3)oor eiaen kracht jNüUï, 41 a8e «fcuurtfaxigS" I920 WOENSDAG 18 FEBRUARI, KAMEROVERZICHT. .ETON BINNENLAND VUSSUNGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRiJS yan i4 regels: ƒ1.voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van i_5 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.55, Iedere regel meer 24 cent. ABONNEMF.NTS-PRIJS Voor Vlissingen en genieenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco door liet geheele rijk ƒ2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Atzonderlijke nummers 4 cent. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Met Volkenbondsverdrag. De houding van den nestor der Ka mer, den heer de Savornin Lohman,, wijkt nogal af van die der overige le den. Hij zegt niet dat hij tegen of vóór aansluiting zal stemmen. Vooraf wenscht hij van de regeering eenige in lichtingen. Is het mogelijk, vroeg hij, dat Nederland met aansluiting wacht, tot dat andere mogendheden, met name de Centralen, zijn toegelaten En in de tweede plaats wenschte hij te weten, of de neutrale staten medezeggenschap zullen hebben bij de herziening van het vredestractaat, dat beslist hierzien moet worden. Van liet antwoord op deze vra gen zal het afhangen, of hij vóór of tegen stemt. Omtrent de waarde van liet vredestractaat was hij zeer scep tisch. Feitelijk verandert er niets in den algemeenen toestand. Hij voorziet ech ter, dat uit de toepassing van het trac- taat allerlei moeilijkheden en geschil len zullen voortkomen, waarbij Neder land, als het toetreedt, zal worden mee gesleept. Het zal vreemde troepen moe ten toelaten, het zal den uitleg van het volkenrecht moeten aanvaarden, dien de groote staten geven. Feitelijk dient de Volkenbond alleen, om den toestand te handhaven, die te Versailles is gescha pen. Geen nieuwen toestand schept het. De vrijheid van de zeeën wordt niet ge waarborgd de vrijheid der havens evenmin geheime verdragen blijven mogelijk van vermindering van bewa pening is slechts schijn. Van gelijkbe- rechtigdheid der staten is geen sprake. Ook deelde de heer Lohman niet de op timistische opvatting, dat uit dit trac- taat iets goeds kan groeien. Hij stelt zich zeer gereserveerd tegenover de toetreding en hij maakte zijn stem af hankelijk van de antwoorden op de twee zooeven gestelde vragen. Hoe de heer van Ravesteijn er over dacht, weten wij dadelijk, als hij gezegd heeft, dat z.i. de Volkenbond beoogt de instandhouding van het kapitalisme. Deze Volkenbond is een carricatuur van den Bond, die allen ter wereld wenschen, aldus de heer Troelstra. Hebzucht en wraakzucht hebben dezen Bond geschapen en zij leiden tot terri toriale verhoudingen, die vele kiemen voor conflicten in zich vatten. Voor het beginsel bestaat op de geheele wereld geestdrift, maar hoe meer geestdrift, des te grooter de ontnuchtering bij het wc-rken van dezen Bond. De tendenzen van dezen Bond zijn bewaking van de uitvoering van het Vredesverdrag en de opbouw van het nieuwe wereldgebouw. Ons land mag zich niet laten gebruiken om een econo mische of militaire voormuur te zijn Smt Roman van H. ABT. 2i) Oh dat is maar verder kwam hij niet. Wat hij had willen zeggen, scheen hem plotseling zoo banaal. Hij keek naar den grond en na een poos stilzwijgen zei hij niets anders dan Mijn ouders zijn beiden dood. Broers of zusters heb ik nooit gehad. Zoo geheel aileen bent u Er lag zcoveci medelijden in die woorden, dat hij het hootd nog dieper boog, wij! hij zich schaamde voor het medelijden, dat hij niet verdiende. Maar u hebt toch bloedverwan ten vroeg