BUITENLAND OEMENOD MËÖWF LAATSTE^ERÏCHTEN Aan het applaus was te merken welke muziek het meest dankbaar was, en wan neer een melodieus gedeelte tot het hart had gesproken en een technisch tonenweef- sel tot het verstand. Hoe mooi moderne muziek als Debustz ook moge wezen, toch maakt het niet dien rustigen indruk als een Beethoven-Sonate. En die opvatting was bij het publiek waar te nemen. In hooge mate is die muziek overigens origineel en streng beantwoordende aan de opschriften. „Poissons d'or" eischte enorme techniek, doch „Mouvement" niet minder. De eigenaardige wendingen en typische harmonische verbindingen vermogen weer eens een andere kijk op de dingen te geven. De pianiste heeft de composities geheel begrepen en op de voortreffelijkste wijze voorgedragen. Gelukkig onderbrak geen applaus de verschillende gedeelten der Sonate van Chopin. We konden niet vinden dat het Scherzo erg veel van een Scherzo had. De bekende Marche funèbre werd onder de diepste stilte aangehoord. Deze trof nog meer dan de Sonate pathétique. Met ver bazend veel gevoel en inhouden van de maat speelde de pianiste. Zelfs de voor slagen en trillers in de bas kwamen dui delijk uit. Een buitengewoon applaus be loonde de kunstenares. Muziek van Albeniz vereischte, om er van te genieten, een vlug aanpassen aan de heftigste modulaties. Zij waren te ver dragen, hoewel het oor wennen moet aan vele moderne uitingen. Tusschen begrijpen en genieten is echter nog verschil. Mocht dit gelden van 4a, in 4b (we vermeldden het reeds) werden alle bezwaren wegge cijferd en iedereen overweldigd door de toenemende vaardigheid (het woord is te zwak) en de losbarstende, niet te stuiten climax, die het toonwerk te hooren gaf. Helaas stonden slechts enkelen van hun zitplaatsen op 'om nog meer toe te doen aan de ovatie, die losbrak. Te zeer was men onder den indruk van het gehoorde, dan dat genoeg aandacht aan het slot nummer werd geschonken. Dat de pianiste het „El Puerto" niet hiervoor gebruikte, pleit voor haar. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Burgh (Schouwen) de heer J. J. Ploos van Amstel, cand, te Amsterdam. De ciassis Middelburg der Geref. Kerken heeft naar aanleiding van een deswege aan haar uitgebracht rapport met algemeene stemmen vastgesteld, dat de goede bezoldiging der predikan ten een voorwerp van voortdurende zorg voor de gemeenten moet blijven, dat te rekenen is met hetgeen de over heid aan hare ambtenaren betaalt en dat de minima behooren te worden verhoogd tot 100 inplaats van 80 boven de vroegere. Te Aardenburg worden pogingen aangewend te komen tot den bouw van een Geref. kerk thans vergaderen de Geref. personen als een deel van de Geref. kerk te Oostburg. Voor het examen nuttige hand werken zijn te Rotterdam geslaagd de dames P. C. G. van den Zwart, j. C. Ie Cointre en A. Wesseis, allen te Mid delburg. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Middelburg had zich gisteren o.a. te verantwoorden de recidivist L. C. v. L., uit Colijnsplaat, ditmaal beklaagd van diefstal van Da len. Daar bekl. zich hield alsof zijn geestvermogens gekrenkt zijn, eischte de officier zijn gevangenneming om de geestvermogens te onderzoeken. De rechtbank gaf, na in raadkamer te zijn geweest, bevel tot de gevraagde ge vangenneming. Tegen A. H., H. K., J. C. de R. en F. B. V. uit Vlissingen, werd wegens diefstal van steenkolen, toebehoorende aan de Staatsspoor, 3 dagen met 3 jaar proeftijd gevorderd. Tegen W. L. uit Vlissingen luidde de eisch wegens ernstige mishandeling van een paard 25 of 25 dagen. Wegens mishandeling hoorde W. T. uit Souburg 15 of 30 dagen tegen zich vorderen. De rechtbank te Middelburg heeft met 30 dagen verlengd den termijn van gevangenhouding van den 16-jari- gen P. M. uit Vlissingen, verdacht van verduistering van 24.000 ten nadeeie van een inwoner v-an Krabbendijke. MARINE EN LEGER. