KAMEaoyjjuTCHT. 2)oor eigen kracht DONDERDAG 26 FEBRUARI. S8e «laargaiuft I920 GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Stads- en Provincienreuws I *Slfla£S»n»a COURANT v,jw^rv>>— i„:» L^£&3kms ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels: f 1.voor iedere reel meer 24 centbij abonnement spe ciale priizen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij. contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PKIjS Voor Viissingen en gemeenten cp Wal cheren ƒ2.per drie maanden. Franco door het geheeie rijk: ƒ2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent SCHOOLGELD. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde kohier no. 1 voor het schoolgeld op de Handelsschool, met 2-jarigen cursus, schooljaar 1919/1920. Burg. en Weth. van Viissingen maken bekend, dat bet kohier no. 1 voor hei- schoolgeld op de Handelsschool met 2-jari- gen cursus, voor het schooljaar 1919/1920, na door Gedep. Staten van Zeeland, bij hun besluit van 20 Februari 1920, no. 74, ie zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, dan 26 Februari 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Suriname en Curasao zijn de stief kinderen van Nederland, maar de lieer van Kol heeft zich al sinds jaren het lol van deze stakkerds aangetrokken. Mei nog niet veel succes, en deze misdeel- den treffen het al weer slecht dat de nieuwe vader, minister de Graaft van het lot niet afweet. Hij studeert op het vraagstuk hoe hij hen zal helpen, maar die studie is een liefhebberij geweest van alle koloniale ministers. Van al die studie komt niets of niet veel in de prac- tijk terecht. In piaats van een flink plan kreeg de Kamer van den minister een lange rede met allerlei beloften en schoone frasen. De heer van Kol heeft gelijkals Nederland zijn plicht als koloniale mama niet beter vervult, is hel gewenscht, dat er een andere moeder komt, bijv. Amerika. Ook de heer de Waal Malefijt verwachtte meer steun voor de koloniën, terwijl de heer Krjus speciaal voor dc bovenwindsche eilan den opkwam, die het allerslechtst wor den behandeld. De beide begrootingen werden goed gekeurd. Alvorens aan de Indische begrooting te beginnen vergastte de heer van Kol ons op waf Japansche les. Met een deels onverstaanbare rede van den heer van den Berg werd de be handeling der Indische begrooting in gezet. Deze afgevaardigde bestreed de meening, dat een beweging als van de Sarekat Islam in het algemeen gevaar lijk was voor ons gezag. Uitvoerig ver dedigde hij een grootere zorg van deyi Staat voor de kerkgenootschappen, ge lijk de heer Gilissen voor de zending pleitte. De heer Van Kol was niet tevreden niet deze begrooting, omdat de minis ter veel van zich afschoof en zich teveel Roman van H. ABT. 32) Dc generaalsweduwe zuchtte zwaar. Ach ja, een goede, een veel te goede moeder, die hef „neen" zeggen niet geleerd heeft. Toen Rudolf Miillenhof een oogen- blikie later de dames bij het instappen in de auto behulpzaam was, ontging het hem- niet, met welk een belangstel ling freule von Röhritz chauffeur en wagen opnam. Beiden maakten abso luut den indruk van eigen spul'' en verrieden door niets, dat ze slechts uit een voorname huurinrichiing kwamen en geen- persoonlijk eigendom waren. Werkte deze gunstige indruk er toe mede, om te maken, dat freule Arm gard voortdurend vriendelijker tegen den mooien Rudi werd, toen men in de elegante vestibule vpn Esplanade aan een der met bloemen versierde ta feltjes aan de thee zat cn de huiskapel daarbij zacht haar welbekende melo dieën speelde Ofschoon men eigenlijk nog niet in het seizoen was. mocht het lokaal toch goed bezet heeten en de freule keek met de ongegeneerdheid, welke een gevolg is van cle bewust heid, dat men zich onder zijns gelijken bevindt, van de cene groep naar de andere en vertolkte haar indrukken even ongegeneerd in woorden. aan de Herzieningscommissie 4 vast klemde. Allerlei misstanden blijven be staan en geen minister gordt zich daar tegen aan. Hij wees op het opium-mis bruik, dat bestendigd blijft. Morgen wordt deze discussie voort gezet. Dc Leerplichtwet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een tweede nota