2)oor eigen kracht. WOENSDAG 25 FEBRUARI. a8e Jaargang 1920 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND. FEUILLETON Mf* 47 VLISS1NGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS yan 4 regels ƒ1.1 voor iedere regel nieer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van i5 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.55, tedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.— per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde kohier no. 6 van de Plaatselijke directe belasting' naar het inkomen over het jaar 1919. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat het kohier no. 6 van de Plaat selijke 'directe belasting naar het inkomen over het jaar 1919, na door Gedep. Staten van Zeeland bij hun besluit van 20 Fe bruari 1920, no. 68, te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de Secretarie der ge meentè voor een ieder ter lezing is neder gelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25 Februari 1920. Burg. en Weth. voornoemd, «VAN WPELDERF^i De Secretaris, F. BISSCHOP. Afbouw der kruisers in 't belang van 's lands financiën. Ingediend is een wetsontwerp ter ver- hooging met 2.862.884 en wijziging van de wet tot voorloopige vaststelling van het zesde hoofdstuk der staatsbe- grooting voor 1920 (departement van marine), aan werker toelichting het vol gende is ontleend Het is dringend noodig, dat er zoo spoedig mogelijk een beslissing geno men worde over de vraag, wat met de op stapel staande beide kruisers „Java" en „Sumatra" thans moet worden ge daan. 's Ministers ambtsvoorganger heeft te dien opzichte geen definitieve beslissing genomen. Hij heeft er zich toe bepaald, met de bouwmeesters de rege- hng te treffen, dat aan de werkzaamhe den aan de rompen in vollen omvang zou worden doorgegaan, doch dat voor liet machine- en ketelw'erk geen bestel lingen meer zouden worden gedaan en dat deze zeer omvangrijke arbeid zoo veel mogelijk zou worden ingekrompen. Hierbij moge in acht genomen wor den, dat de levering van een kruiser, met inbegrip der machine, ketels, 'enz., het onderwerp van één contract vormt, gesloten resp. met de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, en met de com binatie der fabrieken Nederlandsche Scheepsbouw Mjj. en de Nederl. Fa briek van Werktuigen en Spoorweg- materiaal te Amsterdam. Terwijl de rompen op de hellingen worden afgebouwd, is er reeds een zeer belangrijke voortgang gemaakt met de vervaardiging der machines en ketels in de werkplaatsen bovendien z-ijn er van de 20 kanonnen van 15 c.Mwaar mede de beide kruisers moeten gewa pend worden, reeds 3 geleverd, zoo mede een deel der ammunitie. De minis ter heeft de beide bouwmeesters bereid gevonden de regeling, door minister Bijleveki met hen getroffen, te conti- Roman van H. ABT. - Dat met Kuno Wartjenstedt dat hij zoo'n afschuwelijk leelijke vrouw krijgt, bedoelt u immers Maar wie weet, misschien vindt hij haar niet eens zoo leelijk alles in 't leven is immers een kwestie van gewoonte en misschien komt hij er ook nog eens toe dat hij haar razend lief heeft. De generaalsvrouw liet haar armen naar benéden hangen, alsof ze trooste loos was. Armgard je bent tot dusver altijd mijn verstandige dochter ge weest. En dat denk ik ook te blijven, mama, maak u maar niet ongerust. Het verstand hebben u en ik gemeen. En- al is Egon het lievelingskind van uw hart, ik ben uw' kind naar den geest. En nu, dunkt me, zou Berta uit den banketbakkerswinkel ginds wel iets tot dessert -kunnen halen. Drie dagen achtereen altijd alleen het bewuste schapevleesch, daartegen komt de in wendige mensch in opstand. Met een opmerkelijke bereidwillig- lieid ging mevrouw von Röhritz op het voorstel in, dat het gesprek een andere wending gaf en vroeg allee'n nog maar: appelbollen of taart nueeren tot medio Maart a.s. Het be hoeft echter geen betoog, dat het den fabrikanten niet wel mogelijk is, in een langer uitstel te bewilligen. Besluit men tot het niet voortzetten van den bouw der kruisers, dan kan op den voorgrond woröen gesteld, dat ver koop van de „rompen voor de vracht vaart geheel is uitgesloten. Ook het gebruik der zich in halfafgewerktcn toestand bevindende ketel- en machine- deelen voor andere doeleinden