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der Zeemacht Op 17 Februari bootsman G. Koek van „Atjeh" naar „Van Speyck" op 18 Fe bruari schrijver-majoor H. J. Engel van wachtschip Willemsoord naar „Koningin Emma" op 23 Februari sergeant-hof meester G. L. Rutten van wachtschip Wil lemsoord naar „Atjeh" bootsman J. C. W. Bootsma van „Atjeh" naar marinekazerne Willemsoord sergeant-machinedrijver R. Vriesema van „Van Speyck" naar „Schor pioen" idem A. Bakker van „Van Speyck" naar „Cornelis Drebbel" idem P. C. van Keekem van „Van Speyck" naar „Schor pioen" sergeant der mariniers J. Landstra van marine-kazerne Amsterdam naar mari ne-kazerne Willemsoord idem P. Romein van marinierskazerne Rotterdam naar „Bel- lona" sergeant-majoor der mariniers H. L. Koning van kweekschool Leiden naar ma rinekazerne Willemsoord onder intrekking overplaatsing naar marinekazerne Amster dam idem E. H. van Dintel van Kon. In stituut naar marinekazerne Willemsoord on der intrekking overplaatsing naar „Bello- na" op 20 Februari bootsman C. Smol ders van „Koningin Emma" naar mijnen veger I idem J. S. Verheide van mijnenve ger 1 naar „Koningin Emma" op 27 Fe bruari sergeant-hofmeester K. Kater van „Atjeh" naar „Zeeland" idem D. van Kla veren van wachtschip Willemsoord naar „Zeeland" op 1 Maart sergeant-schrij ver F. Wouters van wachtschip Vlissingen naar „Zeeland" sergeant-monteur R. En- nenga van „Schorpioen" naar „Zeeland" op 3 Maart sergeant-hofmeester W. van der Wolk van „Zeeland" naar marinekazer ne Willemsoord idem J. Jongepier van „Zeeland" naar wachtschip Willemsoord op 4 Maartsergeant-schrijver K. Korver van „Zeeland" naar „Koningin Emma" op 5 Maart sergeant-machinedrijver C. Bosman en F. Hilker van „Van Speyck" naar „Zeeland" idem Z. H. Jole van Zee land naar onderzeedienst Vlissingen idem R. Warries van „Zeeland" naar onderzee dienst Willemsoord op 13 Maartser geant-majoor E. Scheffer van wachtschip Willemsoord naar onderzeedienst Willems oord op 16 Maarttorpedomaker J. Mas tenbroek van „Koningin Emma" naar „Schorpioen" op 17 Maartsergeant-tor pedomaker B. Baak, sergeant-torpedist C. van der Weele en idem J. K. Zuuring van „Koningin Emma" naar onderzeedienst Willemsoord idem J. Kater van „Ko ningin Emma" naar onderzeedienst Vlissin gen op 27 Maart sergeant-monteur G. H. Grijze en H. Nieuwenhuijs van wacht schip Willemsoord naar onderzeedienst Vlissingen op 30 Maart bootsman P. J. Govers van wachtschip Willemsoord naar „Schorpioen" op 1 April sergeant-schrij ver G. van Veen van hospitaal Hellevoet- sluis naar Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. DE STAKING VAN HAVENARBEIDERS EN ZEELIEDEN. Het besluit der katholieke arbeiders, om tegen het advies van het hoofdbe stuur in, het werk niet te hervatten, schijnt voor een deel te zijn toe te schrijven aan de meening, dat het com munistisch drijven niet zoo gevaarlijk is ais men uit de berichten' zou opma ken, voor een ander deel aan de vrees voor molestatie door de stakers. Het besluit zal, hoewel het zoowel te Rotterdam als te Amsterdam met haast algemeene stemmen is genomen, niet het aftreden van het hoofdbestuur ten gevolge hebben. Dit heeft de gees telijke adviseur uitdrukkelijk verklaard. De zeelieden-vereeniging „Een dracht" te Rotterdam, aangesloten bij de Ncderiaridsche Federatie van trans portarbeiders, heeft in een vergadering met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de besturen op gedragen werd maatregelen te treffen die er toe kunnen leiden, dat schepen die in Nederlandsc'ne havens met on derkruipers worden bemand, niet eer voor lossing of