ze nog. Hij knikte. Ja, oom Jobst. En onwil lekeurig glimlachte hij even. Ook op haar ernstig gelaat kwam even een glimlach.En ik mijn tante uit Luckenwalde. -- En waar we, wat familie betreft, zooveel punten van overeenkomst heb ben, zouden we elkander niet als trouwe vrienden steunen riep hij. En aan zijn toon was het duidelijk te be speuren, hoe blij hij was. dat het ge sprek een minder ernstige wending nam. Eerst haar weer wat vertrouwe lijk maken, dacht hij en reeds kwam bij hem de luchthartigheid weer bo ven, die nooit veel tijd laat voor zelf beschuldiging. Eerst nog eens een ver tegen Duitschland. Het kan dit niet doen, omdat de opleving van dit land voor ons vaderland van het grootste belang is. Opleving van Duitschland is een internationaal belang, dat gelukkig steeds meer wordt ingezien in alle lan den. De overwonnenen moeten in den Volkenbond worden toegelaten, evenals Sovjet-Rusland. Wijziging van den Volkenbond zal onvermijdelijk zijn en daarbij zal de ontwapening het eerst herziening eischen. De financieele cri sis, de economische ontreddering, zul len dringen tot beperking tot de uitga ven en het eerste waarop bezuinigd kan worden is de militaire begrooting. Daarom heeft hij geen bezwaar om Nederland te doen toetreden. De Vol kenbond zal met zijn tijd moeten mee gaan of hij zal geheel uiteenvallen en juist daarom kan het minder gevaar, dat Nederland toetreedt dan er buiten blijft. De ex-keizer. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Wij meenen te weten, dat het schrij ven van den Oppersten Raad, tot onze regeering gericht, naar aanleiding van het Nederlandsche antwoord op het verzoek om uitlevering van den gewe zen Duitschen keizer, eenvoudig de on- derteekening draagt Lloyd George, zonder eenige verdere aanduiding van ambt of van de hoedanigheid, waarin de Engelsche minister-president het schrijven van zijn naamteekening vo ~r- zag. De „Daily News" zegt, dat er twee lezingen mogelijk zijn van de krachtig gestelde nota, die de geallieerden aan Holland hebben gericht. Zij kan een openhartige poging zijn om de Hollano- sche regeering te bewegen den keizer aan de geallieerden over te leveren, maar dan niet om terecht te staan. Uit de bewoordingen van de nota vait dit laatste duidelijk op te maken. .Men kan niet ontkennen, dat deze nieuwe eisch Holland in een vrij moeilijke positie brengt. Aan den anderen kant zou juist de zeer krachtige taal, die gebruikt wordt om een kleinen .neutralen staat te dwin gen tot den hoogsten plicht, om den persoon van een eenzamen, rampzali gen ouden man uit te leveren, het ver moeden wettigen, dat het beroep in het geheel niet tot Holland gericht is. Het is veeleer een aanklacht met de wereld als rechter. Waarschijnlijk schuilt de eigenlijke strekking van de nota in het betoog, dat de aanwezigheid van den vroegeren keizer zoo dicht bij Duitsch land een bedreiging is voor den vrede, welke zijn verwijdering naar een ver afgelegen Hollandsche kolonie zou kun nen wegnemen. Dit zou ten slotte de minst gevaarlijke oplossing van een raadsel zijn, dat men liever niet aan de orde had moeten stellen. De „Daily Express" schrijftDe uit levering van den gewezen keizer, die nu uitdrukkelijk beschuldigd werd var. de verantwoordelijkheid voor den moord op tien millioen menschen in een oor log, waarvan hij" de bewerker is ge weest, wordt opnieuw geëischt. Wij kunnen niet aannemen, dat het gezonde verstand van het Hoilandsche pubjiek niet onder den indruk zou ko- andering van tooneel. Bn vol ijver, als of liet plezier van den