is niet wel mogelijk. Deze zullen voor verkoop als oud-ijzer en -koper in aanmerking komen. Alleen de reeds geleverde acht stuks geschut zouden door den Staat kunnen worden behouden en b.v. voor onze kustverdediging of de wapening •onzer forten in aanmerking kunnen komen. Het sloopen der rompen op de wer ven van aanbouw verdient zeker geen aanbeveling. Voor de werven is het van het groot ste belang, dat de hellingen zoo spoe dig mogelijk ter beschikking komen. Er is zulk een gebrek aan \verf-capaci;eit in ons land, dat het langer dan strikt noodzakelijk bezet houden van de hel lingen, én uit algemeen handels- en scheepva?rtoverwegingen èn ter wille van het financieele belang van den Staat, niet te verantwoorden zou zijn. Hoeveel zullen de beide kruisers kos ten, indien zij geheel worden afge bouwd Oorspronkelijk zou elk der kruisers geheel gereed kosten 8.7 millioen, met de uitdrukkelijke bepaling, dat deze aannemingssom gebaseerd was op de „eenheidsprijzen" van de voor den bouw van het schip benoodigde materi alen, werktuigen, inrichtingen, enz., zooals die voorkomen in de door den bouwmeester aan de marine verstrekte en door laatstgenoemde goedgekeurde verrekenstaat. Later werden de des betreffende contracten gewijzigd in eer, overeenkomst in „open rekening", een- regeling, die in oorlogstijd ook door de handelsmarine tamelijk algemeen ge volgd werd. Ofschoon bij een dergelijk contract noodzakelijkerwijze niet met absolute zekerheid de kosten te voor spellen vallen, kan men toch met vol doende nauwkeurigheid ramen, dat de beide kruisers, geheel afgebouwd, uit gerust en bewapend, een uitgaaf zul len vorderen van 36.200.000. Bouwt men thans met bekwamen spoed door, dan zal men, door boven het bedrag van 17.750.000 nog een som van 18.450.000 uit te geven, over een drie- Hal jaren de beschikking verkrijgen over twee geheel nieuwe schepen van moderne constructie. Neemt men de ge taxeerde waarde van het reeds gelever de geschut niet in aanmerking, dan moet er boven 18.500.000 nog een som worden uitgegeven van 17.700.000. Men staat derhalve voor de keuze om, óf bijna 18 millioen geheel noo- deloos uit te geven, óf tegen betaling van nog ruim deze zelfde som de be schikking te erlangen over een tweetal moderne kruisers. Als interimair minister, die alleen door den drang der feiten genoopt wordt een voorstel te doen, zal dc mi nister zich wel onthouden van de ont wikkeling van het vlootnlan. Het spreekt echter vanzelf, dat het vraag stuk of dergelijke kruisers in ieder ■systeem, passen, ook door hem met tot oplossing kan worden gebra -lit. Maar de zaak van een zuiver com mercieel oogpunt beschouwende, kan de minister tot geen andere slotsom komen, dan dat in de gegeven omstan- - Appelbollen en taart zooveel van beide als voor vijftig pfennig te krijgen is. En nu zaten moeder en dochter nog eens tegenover elkaat aan tafel en lie ten zich de gehaalde lekkernijen goed smaken. De rozen van den mooien Rudi geurden en toen een weinig later mevrouw op het fijnste carton, waar op een wapen prijkte, den vriendelijken gever haar hartelijker dank betuigde en hem voorstelde zich morgen in Hun- dekehle persoonlijk te kwenen overtui gen. hoe dc dames Röhritz het verblijt buiten bekomen was. toen stond haar dochter heupwiegend achter den stoel van mama en zei als u klaar bent, ma ma, kan ik het schrijven dadelijk in de bus brengen. Goede daden moet men niet uitstelden. Glimlachend reikte mevrouw Rö hritz over den schouder heen haar dochter het gesloten couvert en met luchtigen tred vloog freule Army, daar de lift eens weer niet gebruikt kon worden, de vier trappen af en neuriede daarbij met bijzonder veel uitdrukking: Een jongeling minde een meisje. Dat koos een ander uit, Die ander ntinde een and're. En maakte haar tot zijp bruid. Het meisje trouwde uit spijt. Den eersten den besten man. Die haar in den weg kwant ioo- [pen Deze regel vooral scheen haar te bevallen. Ze herhaalde dien telkens weer en liep ondertusschen dwars over digheden afbouw de voorkeur verdient boven liquidatie. Nederland en België. De opgeblazen taal. welke de Waal- sche socialist Hubin in de Belgische Kanier aan ons adres heelt gesproken, heeft algemeen afkeuring gevonden en de Belgische