lading in aanmerking komen alvorens de respectievelijke be- mannning, die door de staking ver plicht was het schip te verlaten, weer aan boord is. it De Federatie zal volgens geruchten binnenkort besprekingen houden met de schippers en machinisten van de Rijn- en verdere binnenscheepvaart, waarbij geadviseerd zal worden om te weigeren besmet goed te vervoeren en zoo mogelijk zich bij de staking aan te sluiten. Ook te Rotterdam zijn gisteren op verschillende plaatsen in de stad werk willigen door stakers lastig gevallen en gemolesteerd. O.a. hadden molesta ties plaats in het Hang, de Boompjes, de Lusthofstraat en op den Oostzee dijk. De politie moest er aan te pas komen om de werkwilligen tegen de stakers te beschermen. In verband met dreigend molest en gebrek aan werk, hebben de werkge vers in het sleepbootbedrijf besloten nagenoeg al het sleepbootpersoneel te ontslaan, met inachtneming van de wettelijke voorschriften. Met het oog op eventueele gebeur lijkheden is een detachement miltaire politietroepen onder bevel van den luit.-adj. Hamer, commandant van de afdeelingen Overijssel en Friesland, naar Amsterdam vertrokken. Een man, die gisterenmiddag op den Dam den „open brief" van de beide scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid verspreidde, had aldra een groo- ten oploop van menschen rond zich verzameld. Spoedig werd hij door sta kers gemolesteerd. Zij trachtten hem de verspreiding te beletten en liepen hem tot op het Damrak door. Een aldaar toevallig passeerende inspecteur van politie diende een der stakers een kiap met den gummi-stok toe, toen deze naar de manifesten greep. Onder toezicht van politieruiters is later het manifest verspreid. De onrust te Amsterdam neemt toe. Hoewel de relletjes nog geen ernstigen omvang hebben aangenomen, worden toch af en toe werkwilligen gemoles teerd. De politiemaatregelen zijn nu verscherpt. Het posten bij de pontveren en bij de booten van den havendienst is niet meer toegestaan. Het oostelijk deel van de De Ruyter- kade en de Oosterdokkade staat onder strenge bewaking. Een groot aantal patrouilles marechaussee, cavalerie en veldartillerie houdt de bruggen en de toegangen streng in het oog, om, zoo noodig, dadelijk maatregelen tot af zetting te kunnen nemen. Op Kattenburg wordt voortdurend gepatrouilleerd. Militaire politie per. rijwiel werkt aan de bewaking mede. EEN AFSCHEiDSGROET AAN POINCARé. De Engelsche koning heeft aan Poincaré het volgende telegram gezon den Op het oogenblik, dat gij uw post van president der Fransche repu bliek veriaat, een post, welke gij de laatste 7 jaar bekleeddet met zooveel onderscheiding en succes, haast ik mij uw excellentie de verzekering te geven van mijn gevoelens van toegenegen vriendschap, welke ik voor u zooveel inspannende jaren door heb gevoeld, waarin gij over het !ot van uw groot en glorierijk land hebt beslist. Uw ter mijn van ambtskleeding is gekenmerkt door den vreeselijken oorlog, welke uw land en het mijne met hun bondge- nooten tegen een vastberaden en niets ontzienden vijand hebben gevoerd. De overwinning heeft onze wapenen be kroond en Ik voel, dat het niet meer dan rechtvaardig is uiting te geven aan mijn meening, dat gij een grooten dienst hebt bewezen niet alleen aan uw land, maar aan de zaak van alle geallieerden, door uw wijzen raad en energieke actie. Het verheugt mij te bedenken, dat uw dienst nog ter be schikking zal zijn van uw land en ik bid, dat gij gespaard moge worden om vele jaren van geluk en voorspoed in de toekomst te genieten. EEN BOODSCHAP VAN PRESIDENT DESCHANEL. in de boodschap, die de nieuwe pre sident der republiek tot de Fransche Kamer richt, zegt hij, dat het noodza kelijk is, dat de band, die gelegd is tusschen aile