuks) Haag- sehe Post, Haag H. Klein, Breda P. J. Kooreman, Amsterdam Ontvanger (Gemeente), Rotterdam U. Scheep stra, Utrecht Lena Schrier, Vlissin gen (2 stuks) Verzekeringmaatsch. „Unicum", Middelburg G. de Voogd, Amsterdam. door kwam de shawl tusschen zijn vin gers. Hij trok het verfrommelde teeré weefsel uit den zak en bleef er een poosje op staren. Als freule Army hem nog een extra- dringende reden had willen geven om terug te komen, had ze niet doelmati ger kunnen handelen, dan met dezen voor zijn voeten vergeten doek. En als boven mama nu eens naar het vermiste schaap vroeg, om hetwelk Army de lift nog eens weer in bewe ging had gebracht Doch haar moeder vroeg er niet naar. Toen Army in de woonkamer kwam, stond ze in druk gesprek met de oude keukenmeid, die nog dagen van glans bij 't leven van den generaal mee had genoten en zoo tamelijk met alles op de hoogte was, wat de verandering van omstandigheden in de familie Röhritz tengevolge had gehad. Opgewonden richtte zich de gene- raalsweduwe thans tot haar dochter. Stel je voor, Egon was hier en heeft van zeven tot elf op ons gewacht. Ten slotte moest hij zich nog haasten, als hij den laatsten trein naar Potsdam niet wilde verzuimen. Een optrekken der wenkbrauwen en een langgerekt zoo was het ge heele antwoord van Armgard. Haar moeder knikte en zuchtte zwaar. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1