minister-president, de heer Delacroix, heeft blijkens het ste nografisch verslag der Kamerzitting, den hecthoofdigen Waal op de vol gende wijze var. antwoord gediend Ik heb het woerd gevraagd, aldus zeide de heer Delacroix, omdat ik vrees dat het inij niet mogelijk zal zijn, he den op de interpellatie te antwoorden, cn ik mij dadelijk, in naam der regee ring wensch aan te sluiten bij de woorden vol wijsheid, die de geachte president van de Kamer heeft uitge sproken. De Kamer zal'den penibelen indruk begrijpen, dien de regeering heeft on dervonden, toen zij, in deze omgeving, de uitdrukking hoorde van een on vriendschappelijk gevoel tegenover de Hollandsche natie. ik ben er zeker van, mijne heeren, de werkelijke gevoelens der Kamer uit te spreken, door :e zeggen, dat wij oprecht vereenigd zijn niet onze buren zoowel van het Noorden als van liet Zuiden, en dat de onvermijdelijke moeilijkheden, ontstaan uit het bewo gen tijdperk, dat wij pas hebben door gemaakt, in niets onze goede betrek kingen tot de Hollandsche natie heb ben kunnen veranderen. Een zeer actu eel bewijs van die; vriendschappelijke stemming wordt, op dit oogenblik zelf, gegeven door den >aeest Van volmaakte en wederzijdsehe loyauteit, waarin de onderhandelingen, loopende tusschen Nederland en België, worden voortge zet. De twee partijen hebben bij die ge- legehheid den opfeehisten wensch aan den dag gelegd, hun belangen in over eenstemming te brengen, die hun na buurschap alsmede het gebruik van zekere verbindingswegen in contact brengen. Hoewel zij sleclils dengene, die ze uitsprak, binden, lokken de woorden, die wij zooeven gehoord hebben, van de zijde van de regeering een protest uit, hetwelk, ik ben ervan overtuigd, de eenstemmige goedkeuring van de leden dezer vergadering zal ontmoeten. De Oranje-Nasshu Feest-cantate. Dit jaar zal het juist tien jaar gele den zijn. dat aan de Koningin de groote zanghulde werd gebracht door de uit voering van de „Oranje Nassau Feest cantate" van M. H. van 't Kruis en P. Landsman, voor het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam. De Veree- niging tot Veredeling van het Volks vermaak nam het initiatief genoemde cantate ook te doen uitvoeren op den Koninginnedag 'in 1910. Naar aanlei ding hiervan is bij het bestuur van de V. V. V. het verzoek ingekomen om ook in 1920 op den 31en Augustus .genoemde cantate, indien mogelijk, bij vernieuwing te doen uitvoeren. Het bestuur heeft besloten, dit verzoek uit de Amsferdamsehe burgerij, in te willi gen. De cantate zai worden uitgevoerd door een Gemengd Koor van duizend leden met begeleiding van twee volle dig bezette muziekkorpsen, 's middags in het Stadion en 's avonds in den dan schitterend verlichten tuin van het Paviljoen over het IJ. Het bestuur van de V. V. V, mocht den heer V. J. Men nes wederom bereid vinden de geheele organisatie en leiding der uitvoeringen op zich te nemen. liet Prager plein, aan de overzijde waarvan het postkantoor lag. .Met een sierlijke beweging van de linkerhand lichtte ze de kiep van de brievenbus op en schoof met de rechter den brief met een ruk door de spleet. Klap 1 zei de brief toen hij op den bodem der bus aankwam. Armgard von Röhritz draaide zich op de hieien om en lachte. Armgard von Röhritz lachte ook, toen haar moeder den volgenden na middag half waanhopig naar den som beren hemel opzag, waaruit de regen in stroomen neerviel. En lachend maak te freule Army de piano open. liet haar slanke vingers over de toetsen glijden cn zong, terwijl ze naar 't vensier keek, waarbij haar 'moeder stond, op zeer melancholieke manier „Behtit dich Gott. es war so schim gevesen, behiit dich Gott. e's liat nicht sollen sein." Te midden van die weemoedige klacht hoorde men plotseling een flin- ken ruk aan de bel en als geëlectriseerd sprong de generaalsweduwe op. Wfl zeker, laat hem binnen ko men, zei ze tot hef weidra binnentre dende dienstmeisje en louter voorko mendheid lag op haar gelaat, toen de mooie Rudi zichtbaar werd en zijn on berispelijke buiging maakte. Eigenlijk was de welwillende toe stemming om de dames mijn opwach ting te mogen maken, alleen voor Hun- dekehje bedoeld, maar nadat ik daar in het .restaurant tevergeefs van hgt Zal de leider in de