van wijziging op het wetsontwerp tot gedeeltelijke herzie ning der leerplichtwet. Daarbij wordt voorgesteld te bepa- ilen. dat zij die langer dan acht dagen achtereen in een gemeente verblijf hou den, onverschillig of zij daar vertoeven in een woning, tent. vaar- of voertuig, voor de toepassing der wet worden ge acht in die gemeente een vaste woon plaats te hebben. De termijn van 28 dagen wordt te lang geacht omdat daardoor in tal van gevallen alle kracht zou worden ontnomen aan de bevoegd heid van den Commissaris der Koningin om een vergunning tot het bewonen van een woonwagen of woonschip te weigeren of in ie trekken indien de aanvrager of de houder der vergunning niet aannemelijk maakt, dat hij net re gelmatig ontvangen van onderwijs door de kinderen van leerplichtigen ieeffijd, die in den woonwagen of het woon schip wonen of nachtverblijf hebben, naar vermogen bevordert. Door de bedoelde verkorting van den termijn zal de-Commissaris der Konin gin veelvuldiger van zijn bevoegdheid volgens de wet op de woonwagens en woonschepen 1018 gebruik kunnen maken daar het door hem in te stellen onderzoek dan aanmerkelijk eenvou diger zal zijn. Op deze wijz.e zal ongetwijfeld het schoolbezoek van kinderen wier ouders of verzorgers in woonwagens of woon schepen verblijf houden aanzienlijk ver- 'beteren. Verder worden bij deze nota, om de redenen bij de Memorie van Antwoord betreffende liet ontwerp Lager Onder wijswet reeds medegedeeld, ingelascht twee artikelen betreffende een dienst voor het geneeskundig onderzoek van schoolgaande kinderen en badgelegen- heden. Nieuwe Zilverbons van een gulden. Bij Kon. besluit van 19 Februari is bepaald dat naast cle in omloop zijnde zilverbons van 1, nieuwe van eenigs- zins anderen vorm en afwerking in omloop zullen worden gebracht. De uiterlijke vorm van de zilverbons der nieuwe soort is de volgende (Voorzijde). Serie No. Wettig betaalmiddel Koninkrijk der Nederlanden. ZILVERBON Groot een gulden Wordt ter betaling aangenomen door de Nederlandsche Bank en aan alle Rijkskantoren. Inwisselbaar in zilver na aankondiging. Geregistreerd 19 - De Agent van het D^ Minister van Ministerie van Financiën. Financiën. De woorden „Wettig betaalmiddel", „Koninkrijk der Nederlanden", „Zilver bon", „Groot een gulden", „wordt ter betaling aangenomen door de Neder landsche Bank en aan alle Rijkskanto ren", „Inwisselbaar in zilver na aan kondiging" worden in bruin, de overi Ik ben graag in Esplanade. Daar loopt men tenminste geen gevaar van misschien met allerlei mcnschen aan dezelfde tafel te moeten zitten. Zeker niet, den hemel zij dank, haastte Rudolf zich haar toe te stem men en zijn stem had den krakenden klank van een luitenantsstem. Het bijna onmerkbare, spotachtige glimlachje, dat na zijn antwoord om Army's mond speelde, ontging hem niet en verhoogde nog de inwendige prikkelbaarheid, die bij haar hoogmoedige, verachtelijke woorden was ontstaan. Typiste of zoo iets hoe hadden die woorden geklonken Alsof ze iemand een brand merk op 't voorhoofd drukten. En waarom keek ze hen^ met dezen glim lach aan? Vond ze misschien, dat hij zelf in 't gezelschap van „zoo iets" op zijn plaats geweest zou zijn dan ais cavalier van de freule von Röhritz En bedoelde ze dit, nu ze zei Met een bijna hoorbaren ruk ging hij steil recht opzitten. U bedoelt, hëeren als ze onder elkaar zijn want in damesgezelschap hij legde zoo veel nadruk op dit woord, alsof hij niet sterk genoeg het onderscheid kon doen uitkomen, dat tusschen een „da me" en „zoo iets" lag. En nog terwijl hij sprak joeg de geprikkeldheid hem het bloed naar de wangen en hij zag voor zich Kathe Eilert's kleine, blanke, mollige handjes en hij zag den helde ren, reinen blik van haar bruine oogen dien blik, waarmee ze, hem bij het afscheid had aangezien. Uit riep hij ziehzelven weer toe, ge voormelde woorden in zwart en het nummer in rood gedrukt. Om dezen te'cst bevindt zich een in licht en donker bruin, paars en groen geg'uillocheerden ra'nti, waarin voor komt aan den linkerkant in een zes hoek Onze beeltenis, (jn in rechter bo ven- en onderhoek Dit alles is gedrukt op een lich'tbiau- wen ondergrond, met