dag door niets was verstoord, begon hij Kathe Eiiert uiteen te zetten, wat hij zich verder nog op hef punt van wandelingen door 't boscii en tochtjes op 't water had voorgesteld. Ze. ging er niet verder op in en kei alleen maar Ik zou graag bijtijds thuis zijn. !n elk geval niet later dan om acht uur. Om acht uur hij glimlachte on merkbaar. Dan moeten we ons daar naar richten. Op de minuut af kan ik het natuurlijk niet berekenen. Ze begonnen weer te wandelen. Kathe Eiiert schreed met flinken pas, vooraan, Als hij het woord tot haar richtte, gaf ze antwoord, doch tot een gesprek kwam hef niet. Toen beg on hij plotseling druk ie praten* zonder er zich om te bekommeren, of ze ant woordde of niet. Hij sprak over zich- zelven, begon het een en ander uit zijn leven te vertellen, alsof hij plotseling behoefte gevoelde om zijn hart eens uit te storten. Van zijn kindsheid, van zijn jongelingsjaren sprak hij, waarheid en verdichting dooreenmengend of zich siechts heel in 't algemeen uitdrukken de, zoodat zij naar haar welgevallen zich van een en ander een voorstelling kon vormen. Mijn vader had een zaak geen groote, maar toen hij leefde, bracht het behoorlijke winsten. Hoe het later met mij ging hij haaide de schouders op en maakte een beweging met de hand, alsof hij iets wegschoof, waarover niet veel te spreken viel, en zei toen als bij zichzelven De vier men van de waardige en plechtige wijze, waarop de geallieerden hun zaak be pleiten en waarop zij Holland herinne ren aan de plichten tegenover de menschheid en de gerechtigheid. De Hollanders worden ernstig maar hof felijk gewaarschuwd, dat Wilhelm II althans op de plaats zelf of op een af stand onderworpen moet worden aan de maatregelen, die een waarborg zul len verschaffen, dat hij onmachtig za! zijn, om Europa weer te bedreigen of den vrede van de beschaafde wereld te verstoren. Het is moeilijk te getooven, dat Holland in haar leer over de heilig heid van het asylrecht zoover zal gaan, dat het dezen eisch afwijst. Nederland eri België. De Brusselsche redacteur van „de Maasbode" seint De „Soir" en de Nation Beige" spreken het bericht tegen dat de re geering hare goedkeuring zou gehecht hebben aar. het ontwerp-verdrag fus- sehen Nederland en België. Volgens deze bladen moet de regee ring eerst, alvorens die goedkeuring te verleer.en, overleg plegen met de com missie voor buiteniandsche zaken uit de Kamer. In tegensreiling hiermede handhaaf ik mijn bericht, dat ik uit de beste bron ontving. Door de Belgische regeering is wel degelijk hare goedkeuring aan het ont werpverdrag gehecht. Zij zal natuurlijk het verdrag niet teckenen, alvorens met de commissie voor buiteniandsche zaken overleg tge hebben gepleegd. De zaak-Van Groenendae!. In een gesprek, dat een correspon dent met den heer Van Groenendael heen gehad, deelde deze mede niet van plan te zijn, zijn mandaat van Kamer lid neder te leggen. Hij meende nog wel het vertrouwen van een zeer groot gedeelte van zijn kiezers te hebben. De heer' Van Groenendae! meende, dat wanneer een stemming kon plaats hebben volgens het vroegere kiesstel sel. hij bij bedanken zeker weer zou worden herkozen. De tegen hem ge richte beweging schreef hij voorname lijk toe aan persoonlijke antipathieën. De heer Van Groenendael zal bin nenkort voor zijne kiezers de geheele zaak en wat daar achter zit duidelijk uiteenzetten. Scheiding van Kerk et: Staat'. in het departement van binnenland- sche zaken heeft gisteren een confe rentie plaats gehad van de ministers van binnenlandsehe zaken en van fi nanciën