uitvoering van al zijn plannen mogen slagen, dan zal het een verrassende, nationale feestavond worden. Internationale Christ, vakbeweging. De vorige week is te Rotterdam een vergadering gehouden, welke van groote beteekenis is voor de ïniernati- onaie Christ, vakbeweging. Na hetgeen de laatste tijden inter nationaal op sociaal gebied is gebeurd, hebben' de leiders der verschillende landelijke vakorganisaties met elkaar beraadslaagd en waren dezen het er over eens, dat men zoo spoedig moge lijk moest komen tot hernieuwing van het Internationaal Christelijk Vakver bond. De vergadering te Rotterdam had tot doel, de geschillen die nog beston den tusschen cle Duitsche organisatie eenerzijds, en de Belgische en Fransche anderzijds, te vereffenen, om daarna op een te houden internationaal con gres tot de stichting van een Internati onaal Christelijk Vakverbond te kunnen overgaan. Dank zij de. bemiddeling der Nederlandsche Katholieke en Christe lijke Vakbeweging heeft deze bijeen komst kunnen plaats hebben, waarop vertegenwoordigd waren afgevaardig den van Duitschland, België. Frankrijk en Nederland- Al deze afgevaardigden waren be zield met eenzelfde gevoelen. Als ge volg daarvan heben de Belgische en Fransche afgevaardigden verklaard, niet te willen aandringen op een uiting van leedwezen, door de organisaties der Centrale rijken, over den inval in België. De Belgische en Fransche or ganisaties waren van oordeel, dat cle vakorganisaties zicli niet in de plaats mogen stellen van de verantwoordelij ke regeeringen. Anderzijds heeft ae afgevaardigde der Duitsche Christ, vakbeweging ver klaard. dat het grootste gedeelte van zijn Duitsche collega's betreurt, wat in België en Frankrijk gedurende den oor log is gebeurd, betreffende de ontvoe ring der werklieden. De Duitsche afge vaardigde voegde hier nog aan toe, dat zijn organisatie gedurende den oorlog middelen beraamd heeft om de gede porteerden te hulp te komen, en dat dit in sommige gevallen niet zonder resultaat is gebleven. De Duitsche or ganisatie is bereid dezelfde verklaring te herhalen op de binnenkort te houden internationale conferentie. De Belgische en Fransche afgevaar digden hebben aan den Duitschen af gevaardigde acte gegeven van deze verklaring, die zij getrouw aan hun organisatie zullen voorleggen. Hoewel zij dus nog niet definitief kunnen zeg gen, dat hun organisaties hiermede ge noegen nemen, meenen zij toch, dat deze organisaties zich vóór alles zullen doordringen van den eisch der Christe lijke liefde, dat ook zij de noodzake lijkheid zullen inzien, alle krachten der beschaafde landen te vereenigen, ten einde de economische crisis te bezwe ren en de Christelijke arbeidersbewe ging uit te breiden tegen het anar chisme en socialisme. De vergadering was dan ook van oordeel, dat op de eerste internationale conferentie door alle toetredende lan den mö'et verklaard worden, af te keu ren wat tijdens den oorlog tegen de algemeene Christelijke beginselen is misdaan. Op deze wijze iigt de weg vrij om zonder nevenbedoelingen en in volle vertrouwen te kunnen overgaan tot de stichting van één Internationaal Christelijk Vakverbond. eene iokaal naar het andere ben ge- ioopen O. wat spijt me dat, riep mevrouw von Röhritz met alle teekenen van op recht "leedwezen, U was bij dit wéér uus toch in Hundekelile Natuurlijk was u dat niet, viel freule Armgard haar moeder in de rede, maar het te beweren staat gekleed. En daarop komt het immers in de eerste plaats aan, wanneer men een goeden indruk wil maken, antwoordde Rudi met een buiging. Ik was trouwens werkelijk buiten in Hundekehle. Mijn auto, die voor de deur wacht, kan het bewijzen. Had hij dan werkelijk' een eigen auto Army nam hem van terzijde eens goed op, maar haar mama z.ei met een glimlach Nu, dan hebt u de koffie, die u thans met ons gaat drinken, inderdaad eerlijk verdiend Dus om half zes had men nog geen koffie gedronken, omdat men van mi nuut tot minuut hoopte, dat de rc-gen zou ophouden en de tocht naar het Grunewald toch nog mogelijk zou zijn. combineerde de mooie Rudi en vond liet nu aanmerkelijk gemakkelijker met een voorstel voor den dag te'komen, waarvan hij tot dusver niet zeker had geweten, hoe men het zou opnemen. Hij betuigde