groen vignet cn „EEN GULDEN'' in bloldetters. (Achterzijde). Dc achterzijde vertoont in het mid den in bruin op een paars vignet en een groen Nederianasch wapen de woorden „Het namaken of vervalschen van zilverbons inet het oogmerk om die als echt en onveryaischt uit te ge ven of te dpen uitgeven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren". Dit alles is omgeven door een rand in de kleuren als aan de voorzijde, met in alle hoeken een 1. terwijl' ook de achterzijde is gedrukt op een lichtblauwe^ ondergrond. De bons wórden gedrukt op waarde- papie/ van ten naastenbij 13 bij 7,3 centimeters, in de witte papierstof wordt een groene vezel verwerkt. De bons worden voorzien van den stempel der handteckening van den minister van financiën en van dien der handteekening van den Agent van liet ministerie van financiën te Amsterdam. Onderwijzers of onderwijzeressen. De „Nationale Vrouwenraad", sa mengesteld uit een groot aantal ver- eenigingen, heeft een i adres gezonden aan den minister van onderwijs, naar aanleiding van het ontwerp Lager On derwijswet, volgens welke het in de bedoeling van den wetgever ligt, het onderwijs in de laagste klassen bij voorkeur aan onderwijzeressen, dat in de hoogste klassen, behaive aan de scholen uitsluitend foor meisjes be stemd, bij voorkeur aan onderwijzers op te dragen. Adressant geeft te kennen, dat hij het zeer zou betreuren, indien dit vooi- sfel werkelijk van kracht werd, daar hij hef niet 'in het waarlijk belang van het onderwijs acht, als het niet moge lijk is, voor iedere plaats de meest ge schikte persoon aan te wijzen. Immers zijn er vele onderwijzeressen, die den takt bezitten, tToodig vpor den omgang met iets oudere kinderen en kan het ook voor opgroeiende jongens als een voordeel worden beschouwd, den da- gelijkschen invloed van een beschaafde vrouw te ondergaan, terwijl aan den anderen kant menig jong onderwijzer zal blijken meer op zijn piaats te zijn bij jongere, dan bij oudere kinderen. Dat daarom deze eerste alinea ge heel onnoodig een stempel van min derwaardigheid drukt op de onderwij zeres, als ware deze, voor het onder richten van oudere kinderen, uit hoofde harer sekse ongeschikt dat zij vervolgens kennis genomen hebbende van de instelling van het in stituut der hulponderwijzeressen. daar uit afleiden dat op den duur voor de volledig be voegde onderwijzeres een veel kleiner arbeidsveld .open zal staan dan thans dat het bovendien zeer te betreuren zou zijn, indien de schoolopvoeding van alle 68 of 9-jarigen, die van zoo overwegend belang is voor het verdere leven, in handen werd gelegd van vrouwen, wier opleiding verre achter- slaat bij de tegenwoordige, terwijl juist voor den onderwijzer het ontwerp een breedere opleiding noodzakelij kacht weshalve adressanten zich'wenden zooals hij het reeds eenmaal eerder had gedaan. Uit, en zoo spoedig moge lijk gezorgd, dat zulke herinneringen niet weer te voorschijn komen. Voelde Armgard von Röhritz, dat er iets bijna geweldigs lag in den ijver, waarmee de mooie Rudi zich bij haar aangenaam trachtte te maken In haar stoel achterover leunende, zag ze hem een paar keeren eigenaar dig onderzoekend aan. totdat opeens haar aandacht door iets anders werd geboeid. Dicht bij den ingang van de vestibule hadden eenige garde-luite nants het zich gemakkelijk gemaakt en begroetten thans met een handdruk den nieuw aangekomene, die zich bij hen voegde. Terwijl hij zich door den keli- ner den mantel liet afnemen, vloog zijn blik door de vestibule en plotseling stond hij onbeweeglijk in de militaire houding. Zijn salueeren gold Armgard von Röhritz, die den groet beantwoord de door even te knikken. Wie is dat vroeg haar moeder. Een van de Löhrsens van Mai- ehow. Een boezemvriend van Kuno von Wartjenstedt En terwijl ze dit zei. glimlachte ze tegen'den mooien Rudi, zooals ze nog nooit tegen hem had geglimlacht, en in haar helderblauwe oogen lag een diepdonkere glans. Waar kwam opeens die donkere glans vandaan, welken hij nog nooit bij haar had opgemerkt Dat die hem niet gold daarover ver keerde Rudolf niet in twijfel. Doch waardoor was de glans veroorzaakt Of wie had hem te voorschijn