en den secretaris-generaal in algemeenen dienst, mr. I. B. Kan, met vertegenwoordigers van de verschil lende Kerkgenootschappen in Neder land. Nieuw lid der Tweede Kamer. De heer j. W. Niemeyer, lid van tie Tweede Kamer, behoorende tot de vrij-liberale partij, is voornemens als Kamerlid af te treden, in verband.met zijn drukke werkzaamheden. In zijn plaats zou dan automatisch liet oud-lid der Kamer, de heer D. Nierstrasz treden, of indien die zich niet. bereid verklaard de heer Drion, eveneens oud-Kamerlid. Vreemdelingen op de koopvaardijvloot. 'n een adres aan de Tweede Kamer j vestigt de vereeniging van Nederland- weken bij Brömmcimann dat waren de slechtste niet. Met steeds grooter belangstelling had Katlie Eiiert geluisterd. Een paar malen glimlachte ze bij zijn woorden, een paar malen ook zag ze hem met haar goe- digen, welmeenenden blik aan, ais ze uit zijn veranderden toon meende te hooren. dat hij bitterheden uit het le ven verzweeg.'En eindelijk riep zé vol vuur maar u zou toch een veel betere betrekking kunnen vervullen ;*u bent er toe in staat, zoodra u maar wil. Den hemel zij dank, nu kon men weer met haar praten. Zijn oogen begonnen te schitteren. Meent u vroeg hij, alsof het hem gelukkig maakte, dat ze zoo veel vertrouwen in hem stelde. Zeer zeker meen ik dat Ze kwam steeds meer in vuur. U moest alleen maar op de rechte plaats zijn, waar men' u een zekere zelfstandigheid lietwant men werkt te beter naarmate men-groo ter verantwoordelijkheid heeft. En een lessenaar verder moesten een paar oogen zijn, die er voor waak ten, dat ik geen fouten in 't grootboek maakte, viel hij haar in de rede, bleef staan en keek haar met een weispre kenden glimlach in 't gelaat. Ook zij glimlachte. Het grootboek ia, als daar een fout in zit, dan is 't erg. En plotseling werd ze onder zijn glimlach gloeiend rood en ze sloeg haar oogen neer. Zij meende weer te gevoelen hoe zijn lippen hartstochtelijk de hare drukten. Hij scheen het niet te bespeuren, hoe gloeiende schaamte haar opnieuw op sche Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij de aandacht op het feit, dat Nederland, in tegenstelling met de meeste zeevarende naties van beteeke- nis, nog altijd vreemdelingen toelaat tot de examens voor officier ter koop vaardij, hetgeen daardoor practische beteekenis verkrijgt, omdat duizenden Duitsche koopvaardijofficieren werk loos zijn, en zich ten gevolge van den stand der valuta hunne diensten veel lager kunnen laten honoreeren. Het is te vreezen dat deze officieren in grooten getale, na zich eenige ken nis'der Nederlandsche taal te hebben verworven, de Nederlandsche examens zullen doen en het nationale element, dat met zooveel moeite de vreemdelin gen van de vloot heeft verdreven, we der zulien verdringen. De vereeniging heeft reeds van ver schillende zijden vernomen, dat pogin gen worden aangewend door deze of ficieren om op de Nederlandsche vloot te worden geplaatst. Adressante verzoekt dat in de Schip- perswet een bepaling worde opgeno men, houdende, dat alleen Nederlan ders worden toegelaten tot de examens voor officier ter koopvaardij. Daling der vleeschprijzen. De „Vee- en Vleeschhandel" schrijft: De omzet in kalf-, melk- en jongvee blijft aan den tragen kant, uitvoer is een dooöe letter. De prijzen moeten en zullen zakken, zooals we bij herhaling hebben betoogd. Met Mei kunnen we met 30 millioen K.G. kaas zijn „opgescheept", 't Kan een even groote strop opleveren als de voorraden gezouten groenten ter waar de van 25 millioen. Kaasproducenten en handelaren, groenten- en fruitexporteurs, 't ldainpt alles de regeering aan, op afname der overproductie ter levering aan Duitsch land op crediet (60 millioen voor le vensmiddelen.) 