volken, die den strijd ge voerd hebben voor het recht en zich groot gemaakt hebben, steviger te doen worden. Dit is een eerste voor waarde van den vrede en de basis van den Volkenbond, in het verdrag van Versailles is de uitvoering van zekere clausules van het vredesverdrag vast gelegd, hetwelk ons met doeltreffende middelen moet wapenen, teneinde een nieuwe uiteenrukking der wereld te verhoeden. Frankrijk wil, dat het verdrag dat door Duitschland onderteekend is, uit gevoerd za! worden en dat zijn aan randers het niet de vruchten van zijn heldhaftige offers, zullen ontrukken. DE NIEUWE FRANSCHE PRESIDENT Deschanel heeft gisterochtend voor de eerste maal den ministerraad gepre sideerd. Gisterenmiddag heeft hij een palmtak gelegd op het monument voor de gevallenen voor het vaderland en in den oorlog gewonden. Hij zal heden op het Elysée de leden van het corps diplomatique ontvangen, welke hem zulien worden voorgesteld door hun deken, den gezant van Ja pan. Hij heeft een boodschap gericht tot den Senaat en de Kamer welke gisteren is voorgelezen. Hij doet er een beroep in op de eenheid van alle Franschen, wenscht een versterking van Frankrijks.tbondgenc.oten en wekt op tot gestadigen arbeid om de pro blemen van den oorlog onder het oog te kunnen zien. Het mooie weer. Hoewel zulk mooi weer als dat van de laatste dagen zeldzaam is in ons klimaat in deze maand, komt het nu en dan voor, aldus schrijft de metereologische medewerker van het „Vad.", al moeten wij in de metéreoiogi sche journalen vele jaren teruggaan om iets van dien aard te vinden. Het maandelijksch overzicht der weers gesteldheid in Nederland, dat door het Meteorologisch Instituut wordt gepubliceerd ceerd geeft aan dat de volgende maximum temperaturen in Nederland in vroegere ja ren voorkwamen Katwijk a/d. Rijn 10.8 gr. C. in 1899 Winterswijk 13.5 gr. C. in 1900 Maastricht 17.5 gr. C. in 1899 en eenige anderen, meest in het laatstge noemde jaar. We hebben nu de waarnemingen, te 's-Gravenhage in 1899 verricht, opgezocht en gevonden, dat in dat jaar de maand Februari een geheele reeks warme dagen heeft op geleerd, waarvan we hieronder de maximumtemperatuur opgeven 8 Fe bruari 12.3, 10 Februari 16.5, 11 Februari 14.5, 12 Februari 13.0, 13 Februari 12.0, 14 Februari 13.5, 15 Februari 12.0, 16 Fe bruari 13.0, 17 Februari 10.5, 18 Februari 13.0 gr. Daarna werd het weer kouder. Van al deze dagen was slechts één geheel helder, twee anderen waren lichtbewolkt, de overigen meest betrokken. De wind was meest Zuidwest en 's avonds van den 16n onweerde het in de verte. Die maand leverde dus niet minder dan 10 dagen met een maximum-temperatuur boven 10 gr. C., dagen waarop het dus zacht weer was. Een dag was zelfs bij zonder warm. We zien dus dat die maand de tegenwoordige in zomersche dagen ver re overtrof. Toch is mooieweerperiode, die we nu beleven, een metereologische merk waardigheid. De temperatuur stijgt de laatste dagen op het warmste uur tot 14 gr. C. Daarbij geeft de sterke zonneschijn bij haast volkomen windstilte het gevoel van lente-warmte. Te De Bilt steeg eergis teren de temperatuur zelfs tot 15.8 gr. C. Hoewel de weérstoestand nog gunstig is, takelt hij eenigszins af. In het Noord- Westen (bij IJsland) ligt een gebied van hooge luchtdrukking, in het Zuid-Oosten een tweede. Daartusschen in bevinden zich kleine depressies, onder wier invloed de barometer hier te lande langzaam dalende is en de kans op hbo ge dagtemperaturen iets kleiner wordt. Te Enkhuizen is ingebroken in de kapel van het R. Kath. kerkhof. De dieven moeten zwaar werk hebben gehad om de stevige deur te forceeren, die ze blijkbaar met breekijzers en mokers hebben bewerkt. De zware arbeid is slecht beloond, want in de kapel