geroe toi den minister met het verzoek, uit het ontwerp L. O., de bedoelde alinea's van het desbetreffende artikel te doen vervallen. Vierde Nederlandsche Jaarbeurs. Gisteren is onder begunstiging van prachtig voorjaarsweer plechtig de eerste steen voor het vaste Jaarbeurs gebouw aan het Vreeburg te Utrécht gelegd. Prinses Juliana metselde den steen in tegenwoordigheid van de Ko ningin en van tal van autoriteiten. De Prinses onderteekende vervolgens een oorkonde, die met den steen werd in gemetseld. Vóór deze plechtigheid hield mr. Van Doprninck, vice-president der Jaarbeurs, een rede, waaraan wij het volgende onfleenen Hij betuigde diepe erkentelijkheid aan de Koningin en aan regeering en Staten-Generaal, dank zij Wier steun de helft van het benoodigde bouwkapi- taal ten bedrage van een millioen gul den, ais een hypothecaire leening uit 's rijks kas werd toegestaan. Naast de regeering, zei spreker, zijn wij mede dank verschuldigd aan het college van Burg. en Weth. en aan den raad der gemeente Utrecht, die, nadat door onzen kundigen architect, den heer J. de Bie Leuveling Tjeenk de plannen voor het grootsche bouwwerk waren ontworpen en in een bijeen komst nader waren toegelicht, hef aangeboden project in zijn geheel heeft goedgekeurd en ons mei opoffering van eenige openbare gemeentegebou wen een terrein in erfpacht neeft willen geven, dat niet alleen door zijn ligging in het centrum der stad voor het doel bij uitstek geschikt mag hqjten, doch dar bovendien door zijn uitgestrekt heid ons de mogelijkheid heeft geopend ook de in de toekomst benoodigde ge bouwen met het thans te. stichten bouwwerk tot één geheel te vereeni gen, wat voor een doelmatige exploi tatie van het allergrootste belang is. Het antwoord op de vraag, hoe de Nederlandsche Jaarbeurs zoodanig te grondvesten, dat zij hare taak te mid den van hare buitenlandsche zusters waardig en blijvend zal kunnen vervul len. kan ik, zoo zei spreker in het ver volg van zijn rede, niet korter en dui delijker geven dan de voorzitter van de Foire du Lyon, Edouard Herriot, heeft gedaan, die zijn eischen voor een Jaar beurs aldus formuleerde besparing van kosten, besparing van tijd en be sparing van ruimte. Zoo zien wij dan, aldus besloot spr„ op dezelfde plaats waar bijna 400 jaren geleden in het kasteel Vredenburg een hechte ooriogsburchtwerd gesticht, thans een bouwwerk verrijzen, dat bij uitstek beoogt te zijn een gebouw van den arbeid des vredes. Dat de eerste steen van dat gebouw zal worden gelegd door de jongste telg uit het dierbare stamhuis van Oranje, houdt voor ons in een belofte voor de toekomst. VLISSINGEN, 26 FEBRUARI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE- BEDRIfF VRIJDAG 27 FEBRUARI Wittebroodkaarten. Voor de 33e broodkaarten-periode zullen als w'ittebroodkaarten, nanvul- lingsbroodkaarten voor wittebrood en dagbroodkaarten gelden pen Een van de Löhrens van Mal- chow of de herinnering aan fiiens boe zemvriend Kuno Wartjenstedt En Kuno Wartienstedt was dat niet de naam van een dergenen, die indertijd niet op het tennisveld was geweest, toen freule Army den mooien Rudi.de eer aandeed van zich met hem als partner te willen behelpen Weer begon het bloed hem prikkelend door dc aderen te stroomen. Maar hij dacht dezen keer niet aan KSthe Eilerts hel dere oogen,1 toen hij in die andere keek, welke zoo donker konden gloei en. Donker aisof er een onweer in aantocht was. Zooveel temperament was cr dus verborgen achter dat hoog moedige omhulsel 1 En zijn tempera ment, dat tegenover Armgard von Rö hritz zich nog nooit had doen gelden, begon zich plotseling te doen gevoe len bovendien maakte de plotselinge overtuiging, dat het nu het meest ge schikte oogenblik was, oni zijn plan nen bij de freule te bevorderen, alle levensgeesten in volle kracht werk zaam. Zijn oogen glinsterden en flikkerden, terwijl hij eerst een poosje toekeek, hoe de freule een der kleine thee- kóekjes van cie kristallen schaal nam en er met de hagelblanke tanden in beet, zoodat de amandelpitten krakend stuk sprongen. Maar opeens, alsof hij plotseling een groot verdriet had, zei hij met een diepen zucht Mijn arme oom Jobst. Wel, hoe denkt u zoo pioltseling aan hem vroeg Armgard en de mooie voor het 129e iijdvak de. groen ge kleurde voor het 130e tijdvak de rood ge kleurde voor het 131 tijdvak de zwart ge kleurde voor het 132e tijdvak de paars ge kleurde Doze kaarten hebben een grijzen on dergrond. Beschuitbereiding. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald I. Uitsluitend aan bakkers, die ge woon zijn beschuit te bakken, zal, in dien zij zulks wenschen, door het rijks bureau' voor de distributie van graan en meel regeeringsbloeni ten behoeve van de beschuitberèlding worden ver strekt. II. De verstrekking zal gelden voor een tijdvak van ongeveer 36 dagen, aanvangende op een nader te bepalen dag in de maand Maart. II. Bakkers, bedoeld sub die bloem voor de besehuitbereiding ontvangen door tusschenkomst van het distribu tiebedrijf der gemeente hunner inwo ning, zullen hunne aanvragen om re- geeringsbloem voor de beschuitberei ding zoo spoedig mogelijk cn uiterlijk vóór 3 Maart hebben te richten tot den secretaris van den Bond van Beschuit fabrikanten in Nederland, Mauritsstr. 2 te Dordrecht, onder opgave van de verlangde hoeveelheid regeerings- bloem, in kilogrammen uitgedrukt. De kermis. Bij de gehouden verpachting van staanplaatsen op de kermis alhier is in liet geheel ingeschreven voor de som van 11.632.03. Hieronder is niet be grepen het marktgeld, terwijl nog en kele inschrijvingen verwacht worden, zoodat de geheeie opbrengst van het staan- en marktgeld voor de a.s. ker mis nog 3000 a 4000 hooger wordt en qpgeveer 15000 zal beloopen. In 1919 bedroeg de opbrengst van het staangeld 6521.45. Dit jaar wordt dus alleen voor het staangeld een be drag van 5110.38 meer ontvangen dan in 1919. Onder de inschrijvingen komen voor een stoomcaroussel 2500, een acht baan 1825, cake-walk 1200, onder- zeeboc.i-caroussel 1625, zweefmolens resp. 430, 300, 264 en 50, open draaimolens resp. 340, 316 en i 310, luchtschommel 810, glijbaan 750, schiettenten resp. 101 en 45.50, lus tige tonnen 200, doolhof 100 cn hoeplatent 56. Verder werd voor de verschillende kramen ingeschrevenvoor sommen, van'/ 10 tot 75. Moderne woningbouw. De voorzitter der vereeniging „Wo ningbouw", die zich ten doet stelt het zetten van middenstandswoningen, leid de gisterenavond met een korte rede den heer Sevenhuys, architect te Haar lem in bij het niet overtalrijk gehoor, dat in de Zeevaartschool bijeengekomen was om genoemden heer te hooren spreken over bovenstaand onderwerp. Alvorens aan den spreker het woord te verleenen, gaf de voorzitter antwoord op eenige vragen, waarbij de heer Se- venhuijs onmiddellijk aansloot, daar deze opk klaagde over woningnood, waarvoor de aanbouw van nieuwe wo ningen niet vlug genoeg ging. Ook waarschuwde spreker er tegen, dat nie mand moest denken goedkoop te zuilen Rudi zuchtte nog erger en vervoigde Omdat ik slechts hem alleen op de wereld heb. En als zoo'n oude heer aanleg voor rheumatiek heeft, en nu vandaag plotseling uit een helderen hemel dat hondeweer wat zoo iets voor gevolgen kan hebben dat alles vioog mij plotseling door 't hoofd, toen ik (ie freule den naam Wartienstedt hoorde noemen. Den naam Wartjenstedt Elk woord was scherp geaccentueerd en de glans in Armgard's oogen werd nog donkerder. Wartjenstedt, ja, en die zonden er verantwoordelijk voor zijn, als mijn oom zich vandaag een ongeluk op den hals haalde, zei Rudolf en knikte ern stig met het hoofd. Want als de Wart- ienstedt's op I.iepow niet zoo lichtzin nig hadden huisgehouden, zou hef ver- schulde landgoed thans niet ten ver koop worden zijn aangeboden en mijn goede, oude oom, die vanmiddag bij helderen zonneschijn is uitgegaan om het landgoed eens te bekijken, zou dan geen gevaar hebben geloopen om zich bij dit afschuwelijke weer rheumathiek of misschien nog iets ergers op den hals te halen. De freule had hem met haar oogen de woorden haast van de lippen gele zen en nu was haar een kruimel van het amandelkoekje in de verkeerde keel geschoten, of was het een plotse linge, zeer sterke lachprikkel, die haar plotseling naar 't scheen in gevaar bracht van te stikken (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1