op levendigen toon zijn dank en zei U bent de goedheid in eigen per soon, mevrouw, en daarom waag ik Ingevolge bovenstaande hebben de aanwezige afgevaardigden aan de bei de Nederlandsche Vakcentrales, nl. het Christelijk Nationaal Vakverbond en het R. Kath. Vakbureau, verzocht, de voorbereidende werkzaamheden tot 't bijeenroepen- van een internationale conferentie op zich te nemen. Deze conferentie zal plaats hebben te 's Oravenhage op 5, 6 en 7 Mei e.k. Spaansche "griep. Met het oog op de mogelijke uit breiding van de Spaansche griep in ons land is het denkbaar dat zich evenals dit in sterke mate het geval was in 1918 en in het begin van 1919 groote behoefte zal ontstaan aan geneeskun dige hulp en aan behoorlijke verple ging der zieken. Ten einde hierin zooveel mogelijk te voorzien, heeft de Centrale Gezond heidsraad, daartoe in staat gesteld door den minister van arbeid, zich in verbinding gesteld niet den Koninklij ken Nationalen Bond voor Reddings wezen en Eerste hulp bij ongelukken „Het Oranje Kruis", ten einde regelin gen te treffen om zoo noodig zoowel door doelmatige verdeeling der be schikbare werkkrachten als op andere wijze bijstand te verleenen. Jan Maandag's 70ste verjaardag. Ter eere van zijn 70sten verjaardag werd onze oud-stadgenoot, de heer Jan Maandag, die gedurende bijna 50 jaren decorscliilder van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam was, in zijn woning gehuldigd. Namens een vriendencomniissie, waarvan notaris Kranenburg penning meester is, en waarvan de heeren van Harpen en Herman A. de Vries ook deel uitmaakten, sprak de heer Evert Breman den jubilaris, dien hij rééds uit zijn sehutterstijd kende, hartelijk toe en overhandigde hem een enveloppe ntet inhoud. Nadat velen nog getuigd hadden van hun genegenheid voor den grijzen jubi laris ook namens directie en perso neel van Paleis voor Volksvlijt, werd de heer Maandag gecomplimenteerd dankte deze in een geestig speechje, waarin hij memoreerde dat van de ruim 3600 Maandagen, die hij beleefd had, dit verreweg de voordeeligste was, allen die dezen dag tot een feestdag voor hem gemaakt hadden. Een stroom van telegrammen uit alle oorden der wereld getuigde van de vele vrienden, die Jan Maandag zich heeft weten te verwerven. Een droge kermis. Bij den gemeenteraad te Groningen is uok een voorstel ingediend, om ge durende de kermis den verkoop van alle alcoholhoudende dranken in de verkooplokalen te verbieden. Het voorstel werd in handen van Burg. en Weth. gesteld om advies. Communisme te Utrecht. Het „Utr. Dbl." verneemt, dat de heer Wijnkoop zoo nu en dan ook te Utrecht ten huize van communisten geheime bijeenkomsten houdt en dat als leden van de communistische partij, ais deel hebbers aan de geheime communisti sche vergaderingen te Utrecht bekend zijn de heer dr. Stibbe, de heer 't Hart, beiden leeraren aan de H. B. S„ ntej. Paula Dentz, de heer dr. Daniël de Lange Jr.. de lieer mr. Sannes, direc teur van de Utrechfsehe Voorschot bank. met het oog op het koffiedrinken een ander voorstel te doen Zouden de dames zich van mijn auto willen be dienen om zich door mij naar Espla nade, ie laten vergezellen? O zei de generaalsweduwe op gerekten en afwijzender toon en rekende bij zichzelven uit Twee mark kost in Esplanade de five o'clock-tea dat is voor drie personen zes mark want daar men den jongen man had uitgenoodigd. kon men zich toch niet door hem laten vrijhouden. Laat hem maar, als nten hem de eer aandoet, spon freuie Armgard bij zichzelven de redeneering van mama verder en nam in haar plaats de be slissing. ja. dat zouden we eigenlijk wel kunnen doen. Het is in Esplanade in elk geval minder vervelend dan thuis. Maar Arnty, zei mevrouw, en schudde het hoofd. De mooie Rudi ech ter sprong weer met een veerkrachtige beweging uit den stoel op, dien nten hem aangewezen had. .Mevrouw is stellig een veel te voortreffelijke mama ont nog langer doof te blijven voor het overtuigende argument van haar dochter. Weer wierp Army een onderzoeken den blik op hem. Vanwaar had hij die gemakkelijke manier van zich uit te drukken V Was het een gevolg van oefening in aanzienlijke kringen of aangeboren onbeschaamdheid (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1