werden geen voorwerpen van waarde bewaard. Donderdag werden bewoners van een perceel aan den Amstel uit hun slaap ge wekt door het springen van een fietsband. Ze rok«?n brandlucht en bemerkten, dat de matten en het zeil in de gang vuur hadden gevat. Ook de traplooper was in brand ge raakt, waardoor de trap mede was aan getast. Met een slang op de waterkraan en emmers water werd de brand gebluscht. Vermoedelijk is de oorzaak van den brand, dat jongens brandende lucifers irï de brievenbus hadden gestopt, waardoor een daarin liggende krant ontvlamde. De. vonken daarvan vielen op de matten, die toen ook in brand raakten. Een 52-jarige vrouw te Herwijnen trachtte een jong paard, dat bij het dra ven was losgeraakt, te keeren. Het paard liep over haar lichaam, met het gevolg, dat zij na eenige oogenblikken aan de beko men inwendige kneuzingen overleed. Een 22-jarige metselaar te Princenhage reed met zijn fiets tegen een boom aan en kwam in een sloot terecht. Aan de bekomen ver wondingen is de jongeman overleden. Een man uit Gemert viel van zijn kar. Hij werd naar zijn woning vervoerd, waar hij aan zijn kwetsuren overleed. Te Wog- num is een werkman bij zijn werkzaamhe den zóódanig door den electnschen stroom getroffen, dat hij terstond gedood werd. De ongelukkige laat een vrouw met 11 kin deren achter. Door de Disconto Mij. te Rotterdam werd aangifte gedaan, dat te haren kantore is verduisterd de recepisse van een aan deel Kon. Petroleum Mij., groot ƒ8000. Later is door een Haagschen effectenhan delaar dit aandeel bij Lippman en Rosen thal te Amsterdam opgevraagd, die het hebben afgegeven. Een knaapje te Numansdorp, dat op bezoek was bij een molenaar en een kijkje nam op den molen, werd door een der wieken gegrepen en over de leuning van den omloop geslingerd. Het jongetje kwam terecht op het dak van een schuur en viel vandaar op den grond. Bewusteloos werd het kind opgenomen. Direct ontbood men een dokter, die hem bijbracht en wonder boven wonder geen nadeelige gevolgen van de luchtreis constateerde. De Antwerpse he feesten in 19 2 0. Om een denkbeeld te ge ven van de belangrijkheid der feesten, die te Antwerpen georganiseerd y/orden ter gelegenheid der „Olympische spelen" in dit jaar, geven we hier een overzicht van de^ subsidies, die door de vereeniging „Fêtes d'Anvers 1920" verleend worden.. Voor de koloniale tentoonstelling is be schikbaar gesteld één millioen francs, voor de tuinbouwtentoonstelling 400.000 francs, voor de sport-tentoonstelling 3C0.000 fres.' voor de tentoonstelling van moderne kunst 15.000 francs, voor de tentoonstelling van Belgische schilder- en beeldhouwkunst 15000 francs, voor de hondententoonstelling 15000 francs, voor de pluimvee-tentoonstel ling 15000 francs, voor tooneelvoorstellin- gen 100.000 francs, voor de uitvoering van werken door Belgische toondichters 50.0)9 francs, voor de opvoering van nieuwe con- certen 50.000 francs, voor steun van de vervaardiging van beeldhouw werken, be stemd voor de verfraaiing van parken, 50.000 francs, voor steun aan vlievjcnlist 20.000 francs, voor gymnastiekfeesto.i,- concours hippiques en sporttesten 45.000 francs, voor optochten 15.000 francs, voor een congres 20.000 francs, in totaal dus een bedrag van 1.335.000 francs Voorts wordt voor de reclame 150.000 francs be schikbaar gesteld, terwijl men er co ei-rent 200.000 francs kosten te hebben. Een practische zwem inrichting. In enkele Duitsche gemeenten waar geen gelegenheid bestaat om te baden en te zwemmen, heeft het ge meentebestuur open zwembassins laten bouwen van gewapend beton. De binnen wand is glad gemaakt. Het water leveren de diverse gemeentewaterleidingen terwijl het water op temperatuur gehouden wordt, door de afgewerkte stoom