't Zal de debacle niet afwenden ai hapt onze regeering toe. Straks klop pen wellicht de vleesch- en veeëxpor- feurs bij haar aan om ook met cre- dieten de export van vleecsh en vee mogelijk te maken. Zelf zit de regee ring nog met een 5 millioen K.G. be vroren vleesch. Doch onderhandelingen over verkoop zijn gaande, heeft de minister medegedeeld. Er zal gewis geld bij moeten, gelijk bij de aan En geland geleverde 2/2 millioen K.G. koelhuisboter tot 35 cent per K.G. be neden kostprijs. Verdere daling der veepriizen zal niet uitblijven, al mag er een fleuriger markt tusschendoor loopen. De varkens houden wellicht' 't meeste prijs, wijl de mesferij nauwelijks ioonend is, en van woivee is geen overproductie. Maar met de nuchtere kalveren za! men verlegen worden indien er geen uitvoer komt en de Amsterdamsche volksslagerijen, welke het publiek met geheele ruiten beslaapde opschriften van vieeschafslag trachten te trekken, zulien reclamevlakte te kort komen om het nuchtere kaifsvleesch aan te beve len. Uitvoer kan geen kwaad, Enge land zal hier 'den prijs niet opdrijven. Onze regeering overweegt dan ooit ge deeltelijke export toe te staan, 't Zal op consent moeten, doch de Interpro vinciale commissie boude er alsjeblieft de vingers af. Spoor- en tramwegpersoneel, Het hoofdbestuur van den Christ. de wangen brandde, maar zei, altijd nog zoo welsprekend lachende men werkt te beter, naarmate men grooter verant woordelijkheid heeft dat heeft u zeer juist gezegd en daarvan hoop ik dezer dagen ook oom Jubst te over tuigen en dan Hij maakte een welsprekend gebaar en bleef'naast haar loopen, terwijl ze vlug voorstapte en aanhoudend hef ge zicht van hem afgewend hield. Plotse ling boog hij zich weer naar haar toe. juffrouw Kathe, u hebt wel ge zegd boos ben ik niet maar dat, waarom ik u zoo vriendelijk verzocht ik ben immers weer goed, dat zei u nog niet en u bent het ook nog niet. Vv'ant ais men weer goed is op iemand, kijkt men hem toch ook we! eens aan. Maar hoe hij ook vleide, ze keerde het hoofd geen duimbreedte om. Dat is hard, zei hij met een diepen zucht, wanneer men van iemand geloofd heeft, dat hij de goedheid en de vrien delijkheid zelf is, en men dan teleur gesteld wordt. Ja, dat is hard en pijn doet het ook. Zeker, een beetje zoo voor de grap, zei ze en zag hem vast aan zon der ook maar even met de oogen te knippen. Neen I riep hij. Niet voor de grap! Het is in ernst, dat ik u vraaglaat mij toch geiooven, dat u weer goed bent geef mij de hand er op en zeg hij viel zichzelven in de rede ifc denk daarbij tot we elkaar weerzien. Hij stak zijn rechterhand uit en bleef in wachtende houding voor haar staan. Zij had de handen aan beide zijden in I bond van Spoor- en Tramwegperso- I neel deelt mede, dar het aan Ve hoofd- I besturen van de Ned. Vereeniging, den Neutralen Bond, St. Raphael en den bond van ambtenaren heeft gemeld, dat de Christ, bond, hoewel zich ge bonden achtende aan zijn motie, op zijn congres aangenomen, nochtans geen bezwaar heeft tegen de te Amster dam vastgestelde formule, waarin ver klaard wordr, dat, indien mocht blijken dat niet in voldoende mate wordt tege moet gekomen aan de rechtmatige en billijke verlangens van het personeel, den leden ter beslissing zal worden voorgelegd, of ais uiterste mogelijk heid, door toepassing van scherpere middelen, het gevraagde za! moeten worden verkregen. Waar