van de machi nes der waterleiding of van de Electrische centrales. De bouwkosten zijn tamelijk hoog, doch de exploitatiekosten zijn daar entegen gering. Sociale instellingen, die ook voor ons land navolgenswaard zijn Met behulp van bepaalde merktee- kens is het mogelijk vrij juist den leeftijd van diverse wildsoorten te bepalen. Vol gens het Duitsche jagersblad „St. Huber- tus" worden roofvogels zeer oud, arenden en raven bereiken een leeftijd van 70 jaar, terwijl wilde eenden ongeveer 20 jaar worden. Fazanten en patrijzen daarentegen sterven meest op 6- a 1 O-jarigen leeftijd, hazen worden 8 a 12 jaar. Herten van 50 jaar zijji volstrekt geen zeldzaamheid, wol ven en beren daarentegen worden niet ouder dan 15 a 20 jaar. Over het algemeen worden de dieren in gevangen staat veel ouder dan in de vrije natuur en sterven de wijfjes eerder dan de mannelijke dieren.' Het straatverkeer te Londen is nu zóó druk, dat speciale methodes tot verbetering van het straatverkeer noodig zijn gewor den. Er is een nieuwe- controle over het langzaam gaande verkeer voorgesteld. Om deze uitwerking te doen hebben, zullen de bereden politieagenten motorfietsen krijgen om sneller de verkeersstoornissen te kunnen opheffen. Er zal een proef worden geno men om dan de omnibussen vasté halten te geven. De politie meent, dat deze stap pen een onmiddellijke verbetering zullen teweeg brengen, welke dringend noodig is met het oog op de vermeerdering van de vrachtvoertuigen en het groot aantal ar beiders en andere voetgangers in de straten. Mevrouw Kennett Cowan te New- York, de gescheiden vrouw van wijlen H. S. Harkness, een der Standard Oil magna ten, is een rechtsgeding begonnen om het testament van Harkness,. waarin zijn ver mogen van 24 millioen dollar aan zijn tweede vrouw wordt nagelaten, ongeldig te verklaren. Mevrouw Cowan beweert dat Harkness en zij een wedeikeeng contract hadden, waardoor zij de recnimat:ge eiE- gen aam is. De bekende ontdekkingsreiziger David Linday heeft in de Noordelijke deelen van Australië groote streken nieuw voor den landbouw geschikt land ontdekt, die op de kaarten als woestijn staan aangegeven. Linday heeft verklaard er van overtuigd te zijn. dat met goed gevolg katoen op dit land kan worden verbouwd. Hij zegt dat er nu katoen in het wild groeiï over een uitgestrektheid van tweehonderd mijlen. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat twee groote stoomschepen, ieder AGENDA voor publieke vermakelijk heden, openbare uitvoeringen enz. Zaterdag 21 en Zondag 22 Februari. Tooneel- en muziekuitvoering marine natorium-fonds, Concertgebou v, 8 upr* Maandag 23 Februari. --- Ch ast. Nat Geheel Onthouders-vereetng. ng, verga Ge ring, Lokaal Noordstraat 34, dés avonds S uur. Dinsdag 24 Februari. Nat. Christ. On. derofficieren-vereeniging, vergadering j0_ kaal Noordstraat 34, des avonds 7% uur Alhambra-bioscoop. Dagelijks bios coop-voorstellingen. Bellamy-bioscoop. Dagelijks bios coop-voorstellingen. met ongeveer 2000 vluchtelingen uit Odessa aan boord, bij het invaren van den Bosporus op mijnen zijn geloopen en gezonken. Men gelooft, dat alle per sonen zijn omgekomen. Dezer dagen was Parijs getuige van een opzienbarend echtscheidings proces. Opzienbarend, omdat de eischer, een cavalerie-officier, zijn eisch tot echtscheiding grondde op het feit, dat zijn vrouw, die tijdens den oorlog in het door de Duitsc'ners bezette ge bied vertoefde, in dien tijd gelachen had tegen Duitsche officieren en vrooh'jk, met de vijanden lachende en snappende, enfin, buitengewoon op haar gemtf sehe.en te zijn. Het gerechtshof w* unaniem van meening, dat haar gedrag, zooals de foto dat toonde, een ernstige beleediging was aan het adres van haar echtgenoot, die in den