het hoofdbestuur gaarne ai het mogelijke wil doen om te geraken tot loyale samenwerking, gesteund door alie organisaties, meent het. dat bedoelde formuie thans ook vatbaar is voor een uitlegging welke niet in strijd is met de bedoeling van de op het bovenbedoelde congres aangenomen motie. In deze motie verklaarde de Chr. Bond zich niet aan eenig besluit van scherpere actie te willen binden en zijn principieele zelfstandigheid in zake de te voeren actie in alie opzichten te willen handhaven. DE STAKING VAN HAVENARBEIDERS EN ZEELIEDEN. De geheime communistische conferentie. Het „Hbld." doet nog nadere me- dedeelingen over de geheime commu nistische conferentie, te Amsterdam gehouden en betreffende de verstrek king van Russische diamanten. Het geval zit zóó, aldus zegt het „Hbld." Mevrouw L. E. RutgersMees was 5 Februari 1919 alleen uit Riga ver trokken, 8 Februari d.a.v. te Berlijn aangekomen. Dinsdag li Februari 1919 uit Berlijn vertrokken en 12 Februari in Holland aangekomen. Zij heeft tpen in Den Haag, ten huize van den heer Bettink, Celebesstraat 20 aidaar, de revolutionaire Kamerleder, Wijnkoop en Van Ravesteijn gesproken, den daaropvolgenden dag dr. Herman Gorter, in diens woning te Bussum, wien zij, in opdracht van de Russische soviet-regeering overhandigde één diamanten kruis, één parelsnoer, één groote en één kleine diamant. Deze sieraden waren bestemd om bier te iande, ten bate der communis tische beweging, te gelde te worden gemaakt. Trouwens, mevrouw RutgersMees was niet zeer lang geleden, minder geheimzinnig dan de heer Wijnkoop, over het doel van haar jongste Russi sche reis en de artikelen van groote waarde, die zij voor het voeren der revolutionaire propaganda hier te lan de, van Lenin heeft meegekregen. En als de voorzitter van de geheime communistische conferentie dichter bij huis wil blijven, dan zij hem het vol gende herinnerd Eind November of begin December 1919 werden aan verschillende juwe liers door een makelaar te koop gebo den één diamant van 14 karaat, minst getaxeerde waarde ongeveer 70.000 en twee brillanten, waarvan de kleur niet al te schitterend was, die geza menlijk 25 karaat wogen en een waar de hadden van 12.000. de plooien van haar japon gedrukt, alsof ze iets moest hebben, waaraan ze zich vasthield, opdat ze hem nog niet meer van zichzeive gaf dan hij reeds had, dan hij nam met eiken glimlach, eiken blik, elk woord en eike teedere stembuiging. ïk wacht, zei hij en zijn hand bleef onbeweeglijk voor haar uitgestrekt, o ik kan'wachten. Een rilling liep haar van de schou ders over de armen tot in de toppen der vingers. Wachten gulden woord der hope de bodem, waaruit de mu ren der toekomst verrijzen, wachten zooals de jeugd wachten kan op ge luk. is het dat, wat zijn zwijgen zegt, wat zijn oogen verraden, wat ze zoo graag zou geiooven Wat ze gelooft, van hem gelooft, in weerwil van de stem, die haar heimelijk wil influisteren Voor hem is 't een spel, de stemming van een oogenblik, niets anders, maar voor u al 't het noodlot van uw leven worden. Wachten ook het geluk kan men door wachten verkrijgen, als men 't maar met zijn gansche ziel doet. in zijn hand ligt plotseling de hare en hij houdt ze stevig vast en zwijgt. En mei haar hand in de zijne, beginnen ze verder te wandelen en opnieuw be gint het woud te spreken en weeft de zon gouden wonderen in de groene schemering. Hun stemmen zijn heel zacht en toch spreken ze slechts over nietigheden en van hetgeen hun oogen om zich zien. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1