strijd zijn leven voor het vaderland op het spel zette. Zijn eisch werd dan ook ingewilligd. Te Berlijn wekt de geheimzinnige dood van een 70-jarige vrouw veel sensa tie, wier lijk in de keuken aan stukken ge sneden en gedeeltelijk verbrand werd. De verslagene, de weduwe Tiller, ziekelijk en gebrekkig, woonde in bij een 43-jarlge portiers vrouw Ottilie Flahmer en haar 21- jarige dochter. Sedert 20 Januari was de weduwe spoorloos verdwenen. De raad selachtige verdwijnen gaf aanleiding tot geruchten over misdaad maar de portiers- vrouw en haar dochter wisten aller aan dacht af te leiden door de bewering dat de oude vrouw bij bloedverwanten in Zeh- lendorf vertoefde. Tot op den dag dat een heef van vroifw Tiller verscheen die de zaak niet vertrouwde en de poli tie waar schuwde. Uit het onderzoek bleek (M op 20 Januari een monteur die op verzoek van vrouw Flahmer meubelen in haar woning verplaatste, het lijk der oude vrouw op een sofa zag liggen. De portiersvrouw gaf op dat zij een natuurlijken dood was ge storven en dat aile maatregelen voor de begrafenis waren genomen. Vrouw Flahmer verklaarde aan de politie dat zij het lijk der vrouw weggestopt had om haar meu belen machtig te worden. Met haar dochter had zij het lijk in een zak gestopt en naar het waschhok gedra gen. De dochter vertelde daarop aanstonds in huis teruggekeerd te zijn, maar later had zij in den vuurhaard het overschot va» de klèeren der oude vrouw gezien. Toen vertelde de moeder, dat zij het lijfc in den zak in het - Landwehr-kanaal had gewor pen. De politie meent, dat de vrouw het lijk in stukken heeft gesneden en verbrand. Een der buren vertelde van de verbranding te hebben bemerkt, maar er verder geen aandacht aan te hebben geschonken. Be halve de meubelen, was ook het spaarbank boekje der oude vrouw in handen van vrouw Flahmer gevallen en de dochter had er reeds 600 mark van verzilverd. Moeder en dochter zijn gearresteerd. DE EX-KEIZER. In diplomatieke kringen te Parijs heerscht de opinie, dat de onderhande lingen over den ex-keizer met Neder land langer zullen duren dan den voor- zienen tijd en dat het resultaat er van zal zijn dat den keizer zai worden toe gestaan voor onbepaalden tijd in Ne derland te wonen. Er wordt op gewezen, dat Nederland hem niet naar Java of een der zuster- eiianden kan zenden, wegens de moei lijkheid om hem daar te bewaken en het feit, dat zijn aanwezigheid agitatie onder de plaatselijke bevolking zou kunnen verwekken. Om dezelfde reden zal hij ook niet naar een eiland bij Amerika op de An tillen, waarschijnlijk Curasao dicht bij Venezuela, kunnen worden geïnter neerd. omdat de algemeene onrust in die streek en het feit, dat hij dan dicht bij de talrijke pro-Duitschers in Bra zilië zou zijn, zijn ballingschap daar een zeer moeilijke taak voor Nederland zou maken. UITVOER VAN VEE. Dc minister van landbouw heeit be- paaid, dat de dispensatie van het uit voerverbod van levende runderen, on der dc bij de desbetreffende beschik king gestelde voorwaarden ook zat gelden voor fokstieren. UITVOER VLEESCH EN SLACHT- AFV ALLEN. De Nederlandsche Uitvoermaatschap- pij brengt ter kennis van belangheb benden, dat zij in staat is, om onder nader door haar mede te deelen voor waarden uitvoervergunningen te en- dosseeren voor beperkte hoeveelheden vleesch en slachtafvallen, een en ander afkomstig van nuchtere kalveren van het mannelijk geslacht en voor zoover voor uitvoer geschikt bevonden door den rijkskeuringsdienst en de export- slachthuizen te Harlingen, Hoek van Holland en Vlissingen, alsmede in het gemeentelijk slachthuis te Rotterdam. Nadere inlichtingen worden, op ver zoek, verstrekt door de Vereenlgde Ka-

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 2